Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.199 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 28 Μάρ 2024, 10:11:16

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 28 Μάρ 2024, 10:11:16

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 01:40]

    από afilos
    [Χθες στις 21:49]

    [Χθες στις 21:25]

    από afilos
    [Χθες στις 14:52]

    από hpergm
    [Χθες στις 10:46]

    [Χθες στις 07:32]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304199
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 34
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 44
    Συνολικά: 46
    Στυλ εμφάνισης

    Μην ανοίγετε εδώ θέματα που δεν έχουν καμμία σχέση με αερομοντελισμό. Το πιθανότερο είναι οτι θα διαγραφούν γιατί είναι εκτός αντικειμένου του Aeromodelling GR.

    Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: τι πρεπει να κανουμε αν δεν μας κοβουν αποδειξη?  (Αναγνώστηκε 21814 φορές)
    TOLIS
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.264



    « Απάντηση #30 στις: Κυριακή, 13 Φεβ 2011, 21:36:41 »

    το θεμα σε αυτο το τοπικ δεν ειναι καθολου συγκεκριμενο...αφορα ολους μας οσους κλεβουν το δημοσιο με τον ενα ή τον αλλο τροπο...σημασια εχει οτι ολοι κλεβουμε...αυτο ειναι δεδομενο...
    τωρα αναφορικα με την εργασια σου ειναι φυσικο να θελεις να πληρωνει ο κοσμος φορους...ενα δεν πληρωνει  δεν θα πληρωθεις και εσυ...
    εαν ομως ειχες επιχειρηση δικη σου και εκοβες ολες τις αποδειξεις και κυνηγουσες τον πελατη με το δικανο και του εκανες και ενα 30% για να μην τον χασεις, τοτε φιλε μου με μαθηματικη ακριβεια , θα ειχες λουκετο σε 3 μηνες...τα πραγματα ειναι απλα και δεδομενα...
    Καταγράφηκε

    cogito ergo sum....
    ILIASDJ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.363


    Η πρωτη μου αγαπη , και παντοτινη


    « Απάντηση #31 στις: Κυριακή, 13 Φεβ 2011, 21:45:52 »

    το θεμα σε αυτο το τοπικ δεν ειναι καθολου συγκεκριμενο...αφορα ολους μας οσους κλεβουν το δημοσιο με τον ενα ή τον αλλο τροπο...σημασια εχει οτι ολοι κλεβουμε...αυτο ειναι δεδομενο...
    τωρα αναφορικα με την εργασια σου ειναι φυσικο να θελεις να πληρωνει ο κοσμος φορους...ενα δεν πληρωνει  δεν θα πληρωθεις και εσυ...
    εαν ομως ειχες επιχειρηση δικη σου και εκοβες ολες τις αποδειξεις και κυνηγουσες τον πελατη με το δικανο και του εκανες και ενα 30% για να μην τον χασεις, τοτε φιλε μου με μαθηματικη ακριβεια , θα ειχες λουκετο σε 3 μηνες...τα πραγματα ειναι απλα και δεδομενα...



    Σωστος ο φιλος TOLIS...... Thumbs up
    Καταγράφηκε

    ΝΕΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ  What's up    6977808242

    MINI TITAN E325 SE  - T REX 500 ESP
    OUTRAGE VELOCITY 50 - HIROBO SDX 50 NITRO
    T REX 700 NITRO  - AURORA AVANT Nitro - LOGO 600 3D
    argiris_big
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 685


    ...........


    WWW
    « Απάντηση #32 στις: Κυριακή, 13 Φεβ 2011, 22:01:05 »

    Για να μην είσαι σε αναμονή, είσαι πολύ τυχερός....μόλις προχθές μου ήρθαν πράγματα από το helikraft και δεν ζήτησα υποτιμολόγηση. Τι θές να σου στείλω? Το email της παραγγελίας? Την συσκευασία που τα είχαν βάλει μέσα με τα χαρτιά της επάνω?? Τι?? Πες μου τι και που.
    Και το βασικότερο όλων, το θέμα εδώ δεν αφορά τον κάθε ιδιώτη, αφορά τις επιχειρήσεις που είναι νομικά πρόσωπα και πρέπει να αποδώσουν ΦΠΑ, γιατί το βασικό με τις αποδείξεις είναι η απόδοση ΦΠΑ.



    [/quote]
    φιλε μου , τα παρελαβες δλδ χωρις να πληρωσεις το φορο που κανονικα σου αναλογουσε?
    Γιατι δεν ζηταγες να επιστραφουν στο τελωνειο για εκτελωνισμο ετσι ωστε να εισαι απολυτα συνεπης και να εισπραξει και το κρατος τα αναλογουντα ?  Undecided Ποοολύ άνεση
    Καταγράφηκε

    When flying inverted..... "Down" is "Up" , and "Up"  is   "VERY EXPENSIVE"
    GiannisX
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.505



    « Απάντηση #33 στις: Κυριακή, 13 Φεβ 2011, 22:01:54 »

    το φπα ανήκει σε όλους τυπίκα- το είπα για να σας δώσω να καταλάβετε ότι οι περισσότεροι
    φοροδιαφεύγουν γιατί κάποιοι τα τρώνε αντί να τα δίνουν στο λαό κ βάλαν την χώρα στη κρίση.Φυσικά κ πρέπει
    να αποδίδεται προς κοινωνικό όφελος , αλλά δυστυχώς αυτό δεν γίνεται.
    Δεν νομίζω να φταέι για αυτό ούτε τα torrents αλλά ούτε οι αποδείξεις που δεν έκοβαν τα βενζινάδικα π.χ για χρόνια ούτε ο μπακάλης ούτε ο περιπτεράς
    ούτος η άλλος μας τα πέρνουν.

    Αυτό που είπε ο φίλος μου ο Τόλης ... φαύλος κύκλος.
    Καταγράφηκε

    Aeolus-Rc
    su 29
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 55



    « Απάντηση #34 στις: Κυριακή, 13 Φεβ 2011, 22:08:54 »

    Για να μην είσαι σε αναμονή, είσαι πολύ τυχερός....μόλις προχθές μου ήρθαν πράγματα από το helikraft και δεν ζήτησα υποτιμολόγηση. Τι θές να σου στείλω? Το email της παραγγελίας? Την συσκευασία που τα είχαν βάλει μέσα με τα χαρτιά της επάνω?? Τι?? Πες μου τι και που.
    Και το βασικότερο όλων, το θέμα εδώ δεν αφορά τον κάθε ιδιώτη, αφορά τις επιχειρήσεις που είναι νομικά πρόσωπα και πρέπει να αποδώσουν ΦΠΑ, γιατί το βασικό με τις αποδείξεις είναι η απόδοση ΦΠΑ.


    Τι ποσο ηταν η παραγγελεια??
    Και δεν μου λεει κατι το τιμολογιο γιατι αλλο τι βαζει μεσα αλλο τι εχεις στο email...
    Αυτο που μου λεει κατι ειναι η αποδειξη του τελωνειου...

    Εκτος και αν λογω μικρου ποσου δεν σε επιασε και τοτε λογικο να μην γινει υποτιμολογηση...!


    Εγω ειμαι υπερ στο να κόβουν τα καταστήματα κανονικα αποδείξεις .... Οποιος δεν το κάνει είναι παρανομος σιγουρα...!!

    Αλλα δεν μπορουμε να καταγγελουμε μεσα εδω ετσι για να καταγγείλουμε απο την στιγμή που και εμείς κλεβουμε το κράτος κανοντας τα γνωστα στις παραγγελείες μας...!Και οχι μονο το κράτος αλλα και τα ίδια τα καταστήματα..
    Καλα ειναι οταν βλεπουμε τετοα Thread να ελέγχουμε λιγο και το ιστορικό του χρήστη που το δημιούργησε...!

    επειδη το θεμα παει σε εμενα μαλλον θα επρεπε να ζητησω συγνωμη γιατι εθιξα καποια ομαδα και βασικα τα συμφεροντα καποιον.
    αν τολμουσε να το κανει σε εμενα αυτο το πραγμα αγαπητε θα τον ειχα καταγγειλει το πρωτο δευτερελοπτο.
    επισης την αποδειξη την εστειλε τελη δεκεμβρη και οχι φυσικα στον παραληπτη του δεματος αλλα στον τριτο και φυσικα χειρογραφη με ημερομηνια σεπτεμβριου.
    αλλα σαν νεοελληνες που ειμαστε μας μαθαινουν πως να κλεβουμε και πως να βλεπουμε τι εκανε ο γειτονας και επειδη ο γειτονας κλεβει ειναι φυσικο να το κανουμε και εμεις και η κκαταντια μας φαινετε απο την παιδια μας την οικονομικη κατασταση και γενικα το τι εχουμε ενα δειξουμε.
    καλα που η αρχαιοι ελληνες κανανε γερους ναους και αφησαν και μερικα απομηναρια η χριστιανοι και εχουμε λιγο πολιτισμο δικο τους να προβαλουμε.
    Καταγράφηκε

    Sebart Sukhoi 29S 2.2m
    Pitts Model 12 15e e-flite
    Fun jet Multiplex
    TREX 550E
    extenge
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 449


    Nikos


    « Απάντηση #35 στις: Κυριακή, 13 Φεβ 2011, 22:28:08 »


    [/quote]
    φιλε μου , τα παρελαβες δλδ χωρις να πληρωσεις το φορο που κανονικα σου αναλογουσε?
    Γιατι δεν ζηταγες να επιστραφουν στο τελωνειο για εκτελωνισμο ετσι ωστε να εισαι απολυτα συνεπης και να εισπραξει και το κρατος τα αναλογουντα ?  Undecided Ποοολύ άνεση
    [/quote]
    Καλα μην φτανουμε και στα ακρα τωρα και θιγουμε τον ανθρωπο.......αμα το κρατος δεν μπορει να κανει σωστα τη δουλεια του δηλαδη αφηνει το δεμα να ερθει χωρις εκτελωνισμο μη του λες να το στειλει πισω..........ουτε το κρατος σε ρωταει για να σου παρει τα λεφτα του ΙΚΑ ΜΙΚΑ ΣΙΚΑ που 'δινεις' ως ασφαλεια καθε χρονο και να μη σου προσφερει τιποτα απο αυτα που πληρωνεις......
    Ξεφυγα λιγο αλλα θελω να πω οτι υπαρχουν δικια απο ολες τις πλευρες...........
    Καταγράφηκε
    extenge
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 449


    Nikos


    « Απάντηση #36 στις: Κυριακή, 13 Φεβ 2011, 22:31:16 »

    Εν παση περιπτωση αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι δεν εχει κανεις το δικαιωμα να στερει την αποδειξη απο τον πελατη αφου εκτος των αλλων αυτη αποτελει και εγγυηση για το προιον που αγορασε....
    Καταγράφηκε
    gravitywins
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 147


    « Απάντηση #37 στις: Κυριακή, 13 Φεβ 2011, 22:58:05 »

    Ο συλλογισμός σου ακούγεται μάλλον ρηχός. Εξηγούμαι, εά εγώ δεν πληρωθώ δεν θα ψωνίσω από την επιχείρηση χ γιατί απλά δεν θα έχω τα χρήματα να το κάνω. Άν η επιχείρηση χ χάσει ένα συγκεκριμένο αριθμό δυνητικών πελατών, θα κλείσει. Κλειστή με μηδενικό κύκλο εργασιών σημαίνει ότι δεν θα έχει την ανάγκη από βοήθεια λογιστή... Επίσης δεν θα αποδώσει φόρο άρα οι αμοιβόμενοι από το δημόσιο δεν θα είναι δυνατό να πληρωθούν κλπ κλπ. Οπότε τι κάνουμε??? Βack to square one που λένε και οι Αγγλοσάξονες.
    Δεν μπορώ να το πιστέψω ότι μπορείς να σκέφτεσαι έτσι. Το αποδίδω σε κάποια φόρτιση, που ανθρώπινα οδηγούν συνήθως τέτοιες συζητήσεις. Το θέμα είναι, κατά την γνώμη μου και το επαναλαμβάνω, ότι οι επιχειρήσεις πρέπει να κόβουν απόδειξη και να αποδίδουν τον ΦΠΑ.

    το θεμα σε αυτο το τοπικ δεν ειναι καθολου συγκεκριμενο...αφορα ολους μας οσους κλεβουν το δημοσιο με τον ενα ή τον αλλο τροπο...σημασια εχει οτι ολοι κλεβουμε...αυτο ειναι δεδομενο...
    τωρα αναφορικα με την εργασια σου ειναι φυσικο να θελεις να πληρωνει ο κοσμος φορους...ενα δεν πληρωνει  δεν θα πληρωθεις και εσυ...
    εαν ομως ειχες επιχειρηση δικη σου και εκοβες ολες τις αποδειξεις και κυνηγουσες τον πελατη με το δικανο και του εκανες και ενα 30% για να μην τον χασεις, τοτε φιλε μου με μαθηματικη ακριβεια , θα ειχες λουκετο σε 3 μηνες...τα πραγματα ειναι απλα και δεδομενα...
    Καταγράφηκε

    Never argue with an idiot, he'll drive you down to his level and beat you by experience.
    TOLIS
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.264



    « Απάντηση #38 στις: Δευτέρα, 14 Φεβ 2011, 13:19:33 »

    τι ειναι αυτο που δεν μπορεις να πιστεψεις αγαπητε μου φιλε???
    οτι ενα κρατος που κλεβει ασυστολα τα χρηματα του ελληνικου λαου εδω και 40 χρονια τουλαχιστον, απαιτει απο αυτον να ειναι συνεπης στις φορολογικες του υποχρεωσεις???.....γιατι να πληρωσω, οταν ξερω οτι τα χρηματα που θα δωσω θα τα φανε εν ριπη οφθαλμου?Huh
    και για να το κανω πιο "λιανο"" θα σας πω μια ιστορια , ετσι λιγο λαικη , για να το καταλαβετε...ολο αυτο το σκηνικο μου μοιαζει ως εξης..
     
    η κυρα δεσποινα ζει εδω και πολλα χρονια σε μια συνοικια καπου στην ελλαδα..
    τον τελευταιο καιρο πολυ τακτικα, οταν απουσιαζει, μπαινει μεσα στο σπιτι της ο ιδιος κλεφτης και την κλεβει τα χρηματα, αλλα και διαφορα αλλα αντικειμενα.
    εχοντας αγανακτησει λοιπον η κυρα δεσποινα, αποφασιζει να κρυψει τα τιμαλφη της, ετσι ωστε την επομενη φορα ο κλεφτης να μην τα βρει...
    μπαινοντας λοιπον ο κλεφτης μεσα στο σπιτι, ψαχνει και δεν βρισκει τιποτε..και τοτε......παει και της κανει παραπονα...
    ----καλα ρε κυρα δεσποινα, μπηκα μεσα στο σπιτι σου και δεν βρηκα τιποτα να κλεψω..γιατι τα κρυβεις??? δεν ειναι σωστο.....

    ετσι λοιπον και το ελληνικο κρατος....ενω μας κλεβει, εχει την απαιτηση να μην τα κρυβουμε....
    ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ.......ΕΛΠΙΖΩ ΤΩΡΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ...
     
    Καταγράφηκε

    cogito ergo sum....
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #39 στις: Δευτέρα, 14 Φεβ 2011, 13:37:18 »

    Και μεις που είμαστε μισθωτοί τι κάνουμε?  Τίποτα, αφού δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.

    Δεν λέω μεγάλες κουβέντες και δεν ξέρω κι εγώ αν ήμουνα ελεύθερος επαγγελματίας τι θα έκανα.  Αλλά μην προσπαθείς κιόλας να το βγάλεις σαν να είναι το σωστό και το αυτονόητο, γιατί τότε θα πρέπει να μας εξηγήσεις γιατί για τον ελεύθερο επαγγελματία είναι σωστό και αυτονόητο να πληρώνει λιγότερα σε βάρος των υπολοίπων, και όχι σε σχέση με το τι του κάνει το κράτος, που το κάνει σε όλους μας.

    Σεραφείμ
    Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    pissas
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 443


    « Απάντηση #40 στις: Δευτέρα, 14 Φεβ 2011, 13:58:00 »

    Και μεις που είμαστε μισθωτοί τι κάνουμε?  Τίποτα, αφού δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.

    Δεν λέω μεγάλες κουβέντες και δεν ξέρω κι εγώ αν ήμουνα ελεύθερος επαγγελματίας τι θα έκανα.  Αλλά μην προσπαθείς κιόλας να το βγάλεις σαν να είναι το σωστό και το αυτονόητο, γιατί τότε θα πρέπει να μας εξηγήσεις γιατί για τον ελεύθερο επαγγελματία είναι σωστό και αυτονόητο να πληρώνει λιγότερα σε βάρος των υπολοίπων, και όχι σε σχέση με το τι του κάνει το κράτος, που το κάνει σε όλους μας.

    Σεραφείμ

    Ποιος ειπε πως ο ελευθερος επαγγελματιας πληρωνει ρε παιδια λιγοτερο απο τον μισθωτο? Το κακο με την παρουσα κατασταση ειναι πως τελικα στραφεικαμε ο γειτονας εναναντιων του γειτονα του, επειδη κανουν διαφορετικες δουλειες, και ας πληρωνουν και οι 2 τα ιδια.Το σωστο και το νομιμο για να επανελθουμε στο θεμα μας ειναι να απαιτουμε να παιρνουμε αποδειξη, να μην δηλωνουμε ποτε μικροτερες τιμες στα δεματα που φερνουμε απο κινα για να περναμε και ΟΛΟΙ απο το τελωνιο, να δηλωνουμε ολα τα εισοδηματα μας στην εφορια,να μην διαμαρτυρομαστε για για τις μειωσεις που μας κανουν, αφου τελικα οντως δεν αποδιδουμε για οσα πληρωνομαστε και παει λεγοντας. Αυτα ωστοσο θα ηταν τα ιδανικα σε μια ευνομουμενη κοινωνια, που θα εβλεπες ο κοπος σου να πιανει τοπο... σε μια κοινωνια που ειναι λιιιγο ποιο ευελικτη τωρα....
    Καταγράφηκε

    esky kob
    copter x 450 se v2
    copterx 450 pro  belt
    eflite msr
    rjx xtream 50
    skype: LandTamer
    TOLIS
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.264



    « Απάντηση #41 στις: Δευτέρα, 14 Φεβ 2011, 14:47:06 »

    Και μεις που είμαστε μισθωτοί τι κάνουμε?  Τίποτα, αφού δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.

    Δεν λέω μεγάλες κουβέντες και δεν ξέρω κι εγώ αν ήμουνα ελεύθερος επαγγελματίας τι θα έκανα.  Αλλά μην προσπαθείς κιόλας να το βγάλεις σαν να είναι το σωστό και το αυτονόητο, γιατί τότε θα πρέπει να μας εξηγήσεις γιατί για τον ελεύθερο επαγγελματία είναι σωστό και αυτονόητο να πληρώνει λιγότερα σε βάρος των υπολοίπων, και όχι σε σχέση με το τι του κάνει το κράτος, που το κάνει σε όλους μας.

    Σεραφείμ
    φιλε σεραφειμ....ποιος σου λεει οτι ο εμπορος ή ελευθερος επαγγελματιας πληρωνει λιγοτερο απο τους μισθωτους???(με εξαιρεση κατι μεγαλογιατρους και μεγαλοδικηγορους)..
    και δεν αναφερομαι μονο στους επαγγελματιες...κανενας να μην πληρωσει..κανενας...να γινει παυση πληρωμων προς το δημοσιο, μπας και παρουν το μηνυμα οτι ο λαος πλεον δεν ειναι προβατο, εχει ξυπνησει και απαιτει αυτα που θα πληρωνει να εχουν ανταποδοση...δες τους συνταξιουχους, δες τους μισθωτους.....τους εχουν τσακισει...τους μειωνουν τις αποδοχες καθημερινα με νομους, με επιχειρησιακες συμβασεις, με την καταργηση των ΣΣΕ....τι αλλο να πω...
    οπως ειναι σαφως παρανομο να μην εκδιδεις αποδειξη, αλλο τοσο ειναι παρανομο να εισπρατεις τα λεφτα του κοσμου σαν κρατος και να τα κανεις μιζες, προμηθειες,βατοπαιδια, τραπεζοματα υψηλων προσωπων, eurovision...και να εχεις το θρασσος να ζητας και αλλα λογω του οτι, αυτα που πηρες εως τωρα , δεν φτανουν γιατι εσυ σαν κρατος εκανες την χειροτερη διαχειριση και κατασπαταληση......
    τι θελετε να σας πω...οτι στον Αγιο Ευστρατιο , ενα μικρο νησακι ΝΔ της Λημνου, με 350 κατοικους, εχει 33 δασκαλους???
    θα μπορουσα να γραφω για ωρες.....αλλα θα με βγαλουν εκτος θεματος(ειμαι ηδη) Ντροπή Ντροπή Ντροπή

    στο θεμα μας...
    εμπορος....
    ενοικιο.......1000
    τεβε           400
    φως νερο τηλεφωνο  200
    κοινοχρηστα             50
    θερμανση                100
    λογιστης                  100
    υποστηριξη site        100

    2000 ευρω τον μηνα εξοδα με το καλημερα...χωρις να υπολογιζω πληρωμες φπα, προμηθευτων και φορου εισοδηματος...
    για να εχει κερδος ενα μαγαζι λοιπον δεν πρεπει να πουλαει μοντελλα , αλλα τα fullscale αεροπλανα, ή ναρκωτικα ή γυναικες....
    δυστυχως κυριοι....αυτη ειναι η αληθεια....εμπορος δεν ειμαι, αλλα τα βλεπω καθε μερα ...και τα χειροτερα επονται...
    Καταγράφηκε

    cogito ergo sum....
    Χρηστος Βαγενας (vchris)
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.333



    « Απάντηση #42 στις: Δευτέρα, 14 Φεβ 2011, 15:23:59 »

    δυστυχως παντα η φτωχεια εφερνε φαγωμαρα
    μας εχουν κανει να αναθεωρουμε τα ευκολονοητα?
    ποιος τα εφαγε?
    τα φαγαμε ολοι μαζι?
    το 2008 το χρεος ηταν 261 δις
    το 2009 ηταν 298 δις
    αυτο σημαινει οτι τη χρονια αυτη (αν τα φαγαμε ολοι μαζι)
    η καθε οικογενεια ειχε φαει η ειχε βαλει στην ακρη 12000 ευρω
    δε νομιζω
    το ιδιο περιπου και τις προιγουμενες χρονιες
    (μπας και τ'χω πουθενα κρυμενα και δε το ξερω?)
     ο καθενας μας κοιτα απο που θα γλυτωσει εστω και 1 ευρω
    αλλος απο αφορολογητη εισαγωγη και αλλος απο εκπτωση
    αν αυτη η εκπτωση ερχετε απο το φπα η απο κατι αλλο δε μας νοιαζει
    (παντως για να εχει κλεψει η καθε οικογενεια 12000 ευρω απο φπα σε 1 χρονο πρεπει να εκανε εξτρα αγορες 65000 ευρω!)
    δε θυμαμε τι μικροπραγματα αγορασα εκεινη τη χρονια  Crazy2



     
    Καταγράφηκε
    Demetre
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 235



    « Απάντηση #43 στις: Δευτέρα, 14 Φεβ 2011, 16:41:32 »

    Το κακό/καλο φίλοι μου είναι πως η Δημοκρατία εξαρτάται στην "υπευθηνότητα" του πολίτη.
    Τώρα όμως έχουμε και την άτιμη την πραγματικότητα που μας δείχνει πως το καράβι προσάραξε,και ως αποτέλεσμα πνιγόμαστε.
    Τώρα κατηγορούνται οι "κωπηλάτες"που το καράβι έπιασε ξηρά.
    Τώρα σωστό είναι να κάνουμε,ο καθένας το καθήκον του,αλλα έχουν βγει όλοι οι "Καπεταναίοι"και όλοι οι "Αξιωματικοί",και φωνάζουν και βρίζουν,τους κωπηλάτες ,πως είναι οι "Υπεύθηνοι του κακού",(ΑΘΕΛΟΣ ΠΑΡΑΛΗΠΤΩΝΤΑΣ) ότι επί χρονια κάνουν "Ύποπτες παρατιμονιές".
       Όταν ένα ΛΑΟ τον ΛΗΣΤΕΥΕΙΣ επί μια ζωή,του βάζεις το κεφάλι κάτω από το νερό,και όταν πάει να το βγάλει για να ανασάνει,πως δύνασαι να τον κατηγορείς,επειδή κάννη ότι δύναται για να επιβίωση?
       Οι λέξεις Σκλαβιά,και Δουλειa,είναι δυστυχώς,μέρος της Ιστορίας μας Επαναλαμβανόμενο.Παλιά επερχόταν διά των οπλων,σήμερα διά του Credit Card,Μνημόνιο,k.t.l.και το Μεγάλο Ψάρι συνέχιση να τρώει το Μικρό.Διά πόλης Λύπης Jim
    Καταγράφηκε
    argiris_big
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 685


    ...........


    WWW
    « Απάντηση #44 στις: Δευτέρα, 14 Φεβ 2011, 17:38:26 »

    Το κακό/καλο φίλοι μου είναι πως η Δημοκρατία εξαρτάται στην "υπευθηνότητα" του πολίτη.
    Τώρα όμως έχουμε και την άτιμη την πραγματικότητα που μας δείχνει πως το καράβι προσάραξε,και ως αποτέλεσμα πνιγόμαστε.
    Τώρα κατηγορούνται οι "κωπηλάτες"που το καράβι έπιασε ξηρά.
    Τώρα σωστό είναι να κάνουμε,ο καθένας το καθήκον του,αλλα έχουν βγει όλοι οι "Καπεταναίοι"και όλοι οι "Αξιωματικοί",και φωνάζουν και βρίζουν,τους κωπηλάτες ,πως είναι οι "Υπεύθηνοι του κακού",(ΑΘΕΛΟΣ ΠΑΡΑΛΗΠΤΩΝΤΑΣ) ότι επί χρονια κάνουν "Ύποπτες παρατιμονιές".
       Όταν ένα ΛΑΟ τον ΛΗΣΤΕΥΕΙΣ επί μια ζωή,του βάζεις το κεφάλι κάτω από το νερό,και όταν πάει να το βγάλει για να ανασάνει,πως δύνασαι να τον κατηγορείς,επειδή κάννη ότι δύναται για να επιβίωση?
       Οι λέξεις Σκλαβιά,και Δουλειa,είναι δυστυχώς,μέρος της Ιστορίας μας Επαναλαμβανόμενο.Παλιά επερχόταν διά των οπλων,σήμερα διά του Credit Card,Μνημόνιο,k.t.l.και το Μεγάλο Ψάρι συνέχιση να τρώει το Μικρό.Διά πόλης Λύπης Jim
    ..............................................................................
     Thumbs up
    Καταγράφηκε

    When flying inverted..... "Down" is "Up" , and "Up"  is   "VERY EXPENSIVE"
    Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αερομοντελλισμός στο Aeromodelling GR  |  Aeromodelling GR - γενικές συζητήσεις (Συντονιστής: ArgyrisGiannetakis)  |  Θέμα: τι πρεπει να κανουμε αν δεν μας κοβουν αποδειξη?
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.035 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.