Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.330 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 21:56:52

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 21:56:52

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:50]

    από Yiannis_S
    [Σήμερα στις 00:29]

    από dominicm
    [Χθες στις 13:52]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304330
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 78
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 39
    Συνολικά: 39
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: turnigy fbl system vs beastx  (Αναγνώστηκε 4146 φορές)
    johnraptor
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 413



    « στις: Δευτέρα, 6 Μάι 2013, 10:46:27 »

    Χα χα βγηκε και ο κλώνος του beastx se turnigy δείτετο στην παρουσίαση
    Καταγράφηκε
    FilipposTz
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 19


    « Απάντηση #1 στις: Δευτέρα, 6 Μάι 2013, 11:00:10 »

    Καλό πάντως φαίνεται, φτάνει να είναι φθηνό και να κάνει την δουλειά του.
    http://www.youtube.com/watch?v=oCovRO8bGY0
    « Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 6 Μάι 2013, 11:39:41 από filippos tzitzis » Καταγράφηκε
    FilipposTz
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 19


    « Απάντηση #2 στις: Παρασκευή, 10 Μάι 2013, 22:19:29 »

    Το Hobbyking το έβαλε στην σελίδα του.
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__29255__Turnigy_3D_H_3_Axis_Flybarless_Helicopter_Control_System.html
    Καταγράφηκε
    papabill
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.178



    WWW
    « Απάντηση #3 στις: Παρασκευή, 10 Μάι 2013, 22:55:20 »

    αγορασε το να μας πεις και τι κανει...
    Καταγράφηκε

    Το ελικόπτερο ή το ραφι θα στολίσει ή στο χωράφι θα σκορπίσει...
    FilipposTz
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 19


    « Απάντηση #4 στις: Παρασκευή, 10 Μάι 2013, 23:22:35 »

    Δεν έχω μεγάλο ελικόπτερο να μπορώ να το πάρω και θα πέραση πολύ καιρός για να πάρω γιατί είμαι ακόμα στην αρχή με τα μικρά εκπαιδευτικά .Για αυτό πάρτε το εσείς οι πιο έμπειροι που μπορείτε να το συγχρονίσετε πιο εύκολα και καταλαβαίνετε πιο είναι το λάθος του άμα έχει.
    Καταγράφηκε
    STROVILO
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 33



    « Απάντηση #5 στις: Σάββατο, 1 Ιούν 2013, 12:21:15 »

    Συνάδελφοι καλημέρα σε όλους.
    Το εν λόγω gyro Turnigy 3D-H το πετάει ήδη ένας συνάδελφος μας ο mitsos 3d και έχει φοβερές επιδόσεις.Ο Δημήτρης για εμένα είναι master πιλότος και επειδή είναι και φίλος μου αυτό ίσως να είναι και υποκειμενικό.Δείτε αν θέλετε video του εν λόγω πιλότου και θα καταλάβετε.
    Η δική μου γνώμη είναι ότι πολλοί από εμάς θα νοιώσουμε κάπως,που δώσαμε πολλά χρήματα για να πάρουμε το γερμανικό ψέμα.Και το γράφω αυτό για αυτούς που πίστεψαν ότι το beast φτιάχτηκε στη Γερμανία όταν και το μεγαλύτερο γόητρό της, η mercedes κατασκευάζεται στην Κίνα εδώ και χρόνια...
    Καταγράφηκε

    Παύω την αναγραφή των μοντέλων μου γιατί τελικά ότι μοντέλο και να έχω,αν στον χώρο πτήσης δεν είναι οι φίλοι μου δεν πετάω τίποτα.
    Άρα τα μοντέλα μου είναι όλοι αυτοί...
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #6 στις: Σάββατο, 1 Ιούν 2013, 18:25:22 »

    Συνάδελφοι καλημέρα σε όλους.
    Το εν λόγω gyro Turnigy 3D-H το πετάει ήδη ένας συνάδελφος μας ο mitsos 3d και έχει φοβερές επιδόσεις.Ο Δημήτρης για εμένα είναι master πιλότος και επειδή είναι και φίλος μου αυτό ίσως να είναι και υποκειμενικό.Δείτε αν θέλετε video του εν λόγω πιλότου και θα καταλάβετε.
    Η δική μου γνώμη είναι ότι πολλοί από εμάς θα νοιώσουμε κάπως,που δώσαμε πολλά χρήματα για να πάρουμε το γερμανικό ψέμα.Και το γράφω αυτό για αυτούς που πίστεψαν ότι το beast φτιάχτηκε στη Γερμανία όταν και το μεγαλύτερο γόητρό της, η mercedes κατασκευάζεται στην Κίνα εδώ και χρόνια...

    Μην μπερδεύεστε πολλα πράγματα φιάχνονται στην κίνα , αλλα προγραμματίζονται αλλού..! Δν μετράει μόνο το που φιάχνετε κάτι αλλα και πολλά άλλα..!
    Για παράδειγμα επιλογή ηλεκτρονικών , προγραμματισμός , ευκολία σεταπ, κατα ποσο είναι παραμετροποιήσιμο και πολλα άλλα..!

    Τέλος να πω ότι κανονικά πρέπει να τα δοκιμάσεις όλα για να δεις τι σου ταιριάζει..! Για παράδειγμα άλλοι θέλουν απαλές πτησεις ακριβείας κτλ κτλ και αλλοι smack...  ΑΠο controller σε controller αλλάζουν πολυ τα πτητικα χαρακτηριστικά..!
    Τέλος για να δοκιμαστεί ενας controller δν φτάνει ένας πιλότος αλλα πολλοί για να δούμε τυχον προβλήματα!! Για εμένα πιο πολυ μετράει η αξιοπιστία.!
    Καταγράφηκε
    pagani
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 336


    Kostas Laliotis


    « Απάντηση #7 στις: Σάββατο, 1 Ιούν 2013, 19:00:30 »

    Συνάδελφοι καλημέρα σε όλους.
    Το εν λόγω gyro Turnigy 3D-H το πετάει ήδη ένας συνάδελφος μας ο mitsos 3d και έχει φοβερές επιδόσεις.Ο Δημήτρης για εμένα είναι master πιλότος και επειδή είναι και φίλος μου αυτό ίσως να είναι και υποκειμενικό.Δείτε αν θέλετε video του εν λόγω πιλότου και θα καταλάβετε.
    Η δική μου γνώμη είναι ότι πολλοί από εμάς θα νοιώσουμε κάπως,που δώσαμε πολλά χρήματα για να πάρουμε το γερμανικό ψέμα.Και το γράφω αυτό για αυτούς που πίστεψαν ότι το beast φτιάχτηκε στη Γερμανία όταν και το μεγαλύτερο γόητρό της, η mercedes κατασκευάζεται στην Κίνα εδώ και χρόνια...

    για κατσε φιλε ηρθες να μας πεις οτι το beast θα το μετανιωσουμε οποιοι το πηραμε, το γυροσκοπιο αυτο φιλε εχει αποδειξει πολλα χρονια την αξια του και χαρη σε αυτο γινανε τα ελικοπτερα flybarlless οικονομικα ασε μην βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα.
    και απο το iphone εχει 100 απομιμισεις
    Καταγράφηκε
    STROVILO
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 33



    « Απάντηση #8 στις: Σάββατο, 1 Ιούν 2013, 20:20:57 »

    Όχι συνάδελφε pagani ήταν μόνο η γνώμη μου.Συνήθως δεν έχω το χρόνο να τη γράψω λόγω δουλειάς,μα αν εσύ το πήρες προσωπικά πρόβλημα σου.Εσύ από την πλευρά σου να κάνεις πιο πλούσιους τους Γερμανούς,η μήπως το κάνεις εισαγωγή...
    Καταγράφηκε

    Παύω την αναγραφή των μοντέλων μου γιατί τελικά ότι μοντέλο και να έχω,αν στον χώρο πτήσης δεν είναι οι φίλοι μου δεν πετάω τίποτα.
    Άρα τα μοντέλα μου είναι όλοι αυτοί...
    pagani
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 336


    Kostas Laliotis


    « Απάντηση #9 στις: Σάββατο, 1 Ιούν 2013, 20:45:04 »

    φιλε μου δεν τιθεται θεμα προσωπικου, απλα το beastx ειναι ενα προιον το οποιο το χρησιμοποιει ολη η ελικοπτερικη κοινοτητα παρα πολυ καιρο τωρα και κανενας δεν εχει εκφρασει το παραμικρο παραμικρο προβλημα ακομα και μετα απο πτωσεις ελικοπτερων , να σου θυμησω οτι ειναι κατι ευαισθητο το οποιο ευκολα μπορει να καταστραφει. δεν εχει ομως καταγραφει τετοιο συμβαν στο φορουμ. επισης ειναι οικονομικο και προσφερει αξιοπιστια και πολλα αλλα που πρεπει να εισαι πιλοτος επιπεδου για να καταλαβεις.
    δεν με νοιαζει αν ειναι γερμανικο η αγγλικο η αφρικανικο. με νοιαζει η ποιοτητα.
    και αυτο την εχει επισης εχει και πολυ μικρη τιμη. 

    τωρα απο την αλλη σε ολα τα καλα πραγματα υπαρχουν και οι απομιμισεις, μπορει να ειναι καλο μπορει και οχι εγω παντως δεν θα το χρησιμοποιησω.
    μακαρι ολα τα προιοντα σε αυτην την βιομηχανια να ηταν τοσο ψεμματα οσο το beastx η τα align 610 η το futaba 520 μακαρι
    Καταγράφηκε
    Apostolis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 183



    « Απάντηση #10 στις: Σάββατο, 1 Ιούν 2013, 21:59:17 »

    Αν δεν υπηρχαν τα γνησια οπου ο κατασκευαστης-εφευρετης δεν ειχε κανει ολη την δουλεια δεν θα υπηρχαν και οι αντιγραφες-κλωνοι του.Αυτο που ξεχναμε ειναι πως καποιος επενδυσε πολυ χρημα και χρονο σε ερευνα πριν βγαλει αυτο το προιον στην αγορα.Αυτο πρεπει να μπει στην τελικη τιμη του προιοντος,δεν ειναι μονο το τελικο σταδιο κατασκευης και διαθεσης.
    Δυστυχως στην Κινα,για ευνοητους λογους,δεν ισχυουν νομοι περι πατεντας κλπ.Οποτε παιρνουν το προιον ετοιμο και απλως το αντιγραφουν,γλυτωνοντας φυσικα τα τεραστια εξοδα ερευνας και εξελιξης.Ετσι σε τοσο δυσκολες εποχες πολλες φορες αναγκαζομαστε να υποκυψουμε στην αγορα ενος κλωνου,τουλαχιστον σε καποια προιοντα που εχουν δοκιμαστει καποιο καιρο,λογο της πολυ χαμηλοτερης τιμης. 
    Καταγράφηκε

    My wife says if I buy one more rc she is going to divorce me......Man I am going to miss her!
    "No one has talent in this hobby,the only difference is made by the money and time someone spends''
    thomasprevere
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 112



    « Απάντηση #11 στις: Σάββατο, 1 Ιούν 2013, 22:32:36 »

    To συγκεκριμενο γυροσκοπιο δεν το χω δοκιμασει,αλλα αποτι βλεπω ειναι ιδιο με το hobbymate HB800 http://www.mhobbies.com/hobbymate-fbl-3-axis-gyro-3-axis-flybarless-rc-helicopter-gyro-mems.html
    λογικα ειναι το ιδιο απλα γραφει TURNIGY
    Το ΗΒ 800 το εχουμε δοκιμασει σε πολλα ελικοπτερα 450-500 και δουλευει τελεια αφου ειναι κλωνος του BEASTX V1 και σεταρεται με τον ιδιο τροπο
    Δεν υποστηριζει δορυφορους και δεν κανει update  οπως κ το TURNIGY
    Kατα τα αλλα δεν ειχαμε ποτε κανενα προβλημα με τα hobbymate
    Εγω θα το επαιρνα αφοβα ,η ποιοτητα των κινεζικων ηλεκτρονικων κ των κλωνων πλεον δεν ειναι οπως τα προηγουμενα χρονια(για πεταμα δλδ)
    Καταγράφηκε
    epilektos
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 25


    « Απάντηση #12 στις: Σάββατο, 1 Ιούν 2013, 22:35:17 »

    https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=mt3nFcxI4cg

    Πάντως στο video, φαίνεται να πετάει πολύ καλά εάν πετάει όντως αυτό και δεν έχει γίνει κάποιο video edit.
    Καταγράφηκε

    Blade mCPX v.2 - Spektrum DX8
    pagani
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 336


    Kostas Laliotis


    « Απάντηση #13 στις: Σάββατο, 1 Ιούν 2013, 22:47:14 »

    φιλε μου αν ετσι φαινεται οτι πεταει καλα τοτε τα πιασαμε τα λεφτα μας,  αυτος ουτε μια πιρουετα δεν κανει.  αν δεν το σκισει δεν καταλαβαινεις
    αλλα και να πεταγε τελεια στο βιντεο δεν σημαινει κατι
    Καταγράφηκε
    pavlos mantas
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229



    « Απάντηση #14 στις: Σάββατο, 1 Ιούν 2013, 22:53:10 »

    https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=mt3nFcxI4cg

    Πάντως στο video, φαίνεται να πετάει πολύ καλά εάν πετάει όντως αυτό και δεν έχει γίνει κάποιο video edit.

    φιλε μου η προσωπική μου γνώμη είναι ότι αυτήν η πτήση δεν μπορείς να την φέρεις σαν παράδειγμα για την αξιοπιστία του τις συγκέκριμενησ μονάδας.
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1] 2  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: turnigy fbl system vs beastx
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.034 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.