Aeromodelling GR  σε Ελληνικά in English en Français in Deutch in Italiano
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide Ο θαυμαστός κόσμος των μικρών αεροπλάνων Σε φιλοξενία: Το Βιβλίο του jkon E-mail E-mail
Currently there are 0 Users in the Chat!
285.026 μηνύματα σε 11.334 θέματα από 5.938 Μέλη / Τελευταίο μέλος: john85123
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τετάρτη, 22 Νοέ 2017, 07:36:21

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τετάρτη, 22 Νοέ 2017, 07:36:21

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Τελευταίες 10 φωνές:
Δευτέρα, 20 Νοέ 2017, 22:44:55
Τα βλέπω όλα πράσινα !!!
Πρόσφατα θέματα
από NIKOS5113
[Σήμερα στις 02:09]

[Σήμερα στις 00:58]

[Σήμερα στις 00:52]

από red_baron
[Χθες στις 23:39]

από Lemon!
[Χθες στις 23:30]

[Χθες στις 23:02]

από dominicm
[Χθες στις 20:48]

[Χθες στις 20:35]

από Dylailas
[Χθες στις 19:30]

[Χθες στις 18:48]

[Χθες στις 14:25]

από snoopy
[Χθες στις 12:37]

από Ta tsakwse
[Χθες στις 01:09]

από dominicm
[Δευτέρα, 20 Νοέ 2017, 21:14:51]

από evan
[Δευτέρα, 20 Νοέ 2017, 01:14:50]
Google search

Aeromodelling GR
Μέλη
Σύνολο μελών: 5938
Τελευταίο: john85123
Στατιστικά
Σύνολο μηνυμάτων: 285026
Σύνολο θεμάτων: 11334
Online σήμερα: 43
Online έως τώρα: 362
(Κυριακή, 2 Ιαν 2011, 08:42:40)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 20
Συνολικά: 20
Στυλ εμφάνισης

Aeromodelling GR - 20 χρόνια
Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  Πυραυλομοντελισμός  |  Θέμα: βοηθεια!!!σε νεο « προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: [1] 2  Όλοι  Κάτω Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: βοηθεια!!!σε νεο  (Αναγνώστηκε 31579 φορές)

teo93
Aeromodeller
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« στις: Δευτέρα, 27 Μάι 2013, 17:06:18 »

Γειας σας!!!!!! Εδω και αρκετο καιρο ασχολουμαι με τους πυραυλους ολα τα project που εχω κανει ειχαν επιτυχια βασικα 2 ειναι!. αυτοσχεδια σε ολα τα κομματια απο το κυριο σωμα του πυραυλου μεχρι και τον κινητηρα θα ανεβασω και φωτο μολις μπορεσω.Το προβλημα που εχω ειναι το εξης καθε φορα που παω για δοκιμες περα απο το που με νομιζουν για τρελο  idiot2 ανα τυχει και με δει κανενας  εχω το φοβο της αστυνομιας  police, Τη γινετε? σιγουρα παρανομω πολυ πως γινομαι νομιμος ?διαβασα ενα σχετικο ποστ αλλα παλι δεν καταλαβα Undecided .Η περιοχη που μενω ειναι αγροτικη υπαρχουν τεραστιες εκτασης που πηγενω για δοκιμες και μαλιστα ενα μοντελοδρομιο σχετικα κοντα αλλα και παλι υπαρχει χαζομαρα στα μυαλα καποιον που σιγουρα θα με καρφωναν στεγνα.Αυτο το χομπυ δεν θελω να το σταματησω ποτε αλλα ουτε να τρεχω για τρομοκρατια, οποιος μπορει ας ριξει φως!!!!!!!!!!!!!!
Καταγράφηκε
GiannisX
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δευτέρα, 3 Ιούν 2013, 14:47:00 »

Kαλησπέρα φίλε teo93

Στην ερώτηση για νομιμότητα, μπορώ να σου πω,
Αν χρησιμοποιείς εργοστασιακούς κινητήρες (μέχρι D stage) και ρουκέτες φυσιολογικού μεγέθους
τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα , οπου και αν πετάς.(βέβαια εκτός κατοικημένων περιοχών και μακρία από πυκνά οδικά δίκτυα ΠΡΟΣΟΧΗ)
Στο μοντελοδρόμιο "κανονικά" θα πρέπει να πετάς τις ρουκέτες σου χωρίς πρόβλημα ,αν είσαι μέλος και ας βγάζουν χολή ορισμένοι.
το ότι όμως φτιάχνεις το δικό σου "μειγμα" αποτελεί πρόβλημα , όταν το χρησιμοποιείς σε δημόσιο χώρο.-

Όμως Προσωπικά , δεν έχω δει ποτέ σύλληψη , ούτε έχω δει κάποια επίσημη σύσταση , προς τους εκατοντάδες πανηγηρτζήδες των αυτοσχέδιων βεγγαλικών
που κατ' εμέ , είναι πολύ ποιο επικίνδυνοι από τους 5 πυραυλομοντελιστές που υπάρχουν στην Ελλάδα.
Συνέχισε φίλε αυτό που κάνεις  Thumbs up με προσοχή και σύνεση και τους άλλους με τη "χαζομάρα" στα μυαλά τους γράψτους στα παπακια σου.
Καταγράφηκε

Aeolus-Rc
teo93
Aeromodeller
*

Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Τρίτη, 4 Ιούν 2013, 15:22:15 »

Σας ευχαριστω για την απαντηση κυριε Gianni και την ενθαρρυσνη

Ο χωρος που πηγαινω ειναι καμπος και εγω παω στο κεντρο  σχεδον, η πλησιεστερη κατοικημενη περιοχη ειναι στα 9 χλμ
ατελειωτη πεδιαδα.Yπαρχει και μια πολυ καλη αερολεσχη και για μοντελα και υπερ/λαφρα ηρθα σε επαφη μαζι τους τους
περιμενω να δω αν δεχονται αυτο ΗΟΒΒΥ ελπιζω να με δεχτουν!

Οσο για τους κινητηρες κυριε Gianni δεν θα σας πω ψεματα ειναι ποιο δυνατοι απο τους D stage παραγουν αρκετη δυναμη
και γενικα το σωμα ειναι αρκετα μεγαλο . Οταν εφτιαξα την πρωτη ο πατερας μου ελεγε στην μητερα μου οτι εγινα μελος
της χεσμπολαχ και θα ριξω την βουλη χαχαχαχαχαχα Cheesy

Στο μοντελοδρομιο λογικα θα μπορω να  εκτοξευω οποιο διποτε μεγεθος ? Undecided

Ευχαριστω και παλι!!
Καταγράφηκε
ant1971
Aeromodeller Sr. Member

Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Τετάρτη, 5 Ιούν 2013, 09:16:41 »

φιλε μου συμφωνω με οσα εχουν διατυπωθει ποιο πανω

αν μπορεσεις αναιβασε καμια φωτο ή βιντεακι να δουμε στο περιπου τι παιζει idiot2

παντως σε καταλαβαινω απολυτα και συμπασχω μαζι σου

εδω ε/π σηκωνεις στην επαρχια και σε κοιτουν σαν να ηρθες απο παραλληλο συμπαν, που να δουν και σενα !!!

χαρα στο κουραγιο σου

συνεχισε με πολυ μεγαλη προσοχη  Thumbs up Thumbs up
Καταγράφηκε

η ασχολία με το ε/π συχνά είναι παράδεισος & κόλαση μαζί
contravago
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Τετάρτη, 5 Ιούν 2013, 11:11:25 »

Καλημερα teo.
Μπορεις να μοιραστεις πληροφοριες σχετικα με την προμηθεια υλικων οπως κινητηρων και πυροκροτητων (αν λεγονται ετσι)
Ευχαριστω.
Καταγράφηκε
teo93
Aeromodeller
*

Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Τετάρτη, 5 Ιούν 2013, 15:14:12 »

Καλη μερα σε ολους   Ευχαριστως να μοιραστω πληροφοριες μαζι σας αλλα μηπως οι διαχειριστες του forum το κρινουν λαθος?? Undecided

Το συντομοτερο θα ανεβασω την δουλεια μου να μου πειτε την γνωμη σας ,οτι εχω στον υπολογιστη δυστηχως  γιατι το κινητο μου εχει και φιδακι πιστευω Cheesy.
και η ψηφιακη ειχε μια πτωση και εγινε παζλ . buck2
Καταγράφηκε
GiannisX
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σάββατο, 8 Ιούν 2013, 22:49:41 »

Καλησπέρα.

Δεν είμαι ενάντια στην ελεύθερη πληροφόρηση , ούτε διαχειρηστής,  όμως -
Νομίζω ότι τέτοιες πληροφορίες θα πρέπει να δίνονται μέσω προσωπικού μηνύματος για προφανείς λόγους.
Καταγράφηκε

Aeolus-Rc
a_madoles
Aeromodeller Jr. member
**

γειράσκω αεί διδασκόμενος

Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Τετάρτη, 17 Ιούλ 2013, 23:03:31 »

καλησπέρα φίλε,ασχολούμαι με τον πυραυλομοντελισμο πάνω απο 30 χρόνια. Ήταν κάτι που το είδα για πρώτη φορά στην Αμερική και με μάγεψε αμέσως, Έγινα μέλος του ΝΑR (αμερικάνικη ένωση πυραυλομοντελιστών) και εξακολουθώ να είμαι ακόμα. Άρχισα τότε με έτοιμα μοντέλα και κινητήρες της estes και έπειτα κι εγώ σαν κλασικός Ελληνας το΄ριξα στις αντιγραφές και στις κατασκευές. Κατάφερα έπειτα από πολύ διάβασμα, πειραματισμούς και την πολύτιμη βοήθεια των συναδέλφων από το σύλλογο, έπειτα από 10 χρόνια να πετύχω να φτιάξω κινητήρες ίδιους με του εμπορίου.  Όντως ο πυραυλομοντελισμός ανήκει στα ''απαγορευμένα'' hobby στη χώρα μας. Τα αίτια πολλά και λίγο πολύ γνωστά. Στο ζήτημα που αναφέρεις σου δηλώνω κατηγορηματικά ότι έχεις θέμα και τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο φαίνονται. Είναι κατ΄αρχάς μια ασχολία που έχει να κάνει με χρήση γυμνής φλόγας και τουλάχιστον από 1ης Μαϊου έως 1ης Οκτωβρίου απαγορεύεται από την πυροσβεστική (αντιπυρική περίοδος). Επειτα δεν υπαρχει ουτε συλλογος αναλογος ουτε παραρτημα στους ηδη υπαρχοντες συλλογους για να κατοχυρωσεις καπως και να θωρακισεις το hobby σου. Σε μοντελοδρομιο αν εισαι γραμμενος, μπορεις να απαιτησεις να σου δωσουν καποια συγκεκριμενη ωρα, μερα, για να παιξεις αλλα και εκει η απαντηση που θα παρεις ειναι λιγο πολυ γνωστη. Εχεις επιπλεον θεμα με τους αυτοσχεδιους πυραυλοκινητηρες που χρησιμοποιεις γιατι συμφωνα με το νομο, δεν εχουν εγκριση απο πουθενα και δεν μπορεις να αποδειξεις οτι ειναι μερος του hobby  σου, κατι ακινδυνο και οχι κατι πιο πονηρο. Σε ολα τα παραπανω γι΄αυτο το λιγο πολυ χαλι, πρωτα πρωτα φταιμε εμεις οι ιδιοι οι πυραυλομοντελιστες που ποτε δεν οργανωθηκαμε, φταινε οι ανθρωποι του χωρου που δεν μας υποστηριξαν ποτέ, φταινε τα μαγαζια του χωρου που δεν μας στηριξαν κλπ κλπ κλπ. Τωρα τελευταια κατι γινεται απο καποιους συλλογους και forum και αλλαζειι λιγο η κατασταση. Καλό θα είναι να τα εχεις ολα αυτα κατα νου. Μπορεις να αναρτησεις φωτο ή video με τη δουλεια σου να δουμε τι κανεις. Απο συμβουλες και κατευθυνσεις θα εχεις εδω μεσα μπολικες. Προχωρα και εδω ειμαστε.   Thumbs up   Thumbs up   Thumbs up
Καταγράφηκε
stavrakis
Aeromodeller Full Member

Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Πέμπτη, 18 Ιούλ 2013, 03:33:26 »

Καλησπερα κι απο εμενα..... Μπορω να πω οτι τα παιδια παραπανω ανελυσαν το θεμα διεξοδικα αλλα ας πω κι εγω δυο τρεις σκεψεις μου.... κοιτα ημουν καποτε στο χωρο αλλα ενταξει.....το παρατησα μερικως γιατι αυτη η ασυνεννοησια θα μας φαει..... ακομα κι αν σε καταγγειλουν οι γνωστοι αγνωστοι (να μη χαρακτηρισω) να θυμασαι.... οι μαγκες της αντιτρομοκρατικης δεν ειναι και τοσο αφελεις ωστε να καθονται και να κυνηγανε πυραυλομοντελιστες..... τωρα βεβαια... αν πας και φτιαξεις στο γκαραζ σου κανα Qassam ή κανα Zelzal II  Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy  και το αμολυσεις σε κανα μοντελοδρομιο ειναι λογικο να σε συλλαβουν χαχαχαχαχαχα..... αλλα εντος λογικων πλαισιων (δηλ. βαρια βαρια μεχρι D ) εισαι ενταξει.... τουλαχιστον προσωπικα ποτε δεν ειχα θεμα.... ΠΡΟΣΟΧΗ πρεπει παντα να μπορεις να αποδειξεις οτι αυτα που ριχνεις δεν μπορουν να χρησιμοποιηθουν για κατι πιο πονηρο.... τωρα πως θα το αποδειξεις αυτο ειναι μια αλλη πικρη ιστορια.......
Καταγράφηκε
jnkmilos
Aeromodeller Full Member

Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Πέμπτη, 18 Ιούλ 2013, 19:16:00 »

Πυ πυ πυυ πυραυλος Grin Grin
Καταγράφηκε

Τι είναι το σημερα παρά το χθές του αύριο.
teo93
Aeromodeller
*

Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Τετάρτη, 9 Οκτ 2013, 16:35:00 »

http://s878.photobucket.com/user/941993941993/media/Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0011_zpsf4446497.jpg.html  

Το μικρό που φαίνετε ειναι το πρώτο  οι δύο σωλήνες απο πισω είναι τα ποιο μεγαλα που ετοίμαζω σιγα σιγα λόγο καποιον καταστασεων .Μια αερολεσχη με δεχτηκε σαν μελος  με μεγαλη χαρα και τους ευχαριστω πολυ αν και ακομα δεν εχω κανει κατι στον χωρο τους λογο καλοκαιριου και σχολης .Επισεις υπαρχει ενα προγραμμα που βοηθαει παρα πολυ πολυ λεγετε openrocket βρισκεται πολυ ευκολα!
« Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη, 10 Οκτ 2013, 09:01:04 από evan » Καταγράφηκε
teo93
Aeromodeller
*

Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Τετάρτη, 9 Οκτ 2013, 16:36:43 »

http://s878.photobucket.com/user/941993941993/media/Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha0010_zpsfa13dbd2.jpg.html

« Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη, 10 Οκτ 2013, 09:00:12 από evan » Καταγράφηκε
stavrakis
Aeromodeller Full Member

Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Παρασκευή, 3 Ιαν 2014, 17:22:14 »

Καλο το openrocket φιλε μου αλλα αμφιβαλλω προσωπικα αν θα καλυψει τις αναγκες σου σε θεματα εξομοιωσης.....ισα για τα σχεδια καλο ειναι.....
Καταγράφηκε
teo93
Aeromodeller
*

Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δευτέρα, 13 Ιαν 2014, 15:54:32 »

100% εξομοιωσει δεν γινετε σιγουρα πολλα αλαζουν. Το προβλημα που εχω ειναι οτι ειμαι μακρια απο το σπιτι μου λογο φοιτητικων υποχρεωσεων και δεν εχω πολλα εργαλεια και προχωραω αργα στην κατασκευει και δεν μπορω να φιαξω κινητηρες . Sad
Καταγράφηκε
sakis art
Aeromodeller Sr. Member

Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δευτέρα, 13 Ιαν 2014, 16:29:55 »

Μπορείτε να μου πείτε κάποια αρχικά( για αρχαριο)πυραυλακια για να δοκιμάσω;Να αλλάζω καψουλες εκτόξευσης και να κατεβαίνει με αλεξίπτωτο.  Καποια λινκ αν σας είναι εύκολο.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2  Όλοι  Πάνω Εκτύπωση 
Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  Πυραυλομοντελισμός  |  Θέμα: βοηθεια!!!σε νεο « προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: