Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.331 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 11:03:29

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 11:03:29

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 01:10]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 00:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304331
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 89
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 32
    Συνολικά: 33
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 3 4 [5]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Hugin FPV plattform ARF  (Αναγνώστηκε 14391 φορές)
    dk31
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 88


    « Απάντηση #60 στις: Κυριακή, 27 Νοέ 2011, 20:02:05 »

    Έλλειψη χρημάτων, και για να περνάει ο καιρός μέχρι το δώρο Χριστουγέννων (για την παραγγελία ηλεκτρονικών) άρχισα τις πατέντες με ότι είχα στα χέρια μου.
    Ξεκίνησα με τα πίσω σκέλη: βάφτηκαν μαύρα, μπήκε μια επιπλέον λάμα αλουμινίου για ενίσχυση (αντιγραφή από τον Doug) και προστέθηκαν δύο ελλατήρια πιασμένα με συρματόσκοινο. Το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό εμφανισιακά, αλλά για να έχει αποτέλεσμα μάλλον χρειάζονται πιο δυνατά ελλατήρια - αυτά ξηλώθηκαν από ένα παλιό προβολέα γραφείου. Αν γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω διάφορα ελλατήρια ας βοηθήσει γιατί η βόλτα στην Αθηνάς δεν είχε αποτέλεσμα.





    Το μπροστά σκέλος είναι υπερβολικά κοντό: Ενώ τα πίσω είναι 16εκ (από άτρακτο μέχρι τον άξονα της ρόδας) το μπροστινό είναι μόλις 14εκ. Λαμβάνοντας υπ'όψη το επιπλέον κομματι που μπαίνει μέσα στο κάνοπι για στήριξη κλπ θα έπρεπε να είναι τουλάχιστο 20-22εκ. Προσπάθησα να το επεκτείνω, βάζοντας μιά κομμένη πρόκα 4χιλ επί 9 εκ, συνδέοντας πρόκα και σκέλος με μία κλέμα (ιδέα pappy) και "ποτίζοντας" με μπόλικο καλάι. Δεν νομίζω να αντέξει ο δεσμός σε κανονική προσγείωση, πάντως οι βίδες που φαίνονται στην φωτο πριοίστηκαν και ο σύνδεσμος βάφτηκε μαύρος. Από συμβουλές (rcgroups) η καλύτερη μέχρι τώρα ήταν να αγοράσω ένα wire bender και να φτιάξω καινούργιο σκέλος στο σωστό μήκος. Έχω ψάξει και όσα μαγαζιά ξέρω στο ιντερνετ αλλά δεν βρίσκω κάτι σε αυτό το μήκος.
    Καταγράφηκε
    "PAPPY"
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 698



    « Απάντηση #61 στις: Δευτέρα, 12 Δεκ 2011, 19:21:17 »

    Τελικά αποδείχτηκε ότι το HUGIN είναι δύσκολο για αρχή τουλάχιστον για μένα που είμαι αρχάριος στο FPV. Πτητικά είναι αρκετά εύκολο και χωρίς απρόσμενη συμπεριφορά
    αλλά οπωσδήποτε 4.5kgr αεροπλάνο για αρχή σαν FPV σε 2-3-4km απόσταση είναι κομματάκι δύσκολο. Γι' αυτό το λόγο προτίμησα ένα skywalker που είναι σαφώς πιό εύκολο και
     στην συνέχεια ίσως το ξαναπιάσω.
    Καταγράφηκε

    dk31
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 88


    « Απάντηση #62 στις: Δευτέρα, 12 Δεκ 2011, 20:39:20 »

    Κι εγώ σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω αργότερα για FPV. Τα πρώτα βήματα θα γίνουν στο FunCub, που είναι δοκιμασμένο, αργό και σηκώνει πολλά.

    (Η φωτογραφία είναι κάποιου που το έχει δοκιμάσει με επιτυχία, απ'ότι λεει)


    * FunCub_FPV1.jpg (95.31 KB, 640x480 - εμφανίστηκε 782 φορές.)
    Καταγράφηκε
    jamesmagos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 510


    UcanDrone.com


    WWW
    « Απάντηση #63 στις: Τετάρτη, 14 Δεκ 2011, 16:09:16 »

    Τελικά αποδείχτηκε ότι το HUGIN είναι δύσκολο για αρχή τουλάχιστον για μένα που είμαι αρχάριος στο FPV. Πτητικά είναι αρκετά εύκολο και χωρίς απρόσμενη συμπεριφορά
    αλλά οπωσδήποτε 4.5kgr αεροπλάνο για αρχή σαν FPV σε 2-3-4km απόσταση είναι κομματάκι δύσκολο. Γι' αυτό το λόγο προτίμησα ένα skywalker που είναι σαφώς πιό εύκολο και
     στην συνέχεια ίσως το ξαναπιάσω.

    Για σου ρε Θανο, όπως πάντα των άκρων!! τέτοια αεροπλαναρα και θες με τη μία 3-4 km?? αφου είπαμε σαν τη γάτα με τα γατιά... λιγο λίγο!! αλλα αφού μας έχεις κακομάθει με τις πεντακάθαρες φώτο γιατι μας αφήνεις έτσι!!!?

    Δωσε καμια με εξοπλισμό, χωράνε όλα? ζυγιάζει έυκολα? του πάει electro setup- τι πιστευεις? κατεβαίνει γρηγορα π.χ. για μένα που είμαι θεοκουλος??



    @ dk31 Ελατηρια παχουλά μόνο ένα μέγεθος ( νομίζω αυτο που θες ) έχει στα πρακτικερ στο ραφι με τις ξυλο βίδες, εαν σε βγάλει ο δρόμος τσέκαρε το. 
    Καταγράφηκε
    "PAPPY"
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 698



    « Απάντηση #64 στις: Τετάρτη, 14 Δεκ 2011, 17:33:26 »

    ναι κατεβαίνει γρήγορα αλλά μην φανταστείς τρελές ταχύτητες....πετάει σχετικά αργά και είναι πολύ εύκολο στον έλεγχό του αλλά δεν είναι για αρχή.
    Για FPV θέλει πρότερη εμπειρία....
    Καταγράφηκε

    "PAPPY"
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 698



    « Απάντηση #65 στις: Τετάρτη, 14 Δεκ 2011, 17:43:34 »

    Το μπροστά σκέλος είναι υπερβολικά κοντό: Ενώ τα πίσω είναι 16εκ (από άτρακτο μέχρι τον άξονα της ρόδας) το μπροστινό είναι μόλις 14εκ. Λαμβάνοντας υπ'όψη το επιπλέον κομματι που μπαίνει μέσα στο κάνοπι για στήριξη κλπ θα έπρεπε να είναι τουλάχιστο 20-22εκ. Προσπάθησα να το επεκτείνω, βάζοντας μιά κομμένη πρόκα 4χιλ επί 9 εκ, συνδέοντας πρόκα και σκέλος με μία κλέμα (ιδέα pappy) και "ποτίζοντας" με μπόλικο καλάι. Δεν νομίζω να αντέξει ο δεσμός σε κανονική προσγείωση, πάντως οι βίδες που φαίνονται στην φωτο πριοίστηκαν και ο σύνδεσμος βάφτηκε μαύρος. Από συμβουλές (rcgroups) η καλύτερη μέχρι τώρα ήταν να αγοράσω ένα wire bender και να φτιάξω καινούργιο σκέλος στο σωστό μήκος. Έχω ψάξει και όσα μαγαζιά ξέρω στο ιντερνετ αλλά δεν βρίσκω κάτι σε αυτό το μήκος.


    Η κόλληση (καλάι) δεν είναι ότι καλύτερο...
    θα σου έλεγα να αγοράσεις μερικές βέργες ασημοκόλλησης και σε 'κείνο το σημείο να κάνεις ασημοκόλληση που σίγουρα θα κρατήσει.
    Καταγράφηκε

    dk31
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 88


    « Απάντηση #66 στις: Τετάρτη, 14 Δεκ 2011, 17:47:31 »

    @ dk31 Ελατηρια παχουλά μόνο ένα μέγεθος ( νομίζω αυτο που θες ) έχει στα πρακτικερ στο ραφι με τις ξυλο βίδες, εαν σε βγάλει ο δρόμος τσέκαρε το. 

    Ευχαριστώ για την πληροφορία
    Καταγράφηκε
    dk31
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 88


    « Απάντηση #67 στις: Τετάρτη, 14 Δεκ 2011, 20:10:53 »

    Το πρόβλημα του μπροστινού σκέλους λύθηκε με μιά γωνία και ένα ίσιο σκέλος από Κουτσό (GreatPlanes).

    Το διπλό σκέλος που έβαλες από TowerHobbies είναι μάλλον καλύτερη λύση, αλλά δεν τα φέρνει πλέον, άσε που είναι και λίγο ακριβότερα.
    Καταγράφηκε
    dk31
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 88


    « Απάντηση #68 στις: Τρίτη, 11 Σεπ 2012, 11:56:59 »

    Μετά από πολύ καιρό, το α/π ετοιμάστηκε και έκανε την προηγούμενη βδομάδα την παρθενική του - με επιτυχία χάρη στην βοήθεια σχεδόν όλης της παρέας του σχοινιά. Το τελικό βάρος βγήκε ~4,5 κιλά με 2 Χ 4σελες μπαταρίες των 4500mah έκαστη, και με τον βασικό εξοπλισμό FPV (χωρίς OSD, αυτόματο πιλότο κλπ). Ακόμα είναι νωρίς για συμπεράσματα (1 μόνο πτήση) αλλά η κατανάλωση και η ταχύτητα ήταν λίγο μεγαλύτερες απ' ότι περίμενα...

    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 2 3 4 [5]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Ηλεκτρικά  |  Εκπαιδευτικά - Trainers  |  Θέμα: Hugin FPV plattform ARF
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.033 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.