Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.199 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 28 Μάρ 2024, 10:25:11

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 28 Μάρ 2024, 10:25:11

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 01:40]

    από afilos
    [Χθες στις 21:49]

    [Χθες στις 21:25]

    από afilos
    [Χθες στις 14:52]

    από hpergm
    [Χθες στις 10:46]

    [Χθες στις 07:32]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304199
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 34
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 59
    Συνολικά: 61
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 [2] 3 4 5     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: NEA ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ FORUM  (Αναγνώστηκε 15627 φορές)
    pissas
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 443


    « Απάντηση #15 στις: Δευτέρα, 7 Φεβ 2011, 17:41:14 »

    λοιπον εχω μια ιδεα και δεν βρηκα που να την χωσω κ ετσι την εβαλα εδω....
    θα μπορουσε να ανοιξει ενα θεμα με ευρεση ανταλακτικων(προς τα καταστηματα κυριως) δλδ
    εχω ψαχνω ενα χ ανταλακτικο το γραφω και ισως καποιο καταστημα το εχει και μου πει εχω εγω κ κανει τοσο ¨η μου κανει πμ
    για να μην επιβαρύνεται και το φορουμ  οποτε γλυτωνω τα 10 τηλεφωνα που θα επερνα ,
    κανει και το μαγαζι διαφήμιση .

    Υπάρχει η ενότητα "ΖΗΤΕΙΤΑΙ'....  Εκεί μπορεί να αναφέρει ο καθένας το ανταλλακτικό που ζητάει. Το ερώτημα είναι: Θέλουν οι μαγαζάτορες να διαβάζουν αυτά τα posts?

    δεδομενου πως στα ζητειται συνηθως ψαχνουμε τα ποιο απιθανα πραγματα που συνηθως δεν εχουν και μεγαλο κοστος δεν το νομιζω! ....  buck2
    Καταγράφηκε

    esky kob
    copter x 450 se v2
    copterx 450 pro  belt
    eflite msr
    rjx xtream 50
    skype: LandTamer
    giwrgoshp
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 16


    « Απάντηση #16 στις: Δευτέρα, 7 Φεβ 2011, 17:47:19 »

    περι ΖΗΤΕΊΤΑΙ το σκεφτηκα αλλα ισως επειδη δεν ειναι αποκλειστικα για επαγγελματιές
    ισως δεν απαντουν anyway  μια ιδεα εριξα
    Καταγράφηκε
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #17 στις: Δευτέρα, 7 Φεβ 2011, 18:02:50 »

    περι ΖΗΤΕΊΤΑΙ το σκεφτηκα αλλα ισως επειδη δεν ειναι αποκλειστικα για επαγγελματιές
    ισως δεν απαντουν anyway  μια ιδεα εριξα


     ο καθενας μπορει να απαντησει αλλα ειτε δεν τα εχουν ειτε δεν τους αφορα Χαμόγελο
    Καταγράφηκε
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #18 στις: Δευτέρα, 1 Αύγ 2011, 12:24:49 »

    Γειά σας.

    Σκέφτηκα πως με την Νέα αυτή Τάση για FPV πτήσεις, ίσως ήταν καλό να ανοιχθεί ένας Νέος πίνακας με τίτλο π.χ. "Πειραματικά FPV/UAV Αερομοντέλα" και να ενσωματώσουμε εκεί όλα τα θέματα που "τρέχουν" ήδη...
    Επειδή μπορεί να κάνει κανείς FPV με ελικόπτερο, ηλεκτρικό ή καυσιμοκίνητο αεροπλάνο, Blimp και λοιπά, Δέν ανήκει ο Νέος πίνακας κάτω απο ήδη υπάρχοντες στην κεντρική σελίδα του φόρουμ, έτσι, μάλλον κάτω απο το "ΔΙΑΦΟΡΑ" θα μπορούσε να ενσωματωθεί, αλλά αυτό φυσικά είναι απόφαση της Διαχείρισης...

    Σας Ευχαριστώ,
    Απόστολος 
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #19 στις: Δευτέρα, 1 Αύγ 2011, 16:31:48 »

    Αγαπητέ Απόστολε,

    Απ' ότι έχω αντιληφθεί δεν έχεις εννοήσει τις διατάξεις του πρόσφατου κανονισμού της ΥΠΑ.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #20 στις: Δευτέρα, 1 Αύγ 2011, 18:13:52 »

    Καλησπέρα Κύριε Γιάννη.

    Αν και δέν είναι του παρόντος θέματος, αλλά μιάς και τα λέμε εδώ, μήπως μπορείτε να με κατευθύνετε με κάποια Links, για να μελετήσω σχετικά με τον Κανονισμό για FPV πτήσεις αερομοντέλων απο την ΕΛΑΟ ή την ΥΠΑ? Έψαξα λίγο και δέν βρήκα κάτι, ενώ της Αμερικάνικης ΑΜΑ το βρήκα αμέσως (το είχα δεί και παλιότερα)...
    http://www.modelaircraft.org/files/550.pdf

     Ντροπή 
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #21 στις: Δευτέρα, 1 Αύγ 2011, 20:16:58 »

    Η ΕΛΑΟ έχει φτιάξει ένα πολύ καλό site, ιδίως στον αερομοντελισμό, και σου συνιστώ να ψάχνεις εκεί πρώτα.

    http://www.elao.gr/web/documents/FEK2010B9.pdf

    Δύο είναι τα σημεία που πρέπει να προσέξουν όλοι:
     
    Οι πτήσεις των αερομοντέλων θα γίνονται πάντα με οπτική επαφή χειριστή αερομοντέλου. Οχι μέσω κάμερας.
    Τα αερομοντέλα δεν είναι UAV, και τα UAV δεν είναι αερομοντέλα.  Αναφέρονται περιγραφές για την διάκριση του ενός από το άλλο.

    Αυτές οι διατάξεις είναι η άμυνά μας για να αποφύγουμε το πάντρεμα των UAV και των αερομοντέλων. Αν γίνει κάτι τέτοιο, (δυστυχώς υπάρχει αρκετός αερομοντελιστικός πληθυσμός που εργάζεται άθελά του για αυτή την κατάληξη), δεν χρειάζεται πολύ σκέψη, που θα βρεθεί ο αερομοντελισμός, και ποιές θα είναι οι απαγορεύσεις / περιορισμοί εξ αιτίας των UAV με την στρατιωτική, και κατασκοπεύτική αποστολή τους.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    wizard
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 820


    ../../..


    WWW
    « Απάντηση #22 στις: Δευτέρα, 1 Αύγ 2011, 20:47:26 »

    Εγώ ένα ξέρω. Σε αυτή την χώρα κανείς δεν θέλει να πάει μπροστά. Είμαστε και θα είμαστε πολλλαααα χρόνια πίσω.  Sad Sad
    Και για τοθ λόγου το αληθές ….

    http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231122456

    Δεν είδα καμία ΥΠΑ να τους κυνηγήσει. Αντίθετος μάλλον θα τα κονομήσουν από τον στρατό.  Στριφογύρισμα ματιών

    Τεσπα συγγνώμη για την παρέμβαση μου δεν ήθελα να αλλοιώσω το νήμα
    Καταγράφηκε

    Planes Have Soul   .....
    Καντε Like  εαν θελετε
    http://www.facebook.com/pages/Watchers-Fpv/133379920096512?v=wall
    Αντώνης Παπαδόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.387



    « Απάντηση #23 στις: Δευτέρα, 1 Αύγ 2011, 21:39:42 »

    Απόστολε καλησπέρα,

    Μιάς και διαβάζεις το site της ΑΜΑ, ρίξε μία ματιά και στην ενότητα meet the goverment, πάνω αριστερά.

    Η ενότητα αυτή δημιουργήθηκε πέρσι και έρχεται να προλάβει ακριβώς αυτά που αναφέρει ο Γιάννης στην απάντηση του.

    Θα δείτε άρθρο που προέρχεται από το Smisthonian Air and Space Museum σχετικά με την χρήση της τεχνολογίας FPV και την απάντηση της ΑΜΑ.

    Ο κανονισμός που αναφέρεις, ουσιαστικά δεν είναι κανονισμός αλλά σύσταση της ΑΜΑ προς τα μέλη της. Κυκλοφόρησε ένα χρόνο πριν περίπου, όταν τέθηκε το θέμα της αλλαγής του Κανονισμού Πτήσεων Αερομοντέλων που έχει εκδοθεί από την FAA την δεκαετία του 1980.

    Ο λόγος που η FAA προχωρά στην αλλαγή του κανονισμού είναι ουσιαστικά οι τεχνολογίες αυτές.

    Στην Αμερική όταν η FAA πρόκειται να εκδόσει ένα κανονισμό, που ουσιαστικά έχει ισχύ νόμου, οι μόνοι οι οποίοι έχουν την δυνατότητα να παρέμβουν είναι μόνο οι γερουσιαστές. Η ΑΜΑ λοιπόν αυτή την στιγμή το μόνο που κάνει είναι να ενημερώνει ανά πολιτεία τους γερουσιαστές, για την επικείμενη δημοσίευση και να ζητά την υποστήριξη τους.

    Αν δε συμβεί τελικά αυτό, τότε μοιραία θα λάβει γνωση και η EASA με ότι αυτό συνεπάγεται.

    Το θέμα απασχολεί και το CIAM και χρειάζεται προσοχή από όλους.

    Δεν είναι θέμα οπισθοδρόμησης, όπως αναφέρει ο wizard.

    Αξιζει λοιπόν να διαβάσετε στο site της ΑΜΑ, τα σχετικά άρθρα και μετά το ξανασυζητάμε.

    Αντώνης Παπαδόπουλος
     
    Καταγράφηκε
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #24 στις: Δευτέρα, 1 Αύγ 2011, 23:43:10 »

    Νομιζω οτι ειμαστε αδικοι προς τον Αποστολη. Τα FPV δεν ειναι επινοηση του Αποστολη για να τον προειδοποιησουμε προσωπικα για τους κινδυνους, ειναι μια πραγματικοτητα, μια εξελιξη του αερομοντελισμου, ειτε μας αρεσει ειτε οχι (εμενα οχι, μου φαινεται playstation).
    Η προταση του πιστευω οτι ειναι σωστη, για δημιουργια νεου πινακα για καλυτερο διαχωρισμο των σχετικων μηνυματων εκει.

    Απο αυτην την προταση ομως ξεκινησε μια πολυ ενδιαφερουσα συζητηση σχετικα με τα FPV, τα UAV κλπ
    Μηπως να το διασπασουμε σε αλλο θεμα;
    Γιατι πρεπει να ειμαστε παντα 10 τουλαχιστον χρονια ΠΙΣΩ απο τον αναπτυγμενο κοσμο;
    Τα FPV δεν ξεκινησαν απο την Ελλαδα, ειναι μια νεα εξελιξη με την βοηθεια της υπαρχουσας τεχνολογιας. Ολος ο πλανητης πειραματιζεται και πεταει με FPV.
    Οι δικοι μας θεωρουν ηδη το 90% των αερομοντελιστων παρανομους, ποσο πιο παρανομοι θα γινουμε με το FPV;
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    contravago
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 578


    « Απάντηση #25 στις: Τρίτη, 2 Αύγ 2011, 00:24:46 »

    Εγω δεν διαφωνω οτι η ΥΠΑ καλα κανει και λεει οτι λεει αν και δεν το εχω διαβασει προσωπικα καθως ειμαι σιγουρος οτι κινειται γυρω απο την λογικη μη, τζιζ, κακο, κλπ
    Αλλα νομιζω οτι το θεμα αρχισε με την αναγκη ή οχι το φορουμ να αποκτησει εναν ιδιαιτερο χωρο για τα FPV.
    Εχω την εντυπωση (αν ειμαι λαθος παρακαλω διορθωστε με) οτι το φορουμ δεν εκπροσωπει ουτε εκπροσωπειται απο την ΥΠΑ.
    Αν ειναι σωστο ή λαθος, νομιμο ή παρανομο αυτο που ο καθενας επιλεγει να κανει εχουμε ευτυχως ανθρωπους που ξερουν καλυτερα και αποφασιζουν για μας πριν απο εμας.
    Δεν νομιζω ομως οτι αυτο πρεπει να μας οδηγησει να αυτολογοκρινομαστε.
    Ολοι γνωριζουμε οτι το οριο στις εθνικες οδους ειναι 120 χλμ/ωρα αλλα αυτο δεν εχει εμποδισει διαφορα περιοδικα και εκπομπες αυτοκινητου να μιλουν για βελτιωσεις, ανωτατες ταχυτητες και τροπους να το πετυχεις.
    Εξαλλου αν αποφασισει να μας μαντρωσει η ΥΠΑ ολους οσους ασχολουμαστε με το FPV τι καλυτερο απο ενα φορουμ που θα μας εχει συγκεντρωμενους;

    Υ.Γ
    Δεν θελω ξεκινησω κανενα προσωπικο διαλογο με αφορμη οσα γραφω, απλα εκφραζω την γνωμη μου.
    Καταγράφηκε
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #26 στις: Τρίτη, 2 Αύγ 2011, 00:45:32 »


     
    Οι πτήσεις των αερομοντέλων θα γίνονται πάντα με οπτική επαφή χειριστή αερομοντέλου. Οχι μέσω κάμερας.
    Τα αερομοντέλα δεν είναι UAV, και τα UAV δεν είναι αερομοντέλα.  Αναφέρονται περιγραφές για την διάκριση του ενός από το άλλο.



    Που το γραφει αυτο ακριβως??/ εγω το μονο που διάβασα είναι οτι πρέπει να έχει οπτική επαφή..! Τοτε απλα θα μπορούμε να πετάμε FPV με νομιμα απλα έχωντας εναν δευτερο πιλότο με καλώδιο trainer ο οποιος θα βλέπει το μοντέλο με το μάτι και ο άλλος θα πετάει με FPV...

    Σωστά?
    Καταγράφηκε
    contravago
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 578


    « Απάντηση #27 στις: Τρίτη, 2 Αύγ 2011, 00:47:29 »

    Σωστα Thumbs up
    Καταγράφηκε
    wizard
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 820


    ../../..


    WWW
    « Απάντηση #28 στις: Τρίτη, 2 Αύγ 2011, 01:02:26 »


     
    Οι πτήσεις των αερομοντέλων θα γίνονται πάντα με οπτική επαφή χειριστή αερομοντέλου. Οχι μέσω κάμερας.
    Τα αερομοντέλα δεν είναι UAV, και τα UAV δεν είναι αερομοντέλα.  Αναφέρονται περιγραφές για την διάκριση του ενός από το άλλο.



    Που το γραφει αυτο ακριβως??/ εγω το μονο που διάβασα είναι οτι πρέπει να έχει οπτική επαφή..! Τοτε απλα θα μπορούμε να πετάμε FPV με νομιμα απλα έχωντας εναν δευτερο πιλότο με καλώδιο trainer ο οποιος θα βλέπει το μοντέλο με το μάτι και ο άλλος θα πετάει με FPV...

    Σωστά?


    δεν λέει πουθενά εάν ο δεύτερο πιλότος θα έχει κυάλια η όχι   teasing
    Καταγράφηκε

    Planes Have Soul   .....
    Καντε Like  εαν θελετε
    http://www.facebook.com/pages/Watchers-Fpv/133379920096512?v=wall
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #29 στις: Τρίτη, 2 Αύγ 2011, 01:21:52 »

    [
    δεν λέει πουθενά εάν ο δεύτερο πιλότος θα έχει κυάλια η όχι   teasing

    Kαι αυτο το σκεφτηκα...!
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 [2] 3 4 5     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αερομοντελλισμός στο Aeromodelling GR  |  Aeromodelling GR, λειτουργία, βοήθεια, προτάσεις  |  Θέμα: NEA ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ FORUM
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.035 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.