Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
291.432 μηνύματα σε 11.897 θέματα από 6.146 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Johannes
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Σάββατο, 23 Ιαν 2021, 10:22:07

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Σάββατο, 23 Ιαν 2021, 10:22:07

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από cptnassos
    [Σήμερα στις 09:51]

[Χθες στις 22:00]

[Χθες στις 13:09]

από Yiannis_S
    [Χθες στις 07:48]

από Greekjets
    [Πέμπτη, 21 Ιαν 2021, 21:28:06]

από dominicm
    [Πέμπτη, 21 Ιαν 2021, 00:14:34]

από dominckos
    [Τετάρτη, 20 Ιαν 2021, 23:27:14]

από kakofonixx
    [Τετάρτη, 20 Ιαν 2021, 23:05:28]

[Τετάρτη, 20 Ιαν 2021, 20:36:45]

από ospsom
    [Τρίτη, 19 Ιαν 2021, 23:48:15]

από se
    [Τρίτη, 19 Ιαν 2021, 13:49:33]

από nickgr
    [Τρίτη, 19 Ιαν 2021, 09:00:12]

[Δευτέρα, 18 Ιαν 2021, 13:36:38]

[Δευτέρα, 18 Ιαν 2021, 07:47:55]

[Κυριακή, 17 Ιαν 2021, 21:55:32]
    Google search

Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6146
    Τελευταίο: Johannes
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 291432
    Σύνολο θεμάτων: 11897
    Online σήμερα: 59
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 3
    Επισκέπτες: 40
    Συνολικά: 43
    Στυλ εμφάνισης

Μην ανοίγετε εδώ θέματα που δεν έχουν καμμία σχέση με αερομοντελισμό. Το πιθανότερο είναι οτι θα διαγραφούν γιατί είναι εκτός αντικειμένου του Aeromodelling GR.

Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Γιατί τα κάνετε Όλα αυτά στον Μοντελισμό ... ?  (Αναγνώστηκε 3123 φορές)
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς

« στις: Δευτέρα, 24 Οκτ 2005, 21:32:38 »

Κάθομαι μπροστά απ’το PC και ψάχνω στην Ατελείωτη Βιβλιοθήκη των Αεροτομών . Τις βλέπω μία μία και προσπαθώ να καταλάβω άν θα κάνει γρήγορη ή αργή την πτερυγούλα μου . Άν είναι πολύ ή λίγο το Reflex της στο χείλος εκφυγής .
        Φορτώνω το μικρό μου Corollάκι με τεράστιους τάκους Φελιζόλ . Χά , χά . Μιά φορά είχα αφήσει το Πόρτ Μπαγκάζ ανοιχτό μέχρι να φτάσω στο εργαστήρι μου , γιατί ... δέν τα χώραγε το φουκαριάρικο . Κάθομαι ευλαβικά πάνω απ’το μηχάνημα ενώ κόβει το χιλιοπόθητο φτεράκι που σχεδίασα και το περιμένω παρακολουθώντας σαν γεράκι τη θερμοκρασία του νήματος ...
        Όταν επιτέλους βγεί , το τρίβω και το ντύνω για να το σιδερώσω . Τρελαίνομαι να βλέπω την ταινία να τεντώνει πάνω του και να παίρνει εκείνη τη λεία , γυαλιστερή επιφάνεια . Στους σταθεροποιητές (fins) , αφιερώνω επίσης πολλές στιγμές αφοσίωσης , στην προσπάθεια να γίνουν αεροδυναμικοί, αποτελεσματικοί και ανθεκτικοί ...
        Μόλις την τελειώσω την ζυγίζω . Με όλα πάνω της . Γράφω με χαρά τη νέα ένδειξη της μικρής ζυγαριάς στο τετράδιό μου και φτιάχνω ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά ... Γιατί ? Γιατί κέρδισα 20 ολόκληρα γραμμάρια απο την τελευταία φορά ! Πώ , πώ ... Πώς να πηγαίνει άραγε Huh
        Απίστευτο . Κοίτα να δείς πως πετάει το άτιμο ... Τρομερό το νέο μοτεράκι . Και αυτές οι Li-Po ρέ παιδί μου . Άλλο πράμα . Μπράβο ρέ Παπαδόπουλε . Καλά με βόλεψες πάλι . Και στην πλαγιά , πώ πώ . Αρκεί μόνο να ξεβιδώσω τον έλικα για να μικρύνω την οπισθέλκουσα ! Και νά’χει αεράκι φυσικά ... Στην σωστή κατεύθυνση .
        Πειραματόζωο την έχω κάνει . Καινούργια μοτεράκια κάθε τόσο . Διαφορετικές μπαταρίες για δοκιμή . Τραβάω κορδέλες . Πετάω κομφετί . Της βάζω χημικά φώτα για τις βραδυνές πτήσεις ! Ξέρετε , αυτά του ψαρέματος . Είναι και ακριβούτσικα τα άτιμα ... Άσε που κάνω και Αερομαχίες . Ναί ,ναί . Τρέλα έ ? Με χτυπάνε στον αέρα , τους χτυπάω  , άλλες φορές λίγο, άλλες ‘πολύ’ ... Σπάνια όμως, γιατί όπως διαπίστωσα είναι πολύ μάγκικο να πετύχεις τον άλλο .
        Κάθομαι τώρα και την κοιτάζω έτσι που είναι ταλαιπωρημένη πάνω στο πάγκο . Πρέπει να τη ξαναντύσω σε καναδυό σημεία , γιατί χθές ... αγκάλιαζε τα βράχια σε εκείνη την πλαγιά ένα – ένα .
        Ένα απλό κομμάτι φελιζόλ , σκέφτομαι , σωστά κομμένο και περιποιημένο . Και συνεχίζω να την κοιτάζω ενώ τα μάτια μου πάνε να βουρκώσουν . Όχι ,ρέ , δέν μπορεί . Άντρας είμαι . Θα με πάρει το παράπονο για την πτερυγούλα ... ? Σιγά ... !? Και τί σαν τη σχεδίασα , την κατασκεύασα και την έχω τρελάνει μόνος μου στις πτήσεις ... Κι’ άλλοι τό ‘χουν κάνει .
        Συγκινήθηκα όμως γιατί κάποιοι άλλοι φίλοι τις σνομπάρουν τις πτερυγούλες . Τις αγόρασαν μόνο απο Μόδα και τώρα .. τις χαίρονται οι ντουλάπες ! Δέν θέλουν εκείνοι να ασχοληθούν με το ... φελιζόλ . Τί ζητάει όμως η καημένη ? Λίγα λεφτουδάκια και πολύ μεράκι και αγάπη . Και θα πετάει για να σε μαγεύει ... Παντού . Χωράει και σε μικρά πόρτ μπαγκάζ για να την έχεις πάντα μαζί .
        Τα κάνω όλα αυτά γιατί ... Πιστεύω πως υπάρχει κάπου ένας Παράδεισος και για αυτά τα ... απλά αεροπλανάκια . Ή έστω μία θέση , μία γωνία στον παράδεισο των μεγαλύτερων , ακριβότερων μοντέλων . Και ξέρω πως , μετά απο 200 ή 500 πτήσεις μαζί μου , θα πετάξει μακριά μου μόνο και μόνο για να πάει να καθήσει εκεί ... Σε αυτή τη θέση ή τη μικρή γωνίτσα ... Όπως της Αξίζει .

Α.Γ.
    Καταγράφηκε

Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    Γιώργος Κανδυλάκης
    Administrator

« Απάντηση #1 στις: Δευτέρα, 24 Οκτ 2005, 22:30:24 »

Απόστολε, είσαι καλά ;  Undecided
    Καταγράφηκε

όσο ελαφρύτερα είναι, τόσο ψηλότερα πάνε

μέτρα με μικρόμετρο, σημάδεψε με κιμωλία, κόψε με τσεκούρι...
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member

AKA "agridoc"

« Απάντηση #2 στις: Δευτέρα, 24 Οκτ 2005, 23:34:52 »

Μια χαρά είναι Γιώργο.

Απόστολε θ' απαντήσω μ' ένα στίχο από ένα παλιό τραγούδι

It's only rock 'n roll but I like it, like it, yes I do
    Want more?
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 25 Οκτ 2005, 14:40:41 από Κώστας Κωστόπουλος » Καταγράφηκε

Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member

Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς

« Απάντηση #3 στις: Δευτέρα, 24 Οκτ 2005, 23:37:07 »

Καλησπέρα Φίλοι μου ... Μιά Χαρά είμαι όντως ...  Χαμόγελο
    Με έπιασε λίγο το Ρομαντικό και το Ποιητικό μου Απόψε ... και Ξέρετε γιατί ?
    Αποφάσισα Απόψε να πατήσω εκείνο το μικρό κόκκινο κουμπάκι που κλείνει την T.V. ...  Wink
    Καταγράφηκε

Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    modelist
    Aeromodeller Jr. member
    **

« Απάντηση #4 στις: Τρίτη, 25 Οκτ 2005, 09:05:40 »

Αποφάσισα Απόψε να πατήσω εκείνο το μικρό κόκκινο κουμπάκι που κλείνει την T.V. ...  Wink

Και ο Ευαγγελάτος θα γίνει κλέφτης;;; Grin
    Καταγράφηκε
    orck
    Aeromodeller Hero Member

game over :|

« Απάντηση #5 στις: Τρίτη, 25 Οκτ 2005, 12:37:00 »

Αποστολη πολυ ωραια τα γραφεις και μου αρεσε πολυ το ποστ σου (και σε ευχαριστω που το μοιραστηκες μαζι μας)
    αλλα ειναι λιγο ασχετο το θεμα με την TV, δεν νομιζεις;

Καλησπέρα Φίλοι μου ... Μιά Χαρά είμαι όντως ...  Χαμόγελο
    Με έπιασε λίγο το Ρομαντικό και το Ποιητικό μου Απόψε ... και Ξέρετε γιατί ?

Καταγράφηκε

Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    Κώστας Ζαπαντιώτης
    Aeromodeller Hero Member

« Απάντηση #6 στις: Τρίτη, 25 Οκτ 2005, 12:55:54 »

Φιλοσοφημένος είσαι' Άνθρωπε Πτέρυγα'!Μια καλή απάντηση σε όλους αυτούς που μας λένε ότι ασχολούμαστε με 'αεροπλανάκια' uglystupid2,αλλά δεν είναι ικανοί ούτε λάστιχο στο αμάξι τους να αλλάξουν...

Keep going Thumbs up
    Καταγράφηκε
    skopos-Komotini
    Aeromodeller Hero Member

ΑΕΡΟΛΕΣΧΗ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ

« Απάντηση #7 στις: Τρίτη, 25 Οκτ 2005, 22:04:57 »

Εγω αγαπητοι συναδερφοι  την τηλεοραση την εχω κλειστη  εδω και χρονια καντε το ιδιο και  καντε καμια κατασκευη αερομοντελου η και στατικου
    μοντελου  για να περναει ευχαριστα ο χειμωνας ,αντε και καλο χειμωνα .  Thumbs up
                               www.aerolesxi.kom.gr
    Καταγράφηκε

Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αερομοντελλισμός στο Aeromodelling GR  |  Aeromodelling GR - γενικές συζητήσεις (Συντονιστής: ArgyrisGiannetakis)  |  Θέμα: Γιατί τα κάνετε Όλα αυτά στον Μοντελισμό ... ?
    Μεταπήδηση σε: