Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:07:34

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:07:34

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 169
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 147
    Συνολικά: 147
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2 3 4  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Spektrum DX8 DSMX vs Futaba T8FG FAAST  (Αναγνώστηκε 12392 φορές)
    0 teo
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 575


    ουδέν κρυπτόν υπό του ηλίου


    WWW
    « στις: Κυριακή, 18 Νοέ 2012, 11:43:16 »

    Λοιπόν, όπως λέει και ο τίτλος στο παρόν θέμα θα προσπαθήσουμε να εξάρουμε τα πλεονεκτήματα αλλά να αναφέρουμε και τα μειονεκτήματα αυτών των δύο τηλεκατευθύνσεων, χωρίς φόβο και πάθος, για να δούμε τελικά συνολικά και όχι μεμονωμένα αν κάποιος βρισκόταν σε αυτό το δίλημμα αγοράς τι θα επέλεγε.
    Κατά συνέπεια ξερές απαντήσεις του στύλ "πάρε την Χ με κλειστά τα μάτια" δεν βοηθάνε.
    Χρειάζεται επιχειρηματολογία και διασταύρωση/επιβεβαίωση των όσων θα πούμε.

    Λίγα (υποκειμενικά) λόγια για την ιστορία:
    Η Spektrum είναι μια εταιρεία που τα προϊόντα της χαίρουν ευρείας αποδοχής στην παγκόσμια αγορά κυρίως επειδή είναι φθηνότερα και πιο προσβάσιμα σε έναν νέο αερομοντελιστή. Και αυτό γιατί γνωστοί εξομοιωτές και entry level πακέτα του hobby συμπεριλαμβάνουν μια Spektrum τ/κ. Έτσι όταν κάποιος φτιάξει μια προίκα από δέκτες συμβατούς με την τεχνολογία  DSM2 παλαιότερα και DSMX πλέον της Spektrum του είναι από δύσκολο έως ασύμφορο να αλλάξει σύστημα.
    Από την άλλη η Futaba ως πιο εξειδικευμένο brand στις τηλεκατευθύνσεις με ιστορικά ευρύτερη γκάμα μοντέλων από την Spektrum και μάλιστα ουσιαστικά ξεκινώντας από εκεί που σταματά η Spektrum έχει κατακτήσει τους πιο έμπειρους και απαιτητικούς αερομοντελιστές. Ευτυχώς τα τελευταία χρόνια οι συμβατοί FAAST δέκτες της κινέζικης αγοράς ήρθαν να αμβλύνουν το μειονέκτημα της Futaba που εξορισμού ήταν το κόστος απόκτησης και χρήσης των συστημάτων της.
    Πλέον όμως κονταροκτυπιούνται κανονικά στο intermediated - advanced level που έχουν και επικάλυψη στην πίτα της αγοράς.
    Έτσι προκύπτει και το δίλημμα: Spektrum DX8 DSMX ή Futaba T8FG FAAST;




        
    Καταγράφηκε

    FrSky ACCST @ Spektrum-DX7
    E-Starter || Wilga 2000 || Easy Cub
    Hawk Sky || Easy Star I || Sky Sprite
    Easy Glider Pro || Phoenix 2000 || Phoenix EVO
    amartolos
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 174



    « Απάντηση #1 στις: Κυριακή, 18 Νοέ 2012, 13:45:56 »

    Εγω εχω την Dx8 και εχω να αναφερω 0 Προβληματα στους 7 μηνες που την χρησιμοποιω.Αν επρεπε να επιλεξω και σημερα θα διαλεγα αυτην που θα εβγαινε πιο φθηνη.Την dx8 την πηρα 320 ευρω με 3 δεκτες στο πακετο(2 ηταν δωρο).Πουλησα τους 2 στο ebay και μου ηρθε 250 τελικη. Νομιζω τελεια.
    Καταγράφηκε
    pagani
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 336


    Kostas Laliotis


    « Απάντηση #2 στις: Κυριακή, 18 Νοέ 2012, 14:04:06 »

    το ερωτημα που πρεπει να θεσεις ειναι οχι πια θα αγοραζατε, αλλα πια ειναι πιο αξιοπιστη. σε ποια θα εμπιστευοσασταν ενα μοντελο 7000 ευρω?Huh
    το προτοκολο της spectrum ειναι τελειως διαφορετικο απο της futaba, εχω spectrum 2 χρονια και δεν ειχα προβλημα, εχω ομως και loger στο ελικοπτερο και βλεπω καποια πραγματα παραπανω τα οποια ειναι αλλη συζητηση, κατι που δεν φενεται στην πτηση.
    το θεμα ειναι η αξιοπιστια, κατα τα αλλα πιστευω οτι δεν υπαρχει διαφορα... εγω αυτο θελω να διασφαλισω,
    ποια ειναι τρωτη στον στατικο ηλεκτρισμο??
    ποια εχει καλυτερα fail safe?,
    ποια μπορει να πεσει απο παρεμβολη πιο ευκολα?
    το αν ο δεκτης κανει 10 ευρο παραπανω δεν με νοιαζει. ουτε αν εχει λαμπα στην οθονη
    Καταγράφηκε
    hellitop
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 781


    achten!!!!!!!!!!!!!!!


    « Απάντηση #3 στις: Κυριακή, 18 Νοέ 2012, 14:18:53 »

    το ερωτημα που πρεπει να θεσεις ειναι οχι πια θα αγοραζατε, αλλα πια ειναι πιο αξιοπιστη. σε ποια θα εμπιστευοσασταν ενα μοντελο 7000 ευρω?Huh
    το προτοκολο της spectrum ειναι τελειως διαφορετικο απο της futaba, εχω spectrum 2 χρονια και δεν ειχα προβλημα, εχω ομως και loger στο ελικοπτερο και βλεπω καποια πραγματα παραπανω τα οποια ειναι αλλη συζητηση, κατι που δεν φενεται στην πτηση.
    το θεμα ειναι η αξιοπιστια, κατα τα αλλα πιστευω οτι δεν υπαρχει διαφορα... εγω αυτο θελω να διασφαλισω,
    ποια ειναι τρωτη στον στατικο ηλεκτρισμο??
    ποια εχει καλυτερα fail safe?,
    ποια μπορει να πεσει απο παρεμβολη πιο ευκολα?
    το αν ο δεκτης κανει 10 ευρο παραπανω δεν με νοιαζει. ουτε αν εχει λαμπα στην οθονη
    Τον συγκεκριμενο πομπο δεν τον Ξερω καθολου και δεν θα παρω θεση  Χαμόγελο Σιγουρα συμφωνω με τον κωστα σε γενικες γραμμες. Ειιχα την 7ρα και εχω ορκιστει να μην ξαναπαρω spectrum. Δεν γραφω κατι αλλο για να μην σας χαλασω το θεμα  Χαμόγελο
    Καταγράφηκε
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #4 στις: Κυριακή, 18 Νοέ 2012, 14:33:46 »

    DX8
    + Εχει τηλεμετρια
     


    8FG
    + Εχει sliders

    Την DX8 την εκανε review o Bruce απο το rcmodelsreview  Grin

    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    0 teo
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 575


    ουδέν κρυπτόν υπό του ηλίου


    WWW
    « Απάντηση #5 στις: Κυριακή, 18 Νοέ 2012, 14:42:25 »

    Αν το θέμα μας είναι ή καταλήξει στο τέλος να είναι μόνο το θέμα της τεχνολογίας του σήματος εκπομπής, δηλαδή αν το FAAST είναι καλύτερο του DSMX τότε πιστεύω πως θα γενικεύαμε κατά πολύ το θέμα και τότε θα έπρεπε να είχε τίτλο DSMX vs FAAST.
    Ενώ το δίλημμα που θέτω εγώ είναι DX8 vs T8FG, δηλαδή συγκεκριμένη τ/κ με συγκεκριμένη τ/κ.
    Εξάλλου αν είχε αποδειχθεί τεκμηριωμένα πως το ένα σύστημα είναι χάλια (ας πούμε αυτό της DX8 για λόγους ευγενείας για να προχωρήσει η κουβέντα) και το άλλο είναι κορυφή απλά θα είχαν σταματήσει παγκοσμίως οι πωλήσεις, θα είχε γίνει μεγάλο σούσουρο σε όλα τα fora και κυρίως η ίδια η Horrizon Hobby θα είχε ανακαλέσει τα μοντέλα της. Δεν μπορεί να υποβόσκει μια γενική κακή εντύπωση κατά της Spektrum και απλά να συνεχίζει να πουλάει έτσι.
    Τέλος πάντων η συγκεκριμένη συζήτηση έχει χιλιο-ειπωθεί και είναι ατέρμονη χωρίς κοινά αποδεκτό συμπέρασμα. 

    Άρα θα πρότεινα να μείνουμε στο τεχνικό κομμάτι του θέματος της σύγκρισης των συγκεκριμένων τ/κ.

    Επίσης καλό θα ήταν να μην γενικεύουμε και πλατιάζουμε τα επιχειρήματά μας. Δεν νομίζω πως αν κάποιος είχε μοντέλο αξίας €7.000 όπως αναφέρθηκε ήδη (και άρα να έχει ξοδέψει πάνω από €15.000 συνολικά στο hobby) θα σκεφτόταν καν να αγοράσει την μία ή την άλλη. Στην τελική θα τις είχε αγοράσει και τις δύο και όποια θα του γεννούσε αμφιβολίες θα την πούλαγε!

    Και όταν λέω ας μείνουμε στο τεχνικό κομμάτι του θέματος να αναφέρω ένα παράδειγμα.
    Π.χ. μεταξύ μιας DX7 και μιας DX8 θα μπορούσε να πει κανείς πως μια κύρια διαφορά είναι πως στην DX7 έχεις έναν μόνο διακόπτη 3 θέσεων ενώ στην DX8 έχεις έξι.
    Άρα μπορείς να πεις πως αντικειμενικά η DX8 έχει ένα σημαντικό προβάδισμα έναντι της DX7 βάση του παραπάνω.

    Ας ακολουθήσουν παρακαλώ τέτοιου είδους συγκρίσεις που βοηθάνε τον αναγνώστη να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα.

     
    Καταγράφηκε

    FrSky ACCST @ Spektrum-DX7
    E-Starter || Wilga 2000 || Easy Cub
    Hawk Sky || Easy Star I || Sky Sprite
    Easy Glider Pro || Phoenix 2000 || Phoenix EVO
    0 teo
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 575


    ουδέν κρυπτόν υπό του ηλίου


    WWW
    « Απάντηση #6 στις: Κυριακή, 18 Νοέ 2012, 14:45:13 »

    DX8
    + Εχει τηλεμετρια
     
    8FG
    + Εχει sliders

    Πολύ καλή παρέμβαση Παναγιώτη!
    Να τέτοιες τοποθετήσεις πιστεύω βοηθάνε.
    Όμως καλό θα ήταν να γράφουμε και 2-3 λογάκια παραπάνω. Π.χ. εγώ προσωπικά δεν αναγνωρίζω τον όρο sliders.
    Αν θες Παναγιώτη εξήγησέ μας τι ακριβώς είναι αυτό.
    Καταγράφηκε

    FrSky ACCST @ Spektrum-DX7
    E-Starter || Wilga 2000 || Easy Cub
    Hawk Sky || Easy Star I || Sky Sprite
    Easy Glider Pro || Phoenix 2000 || Phoenix EVO
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #7 στις: Κυριακή, 18 Νοέ 2012, 14:53:26 »

    Εαν θες να αγορασεις το πρωτο που κανεις ειναι να διαβασεις τα εγχειριδια χρησης που δινει ο κατασκευαστης, ειναι ευκολα διαθεσιμα και για τις δυο.

    Τα sliders ειναι ενας ιδιαιτερος ελεγχος ενος καναλιου, ειναι συρομενο ποτενσιομετρο που το χειριζεσαι χωρις να απομακρυνεις τα δακτυλα απο τα στικ, συνηθως τα χρησιμοποιουν για flaps, αεροφρενα, spoilers. Ειναι αναλογικα (proportional) οπως ειναι τα στικ η το στογγυλο ποτενσιομετρο και οχι ψηφιακα οπως ειναι οι διακοπτες.

    ΥΓ Δεν εχω sliders και εγω, θα ηθελα ομως.
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    0 teo
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 575


    ουδέν κρυπτόν υπό του ηλίου


    WWW
    « Απάντηση #8 στις: Κυριακή, 18 Νοέ 2012, 14:53:56 »

    Ένα πάρα πολύ διαδεδομένο συγκριτικό στοιχείο αυτών των δύο τ/κ είναι πως η T8FG μπορεί να από 8 καναλιών να γίνει 12+2 καναλιών.
    Για την DX8 δεν έχω ακούσει κάτι παρόμοιο αν και για την DX7 έχω διαβάσει κι έχω βρει και οδηγίες για το πως μπορείς να την κάνεις 10άρα ή 12άρα.
    Σε κάθε περίπτωση από τις παραπάνω χρειάζεται επέμβαση στο hardware ή και στο software της τ/κ, ενέργειες όμως που δεν γνωρίζω αν τις εγκρίνει ο κατασκευαστής.
    Αν δηλαδή ok την κάνεις λ.χ. την T8FG 12άρα και σου τύχει κάποιο κακό, θα σε καλύψει η Futaba;
      
    Καταγράφηκε

    FrSky ACCST @ Spektrum-DX7
    E-Starter || Wilga 2000 || Easy Cub
    Hawk Sky || Easy Star I || Sky Sprite
    Easy Glider Pro || Phoenix 2000 || Phoenix EVO
    0 teo
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 575


    ουδέν κρυπτόν υπό του ηλίου


    WWW
    « Απάντηση #9 στις: Κυριακή, 18 Νοέ 2012, 14:57:42 »

    Εαν θες να αγορασεις το πρωτο που κανεις ειναι να διαβασεις τα εγχειριδια χρησης που δινει ο κατασκευαστης, ειναι ευκολα διαθεσιμα και για τις δυο.

    Ακριβώς αυτός είναι ο σκοπός του θέματος.
    Επειδή ελαχιστότατοι διαβάζουν manual μετά την αγορά και μάλλον κανένας πριν την αγορά μιας τ/κ, αλλά σχεδόν όλοι βασίζονται στο τι ακούνε σε αλάνες και μοντελοδρόμια ή διαβάζουν σε fora και σε marketing-στικες διαφημίσεις και broschure-ς, λέω να κάνουμε μια προσπάθεια να αναπτύξουμε εδώ τα συν και τα πλην της καθεμίας.
    Καταγράφηκε

    FrSky ACCST @ Spektrum-DX7
    E-Starter || Wilga 2000 || Easy Cub
    Hawk Sky || Easy Star I || Sky Sprite
    Easy Glider Pro || Phoenix 2000 || Phoenix EVO
    hellitop
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 781


    achten!!!!!!!!!!!!!!!


    « Απάντηση #10 στις: Κυριακή, 18 Νοέ 2012, 15:03:44 »

    Ένα πάρα πολύ διαδεδομένο συγκριτικό στοιχείο αυτών των δύο τ/κ είναι πως η T8FG μπορεί να από 8 καναλιών να γίνει 12+2 καναλιών.
    Για την DX8 δεν έχω ακούσει κάτι παρόμοιο αν και για την DX7 έχω διαβάσει κι έχω βρει και οδηγίες για το πως μπορείς να την κάνεις 10άρα ή 12άρα.
    Σε κάθε περίπτωση από τις παραπάνω χρειάζεται επέμβαση στο hardware ή και στο software της τ/κ, ενέργειες όμως που δεν γνωρίζω αν τις εγκρίνει ο κατασκευαστής.
    Αν δηλαδή ok την κάνεις λ.χ. την T8FG 12άρα και σου τύχει κάποιο κακό, θα σε καλύψει η Futaba;
      
    Ναι κανονικα ειναι update της futaba επισημο Thumbs up
    Καταγράφηκε
    FlyingDoctor
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 306


    Βασιλης


    « Απάντηση #11 στις: Κυριακή, 18 Νοέ 2012, 15:16:33 »

    Ταυτιζομαι με PAGANI.....!!

    Συμφωνω με helitop......!!

    O Bruce δεν αναφερεται στα ποσα recall εχει κανει η εταιρια,για μενα σημαντικο.

    Θεωρω οτι δεν εχει σεβασμο προς του πελατες της.Το να διαλεξεις ενα συστημα εκπομπης και να μην ειναι τοσο καλο οσο πιστευες ειναι ενα θεμα.......το να βγαζεις οπως ελατωματικα hardwear ομως πιστευω,τουλαχιστον για μενα,δεν σεβεσαι τους αγοραστες σου ακομη και αν την επισκευαζεις και χωρις χρεωση.

    Οταν αγοραζεις συστημα απο 8 καναλια και πανω δεν εχεις αναγκη το μανιουαλ,ξερεις περιπου τι θα βρεις,ειναι αλλα αυτα που μετρανε.......εμπιστοσυνη στο χρονο.

    Ενα βιντεακι απο D.A AUSTRALIA.....
    http://www.youtube.com/watch?v=F5BOCcGMypY
    Καταγράφηκε
    0 teo
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 575


    ουδέν κρυπτόν υπό του ηλίου


    WWW
    « Απάντηση #12 στις: Κυριακή, 18 Νοέ 2012, 15:21:29 »

    ok, για τα 14 κανάλια λοιπόν.

    Και οι δύο τ/κ έχουν ανάλυση σήματος 2048 (τι μονάδες είναι αυτές δεν ξέρω).
    Ξέρω όμως πως όσο μεγαλύτερο είναι αυτό το νούμερο τόσο πιο ακριβείς είναι οι ανταποκρίσεις των servo στις κινήσεις των stick.
    Άρα εκεί είναι στα ίσα και οι δύο.

    Η DX8 έχει 11msec frame rate που σημαίνει πως μεταδίδει σήμα με συχνότητα ένα σήμα κάθε 11 χιλιοστά του δευτερολέπτου οπότε το servo στο μοντέλο μπορεί να καταλάβει και να κάτσει εκεί που θες όταν το θες και όχι λίγο νωρίτερα ή αργότερα. Θεωρητικά όσο μικρότερο είναι αυτό το νούμερο λοιπόν τόσο καλύτερα είναι.
    Στην T8FG δεν το έχω βρει το αντίστοιχο στοιχείο ακόμα.

    Βέβαια θα μου πείτε και τί αντίκρυσμα μπορεί να έχουν αυτά τα χαρακτηριστικά στην πράξη;
    Ούτε κι εγώ μπορώ να το καταλάβω αυτό. Ίσως μεγαλύτερη σημασία να έχει σε 3D πτήσεις και κυρίως σε ελικόπτερα.


    ΥΓ Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει όποιος ξέρει.
    Καταγράφηκε

    FrSky ACCST @ Spektrum-DX7
    E-Starter || Wilga 2000 || Easy Cub
    Hawk Sky || Easy Star I || Sky Sprite
    Easy Glider Pro || Phoenix 2000 || Phoenix EVO
    ChrisCalmato 40 Trainer
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.046



    « Απάντηση #13 στις: Κυριακή, 18 Νοέ 2012, 15:32:59 »

    ok, για τα 14 κανάλια λοιπόν.

    Και οι δύο τ/κ έχουν ανάλυση σήματος 2048 (τι μονάδες είναι αυτές δεν ξέρω).
    Ξέρω όμως πως όσο μεγαλύτερο είναι αυτό το νούμερο τόσο πιο ακριβείς είναι οι ανταποκρίσεις των servo στις κινήσεις των stick.
    Άρα εκεί είναι στα ίσα και οι δύο.

    Η DX8 έχει 11msec frame rate που σημαίνει πως μεταδίδει σήμα με συχνότητα ένα σήμα κάθε 11 χιλιοστά του δευτερολέπτου οπότε το servo στο μοντέλο μπορεί να καταλάβει και να κάτσει εκεί που θες όταν το θες και όχι λίγο νωρίτερα ή αργότερα. Θεωρητικά όσο μικρότερο είναι αυτό το νούμερο λοιπόν τόσο καλύτερα είναι.
    Στην T8FG δεν το έχω βρει το αντίστοιχο στοιχείο ακόμα.

    Βέβαια θα μου πείτε και τί αντίκρυσμα μπορεί να έχουν αυτά τα χαρακτηριστικά στην πράξη;
    Ούτε κι εγώ μπορώ να το καταλάβω αυτό. Ίσως μεγαλύτερη σημασία να έχει σε 3D πτήσεις και κυρίως σε ελικόπτερα.


    ΥΓ Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει όποιος ξέρει.

    To frame rate ειναι η ταχυτητα μεταδοσης σηματων απο πομπο σε δεκτη και αντιστροφα!!!Οσο μικροτερο νουμερο τοσο καλυτερα!
    Αντιθετα το 2048 ειναι η αναλυση (resolution) οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερο πχ η JR Xg8 εχει resolution 4096.
    Καταγράφηκε

    50 cc Petrol POWER/Acro F3D 50''/Piper Pawnee 40 Hangar 9/TT Piper J3 Cub/Sebart Sukhoi 29s 30E/ScratchBuild 3DPMini/Bixler EPO 1400mm/Kyosho Calmato 40 Trainer/BMI Extra 330EP/<<JR XG8>>/Spectrum DX7se!!!

    ΕΝΩΣΗ ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΩΝ ΡΟΔΟΥ!!!!!!
    www.emr.gr
    FlyingDoctor
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 306


    Βασιλης


    « Απάντηση #14 στις: Κυριακή, 18 Νοέ 2012, 15:33:41 »

    T8FG 8MS σε HS MODE
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1] 2 3 4  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Η τηλεκατεύθυνση και τα αξεσουάρ (Συντονιστές: DEPRON MANIAC, kolotoympas)  |  Θέμα: Spektrum DX8 DSMX vs Futaba T8FG FAAST
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.035 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.