Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.411 μηνύματα σε 12.382 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 04:16:27

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 04:16:27

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:16]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:12:49]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304411
    Σύνολο θεμάτων: 12382
    Online σήμερα: 44
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 32
    Συνολικά: 32
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 [2] 3  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Digital Spectrum Modulation System  (Αναγνώστηκε 11638 φορές)
    ggeorge42
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 458



    « Απάντηση #15 στις: Τετάρτη, 7 Φεβ 2007, 09:55:29 »

    Καλημέρα,

    Χωρίς να έχω συγκεκριμένα στοιχεία, νομίζω ότι τρανζίστορ βηρυλλίου βρίσκονται και στα κινητά τηλέφωνα που επίσης δουλεύουν σε υψηλές συχνότητες.
    Όπως είπε και ο evan, εφόσον τηρούνται οι κανόνες ασφάλειας ατην επεξεργασία του δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα.
    Ένα θέμα βέβαια, που έχει προκύψει και με τα κινητά και συσκευές πολύ ευρύτερης κατανάλωσης, είναι και η ανακύκλωσή του.
    Σίγουρα είναι εγκληματικό να πετάμε αλόγιστα στα σκουπίδια υλικά που δεν ξέρουμε πόση ζημιά μπορούν να κάνουν.

    Πέρα από αυτά πάντως νομίζω ότι η Spectrum έκανε καλή δουλειά στο πρώτο αεροπλανικό της πακέτο:
    http://www.spektrumrc.com/Articles/Article.aspx?ArticleID=1624

    Γιώργος
    Καταγράφηκε
    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.113


    « Απάντηση #16 στις: Τετάρτη, 7 Φεβ 2007, 10:20:21 »

    Εγω παντος μολις ψωνισα την ff9 οποτε δεν θελω να βγη ακομα παλι σε εξοδα να μπω Tongue .

    ασε που αν θα πανε ολοι στα 2,4 θα ελευθεροσουν και την μπαντα Cheesy
    Καταγράφηκε

    Αντώνης Παπαδόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.387



    « Απάντηση #17 στις: Τετάρτη, 7 Φεβ 2007, 10:20:45 »

    Καλημέρα,

    Σίγουρα η τεχνολογία αυτή είναι το μέλλον. Θέλει όμως προσοχή και όχι βιασύνη. Οι πληροφορίες που υπάρχουν λένε ότι ακόμα δεν έχει καταλήξει η βιομηχανία αν η λειτουργία θα γίνει στα 2,4 GHz ή τα 4,8GHz.

    Δεν έχω δει ακόμα και τα νέα από την έκθεση της Νυρεμβέργης όπου συνήθως παρουσιάζονται τα νέα μοντέλα και οι νέες τάσεις. Σίγουρα κάτι νέο θα υπάρχει.

    Πάντως στην Αμερική που θα γίνουν το καλοκαίρι οι Παγκόσμιοι στο Pylon, για χρήση συστήματος αυτής της τεχνολογίας πρέπει να περάσεις επιτόπου από ειδικό test (όχι έλεγχο συχνότητας) ώστε να πάρεις την άδεια χρήσης. Με λιγα λόγια ακόμα είναι λίγο νωρίς να προχωρήσει κανείς σε αυτή την τεχνολογία.

    Με αυτή την ευκαιρία πρόσφατα διάβασα ανακοινώσεις αμερικάνικης υπηρεσίας όπου η χρήση του κινητού σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να ξεπερνά τα 6 λεπτά ημερησίως και ποτέ πάνω από 2 λεπτά συνεχόμενα.

    Θα έλεγα ψέμματα αν έλεγα ότι το ακολουθώ....

    Αντώνης Παπαδόπουλος
    Καταγράφηκε
    sportser
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 40


    « Απάντηση #18 στις: Τετάρτη, 7 Φεβ 2007, 16:58:06 »

    καλησπερα,

    Την κυριακή που μας πέρασε εγινε η πρωτη πτηση με την DX7.
    ολα πηγαν μια χαρα κανενα προβλημα ολα δουλεψαν τελεια σε μεγαλη αποσταση και σε αρκετο υψος.
    Την δοκιμασαμε σε ηλεκτρικο SUPER SPORTSER.
    Συντομ α θα την δοκιμασω και στο θερμικο.
    Καταγράφηκε
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #19 στις: Τετάρτη, 7 Φεβ 2007, 19:49:21 »

    "Kαλημέρα

    evan μελέτησα τα στοιχεία που μου έδωσες και έχω την εξής απορία,το modul του πομπού κατα την λειτουργία
    παράγει θερμότητα.Μήπως τότε βγαίνουν ουσίες έξω;;
    Το έχει ψάξει κανείς;;
    "

    Ναι κάποτε που ασχολιόμουν με ενισχυτές LINEAR έτυχε να μου σκάσει ένα τέτοιο.
    « Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 12 Φεβ 2007, 23:25:34 από sfyris » Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #20 στις: Δευτέρα, 12 Φεβ 2007, 23:03:04 »

    Πάντως σιγά σιγά (και χωρίς ανακοινώσεις, προφανώς γιατί έρχεται δεύτερη και δεν είναι και στο επίπεδο της DX7) προχωράει κι η Futaba προς τα 2.4

    http://www2.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXPZT8&P=7

    Full range σύστημα, μέτριο σε δυνατότητες, χαμηλή τιμή (μόνο πομπός-δέκτης) και σίγουρα δείχνει προς τα που πάει η αγορά, προς το παρόν τουλάχιστον.  Άντε να δούμε πότε θα δούμε κανένα module για την FF9 Thumbs up

    Σεραφείμ

    Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    _ΤΑΣΟΣ_
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.960


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Απάντηση #21 στις: Παρασκευή, 23 Φεβ 2007, 01:20:14 »

    Αγαπητοί φίλοι,

    Τόσο καιρό γινόταν συζητήσεις επι συζητήσεων και να πού έγινε πραγματικότητα....

    Η Spectrum ανακοίνωσε τα ΗF modules της 2.4Ghz για όλες τις μεγάλες εταιρίες ... Futaba, JR, Airtronics κλπ.

    Ρίξτε μια ματιά  Wink

    http://www.spektrumrc.com/Articles/Article.aspx?ArticleID=1655

    Υπολογιζόμενη ημερομηνία διάθεσης στο κοινό, τέλος Απριλίου

    Κόστος για τα διαφορετικά modules :

    SPMMSFUT9 DSM2 Air Module System FUTABA - HITEC w/AR9000 RX $299.99
    SPMMSJR9 DSM2 Air Module System JR w/AR9000 RX $299.99
    SPMMSMZ9 DSM2 Air Module System FUTABA MZ w/AR9000 RX $299.99
    SPMMSJR7 DSM2 Air Module System JR w/AR7000 RX $239.99
    SPMMSFUT7 DSM2 Air Module System FUTABA - HITEC w/AR7000 RX $239.99
    SPMAR9000 AR9000 DSM2 9ch. RX $169.99
    SPM9549 Spektrum Flight Log $29.99

    Oλα τα καλά πράγματα βρίσκονται εδώ :
    http://www.horizonhobby.com/Search/Default.aspx?BrandID=SPM&SortBy=LatestRelease

    Καταγράφηκε

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    γιαννης κουσουρλης
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 167



    « Απάντηση #22 στις: Παρασκευή, 23 Φεβ 2007, 09:06:53 »

    υπαρχει μεταξυ μας κανενας κατασκευαστης transistor η ολοκληρωμενων ,και συζητατε την τοξικοτητα των υλικων κατασκευης
    σπιτια σας δεν χρησιμοποιητε λαμπες φθορισμου που τακτικα σπανε τυχαια !!!
    ειναι αθωες!!
    Καταγράφηκε
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #23 στις: Παρασκευή, 23 Φεβ 2007, 15:48:07 »

    Και πού να δείτε όταν θα παρεμβάλλονται από τις ασύρματες κάμερες των 2.4GHz  devil
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    3DJunk
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.191



    « Απάντηση #24 στις: Παρασκευή, 6 Απρ 2007, 01:19:48 »

    Επιτελους ενα συστημα Spread Spectrum Modulation με χαρακτηριστικα συγχρονης Τ/Κ...

    http://www.flyinggiants.com/forums/fg107/14699-flyinggiants-exclusive-introducing-futaba-12fg-modules-more.html



    * Futaba.jpg (65.32 KB, 643x750 - εμφανίστηκε 390 φορές.)
    Καταγράφηκε
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #25 στις: Δευτέρα, 9 Απρ 2007, 22:04:31 »

    Αλήθεια ,
    ήθελα να ρωτήσω άν επιτρέπεται στην Ελλάδα χρήση τέτοιας συχνότητας .
    Απο ότι καταλαβαίνω δέν συμπεριλαμβάνεται ακόμη η μπάντα των 2,4 GHz στις Επίσημες ...

    Λοιπόν ??
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    coolvag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 857


    Ευάγγελος Κουλάδης


    « Απάντηση #26 στις: Τρίτη, 10 Απρ 2007, 20:56:16 »

    Απλώς θα ηθελα να αναφέρω οτι μοντέλο επεσε με 2,4 ghz  καινουρια αλλα δοκιμασμένη τηλεκατευθυνση ενός φίλου, φανηκε παρεμβολη απο κινητο που ειχε επάνω του την ωρα που χτυπαγε το κινητο νεκρωσε το μοντελο.

    Στην ουσία το κινητο ηταν διπλα στον πομπο!!!!!!  το μοντελο εφαγε σφαλιαρες, μπλοκαρησε δεν ημουν και εγω μπροστα απλως το αναφερω για περαιτερω συζήτηση και αναλυση του συμβάντος, παντως η αιτια ηταν το κινητο, κανενας αλλο δεν ειχε τετοιο πομπο.


    Φιλικα

    Βαγγέλης -coolvag
    Καταγράφηκε
    HarisH
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 239



    WWW
    « Απάντηση #27 στις: Τρίτη, 10 Απρ 2007, 21:12:53 »

    Το κινητό δουλεύει στα 900Μhz (Vodafone, TIM) και 1,8 Ghz (Cosmote). Στα 2,4 δεν έχει και τόσο σχεση. Έχουν αναφερθεί όμως άλλα προβλήματα σε πομπούς που βρίσκονται κοντά σε κινητά (χάσιμο μνημών κ.α.).


    Επίσης από ότι έχω δει κάθε δεκτης κάνει κάποιου είδους hansdhake με τον πομπό και παίρνει ένα μοναδικό ID.
    Παράλληλα η spekturm αναφέρει ότι θα είναι αδύνατο να δουλέψει ο πομπός σου ακόμα και αν πας να πετάξεις ένα μοντέλο με λάθος μνήμη επιλεγμένη. (Εννοείται με διαφορετικό δέκτη αφού κάθε δέκτης έχει το δικό του ΜΟΝΑΔΙΚΟ id).

    Με τα παραπάνω και τις -πραγματικά- ελάχιστες γνώσεις που έχω καταλαβαίνω ότι σε κάθε πακέτο εκπομπής (δουλεύει όπως το PCM ψηφιακά, άρα μιλάμε για πακέτα ) περιλαμβάνεται και το εκάστοτε μοναδικό ID όσα πάραλληλα σηματα και να υπάρχουν στη συχνότητα ο δέκτης δέχεται μόνο αυτό που περιέχει το ID του.
    Παρεμβολή λοιπόν όπως την ξέρουμε δεν πρόκειται να υπάρξει ξανά με αυτά τα συστήματα, διακοπή εκπομπής ίσως και γενικά παρόμοια προβλήματα με το PCM.

    Το μεγαλύτερο πρόβλημα που βλέπω εγώ τώρα στο σύστημα είναι η επίσημη αναγνώριση του από τις ομοσπονδίες και η "κάλυψη" του από τις ασφαλιστικές.
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 10 Απρ 2007, 21:46:46 από HarisH » Καταγράφηκε

    coolvag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 857


    Ευάγγελος Κουλάδης


    « Απάντηση #28 στις: Τρίτη, 10 Απρ 2007, 21:22:20 »

    Φίλε HarisH αν κατάλαβα καλα ενοηεις οτι δεν μπορείς να εχεις παρεμβολες στον δεκτη του?  γιατι αυτο που αναφερω εγω δεν ειναι παρεμβολη στον δέκτη του,  το κινητο δεν εκανε παρεμβολη τον δεκτη του μοντελου, αλλα πιθανως κατι στην διαμορφωση του πομπου?, στα σεταπ του πομπου?  να επηρεασε στα πακέτα  επικοινωνιας (προτωκολλο) κατι, για να δουμε?Huh
    Καταγράφηκε
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #29 στις: Τρίτη, 10 Απρ 2007, 21:41:44 »

    Βαγγέλη μήπως εκτός από κινητό ο φίλος σου είχε και bluetooth πάνω του;  Γιατί αυτά δουλεύουν στα 2,4GHz.  Έχουν αναφερθεί και στα ξένα forum διάφορα πρόβλήματα με τ/κ που δουλεύουν στα 2,4 αλλά σπάνια και όχι σε σχέση με τα κινητά ή με bluetooth.  Φαντάζομαι ότι ήταν Spectrum και όχι Futaba η τ/κ, η Futaba φαίνεται να χρησιμοποιεί καλύτερη τεχνολογία.  Αν βέβαια το πρόβλημα ήταν άσχετο με το σήμα και είχε σχέση με τα ηλεκτρονικά του πομπού είναι άλλο θέμα, τέτοια προβλήματα έχουν παρουσιαστεί και σε τ/κ με κλασικές συχνότητες.  Σίγουρα είναι καινούρια τεχνολογία και η πράξη θα δείξει περισσότερα για την αξιοπιστία της, αλλά τα δείγματα είναι θετικά.

    Delta, θα σου απαντήσει αναλυτικά ο Αντώνης φαντάζομαι πάνω στο θέμα, αλλά μια και έχω ρωτήσει γιατί ήθελα να αποφασίσω με τι να αντικαταστήσω την τωρινή 'παράνομη' τ/κ μου, σου λέω ότι η 2,4 είναι ήδη νόμιμη και θα συμπεριληφθεί από την επόμενη ανακοίνωση αγώνων (ελικοπτέρων νομίζω).

    Σεραφείμ
    Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    Σελίδες: 1 [2] 3  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Η τηλεκατεύθυνση και τα αξεσουάρ (Συντονιστές: DEPRON MANIAC, kolotoympas)  |  Θέμα: Digital Spectrum Modulation System
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.