Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.323 μηνύματα σε 12.379 θέματα από 6.239 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τρίτη, 16 Απρ 2024, 20:41:48

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τρίτη, 16 Απρ 2024, 20:41:48

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 18:34]

    από dominicm
    [Σήμερα στις 14:57]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 23:14]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]

    από dominicm
    [Δευτέρα, 1 Απρ 2024, 12:53:25]

    [Κυριακή, 31 Μάρ 2024, 23:37:58]

    από panyaek
    [Κυριακή, 31 Μάρ 2024, 19:13:03]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6239
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304323
    Σύνολο θεμάτων: 12379
    Online σήμερα: 55
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 3
    Επισκέπτες: 38
    Συνολικά: 41
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Φελιζολένια Φτεράκια 13,9 τ.π. & Εφαρμογές αυτών  (Αναγνώστηκε 2708 φορές)
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « στις: Κυριακή, 16 Σεπ 2012, 12:08:26 »

    Καλημέρα σας.

     "Χορεύοντας" με το φελιζόλ για αρκετά χρόνια, συνειδητοποιώ πως το πιό δύσκολο τμήμα μιάς ιδιοκατασκευής είναι το φτερό. Αρκετοί φίλοι πειραματίζονται ή θέλουν να πειραματιστούν με θερμαινόμενο νήμα, αλλά είναι χρονοβόρο και δημιουργεί "ατσαλιά" στον χώρο κατά κάποιο τρόπο. Χρόνος δέν διατίθεται δυστυχώς στις μέρες μας, και όσο για τον χώρο... ούτε κουβέντα για εκείνους ειδικά που μένουν στα μεγάλα αστικά κέντρα! Σκέφτηκα λοιπόν να κόψω διάφορα φτερά και να τα προσφέρω. Είναι μιά καλή "βάση" για κάποιον που θέλει να εμπλακεί ενεργά με τις ιδιοκατασκευές, υπο την έννοια ότι θα έχει μιά έγνοια λιγότερη, με πολύ λίγα χρήματα και κόπο απο μέρους του.

     Παρήγγειλα λοιπόν το πυκνότερο άσπρο (EPS) φελιζόλ που μπόρεσα να βρώ στο τοπικό εμπόριο, με τον μικρότερο δηλαδή κόκκο, και μεθόδευσα την πρώτη κοπή γύρω απο ένα φτεράκι εκπετάσματος 96 εκατοστών, με χορδή ρίζας 17 εκ. και χορδή ακροπτερυγίου στα 12 εκ., χρησιμοποιώντας την παλιά, κλασσική αεροτομή Eppler 209 καί στα δύο άκρα. Η συνολική επιφάνεια του φτερού είναι 13,9 τετραγωνικές παλάμες (τ.π. - dm^2). Η πυκνότητα του φελιζόλ (foam), υπολογίζεται στα 30 Κιλά ανά κυβικό μέτρο.

     H τιμή του κάθε φτερού είναι 3 ευρώ (για τα δύο μισά αριστερό και δεξί φυσικά), ενώ για κάθε 5 φτεράκια που θα πάρει κάποιος (15 ευρώ), το έκτο (6ο) είναι Δώρο! Σε αυτή την τιμή δέν συμπεριλαμβάνονται τα μεταφορικά έξοδα, που είναι σχετικά μικρά γιατί πρόκειται για μικρά-ελαφρά δέματα. Το έχω ήδη δοκιμάσει σε μοντέλο free-flight και μου άρεσε πάρα πολύ η απόδοσή του! Αφήστε την φαντασία σας να σχεδιάσει απο ελευθέρας πτήσης αεροπλάνα, μέχρι διπλάνα, canards, μικρά ανεμόπτερα πλαγιάς και λοιπά...

    Στο παρόν θέμα, θα δημοσιεύονται και φωτογραφίες απο τις διάφορες κατασκευές και εφαρμογές που θα γίνουν με το εν λόγω φτερό. Ανοίγοντας επίσης το θέμα, ήθελα κατά κάποιο τρόπο να δώ αν υπάρχει ενδιαφέρον για μιά τέτοια κίνηση...  Χαμόγελο
    Οι κοπές θα ξεκινήσουν απο το επόμενο Σαββατοκύριακο.

    Τρόποι Επικοινωνίας... : 6972029993, grwings1@yahoo.gr, Προσωπικό Μήνυμα στο παρόν φόρουμ...

    Σας Ευχαριστώ, Απόστολος
    « Τελευταία τροποποίηση: Κυριακή, 16 Σεπ 2012, 12:28:10 από DeltaMan » Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #1 στις: Κυριακή, 16 Σεπ 2012, 12:44:40 »

    Μπράβο Απόστολε.

    σίγουρα θα μπορείς να προσφέρεις και παραλληλόγραμμα φτερά με ίδια αεροτομή στη ρίζα και στα άκρα; π.χ. 17/17, ακόμα και με άλλη αεροτομή που μπορεί να θέλει ο ενδιαφερόμενος.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #2 στις: Κυριακή, 16 Σεπ 2012, 14:05:12 »

    Καλησπέρα κύριε Γιάννη και σας Ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σας λόγια.

    Ναί, βέβαια, μπορώ να κάνω τα πάντα, αλλά, προκειμένου να κατεβάσω τις τιμές όσο γίνεται περισσότερο, πρέπει κάθε "πλάκα" απο foam που παραγγέλνω, να κοπεί εξ' ολοκλήρου με ένα μόνο σχέδιο διαστάσεων και αεροτομών. Ρυθμίζω τη μηχανή να κόβει ταυτόχρονα 6 μισά κάθε πλευράς, δηλ. 6 δεξιά σε μία κοπή και σε άλλη κοπή τα 6 μισά αριστερά, αλλά παρ'όλα αυτά πρέπει να τεμαχίσω την πλάκα των 2χ1 μέτρων σε 24 κομμάτια με το χέρι... !
    Απαιτεί αρκετή δουλειά και έπειτα το πακετάρισμα είναι επίσης μεγάλος "πόνος", ειδικά για μικρά πακετάκια, γιατί δέν θέλω να υποχρεώσω κανέναν φυσικά να πάρει ποσότητα. Ακόμη και ένα ή δύο φτεράκια θα αποστέλλονται κανονικά.

    Θέλω να διαδώσω τις ιδιοκατασκευές όσο γίνεται περισσότερο. Ελπίζω να βοηθήσω τα Νέα παιδιά που εισέρχονται στον Αερομοντελισμό αλλά και όλους φυσικά τους υπολοίπους ώστε να φτιάξουν μιά πτητικά άρτια συσκευή...

    Αν έχετε κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σας, πείτε μου τα χαρακτηριστικά και είμαι σίγουρος ότι μιά (ή περισσότερες) πλάκα απο foam θα μπορέσουμε σίγουρα να αφιερώσουμε στο δικό σας, εγγυημένο σχέδιο...  Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #3 στις: Τρίτη, 18 Σεπ 2012, 08:57:55 »

    Γειά σας.

    Μου κάνει εντύπωση που δέν ενδιαφέρει μιά τέτοια υπηρεσία "Φτερά Μόνο" ή "Wings Only" Αγγλιστί!
    Θα ήθελα να διαβάσω τη γνώμη σας στο συγκεκριμένο θέμα, αν πιστεύετε ότι είναι μικρό το φτερό και θα θέλατε κάτι μεγαλύτερο, αν θέλετε άλλες αεροτομές κλπ...
    Γράψτε τι πιστεύετε πως θα έπρεπε να υπάρχει κομμένο για φτερό μοντέλου...

     Undecided
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    Skynet
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 663



    « Απάντηση #4 στις: Τρίτη, 18 Σεπ 2012, 09:43:45 »

    Καλημέρα Απόστολε,
    όπως πάντα οι προτάσεις σου είναι καινοτόμες και δείχνουν άνθρωπο που "πονά" το ζήτημα του αερομοντελισμού.

    Ασχολούμαι περίπου 4 χρόνια με τον αερομοντελισμό, αλλά πάντα αγοράζοντας κάτι έτοιμο και στη συνέχεια ιδρώνοντας μέχρι να το κάνω να πετά σωστά. Θα ήθελα να ασχοληθώ με μία ιδιοκατασκευή, αξιοποιώντας τα φτερά που ετοιμάζεις. Δεν έχω ασχοληθεί όμως καθόλου με σχέδια και ιδέες. Επίσης αυτή τη χρονική περίοδο δεν έχω το χρόνο αλλά ούτε και είναι στα άμμεσα ενδιαφέροντά μου να ασχοληθώ με τη μελέτη της αεροναυπιηγικής.

    Θα ήθελα λοιπόν να σου προτείνω το εξής και εσύ να το αξιολογήσεις.
    Δώσε μας και ένα βασικό σχέδιο ενός αεροπλάνου που θα φοράει τα φτερά σου. Άσε σε εμάς το κομμάτι να κόψουμε τη μπάλσα και να κολλήσουμε την άτρακτο και να κόψουμε ενδεχομένως την ουρά. όμως να έχουμε μία αφετηρία.

    Προσωπικά θα ενδιαφερθώ και ίσως και άλλοι αερομοντελιστές με τη δική μου απειρία σε ολοκληρωμένες κατασκευές και αγάπη στον αερομοντελισμό.

    Απόστολε, keep walking !

    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 18 Σεπ 2012, 10:07:11 από Skynet » Καταγράφηκε

    Τα ελικόπτερα είναι σαν τις ταινίες τρόμου. Ξέρεις ότι κάτι κακό θα συμβεί, απλά δεν ξέρεις το πότε.

    Skype --> mastroxalastis   (Συνήθως όταν είμαι στο Skype, μαστορεύω στον πάγκο)
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #5 στις: Τρίτη, 18 Σεπ 2012, 10:13:27 »


    Δώσε μας και ένα βασικό σχέδιο ενός αεροπλάνου που θα φοράει τα φτερά σου. Άσε σε εμάς το κομμάτι να κόψουμε τη μπάλσα και να κολλήσουμε την άτρακτο και να κόψουμε ενδεχομένως την ουρά. όμως να έχουμε μία αφετηρία.


    Πολύ σωστός ο skynet. Εξαιρουμένων των ολίγων που γνωρίζουν μερικά πράγματα από σχέδιο, οι υπόλοιποι θέλουν έτοιμη λύση.

    Αυτό που επίσης θέλω να μας εξηγήσεις είναι γιατί διάλεξες την Ε209
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #6 στις: Τρίτη, 18 Σεπ 2012, 11:13:49 »

    Χμμμ... πολύ ωραία Κύριοι. Σας ευχαριστώ πολύ, πολύ ωραία αυτά που γράφετε, σας ευχαριστώ που συμμετέχετε...

    Οκ λοιπόν, η πρώτη μου πρόταση θα αφορά ένα μοντέλο που θα μπορεί να πετάξει...
    > Σάν Free flight ή με την τεχνική ρίψης απο άτομο σε άτομο κάτι σάν frisbie δηλαδή, επίσης
    > Θα παίρνει μικρά σερβάκια των 5 γραμμαρίων στην ουρά και θα μπορεί να γίνει ένα καλό Τ/Κ ανεμοπτεράκι για "απαλές" πλαγίτσες, επίσης
    > Θα μπορούν και ailerons να κοπούν και να μπεί και ένα μικρό ηλεκτρικό setup ώστε να έχει και κινητήριο δύναμη δική του.

    Δέν ξέρω όμως αν προλαβαίνω να τα παρουσιάσω-δείξω όλα αυτά, χρειάζονται και χρήματα-εξοπλισμός γι'αυτό και έλιπζα ότι η ιδέα και η κατασκευή του καθένα σας θα φαινόταν εδώ και θα είχαμε έτσι ενδιαφέρον και επιλογές πολλές...

    Κύριε Γιάννη, επέλεξα την Ε209 γιατί ήθελα να έχει λίγο "τρύπημα", να μήν είναι επίπεδη δλδ απο κάτω, επίσης ήθελα να έχει ικανό πάχος ώστε να έχει λίγη αντοχή, έχω ξαναφτιάξει επίσης μοντέλο με την συγκεκριμένη, αλλά... αυτά, είναι τελείως υποκειμενικοί οι λόγοι της επιλογής και όχι αντικειμενικοί!
    Ξέρω πως όταν αλλάζουν τα μεγέθη αλλάζουν και όλα τα χαρακτηριστικά, οπότε θα χαρώ να μου προτείνετε εσείς μιά -τομή, να κόψω δείγμα για να δώ αν στον ίδιο όγκο υλικού βγαίνουν τα ίδια φτερά ώστε να κρατήσω την ίδια τιμή, και ευχαρίστως... να βγάλουμε τα φτεράκια με αυτή την αεροτομή...
    Θα προσέξατε επίσης πως ο τίτλος επίτηδες αναφέρει μόνο την πτερυγική επιφάνεια και δέν αναφέρει πουθενά τομές κλπ...
    Δέν έχω καμιά αντίρρηση, και ελπίζω να μήν έχει και κανείς άλλος...  Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Ηλεκτρικά  |  Slowflyers & Parkflyers - Indoor & Microlight  |  Foamies (Συντονιστής: _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: Φελιζολένια Φτεράκια 13,9 τ.π. & Εφαρμογές αυτών
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.035 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.