Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
290.593 μηνύματα σε 11.864 θέματα από 6.134 Μέλη / Τελευταίο μέλος: MikeAlex
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Παρασκευή, 27 Νοέ 2020, 19:20:47

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Παρασκευή, 27 Νοέ 2020, 19:20:47

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    [Σήμερα στις 15:06]

[Σήμερα στις 14:45]

[Σήμερα στις 14:24]

από Yiannis_S
    [Σήμερα στις 13:00]

[Σήμερα στις 01:41]

[Χθες στις 19:28]

από Yiannis_S
    [Χθες στις 18:09]

από carapis
    [Χθες στις 09:45]

[Τετάρτη, 25 Νοέ 2020, 18:58:03]

από jony b
    [Τετάρτη, 25 Νοέ 2020, 13:45:09]

[Τετάρτη, 25 Νοέ 2020, 13:45:05]

[Τρίτη, 24 Νοέ 2020, 20:50:00]

από JohnG57
    [Τρίτη, 24 Νοέ 2020, 17:59:55]

[Δευτέρα, 23 Νοέ 2020, 23:15:19]

[Δευτέρα, 23 Νοέ 2020, 02:10:33]
    Google search

Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6134
    Τελευταίο: MikeAlex
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 290593
    Σύνολο θεμάτων: 11864
    Online σήμερα: 57
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 6
    Επισκέπτες: 43
    Συνολικά: 49
    Στυλ εμφάνισης

Μην ανοίγετε εδώ θέματα που δεν έχουν καμμία σχέση με αερομοντελισμό. Το πιθανότερο είναι οτι θα διαγραφούν γιατί είναι εκτός αντικειμένου του Aeromodelling GR.

Σελίδες: [1] 2  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Τα ΕΛΤΑ του 2013 η του 1821 ?  (Αναγνώστηκε 4434 φορές)
    Σωκράτης Δαμουλάκης
    Aeromodeller Hero Member
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

AKA canopus

« στις: Σάββατο, 5 Ιαν 2013, 23:02:59 »

καλή χρονιά με υγεία ...προσπαθώντας να βρω το δέμα μου που από τις 9 Δεκεμβρίου ταξιδεύει ..βάζοντας τον αρ. αποστολής στο site των ΕΛΤΑ μου έβγαζε ένα γνωστό εκνευριστικό μήνυμα..( SQL request failed ) μετά αποφάσισα να ψάξω στο internet για παρόμοια θέματα και έπεσα σε ένα παλιό του 2009 ..και με έκπληξη  Huh τα πράγματα δεν άλλαξαν  καθόλου..Ελλάδα το μεγαλείο σου.παρακάτω το λινκ για να γελάσετε ...

http://www.adslgr.com/forum/threads/263501-Track-Trace-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%95%CE%9B%CE%A4%CE%91-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-2009-%CE%8C%CF%87%CE%B9-%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AC
    Καταγράφηκε

ΤΡΕΛΟΣ ΓΙΑ ΑΕΡΟΒΙΝΤΕΟΣΚΟΠΗΣΗ...
    salasgr
    Aeromodeller Sr. Member

fly something ... or take a nap...

« Απάντηση #1 στις: Σάββατο, 5 Ιαν 2013, 23:10:30 »

Το τηλεφωνο των ΕΛΤΑ για αναζητηση δεματων ειτε πορτα-πορτα ειτε συστημενο ειτε EMS ειτε οτιδηποτε αλλο εκτος απο DHL-FEDX-UPS κτλ

smiley6600  2103353777  παιρνεις, δινεις το tracking number και σου λεει που βοσκει το δεμα σου... 

Τασος
    Καταγράφηκε

ChrisCalmato 40 Trainer
    Aeromodeller Hero Member

« Απάντηση #2 στις: Σάββατο, 5 Ιαν 2013, 23:17:33 »

Κ ομως τα ΕΛΤΑ ειναι πολυ καλυτερα σε σχεση με αλλες ιδιωτικες εταιρειες κουριερ οσες φορες και να μου εχουν η εχω στειλει παντα πηγε γρηγορα και εφτασε κανονικοτατα ειτε αντικαταβολη ειτε απλο ποτε κανενα θεμα οσο για το site να δεν κανουν αναβαθμισεις μετα θα τους κραζουμε στο οτι ειναι πισω σε σχεση με αλλα ταχυδρομεια του εξωτερικου!
    Πρεπει να γινεται αναβαθμιση του σερβερ γι'αυτο και βγαζει αυτο το μνμ!!!
    Καταγράφηκε

50 cc Petrol POWER/Acro F3D 50''/Piper Pawnee 40 Hangar 9/TT Piper J3 Cub/Sebart Sukhoi 29s 30E/ScratchBuild 3DPMini/Bixler EPO 1400mm/Kyosho Calmato 40 Trainer/BMI Extra 330EP/<<JR XG8>>/Spectrum DX7se!!!

ΕΝΩΣΗ ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΩΝ ΡΟΔΟΥ!!!!!!
    www.emr.gr
    Σωκράτης Δαμουλάκης
    Aeromodeller Hero Member

AKA canopus

« Απάντηση #3 στις: Σάββατο, 5 Ιαν 2013, 23:26:59 »

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός ..το λέει και η επικεφαλήδα το πρόβλημα μου δεν είναι ότι δεν κάνω την δουλειά μου..ξέρω τα τηλέφωνα ξέρω τι να κάνω..γελάω με το χάλι τους..ότι ένα πρόβλημα που το ξέρουν εδώ και 3 τουλάχιστον χρόνια δεν έχουν κάνει καμία αναβάθμηση ...το κλασικό δημόσιο.. idiot2
    Καταγράφηκε

orck
    Aeromodeller Hero Member

game over :|

« Απάντηση #4 στις: Σάββατο, 5 Ιαν 2013, 23:38:54 »

Σαν γνωστος Κινεζοφιλος εχω παραλαβει παρα πολλα δεματα απο εξωτερικο. Σχεδον ολα ειναι με αριθμο και το συστημα των ΕΛΤΑ μπορουσε να τα βρει στο 90% των περιπτωσεων οταν αυτα εφταναν στο Ελ.Βενιζελος.
    Το προβλημα με την SQL ειναι προσφατο, δεν υπηρχε ποτε κατι αντιστοιχο, τουλαχιστον στις δικες μου αναζητησεις.
    Καταγράφηκε

Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    amartolos
    Aeromodeller Full Member

« Απάντηση #5 στις: Κυριακή, 6 Ιαν 2013, 00:45:09 »

Αληθεια λες.Μεχρι χθες το track n trace λειτουργουσε.Κι αλλη φορα που ειχε κατεβει η σελιδα δεν κρατησε πολυ,συντομα θα το φτιαξουνε.
    Καταγράφηκε
    contravago
    Aeromodeller Hero Member

« Απάντηση #6 στις: Κυριακή, 6 Ιαν 2013, 01:30:11 »

Ειναι απο τα καλυτερα Ταχυδρομεια που εχω συνεργαστει και εχω εμπειρεια απο αρκετα οπως Αμερικανικα, Κινεζικα, Εγγλεζικα, Γαλλικα, Ισπανικα, Ιταλικα, Γερμανικα κ.α
    Δεν εχω χασει ποτε τιποτα, το Track & Trace δουλευει αξογα (εκτος των περιπτωσεων που δεν υπαρχει συστημα) και παντα απαντουν στο τηλεφωνο και βοηθουν.
    Σε μια περιπτωση μου μαλιστα που ειχα στειλει Αμερικη, η εκει USPS δεν μπορουσε να δωσει στοιχεια της αποστολης στον πελατη μου που δικαιολογημενα πιστευε οτι του εφαγα λεφτα. Τηλεφωνησα στα ΕΛΤΑ και μου ειπαν Νο Δεματος  και που βρισκεται στην Αμερικη η αποστολη.
    Τα εστειλα και με αυτα μπορεσε να βρει το δεμα του ο ανθρωπος που εκ των υστερων με ευχαριστησε και μου ειπε οτι η USPS ειναι αθλια και οτι δεν πιστευε ποσο καλη δουλεια εκανα τα Ελληνικα Ταχυδρομεια.
    Ολα και ολα, τα συκα, συκα και η σκαφη, σκαφη Ποοολύ άνεση
    Καταγράφηκε
    amartolos
    Aeromodeller Full Member

« Απάντηση #7 στις: Κυριακή, 6 Ιαν 2013, 01:52:40 »

Σε ποιο τηλεφωνο πηρες> Στο 2103353777 ??Εστειλα δεμα συστημενο Αγγλια 21 τον μηνα,Α προτεραιοτητα  και ενω απο Ελλαδα εφυγε κανονικα, στο track n trace των RMail δεν βλεπει τιποτα, και εχουνε περασει ηδη 9 εργασιμες.Ολα τα προηγουμενα δεματα που εστειλα με τον ιδιο τροπο Αγγλια(8 σε συνολο) τα 7 τα πηρανε σε 3 εργασιμες και μονο ενα εκανε 9.Διαβασα σε μια σελιδα παραπονων οτι H royal mail εχει χασει πολλα δεματα ακομη και συστημενα μεσα στον Δεκεμβρη ή τουλαχιστον επρεπε να ειχανε παραδοθει πριν τα Χριστουγεννα και ακομη τα περιμενουνε.Βεβαια φταινε και οι γιορτες.Συστημενο δεμα δεν εχω χασει ποτε να αρχισω να ανησυχω??
    Καταγράφηκε
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member

Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ

« Απάντηση #8 στις: Κυριακή, 6 Ιαν 2013, 05:57:57 »

καλή χρονιά με υγεία ...προσπαθώντας να βρω το δέμα μου που από τις 9 Δεκεμβρίου ταξιδεύει ..βάζοντας τον αρ. αποστολής στο site των ΕΛΤΑ μου έβγαζε ένα γνωστό εκνευριστικό μήνυμα..( SQL request failed ) μετά αποφάσισα να ψάξω στο internet για παρόμοια θέματα και έπεσα σε ένα παλιό του 2009 ..και με έκπληξη  Huh τα πράγματα δεν άλλαξαν  καθόλου..Ελλάδα το μεγαλείο σου.παρακάτω το λινκ για να γελάσετε ...

http://www.adslgr.com/forum/threads/263501-Track-Trace-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%95%CE%9B%CE%A4%CE%91-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-2009-%CE%8C%CF%87%CE%B9-%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AC

Σωκράτη δν ισχύει..! Κανονικά τρακάρεις .. απλά τώρα υπάρχει κάποιο πρόβλημα..! Σε 1-2 μέρες θα είναι οκ..!
    Καταγράφηκε
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator

« Απάντηση #9 στις: Κυριακή, 6 Ιαν 2013, 10:03:57 »

Εχουμε συνηθίσει να κατηγορούμε κάθε δημόσια υπηρεσία , Καποιες φορές δικαιολογημένα , κάποιες όχι.
    Στην συγκεκριμένη περίπτωση απλα ειναι πρόβλημα του server .
    Η εμπειρία μου έχει δείξει οτι τα ελληνικά ταχυδρομεία ( οχι το πορτα -πορτα , το απλό) είναι μιά φτηνή αξιόπιστη, τίμια υπηρεσία.
    Και εξηγούμε. Για το φτηνό νομίζω όλοι το ξέρουμε . Από 50%- 99% φτηνότερη από τους μικροαπατεώνας των ιδιωτικών courier.
     Οταν στέλνω δέμα ΠΑΝΤΑ έχω το "Αριθμό αποστολής " και σχεδον πάντα βλέπω που βρίσκεται το δέμα . ( εκτος από περιπτώσεις σαν αυτή που συζητάμε και που διορθώνονται γρήγορα)

Πριν τις γιορτες χρειαστηκα καποια πραγματα από Αγγλία ΄Μου τα έστειλα με UPS.( 3 απόστολές  χρειάστηκε ο αγγλος για να  πετύχει να στείλει σωστή παραγγελία , αντίθετα με τους κινεζους που δεν εχω αντιμετωπίσει πότε πρόβλημα , αλλά αυτο είναι άλλη ιστορία  Sad )
    Η αποστολή έγινε με UPS . Φυσικά παρακολουθούσα το δέμα από την στιγμή που βγήκε από την αποθήκη , μέχρι την στιγμη που άφησε την Ιταλία 3 μέρες μετά ( οδικώς η αποστολή λόγω μεγέθους) . Μόλις μπηκε στην Ελλάδα μια ενημέρωση οτι έφτασε στο κεντρο (  Αθηνα ) και μετα για 9 μέρες ουτε φωνη ουτε ακροαση , Σε ρωτησή μου τηλεφωνικώς δεν ειχαν ιδέα που βρισκεται. Φυσικά όταν ζήτησα να το ψαξουν με το track number , μου απάντησαν οτι δεν το χρεισημοποιούν .!!!!!!
    Η μεταφορική ?? Γενική μεταφορική.
    Αλλο παράδειγμα . Μεγάλο δέμα από εδώ για Ευρώπη 100cm x 40cm x 50cm , αλλά μικρο βάρος ( 4 κιλά) οι ιδιωτικές μου ζήτησαν 130€ για να το στείλουν .
    Τα ελληνικά ταχυδρομεία το έστειλαν με 43 € +10% λόγω μεγέθους.

Είναι λογικό να γινεται μια προσπάθεια να υποβαθμιστούν τα ελληνικά ταχυδρομεία ( δεν εννοω από τον φίλο που ξεκινησε το θέμα ) ,κυριώς με την μείωση του προσωπικού , για να μπορέσουν να τα ξεπουλήσουν σε κανα κολλητό τους.
    Εμεις πάντως πρέπει να βλέπουμε και λέμε την αλήθεια .

Καταγράφηκε

Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    0 teo
    Aeromodeller Hero Member

ουδέν κρυπτόν υπό του ηλίου

« Απάντηση #10 στις: Κυριακή, 6 Ιαν 2013, 10:11:06 »

Η ενθουσιώδης ως προς το τι αγόρασες ανυπομονησία σου εν μέσω κρίσης, απεργιών και εορτών σε κάνει να αντιδράς έτσι.
    Όταν θα λάβεις το πολυπόθητο όμως θα πεις "Ας το καλό... ανησύχησα..."
    Καταγράφηκε

FrSky ACCST @ Spektrum-DX7
    E-Starter || Wilga 2000 || Easy Cub
    Hawk Sky || Easy Star I || Sky Sprite
    Easy Glider Pro || Phoenix 2000 || Phoenix EVO
    Σωκράτης Δαμουλάκης
    Aeromodeller Hero Member

AKA canopus

« Απάντηση #11 στις: Κυριακή, 6 Ιαν 2013, 15:15:58 »

Ρε παιδιά χαλαρώστε λίγο..ντε και καλά πρέπει να έχω την ίδια γνώμη με εσάς ? μήπως να σας ζητήσω συγνώμη και από πάνω έλεος δεν ζήτησα την γνώμη κανενός γιατί στο θέμα που άνοιξα το έκανα για να το δείτε και να γελάσετε , αν πάλι δεν είναι για γέλιο δικαίωμα σας καθένας αντιλαμβάνεται το αστείο με άλλο τρόπο...πριν 3 χρόνια κάποιοι σε άλλο φόρουμ σχολίαζαν αυτή την ατέλεια των ΕΛΤΑ η οποία παραμένει και σήμερα ..άρα καμία αναβάθμιση σε υπηρεσίες αυτή είναι η γνώμη μου ... δεν επιβάλλω σε κανένα τίποτα και ούτε επιθυμώ να μου επιβάλουν ..αυτά καλή χρονιά με υγεία και μην μπούμε στην διαδικασία των τρομερών διαλόγων που απλά φλυαρούν και αναγκάζουν τον Κο Κωστόπουλο να κλειδώσει το θέμα και με το δίκιο του.
    Καταγράφηκε

contravago
    Aeromodeller Hero Member

« Απάντηση #12 στις: Κυριακή, 6 Ιαν 2013, 15:27:17 »

.... δεν ζήτησα την γνώμη κανενός...

Τοτε προς τι το ερωτηματικο στον τιτλο;;
    Καταγράφηκε
    orck
    Aeromodeller Hero Member

game over :|

« Απάντηση #13 στις: Κυριακή, 6 Ιαν 2013, 15:48:23 »

Ρε παιδιά χαλαρώστε λίγο..ντε και καλά πρέπει να έχω την ίδια γνώμη με εσάς ? μήπως να σας ζητήσω συγνώμη και από πάνω έλεος δεν ζήτησα την γνώμη κανενός γιατί στο θέμα που άνοιξα το έκανα για να το δείτε και να γελάσετε , αν πάλι δεν είναι για γέλιο δικαίωμα σας καθένας αντιλαμβάνεται το αστείο με άλλο τρόπο...πριν 3 χρόνια κάποιοι σε άλλο φόρουμ σχολίαζαν αυτή την ατέλεια των ΕΛΤΑ η οποία παραμένει και σήμερα ..άρα καμία αναβάθμιση σε υπηρεσίες αυτή είναι η γνώμη μου ... δεν επιβάλλω σε κανένα τίποτα και ούτε επιθυμώ να μου επιβάλουν ..αυτά καλή χρονιά με υγεία και μην μπούμε στην διαδικασία των τρομερών διαλόγων που απλά φλυαρούν και αναγκάζουν τον Κο Κωστόπουλο να κλειδώσει το θέμα και με το δίκιο του.

Οχι δεν πρεπει να ζητησεις συγνωμη, εγω σου ζητω συγνωμη που προσπαθησα να σου εξηγησω οτι ειναι προσωρινο προβλημα, οτι γενικα δεν εχει κανενα προβλημα το συστημα των ΕΛΤΑ και οτι ειναι εξαιρετικα σπανιο να χαθει δεμα.
    Ειλικρινα δεν μου περασε απο το μυαλο οτι θα σε δυσαρεστουσε αυτο και θα σε εφερνε σε δυσκολη θεση.

Καλη χρονια να εχεις και καλες πτησεις.

Να ξαναδοκιμασω να σου φτιαξω το κεφι;
    Εχεις δικιο φιλε μου, τραγικη η κατασταση τους, επιτελους να τα πουλησουν να τα παρει ιδιωτης να γινει σωστη υπηρεσια, σε ολους αργουν τα δεματα και τα περισσοτερα χανονται, μαλλον και το δικο σου εχει χαθει. Κριμα, ελπιζω να μην ηταν ακριβο.

ΥΓ Την επομενη φορα να μας γραφεις τι θελεις να λεμε, εαν παλι δεν θες να λεμε τιποτα τοτε ανοιξε ενα blog κα γραφτα εκει, δεν θα γραψουμε τιποτα εκει.
    Καταγράφηκε

Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    ChrisCalmato 40 Trainer
    Aeromodeller Hero Member

« Απάντηση #14 στις: Κυριακή, 6 Ιαν 2013, 16:31:54 »

Sad Sad Sad Εκπληξη Εκπληξη
    « Τελευταία τροποποίηση: Κυριακή, 6 Ιαν 2013, 16:43:21 από ChrisCalmato 40 Trainer » Καταγράφηκε

50 cc Petrol POWER/Acro F3D 50''/Piper Pawnee 40 Hangar 9/TT Piper J3 Cub/Sebart Sukhoi 29s 30E/ScratchBuild 3DPMini/Bixler EPO 1400mm/Kyosho Calmato 40 Trainer/BMI Extra 330EP/<<JR XG8>>/Spectrum DX7se!!!

ΕΝΩΣΗ ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΩΝ ΡΟΔΟΥ!!!!!!
    www.emr.gr
    Σελίδες: [1] 2  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αερομοντελλισμός στο Aeromodelling GR  |  Aeromodelling GR - γενικές συζητήσεις (Συντονιστής: ArgyrisGiannetakis)  |  Θέμα: Τα ΕΛΤΑ του 2013 η του 1821 ?
    Μεταπήδηση σε: