Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 08:22:10

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 08:22:10

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 194
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 99
    Συνολικά: 100
    Στυλ εμφάνισης

    Υπενθύμιση προς τους φίλους αερομοντελιστές που γράφουν σε θέματα για δραστηριότητες σε μοντελοδρόμια. Μην κάνετε προσωπικούς διαλόγους, είναι κουραστικοί για όσους θέλουν να δουν την αερομοντελιστική κίνηση και τις δραστηριότητες που υπάρχουν.
    Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 ... 99     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Από που πάνε Ελληνικό....;;;  (Αναγνώστηκε 371266 φορές)
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #15 στις: Πέμπτη, 22 Σεπ 2005, 21:51:44 »

    Καλώς ορίσατε Κε Βραχιολίδη στο Aeromodelling GR. Εύχομαι ο χώρος του Ελληνικού να δοθεί για αερομοντελλιστική χρήση, όπως και άλλοι χώροι στο μέλλον.

    Οσον αφορά τον συνωστισμό νομίζω ότι με τον καιρό θα βρεθούν λύσεις.
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    nick vrahiolidis
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4


    « Απάντηση #16 στις: Παρασκευή, 23 Σεπ 2005, 00:44:50 »

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΟ ΑΕΡΟΜΟΝΤΕΛΟΔΡΟΜΙΟ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΣΦΡΑΓΙΔΕΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ.ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΠΟ 10.00πμ ΕΩΣ 21.30 μμ .ΣΚΟΠΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΑΕΡΟΜΟΝΤΕΛΙΣΤΙΚΩΝ ΣΥΛΟΓΩΝ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΟΠΟΥ ΘΑ ΣΥΖΗΤΗΘΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΤΑΞΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΝΙΚΟΣ.
    Καταγράφηκε
    GeoGeo
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #17 στις: Παρασκευή, 23 Σεπ 2005, 12:12:18 »

    Niko , kali kai logiki i protasi sou gia to swmateio gia to Elliniko kai tha endiaferthoun polla atoma pisteuw, symperilambanomenou. kai emou. An telika ginei i sugkentrwsi pou les prin ta xristougenna tha yparksei enimerwsi? Auto pou den katalabainw einai : Giati tha prepei na dimiourgithei sullogos, kapoios idi yparxon stin attiki den mporei na to analabei to egxeirima? Giati diladi n min ginei syllogiki i prospatheia? Giati px na mhn parxei xoigia- oxi apoklistiki xrisi opws itan se kapoioa montellodromia palia- apo kapoio katastima wste na mei8oun ta eksoda?
    Καταγράφηκε
    nick vrahiolidis
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4


    « Απάντηση #18 στις: Παρασκευή, 23 Σεπ 2005, 23:39:03 »

    MHΠΩΣ ΑΓΑΠΗΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΙΟ ΣΥΛΟΓΟ ΕΝΟΕΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ.ΔΟΘΕΙΣΗΣ ΤΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ ΤΟemail ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ nickvrahiolidis@ath.forthnet.gr ΚΑΙ ΤΟ site ΜΟΥ homepages.pathfinder.gr/pkegr
    Καταγράφηκε
    George Vasilikas
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #19 στις: Σάββατο, 24 Σεπ 2005, 17:40:29 »

    Αγαπητε GeoGeo,

    Ειμαι αερομοντελιστης αρκετα χρονια τωρα και ειμαι απο αυτους που πετανε και στο ελληνικο αλλα και σε ιδιωτικα μοντελοδρομια. Τον Νικο Βραχιολιδη δεν τον γνωριζω προσωπιικα πολυ καιρο ομως η επιπονη και επιμονη προσπαθεια που εκανε για να μπορουμε πλεον να πεταμε σε εναν χωρο δικο μας μεσα στην Αθηνα και να οργανωθουμε απο "καουμποιδες" που ημασταν απο την μια αλανα στην αλλη σε συλλογο ενεργο και δραστηριο ειναι αξιεπαινη και ι οφειλεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και ΜΟΝΟ στον Νικο Βραχιολιδη. Τον να ζητατε λοιπον απο τον Νικο μετα απο τοσο κοπο να "παραχωρησει" "συνεργαστει" κτλ με αλλον συλλογο στην Αττικη , ειναι απαραδεκτο διοτι ο αλλος συλλογος που φανταζομαι οτι αναφερεστε ειναι μια ενωση φαντασμα που υπαρχει μονο στα χαρτια τυπικα που εδω και 10+ χρονια δεν εχει προσφερει απολυτως τιποτα στον χωρο και ειναι τουλαχιστον στα δικα μου ματια αναξια λογου. Τον να ζητατε απο τον κ.Βραχιολιδη να αναστειλει το οραμα του και την προσπαθεια που εχει ξεκινισει εδω και καιρο ειναι ντροπη εαν οχι κουτοπονηρο και κακοπροαιρετο. Μην νομιζετε οτι απευθυνομαι σε εσας προσωπικα, τα λογια μου ισχυουν για οποιονηποτε ειναι τοσο ελαφρομυαλος  και θρασυς που πιστευει οτι θα κλεψει και θα καρπωθει την προσπαθεια αλλων. Ας τολμησουν οποιοι και αν ειναι αυτοι να κανουν μια τετοια κινηση και τα αποτελεσματα θα τα δειτε, ο πελεκης θα ειναι βαρυς. Αυτα δεν ειναι μονο δικες μου αποψεις, ειναι και των φιλων αερομοντελιστων που επιτελους βλεπουν να γινεται μια προσπαθεια αναγγεννησης του χομπυ στην Αθηνα, και δεν θα αφησουν κανεναν αρπαγα να μπει εμποδιο.

    Καταγράφηκε
    3DJunk
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.191



    « Απάντηση #20 στις: Σάββατο, 24 Σεπ 2005, 18:23:07 »

    Εσυ George που πας Ελληνικο, μπορεις να μας δωσεις εικονα του τι συμβαινει εκει? Αν υπαρχει ασφαλεια, τοσο απο αποψη παρεμβολων οσο και απο αποψη επιβλεψης των αρχαριων κτλ?Ποσα ατομα περιπου μαζευονται καθημερινες, ποσα το Σαββατοκυριακο? Τι αεροπλανα πετανε, υπαρχει διαφορετικος χωρος για τα ηλεκτρικα, για θερμικα και για ελικοπτερα? Βασικα ξερεις τι? Θα ηθελα παρα πολυ να πεταω κι εγω στο Ελληνικο αν υπαρχουν καποιες προυποθεσεις και προδιαγραφες βεβαια. Να σου πω τωρα που ειμαι και λιγο αργοσχολος λογω στρατου θα μπορουσα να πηγαινω και καθε μερα σχεδον, η μερα παρα μερα. Το θεμα ειναι οτι επειδη εχω στομαχικες διαταραχες τελευταια δε θα ηθελα να παω εκει και να χειροτερεψει η κατασταση μου λογω της ελειψης ασφαλειας η λογω της παρουσιας καποιων ενοχλητικων (φανταζομαι οτι θα εχει πολλους) που το παιζουν ειδημονες της πτησης και της κατασκευης χωρις να ξερουν που τους πανε τα 4 στην ουσια. Μακαρι το κλιμα να μην ειναι οπως φανταζομαι αλλιως προτιμω να πηγαινω στον επιγειο μοντελιστικο παραδεισο του Ακραιφνιου εστω κι αν ειναι 100+ Κμ μακρυα απο το σπιτι μου.

    Μπορεις να μου δωσεις μια εικονα σε παρακαλω?

    Ευχαριστω εκ των προτερων,

    Νικος
    « Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 24 Σεπ 2005, 18:24:39 από Nikolas » Καταγράφηκε
    George Vasilikas
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #21 στις: Σάββατο, 24 Σεπ 2005, 20:00:36 »

    Nikola καλησπερα,

    Οπως καθε χωρος στην αρχη της λειτουργιας του περναει ενα σταδιο προσαρμογης και οργανωσης, κατι αναλογο συμβαινει και με το ελληνικο. Δεν λεω οτι ειναι ο ιδανικος χωρος, σε καποιους θα αρεσει σε καποιους αλλους οχι για δικους τους λογους. Παντως ειναι αχανης  και με  καιρικες συνθηκες (αερας) που ευνοουν την πτηση σχεδον καθε μερα.

    Τα μοντελα που θα δει κανεις, ειναι ο,τι διαθετει ο καθε αερομοντελιστης, δηλαδη μπορει να δεις ενα απλο φελιζολενιο αλλα και ενα μεγαλο γρηγορο θερμικο. Στο ελληνικο κανεις δεν κρινεται βασει του ποσο μεγαλο η ακριβο ειναι το μοντελο του.

    Οσον αφορα το θεμα των παρεμβολων. Πολλοι ισχυριζονται οτι δεχονται παρεμβολες, για εμενα ομως δεν υφισταται κατι τετοιο, ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ, αυτο που λενε "παρεμβολη" ειναι ΚΑΘΑΡΑ ΛΑΘΟΣ του χειριστη ο οποιος ειτε δεν θελει να το παραδεχτει ειτε δεν μπορει να το καταλαβει γιατι συναιβει. Και το "90" εχει κατηγορηθει για παρεμβολες αλλα ουτε εκει υπαρχει τετοιο ζητημα.

    Την προπονηση που εχω κανει στο ελληνικο δεν την εχω κανει σε κανεναν αλλο χωρο μεχρι τωρα. Εχω πεταξει πολλες ωρες με αρκετη ασφαλεια και στο εδαφος και στον αερα. Να φαναταστεις οτι τα καυσιμα μονο που γλιτωνω απο το να πηγαινα καπου αλλου ανερχονται ηδη σε μερικες εκατονταδες ευρω! Βεβαια προσπαθω παντα να πεταω οταν δεν θα εχει πολυ κοσμο, γιατι τοτε κανω οτι θελω στον αερα.

    Παρεπιπτοντως, το Showtime τι γινεται? Το εφτιαξες? Θα λαβεις μερος στους αγωνες?

    Φιλικα,

    Γ.Βασιλικας.
    Καταγράφηκε
    3DJunk
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.191



    « Απάντηση #22 στις: Σάββατο, 24 Σεπ 2005, 21:28:04 »

    Γεια σου Γιωργο και παλι. Ωραια τοτε θα προσπαθησω να παω καποια στιγμη συντομα μπορουμε να κανονησουμε και μαζι.

    Το Showtime προχωραει, με καθυστερησε λιγο γιατι επρεπε να διορθωσω καποια σκευρωματα στα ailerons και στο ενα stabilizer. Εγινε και μια φοβερη καθυστερηση στην παραγγελια των servo. Αρα καταλαβαινεις...Αυτη τη βδομαδα ελπιζω να αρχισω το στωσιμο του κινητηρα.

    Τωρα για τους αγωνες, εχω δηλωσει συμμετοχη αλλα ουσιαστικα δεν εχω κανει καθολου προπονηση. Θα λαβω μερος καλως εχοντων των πραγματων στην κατηγορια F3A-GRA.

    Εσυ τελικα θα λαβεις μερος? Αν ναι στειλε μου PM για να βρεθουμε και να τα πουμε.

    Νικος
    Καταγράφηκε
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #23 στις: Κυριακή, 25 Σεπ 2005, 20:30:01 »

    δεν ξερω τις σχεσεις των διαφορων αερολεσχων και τι "μαχαιρωματα" παιζονται πισω απο τις πλατες αλλα θεωρω ακραια θεση να λεμε οτι καποια αερολεσχη θα "κλεψει" την δοξα του κου Βραχιολιδη που εχει ριξει ολο το τρεξιμο, και ειναι υπερβολικο να λεμε οτι ειναι θρασυς, ελαφρομυαλος και κακοπροαιρετος αυτος που το προτεινε

    δεν ξερω γιατι επισημα δεν υπαρχει μια ανακοινωση σε αυτο το φορουμ αλλα βρηκα αυτο εδω
    http://www.airmodelling.gr/month_activities.htm

     

     
    Αγαπητε GeoGeo,

    Ειμαι αερομοντελιστης αρκετα χρονια τωρα και ειμαι απο αυτους που πετανε και στο ελληνικο αλλα και σε ιδιωτικα μοντελοδρομια. Τον Νικο Βραχιολιδη δεν τον γνωριζω προσωπιικα πολυ καιρο ομως η επιπονη και επιμονη προσπαθεια που εκανε για να μπορουμε πλεον να πεταμε σε εναν χωρο δικο μας μεσα στην Αθηνα και να οργανωθουμε απο "καουμποιδες" που ημασταν απο την μια αλανα στην αλλη σε συλλογο ενεργο και δραστηριο ειναι αξιεπαινη και ι οφειλεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και ΜΟΝΟ στον Νικο Βραχιολιδη. Τον να ζητατε λοιπον απο τον Νικο μετα απο τοσο κοπο να "παραχωρησει" "συνεργαστει" κτλ με αλλον συλλογο στην Αττικη , ειναι απαραδεκτο διοτι ο αλλος συλλογος που φανταζομαι οτι αναφερεστε ειναι μια ενωση φαντασμα που υπαρχει μονο στα χαρτια τυπικα που εδω και 10+ χρονια δεν εχει προσφερει απολυτως τιποτα στον χωρο και ειναι τουλαχιστον στα δικα μου ματια αναξια λογου. Τον να ζητατε απο τον κ.Βραχιολιδη να αναστειλει το οραμα του και την προσπαθεια που εχει ξεκινισει εδω και καιρο ειναι ντροπη εαν οχι κουτοπονηρο και κακοπροαιρετο. Μην νομιζετε οτι απευθυνομαι σε εσας προσωπικα, τα λογια μου ισχυουν για οποιονηποτε ειναι τοσο ελαφρομυαλος και θρασυς που πιστευει οτι θα κλεψει και θα καρπωθει την προσπαθεια αλλων. Ας τολμησουν οποιοι και αν ειναι αυτοι να κανουν μια τετοια κινηση και τα αποτελεσματα θα τα δειτε, ο πελεκης θα ειναι βαρυς. Αυτα δεν ειναι μονο δικες μου αποψεις, ειναι και των φιλων αερομοντελιστων που επιτελους βλεπουν να γινεται μια προσπαθεια αναγγεννησης του χομπυ στην Αθηνα, και δεν θα αφησουν κανεναν αρπαγα να μπει εμποδιο.
    « Τελευταία τροποποίηση: Κυριακή, 25 Σεπ 2005, 20:31:43 από orck » Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #24 στις: Κυριακή, 25 Σεπ 2005, 23:35:00 »

    Γεια σου Γιώργο

    Χαίρομαι που βρήκες λίγο χρόνο από τις προπονήσεις σου για να γράψεις δυο λόγια στο Aeromodelling GR. Γνωρίζοντας όμως από το παλιό Aeromodelling GR το ύφος και το ήθος σου ομολογώ ότι με εξέπληξε το μήνυμα σου και η κριτική σου, χωρίς μάλιστα ν’ αναφέρεις που απευθύνονται συγκεκριμένα αλλά και γιατί.

    Ο GeoGeo διατύπωσε παραπάνω https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php/topic,266.msg1408.html#msg1408, αν και με μπέρδεψαν λίγο τα greeklish και τελικά δεν μπόρεσα να καταλάβω το “xoigia”  ένα απλό ερώτημα.  Τι χρειάζεται να δημιουργηθεί σύλλογος για να λειτουργήσει το Ελληνικό;

    Θα διατυπώσω πιο αναλυτικά το ερώτημα που τουλάχιστον έχω και εγώ.

    Απ’ ότι κατάλαβα, ο Νίκος Βραχιολίδης κατάφερε να ενοικιάσει ένα κομμάτι του χώρου του Ελληνικού για χρήση μοντελοδρομίου και για κάποιο χρονικό διάστημα. Το Ελληνικό θα είναι μοντελοδρόμιο ιδιώτη (Νίκου Βραχιολίδη, όπως π.χ. Πέτρου Ντούνη) ή καταστήματος (όπως τα άλλα μοντελοδρόμια στην Αττική, MoDeLiSmOs http://homepages.pathfinder.gr/pkegr/ στην συγκεκριμένη περίπτωση, το έβαλα και στα links https://www.aeromodelling.gr/agrilink.html#greekshops , δεν ήξερα την διεύθυνση ως τώρα); Δεν έχω ακούσει να υπάρχει σύλλογος σ’ αυτές τις περιπτώσεις, ίσως κάνω λάθος.

    Θα γίνει σύλλογος και θα τραβηχτεί πίσω ο Νίκος Βραχιολίδης, επαγγελματίας ο οποίος έχει ενοικιάσει τον χώρο και τον οποίο βαρύνει επίσημα το ενοίκιο; Το ότι θα διαμορφώνεται το δικαίωμα χρήσης ανάλογα με τα μέλη είναι κάτι που μπορεί να ακούγεται όμορφα αλλά ένας σύλλογος (όπως και κάθε ιδιώτης) πρέπει να κάνει έναν προσεκτικό προϋπολογισμό και θα υπάρχουν και πολλά άλλα έξοδα εκτός του ενοικίου.

    Οπωσδήποτε η προσπάθεια του Νίκου Βραχιολίδη είναι αξιέπαινη, όπως και των άλλων που δημιούργησαν μοντελοδρόμια στην Αττική. Εύχομαι ν’ αυξηθεί τόσο ο αριθμός των αερομοντελλιστών ώστε να χρειασθούν και άλλα. Στο μήνυμα σου όμως Γιώργο αναφέρεις

    Παράθεση
    να οργανωθουμε απο "καουμποιδες" που ημασταν απο την μια αλανα στην αλλη σε συλλογο ενεργο και δραστηριο ειναι αξιεπαινη και ι οφειλεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και ΜΟΝΟ στον Νικο Βραχιολιδη

    Στην συνέχεια γράφεις βαρείς χαρακτηρισμούς και απειλές, χωρίς μάλιστα ν’ αναφέρεις που απευθύνονται συγκεκριμένα αλλά και γιατί, για κάποιο υπάρχοντα σύλλογο.

    Οπου όμως και αν αναφέρεσαι θα έλεγα ότι είναι τουλάχιστον αμετροέπεια ν’ αναφέρει κάποιος σαν «σύλλογο ενεργό και δραστήριο» κάποιον που μόλις ξεκινάει, αν έχει ήδη ξεκινήσει στην συγκεκριμένη περίπτωση, εκτοξεύοντας μάλιστα δημόσια τέτοιες κατηγορίες  tickedoff και απειλές  knuppel2 προς «αδελφό»   Εκπληξη σύλλογο, όποιος και να είναι αυτός ή κάποιον αερομοντελλιστή  Ντροπή που έχει κάποια εύλογα ή όχι ερωτήματα. Το τελευταίο μάλιστα είναι αντίθετο προς το αθλητικό πνεύμα αλλά και το πνεύμα δημιουργικής απασχόλησης, ανταλλαγής απόψεων και τεχνικών και ενότητας των αερομοντελλιστών παγκόσμια. Υγιής ανταγωνισμός ναι, επίπεδο αντιμαχίας επιπέδου φατριών ποδοσφαιρικών ομάδων όχι. Εύχομαι η διάθεση για έναν σύλλογο ενεργό και δραστήριο να γίνει πραγματικότητα με καλή συνεργασία τόσο με τους άλλους συλλόγους στην Αττική, όσο και στην υπόλοιπη Ελλάδα.

    Εχοντας δει πολλά μηνύματα σου έως τώρα, θέλω να πιστεύω ότι μάλλον ήταν μια υπερβολική εκδήλωση κάποιας προσωπικής πικρίας από μέρους σου.

    Η ίδρυση και λειτουργία συλλόγου στην Αττική και σε οποιοδήποτε μέρος της Ελλάδας είναι ελεύθερη. Θα θυμάσαι όμως πιστεύω, από το παλιό Aeromodelling GR, την προσπάθεια που είχε γίνει πριν δυο χρόνια και δεν προχώρησε, όπως και το ότι χάθηκε ο χώρος που είχε βρει ο Παράσχος Δεμίρης, γιατί δεν μπορούσαν να μαζευτούν 20 άτομα για να κάνουν σύλλογο. Περισσότερα στο http://groups.yahoo.com/group/aeromodellinggr/messages/430, πατήστε next πάνω δεξιά ή κάτω δεξιά για τα επόμενα, δυστυχώς δεν είχε ενότητες. Εύχομαι εδώ να έχουμε κάτι διαφορετικό και να μην γίνουν πάλι τα ίδια.
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #25 στις: Κυριακή, 25 Σεπ 2005, 23:41:32 »

    Orck στο Aeromodelling GR ο καθένας είναι ελεύθερος να ενημερώνει και να ρωτάει, χωρίς να πληρώνει και χωρίς να  χρωστάει υποχρέωση σε κανένα, εφ' όσον το θέμα είναι σχετικό και ακολουθούνται οι συνηθισμένοι κανόνες των φόρουμ, ή καλής συμπεριφοράς αν θέλεις. Εχοντας κάνει καλή χρήση του γνωρίζεις τις δυνατότητες του.

    Ο Νίκος Βραχιολίδης μας ενημέρωσε με το μήνυμα του και συνεχίζει να δίνει πληροφορίες.

    Μπορεί οποιοσδήποτε να δημιουργήσει νέο θέμα, να βάλει φωτογραφίες στα μηνύματα του, είτε από site, είτε να τις βάλει στο άλμπουμ και να τις δείχνει και στα μηνύματα του είτε σε άλλα φόρουμ, είτε να κάνει απευθείας upload, να προσθέτει αρχεία στα μηνύματα ή στο άλμπουμ, να διορθώνει τα λάθη του.

    Για τους συλλόγους, τους επαγγελματίες, τις ελληνικές ιστοσελίδες αερομοντελλισμού και τα μοντελοδρόμια υπάρχουν ειδικοί πίνακες όπου μπορεί να δημιουργηθεί, χρησιμοποιώντας κατάλληλα τις δυνατότητες του Aeromodelling GR, ένα μικρό website μέσα σ’ αυτό για όσους δεν έχουν. Ο Νίκος μπορεί να κάνει θέματα για το κατάστημα του, το Ελληνικό και τον σύλλογο τους αντίστοιχους πίνακες. Η Αερολέσχη Κομοτηνής π.χ. ξεκίνησε πριν την επίσημη έναρξη της https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php/topic,244.0

    Για τις εκδηλώσεις και τους αγώνες συμβαίνει το ίδιο.

    Μπορεί ακόμα να γράψει κανείς ολόκληρο άρθρο, π.χ. κατασκευαστικό, με συνέχειες και να συνεχίζεται η συζήτηση.

    Οσα γράφονται ή ανεβαίνουν στο Aeromodelling GR παραμένουν και δεν έχουν μικρού χρόνου παρουσίαση. Γίνεται μια προσπάθεια να κρατηθεί καλό επίπεδο στα μηνύματα, χωρίς να το παίρνουμε και πάρα πολύ στα σοβαρά  Ποοολύ αστείο . Επίσης δεν θα δείτε πιστεύω εδώ από administrator και moderators ούτε διθυράμβους  για ψύλλου πήδημα, ούτε «θαψίματα».

    Βοήθεια υπάρχει τόσο από τον administrator όσο και από τους moderators. Η αρχή είναι να βγαίνει η ενημέρωση από τους ίδιους τους αερομοντελλιστές, τους συλλόγους, τα καταστήματα κ.τ.λ..

    Σε κάποιους αυτό μπορεί να μην αρέσει ή να το βρίσκουν δύσκολο. Γίνεται αναζήτηση για καλύτερη λειτουργία και παρουσίαση. Το Aeromodelling GR, το φόρουμ των Ελλήνων Αερομοντελλιστών, είναι ανοιχτό και ελεύθερο σε όλους.
    « Τελευταία τροποποίηση: Κυριακή, 12 Μάρ 2006, 18:06:49 από Κώστας Κωστόπουλος » Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    kmandila
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 171



    WWW
    « Απάντηση #26 στις: Δευτέρα, 26 Σεπ 2005, 11:32:43 »

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΑΕΡΟΜΟΝΤΕΛΛΙΣΤΕΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΤΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΝΙΚΟ ΒΡΑΧΙΟΛΙΔΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΙΣΩΣ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΑ ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΤΟΥ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΝΙΚΟΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΑ ΧΙΛΙΑ ΜΥΡΙΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΑΙΔΡΟΙ -ΟΝΕΙΡΟΠΟΛΟΙ -ΑΣΤΕΙΟΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΓΕΛΑΝΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ .ΟΜΩΣ Η ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΛΙΣΜΟ ΑΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕ ΕΔΩ ΠΟΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕ.ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΟΛΟΥΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΚΟΠΡΟΑΙΡΕΤΗ ΚΡΙΤΙΚΗ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΥΠΟ ΙΔΡΥΣΗ ΣΥΛΛΟΓΟ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΩΡΟΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΙΔΡΥΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΙΟ ΖΩΝΤΑΝΟ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΑΕΡΟΜΟΝΤΕΛΛΙΣΤΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΝΤΕΛΛΟΔΡΟΜΙΟ .ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΒΡΑΧΙΟΛΙΔΗΣ ΘΑ ΟΙΚΕΙΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΝΑ ΣΠΕΥΣΟΥΝ ΝΑ ΕΓΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΓΙΑ ΑΝΑΔΕΙΞΗ Δ.Σ ΑΣ ΜΗΝ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΥΤΟ .
    Υ.Γ ΗΔΗ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑΡΧΕΣ ΕΙΔΩΝ ΜΟΝΤΕΛΛΙΣΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΕΓΓΡΑΦΕΙ ΩΣ ΙΔΡΥΤΙΚΑ ΜΕΛΗ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ.
    Καταγράφηκε

    Κ.Μανδηλαράς  www.amach.gr   www.aeromodelismos.gr
    kmandila
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 171



    WWW
    « Απάντηση #27 στις: Δευτέρα, 26 Σεπ 2005, 11:35:56 »

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΑΕΡΟΜΟΝΤΕΛΛΙΣΤΕΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΤΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΝΙΚΟ ΒΡΑΧΙΟΛΙΔΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΙΣΩΣ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΑ ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΤΟΥ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΝΙΚΟΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΑ ΧΙΛΙΑ ΜΥΡΙΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΑΙΔΡΟΙ -ΟΝΕΙΡΟΠΟΛΟΙ -ΑΣΤΕΙΟΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΓΕΛΑΝΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ .ΟΜΩΣ Η ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΛΙΣΜΟ ΑΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕ ΕΔΩ ΠΟΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕ.ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΟΛΟΥΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΚΟΠΡΟΑΙΡΕΤΗ ΚΡΙΤΙΚΗ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΥΠΟ ΙΔΡΥΣΗ ΣΥΛΛΟΓΟ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΩΡΟΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΙΔΡΥΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΙΟ ΖΩΝΤΑΝΟ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΑΕΡΟΜΟΝΤΕΛΛΙΣΤΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΝΤΕΛΛΟΔΡΟΜΙΟ .ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΒΡΑΧΙΟΛΙΔΗΣ ΘΑ ΟΙΚΕΙΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΝΑ ΣΠΕΥΣΟΥΝ ΝΑ ΕΓΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΓΙΑ ΑΝΑΔΕΙΞΗ Δ.Σ ΑΣ ΜΗΝ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΥΤΟ .

    Υ.Γ ΗΔΗ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑΡΧΕΣ ΕΙΔΩΝ ΜΟΝΤΕΛΛΙΣΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΕΓΓΡΑΦΕΙ ΩΣ ΙΔΡΥΤΙΚΑ ΜΕΛΗ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ.
    ΚΑΛΕΣ ΠΡΟΣΓΕΙΩΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ
    ΚΩΣΤΑΣ
    Καταγράφηκε

    Κ.Μανδηλαράς  www.amach.gr   www.aeromodelismos.gr
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #28 στις: Δευτέρα, 26 Σεπ 2005, 12:35:50 »

    Μια σημαντική ερώτηση που δεν έχει γίνει είναι αν υπάρχει κάποια ένδειξη για το μέχρι πότε θα είναι διαθέσιμο το Ελληνικό για μοντελιστική χρήση.  Απ' ότι φαντάζομαι είναι κάτι με ημερομηνία λήξης.  Έχει γίνει κάποια σύμβαση συγκεκριμένου χρόνου, ώστε να ξέρουμε ότι θα είναι διαθέσιμο για τουλάχιστον 1-2 χρόνια;

    Συγχαρητήρια κι από μένα στους Νίκο-Κώστα για την προσπάθειά τους.

    Σεραφείμ
    Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    kmandila
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 171



    WWW
    « Απάντηση #29 στις: Δευτέρα, 26 Σεπ 2005, 12:51:56 »

    ΣΕΡΑΦΕΙΜ σου αναφερω οτι εχει υπογρφει συμβαση η οποια θα ανανεωνεται και εκτος αυτου  σου αναφερω την ρηση (ουδεν μονιμοτερο εκ του προσωρινου).Αλλα δεν καταλαβαινω την αγωνια σου για την χρονικη διαρκεια,ειναι καλυτεραμεχρι τωρα που ηταν σαν το αβατο του ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ για τις γυναικες η τωρα που μπορουμε να εχουμε προσβαση?Ευχαριστω.ΚΩΣΤΑΣ
    Καταγράφηκε

    Κ.Μανδηλαράς  www.amach.gr   www.aeromodelismos.gr
    Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 ... 99     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Χώροι πτήσης - Μοντελοδρόμια (Συντονιστές: Serafim, Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: Από που πάνε Ελληνικό....;;;
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.034 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.