Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 13:55:17

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 13:55:17

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 194
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 6
    Επισκέπτες: 25
    Συνολικά: 31
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 3 [4] 5     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Setup για great planes Eagle 580  (Αναγνώστηκε 13759 φορές)
    Yankos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.326


    Χρωστάω, άρα υπάρχω. - Yankos -


    « Απάντηση #45 στις: Τρίτη, 17 Ιούλ 2012, 20:23:45 »

    Τελικά έβαλες ΗΧΤ5010;
    Καταγράφηκε

    kostasch
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 142


    « Απάντηση #46 στις: Τρίτη, 17 Ιούλ 2012, 20:56:38 »

    Ναι εβαλα τα 5010 τελικα! Σαν σερβο καλα ειναι γιατι τα εχω δοκιμασει και σε αλλα μοντελα χωρις καποιο προβλημα! Αυτο ειναι το μονο προβλημα τωρα  και σπαω το κεφαλι μου να δω τι ειναι!

    Το κακο ειναι οτι στο σπιτι ειναι μια χαρα. Εκει που πεταω με το που αναδω το δεκτη χανεται το κεντραρισμα! και οταν λεμε χανετε ενοοω διαφορα 3-4 χιλιοστα
    Καταγράφηκε
    Yankos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.326


    Χρωστάω, άρα υπάρχω. - Yankos -


    « Απάντηση #47 στις: Τρίτη, 17 Ιούλ 2012, 22:38:24 »

    Έχεις κάποια σέρβο με Υ;
    Σε τι τάση τα δουλεύεις τελικά;
    Καταγράφηκε

    kostasch
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 142


    « Απάντηση #48 στις: Τρίτη, 17 Ιούλ 2012, 22:46:50 »

    Τα δουλευω στα 5 v αλλα μετρημενο με βολτομετρο δειχνει 5,4
    Τα ελερον μονο ειναι με Y. Παιζει μηπως ρολο το Υ
    Καταγράφηκε
    Yankos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.326


    Χρωστάω, άρα υπάρχω. - Yankos -


    « Απάντηση #49 στις: Τρίτη, 17 Ιούλ 2012, 23:56:59 »

    Μερικά σέρβο δεν δουλεύουν σωστά με Υ και δεν θυμάμαι αν τα ΗΧΤ5010 δουλεύουν...

    Μήπως δεν κινούνται άνετα οι ντίζες και κάπου βρίσκουν;
    Ή μήπως οι μεντεσέδες ζορίζουν την κίνηση; (από κόλλα ας πούμε)
    Μήπως η πίσω ρόδα εμποδίζει την κίνηση του rudder;

    Τα 3-4 χιλιοστά που λες είναι στο μπράτσο του σέρβο ή στο πηδάλιο;
    Καταγράφηκε

    kostasch
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 142


    « Απάντηση #50 στις: Τετάρτη, 18 Ιούλ 2012, 08:45:58 »

    Ολα τα πηδαλια κινουνται ανετα και χωρις να ειναι σκληρα στην κινηση τους! Το προβλημα δεν ειναι το κεντραρισμα κατα την κινηση των στικ! Οταν κουνας το στικ και μετα το αφηνεις στο ουδετερο σημειο επιστρεφει το πηδαλιο στη σωστη θεση! Το προβλημα ειναι οτι οταν το μοντελο βρισκεται στο εδαφος στο ''μοντελοδρομιο' τα ελερον και το rudder χανουν το σημειο που τα ορισα ως κεντρο! Στο σπιτι οταν σεταρα το μοντελο αναψα την Τ/κ ειδα οτι ολα τα trim--subtrim ηταν στο 0 και σε εκεινα το σημειο ρυθμισα τα πηδαλια απο τα clevis της ντιζα και κεντραριστηκαν κανονικα! Απο κει και περα δεν ξερω τι να πω! Θεωρω οτι ειναι πολυ κουφο το προβλημα?

    Μηπως επηρεαζει η ζεστη στον δεκτη τα σερβο η στο bec?
    Καταγράφηκε
    Yankos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.326


    Χρωστάω, άρα υπάρχω. - Yankos -


    « Απάντηση #51 στις: Τετάρτη, 18 Ιούλ 2012, 11:32:05 »

    Ποια τ/κ έχεις;

    Μήπως έχεις servo tester για να τα δοκιμάσεις και εκεί;
    Καταγράφηκε

    kostasch
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 142


    « Απάντηση #52 στις: Τετάρτη, 18 Ιούλ 2012, 11:44:25 »

    Τ/κ ειναι spektrum dx8 ! Δεν εχω Servo tester! Μια ασχετη ερωτηση!

    Πως βλεπεις εαν το μοντελο θελει down thrust! Ειναι ζυγισμενο αλλα μου τραβαει πανω ! Τι να κανω ? Να βαλω 2 ροδελες μεταξυ βασης και firewall! Η μηπως ειναι πολυ να βαλωμονο μια?
    Καταγράφηκε
    ChrisCalmato 40 Trainer
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.046



    « Απάντηση #53 στις: Τετάρτη, 18 Ιούλ 2012, 14:00:12 »

    Κωστα Καλημερα!Για τα σερβο που τα χω δουλεψει κ γω δεν μου τα χουν κανει ποτε αυτα!!
    Για το down thrust θα ξεκινησεις με μια ροδελα ειναι αρκετη θα φανει και στο ματι η κλιση που θα παρει αλλα θα την τοποθετησεις στην βαση του μοτερ οχι στο Firewall! Ο κινητηρας πως ειναι τοποθετημενος???
    Καταγράφηκε

    50 cc Petrol POWER/Acro F3D 50''/Piper Pawnee 40 Hangar 9/TT Piper J3 Cub/Sebart Sukhoi 29s 30E/ScratchBuild 3DPMini/Bixler EPO 1400mm/Kyosho Calmato 40 Trainer/BMI Extra 330EP/<<JR XG8>>/Spectrum DX7se!!!

    ΕΝΩΣΗ ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΩΝ ΡΟΔΟΥ!!!!!!
    www.emr.gr
    kostasch
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 142


    « Απάντηση #54 στις: Τετάρτη, 18 Ιούλ 2012, 17:50:23 »

    Κωστα Καλημερα!Για τα σερβο που τα χω δουλεψει κ γω δεν μου τα χουν κανει ποτε αυτα!!
    Για το down thrust θα ξεκινησεις με μια ροδελα ειναι αρκετη θα φανει και στο ματι η κλιση που θα παρει αλλα θα την τοποθετησεις στην βαση του μοτερ οχι στο Firewall! Ο κινητηρας πως ειναι τοποθετημενος???

    Χρηστο η μηχανη καθεται στα πλαγια και εχω την εντυπωση οτι το up / down δεν μπορεις να το ρυθμισεις απο εκει εκτος απο το firewall! Αν δεν ισχυει αυτο που λεω πες μου τι μπορω να κανω
    Καταγράφηκε
    Χρήστος Καΐτσας
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.849


    I LoVe <3 <3 FreeStyLe & AeRomuSicaL....


    WWW
    « Απάντηση #55 στις: Τετάρτη, 18 Ιούλ 2012, 18:49:29 »

    Γεια σου φιλε Κωστη .... Λοιπον.... Ας  δωσω κι εγω τις γνωμες μου κλπ .... Να σε βοηθησω οσο μπορω... Αρχικα καλοριζικο και καλοπεταχτο.. Πολυ ομορφο μοντελακι .... Αρχικα δες αν το μοντελο σου ειναι τελεια ζυγισμενο....
    1. Κανεις καθοδο (ισια)  περιπου 45 μοιρες(Ρελαντι ,Κοντρα αερα ) ... Πρεπει το μοντελο σου να κατεβαινει καρφι... Ολοισια... Αν σου κανει επανω ισως εχεις λιγο trim up αλλιως εισαι πισωβαρος... Αν σου κανει κατω ισως εχεις λιγο trim down αλλιως εισαι μπροστοβαρος ... Αφου κανεις αυτο...
    2. Κανεις ανοδο 45 μοιρες αναποδα (3/4 γκαζιου, κοντρα αερα ).... Πρεπει παλι το μοντελο να πηγαινει ισια ή να μην εχει τρομερη αλλαγη .... Πχ και στην αποσταση που θα κανει αν σιγα σιγα γερνει προς τα κατω δεν υπαρχει προβλημα, βεβαια στο ζυγισμα ειναι και τα γουστα ....Λοιπον αν το μοντελο βουταει μουρη προς τα κατω εισαι ισως εχεις λιγο trim up αλλιως εισαι μπροστοβαρος... Αν το μοντελο εχει την ταση να πηγαινει επανω ή εχεις λιγο trim down αλλιως εισαι πισοβαρος ...
    Και στις 2 πανω περιπτωσεις για να το τσεκαρεις εννοειται οτι το αφηνεις το μοντελο μονο του .. Μην ακουμπας stick !!
    3.Αφου κανεις και αυτο το test και το φτιαξεις κομπλε το μοντελο σου.... Πας να ελεγξεις το down thrust ... Ερχεσαι knife... Αν το μοντελο σου τραβαει μεσα εχεις αρκετο down thrust οποτε σιγα σιγα μειωνεις... Aν το μοντελο τραβαει εξω εχει πολυ up thrust ..Οποτε δινεις down ... Μεχρι να το πετυχεις ακριβως .. Θελει υπομονη και αρκετο ψαξιμο... Σιγουρα ομως αξιζει αφου θα δεις τρομερη αλλαγη στο μοντελο σου.. Το ζυγισμα ειναι οτι πιο σημαντικο !!! 
    Και χιλια ευχαριστω στο φιλαρακι μου οπου μου το εμαθε αυτο , μιας κι εγω στο setup και ζυγισμα μοντελου δεν εδεινα πολυ σημασια.. Αλλα τελικα ειναι τα σημαντικοτερα !!!
    Eλπιζω να σε βοηθησουν τα παραπανω ....  Οτι εχεις απορια , εδω ειμαστε ... Ελπιζω να μην μπερδεψα κατι...  laugh Ειναι και πολλα τα ατιμα !!!
    Χρηστος!!  Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Fly it like a Bitch... Land it like a Lady !! Wink
    kostasch
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 142


    « Απάντηση #56 στις: Τετάρτη, 18 Ιούλ 2012, 19:23:08 »

    Λοιπον Χρηστο ευχαριστω παρα πολυ !Πιο κατατοπιστικος δεν γινεται αλλα εξακολουθω να εχω μερικες αποριες!
    Ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη!

    Το μοντελο ειναι ζυγισμενο βαση του manual και ισοροπει στην ευθεια του(χωρις καυσιμο)
    Οταν το απογειωσα χρειατηκε 5-6 κλικ down για να πεταξει ισια! Στην αναποδη ευθεια πτηση ομως χρειαστηκε λιγο down για να μπορεσει να κρατηθει σε ευθεια!

    Αυτο τωρα τι μπορει να σημαινει?

    1) Το elevator δεν το κεντραρισα σωστο κατα το σεταρισμα?
    2) Υπαρχει το ενδεχομενο αν και δυο φορες ζυγισμενο να υπαρχει λαθος π.χ( λαθος κατασκευαστικο λαθος και αντι στα 95mm που λεει το manual να ειναι καποιο αλλο?
    Καταγράφηκε
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.165


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #57 στις: Τετάρτη, 18 Ιούλ 2012, 19:59:52 »

    Ολα τα πηδαλια κινουνται ανετα και χωρις να ειναι σκληρα στην κινηση τους! Το προβλημα δεν ειναι το κεντραρισμα κατα την κινηση των στικ! Οταν κουνας το στικ και μετα το αφηνεις στο ουδετερο σημειο επιστρεφει το πηδαλιο στη σωστη θεση! Το προβλημα ειναι οτι οταν το μοντελο βρισκεται στο εδαφος στο ''μοντελοδρομιο' τα ελερον και το rudder χανουν το σημειο που τα ορισα ως κεντρο! Στο σπιτι οταν σεταρα το μοντελο αναψα την Τ/κ ειδα οτι ολα τα trim--subtrim ηταν στο 0 και σε εκεινα το σημειο ρυθμισα τα πηδαλια απο τα clevis της ντιζα και κεντραριστηκαν κανονικα! Απο κει και περα δεν ξερω τι να πω! Θεωρω οτι ειναι πολυ κουφο το προβλημα?

    Μήπως έχεις κάνει κάποια μείξη aileron με rudder και κάτι το χαλάει??  idiot2
    Καταγράφηκε
    kostasch
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 142


    « Απάντηση #58 στις: Τετάρτη, 18 Ιούλ 2012, 20:03:51 »

    Οχι δεν ισχυει κατι τετοιο! Εχω σπασει το κεφαλι μου απο χτες το μεσημερι και ιδικοτερα μολις επεστρεψα απο την πτηση βλεποντας να αποκτουν αλλο σημειο κατα την εκκινηση των σερβο στο σπιτι και αλλη στο σημειο που πεταω
    Καταγράφηκε
    Χρήστος Καΐτσας
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.849


    I LoVe <3 <3 FreeStyLe & AeRomuSicaL....


    WWW
    « Απάντηση #59 στις: Τετάρτη, 18 Ιούλ 2012, 20:25:49 »

    Το σημειο ζυγισματος που δινουν οι εταιρειες ειναι το απλο ζυγισμα ωστε να πεταξει το μοντελο.. Ας το πως ετσι... Αλλιως ισως το scale ζυγισμα ... Αυτο που φταιει ετσι ωστε στν αναποδη πτηση σου βουταει κατω ειναι καθαρα προβλημα οτι εισαι μπροστοβαρος....  Σε αυτο το μοντελο θα σου προτεινα να το ζυγισεις περιπου τωρα με καυσιμο να ειναι στην ευθεια.. Και οχι χωρις καυσιμο.... Περιπου βεβαια στο λεω κι εγω τωρα ετσι .... Το σωστο ζυγισμα ειναι με τον τροπο που σου ειπα !!  Wink

    Χρηστος!
    Καταγράφηκε

    Fly it like a Bitch... Land it like a Lady !! Wink
    Σελίδες: 1 2 3 [4] 5     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Sport - fun και γενικά (Συντονιστής: Serafim)  |  Θέμα: Setup για great planes Eagle 580
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.047 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.