Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.331 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 01:27:21

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 01:27:21

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 01:10]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 00:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304331
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 48
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 36
    Συνολικά: 37
    Στυλ εμφάνισης

    Υπενθύμιση προς τους φίλους αερομοντελιστές που γράφουν σε θέματα για δραστηριότητες σε μοντελοδρόμια. Μην κάνετε προσωπικούς διαλόγους, είναι κουραστικοί για όσους θέλουν να δουν την αερομοντελιστική κίνηση και τις δραστηριότητες που υπάρχουν.
    Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7 ... 99     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Από που πάνε Ελληνικό....;;;  (Αναγνώστηκε 372365 φορές)
    Icarus
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1


    « Απάντηση #45 στις: Τετάρτη, 28 Σεπ 2005, 00:10:04 »

    Goodevening to all radiomodellers in Greece.
    I can say I am not experienced to that topic, but as an amateur into this particular field, I have no doubts why shouldn't I choose to spent my leisure time activities to places like former International airport of Hellinikon.
    The reason is the area is huge !! I couldnt even imagine of having the opportunity to fly my rc modell to such airfields, so, why not ?
    It is so close to my home, really...
    I really dont want to spent my time, driving and driving, loosing so much time.... It is here and thank God currently it exists for me, for us !!

     
    Καταγράφηκε
    mzaharop
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1


    « Απάντηση #46 στις: Τετάρτη, 28 Σεπ 2005, 00:24:07 »

    Κώστα εγώ δεν έχω καμία αγωνία.  Εσείς ίσως θα έπρεπε να έχετε.  Μια ερώτηση έκανα αλλά μάλλον είσαι επηρεασμένος από προηγούμενα σχόλια.  Δεν πειράζει.  Εγώ θεωρώ ότι είναι ένα εύλογο ερώτημα μια και προχωράτε και στην ίδρυση συλλόγου.

    Καλό θα ήταν να είσαι λίγο πιο χαλαρός, ειδικά επειδή τώρα ξεκινάς κιόλας.  Δεν θέλει εντάσεις αυτό το χόμπυ, όσο κι αν κάποιοι προσπαθούν.  Άστους να λένε.  Καλή επιτυχία και πάλι.  Χαμόγελο

    Σεραφείμ
    Φιλε ΔΗΜΗΤΡΗ θα ηθελα να σε συγχαρω μεσω του forum για την ορθοτητα της σκεψης σου και θα ηθελα να βρεθουν και αλλοι με το ιδιο σκεπτικο και να ερθουν στην παρεα μας .


    Καλησπέρα σε όλους.
    Πιστεύω ότι είμαι ένας από τους τυχερούς αερομοντελιστές πού βρίσκονται σχεδόν καθημερινά και πετάνε στον χώρο του Ελληνικού , που κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι ίσως ιδανικός για τούς παρακάτω λόγους

    1 Βρίσκεται μέσα στήν καρδιά της Αθήνας και απο όποιο σχεδόν μέρος και αν ξεκινήσει κανείς το πολύ σε μία ώρα θα βρίσκεται στήν πίστα.

    2  Είναι αχανής χώρος πράγμα που σημαίνει ότι σε περίπτωση απώλειας κινητήρα , μπορείς να προσγειωθείς άνετα οπουδήποτε.
    Επίσης δεν επηρεάζεται πολύ από τήν ένταση του άνεμου και ακόμα και σε περίπτωση πλαγιότητας crosswind μπορείς να προσγειωθείς άνετα.
    Το πλάτος του διαδρόμου είναι περίπου 100 μέτρα για τό μήκος δεν συζητάμε.

    3 Μπορείς να πετάξεις οποιοδήποτε αερομοντέλο ( θερμικά, ηλεκτρικά , jet , ελικόπτερα) υπάρχουν ειδικοί χώροι

    4 Είναι ανοικτό από τις 10πμ έως το βράδυ

    5 Είιναι οικονομικός το ποσόν που απαιτήται για να μπορεί καποιός να πετάξει είναι πιστεύω αρκετά λογικό 50 euro και εάν συνυπολογίσει κανείς τα έξοδα πού γλυτώνεις βενζίνες , διόδια αλλα και χρόνος πού απαιτήται για να προσεγγίσει κανείς τούς άλλους χώρους πτήσης είναι υπολογίσιμος.
     
    6 Για κάποιους από τους παραπάνω λόγους μπορεί οποιοσδήποτε φίλος αερομοντελιστής να έρθει εύκολα μόνος του αλλα και με τήν οικογένεια του και τους φίλους του και να πετάξει να παρακολουθήσει να ενημερωθεί να μυηθεί στο υπέροχο αυτό hobby και γενικώς να περάσει καλά.
    Στον χώρο υπάρχουν σχεδόν πάντα κάποιοι πρόθυμοι φίλοι αερομοντελιστές που θα βοηθήσουν τούς φίλους μας που τώρα ξεκινάνε το hobby.
     Τα σαβατοκύριακα υπάρχει και καντίνα που μπορει κανείς να προμηθευτεί αναψυκτικά κ.τ.λ

    Τελειώνοντας θα ήθελα να σας συγχαρώ για την πολύ καλή προσπάθεια πού κάνεται και επίσης να ευχαριστήσω τούς Κυρίους Νίκο Βραχιολίδη και Κώστα Μανδηλαρά πού χωρίς τις προσπάθειες τους δεν θα είχαμε τώρα αυτόν τον υπέροχο χώρο με τούς πολύ καλούς φίλους 70 plus
    Ευχαριστώ για την φιλοξενία

    Μύρων Ζαχαρόπουλος
    Καταγράφηκε
    nick vrahiolidis
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4


    « Απάντηση #47 στις: Τετάρτη, 28 Σεπ 2005, 01:31:08 »

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ.ΑΠΑΝΤΩ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΚΙΝ.ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΤΟΥΝ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΤΑΞΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ.ΔΙΟΤΙ ΕΑΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΑΡΕΜΒΟΛΗΣ,ΕΑΝ ΕΧΟΥΝ. ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ.Ο ΔΙΑΔΡΟΜΟΣ ΠΟΥ ΕΚΛΕΙΣΑ ΕΧΕΙ ΕΚΤΑΣΗ 35 στρεμματα ΟΧΙ ΟΡΙΟΘΕΤΗΜΕΝΑ ΟΠΟΤΕ ΜΗΚΟΣ 2km ΚΑΙ ΠΛΑΤΟΣ 100m .ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟΣ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΘΑ ΖΗΤΗΣΩ ΚΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΔΙΑΔΡΟΜΟΥ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ.ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΡΘΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ.ΕΜΕΙΣ ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΙΛΟΞΕΝΟΙ ΟΧΙ ΟΠΩΣ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ Ε.Α.Θ κος ΠΑΝΑΒΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΠΑΤΡΙΩΤΗ ΑΠ ΤΗ ΣΑΛΟΝΙΚΗ.(αυτο θα το θιξουμε καποια αλλη στιγμη αν το θελει και ο φιλος μου).ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΔΕ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΩ.ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ ΤΟ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΤΟΥΝ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ 100 ΜΟΝΤΕΛΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΠΟΤΕ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΠΟΠΤΕΣ ΧΩΡΟΥ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΠΕΙ ΜΕΧΡΙ 5 ΜΟΝΤΕΛΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΠΑΝΤΑ ΣΥΧΝΟΤΗΤΩΝ ΚΑΙ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΠΟΜΠΩΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΤΩΝ 8 m.  ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ +  Η  - 230 ΜΗΖ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ.ΠΟΛΟΙ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΣΠΑΣΙΜΑΤΑ ΑΠΟ ΠΑΡΕΜΒΟΛΕΣ,ΚΑΜΜΙΑ.ΤΑ ΣΠΑΣΙΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΑΦΟΡΤΙΣΤΕΣ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ Η ΠΑΡΕΜΒΟΛΕΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΝΤΑΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΜΕ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΣΟΥΣ ΜΕ ΔΙΑΒΑΛΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΕΙΡΩΝΙΚΑ ΤΟΥΣ ΣΧΟΛΙΑ.ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑ ΠΟΥΜΕ.
    Καταγράφηκε
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #48 στις: Τετάρτη, 28 Σεπ 2005, 01:45:18 »

    Welcome Icarus

    I suppose you can read Greek to be able to navigate in the Greek section and find the appropriate topic. However I would suggest to change your default language to English in your profile from the main menu so that you don't have to click on the English flag every time you visit Aeromodelling GR.

    It' s nice to have you here, invite your aeromodeller friends. You have your own place in Aeromodelling GR Café International.

    P.S. I had made some very good international friends in the 70's, especially Don Schullian, flying model airplanes.
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #49 στις: Τετάρτη, 28 Σεπ 2005, 01:59:36 »

    Καλωσόρισες Μύρωνα

    Μιας και είδα ότι χρησιμοποίησες ήδη και το άλμπουμ, μια καλή ιδέα είναι δημιουργώντας ένα προσωπικό άλμπουμ να ανέβουν και κάποιες φωτογραφίες του χώρου. Εδώ ίσως βοηθήσει και ο modelist που είναι παλιότερος στο Aeromodelling GR, γνωρίζει τον χώρο και τα πάει πολύ καλά και με τις φωτογραφίες και με το PC (το θέμα αυτό έχει ξεκινήσει από τον ίδιο).

    Οι φωτογραφίες να είναι μέχρι 800 pixels για καλύτερη παρουσίαση.
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #50 στις: Τετάρτη, 28 Σεπ 2005, 03:35:12 »

    Αγαπητέ Νίκο Βραχιολίδη

    Μην το χαλάτε εκεί που πάει να στρώσει το πράγμα  Ντροπή . Το πνεύμα είναι ευνοϊκό και συμμετοχή φαίνεται να υπάρχει και νέα, αξιόλογα όπως φαίνεται από την γραφή τους,  άτομα έχουν εμφανιστεί και κανένας δεν έχει θίξει την προσπάθειά σας. Κάποια ερωτήματα είναι φυσικό να υπάρχουν.

    Σε προηγούμενο μήνυμα έγραφα
    Παράθεση
    Πρέπει να γίνει κατανοητό ότι και κάποια εύλογα (ή και όχι θα έλεγα) ερωτήματα θα γίνουν χωρίς να σημαίνει κακή διάθεση αυτού που τα κάνει αλλά και εύλογα ερωτήματα μπορεί να είναι πολύ δύσκολο ν' απαντηθούν εδώ χωρίς να σημαίνει κακή διάθεση ή αδυναμία αυτών στους οποίους απευθύνονται.

    Σε φόρουμ βρισκόμαστε, κάνουμε και κανένα αστείο  laugh , δεν είμαστε ούτε σε δικαστήριο, ούτε σε παράθυρο τηλεόρασης να μαζέψουμε ψήφους, συζήτηση κάνουμε και από την συζήτηση βγαίνει και ενημέρωση.

    Δείτε τα μηνύματα από την αρχή. Μόλις γίνει ερώτημα έρχεται ένα μήνυμα με το αποίο πετάγονται σπόντες από δω κι' από κει και δημιουργείται ένταση χωρίς λόγο. Παρεμβαίνουμε για ν΄αποφύγουμε μεγαλύτερη ένταση και το ενδεχόμενο να χαλάσει η συζήτηση, πέφτουν  οι τόνοι έρχονται μερικά ωραία μηνύματα, λέω ουφ ξεφύγαμε και

    Ερχεστε λοιπόν τώρα που έχει στρώσει η συζήτηση και τα πάμε καλά και μου πετάτε προσωπική αιχμή για τον Χρήστο Μπανάβα, πρόεδρο της Ε.Α.θ., χαρακτηρίζοντας τον αφιλόξενο. Που κολλάει ο Κος Μπανάβας και που σας ενόχλησε στο συγκεκριμένο θέμα Κε Βραχιολίδη; Γνωρίζετε ότι, λίγο πολύ, αυτά που γράφουμε εδώ γίνονται γνωστά στους αερομοντελλιστικούς κύκλους σ' όλη την Ελλάδα; Γνωρίζετε ότι και ο ίδιος και πολλά μέλη της Ε.Α.Θ. συμμετέχουν στην προσπάθεια που λέγεται Aeromodelling Gr και που προσπαθεί να βρει τα στοιχεία που μας ενώνουν σαν αερομοντελλιστές, και να βοηθήσει στην πληροφόρηση και την επικοινωνία μεταξύ μας, όχι για να βρούμε ευκαιρία να λύσουμε τις προσωπικές μας διαφορές;

    Μια και ξεκινάει καινούργιος σύλλογος θα ήθελα να τονίσω ότι τα μεγαλύτερα προβλήματα πηγάζουν από παλιά προσωπικά και αδυναμία ορισμένων να ελέγξουν τον εαυτό τους. Πάρα πολλές φορές δεν υπάρχει ουσιαστική διαφωνία αλλά με αφορμή κάποια λεπτομέρεια αρχίζει και εκδηλώνεται το προσωπικό και την πληρώνει ο σύλλογος με στείρες διαμάχες, μερικές φορές και δικαστήρια, που στραγγίζουν τον χρόνο των μελών του Δ.Σ. του αλλά και την διάθεση τους, όπως και των υπολοίπων μελών, για δουλειά και συμμετοχή. Πρέπει να είμαστε συγκρατημένοι ειδικά όσον αφορά χαρακτηρισμούς προσώπων ή συλλόγων.

    Πιστεύω ότι θα το ξεπεράσουμε αλλά πρέπει να ρίξουμε λίγο τους τόνους και να μην ανοίγουμε πληγές εκεί που δεν υπάρχουν.

    Θα σας παρακαλέσω όλους και προσωπικά, βλέπω την ώρα πάει 3.30' σχεδόν και χτενίζω και ξαναχτενίζω τι έχω γράψει μην θιχθεί πάλι κανένας και με έχει κουράσει, αν και ως γυναικολόγος έχω μάθει να ξενυχτάω.  Ποοολύ άνεση Ξέρετε ότι στον τοκετό η γυναίκα που μπορεί να χαλαρώσει γεννάει καλύτερα και το παιδί δεν βγαίνει κουρασμένο;  Εκπληξη Ελπίζω να μας βγει καλό.  Χαμόγελο

    Καληνύχτα

    Κώστας Κωστόπουλος
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    Γιάννης Σόλαρης
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 49



    « Απάντηση #51 στις: Τετάρτη, 28 Σεπ 2005, 18:58:29 »

    Από το γραφείο δημοσίων σχέσεων της Ένωσης Αερομοντελιστών Θεσσαλονίκης (ΕΑΘ) εκδόθηκε το ακόλουθο δελτίο τύπου!

    Παράθεση

    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

        Η Ένωση Αερομοντελιστών Θεσσαλονίκης εις απάντηση των σχολίων του κ. Βραχιολίδη στην ιστοσελίδα του κ. Κωστόπουλου περί φιλοξενίας και του Προέδρου της, σας ανακοινώνει ότι:
     
        1) ο κ. Βραχιολίδης ουδέποτε υπήρξε και ούτε πρόκειται ποτέ να υπάρξει φίλος του προέδρου της κ. Μπανάβα αλλά ούτε και της Ε.Α.Θ.
     
        2) περί φιλοξενίας της ΕΑΘ...ουδέν σχόλιον.
     
    Για την ΕΑΘ
     
    Κλειδαράς Ιωάννης
    Γεν. Γραμματέας
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Σόλαρης
    μάλλον στην ΕΑΘ...
    και πάντα με καλή παρέα και άφθονο scratchbuilding.
    -------------------------------------------------------------------------
    manthair
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2


    « Απάντηση #52 στις: Πέμπτη, 29 Σεπ 2005, 01:29:22 »

    Καλησπέρα και πάλι,

    Η προσπάθεια του κ.Βραχιολίδη να μπούμε στο χώρο του Ελληνικού ήταν όνειρο ζωής.Πρέπει να λάβουμε υπόψιν ότι πολλοί αερομοντελιστές  έχουν περιορισμένο χρόνο έστω και το ΣΚ λόγο υποχρεώσεων.Ενας λόγος λοιπόν να μην πέτάς είναι το να μην έχεις πρόσβαση σε κάποιο ανοιχτό χώρο η σε μοντελοδρόμιο.
    Κρίμα δεν είναι;
    Γνωρίζοντας λοιπόν ότι η Αθήνα πάσχει από χώρους και γενικώς πετάμε σαν κυνηγημένοι με το φόβο μην μας πέσει το μοντέλο σε κανένα σπίτι η σε κανένα κεφάλι θεωρώ ότι ανακουφίστηκε πόλυς κόσμος με αυτή την προσπάθεια.Γνωρίζετε ότι υπάρχουν αερομονελιστές που παίρνουν λεωφορείο κουβαλώντας ολο τον εξοπλισμό για να πετάξουν έστω 1 ώρα;
    Ας μην το βλέπουμε λοιπόν μόνο ανταγωνιστικά η από οικονομικής άποψης.
    Ετσι κι 'αλλιώς όλοι το hobby μας θέλουμε να κάνουμε.
    Το να πετάμε οργανωμένα και σωστά βοηθάει όλους μας και το hobby γενικά.
    Το να δώσουμε χρήματα για να υπάρχει σωστή οργάνωση νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.
    Μακάρι να υπήρχαν και΄άλλοι χώροι για να μπορούμε να κάνουμε αυτό που αγαπάμε.
    Η Αθήνα πάσχει σε αυτό το κομάτι και κάθε προσπάθεια πρέπει να την επικροτούμε και όχι να την καταδικάζουμε.

    Φιλικά
    Μάνθος


    Καταγράφηκε
    IKAROS
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 20


    « Απάντηση #53 στις: Πέμπτη, 29 Σεπ 2005, 11:12:37 »

    ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ. ΜΕ ΚΑΛΟ ΠΝΕΥΜΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΝΟΗΣΗ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΟΛΛΑ.ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΠΡΟΣΓΕΙΩΣΕΙΣ!!!!!!!!!!!!! Χαμόγελο
    Καταγράφηκε
    Godfather
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3


    « Απάντηση #54 στις: Παρασκευή, 30 Σεπ 2005, 21:45:50 »

    Είμαι χρόνια στον χώρο του αερομοντελισμού όμως δεν ασχολούμε ο ίδιος. Ειμαί ο τρίτος που βοήθησε σε αυτή την προσπάθεια τον κ. Βραχιολίδη και συγκεκριμένα είμαι αυτός που του έδωσε το στυλό του να υπογράψει.
    ....
    Το θέμα βέβαια και το έχουν καταντήση γελίο όρισμενοι από εδω μέσα. Άλλοι προσπαθούν γιά άγνωστους λόγους να οικοιοποιθούν την προσπάθεια του κ. Βραχιοίδη. Άλλοι προσπαθούν να πουν κατί με τις επίμονες χάζες ερωτήσεις πού κάνουν του στυλ: "και γιατί να σου δώσουμε λέφτα κ. Βραχιολίδη και μάλιστα το ΥΠΕΡΟΓΚΟ ποσο των 50euro." Βλέπω οτι παρόλα αυτά ο άνθρωπος δεν σας έχει βρίσει και απορό που κρατίετε. Πράγμα που εγω δεν θα κάνω. Τι λέτε ορε παλικάρια? Ειναί πόλλα τα 50euro? Γιατί δεν πάτε στους συλλόγους που έιναι όλοι εκτός Αθηνών και επιδή είμαι μηχανικος αυτοκινήτων σας υπόσχομε να σας κάνω έκπτωση στο service που πόλυ σύντομα θα χρειαστίτε. Κάποιος είπε οτι όλα ξεκίνησαν απο τότε που κλείσαν τα Σπατα. Εγώ αν και πιτσιρικάς θυμάμε που έσερνα τον πατέρα μου και τον αδερφό μου από τήν μύτη για να με πάνε εκεί και με εβριζαν που ξεσκίζαμε το αυτοκίνητο μεσα από τα αμπέλια του κυρ.Μητσου. γιαυτό και έγινα μηχανίκος ώστε να τους το φτίαχνω εγώ όποτε έρχοντε να με δούν. Τώρα όμως ο κ. Βραχιολίδης με σώζει και από αυτό.

    Λοιπόν ντροπή και αίσχος για όσους σκυλιασμένους ζηλίαριδες δεν είναι στην θέση του κ. Βραχιολίδη. Ντροπή και αίσχος για όσους δεν στρώνουν τον κόλο τους να τον βοηθήσουν παρα σχολίαζουν το οτι με τα 50euro κάποιος Χριστιανός έλιωσε και έτρεξε να έχετε ένα σύλλογο έξω απο το σπίτι σας. Στο κάτω κάτω αφου είστε τόσο αρνητικοί σε αυτή την προσπάθεια γιατί ασχολίστε. Πάρτε το κάρο σας και τραβάτε στα κατσικόχώρια. Ομως, όχι, όχι δεν είμαι κανένας κοντόφθαλμός. Καταλαβένω όλους αυτούς που κατηγορούν και αυτούς που λενε να χαρίσει ο κ. Βραχιολίδης την προσπάθεια του σε έναν απο τους έτοιμους συλλόγους. Καταλαβένω οτι είναι οι ίδιοι μέσα από τους συλλόγους ή τους έχουν βάλει κάποιοι από αυτούς για να προτρέψουν κίαλλους να μήν κανουν εναν ακόμα σύλλογο ο οποίος 100% θα είναι πολύ καλύτερος από τους άλλους γιατί είναι κοντά στην αθήνα και έχει γίνει από νέους ανθρώπους με ανοίχτο μυαλό και όχι γερους με παροπίδες οι οποίοι θα χάσουν και τα έλαχιστα μέλοι και θα νίωσουν άσχημα που δεν πήραν εκείνοι πρώτοι αυτό το χώρο.

    Ολη η έλληνικη ιστορία έχει μπουχτήσει απο ανθρώπους που αντί να ζητήσουν απο τον Θεό να τους δώσει και σε εκείνους μια κατσίκα, απλά θέλουν τον Θεό να σκότοσει την κατσίκα του γειτονά τους.

    Αυτά και μπράβο κ. Βραχιολίδη θα κάνουμε, οι λίγοι σοβαροί του χώρου το παν να σας στιρίξουμε και να δημιουργήσουμε τον συλλογό αυτό προς απάντηση των επικριτών αυτής της ΜΟΝΑΔΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΞΕΡΕΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ


    ΥΓ. Αν κάποιος μυγιαστεί και προσβληθεί από αυτά που έχω γράψει να κάνει κανα κρύο μπάνιο. Την λαμογια και την μεμψιμιρία θα την εξαλίψουμε όσο τον δυνατόν είναι.

    Καλό Βράδυ
    Καταγράφηκε

    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #55 στις: Παρασκευή, 30 Σεπ 2005, 22:33:10 »

    Πολύ παράξενες αντιδράσεις, αν έχεις διάθεση έχει πολύ πλάκα να διαβάζεις.  Αν δεν έχεις βέβαια απορείς πάρα πολύ και ελπίζεις να μην είναι αυτό το επίπεδο των αερομοντελιστών.

    Ποιος κατηγόρησε τον Νίκο;  Ας σταματήσουν οι αόριστες κατηγορίες Godfather και λοιποί, γιατί το μόνο που κάνουν είναι να δημιουργούν την ένταση που λέτε ότι δεν θέλετε.  Δεν μπορώ να σας καταλάβω πραγματικά.  Γιατί τα παίρνεται;  Σας έχουν πολεμήσει πολύ και έχετε απωθημένα;  Και βρήκατε εδώ να τα βγάλετε;  Τουλάχιστον εδώ με την βοήθεια του κ. Κωστόπουλου υπάρχει ένα πολιτισμένο κλίμα, και οι μόνοι που κάνουν επιθέσεις προς όλους είναι κάποιοι που δείχνουν ότι το βασικό όπλο τους είναι η επιθετικότητα για να υποστηρίξουν τον Νίκο, που σίγουρα δεν χρειάζεται τέτοια υποστήριξη σε μια τέτοια προσπάθεια.  Όποιος νομίζει ότι χρειάζεται τότε μάλλον αυτός δεν καταλαβαίνει την τεράστια αξία της.

    Επειδή ακόμα δεν έχω πάρει καμία απάντηση σ' αυτά που έχω ρωτήσει, δεν νομίζω ότι θα πάρω και τώρα.  Ειδικά από κάποιους που δεν ξέρω αν πριν ξεκινήσει αυτό το topic διάβαζαν αυτά που γράφονται εδώ.  Το εντυπωσιακό είναι ότι δεν γράφτηκαν ποτέ για να βοηθήσουν έναν νεότερο ή και πιο παλιό που είχε κάποια απορία, αλλά το έκαναν μόνο για συγκεκριμένο λόγο.  Θα ήθελα πολύ να μου το εξηγήσετε κι αυτό.

    Για άλλη μια φορά σας δικαιολογώ, γιατί φαίνεται ότι έχετε προβλήματα που βρίσκονται έξω από αυτό το forum.  Σε προηγούμενο μήνυμα είχα προτείνει να χαλαρώσετε λίγο.  Δυστυχώς δεν το βλέπω.  Πολύ κακό αυτό για το χόμπυ μας.  Κάντε μια προσπάθεια ακόμα Wink

    Σεραφείμ
    Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #56 στις: Παρασκευή, 30 Σεπ 2005, 22:45:21 »

    Λυπάμαι που βλέπω να συνεχίζουν μηνύματα που, εκτός του ότι βλέπουν εχθρούς εκεί που δεν υπάρχουν και με το στυλ τους μπορεί να  τους δημιουργήσουν, αντί να βοηθήσουν την προσπάθεια του Κου Βραχιολίδη , όπως λένε ότι έχουν πρόθεση, την μειώνουν και την υποβιβάζουν.

    Τα μηνύματα θα παραμείνουν στο φόρουμ και θα χαρακτηρίζουν όσους τα έχουν γράψει. Πλησιάζουμε όμως το όριο ανοχής.

    Ευτυχώς υπάρχουν και αξιόλογες φωνές.
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    SuperDuke
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3



    « Απάντηση #57 στις: Σάββατο, 1 Οκτ 2005, 23:09:38 »

    Αξιότιμοι κύριοι καλησπέρα σας,
     Αν και εννέα χρόνια στον τ/κ μοντελισμό, καινούριος  στον αερομοντελισμό και εντελώς νέος στο Forum! Παρακολουθώντας την συζήτηση αυτή, έμαθα πολλά πράγματα εκτός από την ίδια την απάντηση στο κύριο ερώτημα. Πώς πάει τελικά κανείς στο Ελληνικό? Δυστυχώς δεν κατάφερα να βγάλω άκρη από την ωραιότατη φωτογραφία του κυρίου Modelist. Θα με ενδιέφερε μια απάντηση με οδηγίες βασιζόμενες σε ονόματα οδών κτλπ!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


    Υ.Γ. Κ΄θριε Serafim συγχαρητήρια για το ύφος σας. Σας έχω παρακολουθήσει και                 
            από άλλο Forum.
    Καταγράφηκε

    2 Ride and 2 Fly!!!
    Hobbitakos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 810



    « Απάντηση #58 στις: Κυριακή, 2 Οκτ 2005, 04:57:08 »

    Λοιπον παρακαλουθω τα μυνηματα σας  καθε μερα  δεν μπορω να καταλαβω τα σχολια καποιον και για να μην πουν οτι ειμαι με το μερος του ενος η του αλλου  δεν υποστηριζω κανεναν   και κανενα συμφερον
    γιατι πολυ απλα  βρισκομαι Λαμια   και δεν εχω συμμετοχη λοιπον  για να βαλουμε τα πραματα στην θεση τους

    α) Το ελληνικο καλως η κακως  καποιους θα τους βολευει γιατι?  επειδη πολυ απλα ειναι στην αθηνα 
    β)το ελληνικο καποιους δεν θα τους βολευει γιατι ? γιατι δεν θελουν πολυκοσμια και εχουν μαθει να πετανε μονοι τους  γιατι ετσι γουσταρουν και θελουν την ησυχια τους
    γ)αμα ρε παιδια δεν θελετε να δωσεται  50 ευρω   τοτε να μην τα δωσεται
    δ)θεωρω λαθος την επιθεση που εγινε στον κυριο Μπαναβα  της ΕΑΘ  την θεωρω απαραδεκτη  και ενδειξη κακης συμπεριφορας οταν  μαλιστα οταν καποιος ειναι 500 χιλιομετρα μακρια και δεν μπορει να απαντησει
    ε)Γιατι ρε παιδια  φωναζετε για το Ελληνικο αμα δεν θελετε υπαρχουν τα εξης μοντελοδρομια Δερβενοχωρια , Μπουρμπουλας , Λεχαιο ,Μεγαρα και το 90 το οποιο ειναι ελυθερο πηγαινετε εκει αμα δεν θελετε να πατε ελληνικο
    στ) και τελευταιο    αμα ειναι να συμπεριφερομαστε ετσι καλυτερα να το κλεισουμε το μαγαζι και να παμε για ψαρεμα  γιατι αυτο μας αξιζει εκτος αν το ελληνικο ειναι το Κυπριακο νουμερο 2 και δεν το εχω παρει χαμπαρι και ειλικρινα λυπαμαι αν οντως ειναι αυτο


    Ολα αυτα ειναι προσωπικες αποψεις μου και δεν εκφραζουν κανενα συμφερον  το οποιο  μπορει να το βεβαιωσουν πολλοι  απλα ηταν τα συμπερασματα που εβγαλα  μετα τις 4 σελλδες που διαβασα και πραματικα εμεινα εκπληκτος απο αυτα που διαβαζω και συνεχιζω να διαβαζω ακομα ,ειμαι 25 χρονων και καθε φορα τα ιδια  το εχω δει 100 φορες το εργο και ειναι ιδιο παντα εγω δεν προκειται να ξαναστειλω μυνημα στο συγκεκριμενο θεμα  αλλα θα συνεχιζω να το παρακαλουθω

    Κωστα συγνωμη  ξερω οτι θες  να διατηρησεις ηρεμια εδω αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχει γινει μεγα θεμα

    Εαν εθιξα κανενα  μπορει να μου στειλει μυνημα και να μου εξηγησει για ποιο λογο θιχτηκε και να του απαντησω με ευχαριστηση 

     
     
    « Τελευταία τροποποίηση: Κυριακή, 2 Οκτ 2005, 05:07:05 από hobbitakos » Καταγράφηκε
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #59 στις: Κυριακή, 2 Οκτ 2005, 21:07:56 »

    Αξιότιμοι κύριοι καλησπέρα σας,
     Αν και εννέα χρόνια στον τ/κ μοντελισμό, καινούριος  στον αερομοντελισμό και εντελώς νέος στο Forum! Παρακολουθώντας την συζήτηση αυτή, έμαθα πολλά πράγματα εκτός από την ίδια την απάντηση στο κύριο ερώτημα. Πώς πάει τελικά κανείς στο Ελληνικό? Δυστυχώς δεν κατάφερα να βγάλω άκρη από την ωραιότατη φωτογραφία του κυρίου Modelist. Θα με ενδιέφερε μια απάντηση με οδηγίες βασιζόμενες σε ονόματα οδών κτλπ!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


    Υ.Γ. Κύριε Serafim συγχαρητήρια για το ύφος σας. Σας έχω παρακολουθήσει και                 
            από άλλο Forum.


    Καλησπέρα

    Δεν ξέρω αν την έχεις ήδη δει, αλλά στην παρακάτω σελίδα θα βρεις αναλυτικές οδηγίες που έχουν δοθεί από τον Νίκο.  Πιστεύω ότι θα σε καλύψουν:

    http://www.airmodelling.gr/month_activities.htm

    Ευχαριστώ και για τα καλά σου λόγια, αν και πιστεύω ότι είναι απλά κοινή λογική κάποια πράγματα.

    Σεραφείμ
    Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7 ... 99     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Χώροι πτήσης - Μοντελοδρόμια (Συντονιστές: Serafim, Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: Από που πάνε Ελληνικό....;;;
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.034 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.