Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.330 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 00:17:30

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 00:17:30

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Χθες στις 14:50]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 00:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304330
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 48
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 43
    Συνολικά: 45
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: τι θερμικο να πάρω????  (Αναγνώστηκε 2931 φορές)
    adam_raps
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 141



    « στις: Κυριακή, 18 Δεκ 2011, 12:15:03 »

    Καλημέρα παιδιά..πετάω αεροπλάνα ηλεκτρικά απο πανοπτέριγα εκπαιδευτικά μέχρι σπορ yak 54.Θέλω να μπώ στα θερμικά και θέλω γνώμες με τι θερμικό να ξεκινήσω . Δεν έχω ξαναπετάξει θερμικό και σκεφτόμουν κατι σε εκπαιδευτικό . Σκέφτομαι της thunder tiger το cessna 60 που είναι και πλαστικό μοντέλο..εχετε κάτι να προτείνετε?Huh
    Καταγράφηκε
    KATANAS
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 181



    « Απάντηση #1 στις: Κυριακή, 18 Δεκ 2011, 13:28:17 »

    Αφου ξερεις ηδη να πετας θα σου προτεινα το calmato 60ari χαμηλοπτερυγο.Ευκολο στην κατασκευη(δε θελει πολλες γνωσεις αφου ειναι το πρωτο σου θερμικο),και φυσικα πολυ καλα πτητικα χαρακτηριστικα!Ενα προβληματακι με την μονοκοτ εχει αλλα ειναι πταισμα.
    Να ρωτησω ομως για ποιο λογο να πας σε εκπαιδευτικο?εφοσον πετας το yak τα trainer θα σου φανουν βαρετα και θα θες να τα αντικαταστησεις γρηγορα!
    Και σε τετοιες εποχες δεν ειναι για πεταμενα λεφτα!
    Η διαφορα ενς θερμικου με ενα ηλεκρικο ειναι ο κινητηρας οσο αφορα το στησιμο!δεν ειναι κατι ευκολο αλλα ουτε και κατι ακατορθωτο!
    Καταγράφηκε

    My first plane was katana!
    Stargazer
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.234


    Obi-Wan Has Taught Me Well !!!


    « Απάντηση #2 στις: Κυριακή, 18 Δεκ 2011, 13:49:20 »

    Καλημέρα παιδιά..πετάω αεροπλάνα ηλεκτρικά απο πανοπτέριγα εκπαιδευτικά μέχρι σπορ yak 54.Θέλω να μπώ στα θερμικά και θέλω γνώμες με τι θερμικό να ξεκινήσω . Δεν έχω ξαναπετάξει θερμικό και σκεφτόμουν κατι σε εκπαιδευτικό . Σκέφτομαι της thunder tiger το cessna 60 που είναι και πλαστικό μοντέλο..εχετε κάτι να προτείνετε?Huh

    Φίλε μου ένα pattern (F3A) 50άρι χωρίς σκέψη, πετάνε αλφάδι δεν τα επηρεάζει ο αέρας τόσο όσο τα άλλα κ οι προσγειώσεις είναι πανεύκολες κ όταν του πάρεις τον αέρα μπορείς να πάρεις μέρος σε αγώνες...
    Καταγράφηκε

    Live To Fly, Fly To Live

    You know you've landed with the wheels up when it takes full power to taxi to the ramp.
    adam_raps
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 141



    « Απάντηση #3 στις: Δευτέρα, 19 Δεκ 2011, 18:07:40 »

    Αφου ξερεις ηδη να πετας θα σου προτεινα το calmato 60ari χαμηλοπτερυγο.Ευκολο στην κατασκευη(δε θελει πολλες γνωσεις αφου ειναι το πρωτο σου θερμικο),και φυσικα πολυ καλα πτητικα χαρακτηριστικα!Ενα προβληματακι με την μονοκοτ εχει αλλα ειναι πταισμα.
    Να ρωτησω ομως για ποιο λογο να πας σε εκπαιδευτικο?εφοσον πετας το yak τα trainer θα σου φανουν βαρετα και θα θες να τα αντικαταστησεις γρηγορα!
    Και σε τετοιες εποχες δεν ειναι για πεταμενα λεφτα!
    Η διαφορα ενς θερμικου με ενα ηλεκρικο ειναι ο κινητηρας οσο αφορα το στησιμο!δεν ειναι κατι ευκολο αλλα ουτε και κατι ακατορθωτο!
    ξερεις τι γίνεται? εχω και το discovery τηε st models το πανωπτεριγο ( ηλεκτρικο ) και νομίζω οτι το απολαμβάνω πιο πολύ απο το yak. είναι πιο χαλαρωτικό και πιο ευχάριστο. το yak σε έχει πιο πολύ στην τσίτα. πως κάποιοι γουστάρουν το χαλαρό ανεμόπτερο?έτσι κ εμένα με ηρεμεί και μου αρέσει το εκπαιδευτικό ... απο αυτήν την άποψη πέρνω πανοπτέριγο..
    Καταγράφηκε
    adam_raps
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 141



    « Απάντηση #4 στις: Δευτέρα, 19 Δεκ 2011, 18:09:50 »

    Καλημέρα παιδιά..πετάω αεροπλάνα ηλεκτρικά απο πανοπτέριγα εκπαιδευτικά μέχρι σπορ yak 54.Θέλω να μπώ στα θερμικά και θέλω γνώμες με τι θερμικό να ξεκινήσω . Δεν έχω ξαναπετάξει θερμικό και σκεφτόμουν κατι σε εκπαιδευτικό . Σκέφτομαι της thunder tiger το cessna 60 που είναι και πλαστικό μοντέλο..εχετε κάτι να προτείνετε?Huh

    Φίλε μου ένα pattern (F3A) 50άρι χωρίς σκέψη, πετάνε αλφάδι δεν τα επηρεάζει ο αέρας τόσο όσο τα άλλα κ οι προσγειώσεις είναι πανεύκολες κ όταν του πάρεις τον αέρα μπορείς να πάρεις μέρος σε αγώνες...
    καλό αλλα πρέπει να ανεβάζει πολύ το κοστος... μεχρι 300 θα διαθέσω..
    Καταγράφηκε
    KATANAS
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 181



    « Απάντηση #5 στις: Δευτέρα, 19 Δεκ 2011, 20:40:36 »

    Αφου ξερεις ηδη να πετας θα σου προτεινα το calmato 60ari χαμηλοπτερυγο.Ευκολο στην κατασκευη(δε θελει πολλες γνωσεις αφου ειναι το πρωτο σου θερμικο),και φυσικα πολυ καλα πτητικα χαρακτηριστικα!Ενα προβληματακι με την μονοκοτ εχει αλλα ειναι πταισμα.
    Να ρωτησω ομως για ποιο λογο να πας σε εκπαιδευτικο?εφοσον πετας το yak τα trainer θα σου φανουν βαρετα και θα θες να τα αντικαταστησεις γρηγορα!
    Και σε τετοιες εποχες δεν ειναι για πεταμενα λεφτα!
    Η διαφορα ενς θερμικου με ενα ηλεκρικο ειναι ο κινητηρας οσο αφορα το στησιμο!δεν ειναι κατι ευκολο αλλα ουτε και κατι ακατορθωτο!
    ξερεις τι γίνεται? εχω και το discovery τηε st models το πανωπτεριγο ( ηλεκτρικο ) και νομίζω οτι το απολαμβάνω πιο πολύ απο το yak. είναι πιο χαλαρωτικό και πιο ευχάριστο. το yak σε έχει πιο πολύ στην τσίτα. πως κάποιοι γουστάρουν το χαλαρό ανεμόπτερο?έτσι κ εμένα με ηρεμεί και μου αρέσει το εκπαιδευτικό ... απο αυτήν την άποψη πέρνω πανοπτέριγο..

    Αν το θες γι αυτο τον λογο παρε calmato χαμηλοπτερυγο και θα με θυμηθεις!Ηρεμο προβλεψιμο σταθερο και σου βγαζει και μερικα ακροβατικα!
    Και απο κοστος το βρισκεις κοντα στα 160 με 170 ευρω!
    Καταγράφηκε

    My first plane was katana!
    Χρήστος Καΐτσας
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.849


    I LoVe <3 <3 FreeStyLe & AeRomuSicaL....


    WWW
    « Απάντηση #6 στις: Δευτέρα, 19 Δεκ 2011, 21:05:56 »

    Γεια σου yakad.... Λοιπον ,πρωτα απο ολα για την επιλογη του μοντελου σου πρεπει να αποφασισεις , τι πτηση θες να κανεις...Απο τι καταλαβα θες ηρεμη πτηση... Λοιπον εγω θα σου πω την γνωμη μου!!!
    3D Magic!!! http://www.rcmodelshop.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=620&zenid=b7dcea75ffe5f7c08d099ff2147ba3cc
    Εγω εχω το Limbo-Dancer το οποιο ειναι ακριβως το ιδιο μοντελο!!!
    Λοιπον ειναι ενα Fun Fly μοντελο!!! Κινητηρας 36-40... Ειναι ελαφρυ..Πιστευω ενα OS 46 LA ειναι οτι πρεπει και για ακροβατικα για το συγκεκριμενο μοντελο...
    Ειναι ενα μοντελο το οποιο πλαναρει απιστευτα...Με μικρες κινησεις στα πηδαλια ειναι πολυ ευκολο στην πτηση , χαρταετος στην κυριολεξια...Και οταν εχεις ορεξη βαζεις μεγαλες κινησεις και απλα το ζαλιζεις!!! Κανει θεοκουφα πραγματα... Πατσαβουροπεταμα!!  laugh laugh (Το καλυτερο Flat Spin που εχω δει , το κανει αυτο το μοντελο  laugh ) Επισης πεταει με πολυ αερα χωρις να το επηρεαζει πολυ , σχετικα με αλλα μοντελα!!
    Βεβαια ειναι ασχημο το ξερω!!! Απο εκει και περα αποφασιζεις εσυ!!!
    Oριστε κ ενα βιντεακι!! 

    Χρηστος!!! Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Fly it like a Bitch... Land it like a Lady !! Wink
    adam_raps
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 141



    « Απάντηση #7 στις: Δευτέρα, 19 Δεκ 2011, 22:11:55 »

    Αφου ξερεις ηδη να πετας θα σου προτεινα το calmato 60ari χαμηλοπτερυγο.Ευκολο στην κατασκευη(δε θελει πολλες γνωσεις αφου ειναι το πρωτο σου θερμικο),και φυσικα πολυ καλα πτητικα χαρακτηριστικα!Ενα προβληματακι με την μονοκοτ εχει αλλα ειναι πταισμα.
    Να ρωτησω ομως για ποιο λογο να πας σε εκπαιδευτικο?εφοσον πετας το yak τα trainer θα σου φανουν βαρετα και θα θες να τα αντικαταστησεις γρηγορα!
    Και σε τετοιες εποχες δεν ειναι για πεταμενα λεφτα!
    Η διαφορα ενς θερμικου με ενα ηλεκρικο ειναι ο κινητηρας οσο αφορα το στησιμο!δεν ειναι κατι ευκολο αλλα ουτε και κατι ακατορθωτο!
    ξερεις τι γίνεται? εχω και το discovery τηε st models το πανωπτεριγο ( ηλεκτρικο ) και νομίζω οτι το απολαμβάνω πιο πολύ απο το yak. είναι πιο χαλαρωτικό και πιο ευχάριστο. το yak σε έχει πιο πολύ στην τσίτα. πως κάποιοι γουστάρουν το χαλαρό ανεμόπτερο?έτσι κ εμένα με ηρεμεί και μου αρέσει το εκπαιδευτικό ... απο αυτήν την άποψη πέρνω πανοπτέριγο..
    με ψιλοχαλάνε τα μονοκοτ...το σκεφτόμουν το καλμάτο αλλα εχω φάει κόλιμα με κάτι πιο ανθεκτικό....οσο μπορείς να το πεις

    Αν το θες γι αυτο τον λογο παρε calmato χαμηλοπτερυγο και θα με θυμηθεις!Ηρεμο προβλεψιμο σταθερο και σου βγαζει και μερικα ακροβατικα!
    Και απο κοστος το βρισκεις κοντα στα 160 με 170 ευρω!
    Καταγράφηκε
    sakis art
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 348



    « Απάντηση #8 στις: Δευτέρα, 19 Δεκ 2011, 23:18:45 »

    Καλημέρα παιδιά..πετάω αεροπλάνα ηλεκτρικά απο πανοπτέριγα εκπαιδευτικά μέχρι σπορ yak 54.Θέλω να μπώ στα θερμικά και θέλω γνώμες με τι θερμικό να ξεκινήσω . Δεν έχω ξαναπετάξει θερμικό και σκεφτόμουν κατι σε εκπαιδευτικό . Σκέφτομαι της thunder tiger το cessna 60 που είναι και πλαστικό μοντέλο..εχετε κάτι να προτείνετε?Huh
    Το έχω το 60άρι της TT που λες και είναι άψογο για πανωπτέρυγο.Πολύ σταθερό και πολύ ανθεκτικό υλικό αντέχει και σε χτυπήματα κακής προσγείωσης.[img[/img]
    Καταγράφηκε
    Yankos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.326


    Χρωστάω, άρα υπάρχω. - Yankos -


    « Απάντηση #9 στις: Τρίτη, 20 Δεκ 2011, 00:44:56 »

    Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον φίλο yakad, ώρες ώρες μου κάνει κι εμένα κέφι ένα trainer για χαλάρωση και για παντός καιρού.
    Φυσικά το calmato είναι θεϊκό αλλά και ένα homade θα είχε πολύ ενδιαφέρον και είναι εύκολο στην κατασκευή, αν θες να δοκιμάσεις.

    Τέλος πάντων, δείτε εδώ πτήση χαλάρωσης με trainer  Grin Grin Grin Cheesy

    Καταγράφηκε

    ChrisCalmato 40 Trainer
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.046



    « Απάντηση #10 στις: Τρίτη, 20 Δεκ 2011, 09:40:45 »

    Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον φίλο yakad, ώρες ώρες μου κάνει κι εμένα κέφι ένα trainer για χαλάρωση και για παντός καιρού.
    Φυσικά το calmato είναι θεϊκό αλλά και ένα homade θα είχε πολύ ενδιαφέρον και είναι εύκολο στην κατασκευή, αν θες να δοκιμάσεις.

    Τέλος πάντων, δείτε εδώ πτήση χαλάρωσης με trainer  Grin Grin Grin Cheesy



    Το πιο απιστευτο βιντεο που εχω δει!!!!
    Καταγράφηκε

    50 cc Petrol POWER/Acro F3D 50''/Piper Pawnee 40 Hangar 9/TT Piper J3 Cub/Sebart Sukhoi 29s 30E/ScratchBuild 3DPMini/Bixler EPO 1400mm/Kyosho Calmato 40 Trainer/BMI Extra 330EP/<<JR XG8>>/Spectrum DX7se!!!

    ΕΝΩΣΗ ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΩΝ ΡΟΔΟΥ!!!!!!
    www.emr.gr
    NIKOS p51
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 25


    επιτρέπεται να πέσεις,επιβάλλεται να σηκωθείς


    « Απάντηση #11 στις: Τρίτη, 20 Δεκ 2011, 10:48:19 »

    CALMATO 40 SPORTS
    http://www.rcmodelshop.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=471
    εδώ το πήρα εγώ και είναι τέλια επιλογή μου άρεσε πολύ και ιδικά με την εκτωση που έχει τώρα είναι ακόμη ποιο super
    Καταγράφηκε

    επι πτερύγων ανέμων
    "επιτρέπεται να πέσεις,επιβάλλεται να σηκωθείς"
    remove before flight
    har28
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 223



    « Απάντηση #12 στις: Τρίτη, 20 Δεκ 2011, 13:33:36 »

    Φίλε μου πολύ καλλές προσφορές έχει κι εδώ
    1. http://www.giatrakos.gr/product_info.php?products_id=1811

    2. http://www.giatrakos.gr/product_info.php?products_id=5829     και αν έχεις Τ/Κ (βρίσκεις και μεταχ/νη σε καλή τιμή)

    3. http://www.giatrakos.gr/product_info.php?products_id=5827

    Καταγράφηκε

    ΧΑΡΗΣ ΠΡΕΒΕΖΑ!!!
    adam_raps
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 141



    « Απάντηση #13 στις: Τρίτη, 20 Δεκ 2011, 18:35:56 »

    Καλημέρα παιδιά..πετάω αεροπλάνα ηλεκτρικά απο πανοπτέριγα εκπαιδευτικά μέχρι σπορ yak 54.Θέλω να μπώ στα θερμικά και θέλω γνώμες με τι θερμικό να ξεκινήσω . Δεν έχω ξαναπετάξει θερμικό και σκεφτόμουν κατι σε εκπαιδευτικό . Σκέφτομαι της thunder tiger το cessna 60 που είναι και πλαστικό μοντέλο..εχετε κάτι να προτείνετε?Huh
    Το έχω το 60άρι της TT που λες και είναι άψογο για πανωπτέρυγο.Πολύ σταθερό και πολύ ανθεκτικό υλικό αντέχει και σε χτυπήματα κακής προσγείωσης.[img[/img]
    τελικα κατελιξα στο 40αρι το ready...
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Εκπαιδευτικά - Πως θα ξεκινήσω  |  Θέμα: τι θερμικο να πάρω????
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.036 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.