Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.392 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 21:46:00

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 21:46:00

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από maxwell40
    [Σήμερα στις 20:58]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:08]

    [Σήμερα στις 12:30]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 10:50]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Τρίτη, 23 Απρ 2024, 11:50:38]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304392
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 76
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 22
    Συνολικά: 24
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2 3 4  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Οδηγος αγορας για beginners  (Αναγνώστηκε 11839 φορές)
    LeVe-Unipi
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 26


    « στις: Δευτέρα, 12 Μάρ 2007, 23:23:46 »

    Εταιροι φιλοι του αερομοντελισμου, γεια σας !!!

    Πριν λιγες ημερες ανακαλυψα την μαγεια των ηλεκτρικων ελικοπτερων κ αποφασισα να αγορασω το πρωτο μου "σοβαρο" ηλεκτρικο ελικοπτερο (εχοντας ηδη ξοδεψει 120ευρωπουλα σε χαζα ψευτοελικοπτερα απο αφρολεξ βλ. Picooz,wildwheels) ετσι επισκεφτηκα το κοντινοτερο μοντελομαγαζο στον Πειραια που σπουδαζω κ μου προτειναν (αφου πρωτα τους εξηγησα οτι θελω κατι ευκολο για αρχη που να μπορω να το πεταξω indoors) το Walkera #4. Ετσι, πιστεψα οτι επιιτελους τα πολυτιμα φοιτητικα λεφτα μου πηγανε σε κατι καλο που θα με βοηθησει να μαθω να πεταω. Ομως συνειδητοποιησα οτι το συγκεκριμμενο μοντελο δεν ενδεικνθται για αρχαριους "πιλοτους" κυριως λογω σταθεροτητας αλλα κ μεγεθους (αν κανω λαθος διορθωστε με).Ετσι τωρα μετα απο μια μεγαλη εισαγωγη (συγχωρεστε με αν εγινα κουραστικος) καταληγω στο κλασσικο ερωτημα καθε αρχαριου πιλοτου. Ποιο ηλεκτρικο ελικοπτερο μου προτεινετε να αγορασω για να μαθω? Μετα απο σχεδον 300 ευρω πεταμενα λεφτα (εδωσα κ 60 για επισκευες στο walkera μετα απο μια ασχημη πτωση) εκανα μια ερευνα αγορας στο internet (ναι ναι ξερω...αργησα λιγο) κ κατεληξα στα εξης:
     
    Esky lama V3 120euro
    Walkera #53 260euro
    Twister Bell 47 150euro

    Ολα σε τιμες ελλαδας εννοειται, σε μαγαζια του Πειραια.

    Αν εχετε κατι καλυτερο να προτεινετε πειτε το μου αρκει να μου πειτε που μπορω να τα βρω. Κατι εχω ακουσει για το Blade Cp αλλα δεν το βρισκω Ελλαδα.

    Σας ευχαριστω ολους προκαταβολικα!!!!!
    Καταγράφηκε

    No guts ... no glory
    mastoras
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 926



    WWW
    « Απάντηση #1 στις: Τρίτη, 13 Μάρ 2007, 01:24:28 »

    Καλημερα φιλε leve-unipi .

    Την στιγμη που εχεις ηδη ενα heli δεν χρειαζεται να ψαχνεις για κατι αλλο . Ολα τα heli ειτε μικρα ειτε μεγαλα ειναι δυσκολα στην αρχη .
    Προσπαθησε να μαθεις να πετας με αυτο που εχεις .
    Καταγράφηκε

    Οταν θέλεις να πας κάπου γρήγορα πήγαινε μόνος σου, όταν θέλεις να πας κάπου μακρυά πήγαινε με άλλους
    LeVe-Unipi
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 26


    « Απάντηση #2 στις: Τρίτη, 13 Μάρ 2007, 02:22:29 »

    Φιλε mastora,

    Μετα την επωδυνη πτωση που ειχα κ που μου στοιχισε 60 ευρω συνειδητοποιησα οτι δεν με συμφερει καθολου οικονομικα να συνεχισω την εκπαιδευση μου με το walkera #4. Ειναι αρκετα ασταθες κ σε καμμια περιπτωση δεν μπορω να το κοντρολλαρω σε εσωτερικο χωρο. Ενα μικροτερο heli θελω να πιστευω οτι θα με βοηθησει. Σιγουρα θα αναγκαστω να αγορασω καμμια στιγμη ανταλλακτικα αλλα αν μπορω να περιορισω τις ζημιες τοσο το καλυτερο. Πιστευω καταλαβαινεις οτι οταν μενεις μακρια απ'το σπιτι καθε ευρω μετραει!!!! Γι'αυτο αυτη τη φορα θελω να παρω κατι καλο κ αξιοπιστο κ ας μου στοιχισει κατι παραπανω. Διαθετω γυρω στα 300, πιστευω υπεραρκετα για mini heli. Ετσι μπορω να αγορασω κ πολλες αναβαθμισεις. Απλα ζηταω την συμβουλη καποιου που να ξερει επειδη πολλοι ιδιοκτητες καταστηματων το μονο που θελουν ειναι να σου παρουν τα λεφτα κ σου λενε ο,τι ναναι (οχι ολοι αλλα μερικοι).

    Ευχαριστω...
    Καταγράφηκε

    No guts ... no glory
    dmpatanis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 112



    « Απάντηση #3 στις: Τρίτη, 13 Μάρ 2007, 06:37:50 »

    Φίλε LeVe-Unipi καλημερα.
      Εγώ πάντως έχω διαφορετική άποψη για το πως θα μάθεις να πετας ελικόπτερο.Θα σου έλεγα λοιπών να μαζέψεις τα χρήματα που χρειάζονται και να αγοράσεις ένα θερμικό ελικόπτερο.Ο λόγος που σου το λέω αυτό ειναι γιατί το θερμικό είναι πιο σταθερό απο το ηλεκτρικό,και έτσι μπορείς πιο εύκολα να μάθεις να πετας (βεβαια δεν ξέρω κατα ποσο θες να ασχοληθεις με τον αερομοντελισμό ή απλά θες κατι για να περνας την ωρα σου).
      Συνήθως όλοι ξεκινάνε με θερμικό στην αρχή και μετά αφου μαθουν να πετουν αγοράζουν και ένα ηλεκτικό επηδεί είναι πιο νευρικό απο το θερμικό και κανουν διαφορα κόλπα.
      Ελπίζω να σε κατατόπισα λίγο.Καλημερα..
    Καταγράφηκε
    LeVe-Unipi
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 26


    « Απάντηση #4 στις: Τρίτη, 13 Μάρ 2007, 06:55:46 »

    Καλημερα,

    Σαφως κ θελω να ασχοληθω με τον αερομοντελισμο!!! Ειναι απο τα πιο ενδιαφεροντα ( αλλα κ υποτιμημενα) χομπυ. Δεν ηξερα οτι τα θερμικα ειναι πιο σταθερα. Ο μονος φοβος μου ειναι τα λειτουργικα εξοδα που εχουν. Μπορεις αν ειναι ευκολο να μου προτεινεις καποιο θερμικο μεχρι τα 300 ευρω (με 300 να ειναι ετοιμο για πτηση)?

    Ευχαριστω!!
    Καταγράφηκε

    No guts ... no glory
    LeVe-Unipi
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 26


    « Απάντηση #5 στις: Τρίτη, 13 Μάρ 2007, 09:56:33 »

    Ενα αλλο που μου "γυαλισε" απο ηλεκτρικα ειναι το Falcon 3D CP. Ή μηπως κ αυτο ειναι too much για το επιπεδο μου ?
    Καταγράφηκε

    No guts ... no glory
    G.Hiotis
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 360



    « Απάντηση #6 στις: Τρίτη, 13 Μάρ 2007, 10:27:02 »

    τα οικονομικά στον αερομοντελισμό είναι πολύ σχετικά.......
    Λογικά για να μάθεις προσανατολισμό και να πετάς μέσα στο σπίτι , καλό είναι το λαμα και το μπελ
    Oχι ότι δεν θα έχεις ζημιές αν βιάζεσαι (ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΛΑΜΑ)
    Δώσε αρκετό χρόνο στο να διαβάζεις
    Eπίσης καλό είναι ασχοληθείς και με εξομειωτη , με μηδέν ζημιές στην τσέπη σου ( 30-35 ευρώ της esky, και έτσι μαθαίνεις τις κινήσεις των sticks και το orientation ) ......
    Mετά το λαμα ή το μπελ πας σε κάτι παρόμοιο σαν το walkera που έχεις, ή ακόμη αυτό το ίδιο , θα μπορείς να το κουμαντάρεις καλύτερα, όχι όμως μέσα στο σπίτι ......( ή αν θες , τίποτα περισσότερο από ένα χοβεριν, μέσα στο σπίτι)
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 13 Μάρ 2007, 11:06:24 από Giorgos_H » Καταγράφηκε
    jkapet
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 122



    « Απάντηση #7 στις: Τρίτη, 13 Μάρ 2007, 10:29:52 »

    Φιλε LeVe-Unipi καλημερα....και καλως ηρθες... λοιπον η δικια μου γνωμη ειναι να επερνες ενα μικρο πχ e-skay  και μετα να πηγαινεσ στο walkera που εχεις.....φτηνο ελικοπτερο το lama και πολυ αξιοπηστο....για μενα μην ανοιχτεις σε θερμικο και θα σου πω το λογω.... 1ον δεν βρισκεις κατι αξιολογω με τα 300 ευρο που διαθετης.... για να φτιαξεις ενα καλο heli απο σκαρι,μοτερτιλεκατευθυνση..(στα λεο χοντρικα)2ον αν γινει καποια ζημια στο θερμικο θα το πληρωσεις πολυ ακριβοτερα γιατι σαφως θα παθει μεγαλη ζημια.....και 3ον θα ειναι επεικινδηνω για σενα και τους γυρω σου... αυτη ειναι η γνωμη μου.......!!!! μαθε καλα με το lama και στην συνεχεια παιξε με το walkera που θα σου φαινετε ποιο ευκολο... και μην δωσεις τα 300 ευρο (ειναι ενας μηνας ενοικιου) ετσι.. σε καταλαβαινω γιατι και εγω σπουδαζω... για οτι χρειαστεις στειλε μου p.m
    Καταγράφηκε

    panelpni
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 312

    Γνώμη εχουν όλοι, γνώση έχουν λίγοι.


    « Απάντηση #8 στις: Τρίτη, 13 Μάρ 2007, 14:12:59 »

    Εταιροι φιλοι του αερομοντελισμου, γεια σας !!!

    Πριν λιγες ημερες ανακαλυψα την μαγεια των ηλεκτρικων ελικοπτερων κ αποφασισα να αγορασω το πρωτο μου "σοβαρο" ηλεκτρικο ελικοπτερο (εχοντας ηδη ξοδεψει 120ευρωπουλα σε χαζα ψευτοελικοπτερα απο αφρολεξ βλ. Picooz,wildwheels) ετσι επισκεφτηκα το κοντινοτερο μοντελομαγαζο στον Πειραια που σπουδαζω κ μου προτειναν (αφου πρωτα τους εξηγησα οτι θελω κατι ευκολο για αρχη που να μπορω να το πεταξω indoors) το Walkera #4. Ετσι, πιστεψα οτι επιιτελους τα πολυτιμα φοιτητικα λεφτα μου πηγανε σε κατι καλο που θα με βοηθησει να μαθω να πεταω. Ομως συνειδητοποιησα οτι το συγκεκριμμενο μοντελο δεν ενδεικνθται για αρχαριους "πιλοτους" κυριως λογω σταθεροτητας αλλα κ μεγεθους (αν κανω λαθος διορθωστε με).Ετσι τωρα μετα απο μια μεγαλη εισαγωγη (συγχωρεστε με αν εγινα κουραστικος) καταληγω στο κλασσικο ερωτημα καθε αρχαριου πιλοτου. Ποιο ηλεκτρικο ελικοπτερο μου προτεινετε να αγορασω για να μαθω? Μετα απο σχεδον 300 ευρω πεταμενα λεφτα (εδωσα κ 60 για επισκευες στο walkera μετα απο μια ασχημη πτωση) εκανα μια ερευνα αγορας στο internet (ναι ναι ξερω...αργησα λιγο) κ κατεληξα στα εξης:
     
    Esky lama V3 120euro
    Walkera #53 260euro
    Twister Bell 47 150euro

    Ολα σε τιμες ελλαδας εννοειται, σε μαγαζια του Πειραια.

    Αν εχετε κατι καλυτερο να προτεινετε πειτε το μου αρκει να μου πειτε που μπορω να τα βρω. Κατι εχω ακουσει για το Blade Cp αλλα δεν το βρισκω Ελλαδα.

    Σας ευχαριστω ολους προκαταβολικα!!!!!



    Αααααααααααχ......παλικάρι μου.
    Το hobby μας ειδικά σε ότι αφορά τα ελικόπτερα δίνη μεγάλη χαρά. Από την άλλη όμως είναι ένας Κουβάς τρύπιος. Η αγορά ενός ελικόπτερου σε σχέση με το χώσιμο που έχεις να κανείς μετά  δεν είναι τίποτα. Από τα ποσά που αναφέρεις και την δυσαρέσκεια σου σε σχέση με αυτά νομίζω ότι πρέπει να σου πω το εξής.
    Μην ασχοληθείς προς το παρών με τα ελικόπτερα. Εγώ θέλω 60 εύρο για καύσιμα μόνο κάθε μήνα.
    Κάνε υπομονή τελείωσε της σπουδές σου και ο μοντελισμός εδώ είναι δεν φεύγει.
    Ότι αγορά και αν κανείς με κριτήριο τα χρήματα δεν θα είναι ίσως το καλύτερο που χρειάζεσαι. Κάποια μοντελοπραγματα τα πληρώνεις και το αξίζουν. Να μην σου πω για τον χρόνο που θα πρέπει να διαθέτης για επισκευές κλπ.
    Για να πάρεις 5 βασικά πραγματάκια και να ξεκινήσεις αξιοπρεπώς θέλεις 1200 ευρο στην καλύτερη περίπτωση και έπεται συνέχεια...................

    Ίσως αργότερα να το απόλαυσης περισσότερο. Όμως αυτός είμαι εγώ και έτσι θα έκανα εγώ. 
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 13 Μάρ 2007, 15:22:25 από panelpni » Καταγράφηκε
    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.113


    « Απάντηση #9 στις: Τρίτη, 13 Μάρ 2007, 15:49:15 »

    Ενα μικροτερο τυπου lama θα σε help απλα να πεις οτι πεταξες κατι αλλα οσο και να πεταξεις με αυτο δεν θα σε βοηθιση να πεταξεις το κανονικο "καμια σχεση " ισως στο θεμα να καταλαβενεις το πως ειναι να εισε nose in αλλα παλι Sad .

    To μικρο to δοκιμασα και εγω δεν λεει εδωσα 350 για ενα walkera 60 και ηταν δυσκολο να το πεταξω εως αδυνατο μαζεψα λευτα και αγωρασα ενα raptor 50 titan μια futaba 9chp και καποια εργαλεια και ... πεταω αφου πεταξα βρηκα ενα t-rex 450 για το aerofly και εκει κανοντας συγριση και εχωντας πεταξει το μεγαλο καταλαβα το γιατι .

    Το μικρο heli  T-rex 450 walkera 60 κτλ κτλ δεν ειναι για αρχαριο για αρχαριο ειναι ενα θερμικο οσο για τα λευτα .

    Για να πεταξη ανθρωπινα ενα μικρo πχ walkera 60 θες να αλαξεις μοτερ μπαταρια και να αγορασεις φορτιστη lipo + balancer ισως και ενα gyro + servo επισεις μια καλη κατευθινση με dual retes expo ktl ktl θα βοηθουσε αφανταστα πραγμα που κανει το κοστος να φτανει στα ιδια λευτα Sad με το διθεν ακριβοτερο θερμικο
    Καταγράφηκε

    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #10 στις: Τρίτη, 13 Μάρ 2007, 16:54:08 »

    Για να μην πούμε για το σπίτι που γίνεται γκαμπριολέ έ καζα;  laugh
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    LeVe-Unipi
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 26


    « Απάντηση #11 στις: Τρίτη, 13 Μάρ 2007, 17:48:47 »

    Γεια σας,

    Καταρχας θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους σας για τις πολυτιμες συμβουλες που μου δινετε, ειναι πολυ δυσκολο για καποιον που ξεκιναει το χομπυ στην Ελλαδα να πληροφορηθει σωστα ακομα κ για απλα θεματα που αφορουν τον αερομοντελισμο. Τελικα κατεληξα στο οτι ειναι καλυτερο να αγορασω ενα Bell ή ενα Lama με καποιες αναβαθμισουλες ετσι ωστε να εξοικειωθω με τον βασικο χειρισμο ελικοπτερων κ να βελτιωσω τα αντανακλαστικα μου.Αν βρω τα λεφτα θα αγορασω κ το Real Flight. Μετα εχω κ το Walkera #4 οποτε με περιμενει αρκετη προπονηση!
      Ομως θα ηθελα να σταθω στην παρακατω αποψη που εξεφρασε ο panelpni.


    Αααααααααααχ......παλικάρι μου.
    Το hobby μας ειδικά σε ότι αφορά τα ελικόπτερα δίνη μεγάλη χαρά. Από την άλλη όμως είναι ένας Κουβάς τρύπιος. Η αγορά ενός ελικόπτερου σε σχέση με το χώσιμο που έχεις να κανείς μετά  δεν είναι τίποτα. Από τα ποσά που αναφέρεις και την δυσαρέσκεια σου σε σχέση με αυτά νομίζω ότι πρέπει να σου πω το εξής.
    Μην ασχοληθείς προς το παρών με τα ελικόπτερα. Εγώ θέλω 60 εύρο για καύσιμα μόνο κάθε μήνα.
    Κάνε υπομονή τελείωσε της σπουδές σου και ο μοντελισμός εδώ είναι δεν φεύγει.
    Ότι αγορά και αν κανείς με κριτήριο τα χρήματα δεν θα είναι ίσως το καλύτερο που χρειάζεσαι. Κάποια μοντελοπραγματα τα πληρώνεις και το αξίζουν. Να μην σου πω για τον χρόνο που θα πρέπει να διαθέτης για επισκευές κλπ.
    Για να πάρεις 5 βασικά πραγματάκια και να ξεκινήσεις αξιοπρεπώς θέλεις 1200 ευρο στην καλύτερη περίπτωση και έπεται συνέχεια...................

    Ίσως αργότερα να το απόλαυσης περισσότερο. Όμως αυτός είμαι εγώ και έτσι θα έκανα εγώ. 


    Οφειλω να αναγνωρισω το γεγονος οτι οτι ο αερομοντελισμος δεν ειναι φτηνο χομπυ ή χομπυ τσιγκουνιδων, ομως σε ΚΑΜΜΙΑ περιπτωση δεν πιστευω οτι για να νιωσει καποιος την ικανοποιηση που σου δινει ενα hover ή μια αναιμακτη προσγειωση πρεπει να σκασει 1200 ευρω. Αυτα ακουνε οι περισσοτεροι νεοι στον χωρο κ την κανουνε με ελαφρια πηδηματακια. Πιστευω οτι κανενας δεν θελει ενα χομπυ χωρις "νεο αιμα".  Σιγουρα μπορει με το ταπεινο μου Walkera των 120 ευρω να μην ειμαι ο καλυτερα εξοπλισμενος μοντελιστης αλλα σε καμμια περιπτωση δεν θελω να περιμενω 2-3 χρονια για να ξεκινησω να μαθαινω να πεταω.

    Ευχαριστω
    Καταγράφηκε

    No guts ... no glory
    Christodoulos
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 19


    « Απάντηση #12 στις: Τρίτη, 13 Μάρ 2007, 18:11:41 »

    Φίλε LeVe-Unipi,
    Δεν χρειαζότανε να ρωτήσεις τι πρέπει να κάνεις . Από ότι είδες μόνος σου πήρες την απόφαση και πολύ καλά έκανες.
    Απαντήσεις σαν του panelpni όμως δεν πιστεύω ότι πρέπει να γράφοντε εδώ. Εδώ απευθυνόμαστε να βρούμε λύση σε αυτό που αγαπάμε , και ζητάμε συμβουλές από κάποιους που γνωρίζουν κάτι παραπάνω και όχι συμβουλές να ασχοληθούμε με κάτι άλλο. Αν θέλαμε κάτι άλλο θα ρωτούσαμε αλλού.
    Όσο για το Real Flight στείλε μου προσωπικό μύνημα να τα πούμε.
    Ευχαριστώ.

    Καταγράφηκε

    Chris Petrinos
    GIANNINA
    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.113


    « Απάντηση #13 στις: Τρίτη, 13 Μάρ 2007, 19:15:38 »

    Για να μην πούμε για το σπίτι που γίνεται γκαμπριολέ έ καζα;  laugh

    Μπα μια κουρτηνα χαλασα εγω και ενα ντουλαπι "παρεα με το walkera 60 " ο πατερας μου

    Οσο για το θεμα φτηνα + ελικοπτερο + αρχαριος δεν γινετε ακομα "κλαίω" τα λευτα για το walkera γιατι απλα ηταν αχρηστο δεν κανει για αρχαριο οπως ουτε ενα T-rex και ας ειναι ακριβο ο αρχαριος θελει ενα 30αρι ή 50αρι θερμικο και ενα γνοστω να τον help να το φτιαξει -σεταρη  . ο λογος εχει πολλα να ασχολιτε ο αραριος για να ασχολιτε και με την ασταθεια του κουνουπιου .

    Βαλτε στο aerofly ena t-rex 450 και ενα raptor οσο για το φτηνω αν ειναι να σπασεις 20 t-rex για να μαθεις ερχετε φτηνοτερα να σπασεις ενα raptor 30 τα ανταλακτικα δεν εχουν μεγαλη διαφορα "πλην blades "

    Επισεις pm leve-upipi για aerofly
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 13 Μάρ 2007, 19:26:58 από mrkaza » Καταγράφηκε

    LeVe-Unipi
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 26


    « Απάντηση #14 στις: Τρίτη, 13 Μάρ 2007, 20:38:56 »

    Τελικα απο τι εξαρταται η σταθεροτητα ενος ελικοπτερου (χωρις να επηρρεαζεται απο ανεμους). Το μεγεθος κ το βαρος πως το επηρρεαζει ?
    Καταγράφηκε

    No guts ... no glory
    Σελίδες: [1] 2 3 4  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: Οδηγος αγορας για beginners
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.034 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.