Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.388 μηνύματα σε 12.382 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 00:09:18

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 00:09:18

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    [Χθες στις 22:36]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 10:50]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 09:16:06]

    [Τρίτη, 23 Απρ 2024, 11:50:38]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304388
    Σύνολο θεμάτων: 12382
    Online σήμερα: 76
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 4
    Επισκέπτες: 68
    Συνολικά: 72
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Μετά το Solo Pro 2 τι ;  (Αναγνώστηκε 4073 φορές)
    greco
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 38


    « στις: Σάββατο, 28 Αύγ 2010, 10:44:54 »

    Εδώ και 2 μήνες πετάω το Nine Eagles Solo Pro 2 με 3 μπαταρέις μπορώ να πώ ότι γράφω πολλές ώρες κάθε φορά. Είχα τις ατυχέις μου αλλά με την πληθώρα ανταλλακτικών άλλαξα ότι έσπασα ενώ οι πτώσεις μου έδωσαν αρκετές εμπειρίες για το τι , πώς και πότε πρέπει να πετάω.

    Πλέον επειδή πάντα με ενθουσίαζε το FPV θέλω να πάω στο επόμενο βήμα και σε κάτι που θα σηκώνει τον ανάλογο εξοπλισμο. Πρώτα πρέπει βέβαια να μάθω να το πετώ από την κλασσική οπτικη.
    Έχω κάνει μία ερευνα και καταλήγω ότι καλό είναι να έχω καλό Tx/Rx και ένα φθηνό ελικόπτερο που κάθε τι που θα σπά ή θα παρουσιάζει πρόβλημα να το αντικαθιστώ με επώνυμο εξάρτημα.

    Οπότε κοιτώ TREX450 clones ή τέλος πάντων κάτι σαν clone.

    Με έχει ψιλοπείσει ο τύπος από το helipal.com να πάρω το STORM 450 Glass Fiber Edition (RTF) 254.15€ + αναβαθμισμένο radio Walkera WK2801-Pro για 109.65€(λέτα να δείνει μόνο το Tx γι'αυτο είναι φθηνή η ανάβαθμιση Wink επιπλέον.

    Από την άλλη έχω διαβάσει πολύ καλά πράγματα για το CopterX 450  και σε αυτή την έκδοσηhttp://www.ehirobo.com/shop/product_info.php?cPath=334_174&products_id=9572 που διαβάζω ότι είναι κλώνος του TREX450PRO βγαίνει στα ίδια λεφτά με το Storm 450 αλλά το ehirobo οπου το είδα δεν προσφέρει καλύτερο RADIO σαν upgrade και θα πρέπει να δώσω 160€(Tx/Rx) ή και παραπάνω αν αγοράσω ξεχωριστά το Walkera WK2801-Pro set.

    Από το helipal μου είπαν ότι πάντα θα υπάρχουν διαθέσιμα spares και σε ποσότητες για το STORM γιατι προωθούν πολύ αυτο το μοντέλο το οποίο είναι καλής ποιότητας, φθηνό αλλά όπως παραδέχτηκαν με κακά ηλεκτρονικά(γι'αυτό προτείνουν την αναβάθμιση σε radio Walkera).

    Να έπαιρνα CopterX και να άφηνα την μαμά τηλεκατεύθυνση μέχρι να μάθω και αργότερα να έπερνα μία καλύτερη Walkera, DX7 κτλ ;

    Απλά το πακέτο του Storm με την αναβάθμιση σε radio walkera μου φαίνεται πολύ οικονομικό πακέτο ενώ και τα δύο ελικόπτερα δεν πιστεύω να μου δημιουργήσουν θέμα ανταλλακτικών όπως φαίνεται.

    Καταγράφηκε

    Trex 450 Pro
    Nine Eagles Solo Pro V2
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.225


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #1 στις: Σάββατο, 28 Αύγ 2010, 12:52:04 »

    Θα σου πρότεινα σαν πρώτη κίνηση μία καλή τ/κ όπως Spektum, Futaba, Hitek, Jr
    άλλωστε θα στο πουν και οι επόμενοι φίλοι και μετά κινείσαι ανάλογα τα χρηματά σου!!   Wink
    Καταγράφηκε
    pissas
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 443


    « Απάντηση #2 στις: Σάββατο, 28 Αύγ 2010, 21:24:59 »

    το copterx pro, οπως και το trex 450 pro, εχουν προβλημα με το πλαισιο τους, ειναι πολυ στενο. Πετανε πολυ ομορφα για 450, αλλα η καλωδιωση τους ειναι ψιλο εφιαλτης. Οποτε αν σκεφτεσαι τωρα σε αυτο να βαλεις επιπροσθετα και καμερα για fpv, δεν νομιζω να γινεται καν .Παρε μια επωνυμη κατευθυνση , και μετα αν σε ενδιαφερει το fpv ειτε παρε ενα 500αρι το μικροτερο αλλιως κοιτα λυσεις tricopter-multicopter που ειναι πρακτικα τελεια για fpv λογω σταθεροτητας. οποιοδηποτε 450 και fpv δεν νομιζω πως θα αποδωσει ικανοποιητικα...
    Καταγράφηκε

    esky kob
    copter x 450 se v2
    copterx 450 pro  belt
    eflite msr
    rjx xtream 50
    skype: LandTamer
    killbill
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 47



    « Απάντηση #3 στις: Σάββατο, 28 Αύγ 2010, 21:44:50 »

    και εγω ενα solo pro εχω εδω και μερικες μερες φιλε μου. δεν ξερω ακομη βεβαια να πεταω καλα αλλα ηδη σκεφτομαι το επομενο βημα και μου προτειναν ενα kds450c rtf.
    Καταγράφηκε
    itf68
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 514



    « Απάντηση #4 στις: Κυριακή, 29 Αύγ 2010, 07:06:29 »

    Και εγώ είμαι της γνώμης να πάρεις μια καλή κατεύθυνση από την αρχή γιατί είναι κατί που θα το χρησημοποιείς όσα μοντέλα και να αλλάξεις!
    Από κλόνους το κόπτερ Χ που λες είναι καλό, το έχω για τον γιο μου. Το στορμ ξεφέυγει λίγο κατασκευαστικά στα φρέιμς και σίγουρα θα έχει και άλλες διαφορες σε σχεση με τα Τ-ρεξ από οτι το κοπτερ που είναι ακρηβής κλόνος και θα μπορεις να βρήσκεις ανταλλακτικά και στα περίπτερα που λέει ο λόγος...!
    Καταγράφηκε

    Τάσος  希腊
    T-Rex 250SE
    T-rex 450 pro
    Genius 500
    Vibe 500E FBL
    T-Rex 550E DFC V3
    T-Rex 600EFL PRO
    Vibe 50NEX FBL
    Logo 550SX
    2 Χ Logo 600SE
    Kasama Dune 600
    2 Χ Kasama Srimok 90
    Kasama Srimok 90E FAIFA
    Logo 800 xtreme
    και κανα δυό ανεμοπλάνα...!
    Hobby-Shop.gr
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 61



    WWW
    « Απάντηση #5 στις: Κυριακή, 29 Αύγ 2010, 09:57:22 »

    Δώσε κάτι παραπάνω και δε θα το μετανοιώσεις καμία σχέση με 450ρια κτλ πετάει και με απλή αεροπλάνική τ/κ
    [img width= height=]http://www.hobby-shop.gr/cscart/images/product_images/DSC02474.jpg[/img]
    Καταγράφηκε
    greco
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 38


    « Απάντηση #6 στις: Δευτέρα, 30 Αύγ 2010, 11:08:38 »

    Ευχαριστώ παιδιά για τις προτάσεις και τις προτροπές, αλλά τελικά βρηκά αυτό https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=16141.msg141702#msg141702 που με 100€ μου δίνει τα πάντα και δεν με νοιάζει και αν το σπάσω. Για FPV θα με καλύψει στα πρώτα βήματα αφού όπως και να έχει έχω δεί αρκετά βίντεο από 450 με FPV και ήταν ΟΚ. Αργότερα βλέπουμε για μεγαλύτερο.

    Μένει η τηλεκατεύθυνση και μπαταρίες.

    Έχω φάει κόλλημα με την τηλεκατεύθυνση όμως.

    Μία στα 2.4ghz με καλύπτει για αποστάσεις έως 1km σε οπτική επαφή(FPV) ;
    Επίσης θα θεωρούσατε την Walkera WK2801-Pro αξιόπιστη και συμφέρουσα με τα 8 κανάλια που προσφέρει; Η DX6i με τον διπλό δέκτη θα έχει καλύτερη εμβέλεια ; Και η Walkera αναφέρει ότι είναι dual receiver αν και δεν έχει ξεχωριστό δεύτερο ζευγος κεραιών ο δέκτης.
     Ο Jackie από helipal.com μου έγραψε ότι την προτιμά, και φτάνει 2km όπου και έχασε το σήμα  επίτηδες για να κάνει fail test. Μου αρέσει η ιδέα με τα πάνω από 6 κανάλια για tilt της onboard καμερας εφόσον βάλω τέτοια.

    Καταγράφηκε

    Trex 450 Pro
    Nine Eagles Solo Pro V2
    dk31
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 88


    « Απάντηση #7 στις: Δευτέρα, 30 Αύγ 2010, 13:43:58 »

    Φίλε greco, ψάξε χαλαρά και μην πολυαγχώνεσαι για το fpv. Από mSr σε fpv με 450άρι/500άρι η απόσταση είναι πολύ μεγάλη...Το να μάθεις να στήνεις και να πετάς ενα CP ελικόπτερο θα σε κρατήσει απασχολημένο για κάμποσο καιρό. Οπότε, τα επόμενα βήματα είναι να βρεις μια καλή τηλ/ση και έναν εξομοιωτή.
    Οι στάνταρ συμβουλές για την τηλ/ση είναι:
    - προτίμησε μια γνωστή-αξιόπιστη μάρκα (futaba, JR, Spektrum). Μην κοιτάς παραπέρα...
    - 6 κανάλια, και αν αντέχεις οικονομικά 7 κανάλια. Αγοράζεις μια φορά, και τα 7 σε καλύπτουν για πάντα
    - Για χαμηλότερο κόστος ψάξε για μεταχειρισμένη πρόσφατης τεχνολογίας. Υπάρχουν πολλοί που αναβαθμίζουν τηλ/ση και πουλάνε την παλιά.
    Επίσης συμπαθητικές τιμές θα βρεις στο e-bay
    Το fpv βάλτο στο πρόγραμμα για του παραχρόνου
    Καλή τύχη Thumbs up
    Καταγράφηκε
    killbill
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 47



    « Απάντηση #8 στις: Δευτέρα, 30 Αύγ 2010, 17:08:50 »

    Φίλε greco, ψάξε χαλαρά και μην πολυαγχώνεσαι για το fpv. Από mSr σε fpv με 450άρι/500άρι η απόσταση είναι πολύ μεγάλη...Το να μάθεις να στήνεις και να πετάς ενα CP ελικόπτερο θα σε κρατήσει απασχολημένο για κάμποσο καιρό. Οπότε, τα επόμενα βήματα είναι να βρεις μια καλή τηλ/ση και έναν εξομοιωτή.
    Οι στάνταρ συμβουλές για την τηλ/ση είναι:
    - προτίμησε μια γνωστή-αξιόπιστη μάρκα (futaba, JR, Spektrum). Μην κοιτάς παραπέρα...
    - 6 κανάλια, και αν αντέχεις οικονομικά 7 κανάλια. Αγοράζεις μια φορά, και τα 7 σε καλύπτουν για πάντα
    - Για χαμηλότερο κόστος ψάξε για μεταχειρισμένη πρόσφατης τεχνολογίας. Υπάρχουν πολλοί που αναβαθμίζουν τηλ/ση και πουλάνε την παλιά.
    Επίσης συμπαθητικές τιμές θα βρεις στο e-bay
    Το fpv βάλτο στο πρόγραμμα για του παραχρόνου
    Καλή τύχη Thumbs up

    τα 7 καναλια στα ελικοπτερα ειναι αρκετα?
    Καταγράφηκε
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #9 στις: Δευτέρα, 30 Αύγ 2010, 17:11:53 »

    Φίλε greco, ψάξε χαλαρά και μην πολυαγχώνεσαι για το fpv. Από mSr σε fpv με 450άρι/500άρι η απόσταση είναι πολύ μεγάλη...Το να μάθεις να στήνεις και να πετάς ενα CP ελικόπτερο θα σε κρατήσει απασχολημένο για κάμποσο καιρό. Οπότε, τα επόμενα βήματα είναι να βρεις μια καλή τηλ/ση και έναν εξομοιωτή.
    Οι στάνταρ συμβουλές για την τηλ/ση είναι:
    - προτίμησε μια γνωστή-αξιόπιστη μάρκα (futaba, JR, Spektrum). Μην κοιτάς παραπέρα...
    - 6 κανάλια, και αν αντέχεις οικονομικά 7 κανάλια. Αγοράζεις μια φορά, και τα 7 σε καλύπτουν για πάντα
    - Για χαμηλότερο κόστος ψάξε για μεταχειρισμένη πρόσφατης τεχνολογίας. Υπάρχουν πολλοί που αναβαθμίζουν τηλ/ση και πουλάνε την παλιά.
    Επίσης συμπαθητικές τιμές θα βρεις στο e-bay
    Το fpv βάλτο στο πρόγραμμα για του παραχρόνου
    Καλή τύχη Thumbs up

    τα 7 καναλια στα ελικοπτερα ειναι αρκετα?

    τα 7 ειναι οτι πρεπει απλα αν καποτε εχεις νιτρο και βαλεις gov τοτε δεν θα εχεις αδειο καναλι για κανενα gadgetaki...!
    Καταγράφηκε
    vtr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.568


    α........ ρε και να ειχα τα 3 ΧΧΧ...


    « Απάντηση #10 στις: Δευτέρα, 30 Αύγ 2010, 18:43:08 »

    τα 7 ειναι οτι πρεπει απλα αν καποτε εχεις νιτρο και βαλεις gov τοτε δεν θα εχεις αδειο καναλι για κανενα gadgetaki...!

    Ναι ρε gamoto........  και εγώ θέλω τώρα ένα καναλάκι για ένα special gadgetaki που περιμένω, και δεν έχω... Ντροπή
    Καταγράφηκε

    Sponsored by: nemhobby.com 

    killbill
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 47



    « Απάντηση #11 στις: Δευτέρα, 30 Αύγ 2010, 20:22:35 »

    Φίλε greco, ψάξε χαλαρά και μην πολυαγχώνεσαι για το fpv. Από mSr σε fpv με 450άρι/500άρι η απόσταση είναι πολύ μεγάλη...Το να μάθεις να στήνεις και να πετάς ενα CP ελικόπτερο θα σε κρατήσει απασχολημένο για κάμποσο καιρό. Οπότε, τα επόμενα βήματα είναι να βρεις μια καλή τηλ/ση και έναν εξομοιωτή.
    Οι στάνταρ συμβουλές για την τηλ/ση είναι:
    - προτίμησε μια γνωστή-αξιόπιστη μάρκα (futaba, JR, Spektrum). Μην κοιτάς παραπέρα...
    - 6 κανάλια, και αν αντέχεις οικονομικά 7 κανάλια. Αγοράζεις μια φορά, και τα 7 σε καλύπτουν για πάντα
    - Για χαμηλότερο κόστος ψάξε για μεταχειρισμένη πρόσφατης τεχνολογίας. Υπάρχουν πολλοί που αναβαθμίζουν τηλ/ση και πουλάνε την παλιά.
    Επίσης συμπαθητικές τιμές θα βρεις στο e-bay
    Το fpv βάλτο στο πρόγραμμα για του παραχρόνου
    Καλή τύχη Thumbs up

    τα 7 καναλια στα ελικοπτερα ειναι αρκετα?

    τα 7 ειναι οτι πρεπει απλα αν καποτε εχεις νιτρο και βαλεις gov τοτε δεν θα εχεις αδειο καναλι για κανενα gadgetaki...!

    νομιζω ποτε δεν θα ασχοληθω με κατι αλλο εκτος ηλεκτρικου(ποτε μη λες ποτε βεβαια) οποτε μια 7αρα ειναι οτι πρεπει. no money no honey ακομα αλλα εχω δουλεια μεχρι να μου ειναι χρησιμη.
    Καταγράφηκε
    dk31
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 88


    « Απάντηση #12 στις: Τρίτη, 31 Αύγ 2010, 08:47:11 »

    7άρα --> Ηλεκτρικό + γκατζετάκι
               ή Θερμικό +governor χωρίς γκατζετάκι
    Μην τα θέλουμε και όλα δικά μας, είναι και δύσκολοι οι καιροί...
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: Μετά το Solo Pro 2 τι ;
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 1.415 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.