Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.331 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 04:12:44

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 04:12:44

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 01:10]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 00:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304331
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 48
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 55
    Συνολικά: 55
    Στυλ εμφάνισης

    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  FPV (Συντονιστής: kolotoympas)  |  Θέμα: Helical κεραιες - κατασκευες.
    Σελίδες: 1 [2] 3  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Helical κεραιες - κατασκευες.  (Αναγνώστηκε 12834 φορές)
    SV 1 BTA
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 84



    « Απάντηση #15 στις: Τετάρτη, 27 Αύγ 2014, 11:54:28 »

      Αν θυμάμαι καλά, για κυκλική πόλωση πρέπει να κάνουν και οι Loop Yagi

     

    Φίλτατε DEPRON MANIAC, η συγκεκριμένη κατηγορία που αναφέρεις - Loop Yagi - είναι και αυτή όπως όλες οι γνωστές  Υagi και δεν είναι κυκλικής πόλωσης.
    Απλά μάλλον σε μπέρδεψε το ότι έχει κυκλικά στοιχεία αντί τα γνωστά ίσια - οριζόντια που έχουν όλες οι άλλες γνωστότατες yagi.
    Οι κεραίες  LoopYagi , έγιναν και κατασκευάστηκαν με το πλεονέκτημα των στοιχείων να είναι κυκλικά και όχι ίσια , έτσι είναι πιό βολικές γιατί καταλαμβάνουν μικρότερο χώρο σε σχέση με το να είχαν ίσια τα στοιχεία. Ανήκουν στην κατηγορία των κεραιών Loop - κλειστού βρόγχου.
    Αντίστοιχα ανάλογα σε πιό σημείο θα τροφοδοτίσεις με το καλώδιο το οδηγό στοιχείο - δακτύλιο - καθορίζεται έτσι και η πόλωσή της - κάθετη ή οριζόντια και βέβαια όταν τοποθετηθούν 2 μαζί όπως και οι άλλες yagi με τα ίσια στοιχεία και αφού τροφοδοτηθούν από καλώδια σωστά υπολογισμένα για να δημιουργήσουν - εξασφαλίσουν την απαραίτητη διαφορά φάσεως κατά 90ο μοίρες , τότε και αυτές κάνουν κυκλική εκπομπή .
    Το πλεονέκτημά τους σε αυτού του τύπου τις κεραίες είναι ότι λόγω της κατασκευής των στοιχείων  που δεν είναι ίσια αλλά κυκλικά - δακτύλιος ,  πιάνουν πολύ λίγο όγκο και ειδικά στις υψηλές συχνότητες 1,2 GHZ κ.λ.π. έχουν πολύ μικρές διαστάσεις και μεταφέρονται πανεύκολα, τοποθετούνται αντίστοιχα πανεύκολα και έχουν πολύ πολύ καλό κέρδος - απολαβή , απόδοση. 
    Αυτά λοιπόν για τις Loop Yagi................ και μπορεί να μας πεί και σχετικά τις εντυπώσεις του ο φίλος μας ΜarkHelis , που χρησιμοποιεί μία Loop Yagi 4 στοιχείων  , με τετράγωνα στοιχεία αντί κυκλικά , γιατί σίγουρα έχει δεί διαφορές όχι απλά μεγάλες αλλά τεράστιες  Χαμόγελο
    Καταγράφηκε
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.208


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #16 στις: Τετάρτη, 27 Αύγ 2014, 19:06:50 »

    Αυτά λοιπόν για τις Loop Yagi................ και μπορεί να μας πεί και σχετικά τις εντυπώσεις του ο φίλος μας ΜarkHelis , που χρησιμοποιεί μία Loop Yagi 4 στοιχείων  , με τετράγωνα στοιχεία αντί κυκλικά , γιατί σίγουρα έχει δεί διαφορές όχι απλά μεγάλες αλλά τεράστιες  Χαμόγελο

    Εχουν γελάσει μέχρι και τα μουστάκια μου φίλε Δημήτρη με αυτήν την κεραία!!  Thumbs up

    Η Loop Yagi 4 στοιχείων είναι απλά απίστευτη , την απόσταση (170+ χιλιόμετρα) που έχω καλύψει με αυτήν
    ούτε στην πιο τρελή μου φαντασίωση δεν είχα δει, βέβαια μιλάμε για άλλο χόμπι εκτός αερομοντελισμού για να μην
    γίνουν μπερδέματα!!
    Φυσικά και στον αερομοντελισμό μια αντίστοιχη θα κάλυπτε αρκετά χιλιόμετρα!!
    Το καλό είναι όπως ξέρεις Δημήτρη ότι αυτή η κεραία γίνεται ταυτόχρονα και κάθετη και οριζόντια πόλωση με ακόμα πιο
    καλά αποτελέσματα!!  Cheesy  
    Να είσαι καλά φίλε μου!!  Thumbs up


    « Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 27 Αύγ 2014, 19:32:54 από Markhelis » Καταγράφηκε
    Kiril
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.210


    « Απάντηση #17 στις: Πέμπτη, 28 Αύγ 2014, 08:31:59 »

    Μια τετοια στα 5.8 θα ηταν πολυ ομορφη μικρη και τριανταφυλλενια. Cheesy
    Καταγράφηκε
    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 165



    « Απάντηση #18 στις: Πέμπτη, 28 Αύγ 2014, 11:39:32 »

    Μια τετοια στα 5.8 θα ηταν πολυ ομορφη μικρη και τριανταφυλλενια. Cheesy

    Nαι ναι. φτιαξτε μερικες και για 5.8.

    θα κανουν παταγο!
    Καταγράφηκε
    SV 1 BTA
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 84



    « Απάντηση #19 στις: Παρασκευή, 29 Αύγ 2014, 09:42:21 »

    Πολύ ωραία η ιδέα των φίλων μας giteart και Kiril για κατασκευή τέτοιου  τύπου  κεραίας για τους 5,8 αλλά πρέπει να πω και να θυμίσω τα εξής :
    Θα πρέπει να θυμόμαστε και να το έχουμε ως βασικό κανόνα για κάθε κατασκευή κεραίας - ανεξαρτήτου του τύπου της κεραίας - ότι για τον υπολογισμό του μήκους κάθε κεραίας λαμβάνουμε υπόψη το μήκος κύματος σύμφωνα με την συχνότητα που θα την υπολογίσουμε.
    Στις πολύ υψηλές συχνότητες ,κυρίως  πάνω από 1,2 GHZ επειδή το μήκος κύματος είναι  πάρα πολύ μικρό -  για παράδειγμα στη συχνότητα των 1,2 το μήκος κύματος είναι μόλις 23 εκατοστά - ο υπολογισμός της κεραίας είναι  πολύ κρίσιμος και δύσκολος γιατί δεν πρέπει να κάνουμε λάθος στο μήκος που πρέπει να κόψουμε τα στοιχεία της , γιατί έστω και 1 - 2  χιλιοστά να κάνουμε λάθος η κεραία μας θα αλλάξει τον συντονισμό της πάρα πολύ σε σχέση με την συχνότητα που είχαμε εμείς υπολογίσει στην αρχή.
    Το μήκος κύματος είναι αντιστρόφως ανάλογο ως προς την συχνότητα- δηλαδή όσο ανεβαίνει η συχνότητα τόσο μικραίνει το μήκος κύματος ενώ όσο μικραίνει η συχνότητα τόσο μεγαλώνει το μήκος κύματος.
    Για παράδειγμα στον υπολογισμό μίας κεραίας yagi στα βραχέα - π.χ. με μήκος κύματος 80 μέτρα  - 3,5 MHZ , λόγω του μεγάλου μήκους κύματος έχουμε ανοχές για μικρά λάθη στον υπολογισμό ,γιατί και λίγα εκατοστά να κάνουμε λάθος , θα αλλάξει πολύ λίγο η συχνότητα συντονισμού της κεραίας χωρίς μεγάλες επιπτώσεις στην απόδοσή της , ενώ αντίστοιχα σε μία κεραία στους 1,2 GHZ όπου το μήκος κύματος είναι 23 εκατοστά ακόμη και 1/2 χιλιοστό να κάνουμε λάθος , αυτό θα έχει πολύ μεγάλη επίπτωση στη συχνότητα συντονισμού της για σωστή απόδοση.
    Σκεφτείτε λοιπόν  να υπολογίσουμε μία κεραία στη συχνότητα 1240 και από λάθος υπολογισμό και κόψιμο των στοιχείων να συντονίσει στους 1300 , καταλαβαίνεται λοιπόν τι επιπτώσεις θα υπάρχουν στην εκπομπή της, που εμείς θα είμαστε στους 1240 ενώ αυτή θα συντονίζει σωστά στους 1300 - 60 MHZ διαφορά.
    Έκανα αυτή την πιό λεπτομερή αναφορά για να είναι κατανοητό σε όλους μας ότι στην κατασκευή μίας κεραίας και ειδικά στις υψηλές συχνότητες είναι πάρα πολύ κρίσιμο ο σωστός υπολογισμός και κόψιμο των στοιχείων της κεραίας.
    Αναλογισθείτε αντίστοιχα στους 2,4 ή 5,8 πόσο πολύ πιό κρίσιμο είναι το θέμα υπολογισμό και κοψίματος των στοιχείων.   
    Για τους ανωτέρω λοιπόν λόγους και γα να είμαι πάντα σίγουρος το τι κάνει κάθε κεραία που έχω ή φτιάχνω , ανεξάρτητα το πόσο καλά θα την υπολογίσω πάντα την μετράω με γέφυρα στασίμων και βλέπω τι κάνει πραγματικά - που δηλαδή συντονίζει και πόσο καλά αποδίδει. Ειδικά σε έτοιμες εμπορίου εκεί θέλει ακόμη περισσότερο ψάξιμο , γιατί ειδικά με τις φτηνές - οικονομικές εξ Ανατολής δεν πρέπει να την λειτουργήσεις πρωτού πρώτα την μετρήσεις και διαπιστώσεις με σιγουριά  τι κάνει και σε ποιά συχνότητα δουλεύει σωστά.
    Προσωπικά έχω την δυνατότητα να δώ και να μετρήσω έως και 2,4 GHΖ οποιαδήποτε κεραία , ενώ για τους 5,8 δεν έχω κατάλληλο όργανο - δυστυχώς για αξιόπιστο όργανο σε τόσο υψηλή συχνότητα η τιμή είναι εντελώς απαγορευτική ( 1.000 - 3.000 € ανάλογα την μάρκα και την ποιότητα).
    Αυτά λοιπόν για την σωστή  κατασκευή και υπολογισμό για κεραία στους 5,8. Για μικρότερη συχνότητα - έως και 2,4 GHZ - το έχουμε το θέμα κανονικότητα και ήδη έχω κάνει πολλές δοκιμές και μετρήσεις με αντίστοιχες κατασκευές με σωστά αποτελέσματα , αλλά για 5,8 δεν έχω δυνατότητα για πραγματικά αξιόπιστη κατασκευή και έλεγχο - μέτρηση , τέτοιας κεραίας , οπότε ότι φτιάχνω για 5,8 πάω που λέμε στα τυφλά γιατί δεν μπορώ να την ελέγξω παρά μόνο να δώσω πολύ μεγάλη βάση και προσοχή στον υπολογισμό  - κόψιμο των στοιχείων της.
    Αυτά τα ολίγα λοιπόν για το θέμα κατασκευής μία τέτοιας κεραίας σε τόσο υψηλές συχνότητες ..... Χαμόγελο
    Καταγράφηκε
    Kiril
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.210


    « Απάντηση #20 στις: Παρασκευή, 29 Αύγ 2014, 10:28:35 »

    Εχεις δικαιο SV 1 BTA ετσι ειναι. Δυστηχως δεν υπαρχουν χρηματα για τοσο ακριβα μηχανηματα, αλλα και να υπηρχαν θα ειχε αξια να τα αγορασει καποιος εφοσον ειναι επαγγελματιας και συνδιασει το χομπυ με το μοντελισμο.

    Πριν καιρο κατασκευασα δυο CL, SP και μια helical στα 5.8Ghz προσπαθοντας να πεσω πανω  μετρωντας τα συρματα με ψηφιακο πολυμετρο. Οπως λες ομως και εχεις δικαιο ειναι πολυ δυσκολο να καταφερεις να συντονισεις στα 5.8 τις καιραιες εκει που θελεις οποτε μια μικρη αστοχια στο μετρημα η ακομα και στο κολλημα σε παει σε αλλη συχνοτητα.
    Ο μονος τροπος για να δω σε τι συχνοτητα επεσα πανω ηταν ο ελεχγος επιγεια με αλλαγη των συχνοτητων πομπου και δεκτη  με εναν φιλο στην ιδια περιοχη και σε συγκεκριμενη αποσταση. Το αποτελεσμα ηταν να βρω πως το ζευγαρι που εφτιαξα δουλευει στα 5885.

    Αυτα.
    Καταγράφηκε
    SV 1 BTA
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 84



    « Απάντηση #21 στις: Παρασκευή, 29 Αύγ 2014, 11:45:40 »

    Πολύ σωστά  φίλε Kiril, όπως ανέφερες για τις κεραίες.
    Επίσης πολύ καλά όπως έγραψες , μπορείς να ελέγξεις την κεραία ειδικά για τους 5,8 και με τον τρόπο της επίγειας δοκιμής, αλλά θα πρέπει να εξασφαλίσεις ότι κάθε φορά που αλλάζεις τα κανάλια , μέχρι να βρείς σε ποιό έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα στο βίντεο , θα πρέπει να διασφαλίσεις τις ίδιες συνθήκες κάθε φορά, να μην υπάρξει καμία αλλαγή στην εκπομπή και λήψη. Επίσης καλό θα ήταν να έδινες τροφοδοσία στο πομπό από σταθερή πηγή - εννοώ τροφοδοτικό - και όχι μπαταρία που μπορέι να πέσει η τάση της κατά τις δοκιμές , οπότε δεν είσαι σίγουρος για την ισχύ , ενώ με τροφοδοτικό είσαι.
    Πολύ καλή πάντως η ιδέα και η δοκιμή που έκανες και σίγουρα βρήκες σε πιό κανάλι θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα.
    Κάτι αντίστοιχο κάνω και εγώ για τους  5,8 - που δεν έχω όργανο μέτρησης για 5,8 - με ένα πολύ απλό ιδιοκατασκευή πεδιόμετρο που το έχω σε σταθερή πάντα απόσταση από τον πομπό και κάνοντας αλλαγές κοιτάω την ένδειξη,  να πετύχω  την μέγιστη δυνατή  για τα καλύτερα αποτελέσματα. Εντάξει δεν είναι η πλέον αξιόπιστη λύση όπως θα έκανα  με μία γέφυρα, αλλά τουλάχιστον έχω κάποια ένδειξη σύμφωνα με την οποία η κεραία συντονίζει κάπου καλά - μην πάμε εντελώς στα τυφλά......
    Έχω δεί και σκεφθεί ένα μικρό ψηφιακό  οργανάκι που έχει η R/C Immersion εδώ και 3 μήνες για μετρήσεις κεραιών ( ειδικά για τους 5,8 που λέει ότι μετράει και στους 5,8 ), αλλά δεν έχει διαπιστώσει και εξακριβώσει ακόμη  την αξιοπιστία του από διάφορα σχόλια στα ξένα site και έτσι κρατώ λίγο στάση αναμονής , να μάθω για κάτι σχετικό νεότερό του αν όντως είναι  αξιόπιστο και θα δω μήπως και το  πάρω για να έχω και στους 5,8 κάποια σωστή μέτρηση. Είδομεν  Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
     
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 29 Αύγ 2014, 14:20:26 από SV 1 BTA » Καταγράφηκε
    aerobil
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 28


    « Απάντηση #22 στις: Παρασκευή, 29 Αύγ 2014, 15:19:20 »

    Σκέφτομαι να δοκιμάσω μία Helical στα 1280 MHz. και βρήκα τις αποστάσεις για την περιέλιξη σε ζευγάρια μπρος-πίσω: 2,6987-5,3975  8,0962-10,795  13,494-16,192  18,891-21,590  24,289-26,987 Θα ήθελα να ρωτήσω πιο είναι το καλύτερο μέσο να χρησιμοποιήσω για βάση στο περιτύλιγμα, αν για ανακλαστήρα θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω επιφάνεια τυπωμένου ηλεκτρονικού κυκλώματος. Τα στάσιμα κανονίζονται κόβοντας την κεραία στο τέλος; και για συντονισμό πιέζω τραβάω την περιέλιξη μέχρι να έχω μέγιστη απόδοση;
    Καταγράφηκε
    SV 1 BTA
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 84



    « Απάντηση #23 στις: Δευτέρα, 1 Σεπ 2014, 10:32:06 »

    Πολύ καλή η ιδέα σου  να δοκιμάσεις  μία Helical στα 1280 MHz.
    Σε ότι αφορά της κατασκευή της , αν θέλεις διευκρίνησέ μου τις τιμές που ανέφερες  για τις αποστάσεις και  την περιέλιξη σε ζευγάρια μπρος-πίσω, αν τα υπολόγησες εσύ ή αν τα βρήκες έτοιμα.
    Σε ότι αφορά τη  βάση για να κάνεις το τύλιγμα , μπορείς να χρησιμοποιήσεις σωλήνα pvc ,που όμως στην περίπτωση που τον αφήσεις να είναι πάνω του η κεραία λόγω της διηλεκτρικής σταθεράς που έχει τo pvc  επηρεάζει τον υπολογισμό της (πρέπει να κοντίνει λίγο ) ενώ στην περίπτωση που δεν αφήσεις τον σωλήνα και βγάλεις την κεραία να είναι  μόνη της στον αέρα δεν αλλάζεις κάτι από τις τιμές του μήκους που έχεις.
    Θέλεις όμως προσοχή αν δεν χρησιμοποιήσεις κάποιο σωλήνα για να σταθεροποιηθούν οι σπείρες διότι με την παραμικρή μεταβολή των αποστάσεων  των σπειρών, αμέσως αλλάζει όλη η κεραία τον συντονισμό της - γιαυτό και αν έχεις δει δίνουν μεγάλη σημασία στην όσο το δυνατόν πιό καλή τοποθέτηση και διατήρηση των αποστάσεων στις σπείρες .
     Για τον  ανακλαστήρα , βεβαίως και μπορείς να χρησιμοποιήσεις  επιφάνεια τυπωμένου  κυκλώματος , που όμως και αυτή θέλει να είναι  συγκεκριμένες διαστάσεις , σύμφωνα με τον υπολογισμό της κεραίας.
    Γιαυτό και επανέρχομαι  στην αρχή αν τις διαστάσεις τις βρήκες από κάποια έτοιμη πρόταση ή αν τις υπολόγισες από κάποιο πρόγραμμα.
    Σε ότι αφορά το συντονισμό της , αυτό είναι και το πιό σοβαρό σημείο σε κάθε κεραία , θέλει προσοχή και στην συγκεκριμένη που λες δεν ανοιγοκλείνεις τις σπείρες για να πετύχεις σωστό συντονισμό. Θέλει όργανο SWR  - γέφυρα στασίμων όπου θα βάλεις της κεραία και θα την μετρήσεις.
    Η Ελικοειδής παρουσιάζει σύνθετη ωμική αντίσταση από 110 - 140 ΩΜ και πρέπει να κάνεις προσαρμογή για να φέρεις την σύνθετη αντίσταση της στα 50 ΩΜ , ώστε να χρησιμοποιήσεις ένα καλώδιο 50ΩΜ και να συντονίσεις σωστά.
    Πάνω από όλα πρέπει να γίνει η σωστή προσαρμογή της σύνθετης ωμικής της αντίστασης ( αυτό γίνεται με μία μέθοδο  που λέγεται harping match - όπου γίνεται υπολογισμός σύμφωνα με την συχνότητά της , τοποθετόντας ένα συγκεκριμένο σε διαστάσεις τριγωνικής επιφάνειας φύλλο χαλκού στο ξεκίνημα της κεραίας για να πετύχουμε την προσαρμογή ή χρησιμοποιώντας αντίστοιχα ένα συγκεκριμένο μήκος καλωδίου ( πάλι υπολογισμένο  σύμφωνα με την συχνότητα) και εν συνεχεία βάζουμε το καλώδιο 50ΩΜ.
    Αν θέλεις λοιπόν γράψε για τις διαστάσεις που προανέφερα, τι τύπο προσαρμογή θα κάνεις και ότι μπορώ θα σε βοηθήσω , να είσαι σίγουρος.
    Επίσης είμαι Αθήνα , οπότε αν θέλεις και είσαι εδώ Αθήνα , αφού την φτιάξεις μπορούμε να την  μετρήσουμε και να την φέρουμε με την γέφυρα σωστά στην συχνότητά της , αλλά και εκτός Αθηνών αν είσαι και πάλι μπορώ να σε βοηθήσω για να συντονισθεί σωστά.
    Πάντως γενικά να πω ότι η σκέψη σου για χρήση ελικοειδούς είναι  πολύ καλή στη λήψη και εφόσον η κεραία φτιαχτεί και συντονισθεί σωστά τα αποτελέσματα στην εμβέλεια είναι πάρα μα πάρα πολύ καλά. Ειδικά η χρήση μίας Skewplane ή Cloverleaf στον πομπό πάνω στο σκάφος και ελικοειδούς στο δέκτη θα σου δώσει πάρα πολύ καλά αποτελέσματα. 
    Αναμονή για τα νεότερά σου ........
    Καταγράφηκε
    aerobil
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 28


    « Απάντηση #24 στις: Δευτέρα, 1 Σεπ 2014, 14:03:13 »

    Ευχαριστώ τον SV 1 BTA για το ενδιαφέρον και τη βοήθεια. Τις διαστάσεις των σπειρών τις πήρα από μία ανάρτηση στο rcgroups. Τις είχε σε ίντσες και εγώ τα μετέτρεψα σε εκατοστά για περιέλιξη πρότεινε χάλκινο σύρμα 0,48 cm. Ανέφερε ότι με βάση PVC (εσωτ. διάμετρο 6,35cm και εξωτ. διάμετρο 7 cm), αλλάζουν οι διαστάσεις της σπείρας, αλλά εγώ σκεφτόμουν να σημαδέψω πρώτα την περιέλιξη στο PVC, μετά να το χαράξω, να βάλω ένα υλικό που δεν προκαλεί προβλήματα και μετά να τοποθετήσω το σύρμα επάνω, ώστε να έχω σταθερότητα. Για ανακλαστήρα χρησιμοποίησε 23,18 τετρ εκατοστά, περίπου 4,81 cm πλευρά τετράγωνη, αλλά θα προτιμούσα κυκλική. Εάν η ακτίνα του είναι μεγαλύτερη από την απαιτούμενη θα δημιουργήσει προβλήματα ή δεν πειράζει ; Τέλος θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω πάνω από μία κεραίες με ακριβώς ίδια χαρακτηριστικά συνδέδεμένες μαζί για καλύτερα αποτελέσματα ;
    Θα χρειαζόταν η κάθε μία δικό της ανακλαστήρα ή θα μπορούσαν να τοποθετηθούν σε ένα μεγαλύτερο (πολλαπλάσιο του απαιτούμενου); Μπορεί ο ανακλαστήρας να αντικατασταθεί από offset κάτοπτρο ; Για ωμική σύζευξη της σύνθετης αντίστασης στα 50 Ohm χρησιμοποίησε τη μέθοδο Wavetrap. Ο σκοπός μου είναι να μπορέσω να φτάσω εμβέλειες 10 Km ή ακόμα και να πλησιάσω τα 20 Km. Βρήκα μετρητή SWR στο Ebay στα 20 €, αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να κάνει σωστά τις μετρήσεις που θέλω.  Undecided
    Καταγράφηκε
    SV 1 BTA
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 84



    « Απάντηση #25 στις: Δευτέρα, 1 Σεπ 2014, 15:11:53 »

    Φίλε aerobil , πλέον με τα γραφόμενά σου τα πράγματα ξεκαθαρίζουν και έρχονται σε σωστό δρόμο ...... Χαμόγελο.
    Λοιπόν οι διαστάσεις που είδες από το συγκεκριμένο άρθρο είναι καλές και σωστές. Μάλιστα δε στο συγκεκριμένο site , γράφουν πάρα πολλοί με καλές γνώσεις όχι μόνο στη θεωρία αλλά κυρίως στην πράξη, γιατί μην ξεχνάμε η θεωρία στην εφαρμογή της - ράαξη έχει πολλές φορές διαφορές και απαιτεί διοθώσεις για να έχουμε τα αναμενόμενα αποτελέσματα.
     Ένας από τους πιό καλούς που γράφουν είναι  και ο IB Crazy - Hλεκτρονικός Μηχανικός - με πολλές γνώσεις και πάρα πολλές κατασκευές και από ότι έχω δει τα γράφει και σωστά και πάνω από όλα διαθέτει και ένα καλό ηλεκτρονικό εξοπλισμό - όργανα , για ρυθμίσεις και πραγματικά τον παραδέχομαι σε μεγάλο βαθμό γιατί φαίνεται ότι έχει γνώσεις και όχι έτσι απλά να γράφει.
    Λοιπόν για τον σωλήνα που αναφέρεις συμφωνώ απόλυτα , αλλά όπως είπες να φροντίσεις να διατηρήσεις σωστά τις διαστάσεις στις σπείρες και ειδικά την απόσταση μεταξύ τους. Για τον ανακλαστήρα μπορέις να τον κάνεις κυκλικό απλά να έχεις το ίδιο εμβαδόν όπως στο τετράγωνο. Αν είναι  μεγαλύτερη η διάμετρος του ανακλαστήρα μπορεί να βελτιώσει το Front to back της κεραίας αλλά θα επιδράσει λίγο το κέρδος και πιό πολύ τον λοβό ακτινοβολίας της - οριζόντια και κάθετα. Θα πρότεινα να μείνεις στο συγκεκριμένο εμβαδόν στον ανακλαστήρα. Επίσης για offset κάτοπτρο εκτιμώ ότι θα παιδευτείς να το φτιάξεις οπότε βάλε πλακέτα τυπωμένου και θα είσαι μια χαρά.
    Βεβαίως ως και μπορείς να βάλεις ταυτόχρονα 2 κεραίες αλλά ΠΡΟΣΕΞΕ , γιατί θέλουν να κάνεις matching μεταξύ των 2 κεραιών για να αποδόσουν σωστά ειδάλλως αν δεν γίνει σωστά θα έχεις αποτυχία και θα ήταν καλύτερη η μία μόνη της παρά 2 μη σωστά συντονισμένες.
    Το matching μεταξύ τους απαιτεί 2 καλώδια κομμένα σε συγκεκριμένο μήκος  ( σύμφωνα με την συχνότητα εκπομπής καθώς επίσης λαμβάνεις υπόψη και  τον συντελεστή βράχυνσης κάθε καλωδίου ) και εν συνεχεία τα 2 καλώδια ενώνονται με Τ κονέκτορα μεταξύ τους  και στον κονέκτορα έρχεται και βιδώνει το καλώδιο 50ΩΜ που θα πάει στον πομπό. Επίσης πολύ σημαντικό έιανι και η απόσταση μεταξύ τους για να πετύχεις το σωστό κέρδος - gain..
    Η χρήση 2 κεραιών ταυτόχρονα θέλει προσοχή στη ρύθμιση , γιατί θα πρέπει να είναι και 2 κεραίες πανομοιότυπες στον συντονισμό για να αποδώσουν σωστά. Δηλαδή φτιάχνουμε 2 κεραίες , τις μετράμε και ρυθμίζουμε την κάθε μία ξεχωριστά ώστε να έχουμε τα ίδια χαρακτηριστικά - ειδικά στην ένδειξη στασίμων οπότε να συντονίζουν πανομιότυπα και εν συνεχεία τις κάνουμε matching.
    Θα πρότεινα λοιπόν να ξεκινήσεις με την πρώτη , να κατασκευαστεί καλά , να ελεγχθεί - συντονιστεί σωστά και εν συνεχεία να φτιάξεις μία πανομοιότυπη για μελλοντικό matching μεταξύ τους.
    Για το Wavetrap συμφωνώ απόλυτα , για να προσαρμόσει σωστά η κεραία  στα 50ΩΜ.
    Για το θέμα του οργάνου μου φαίνεται πολύ φτηνό στην τιμή που λές, για κοίτα το καλά μετράει έως και 1,2 ή όχι.
    Εγώ χρησιμοποιώ την  Χ- 1000  γέφυρα της Diamond ( γνωστή και καταξιωμένη στο χώρο - περίπου στα 300€ ) και μετράει έως και 1,2  και την οποία την έχω τεστάρει και σε άλλες πολλές συχνότητες και έχω πάρα πολύ ικανοποιητικές μετρήσεις. Εντάξει δεν είναι η Βird αλλά είναι  πάρα πολύ καλή.Επίσης έχω και μία άλλη ψηφιακή που φτάνει και έως 2,4 , αλλά μετράει ισχύ χαμηλή έως 2 Watt και χρησιμοποιώντας και τις 2 έχω πολύ καλές και αξιόπιστες μετρήσεις.
    Αυτά λοιπόν φίλε και επαναλαμβάνω όπου καταλήξεις και αφού το φτιάξεις αν θέλεις σε εξυπηρετώ και μετράμε  με την γέφυρα να δούμε τα αποτελέσματα της κατασκευής σου ...... τα λέμε Thumbs up
     
    Καταγράφηκε
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #26 στις: Τρίτη, 16 Σεπ 2014, 09:23:05 »

    Αγαπητοί φίλοι,
    μπράβο για τις γνώσεις αλλά και για την λεπτομερή περιγραφή σας στις κεραίες.
    Αν μπορείτε δώστε μου μια κατεύθυνση σε πρόβλημα που έχω.
    Χρησιμοποιώ πομπό 2w στα 5.8 αλλά είτε με την stock κεραία του είτε με τις γνωστές cloverleaf κεραίες, το σήμα δημιουργεί παράσιτα και πολλές φορές "κόβεται" τελείως. O πομπός "κάθεται" πάνω σε carbon βέργες κολλημένος με ταινία διπλής όψης  (σε πολυκόπτερο) όσο το δυνατόν μακριά από άλλες κεραίες (433 Mhz τηλεμετρίας, 2.4 δέκτη). Φταίει τελικά το carbon (καθώς έχω ακούσει διάφορα...); οι κεραίες; ο χώρος πτήσης; (στο ΣΕΦ για παράδειγμα η εικόνα μένει σταθερή και καθαρή σε αντίθεση με το Ελληνικό όπου σε συγκεκριμένες περιοχές υπάρχει μεγάλη απώλεια της εικόνας), ο πομπός; ή τελικά όλα μαζί;

    Ευχαριστώ θερμά.

    Μάνος  Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    jamesmagos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 510


    UcanDrone.com


    WWW
    « Απάντηση #27 στις: Τρίτη, 16 Σεπ 2014, 10:34:00 »

    Γεια σου φίλε Μάνο,

    Όντως όλα όσα ρώτησες είναι αιτία για μειωμένη εμβέλεια αλλά θα τα έβαζα ιεραρχικά με άλλη προτεραιότητα και θα κοίταγα και δυο ακόμα πραγματάκια:

    -Θεωρώ πως έχεις τσεκάρει (ΟΛΟΙ την εχουμε πατήσει) τα βυσματάκια σε πομπό και δεκτη RPSMA SMA. π.χ μπορεί να βιδώνει αλλά να έχουν και τα 2 τρυπούλα αντι για καρφάκι και δεν γίνεται επαφή... αν την εχεις πατήσει στο δέκτη εχει καλώς,  αν την εχεις κάνει στο πομπο... εκτός απο spiderman που θα γίνεις σε λίγο με τα 2 watt θα έχει καει κιολας. Έγραψες όμως για μαμα κεραιάκια, αρα απλά το αναφέρω.

    -Λογικά έχεις τον 5.8 2w με τα 8 κανάλια και όπως η μιση Αττική χρησιμοποιείς το default κανάλι 5945... Αν εχεις την ευκαιρία, κανε δοκιμές στο έδαφος με άλλα κανάλια ώστε να πετύχεις αυτό που είναι πιο καθαρό στην περιοχή που πετάς και παράλληλα να είναι πιο maτσαρισμένο στις cloverleaf που εχεις.

    -καθαρή ξέχωρη πηγή!!  τεράστια διαφορά κάνει μια φιλτραρισμένη πηγή ρεύματος χωρίς απολύτως κανένα ground loop. Αυτό είναι must ειδικά αμα χρησιμοποιείς minimOSD παρέα με το FPV σου. Σε περίπτωση που γινει ground loop απο το ftdi του OSD με το ground της κύριας πηγής (αν εχεις one battery setup) ειναι θεμα χρόνου να τηγανιστεί το OSD και φυσικά θα βλέπεις σχεδόν όλα τα data σε μορφή χιονιών..  Εδώ κολάει και το carbon αφού είναι αγώγιμο! Πρόσεξε η πλεξούδα του FPV και ο πομπος να μην ακουμπούν στο carbon, μπορείς για παράδειγμα να βάλεις ένα σπυράλ γύρω τους. Ακόμα καλύτερα το προστατευτικό που βάζουμε συνήθως στα ελικόπτερα με τη μορφή μπλενταζ.

    -Στο Ελληνικό έχουμε δει κατά καιρούς Helical 12db να μη βγαζουν 100μ,   2.4ghz T/K να κλειδώνουν, Τηλεμετρίες να μη μιλούν ουτε στο home! Σίγουρα θα έχεις παρατηρήσει τις συστοιχίες Array, τα δίπολά και τα πιάτα πάνω δεξιά και πίσω Αριστερά απο το κτίριο που μαζεύονται τα παιδιά που πετούν. Αν και κολάει με το παραπάνω σχόλιο, δεν είναι και το καλύτερο μέρος για δοκιμές.

    -Απο Αρμονικές (433, 2.4, 5.Ανεση εισαι σουπερ! βεβαια στα 2W.... παρε βρε παιδάκι μου ενα πιο νορμάλ ή βάζε κανα πάσαλο με ενα συρμα γειωση στο πόδι όταν παίζεις. Πέρα απο την πλάκα, οι απώλειες σε θερμότητα σε συνδυασμό με το ανεμιστηράκι ουτε μπορώ να φανταστώ τι θόρυβο μπορεί να προκαλούν.

    καλές πτήσεις και όποτε μπορείς γράψε μας κανένα σχόλιο ή reveiw για τον πομπό σου.
    Καταγράφηκε
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #28 στις: Τρίτη, 16 Σεπ 2014, 10:45:05 »

    χα χα, μ'αρέσει και ο τρόπος αλλά και αυτά που περιγράφεις!
    Με έβαλες πραγματικά σε μεγάλες σκέψεις και ελπίζω να καταφέρω κάτι.
    Μόλις θα έχω κάποιο αποτέλεσμα θα ενημερωσω.

    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

    Μάνος Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    SV 1 BTA
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 84



    « Απάντηση #29 στις: Τετάρτη, 17 Σεπ 2014, 11:31:24 »

    Θα ήθελα σχετικά με την απάντηση του φίλου  jamesmagos , να προσθέσω τα εξής ;
    Πάνω από όλα εύχομαι να μην κάνει κανείς φίλος το  λάθος που αναφέρει σχετικά με τα βύσματα sma - εννοώ μη τυχόν και δεν δεί κάποιος το αρσενικό με το θηλυκό βύσμα και βιδώσει λάθος βύσμα , γιατί όντως αν παραμείνει ανοιχτός ο πομπός για πολύ ώρα χωρίς κεραία , τότε καίγεται σχετικά εύκολα , μάλιστα μπορεί ακόμη και να καεί αμέσως και όχι μετά από λίγη ώρα.....
    Σε ότι αφορά το κανάλι που ανέφερε το 5945  θεωρώ και εκτιμώ ότι δεν είναι το πλέον διαδεδομένο όπως αναφέρει , γιατί το  5945 είναι στην το 32 κανάλι στην περιοχή 5,8 9 δηλαδή το άνω άκρο της μπάντας  και δεν συνιστάτε σε κανέna  φίλο να χρησιμοποιείται αυτό το  κανάλι και ο λόγος είναι ότι ως γνωστόν οι διάφορες κεραίες που πωλούνται για τους 5,8 , είναι  πάντα συντονισμένες περίπου στο μέσο της μπάντας ( αυτό είναι και το σωστό ), εκεί γύρω στους 5700 έως 5800 , οπότε είναι προτιμότερο να δουλεύουμε κανάλια στο μέσον της μπάντας και ποτέ στα άκρα 5600 ή 5900.
    Προσωπικά λοιπόν θα συνιστούσα να μην χρησιμοποιείτε το κανάλι 5945 αλλά κάποιο άλλο σε χαμηλότερη συχνότητα, γιατί σίγουρα θα είναι καλύτερα για την εμβέλεια του συστήματος fpv σας.
    Σε ότι αφορά το καλό φιλτράσισμα της πηγής τροφοδοσίας για την αποφυγή ενδοπαρεμβολών από παρασιτικές συχνότητες που δημιουργούνται από τα άλλα ηλεκτρονικά εξαρτήματα  που χρησιμοποιεί το μουλτικόπερό μας , αυτό θέλει προσοχή και σίγουρα η χρήση φίλτρων είναι αναγκαία για την αποφυγή παρεμβολών - γραμμές στην εικόνα του βίντεο.
    Ο χώρος πού πετάμε ο καθένας μας , είναι επίσης πάρα μα πάρα πολύ σημαντικός και καθοριστικός για πολλά προβλήματα που μπορούν να παρουσιασθούν εν ώρα πτήσης. Ξέρετε τι παρεμβολές υπάρχουν στο Αε Θυμόςροδρόμιο Ελληνικού από άλλους πομπούς που δουλεύουν  εκεί ; Μάλλον δεν το γνωρίζουν οι πιό πολλοί φίλου οπότε συνιστώ πάρα πολύ προσοχή.
    Εγώ προσωπικά 2 φορές πάνω από την τοξοβολία έφαγα σφαλιάρα γερή από παρεμβολή και βρέθηκε στο χώμα   και επίσης ακριβώς πάνω από το χώρο δεξιά και πίσω  από το γνωστό άδειο τολ  , όχι ψηλά από το έδαφος εκεί τα 40-70 μέτρα περίπου , εκεί που αν έχετε παρατηρήσεις ακούγονται και κάτι σκυλιά ( ξέρετε τι εννοώ).
    Πολύ σωστή η παρατήρηση του φίλου μας για την πληθώρα των κεραιών που υπάρχουν εκεί γύρω , πολύ κοντά από το χώρο πτήσεων , που όντως κανείς δεν ξέρει τι   και που εκπέμπουν ......... πέταγμα στα τυφλά για μένα που τουλάχιστον  ψάχνομαι και δεν θέλω να πηγαίνω εντελώς στα τυφλά .
    Αυτά ήθελα και νεγώ να προσθέσω , γγια τα προβλήματα που δυστυχώς κάποιες φορές είναι αναπόφεκκτα....
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 [2] 3  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  FPV (Συντονιστής: kolotoympas)  |  Θέμα: Helical κεραιες - κατασκευες.
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.036 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.