Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.410 μηνύματα σε 12.382 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τρίτη, 30 Απρ 2024, 22:34:41

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τρίτη, 30 Απρ 2024, 22:34:41

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:15]

    από geoli
    [Χθες στις 20:29]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 20:12]

    από jnkmilos
    [Χθες στις 00:26]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304410
    Σύνολο θεμάτων: 12382
    Online σήμερα: 38
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 19
    Συνολικά: 20
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 [2]  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: τκ jr pcm9xII και module assan 2,4  (Αναγνώστηκε 6440 φορές)
    Dimhack
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.431



    « Απάντηση #15 στις: Κυριακή, 17 Νοέ 2013, 17:08:08 »

    στην περίπτωση του φώτη τον ρώτησα αν το modul με τον δέκτη προορίζονται για το f16 που έχει στην κατοχή του.
    είμαι κάθετος πως τέτοιου είδους μοντέλα θα πρέπει να έχουν το καλύτερο δυνατό σε Accessories πόσο μάλιστα σε μια τηλεκατεύθυνση.

    σίγουρα θα πετάξει και με λιγότερο καλύτερο modul, αλλά ο κίνδυνος παραμένει σε υψηλά επίπεδα.
    επειδή γνωρίζω τις δυνατότητες του φώτη τεχνικά και πτητικά είναι δύσκολο να χάσει μοντέλο από τις δυο αυτές παραμέτρους. για ποιο λόγο λοιπόν να μπει στην διαδικασία  να χάσει ένα μοντέλο από ένα λάθος modul?

    πάντα φιλικά,
    Δημήτρης.
    Καταγράφηκε
    ΦΩΤΗΣ ΚΑΛΕΥΡΑΣ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 600


    Embraer 145


    « Απάντηση #16 στις: Τρίτη, 19 Νοέ 2013, 11:27:06 »

    Έχετε δίκιο και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.μόλις με πείσατε ότι πρέπει να χρησιμοποιήσω κάτι ποιο αξιόπιστο.ξεκινάω έρευνα αγοράς και όσοι έχετε παρόμοιο συνδυασμό καλό είναι να λάβετε υπ' όψιν τους παραπάνω έμπειρους μοντελιστες. Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Build it your self!
    ΦΩΤΗΣ ΚΑΛΕΥΡΑΣ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 600


    Embraer 145


    « Απάντηση #17 στις: Τρίτη, 19 Νοέ 2013, 11:30:06 »

    Προσπαθώ να ρυθμίσω το trvl adg στο σέρβο gear να μην είναι στο 100% αλλά μικρότερο.ενώ στο μόνιτορ της τηλεκατευθυνσης λειτουργεί κανονικά.. Το σέρβο δεν περνει την ρύθμιση και κινείται κανονικά στο 100%. Έχω όμως και εγκέφαλο για πορτάκια και τα σέρβο είναι 2. Μήπως γι αυτό η μήπως μου ξεφεύγει κάτι άλλο? Δώστε βοήθεια με έχει κουράσει πολύ το θέμα αυτο. Έχει κάποιος καμιά ιδέα; όχι για το τζετ αλλά για την λύση του προβλήματος.
    Καταγράφηκε

    Build it your self!
    dgiatr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 596


    « Απάντηση #18 στις: Τρίτη, 19 Νοέ 2013, 13:06:10 »

    Έχετε δίκιο και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.μόλις με πείσατε ότι πρέπει να χρησιμοποιήσω κάτι ποιο αξιόπιστο.ξεκινάω έρευνα αγοράς και όσοι έχετε παρόμοιο συνδυασμό καλό είναι να λάβετε υπ' όψιν τους παραπάνω έμπειρους μοντελιστες. Thumbs up
    φίλε Φώτη δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με jet γιατί είμαι warbirdakias εδώ και πολύ καιρό. Δεν ξέρω κατά πόσο διαφέρουν τα jet απο τα warbirds όσο αφορά τις απαιτήσεις τους σε ηλεκτρονικό εξοπλισμό και ειδικότερα στο σύστημα τηλεκατεύθυνσης. Το σίγουρο είναι οτι τα jet στοιχίζουν πιο ακριβά, τρέχουν αρκετά πιο γρήγορα και η ενδεχόμενη πρόσκρουσή τους μπορεί να προκαλέσει φωτιά! Αυτό είναι κάτι που δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς. Ωστόσο και για να μην δημιουργηθούν λανθασμένες εντυπώσεις ειδικά στους νέους αερομοντελιστές και επειδή το θέμα του thread είναι τκ jr pcm9xII και module assan 2,4 και όχι τκ jr pcm9xII και module assan 2,4 σε JET,και επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι, θέλω να αναφέρω οτι τα τελευταία τέσσερα χρόνια πετάω αποκλειστικά και μόνο με module ASSAN και jr pcm 9xii χωρίς να έχω αντιμετωπίσει ουδέποτε το παραμικρό πρόβλημα που να σχετίζεται με το συγκεκριμένο συνδιασμό. Ασφαλώς και έχω σπάσει μοντέλα μέσα σε αυτά τα 4 χρόνια όμως οι αιτίες ήταν άσχετες με το σύστημα πομπού - δέκτη.  Πετάω σε ένα χώρο γεμάτο απο ηλεκτρομαγνητικούς θορύβους στο Ελληνικό και θέλω να αναφέρω οτι είμαι πολύ ευχαριστημένος απο την ASSΑN. 
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 19 Νοέ 2013, 13:34:48 από dgiatr » Καταγράφηκε
    ΦΩΤΗΣ ΚΑΛΕΥΡΑΣ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 600


    Embraer 145


    « Απάντηση #19 στις: Τρίτη, 19 Νοέ 2013, 19:06:22 »

     ούτε εγώ είχα ποτέ την παραμικρή απώλεια σήματος με την assan .ίσα ίσα αξίζουν συγχαρητήρια για το καλό σύστημα με τόσο χαμηλή τιμή. Απλά αν υπάρχει Μία πιθανότητα στο 1000000 σφάλματος... Να ν μηδενίσουμε στα ακριβά μοντελα αν και το μήνυμα σου είναι παρηγοριά γιατί είμαστε δύο χωρίς παράπονο και είναι καλύτερο από το ένας.
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 19 Νοέ 2013, 19:18:30 από ΦΩΤΗΣ ΚΑΛΕΥΡΑΣ » Καταγράφηκε

    Build it your self!
    mihelone
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 347



    « Απάντηση #20 στις: Τρίτη, 19 Νοέ 2013, 22:52:10 »

    Τρεις χωρις παραπονα (εδω και 3 χρονια) με futaba 9c σε EDF90αρια, warbirds και gas 50cc !!!!
    Τεσσερεις αν βαλουμε και αλλον ενα φιλο με την ιδια τηλ/νση και μοντελα + ελικοπτερα (απο 450 εως και 600)...
    Καταγράφηκε
    dgiatr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 596


    « Απάντηση #21 στις: Τρίτη, 19 Νοέ 2013, 23:00:42 »

    παιδιά δεν είμαστε μόνο εμείς οι τέσσερεις, ξέρω πολύ κόσμο στο Ελληνικό που πετά με ASSAN και το αδελφό σύστημα frsky χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. ΟΛΑ τα μοντέλα που βλέπετε εδώ : http://www.youtube.com/channel/UC2ze-WlF_-nrFLhgNo57dSw/videos?shelf_id=1&view=0&sort=dd τα πετάω με ASSAN!
    Καταγράφηκε
    ΦΩΤΗΣ ΚΑΛΕΥΡΑΣ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 600


    Embraer 145


    « Απάντηση #22 στις: Τρίτη, 19 Νοέ 2013, 23:48:08 »

    Αυτά τα καλά έχει το aeromodelling.gr. Με τόσες θετικές απαντήσεις αρχίζουν να λιγοστεύουν οι αμφιβολίες για την αξιοπιστία.είμαστε 4 αν βρεθούν και άλλοι να κάνουμε κόμμα για τις επόμενες εκλογές.
    Καταγράφηκε

    Build it your self!
    Aris M.
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 211



    WWW
    « Απάντηση #23 στις: Τετάρτη, 20 Νοέ 2013, 00:38:41 »

    Καλησπέρα και απο μένα..
    Είχα την JR9303 απο το '07 και κάπου το '09 έβαλα το module Assan για ολα μου τα ηλεκτρικά μοντέλα (αεροπλάνα ελικόπτερα) δεν είχα ποτε ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα.. Είχα κανει πολλές δοκιμές στο έδαφος χωρίς και πάλι κανένα πρόβλημα..
    ΔΕΝ το χρησιμοποίησα ποτε σε nitro ή βενζίνη το λέω και παραπάνω μόνο σε ηλεκτρικά, και μέχρι πέρσι που την είχα(τ/κ) το παραμικρό, άψογη λειτουργία!!

    Αυτά απο την προσωπική μου εμπειρία..

    Άρης..
    Καταγράφηκε

    dgiatr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 596


    « Απάντηση #24 στις: Τετάρτη, 20 Νοέ 2013, 01:05:08 »

    εγώ παιδιά πετάω κατά 99% βενζίνες 26cc, 30 cc ,50cc , 60cc και 90cc(λίαν συντόμως) με module ASSAN χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. ΄Eχω επίσης ένα 4κινητήριο ASM  Β-17 3 metres wingspan ηλεκτρικό  15 kgr weight ( [url http://www.youtube.com/watch?v=v61K5OTPvvk /url] πάλι με ΑSSΑN. Του έχω εμπιστευτεί τα καλύτερα μοντέλα μου χωρίς ποτέ να με προδώσει.
    Καταγράφηκε
    GRELE
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 896



    « Απάντηση #25 στις: Τετάρτη, 20 Νοέ 2013, 10:24:21 »

    Αγαπητοι φιλοι
    Ενημερωνω οτι εδω και 3 χρονια χρησιμοποιω αυτο το module της ASSAN σε ηλεκτρικα μοτοανεμοπτερα χωρις να εχω διαπιστωσει το παραμικρο προβλημα.
    Την αλλαγη αυτη την εκανα οταν ειχα καποιες παρεμβολες στους 35 MHZ και ειδα εναν αλλο φιλο εδω στην θεσσαλονικη να το χρησιμοποιει χωρις προβληματα.
    Εχω δουλεψει και τους μικρους standard δεκτες και τον 8καναλο.
    Φιλικα
    Βασιλης Παπαδοπουλος
    Καταγράφηκε

    ......electrics are here to stay......
    ΦΩΤΗΣ ΚΑΛΕΥΡΑΣ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 600


    Embraer 145


    « Απάντηση #26 στις: Κυριακή, 6 Απρ 2014, 05:15:43 »

    Μετά από πολλές ώρες πτήσης με assan δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα σας ευχαριστώ για τις  απαντήσεις είχατε δίκιο είναι αξιόπιστη. Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Build it your self!
    Σελίδες: 1 [2]  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Η τηλεκατεύθυνση και τα αξεσουάρ (Συντονιστές: DEPRON MANIAC, kolotoympas)  |  Θέμα: τκ jr pcm9xII και module assan 2,4
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.035 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.