Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.516 Beiträge in 12.388 Themen von 6.239 Mitglieder / Neuestes Mitglied: Νικ.
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Sonntag, 19 Mai 2024, 02:57:59

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
Suche:     Erweiterte Suche
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Sonntag, 19 Mai 2024, 02:57:59

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
    Neue Themen
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Mitglieder
    Mitglieder insgesamt: 6239
    Neuester: Νικ.
    Statistiken
    Beiträge insgesamt: 304516
    Themen insgesamt: 12388
    Heute online: 45
    Maximal online: 959
    (Sonntag, 18 Okt 2020, 16:30:52)
    Benutzer Online
    Benutzer: 1
    Gäste: 16
    Gesamt: 17
    Themavorwähler

    Seiten: [1]     Nach unten
    Drucken
    Autor Thema: Ιστορία  (Gelesen 3647 mal)
    KOSTAS
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Beiträge: 1


    « am: Montag, 4 Jul 2005, 23:22:54 »

    Για σας συνάδελφοι αερομοντελιστές.Πριν ξεκινήσω την μικρή ιστορία, συγχαρητήρια για την σελίδα.Στο χώρο ειμαι νέος οχι ομως και στη ηλικία.Παλιά πετούσα ενα αεροπλανάκι (οταν ήμουν παιδί....) αλλα πάντα μου άρεσαν τα ελικόπτερα.Ηταν ομως ακριβά τα άτιμα και μόνο θερμικά.Ετσι πριν λίγες μέρες αποφάσισα και αγόρασα ενα ηλεκτρικό για να ξεκινήσω.Στην αρχή έφαγα κανα δυό γρανάζια, χτύπησα τα φτερά στα έπιπλα και οτι άλλο μπορείτε να φανταστείτε.Ψάχνοντας στο διαδύκτιο ομως και διαβάζοντας έμαθα πως πρώτα κάνουμε κάποια μαθήματα στο έδαφος.Αυτό και κάνω ακόμα. Πρέπει να βρίσκομαι περίπου στο 5ο μάθημα, δηλαδή κρατάω την ουρά ισια ανεβάζοντας και κατεβάζοντας την ταχύτητα του στροφείου και με δεξιά αριστερά να μην φέυγει το ελικόπτερο απο ενα τετράγωνο σχεδιασμένο στο έδαφος 30*30 εκατοστά.Στην αρχή μου ήταν δύσκολο αλλά τώρα πια μου ειναι παιχνιδάκι.Οποιος ξέρει να μου πει τι επακολουθεί μετά θα του ημουν ευγνόμων.Οποιος ειναι απο τον Βόλο ας επικοινωνήσει μαζί μου.Κάτι θα μάθουμε.Αυτά για την ιστορία.Α και το ελικοπτεράκι που πήρα ειναι το Kyosho kaliber M24.
    Gespeichert
    Hobbitakos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 810



    « Antwort #1 am: Montag, 4 Jul 2005, 23:25:57 »

    στειλε μου μυνημα με οποια απορια εχεις
    Gespeichert
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Gast
    « Antwort #2 am: Dienstag, 5 Jul 2005, 10:15:46 »

    Κωστα αν δεν εχεις ιδη παρε ενα simulator ,θα σε βοηθησει παρα πολυ τωρα στην αρχη! Wink
    Gespeichert
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 1.623


    game over :|


    « Antwort #3 am: Dienstag, 5 Jul 2005, 10:43:50 »

    δεν ξερω να απαντησω για το ελικοπτερο απλα θελω να πω οτι για αυτον τον λογο υπαρχει το φορουμ, να γραφουν οσοι ξερουν και να διαβαζουν οσοι θελουν να μαθουν, πιστευω οτι αν καποιος γνωριζει κατι πρεπει να το πει σαν απαντηση σε αυτο το θεμα και οχι με προσωπικο μηνυμα η email
    ειμαι κατα της υπερβολικης χρησης του προσωπικου μηνυματος
    μπορει σε ενα χρονο να θελησω και εγω να παρω ηλεκτικο ελικοπτερο και να μου φανουν εξαιρετικα χρησιμα τα γραφομενα σας (οπως μου φαινονται και τωρα καποια θεματα)


    στειλε μου μυνημα με οποια απορια εχεις
    Gespeichert

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    Hobbitakos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 810



    « Antwort #4 am: Dienstag, 5 Jul 2005, 12:20:17 »

    Για αρχη οπως ειπε ο φιλος δημητρης παρε ενα εξομοιωτη για ελικοπτερα καλυτερος προς το παρον θεωρειτε ο REFLEX  και με λιγο ψαξιμο θα τον βρεις σε σχετικα καλη τιμη  μετα σιγα σιγα  ξεκινα να κανεισ αιωρηση με το πλαι μολις τελειοποιησεισ την τεχνικη αυτη πασ σε πιο δυσκολο κομματι αιωρηση με την πουρη να κοιτα προς τα εσενα μολις το τελειοποιησης και αυτο  ξεκινα σιγα σιγα να κανεις κυκλους και σιγα σιγα θα ξεκινησεις και τα ακριβατικα  ολα αυτα βεβαια σε ασφαλες υψος και αν γινεται και με την καθοδηγηση καποιου εμπειρου   angel
    Gespeichert
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 1.623


    game over :|


    « Antwort #5 am: Dienstag, 27 Sep 2005, 15:38:58 »

    Κωστα ξαναδιαβασα το μυνημα σου και θα ηθελα να σε ρωτησω (η οποιος αλλος ξερει)
    που βρισκουμε τα μαθηματα ελικοπτερου που αναφερεις; υπαρχει καποιο βιβλιο, καποια σελιδα στο Internet η καποιος δασκαλος;
    μιλαω παντα για ηλεκτρικο ελικοπτερο


    Για σας συνάδελφοι αερομοντελιστές.Πριν ξεκινήσω την μικρή ιστορία, συγχαρητήρια για την σελίδα.Στο χώρο ειμαι νέος οχι ομως και στη ηλικία.Παλιά πετούσα ενα αεροπλανάκι (οταν ήμουν παιδί....) αλλα πάντα μου άρεσαν τα ελικόπτερα.Ηταν ομως ακριβά τα άτιμα και μόνο θερμικά.Ετσι πριν λίγες μέρες αποφάσισα και αγόρασα ενα ηλεκτρικό για να ξεκινήσω.Στην αρχή έφαγα κανα δυό γρανάζια, χτύπησα τα φτερά στα έπιπλα και οτι άλλο μπορείτε να φανταστείτε.Ψάχνοντας στο διαδύκτιο ομως και διαβάζοντας έμαθα πως πρώτα κάνουμε κάποια μαθήματα στο έδαφος.Αυτό και κάνω ακόμα. Πρέπει να βρίσκομαι περίπου στο 5ο μάθημα, δηλαδή κρατάω την ουρά ισια ανεβάζοντας και κατεβάζοντας την ταχύτητα του στροφείου και με δεξιά αριστερά να μην φέυγει το ελικόπτερο απο ενα τετράγωνο σχεδιασμένο στο έδαφος 30*30 εκατοστά.Στην αρχή μου ήταν δύσκολο αλλά τώρα πια μου ειναι παιχνιδάκι.Οποιος ξέρει να μου πει τι επακολουθεί μετά θα του ημουν ευγνόμων.Οποιος ειναι απο τον Βόλο ας επικοινωνήσει μαζί μου.Κάτι θα μάθουμε.Αυτά για την ιστορία.Α και το ελικοπτεράκι που πήρα ειναι το Kyosho kaliber M24.
    Gespeichert

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    george737
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Beiträge: 42


    « Antwort #6 am: Mittwoch, 8 Feb 2006, 00:11:21 »

    Για ρίξτε μια ματια εδώ...http://www.littlerotors.com/flyinglessons/
    Gespeichert
    DINOS
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Beiträge: 57



    « Antwort #7 am: Mittwoch, 8 Feb 2006, 15:57:46 »

    Επειδή έχω ηλεκτρικό ελικόπτερο και είμαι ακόμη στην αρχή, που μπορούμε να βρούμε τον REFLEX; και πόσο κοστίζει; Εγώ έχω το FMS που έχει δύο ελικόπτερα, αλλά μου παρουσιάζει πρόβλημα το "ppjoy" και χάνει την επαφή με τον πομπό. Θα με ενδιέφερε λοιπόν τέτοιου είδους εξομοίωση!
    « Letzte Änderung: Mittwoch, 8 Feb 2006, 16:12:50 von DINOS » Gespeichert

    Πάντα ψηλά κι' όλο ψηλότερα!
    www.rc-models.gr
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Beiträge: 70


    ο μοντελισμός δεν ήταν ποτέ καλύτερος στην Ελλάδα


    WWW
    « Antwort #8 am: Freitag, 10 Feb 2006, 08:37:32 »

    Αγαπητοί συνάδελφοι,
    στο e-shop μας rc-models.gr θα βρείτε τον XTR στα 229 ευρώ (διόρθωση τιμής) πραγματικά είναι το καλύτερο simulator στο κόσμο.
    'Ομως και το FMS δωρεάν κάνει τη δουλιτσα του μια χαρά με καλώδιο στα 35 ευρώ μπορείτε να μάθετε τη πτήση του ελικοπτέρου
    και να εξασκηθείτε μέχρι όπου θέλετε να φτάσετε ακόμη και ανάποδη πτήση και φουλ 3D. Φυσικά στη πραγματικότητα διαφέρει αλλά
    είναι σίγουρο ότι απο κει θα πάρετε την αντίληψη του ελικοπτέρου και θα μάθετε τη πτήση του στο 90% κατα τη γνώμη μου και παραπάνω.
    Φιλικά
    Αντώνης
    « Letzte Änderung: Samstag, 11 Mδr 2006, 18:23:43 von www.rc-models.gr » Gespeichert

    ο μοντελισμός δεν ήταν ποτέ καλύτερος στην Ελλάδα
    Seiten: [1]     Nach oben
    Drucken
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Moderator: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Thema: Ιστορία
    Gehe zu:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Prüfe XHTML 1.0 Prüfe CSS
    Seite erstellt in 0.021 Sekunden mit 25 Zugriffen.