Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.407 μηνύματα σε 12.382 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 17:11:33

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 17:11:33

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:09]

    από jnkmilos
    [Σήμερα στις 00:26]

    από geoli
    [Χθες στις 21:15]

    από Demetre
    [Σάββατο, 27 Απρ 2024, 21:58:40]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304407
    Σύνολο θεμάτων: 12382
    Online σήμερα: 40
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 3
    Επισκέπτες: 28
    Συνολικά: 31
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 [3] 4  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Δωρεάν Εκπαίδευση σε Αρχαρίους  (Αναγνώστηκε 13784 φορές)
    Κωστης
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 674


    Playing some blues...


    « Απάντηση #30 στις: Παρασκευή, 4 Μάρ 2011, 15:27:26 »

     Γνωριζω προσωπικα, χρονια τωρα τον Κοσμα, οποτε θα προσπαθησω να ειμαι οσο πιο αντικειμενικος γινεται. Ολες αυτες οι περιγραφες του, περι των πραξεων απο τον κοσμου του νησιου, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ειναι αληθεια. Ο ανθρωπος απο το 2002 περιπου που θυμαμαι, προσπαθει συνεχως να μεταδωσει την ιδεα του αερομοντελισμου στο νησι, με οποιονδηποτε τουλαχιστον τροπο διχως να ζητησει ουτε μισο ευρω.
      Οι κατοικοι για τον χ.ψ. λογο, τον παρεξηγουν. Για εμενα πολυ σωστα πραττει πλεον και χρεωνει τον οποιονδηποτε ειδικα τη στιγμη που εχει καταστημα κι ερχεται ο καθε πιτσιρικας λεγοντας του: Κοσμα δες τι πηρα απο τον κινεζο. Το βρηκα σε αυτα τα χρηματα αλλα δεν πεταει. Θα μου το φτιαξεις??? ...οταν ο καθε πιτσιρικας ή μη βλεπει πως το μαγαζι μεσα εχει μοντελα συνεπως ειναι  και μοντελομαγαζο!
      Αλλη περιπτωση. Αγορασα απο τον Κοσμα πριν χρονια ενα ομορφο Ready. Απο τη στιγμη που το πηρα στα χερια μου, καθε μερα με εβαζε δωρεαν σε εξωμοιωτη για να μαθω να πεταω με την επιβλεψη του, συμβουλευοντας με συγχρονως.
      Στο νησι επισης, εχω δει μερικους ''τσομπανους'' ( ειδικα οσοι ερχονται για 1-2 χρονια και μετα φευγουν ) να πετανε. Ο Κοσμας  ειναι ο μονος που με ομορφο τροπο τους εξηγει τον σωστο τροπο πτησεως διχως να δημιουργουνται εντασεις. Γιατι οι ''τσομπανοι'' φευγουν, ο μονιμοι μοντελιστες μενουν εκει!
      Πλεον εχει αγανακτησει οποτε οχι μονο δεν κατακρινω την πραξη του αλλα συμφωνω μαζι του.
     Αλλωστε και στο σαιτ του γραφει το εξης:
      http://www.rcjoycafe.gr/shop/index.php?dispatch=pages.view&page_id=7    Ποσοι καταστηματαρχες το κανουν αυτο???  Wink

      Περαν του, μπραβο Αποστολε για την ιδεα σου. Ξερω καλα οτι θα το πραξεις γιατι αγαπας αυτο που κανεις. Στη λεσχη που ειμαι, εχω εκπαιδευσει μεχρι στιγμης 5-6 ατομα και ειμαι ιδιαιτερα χαρουμενος για αυτο. Ειμαι της αποψης να βοηθαω τον αλλον γιατι καποτε βοηθησαν κι εμενα Wink
    Καταγράφηκε

    …χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #31 στις: Παρασκευή, 4 Μάρ 2011, 17:53:16 »

    Θυμάσαι τον άλλο που τρόμαζε το άλογο στη στάνη; εμένα πήραν να χέσουν για λογαριασμό του. Και πάλι τον κάλυψα, δε βαριέσαι...

    Κώστα ευχαριστώ. Τίποτα άλλο.  Χαμόγελο
    Άντε και καλές αιωρήσεις Ποοολύ άνεση
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #32 στις: Παρασκευή, 4 Μάρ 2011, 18:19:19 »

    Θυμάσαι τον άλλο που τρόμαζε το άλογο στη στάνη; εμένα πήραν να χέσουν για λογαριασμό του. Και πάλι τον κάλυψα, δε βαριέσαι...

    Κώστα ευχαριστώ. Τίποτα άλλο.  Χαμόγελο
    Άντε και καλές αιωρήσεις Ποοολύ άνεση

    Για το νησί τα ξέρω απο πρώτο χέρι μιας και ειμαι απο το απέναντι νησί του....!

    Οσο για την εκπαίδευση οταν μιλάμε για προσωπική αποκλειστική εκπαίδευση δλδ πας μονο και μονο για να πετάξετε το μοντέλου του νέου και εννοειται πως έχεις την ευθήνη εσύ τότε είναι λογικό να πληρώθεις... Παιδια αυτό είναι ευθήνη ( χρόνος και χρήμα)...!

    Εγώ εννοούσα σαν παρέα να έρθει όταν πετάμε και σιγά σιγά να του δείξουμε τα πρώτα βήματα...Εκεί εννοείται δεν πληρώνεσαι ποτέ...!!
    Δν ειχα σκεφτεί ποτέ την εκπαίδευση τόσο σοβαρά...!!! Δλδ οταν είναι να κάνεις κανονικά μαθήματα κάτι σαν Flightschool τοτε συμφώνω με τον Κοσμά..! Και εννοείται τότε οτι ο μαθητής διαλέγει ώρες κτλ κτλ...! Παροχή υπηρεσιών..!
    Καταγράφηκε
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #33 στις: Παρασκευή, 4 Μάρ 2011, 18:31:15 »

    Ναι βρε Παύλο ακριβώς, τώρα με κάλυψες. Αυτό εννοώ ρε συ, απλά παρέλλειψα να το γράψω Thumbs up. Εγώ πήγαινα αποκλειστικά για παρτυ τους, ούτε το δικό μου μοντέλο δεν έπαιρνα για να είναι όλος ο χρόνος δικός του. Εννοείται οτι αν προκύψει από παρέα δεν το κάνουμε αυτό, δεν είμαι παράλογος Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #34 στις: Παρασκευή, 4 Μάρ 2011, 18:35:52 »

    Ναι βρε Παύλο ακριβώς, τώρα με κάλυψες. Αυτό εννοώ ρε συ, απλά παρέλλειψα να το γράψω Thumbs up. Εγώ πήγαινα αποκλειστικά για παρτυ τους, ούτε το δικό μου μοντέλο δεν έπαιρνα για να είναι όλος ο χρόνος δικός του. Εννοείται οτι αν προκύψει από παρέα δεν το κάνουμε αυτό, δεν είμαι παράλογος Thumbs up

    Ναι Κοσμά αυτά τα ΤΟΝΙΖΟΥΝ... Γιατί δεν έχουν στο μυαλό τους όλοι αυτη την εκπαίδευση..>! Εχουν την παρείστικη χαβαλεδίστικη "Εκπαιδευση" και λογίκο να γραφτούν διάφορα..!

    Επίσης το ίδιο ισχύει και στην κατασκευή σετάρισμα...! Μέχρι στιγμής δεν έχω πάρε ποτε χρήματα...! Με αυτόν τον τρόπο δεν πέρνω και ποτέ ευθύνη!!Άσχετα αν δεν είχα ποτέ ζημία η πτώση σε δικο μου σετάρισμα..

    Αλλά αν έρθει κάποιος κια μου πει θα μου υπογράζεις ειτε τυπικα σε χαρτί είτε ατυπα ότι το ελικόπτερο δεν θα πέσει η δεν θα βγάλει ζημιά σε εύλογο χρονικό διάστημα η αριθμό πτήσεων τότε εννοείται οτι θα πάρω χρήματα..!
    Καταγράφηκε
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #35 στις: Παρασκευή, 4 Μάρ 2011, 18:50:37 »


     Παιδιά, συμφωνώ με όλους σας.

     Αλλά αυτό που γράφτηκε ότι του έκανε ο μαγαζάτορας Λάθος σετάρισμα για να το σπάσει και να πάρει άλλο... ΔΕΝ Μπορώ Ούτε να το Φανταστώ... !! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #36 στις: Παρασκευή, 4 Μάρ 2011, 19:05:01 »


     Παιδιά, συμφωνώ με όλους σας.

     Αλλά αυτό που γράφτηκε ότι του έκανε ο μαγαζάτορας Λάθος σετάρισμα για να το σπάσει και να πάρει άλλο... ΔΕΝ Μπορώ Ούτε να το Φανταστώ... !! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!

    Και οόμως συμβαίνει...! Και όχι μονο στον αερομοντελισμό!!! Εχω πολλα παραδείγματα..!

    Και δεν ειναι μόνο το σετάρισμα αλλά και οτι μερικά πράγματα που φιάχνονται λενε οτι δεν φιάχνονται και αγόρασε καινουιο ειδικά ηλεκτρονικές συσκευές..!
    Επίσης σφηρίζουν τα μοτερ.!! συνηθισμένοοοο...!
    Καταγράφηκε
    pissas
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 443


    « Απάντηση #37 στις: Παρασκευή, 4 Μάρ 2011, 20:58:15 »

    Παιδια νομιζω ειναι σαφες, τις τιμες των κινεζων δυσκολα μπορει ενα καταστημα να τις ανταγωνιστει. Οποιο κερδος προσπαθει και καλα κανει για να ειναι βιωσιμο δλδ , θα ειναι απο τα ανταλακτικα, και κυριως πρεπει να τα καταστηματα να ειναι απο την παροχη των υπηρεσιων. Τωρα αν ο αλλος προκαλει βλαβες και τον ξερετε παιδια, κακως δεν τον κραζετε.Θελω να πιστευω ωστοσο πως ενα σοβαρος καταστηματαρχης που πληρωνετε για να μου σεταρει/πεταξει το μοντελο , θα το κανει σωστα, για να μεινω πιστος σε αυτον και στον μοντελισμο. Αλλιως θα με χασει απο πελατη, και πολυ πιθανον να με χασει και το χομπυ. Αλλα το θεωρω πολυ σωστο και μαθηματα να πληρωνεται ενα μαγαζι για να κανει, και παροχη υπηρεσιων να παιρνει για να επισκευασει ενα μοντελο.Και τα λεω αυτα ενω ειμαι ιδιωτης, και σκεφτομενος ποσες φορες εχω σπασει τα ελικοπτερακια μου πως πολυ θα προτιμουσα να μου ειχε κανει 3-4 ωρες καποια μαθηματα και να μου ειχε μαθει 5 πραγματα με τον ευκολο τροπο.... Φιλε deltaman για τα δωρεαν μαθηματα που παρεχεις, πραγματικα ειναι εκπληκτικο αυτο που κανεις, αλλα στις μερες μας (1.75 η βενζινη) δεν ειναι καιρος για ταξιδια!
    Καταγράφηκε

    esky kob
    copter x 450 se v2
    copterx 450 pro  belt
    eflite msr
    rjx xtream 50
    skype: LandTamer
    giorgos-layrio
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 25



    « Απάντηση #38 στις: Τετάρτη, 4 Μάι 2011, 08:07:46 »

    Φίλε σου αξίζουν πολλά συγχαρητήρια..πραγματικά μπράβο σου.Ο χώρος του μοντελισμού χρειάζεται  κάποιους σαν εσένα και σαν τα υπόλοιπα παιδιά που προσφέρθηκαν να κάνουν το ίδιο μετά από εσένα. Thumbs up Thumbs up
    Το χόμπυ μας είναι κάπως δύσκολο αλλά πολύ ξεχωριστό και πανέμορφο και είναι κρίμα να ακούγονται λόγια,μόνο του στιλ...είναι πανάκριβο χόμπυ,δεν πρόκειται ποτέ να μάθεις να το πετάς,θα το σπάσεις με τη μία  και διάφορα άλλα τέτοια που σίγουρα θα απομακρίνουν πολύ κόσμο που θα ήθελε να ασχοληθεί..
    Συγχαρητήρια και πάλι
     Thumbs up Wink
    Καταγράφηκε
    giorgos-layrio
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 25



    « Απάντηση #39 στις: Πέμπτη, 5 Μάι 2011, 07:27:47 »

    Βέβαια επειδή πάντα υπάρχει ένα όριο,πιστεύω ότι χρειάζεται και λίγο προσοχή,στο να μη γίνει η δική σου αγάπη και προσφορά στο μοντελισμό,ευκαιρία για κάποιους να κάνουν την πλάκα τους,να σου σπάσουν κανένα ελικόπτερο και να εξαφανιστούν και εσύ να πληρώνεις  Εκπληξη
    Καταγράφηκε
    giorgos-layrio
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 25



    « Απάντηση #40 στις: Κυριακή, 10 Ιούλ 2011, 13:58:13 »

    καλημέρα παιδιά.υπάρχει κανένα παλικάρι από αττική που να έχει τη διάθεση να με βοηθήσει έστω και με πληρωμή,στο να μάθω έστω ένα σωστό hover με το belt cp v2 που έχω αγοράσει μια εβδομάδα;;ήδη του έκανα μια ζημιά και τώρα είναι σε μαγαζί για να μου το φιάξει..έχω γράψει πάλι για το συγκεκριμμένο θέμα και εδώ..

    https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=22874.0
    ευχαριστώ πολύ
    « Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 11 Ιούλ 2011, 00:22:08 από giorgos-layrio » Καταγράφηκε
    kolotoympas
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.353



    WWW
    « Απάντηση #41 στις: Κυριακή, 10 Ιούλ 2011, 14:28:31 »

    Έχεις κάνει καμία βόλτα προς Ανάβυσσο μεριά που είναι και σχετικά κοντά σου? Ξέρεις στην αλάνα πάνω από την παραλία..
    Καταγράφηκε

    Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
    kolotoympas Youtube
    kolotoympas Vimeo
    giorgos-layrio
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 25



    « Απάντηση #42 στις: Κυριακή, 10 Ιούλ 2011, 15:48:25 »

    στις αλικές λες.. Wink
    δεν ξέρω πότε και αν ακόμα πηγαίνουν εκεί.τους έβλεπα πριν πολλά χρόνια αλλά τώρα δεν ξέρω αν το συνεχίζουν και πως θα το μάθω αυτό... Huh
    βέβαια αν θα ρωτούσα εκεί κάποιους πιθανόν να ήξεραν..θα το δοκιμάσω...
    Καταγράφηκε
    kolotoympas
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.353



    WWW
    « Απάντηση #43 στις: Κυριακή, 10 Ιούλ 2011, 18:16:03 »

    Και φυσικά Πηγαίνουν ακόμα. Παιδιά αν διαβάζει κανένας που πετάει Ανάβυσσο ας συνεννοηθεί με το παλικάρι!
    Καταγράφηκε

    Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
    kolotoympas Youtube
    kolotoympas Vimeo
    nitro35%
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 108


    nitro powered


    « Απάντηση #44 στις: Κυριακή, 10 Ιούλ 2011, 18:56:05 »

    Για μενα κατακριταια ειναι η πληρωμη μεταξυ μοντελιστων.Μεταξυ μαγαζατορα και μοντελιστη δεν την κατακρινω γιατι ειναι μια υπηρεσια που μπορει να προσφερει το μοντελομαγαζο ,βεβαια με προυποθεσεις trainer αεροπλανο του μαγαζατορα και trainer συνδεση της τηλεκατευθηνσης.
    Καταγράφηκε

    line up and hold...
    Σελίδες: 1 2 [3] 4  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Ηλεκτρικά  |  Εκπαιδευτικά - Trainers  |  Θέμα: Δωρεάν Εκπαίδευση σε Αρχαρίους
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.039 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.