Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:08:58

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:08:58

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 169
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 141
    Συνολικά: 141
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 ... 7     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Και η καλύτερη εταιρία ελικοπτέρων είναι....  (Αναγνώστηκε 17653 φορές)
    ΝΙΚΟΣ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 552



    « Απάντηση #15 στις: Παρασκευή, 23 Νοέ 2012, 00:56:30 »

    Εγω σταθερος......HIROBO μεχρι κοκκαλο.Πεταει τελεια...Βρισκεις ανταλακτικα ελλαδα (να νε καλα ο κουτσουλας)...εχει ποιοτητα ακομα και στα πλαστικα της....και φυσικα εχει πολυ φθηνα upgrade.Ενα swash plate πχ εχει 130 ευρο Grin
    Καταγράφηκε

    tanfoglio
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 431



    « Απάντηση #16 στις: Παρασκευή, 23 Νοέ 2012, 08:51:15 »

    Τις αναφέραμε όλες τις εταιρείες ή σχεδόν όλες. Οι περισσότεροι πετάτε και 3D οπότε είναι λογικό να πεζουν οι παραπάνω εταιρείες. Και συμφωνώ ότι πρώτα από όλα σε ένα ελικόπτερο είναι κόστος και διαθεσιμότητα ανταλλακτικών. Αλλά για εμάς τους θιασώτες των scale ελικοπτέρων και προσωπικά για εμένα, στην κορύφη είναι η VARIO...Βέβαια δεν ισχύει καμία από τις παραπάνω προυποθέσεις...

    Ούτε φθηνά είναι (μάλλον πολύ ακριβά) ούτε βρίσκεις εύκολα ανταλλακτικά, αφου είναι 10-15 dealers σε όλο τον κόσμο. Αλλά από την άλλη σε μία scale πτήση δεν κινδυνεύεις να τα σπάσεις όλα! Το ξέρω ότι για τους πολλούς μία τέτοια πτήση ίσως είναι βαρετή, αλλά για μένα είναι μια χαρά!
    Μετά την Vario, θα διάλεγα την Hirobo στην οποία μπορεί κανείς να βρει πιο προσιτές τιμές σε scale ελικόπτερα...(αλλά σε μικρότερα μεγέθη).

    Γιώργος
    Καταγράφηκε
    kostas_var
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 88



    « Απάντηση #17 στις: Παρασκευή, 23 Νοέ 2012, 09:03:21 »

    Καμία δεν είναι καλή. Αφού άμα πέσουν σπάνε με το παραμικρό. χε χε χε!!!!
    Καταγράφηκε

    T-REX 550
    T-45 Goshawk
    P-51 Mustang
    Formoza I
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.095



    WWW
    « Απάντηση #18 στις: Παρασκευή, 23 Νοέ 2012, 09:24:33 »

    Η καλύτερη εταιρία είναι η hirobo. σήμερα μαθαίνεις να πετάς ενα rc και αυριο πας στην δουλειά σου με το επόμενο ηλεκτρικό μοντέλο της εταιρίας. 
     Grin



    http://ptisidiastima.wordpress.com/2012/11/22/hirobo/
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    spv(spirosvar)
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 452


    « Απάντηση #19 στις: Παρασκευή, 23 Νοέ 2012, 09:30:20 »

    Καμία δεν είναι καλή. Αφού άμα πέσουν σπάνε με το παραμικρό. χε χε χε!!!!

    όλες οι εταιρίες πλεων εκτός των κινεζικον είναι καλές πλεων η κάθε μια σε αυτο που δίνει βάση τιμής των μοντέλων τις...

    Αν ρωτάτε εμένα τι πετάω τα δυο τελευταία χρόνια πετάω mikado μου εχει κάνει ιδιαίτερο θαυμασμό πως ενα χοντρό κομμένο πλαστικό ελικόπτερο με περαστες βίδες για να δένουν τα frames με μερικά ίχνη καρμπόν στην ουρά με μέταλλα που οξιδονονται με το παραμικρό με τιμή τσουχτερει..... Εχει καταφέρει και εχει ενα τόσο καλο πέταγμα πραγματικά είναι δάσκαλος τόσο σε scale πτήση όσο και σε ακροβατικα ακρίβειας.. Και το ποιο περίεργο είναι οτι η carbon έκδοση του δεν εχει το ίδιο πέταγμα :-( το ελικόπτερο με καρμπόν σασι γίναιτε βαρύ στο πέταγμα του...

    Τώρα αν θα πεταγα απλα scale πτήση ή f3c θα διαλέγεις hirobo γιατι όπως λέει και ένας φίλος ´´οποιος δεν εχει πετάξει hirobo δεν ξέρει τιποτά´


    Συγνώμη που θα γράψω κάτι άσχετο με το θέμα αλλα kostas var βγάλε αυτο το ηλίθιο λογότυπο που έχει το προφίλ με το ελικόπτερο να κόβει το κεφάλι του χειριστεί... Τι μλκ πας και βάζεις..;; Σου αρέσει και το έβαλες η είσαι τόσο  idiot2 ...;;
    Καταγράφηκε
    kostas_var
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 88



    « Απάντηση #20 στις: Παρασκευή, 23 Νοέ 2012, 10:06:42 »

    Συγνώμη που θα γράψω κάτι άσχετο με το θέμα αλλα kostas var βγάλε αυτο το ηλίθιο λογότυπο που έχει το προφίλ με το ελικόπτερο να κόβει το κεφάλι του χειριστεί... Τι μλκ πας και βάζεις..;; Σου αρέσει και το έβαλες η είσαι τόσο  idiot2 ...;;

    1ον: Ο καθένας βάζει ότι λογότυπο γουστάρει
    2ον: Ναι μου αρέσει
    3ον: Εγώ δεν έβρισα κανέναν, δε σε είπα ηλίθιο (με το εικονίδιο) έλα να μου το πεις από κοντά αν φοράς παντελόνια και θα κόψω το δικό σου το κεφάλι και θα βάλω λογότυπο.  knuppel2
    4ον: Αν δε σου αρέσει μη το κοιτάζεις
    Καταγράφηκε

    T-REX 550
    T-45 Goshawk
    P-51 Mustang
    Formoza I
    Apostolis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 183



    « Απάντηση #21 στις: Παρασκευή, 23 Νοέ 2012, 10:19:59 »

    Που ξερεις spv(spirosvar) μπορει και να εχει βαλει το λογοτυπο για να θυμουνται κατι μ@λ@κες φιγουρατζηδες πως το ε/π μπορει να τραυματισει σοβαρα οταν πετας πολυ κοντα η πανω απ'τα κεφαλια των ανθρωπων κλπ. Wink
    Καταγράφηκε

    My wife says if I buy one more rc she is going to divorce me......Man I am going to miss her!
    "No one has talent in this hobby,the only difference is made by the money and time someone spends''
    Bladedancer
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 336


    Θέλω να πετάξω τώρα!!!!


    « Απάντηση #22 στις: Παρασκευή, 23 Νοέ 2012, 10:27:30 »

    Εμένα έχει αρχίσει και μου αρέσει το Gaui ΝΧ4 νιτρο αλλά αξίζει το νίτρο σε ε/π γενικά ή θα μπλέξω???
    Ξέρω ότι πλέον με μπαταρίες και καλό setup έχεις περισσότερη δύναμη από το νίτρο αλλά προσωπικά θέλω να μάθω smooth 3d όχι τόσο agressive.
    Ξέχασα να προσθέσω ότι απο νίτρο δεν έχω ιδέα..
    Καταγράφηκε

    Trex 100 ~ Trex 450 pro v2 BeastX ~ Futaba T7C
    kostas_var
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 88



    « Απάντηση #23 στις: Παρασκευή, 23 Νοέ 2012, 10:31:19 »

    Που ξερεις spv(spirosvar) μπορει και να εχει βαλει το λογοτυπο για να θυμουνται κατι μ@λ@κες φιγουρατζηδες πως το ε/π μπορει να τραυματισει σοβαρα οταν πετας πολυ κοντα η πανω απ'τα κεφαλια των ανθρωπων κλπ. Wink

    Μπράβο ρε Αποστόλη έδωσες τιην καλύτερη απάντηση. (χωρίς να βγάζω τον εαυτό μου απ'έξω γι'αυτό που είπες)
    Καταγράφηκε

    T-REX 550
    T-45 Goshawk
    P-51 Mustang
    Formoza I
    chris-audio
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 63


    « Απάντηση #24 στις: Παρασκευή, 23 Νοέ 2012, 10:43:26 »

    JR HELI DIVISION  Thumbs up
    Καταγράφηκε

    JR 9503
    JR NEX E8 FBL
    GRAUPNER ELEKTRO TRAINER S
    SOP
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 443


    agios nikolaos aeromodeling club


    « Απάντηση #25 στις: Παρασκευή, 23 Νοέ 2012, 11:44:27 »

    kατά την γνώμη m το καλητερο heli για η ξεκινήσεις είναι το τρέχ 500 (μετα βεβεα απο ενασχολισι με simulator k kana micro heli) μετα πας σ άλλες κατηγοριες αναλογα  με το στιλ πτήσης του καθένα και την τσεπι που διαθέτη

    είναι κ τα ηλεκτρονικά που θα βάλεις στο heli που του αλλάζουνε σε μεγάλο επίπεδο την πτήση του  gyro servo μοτέρ μπαταρίες esc governov  Thumbs up

    gaui x7-goblin 630-700  - logo 500-600  fusion 50  ειναι απο της κορυφαιες επιλογες





    Καταγράφηκε
    Bladedancer
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 336


    Θέλω να πετάξω τώρα!!!!


    « Απάντηση #26 στις: Παρασκευή, 23 Νοέ 2012, 12:01:22 »

    Έχω ήδη απο το Φεβρουάριο το align 450 pro 3gx. πέταξα το 3gx γιατί αγανάκτησα με τις ρυθμίσεις και τις δοκιμαστικές πτήσεις και έβαλα beastx.
    Πτητικά δεν κάνω τίποτα ιδιαίτερο. μόνο loops , rolls , backword flight , λίγο inverted backword flight,  rainbows , stall turns και τέτοια χαλαρά προς το παρόν με πολλές βαθιές ανάσες ενδιάμεσα. Grin Grin Grin
    Γενικά βελτιώνομαι συνέχεια σιγά σιγά και έχω αρχίσει να σκέφτομαι για κάτι μεγαλύτερο. Όπως είπα και πρίν μου αρέσει το smooth 3d και όταν βλέπω πόσο smooth μπορείς να παίξεις με ένα μεγάλο ε/π ξεσηκώνομαι. το 450 καλό αλλά πολύ νευρικό kai διαολεμένο. Βέβαια η τσέπη μου δεν σηκώνει με τίποτα παραπάνω από 550 ή νίτρο σε αντίστοιχα χρήματα.
    Επίσης σε 2 μήνες έρχεται και το πρώτο παιδάκι με το καλό και φοβάμαι πως αν δεν κάνω κίνηση τώρα δεν θα κάνω ποτέ. Grin Grin Grin
    Καταγράφηκε

    Trex 100 ~ Trex 450 pro v2 BeastX ~ Futaba T7C
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.165


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #27 στις: Παρασκευή, 23 Νοέ 2012, 12:31:35 »

    Επίσης σε 2 μήνες έρχεται και το πρώτο παιδάκι με το καλό και φοβάμαι πως αν δεν κάνω κίνηση τώρα δεν θα κάνω ποτέ. Grin Grin Grin

    Αυτή είναι η καλύτερη μάρκα μοντέλου, Cheesy  με το καλό φίλε hi-fly να υποδεχτείς τον διάδοχο!!   beer  beer
    Καταγράφηκε
    hellitop
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 781


    achten!!!!!!!!!!!!!!!


    « Απάντηση #28 στις: Παρασκευή, 23 Νοέ 2012, 12:50:07 »

    Συγνώμη που θα γράψω κάτι άσχετο με το θέμα αλλα kostas var βγάλε αυτο το ηλίθιο λογότυπο που έχει το προφίλ με το ελικόπτερο να κόβει το κεφάλι του χειριστεί... Τι μλκ πας και βάζεις..;; Σου αρέσει και το έβαλες η είσαι τόσο  idiot2 ...;;

    1ον: Ο καθένας βάζει ότι λογότυπο γουστάρει
    2ον: Ναι μου αρέσει
    3ον: Εγώ δεν έβρισα κανέναν, δε σε είπα ηλίθιο (με το εικονίδιο) έλα να μου το πεις από κοντά αν φοράς παντελόνια και θα κόψω το δικό σου το κεφάλι και θα βάλω λογότυπο.  knuppel2
    4ον: Αν δε σου αρέσει μη το κοιτάζεις
    Ρε σπυρε ηρεμησε λιγο ρε φιλε μην εισαι τοσο εριστικος worry Και εσυ φιλαρακι δεν ηταν απαντησει αυτη,θα του κοψης το κεφαλι?Παιδια ηρεμηστε και διορθωστε τις απαντησεις σας Sad
    Καταγράφηκε
    Bladedancer
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 336


    Θέλω να πετάξω τώρα!!!!


    « Απάντηση #29 στις: Παρασκευή, 23 Νοέ 2012, 13:04:16 »

    Επίσης σε 2 μήνες έρχεται και το πρώτο παιδάκι με το καλό και φοβάμαι πως αν δεν κάνω κίνηση τώρα δεν θα κάνω ποτέ. Grin Grin Grin

    Αυτή είναι η καλύτερη μάρκα μοντέλου, Cheesy  με το καλό φίλε hi-fly να υποδεχτείς τον διάδοχο!!   beer  beer


    Ευχαριστώ πολύ !!! Όντως η καλύτερη μάρκα. αλλά όταν έρθει φοβάμαι ότι αν μιλήσω στην γυναίκα για ε/π και flybarless θα μείνω wifeless  Grin Grin Grin
    Καταγράφηκε

    Trex 100 ~ Trex 450 pro v2 BeastX ~ Futaba T7C
    Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 ... 7     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: Και η καλύτερη εταιρία ελικοπτέρων είναι....
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.