Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.392 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 21:58:41

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 21:58:41

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από maxwell40
    [Σήμερα στις 20:58]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:08]

    [Σήμερα στις 12:30]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 10:50]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Τρίτη, 23 Απρ 2024, 11:50:38]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304392
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 76
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 22
    Συνολικά: 23
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 6 7 8 [9] 10 11     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Η πρώτη μου τηλεκατεύθυνση  (Αναγνώστηκε 67682 φορές)
    Geοrge
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.042



    « Απάντηση #120 στις: Δευτέρα, 5 Ιαν 2009, 12:44:02 »

    Υπάρχει κάποιος που έχει αυτό το πράγμα;http://www.14mz.com/
    Συγνωμη φίλε μου δέν είναι αυτου  του ύφους και ήθους οι απαντήσεις μου αλλα περιμένεις να σε πάρουμε σοβαρά και να σου απαντήσουν κάποιοι απο εδώ??
    ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ? Θυμός
    παρακολουθώ τα μυνηματά σου
    Και άλλοι εδώ μέσα έχουν το ακαταλόγιστο του νεαρού της ηλικίας σου αλλά είναι συνετοί και κρατάνε ένα επίπεδο στα μηνύματα τους αλλά και του χώρου που μας φιλοξενεί
    Τώρα απο αυτό το θέμα...
     https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=7450.msg72187#msg72187   
    που λές ότι δέν μπορείς να δώσεις (και λογικό κατέμε) πάνω απο 50€ για ένα lamaki

    θα ρωτήσεις για μια Τ/Κ που κάνει 2000€!!!  Εκπληξη idiot2 και μην πείς ότι δέν ξέρεις τις τιμές...
    ο σκοπός μας δέν είναι να γράφουμε στο forum λές κάνουμε αγώνες .. (απο 1/12  εγγραφή 50 μυνήματα) αλλα όσο μπορούμε να έχει περιεχόμενο αυτά που γράφουμε!!
    Θα μπορούσα να σου το στείλω και σε Π.Μ αλλα όλοι μας πρέπει να λέμε κάτι όταν αξίζει πραγματικά να το μοιραστούμε με άλλους όπως είναι εδώ, δηλαδή  σε μια δημόσια συζήτηση
    κοίτα έναν συνομήλικό σου και το ύφος του που το ζηλεύω και εγώ ακόμα θα μπορούσα να σου πώ για όλη την "παρουσία" του και προσφορά του στον αερομοντελισμό!!

    https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=5395.msg52216#msg52216


    ΦΙΛΙΚΑ

    ΓΙΩΡΓΟΣ
    « Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 5 Ιαν 2009, 12:58:43 από Geοrge » Καταγράφηκε
    dimitristsilis
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 64


    « Απάντηση #121 στις: Δευτέρα, 5 Ιαν 2009, 12:52:23 »

    Έχετε δίκιο. Όμως τα μυνήματα δεν τα στέλνω για να μαζέψω μεγάλο αριθμό, αλλά γιατί πιστεύω ότι εσείς εδώ είστε οι καλύτεροι για να λύσετε τις απορίες μου. Όσον αφορά την τηλεκατεύθυνση, ρωτάω όχι για αγορά στο άμεσο μέλλον, αλλά για να έχω μια εικόνα του τι είναι καλύτερο και τι όχι. Πάντως από εδώ και στο εξής θα προσπαθήσω  να είμαι επικεντρωμένος σε πιο ουσιώδη θέματα.
    Καταγράφηκε

    Lama v3 (προς το παρόν Azn )
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #122 στις: Δευτέρα, 5 Ιαν 2009, 16:48:22 »

    dimitristsilis η αλήθεια είναι πως και γω ειχα αρχίσει να σε παρεξηγώ αλλά το διόρθωσες. Ξεκίνα όπως σου είπαν όλοι οι φίλοι μοντελιστές από τα μικρά σαν το lama που πήρες, μάθε τα μυστικά, γίνε αρκετά πιο έμπειρος και τα "gadget" όπως τα αποκαλείς (που δεν είναι καθόλου gadget σε πληροφορώ και θα το καταλάβεις αν προχωρήσεις αργότερα) θα έρθουν κιαυτά στην ώρα τους. Λίγοι μοντελιστές είναι "γκατζετάκιδες" αγόρι μου. Η τηλεκατεύθυνση είναι το εργαλείο μας και το κάθε εργαλείο υπάρχει να εξυπηρετεί το σκοπό του και η χρήση του όσο εξελιγμένο και αν είναι απαιτεί την ανάλογη εμπειρία. Καλή συνέχεια...
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    vtr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.568


    α........ ρε και να ειχα τα 3 ΧΧΧ...


    « Απάντηση #123 στις: Δευτέρα, 5 Ιαν 2009, 17:24:01 »

    Πάντως από εδώ και στο εξής θα προσπαθήσω  να είμαι επικεντρωμένος σε πιο ουσιώδη θέματα.

    Aυτό είναι ευχάριστο..
    Καταγράφηκε

    Sponsored by: nemhobby.com 

    j0e
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 355



    « Απάντηση #124 στις: Κυριακή, 22 Φεβ 2009, 15:29:59 »

    Λοιπόν αυτή είναι η πρώτη μου τηλεκατεύθυνση.

    http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8338&Product_Name=Hobby_King_2.4Ghz_4Ch_Tx_&_Rx_(Mode_2)

    Είναι τετρακαναλη και την χρησιμποιώ στο estarter που είναι και το πρώτο μου αεροπλάνο. Δουλεύει μια χαρά και είναι μια καλή τ/κ (2,4) και φτηνή 29$ (μαζί με 6καναλο δέκτη) και κατάλληλη για κάποιον που τώρα ξεκινάει και δεν είναι σίγουρος αν θέλει να ρήξει λεφτά. Επίσης είναι αρκετά ανθεκτική μου έχει πέσει από ύψος 4-5 μέτρα σε τσιμέντο και στη συνέχεια μέσα σε νερά και δεν επαθε τίποτα.
    Καταγράφηκε
    THEO_LEGEND
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 317



    « Απάντηση #125 στις: Τετάρτη, 22 Απρ 2009, 02:07:46 »

    Καποιες γενικες ερωτησεις....

    Ειδα οτι τα θερμικα απαιτουν 7c+ ενω τα ηλεκτρικα 6c+

    1)Που ακριβως χρησιμοποιειται το 1 καναλι???


    2) Επειδη θα ασχοληθω με θερμικα στο μελλον, προκειται να με εμποδισουν στις δυνατοτητες χειρισμου του ελικοπτερου τα 7 καναλια;; ή Απλα τα παραπανω καναλια ειναι μονο και μονο για να διευκολυνουν στις ρυθμισεις του ελικοπτερου απο αποσταση;;; δηλαδη δεν παιζουν ρολο στις δυνατοτητες πτησης που θα εχεις....
    Αν μπορει να μου το εξηγησει λιγο αυτο με τα καναλια να εχω μια εικονα τι γινεται με αυτα,,,
    Καταγράφηκε

    what the fuck...γιατί δεν πετάει :p
    kmiglis
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 292


    get AIRBORNE...!!!


    « Απάντηση #126 στις: Τετάρτη, 22 Απρ 2009, 03:38:58 »

    Καποιες γενικες ερωτησεις....

    Ειδα οτι τα θερμικα απαιτουν 7c+ ενω τα ηλεκτρικα 6c+

    1)Που ακριβως χρησιμοποιειται το 1 καναλι???


    2) Επειδη θα ασχοληθω με θερμικα στο μελλον, προκειται να με εμποδισουν στις δυνατοτητες χειρισμου του ελικοπτερου τα 7 καναλια;; ή Απλα τα παραπανω καναλια ειναι μονο και μονο για να διευκολυνουν στις ρυθμισεις του ελικοπτερου απο αποσταση;;; δηλαδη δεν παιζουν ρολο στις δυνατοτητες πτησης που θα εχεις....
    Αν μπορει να μου το εξηγησει λιγο αυτο με τα καναλια να εχω μια εικονα τι γινεται με αυτα,,,
    συνηθως το 1ο καναλι ειναι γκαζι στα ελικοπτερα.
     τα επιπλεον καναλια ειναι για χρηση κυβερνητη (gov), retracts  σε  scale εφαρμογες  καμερες και γενικα για καποιες εξτρα λειτουργιες.
    Καταγράφηκε

    TDRigid 2011
    THEO_LEGEND
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 317



    « Απάντηση #127 στις: Τετάρτη, 22 Απρ 2009, 04:27:04 »

    Καποιες γενικες ερωτησεις....

    Ειδα οτι τα θερμικα απαιτουν 7c+ ενω τα ηλεκτρικα 6c+

    1)Που ακριβως χρησιμοποιειται το 1 καναλι???


    2) Επειδη θα ασχοληθω με θερμικα στο μελλον, προκειται να με εμποδισουν στις δυνατοτητες χειρισμου του ελικοπτερου τα 7 καναλια;; ή Απλα τα παραπανω καναλια ειναι μονο και μονο για να διευκολυνουν στις ρυθμισεις του ελικοπτερου απο αποσταση;;; δηλαδη δεν παιζουν ρολο στις δυνατοτητες πτησης που θα εχεις....
    Αν μπορει να μου το εξηγησει λιγο αυτο με τα καναλια να εχω μια εικονα τι γινεται με αυτα,,,
    συνηθως το 1ο καναλι ειναι γκαζι στα ελικοπτερα.
     τα επιπλεον καναλια ειναι για χρηση κυβερνητη (gov), retracts  σε  scale εφαρμογες  καμερες και γενικα για καποιες εξτρα λειτουργιες.

    Λαθος μου δεν το διατυπωσα σωστα,,δεν εννοουσα το 1ο καναλι αλλα το 1 παραπανω που χρησιμοποιειται στα θερμικα ενω στα ηλεκτρικα το στανταρ ειναι 6 καναλια και..

    το gov τι ακριβως ειναι;; ειναι αυτο που σου δειχνει τι στροφες εχει το ε/κ ;;;
    δηλαδη δεν ειναι κατι χρησιμο να εχεις πανω απο 7 καναλια...σωστα;;;
    Καταγράφηκε

    what the fuck...γιατί δεν πετάει :p
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #128 στις: Τετάρτη, 22 Απρ 2009, 08:03:16 »

    Το παραπάνω κανάλι, δεν είναι το μεγάλο κόστος.
    Τα περισσότερα κανάλια, έως και 12, τα χρειάζονται τα μεγάλα scale ανεμόπτερα.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    THEO_LEGEND
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 317



    « Απάντηση #129 στις: Τετάρτη, 22 Απρ 2009, 09:37:58 »

    Μαλιστα, οποτε με μια 7c τ/κ θα ειμαι οκ μιας και θα ασχοληθω μονο με ελικοπτερα και 3d πτηση.
    Καταγράφηκε

    what the fuck...γιατί δεν πετάει :p
    v_tolias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.358



    « Απάντηση #130 στις: Τετάρτη, 22 Απρ 2009, 09:55:59 »

    Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις μια 9-καναλη...
    Θα είσαι ΟΚ για πολλάααααα χρόνια!
    Καταγράφηκε

    Κανένα δεν έμεινε εκέι πάνω...
    THEO_LEGEND
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 317



    « Απάντηση #131 στις: Τετάρτη, 22 Απρ 2009, 10:41:29 »

    Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις μια 9-καναλη...
    Θα είσαι ΟΚ για πολλάααααα χρόνια!
    9καναλη στα 2,4 δεν εχω βρει,,,μονο 10καναλη...
    Αλλα ξερεις ποιο ειναι το θεμα,;οτι για να παρω την 10καναλη πρεπει να περιμενω να μαζεψω τα χρηματα(φοιτητης ειμαι,δεν εχω δουλεια) αλλα απο τη στιγμη που μου λετε οτι τα παραπανω καναλια χρησιμοποιουνται για εξτρα πραγματα(καμερες κτλ τα οποια δεν προκειται να χρησιμοποιησω) τι να τα κανω τα παραπανω καναλια.;;;;.εκτος αν δεν καταλαβα καλα.το governor σε 7καναλη δεν χωραει;;;
    Καταγράφηκε

    what the fuck...γιατί δεν πετάει :p
    heliworld
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 206



    « Απάντηση #132 στις: Τετάρτη, 22 Απρ 2009, 10:44:27 »

    Το μακρυ το κονταινεις το κοντο δεν το μακραινεις.....γιατι ποτε μην λες ποτε.


    Υ.Γ./ Η υπομονη ειναι μεγαλο προτερημα, ειμασται κυνηγοι και οχι θυματα.
    Καταγράφηκε
    ΚΥΡΝΙΚ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.938


    « Απάντηση #133 στις: Τετάρτη, 22 Απρ 2009, 11:02:52 »

    ......το governor σε 7καναλη δεν χωραει;;;

    .....χωράει.
    Καταγράφηκε
    Οrestis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 783


    Ορέστης Γιαννούκος


    « Απάντηση #134 στις: Τετάρτη, 22 Απρ 2009, 11:29:55 »


    Βασικά ένα ε/π θέλει 5 κανάλια για τις βασικές λειτουργίες :aileron,elevator,throttle,pitch,rudder αν το gyro έχει την δυνατότητα απομακρυσμένης ρύθμισης τότε χρειάζεσαι και το έκτο για να ρυθμίζεις το sensitivity.

    Αν σε θερμικό ε/π βάλεις governor για να έχεις σταθερές στροφές στην πτήση τότε θες τουλάχιστον ένα ακόμα κανάλι για να το ενεργοποιείς/απενεργοποιείς κατά την πτήση.
    Το fovernor της Futaba (GV-1) έχει κάποια ακόμα στοιχεία που για να τα επωφεληθείς θα χρειαστείς τουλάχιστον 2 ακόμα κανάλια.Αυτά είναι η εναλλαγή μεταξύ τριών διαφορετικών επιλογών στροφών.Κάτι σαν idle-up's.Επίσης έχει και την δυνατότητα με το άλλο κανάλι (από τα 2 επιπλέον) να ρυθμίζει (δεν ξέρω ακριβώς με ποια κριτήρια) τη βελόνα του κινητήρα.Πιθανών να εντοπίζει τις στιγμές που ''κολλάει'' λόγω υπερβολικού βήματος και να τον 'σφυρίζει' στιγμιαία (το λέω με μία επιφύλαξη).

    Άλλα governors όπως της Align,που έχεισ την δυνατότητα μόνο μιας επιλογής στροφών (ρυθμίζοντας την μέσα από το μενού της τ/κ)  δεν χρειάζονται παρά μόνο ένα κανάλι.Που σημαίνει ότι με την 7άρα είσαι ΟΚ.
    Και φυσικά και ένα τέτοιο governor σε καλύπτει τέλεια ακόμα και για σκληρό 3D  devil



    Όμως καλύτερα αν είναι να δώσεις κάτι παραπάνω και να πας σε κάτι καλύτερο για τ/κ γιατί αν κάποτε θες να  την πουλήσεις για να πάρεις μία καλύτερη πρέπει να υπολογίσεις και την τιμή μεταπώλησης,δε θα έχεις απλώς να συμπληρώσεις την διαφορά στο κόστος αγοράς την καινούριας σε σχ΄σεη με την αγορά της 7άρας.

    Οι προτάσεις στην αγορά είναι πολλές! Διαλέγεις και παίρνεις.Πάντως δεν νομίζω πως η τ/κ κάνει την διαφορά  Wink
    Καταγράφηκε

    Φτιάξ΄το μόνος σου! Wink
    Σελίδες: 1 ... 6 7 8 [9] 10 11     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Η τηλεκατεύθυνση και τα αξεσουάρ (Συντονιστές: DEPRON MANIAC, kolotoympas)  |  Θέμα: Η πρώτη μου τηλεκατεύθυνση
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.044 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.