Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 12:23:37

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 12:23:37

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 194
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 3
    Επισκέπτες: 49
    Συνολικά: 52
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: F-22 Raptor homemade from Depron  (Αναγνώστηκε 10001 φορές)
    Sky Captain
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 65


    Ή ταν ή πετάν!!


    « στις: Παρασκευή, 20 Ιούλ 2012, 16:42:32 »

    Kαλησπερα παιδια, οπως καποιοι ισως ξερετε, ειμαι νεος στον αερομοντελισμο (ασχολουμαι κυριως με αμαξια) αλλα ο μαγικος κοσμος των αεροπλανων με τραβηξε!  Cheesy
    Κατασκευασα λοιπον πριν 4-5 μηνες το αγαπημενο μου μαχητικο αεροπλανο απο το γνωστο σε ,σχεδον, ολους depron !! Ειναι η πρωτη μου κατασκευη και γενικα η πρωτη μου επαφη με αερομοντελισμο οποτε μην ειστε αυστηροί  laugh

    Προκειται για το πασιγνωστο πολεμικο αεροπλανο F-22 Raptor, φυσικα υπο κλιμακα και τηλ/ομενο Στριφογύρισμα ματιών  Να πω επισης, πως δεν εχω παρει ηλεκτρικα (μοτερ, esc, μπαταρια, τκ, σερβο) ακομα..

    Τα σχεδια για το αεροπλανο τα βρηκα απο εδω http://www.parkjets.com/f-22-tomhe/ επισης μπορειτε για επιπλεον βοηθεια να επισκευθειτε:
    1) το site του σχεδιαστη http://rc.tomhe.net/f-22
    2) Τεσσερα ΕΞΕΡΕΤΙΚΑ βιντεακια που εμενα με βοήθησαν παρα πολυ να καταλαβω πολλα πραγματα πριν ακομα γραφτω στα ,διαφορα ,φορουμ (το μοντελο που φτιαχνει ο τυπος στα βιντεο δεν ειναι αυτο που εφτιαξα εγω αλλα κατασκευαστικα μοιαζει )
    α) http://www.youtube.com/watch?v=Bmi7nudazWk
    β) http://www.youtube.com/watch?v=bDlhzGT7-zE&feature=related
    γ) http://www.youtube.com/watch?v=aT5W9WvT2kQ&feature=related
    δ) http://www.youtube.com/watch?v=PPrtZjgX3sY&feature=related

    Πριν αρχισουμε την κατασκευη προμηθευόμαστε φυσικα τα καταλληλα υλικα τα οποια ειναι :
    1 φυλλο depron 6mm, 1 κοπιδι επαγγελματικο η hobby για να κοβει καλα και με ανεση το depron (Πολυ βασικο αυτο), εποξικη κολλα 2 συστατικων των 5 λεπτων, σελοτειπ, 3 carbon fiber (βεργες ανθρακα), μεντεσεδακια για τα φτερα, ντιζες για τα σερβο και φυσικα μοτερ ,esc, μπαταρια, σερβο και τ/κ τα οποια οπως ειπα στην αρχη δεν τα εχω αγορασει, αλλ εχω σκοπο να το κανω συντομα.. εξαλου τα αεροπλανικα ηλεκτρικα ειναι τσαμπα σε σχεση με των 1/10 (η ακομα κ των 1/8)
    (οποιος θελει τιμουλες και απο που τα αγορασα τα υλικα πμ )

    εδω μερικα απο τα υλικα μας με φοντο τη γιαγια μου που ηρθε να παρακολουθησει  την κατασκευη   laugh laugh laugh


    το depron..


    και φυσικα οι οδηγιες μας!!




    Λοιπον, ξεκιναμε την κατασκευη εκτυπώνοντας τα σχεδια και τις οδηγίες απο τα αντίστοιχα αρχεια του υπολογιστη μας αφου τα εχουμε αποθηκευσει σε αυτον απο το site που δινω παραπανω ΠΡΟΣΕΧΟΝΤΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΡΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΛΙΜΑΚΑ ΣΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΣΤΟ PC ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΚΤΥΠΩΣΗ και στη συνεχεια κοβουμε το περιθώριο γυρω απο καθε σελιδα των σχεδιων με ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ


    Συνεχιζοντας, βαζουμε τα σχεδια το ενα διπλα στο αλλο με τη σωστη σειρα, το οποιο ειναι πολυ ευκολο μιας και ειναι αριθμημένα και δεν χρειαζετε να φτιαξουμε παζλ Tongue και τα κολλαμε βαζοντας σελοτειπ




    Συνεχιζουμε, κοβοντας τα διαφορα κομματια που προκύπτουν απο τα σχεδια αφινοντας αρκετο περιθοριο για να μπορεσουμε μετα να κοψουμε τα κομματια απο το depron


    Προχωράμε δοκιμαζοντας πριν κοψουμε το οτιδηποτε απο το depron, τα κομματια για να αποφασισουμε απο που θα κοψουμε τι εχοντας παντα υπ'οψην μας οτι καποια κομματια οπως για παραδειγμα τα φτερα θα πρεπει να κοπουν απο 2 φορες ωστε να εξοικονομήσουμε depron..!! εγω προσωπικα τα εβαλα ολα στο οριο τους ωστε να κανω οσο πιο πολυ οικονομια μπορουσα και ετσι οχι μονο τα εβγαλα ολα τα κομματια απο 1 μονο φυλλο αλλα μου περισσεψε κιολας αρκετο για μελλοντικες κατασκευες   Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο


    Στη συνεχεια αφου εχουμε κατασταλαξει στο απο που θα κοπει τι, ξεκιναμε κολλοντας τα διαφορα κομματια μας πανω στο depron στις θεσεις που εχουμε αποφασισει με λιγο σελοτειπ (μερικοι τα καρφιτσονουν αλλα εμενα δε μου αρεσει καθολου αυτη η λυση) και μετα ξεκιναμε να κοβουμε τα κομματια μας


    και εδω τα κομματια μας κομμενα..!!  Tongue


    Συνεχιζουμε με ενα πολυ συμαντικο βημα το οποιο ειναι να τριψουμε με γυαλόχαρτο πολυ καλα και προσεκτικα ωστε να μην χαλασουν, ολα τα κομματια μας και τις τρυπες που χρειαζεται να ανοιχτουν σε καποια σημεια!!. Αυτο το βημα ειναι απο τα πιο σημαντικά γιατι αν η επιφανεια των κομματιων ειναι ανωμαλει θα ''σαμποταριστει'' ολη την κατασκευη






    Τωρα ειμαστε ετοιμοι να αρχισουμε να κολλαμε τα κομματια μεταξυ τους αλλα πριν κανουμε το οτιδηποτε τα δοκιμαζουμε ολα ''συνδεοντας'' τα στα γρηγορα για να δουμε οτι ολα ειναι κομμενα καλα και μπορουμε να αρχισουμε να κολλαμε χωρις προβληματα..!!
    (δοκιμες)




    Αφου ολα δειχνουν καλα αρχιζουμε τις κολλισεις   Cheesy  Η εποξικη κολλα που πειρα εχει και τα 2 συστατικα σε μια συσκευασια. Μπορειτε να το δειτε και στη φωτο πανω πανω με τα υλικα που εχω βαλει. Εχει 2 μπουκαλες 1 συστατικο στην καθε μια και απο πανω εχει ενα συστημα σα συριγγα το οποιο καθώς πιεζεται βγαζει ταυτοχρονα και απο τα δυο συστατικα! (πολυ βολικο)
    Το κολπακι ειναι πιεζοντας τη ''συριγγα'' της κολλας να βαλουμε και απο τα 2 συστατικα σε ενα κομματακι depron που δεν χρειαζομαστε και με τη σπατουλα να τα ανακατεψουμε πολυ καλα (πρεπει τα 2 συστατικα να ειναι πολυ καλα ανακατεμενα για να γινουν ''τσιμεντο'') και μετα παλι με μια σπατουλιτσα (συνηθως σε τετοιου ειδους κολλες περιεχεται η σπατουλα στη συσκευασια) περνουμε οσο θελουμε απο το κομματακι depron και να το βαζουμε στα σημεια που θελουμε


    Εχοντας στο μυαλο μας τα παραπανω ξεκιναμε τα κολληματα  Wink
    Περνουμε την καρμπονοβεργα, και εχοντας απο πριν ανοιξει μια τρυπα, ενα αυλακι, στη μεση του κυριους σωματος του F-22, βαζουμε αρκετουτσικη κολλα κολλαμε την βεργα και περιμενουμε αρκετα να στεγνωσει αφου η βεργα ειναι απο τα πιο συμαντικα μερη του jet μιας και του δινει την δυνατοτητα να ανταπεξερχεται στους δυνατους ανεμους!!




    Εχοντας ολοκληρωσει το βημα αυτο, συνεχιζουμε φτιανοντας το canopy του πιλοτου,
    χρησιμοποιώντας τα παρακατω κομματια:


    αρχικα κολλαμε το πανω (μεγαλο) κομματι


    και στη συνεχεια το τουμπαρουμε αναποδα για να κολλισουμε και το κανω κομματι




    Tωρα, περνουμε το παρακατω κομματι του κοβουμε την ''κοιλια'' επειδη μελλοντικα θα μπενοβγενει η κοιλια του με αυτοκόλλητη ταινια velcro (''χριτς-χρατς'') διοτι απο εκει θα μπενοβγενει η μπαταρια, ο δεκτης και το esc..!!

    (η κοιλια)


    Συνεχιζοντας, εφόσον εχουμε αφαιρεσει την κοιλια περνουμε το υπολοιπο κομματι μαζι με το αλλο μικρουλι κομματι που φενεται στην πρωτη φωτο και τα κολλαμε μεταξυ τους οπως φαίνεται και παρακατω

    και στη συνεχεια περνουμε το κομματι που εχουμε φτιαξει και το κολλαμε στο κυριως σωμα!!!
    (πριν)

    (μετα)


    Τωρα βουταμε τα παρακατω κομματια (engine instakes) που θα τοποθετηθούν αναμεσα στην παραπανω κατασκευη..


    Τα κομματακια αυτα ομως εχουν κατι το ιδιαιτερο απο τα αλλα που εχουμε κολλισει μεχρι τωρα (οπως επισης και καποια αλλα πχ. ανω φτερα).. Αυτα επειδη θα τοποθετιθουν ''γυρτα'' θα πρεπει να τριμαρουμε τις υποδοχες τους τριβοντας με ενα γυαλοχαρτο ωστε να αποκτισουν την κλιση που θελουμε

    Αφου ειμαστε οκ και απο εδω κολλαμε τα δυο αυτα κομματια οπως φενεται παρακατω  *ok!


    Συνεχιζουμε, περνοντας τα παρακατω κομματια, τριμαροντας τα οπως καναμε και παραπανω και κολλοντας τα στο αεροπλανο


    και εδω κολλημενα..


    Συνεχιζουμε και περνουμε τα ''ανω φτερα''.. Για να κολλησουμε τα φτερα αυτα, περνουμε ενα μοιρογνωμόνιο και μετραμε τις μοιρες της γωνιας των φτερων ωστε να βγουν ισα κολλημενα .. εγω τα εβαλα 60 μοιρες Χαμόγελο
    οριστε και οι φωτο..!!!
    τα φτερα πριν να κολληθουν


    και εδω το ενα κολλημενο... (για το αλλο δεν εχω φωτο δυστυχως, θα το δειτε ομως κολλημενο στην συνεχεια της κατασκευης)


    Συνεχιζουμε με καινουργια epoxy κολλα αφου η παλια τελειωσε   buck2


    Και αγοραζουμε και ενα σακουλακι με 9 μεντεσεδακια της Thunder Tiger   Cheesy και αυτοκολλητο ''χριτς χρατς'' velcro που θα χρειαστουμε αργοτερα..  


    Ανοιγουμε το σακουλακι με τα μεντεσεδακια


    και περνουμε το κατω μερος του αεροπλανου στα σημεια οπου και θα τοποθετιθουν τα elevons και κανουμε 2 (και στις δυο πλευρες του αεροπλανου που θα μπουν τα elevons) μικρες χαρακες με το κοπιδι μας σε αρκετουτσικη αποσταση μεταξυ του ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ,γιατι μπορει να χαλασει ολο το σημειο εκει περα και υστερα κανουμε το ιδιο και στο πανω στα elevons έχοντας ΠΡΩΤΑ σημειωσει τα μερη που θα τοποθετιθουν τα μεντεσεδακια και στα 2 αυτα κομματια για να μην βγουν αλλα ντι αλλον.. Βαζουμε κολλα και στις δυο πλευρες των μεντεσεδων και τα τοποθετουμε μεσα στις σχισμες που εχουμε ανοιξει με το κοπιδι ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ να μην παει κολλα στην ''αρθρωση'' τους γιατι αν παει κολλα εκει και κολλησει μετα δεν θα ανεβοκατεβαινουν οι μεντεσεδες αρα ουτε και τα elevons.. Εγω να ξερετε για αυτη τη δουλεια απο 4 μεντεσεδακια που χρειαζονταν κανονικα, χαλασα 6 επειδη εκανα αυτο το λαθος..
    Το τελικο αποτελεσμα θα ειναι καπως ετσι..




    Δοκιμαζουμε επισης την κινηση τους αφου εχει στεγνωσει η κολλα για να εξακρυβωσουμε οτι δεν εχει κολλισει η αρθρωση..!


    Τωρα, σε αυτη τη φαση περνουμε να φτιαξουμε την κοιλια του αεροπλανου οπου θα τοποθετηθουν το esc, η μπαταρια και ο δεκτης.. Για αυτο το λογο θα πρεπει ενα ''πορτακι'' να ανοιγοκλινει για να βγαζουμε και να ξαναβαζουμε τα ηλεκτρικα μας..!!
    Αρχικα περνουμε ενα μικρο τετραγωνο κομματακι depron, του κοβουμε μια μικρη σχιση στη μεση και το κολλαμε στο εσωτερικο της κοιλιας του αεροπλανου οπως φαινεται στην εικονα αφινοντας ενα μικρο ''κεφαλακι'' να προεξεχει..(οποιος καταλαβε καταλαβε αλλα παιδια το εχω ιδη τελειωσει και ηταν κομματακι δυσκολο να το βγαλω καλυτερα  Sad )




    Συνεχιζοντας, κοβουμε ενα κομματακι αυτοκολλητου χριτς χρατς


    και περνουμε  το κομματι που ειχαμε αφαιρεσει απο την κοιλια σε προηγούμενο βημα,



    του κολλαμε το ενα απο τα δυο αυτοκολλητα


    και κολλαμε και το αλλο αυτοκολλητο στο κομματι που εχουμε κολλησει στο αεροπλανο



    Στη συνεχεια με τον ιδιο τροπο που προσαρμοσαμε τα μεντεσεδακια στα elevons, βαζουμε και στο αφαιρουμενο κομματι της κοιλιας οπως φαινεται παρακατω..


    και μετα εχοντας υπολογισει που θα τοποθετηθούν τα μεντεσεδακια κοβουμε δυο μικρα ανοιγματακια να το πω ετσι για να μπορεσουν να μπουν πιο ευκολα τα μεντεσεδακια και να μπορει να ανοιγοκλινει η ''πορτουλα'' με ευκολια..


     Συνεχιζοντας ανοιγουμε μια μικρη τρυπουλα στην ''πορτουλα'' για να μπορουμε να την ανοιγουμε απο εκει


    και στη συνεχεια κολλαμε ολο το συνολο στο αεροπλανο..!!!



    Σε αυτο το σημειο να σημειωσω οτι το τελυταιο βημα με την πορτα ειναι καθαρα δικια μου πατεντα μιας και στα σχεδια και στις οδηγίες ο κατασκευαστης δεν αναφαιρει με ποιον τροπο γινεται αυτη η δουλεια και αυτο γιατι δεν υπαρχει ενας στανταρ τροπος.. μπορει να γινει με ενα σωρο τροπους και εγω επελεξα να κανω αυτο που βλεπετε παραπανω!!   Χαμόγελο Χαμόγελο

    Πλεον το αεροπλανο κατασκευαστικα εχει ολοκλρωθει..!!
    Για το φινιρισμα μπορειτε να κανετε ενα σωρο πραγματα.. να κολλησετε αυτοκολλητα, να το βαψετε, να προσθεσετε ροδες και ενα σωρο αλλα πραγματα...!
    Εγω επελεξα να μην το βαψω το μοντελο αυτο (ισως αργοτερα το βαψω) αλλα να προσθεσω αυτοκολλητα που βρήκα κανονας ενα search στο google (γραψτε F-22 Raptor model Decals και θα σας βγαλει πολλα   Χαμόγελο  ) και αργοτερα ισως προσθεσω ροδουλες για να διξει πιο πολυ και για να ειναι πιο ευκολο στις προσγειωσεις/απογιωσεις    Ανεση

    Για τα αυτοκολλητα που εβαλα εκανα το εξης: Αφου τα βρήκα στο ιντερνετ τα εκτυπωσα σε Α4  χαρτι


    και υστερα επελεξα ποια θα χρησιμοποιησω και πηγα σε ενα βιβλιοπωλειο να μου τα εκτυπωσουν σε αυτοκολλητο χαρτι!! (το πιο σωστο βεβεα θα ηταν να τα βαλω σε ενα φλασακι και να τα παω να μου τα εκτυπωσουν απ'ευθειας σε αυτοκολλητο χαρτι.Ετσι θα γλυτωνα και το μελανι του εκτυπωτη μου και θα ειχαν και καλυτερο χρωμα αλλα φοβηθηκα πως δεν θα ειχαν τα δυνατότητα εκει να τα εκτυπωσουν απο φλασακι και ετσι τα εκτυπωσα εξ'αρχης σε απλο χαρτι για να γλυτωσω τα τρεχαματα)    Στριφογύρισμα ματιών



    Μετα, κοβουμε οσα αυτοκολλητα μας αρεσουν και θελουμε να χρησιμοποιήσουμε και τα κολλαμε..







    και φυσικα η υπογραφη μου που δεν θα μπορουσε να λυπεί απο το αεροπλανο..   laugh


    Μεχρι στιγμης αυτααα!! Μενει εκτος απο το να κολλησω σε καποια σημεια μερικα εθνοσηματα που βρήκα και να βαψω μπλε το cockpit  Tongue ,να βαλω μοτερ, μπαταριες, esc, τκ τα οποια εχω σκοπο να αγορασω εντος των ερχομενων ημερων και να ενισχισω καποια σημεια με κολλα!!  
    ελπιζω να σας αρεσε και σειρα εχει να φτιαξω τον υπεροχο τηλεμαχο !!! Cheesy Χαμόγελο
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 20 Ιούλ 2012, 19:12:17 από Sky Captain » Καταγράφηκε

    F-22 Raptor Homemade From Depron!
    TT EB4 s2 PRO Buggy
    TT Sparrowhawk XB brushless
    ------------------------------------------------------------
    Η απογείωση είναι προαιρετική.. Η προσγείωση υποχρεωτική..!
    Driver Aris Χαμόγελο
    SV 1 BTA
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 84



    « Απάντηση #1 στις: Παρασκευή, 20 Ιούλ 2012, 16:57:15 »

    Φίλτατε , συγχαρητήρια για την κατασκευή σου. Λαμβάνοντας υπόψη ότι είναι η 1η κατασκευή σου , πραγματικά μπράβο διότι δεν είναι  εύκολη. Ξεκίνησες από τα δύσκολα, όπως φαίνεται, αλλά τα πήγες υπέροχα. Εύχομαι σύντομα να δούμε και το σετάρισμά του και πτήση....  Thumbs up Thumbs up Thumbs upΔημήτρης SV 1 BTA.
    Καταγράφηκε
    Sky Captain
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 65


    Ή ταν ή πετάν!!


    « Απάντηση #2 στις: Παρασκευή, 20 Ιούλ 2012, 17:00:17 »

    Φιλε Δημητρη, σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια  Χαμόγελο Χαμόγελο Οντως επελεξα να ξεκινησω απο τα δυσκολα, γιατι αυτα τα ετοιμα δεν μου πολυ αρεσουν.. Προτιμω να φτιαχνω κατι απο το 0  Χαμόγελο Χαμόγελο Τωρα τι θα γινει με την πτηση (ειναι και jet) θα δειξει...  Grin
    Καταγράφηκε

    F-22 Raptor Homemade From Depron!
    TT EB4 s2 PRO Buggy
    TT Sparrowhawk XB brushless
    ------------------------------------------------------------
    Η απογείωση είναι προαιρετική.. Η προσγείωση υποχρεωτική..!
    Driver Aris Χαμόγελο
    kakofonixx
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 480



    « Απάντηση #3 στις: Παρασκευή, 20 Ιούλ 2012, 17:38:28 »

    δυο παρατηρησεις....

    1. δεν μπορεις να φανταστεις ποσο πιο ευκολη θα εκανες τη ζωη σου αν ειχες ενα καλο κοπιδι με οχι φαγωμενη μυτη!
    2. στο επομενο μοντελο αντι για εποξικη να χρησιμοποιησεις uhu por  Wink

    κατα τ'αλλα ευγε και καλοπεταχτο!
    μη σε τρομαζει που ειναι "τζετ", το συγκεκριμενο ειναι ευκολοπεταχτο  Thumbs up
    Καταγράφηκε

    wasting space via Architecture...
    Sky Captain
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 65


    Ή ταν ή πετάν!!


    « Απάντηση #4 στις: Παρασκευή, 20 Ιούλ 2012, 17:59:35 »

    Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ  Χαμόγελο
    Το κοπιδι γενικα ειναι αριστο, απλα στην αρχη μου ειχε ψιλοστραβωσει η μυτη, αλλα μετα το πειρα χαμπαρι κα την ''εσπασα'' και μετα ολα μια χαρα  Χαμόγελο Οσο για την UHU Por θα την εχω υπ'οψην μου  Χαμόγελο Σε ευχαριστω κ παλι  Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    F-22 Raptor Homemade From Depron!
    TT EB4 s2 PRO Buggy
    TT Sparrowhawk XB brushless
    ------------------------------------------------------------
    Η απογείωση είναι προαιρετική.. Η προσγείωση υποχρεωτική..!
    Driver Aris Χαμόγελο
    Sky Captain
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 65


    Ή ταν ή πετάν!!


    « Απάντηση #5 στις: Σάββατο, 21 Ιούλ 2012, 16:50:50 »

    Παιδια μπορειτε να με βοηθήσετε στην επιλογη ηλεκτρικων απο θεμα μοτερ, esc και μπαταρια? Βασικα ποσα Α esc και ποσα Kv μοτερ χρειαζομαι? Μπαταρια ενταξυ τα κελια πανε αναλογα με το τι μπορει να συκωσει το μοτερ, αλλα ποσα mAh θα ηταν καλυτερα? Με 1600 ειμαστε ενταξυ? Για μοτερ+esc κατι σε αυτα τα χαρακτηριστικα ειναι ενταξυ?
    http://www.bizgreece.com/gr/ek5-0081-twf-brushless-motor-set-kv3900-25a-.html
    Καταγράφηκε

    F-22 Raptor Homemade From Depron!
    TT EB4 s2 PRO Buggy
    TT Sparrowhawk XB brushless
    ------------------------------------------------------------
    Η απογείωση είναι προαιρετική.. Η προσγείωση υποχρεωτική..!
    Driver Aris Χαμόγελο
    ΠΑΥΛΟΣ ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 373



    « Απάντηση #6 στις: Σάββατο, 21 Ιούλ 2012, 17:27:21 »

    Παιδια μπορειτε να με βοηθήσετε στην επιλογη ηλεκτρικων απο θεμα μοτερ, esc και μπαταρια? Βασικα ποσα Α esc και ποσα Kv μοτερ χρειαζομαι? Μπαταρια ενταξυ τα κελια πανε αναλογα με το τι μπορει να συκωσει το μοτερ, αλλα ποσα mAh θα ηταν καλυτερα? Με 1600 ειμαστε ενταξυ? Για μοτερ+esc κατι σε αυτα τα χαρακτηριστικα ειναι ενταξυ?
    http://www.bizgreece.com/gr/ek5-0081-twf-brushless-motor-set-kv3900-25a-.html

    μάλλον σε κάτι τέτοιο θα ταίριαζε καλύτερα
    http://rctimer.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=127&productname=
    Καταγράφηκε

    angel 50, T-REX 600 limited edition    http://www.serresairclub.gr/
    http://www.airphotos.gr/
    Sky Captain
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 65


    Ή ταν ή πετάν!!


    « Απάντηση #7 στις: Σάββατο, 21 Ιούλ 2012, 17:33:52 »

    Παυλο ευχαριστω για την απαντηση  Χαμόγελο Χαμόγελο Για esc προς τα που να στραφω?  Εκπληξη Εκπληξη
    Καταγράφηκε

    F-22 Raptor Homemade From Depron!
    TT EB4 s2 PRO Buggy
    TT Sparrowhawk XB brushless
    ------------------------------------------------------------
    Η απογείωση είναι προαιρετική.. Η προσγείωση υποχρεωτική..!
    Driver Aris Χαμόγελο
    ΠΑΥΛΟΣ ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 373



    « Απάντηση #8 στις: Σάββατο, 21 Ιούλ 2012, 17:45:34 »

    Παυλο ευχαριστω για την απαντηση  Χαμόγελο Χαμόγελο Για esc προς τα που να στραφω?  Εκπληξη Εκπληξη

    αν διαβάσεις τα Product Review του συγκεκριμένου προιόντος θα καταλάβεις και για το esc αλλά και για έλικες

    Good motor for Parkjets. Same stats as 2212-6 but has higher torque. Allow for 32A continuous minimum from battery. RCT 30A ESC on medium timing + 6x4 prop = 35oz thrust (990g). Use Medium timing if using with RCTimer 30A ESC. High will result in the motor coming back very hot on a 6x4/7x4 @ 11.1v. RCT 30A ESC is adequate but will get hot. Cut heatshrink from heatsink side and add small PC heatsink. Works wonders. Have tried Turnigy Plush 30A, TowerPro Mag8 30A ESC and a 40A ESC from RCTimer. All run cooler, other 30A ESC's tried provide less thrust but higher efficiency, havn't measured thrust on 40A. For 2s in a smaller parkjet on a 6x4 prop get the 2208-8 2600kv instead. Search "lavaelous mig quick flight" on Youtube to see motor performance in an RCPowers Mig 29 v2.
    Καταγράφηκε

    angel 50, T-REX 600 limited edition    http://www.serresairclub.gr/
    http://www.airphotos.gr/
    Sky Captain
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 65


    Ή ταν ή πετάν!!


    « Απάντηση #9 στις: Σάββατο, 21 Ιούλ 2012, 17:54:56 »

    Οποτε, αν καταλαβα καλα θελω 30Α esc και 2200 με 2600 kv μοτερ ετσι?
    Καταγράφηκε

    F-22 Raptor Homemade From Depron!
    TT EB4 s2 PRO Buggy
    TT Sparrowhawk XB brushless
    ------------------------------------------------------------
    Η απογείωση είναι προαιρετική.. Η προσγείωση υποχρεωτική..!
    Driver Aris Χαμόγελο
    ΠΑΥΛΟΣ ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 373



    « Απάντηση #10 στις: Σάββατο, 21 Ιούλ 2012, 18:07:16 »

    Οποτε, αν καταλαβα καλα θελω 30Α esc και 2200 με 2600 kv μοτερ ετσι?

    κάπως έτσι είναι αλλά πρέπει να προσέξεις πόσα Αμπερ τραβάει το κάθε μοτέρ. το συγκεκριμένο όντως χρει'αζεται 30 esc και έλικα 6Χ4. το έχω δοκιμάσει σε f-22.

    σ΄ αυτό εδώ     http://www.parkjets.com/f-22-jetset44/



    Καταγράφηκε

    angel 50, T-REX 600 limited edition    http://www.serresairclub.gr/
    http://www.airphotos.gr/
    Sky Captain
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 65


    Ή ταν ή πετάν!!


    « Απάντηση #11 στις: Σάββατο, 21 Ιούλ 2012, 18:23:15 »

    Υπεροχα!! Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια Παυλο  Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    F-22 Raptor Homemade From Depron!
    TT EB4 s2 PRO Buggy
    TT Sparrowhawk XB brushless
    ------------------------------------------------------------
    Η απογείωση είναι προαιρετική.. Η προσγείωση υποχρεωτική..!
    Driver Aris Χαμόγελο
    Sky Captain
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 65


    Ή ταν ή πετάν!!


    « Απάντηση #12 στις: Κυριακή, 22 Ιούλ 2012, 17:05:23 »

    Καλησπερα παιδια,
    Βρηκα τα παρακατω ηλεκτρικα.. Μπορειτε να μου πειτε τη γνωμη σας, αν ειναι σωστα και καλα, ωστε να προβω στην αγορα τους?  worry worry

    ESC: http://www.imcmodels.gr/1/21/1671.xhtml

    Μοτερ: http://www.giatrakos.gr/product_info.php?cPath=344_213&products_id=5328

    Servos: (2*) http://www.heliland.com/catalog/index.php?main_page=product_info&cPath=6_20&products_id=1036

    Μπαταρια: http://www.heliland.com/catalog/index.php?main_page=product_info&cPath=79_272_276&products_id=4212
                   (μηπως μπορω να χρησιμοποιησω και μια Robbe ROXXY POWER 7.4V 3300 mAh 25C που χρησιμοποιω στα αμαξια μου, ή οχι?  worry worry )
    Καταγράφηκε

    F-22 Raptor Homemade From Depron!
    TT EB4 s2 PRO Buggy
    TT Sparrowhawk XB brushless
    ------------------------------------------------------------
    Η απογείωση είναι προαιρετική.. Η προσγείωση υποχρεωτική..!
    Driver Aris Χαμόγελο
    Themis96
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 81


    « Απάντηση #13 στις: Κυριακή, 22 Ιούλ 2012, 22:08:24 »

    Καλησπέρα Άρη,
    και εγώ καινούργιος είμαι στον εναέριο μοντελισμό, τώρα είμαι σε διακοπές, όταν γυρίσω θα ετοιμάσω και εγώ το πρώτο μου μοντέλο.

    Το μοτέρ που πόσταρες δεν είναι κατάλληλο για το αεροπλάνο σου. Εκτός από τα Kv ενός μοτέρ κοιτάμε παράλληλα και το μέγεθος του, δηλαδή τις διαστάσεις(διάμετρο-μήκος) και το βάρος του. Ο συνδυασμός όλων αυτών μας δίνει να καταλάβουμε αν το μοτέρ που ψάχνουμε είναι κατάλληλο για την δουλειά που το θέλουμε(αν θέλουμε να γυρίσει μεγάλης διαμέτρου έλικα είτε αν θέλουμε πολύστροφο μοτέρ για σπορ αεροπλάνο. Το συγκεκριμένο είναι λίγο μικρό για το αεροπλανάκι σου. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις για να σε βοηθήσει στην αρχή να επιλέγεις μοτέρ, είναι να κοιτάς τις προτεινόμενες έλικες που δίνει ο κατασκευαστής, πόση ώθηση παράγει το μοτέρ με διαφορετικές έλικες αλλά και πόσα αμπέρ τραβάει. Έτσι μετά επιλέγες και τον ελεγκτή ο οποίος πρέπει να είναι πάντα περισσότερα αμπέρ από αυτά που τραβάει το μοτέρ. Τα σέρβο που διάλεξες είναι τα κλασικά σέρβο 9 γραμμαρίων που λέμε και είναι κατάλληλα για μικρά-μεσαία αεροπλανάκια από depron. Έπειτα η μπαταρία σου θα πρέπει και αυτή να την επιλέξεις ανάλογα με το μοτέρ που έχεις διαλέξει, δηλαδή πόσα βολτ θέλει και την χωρητικότητα της ανάλογα με το μέγεθος που αεροπλάνου. Επίσης πολύ σημαντικό να μπορεί η μπαταρία να δώσει ΠΑΡΑΠΆΝΩ αμπέρ από όσα τραβάει το μοτέρ. Καλή συνέχεια, και ότι θέλεις ρώτα.     
    Καταγράφηκε
    Sky Captain
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 65


    Ή ταν ή πετάν!!


    « Απάντηση #14 στις: Δευτέρα, 23 Ιούλ 2012, 14:32:24 »

    Θεμη ευχαριστω πολυ για την απαντηση  Χαμόγελο Χαμόγελο
    Μηπως μπορεις εσυ η ο οποιοδηποτε αλλος απο το φορουμ να μου προτινεις/ετε ενα μοτερ που να ταιριαζει στο αεροπλανο μου, στο esc και στην μπαταρια που βρηκα? (απο ελληνικο μαγαζι) ?  worry
    Ευχαριστω  Χαμόγελο
    « Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 23 Ιούλ 2012, 15:10:55 από Sky Captain » Καταγράφηκε

    F-22 Raptor Homemade From Depron!
    TT EB4 s2 PRO Buggy
    TT Sparrowhawk XB brushless
    ------------------------------------------------------------
    Η απογείωση είναι προαιρετική.. Η προσγείωση υποχρεωτική..!
    Driver Aris Χαμόγελο
    Σελίδες: [1] 2  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Ηλεκτρικά  |  Slowflyers & Parkflyers - Indoor & Microlight (Συντονιστής: _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: F-22 Raptor homemade from Depron
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.