Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:25:08

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:25:08

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 169
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 170
    Συνολικά: 172
    Στυλ εμφάνισης

    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  FPV (Συντονιστής: kolotoympas)  |  Θέμα: Notebook αντι για monitor
    Σελίδες: [1] 2  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Notebook αντι για monitor  (Αναγνώστηκε 4029 φορές)
    nikpapvolcan
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 468



    « στις: Κυριακή, 6 Ιαν 2013, 20:08:59 »

    Καλή Χρονιά σε όλους σας,

    θέλω να μπω στον κόσμο του fpv & θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να χρησιμοποιήσω notebook ώστε να γλιτώσω την αγορά monitor.
    Καταγράφηκε
    Bladedancer
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 336


    Θέλω να πετάξω τώρα!!!!


    « Απάντηση #1 στις: Κυριακή, 6 Ιαν 2013, 20:41:30 »

    από όσα ξέρω δεν νομίζω να γίνεται το notebook να γίνει monitor χωρίς να μπει κατσαβίδι. Αλλά λογικά να μπορείς να βλέπεις το σήμα που έρχεται απ την πυγή σου με κάποιο πρόγραμμα. Όπως όταν συνδέσεις κάμερα και βλέπεις στην οθόνη σου τι τραβάει η κάμερα με αντίστοιχο πρόγραμμα της κάμερας. Προγράμματα επεξεργασίας βίντεο έχουν αυτή την δυνατότητα και θα μπορείς να σώζεις και το βίντεο επιτόπου.
    Καταγράφηκε

    Trex 100 ~ Trex 450 pro v2 BeastX ~ Futaba T7C
    nikpapvolcan
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 468



    « Απάντηση #2 στις: Κυριακή, 6 Ιαν 2013, 21:24:40 »

    από όσα ξέρω δεν νομίζω να γίνεται το notebook να γίνει monitor χωρίς να μπει κατσαβίδι. Αλλά λογικά να μπορείς να βλέπεις το σήμα που έρχεται απ την πυγή σου με κάποιο πρόγραμμα. Όπως όταν συνδέσεις κάμερα και βλέπεις στην οθόνη σου τι τραβάει η κάμερα με αντίστοιχο πρόγραμμα της κάμερας. Προγράμματα επεξεργασίας βίντεο έχουν αυτή την δυνατότητα και θα μπορείς να σώζεις και το βίντεο επιτόπου.

    Sorry δεν ήμουν αρκετά κατατοπιστικός για το τι ακριβώς ζητάω,
    θέλω να μπορώ να βλέπω στο notebook τι τραβάει η κάμερα χωρίς να το “πειράξω” (να βάλω κατσαβίδι)
    κάνοντας χρήσει κάποιου software. 
    Αυτό θέλω να μάθω αν γίνετε & πως.
    Καταγράφηκε
    Bladedancer
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 336


    Θέλω να πετάξω τώρα!!!!


    « Απάντηση #3 στις: Κυριακή, 6 Ιαν 2013, 21:40:48 »

    Αν ψάξεις στο Google για video capture software θα βρεις πολλά. Πιθανών να χρειαστείς και μια usb κάρτα βίντεο για να μπορέσεις να συνδέσεις την κάμερα ή τον αναμεταδότη με το notebook.
    Καταγράφηκε

    Trex 100 ~ Trex 450 pro v2 BeastX ~ Futaba T7C
    nikpapvolcan
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 468



    « Απάντηση #4 στις: Κυριακή, 6 Ιαν 2013, 21:56:30 »

    Αν ψάξεις στο Google για video capture software θα βρεις πολλά. Πιθανών να χρειαστείς και μια usb κάρτα βίντεο για να μπορέσεις να συνδέσεις την κάμερα ή τον αναμεταδότη με το notebook.

    Σε ευχαριστώ  Thumbs up

    Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει κάτι ανάλογο ώστε να μου πει αν το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό ?
    Καταγράφηκε
    Kiril
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.210


    « Απάντηση #5 στις: Κυριακή, 6 Ιαν 2013, 22:21:14 »

    Το δοκιμασα με το easycap 2,0 usb  και δεν ειχε τα αποτελεσματα που ηθελα.
    Δηλαδη εδειχνε κανονικα αλλα σε μικροτερη οθονη μεσω power director.
    Στην εγγραφη σε αναλυση μεγαλη ψιλοκολλαγε. Τωρα αν υπαρχει προγραμμα για αυτο το μηχανακι
    να δειχνει σε πληρη οθονη δεν το ξερω.
    Καταγράφηκε
    nikpapvolcan
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 468



    « Απάντηση #6 στις: Κυριακή, 6 Ιαν 2013, 22:36:10 »

    Το δοκιμασα με το easycap 2,0 usb  και δεν ειχε τα αποτελεσματα που ηθελα.
    Δηλαδη εδειχνε κανονικα αλλα σε μικροτερη οθονη μεσω power director.
    Στην εγγραφη σε αναλυση μεγαλη ψιλοκολλαγε. Τωρα αν υπαρχει προγραμμα για αυτο το μηχανακι
    να δειχνει σε πληρη οθονη δεν το ξερω.

    Η εγγραφή προς το παρόν δεν με ενδιαφέρει,
    παρακολουθώ την συζήτηση σχετικά με την καταγραφή εδω https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=31521.0

    Καταγράφηκε
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #7 στις: Δευτέρα, 7 Ιαν 2013, 08:26:48 »

    Καλημέρα σε Όλους.

    Φυσικά και μπορείς να δείς την εικόνα του μοντέλου μέσω του υπολογιστή σου, είτε αυτός είναι φορητός (a.k.a. Notebook) είτε είναι "σταθερός", Desktop δηλαδή.
    > Αν έχεις κάρτα "τηλεόρασης", πολύ απλά θα μπορούσες να βάλεις την αναλογική έξοδο βίντεο του δέκτη fpv σου στην είσοδο της κάρτας, όπως θα έκανες και με την κεραία. Επειδή φυσικά οι περισσότεροι Η/Υ πλέον δέν έχουν τέτοια κάρτα, πόσο μάλλον οι Φορητοί, υπάρχουν μικροί μετατροπείς απο Αναλογικό σε Ψηφιακό σήμα (EasyCap, AvGrabber κλπ), οι οποίοι συνεργάζονται με κάποιο προγραμματάκι (software) αντίστοιχο, κάτι σαν players δλδ, και σου το δείχνει στην οθόνη. Επίσης δίνει και την δυνατότητα εγγραφής, και άλλων λειτουργιών...
    > Όλος ο "καυγάς" γίνεται για να Μήν χρησιμοποιούμε υπολογιστές στο πεδίο ή στο χωράφι, αλλά, φυσικά και είναι εφικτό, και μάλιστα προτείνω προσωπικά να είναι και λίγο "ελαφρύ" το notebook, δλδ να Μήν το έχουμε "πλημμυρίσει" με προγράμματα, εφαρμογές κλπ, γιατί πάντα παραμονεύει ο κίνδυνος "κρασαρίσματος" εν ώρα πτήσης...  Wink
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    nikpapvolcan
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 468



    « Απάντηση #8 στις: Δευτέρα, 7 Ιαν 2013, 09:07:34 »

    Καλημέρα σε Όλους.

    Φυσικά και μπορείς να δείς την εικόνα του μοντέλου μέσω του υπολογιστή σου, είτε αυτός είναι φορητός (a.k.a. Notebook) είτε είναι "σταθερός", Desktop δηλαδή.
    > Αν έχεις κάρτα "τηλεόρασης", πολύ απλά θα μπορούσες να βάλεις την αναλογική έξοδο βίντεο του δέκτη fpv σου στην είσοδο της κάρτας, όπως θα έκανες και με την κεραία. Επειδή φυσικά οι περισσότεροι Η/Υ πλέον δέν έχουν τέτοια κάρτα, πόσο μάλλον οι Φορητοί, υπάρχουν μικροί μετατροπείς απο Αναλογικό σε Ψηφιακό σήμα (EasyCap, AvGrabber κλπ), οι οποίοι συνεργάζονται με κάποιο προγραμματάκι (software) αντίστοιχο, κάτι σαν players δλδ, και σου το δείχνει στην οθόνη. Επίσης δίνει και την δυνατότητα εγγραφής, και άλλων λειτουργιών...
    > Όλος ο "καυγάς" γίνεται για να Μήν χρησιμοποιούμε υπολογιστές στο πεδίο ή στο χωράφι, αλλά, φυσικά και είναι εφικτό, και μάλιστα προτείνω προσωπικά να είναι και λίγο "ελαφρύ" το notebook, δλδ να Μήν το έχουμε "πλημμυρίσει" με προγράμματα, εφαρμογές κλπ, γιατί πάντα παραμονεύει ο κίνδυνος "κρασαρίσματος" εν ώρα πτήσης...  Wink

    Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια  Thumbs up
    φιλικά Νίκος
    Καταγράφηκε
    Bladedancer
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 336


    Θέλω να πετάξω τώρα!!!!


    « Απάντηση #9 στις: Δευτέρα, 7 Ιαν 2013, 10:05:09 »

    Καλημέρα σε Όλους.

    Φυσικά και μπορείς να δείς την εικόνα του μοντέλου μέσω του υπολογιστή σου, είτε αυτός είναι φορητός (a.k.a. Notebook) είτε είναι "σταθερός", Desktop δηλαδή.
    > Αν έχεις κάρτα "τηλεόρασης", πολύ απλά θα μπορούσες να βάλεις την αναλογική έξοδο βίντεο του δέκτη fpv σου στην είσοδο της κάρτας, όπως θα έκανες και με την κεραία. Επειδή φυσικά οι περισσότεροι Η/Υ πλέον δέν έχουν τέτοια κάρτα, πόσο μάλλον οι Φορητοί, υπάρχουν μικροί μετατροπείς απο Αναλογικό σε Ψηφιακό σήμα (EasyCap, AvGrabber κλπ), οι οποίοι συνεργάζονται με κάποιο προγραμματάκι (software) αντίστοιχο, κάτι σαν players δλδ, και σου το δείχνει στην οθόνη. Επίσης δίνει και την δυνατότητα εγγραφής, και άλλων λειτουργιών...
    > Όλος ο "καυγάς" γίνεται για να Μήν χρησιμοποιούμε υπολογιστές στο πεδίο ή στο χωράφι, αλλά, φυσικά και είναι εφικτό, και μάλιστα προτείνω προσωπικά να είναι και λίγο "ελαφρύ" το notebook, δλδ να Μήν το έχουμε "πλημμυρίσει" με προγράμματα, εφαρμογές κλπ, γιατί πάντα παραμονεύει ο κίνδυνος "κρασαρίσματος" εν ώρα πτήσης...  Wink

    Και για να τα γλυτώσεις όλα αυτά πας σε κάτι τέτοιο ανάλογα και τις απαιτήσεις σου βέβαια γιατί είναι 480Χ234

    http://www.ebay.ie/itm/Portable-7-TFT-LCD-Digital-Color-Screen-Monitor-for-Rear-View-DVD-VCR-Camera-UK-/221126271988?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item337c2723f4#ht_5050wt_1344
    Καταγράφηκε

    Trex 100 ~ Trex 450 pro v2 BeastX ~ Futaba T7C
    gvertical
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 318


    HI ALL


    « Απάντηση #10 στις: Δευτέρα, 7 Ιαν 2013, 10:22:20 »

    Καλή Χρονιά σε όλους σας,

    θέλω να μπω στον κόσμο του fpv & θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να χρησιμοποιήσω notebook ώστε να γλιτώσω την αγορά monitor.

    sory φιλε αλλα αν μπενεις στο fpv και σκεφτεσαι την οικονομια, λαθος χομπι διαλεξες!  angel
    Καταγράφηκε

    live simply, so other people can simply live!
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #11 στις: Δευτέρα, 7 Ιαν 2013, 11:17:02 »

    ^^ Χαχαχαα... Gvertical, καλά τα λές, δέν είναι οικονομικό χόμπυ γενικά, αλλά... και ποιό χόμπυ είναι οικονομικό έ... ??!!   Cheesy

    Όμως, πάντα το συζητάμε να δούμε και τις επιλογές που έχουμε σαν άνθρωποι, και προσωπικά πάντα προτείνω και κάποια Ελληνικά μαγαζιά που έχουν αποδείξει το "ποιόν", την αξία και τις γνώσεις που έχουν πάνω στο αντικείμενο...  Wink
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    wizard
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 820


    ../../..


    WWW
    « Απάντηση #12 στις: Δευτέρα, 7 Ιαν 2013, 16:02:39 »

    Καλησπέρα και από μένα ...
    Να προσέχετε το monitor να μην χάνει στο video σε πείπτωση που το σήμα δεν είναι καλο ... μερικά έως πολλά monitor μόλις το σήμα τους δεν είναι καλο
    βγάζουν black screen με αποτέλεσμα ενώ θα μπορούσες να δεις έστω  και με παρεμβολές αυτά να μην σου επιτρέπουν να βλέπεις
    Καταγράφηκε

    Planes Have Soul   .....
    Καντε Like  εαν θελετε
    http://www.facebook.com/pages/Watchers-Fpv/133379920096512?v=wall
    nikpapvolcan
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 468



    « Απάντηση #13 στις: Δευτέρα, 7 Ιαν 2013, 22:04:47 »

    Καλή Χρονιά σε όλους σας,

    θέλω να μπω στον κόσμο του fpv & θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να χρησιμοποιήσω notebook ώστε να γλιτώσω την αγορά monitor.

    sory φιλε αλλα αν μπενεις στο fpv και σκεφτεσαι την οικονομια, λαθος χομπι διαλεξες!  angel

    Δεν σκέφτομαι την οικονομία αλλά πως θα αξιοποιήσω τον ήδη εξοπλισμό που έχω.
    Αν σκεφτόμουνα την οικονομία δεν θα έκανα αυτό το χόμπι
    Καταγράφηκε
    nikpapvolcan
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 468



    « Απάντηση #14 στις: Δευτέρα, 7 Ιαν 2013, 22:06:05 »

    Και για να τα γλυτώσεις όλα αυτά πας σε κάτι τέτοιο ανάλογα και τις απαιτήσεις σου βέβαια γιατί είναι 480Χ234

    http://www.ebay.ie/itm/Portable-7-TFT-LCD-Digital-Color-Screen-Monitor-for-Rear-View-DVD-VCR-Camera-UK-/221126271988?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item337c2723f4#ht_5050wt_1344

    Θέλω να έχω μεγαλύτερη ανάλυση απο 480Χ234
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1] 2  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  FPV (Συντονιστής: kolotoympas)  |  Θέμα: Notebook αντι για monitor
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.033 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.