Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 13:01:26

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 13:01:26

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 194
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 56
    Συνολικά: 58
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2 3 4  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: DIY modules - Μετατροπή Οποιουδήποτε Πομπού σε τεχνολογία 2,4GHz !  (Αναγνώστηκε 17135 φορές)
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « στις: Δευτέρα, 12 Απρ 2010, 15:27:49 »

    Καλησπέρα σας .

    Με μεγάλη μου χαρά νομίζω ότι σιγά-σιγά λύνουμε το κουβάρι του "μυστηρίου" ακόμη και για Πομπούς "παλαιάς" κοπής. Παρακαλώ διαβάστε το σχετικό άρθρο και ευχαρίστως να το συζητήσουμε περαιτέρω...
    http://www.greekwings.gr/HTML/ARTHRA/2,4GHz/MetatropiSe2,4GHz.htm

    Το GreekWings.gr διαθέτει τον αντίστοιχο συμβατό 6κάναλο Δέκτη με 32 ευρώ ... :
    http://www.greekwings.gr/index.php?target=products&product_id=32020

    Φιλικά , DM
    « Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 12 Απρ 2010, 19:36:19 από DeltaMan » Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    TOLIS
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.264



    « Απάντηση #1 στις: Δευτέρα, 12 Απρ 2010, 16:29:38 »

     Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy
     idiot2 idiot2 idiot2 idiot2
     Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε

    cogito ergo sum....
    POCAHO
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 107



    WWW
    « Απάντηση #2 στις: Δευτέρα, 12 Απρ 2010, 19:48:22 »

    ΓΕΙΑΑΑΑΑ

    EXΩ ΤΗΝ HITEC OPTIC SPORT ΗΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ MODULE .
    ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΕ 2,4??

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


    * HITEC_OPTIC_SPORT.jpg (15.06 KB, 308x400 - εμφανίστηκε 1143 φορές.)
    « Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 12 Απρ 2010, 20:03:44 από POCAHO » Καταγράφηκε
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #3 στις: Δευτέρα, 12 Απρ 2010, 20:49:17 »

    Καλησπέρα Κύριοι, καλησπέρα Pocaho.

    Ας υποθέσουμε ότι βγάζουμε το πίσω πλαστικό κάλυμα του πομπού. Προσοχή γιατί μερικές φορές πάνω του βρίσκονται "πιασμένα" τα καλώδια της τροφοδοσίας απ'την μπαταρία! Μήν το τραβάτε απότομα, αλλά όταν βγούν Όλες οι βίδες, σιγά-σιγά να αφαιρεθεί για να αποφύγουμε εκπλήξεις...
    Όταν αυτό "φύγει" θα δούμε την κεραία βιδωμένη πάνω σε μιά πλακέτα. Ίσως σε μερικούς πομπούς χρειαστεί να αφαιρεθεί απο πρίν η κεραία για να ανοίξει το πίσω κάλυμα, καταλαβαίνετε όμως τί εννοώ...
    Αυτή η πλακέτα που έχει πάνω της βιδωμένη την κεραία είναι το Υψηλής συχνότητας ραδιοκύκλωμα (RF Module). Άν αυτό συνδέεται με τις "υπόλοιπες" πλακέτες του πομπού με Τρία (3) καλώδια, κατά πάσα πιθανότητα το DIY κυκλωματάκι της Corona-RC θα μπορεί να το μετατρέψει...  Χαμόγελο
    Παρακαλώ παρατηρήστε στην παρακάτω φωτό ότι και ο πομπός που μετέτρεψα Δέν έχει ξεχωριστό Rf Module, αλλά δέν απαιτείται γιατί η μετατροπή ούτως ή άλλως είναι εσωτερική...!

    Το κύκλωμα μαζί με την κεραία, τους κονέκτορές του, η πλακετίτσα του Binding και κάποια βιδάκια κλπ που περιέχει, θα στοιχίζει περίπου 25 ευρώ ίσως και λίγο παραπάνω, και η εργασία για να το φτιάξω προσωπικά, αλήθεια σας λέω, Δέν την κάνω για λιγότερα απο 20 ευρώ! Είναι λεπτή εργασία και απαιτεί συγκέντρωση και χρόνο. Απο εκεί και έπειτα, κάθε 6κάναλος δέκτης θα στοιχίζει όπως προανέφερα γύρω στα 32 ευρώ.

    DM


    * 07April2010_003.jpg (82.12 KB, 808x553 - εμφανίστηκε 1138 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #4 στις: Τετάρτη, 13 Απρ 2011, 12:46:59 »

    Καλημέρα σας.

    Απολαύστε λίγο παρακάτω στην σελίδα του Link, την μετατροπή σε 2,4 GHz ακόμη και του MC-24 πομπού του Graupner... :
    http://www.greekwings.gr/HTML/ARTHRA/2,4GHz/MetatropiSe2,4GHz.htm

    DM    Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    m1john
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 120



    « Απάντηση #5 στις: Τετάρτη, 13 Απρ 2011, 14:37:40 »

    Και για να μην ψαχνεται αδικα και χωρις λογο εδω γινετε η δουλεια καλα και φτηνα  http://www.alphasportrc.com/catalog/      Thumbs up
    Καταγράφηκε
    GRELE
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 893



    « Απάντηση #6 στις: Τετάρτη, 13 Απρ 2011, 20:46:28 »

    Αγαπητοι φιλοι  εχω να πω δυο πραγματα
    Το πρωτο ειναι  ακομα ενα "μπραβο" στον φιλο deltaman που με ομορφο τροπο συνεχιζει να παρουσιαζει την δουλεια και τις προσπαθειες του !!
    Το δευτερο ειναι οτι θεωρω "ακομψο" το μηνυμα του φιλου m1john.
    Φιλικα
    Βασιλης Παπαδοπουλος
    Καταγράφηκε

    ......electrics are here to stay......
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #7 στις: Τετάρτη, 13 Απρ 2011, 21:23:37 »

    Συγνωμη για το εκτος θεματος.
    Θα συμφωνουσα με το ακομψο που ανφερεις εαν η παρουσιαση ειχε γινει στις κατηγοριες των καταστηματων.
    Στον συγκεκριμενο πινακα ομως ανταλλασουν αποψεις και γνωσεις οι αερομοντελιστες και δεν κανουν προωθηση προιοντων οι καταστηματαρχες.
    Ο Αποστολης εχει διπλη ιδιοτητα στο φορουμ. Μπορει να ποσταρει στα θεματα των αερομοντελιστων σαν χομπυστας οπως κανουμε ολοι αλλα και στην κατηγορια των καταστηματαρχων για να ανακοινωνει τα νεα προιοντα και προσφορες. Εδω κανει μια παρουσιαση σαν μοντελιστης για να μεταφερει γνωση σε αλλους.
    Με την δικια μου οπτικη ματια δεν υφισταται θεμα για ακομψο μυνημα. Αυτος ειναι ο αερομοντελισμος. Διαβασε οπου θες, ψαξε οσο μπορεις. Το συστημα της FrSky θεωρειται απο ΠΑΝΤΟΥ πολυ καλυτερο απο το αντιστοιχο της Corona, το συγκρινουν ακομη και με το συστημα της Futaba και σε καποια σημεια ειναι καλυτερο. Εσυ δεν θα το ελεγες σε εναν φιλο σου εαν σου εκανε την ερωτηση;
    « Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 13 Απρ 2011, 21:55:50 από orck » Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    corfiot
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 21


    « Απάντηση #8 στις: Τετάρτη, 13 Απρ 2011, 22:03:13 »

    Και για να μην ψαχνεται αδικα και χωρις λογο εδω γινετε η δουλεια καλα και φτηνα  http://www.alphasportrc.com/catalog/      Thumbs up
    Από αυτά που διάβασα διαπιστώνω ότι η μετατροπή σε 2,4GHz του φίλου Deltaman έχει εφαρμογή σε οποιοδήποτε σύστημα, ενώ η μετατροπή που προσφέρει ο επίσης φίλος της Alphasport εφαρμόζεται μόνο σε συστήματα με module.
    Καταγράφηκε
    m1john
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 120



    « Απάντηση #9 στις: Τετάρτη, 13 Απρ 2011, 22:17:51 »

    Και για να μην ψαχνεται αδικα και χωρις λογο εδω γινετε η δουλεια καλα και φτηνα  http://www.alphasportrc.com/catalog/      Thumbs up
    Από αυτά που διάβασα διαπιστώνω ότι η μετατροπή σε 2,4GHz του φίλου Deltaman έχει εφαρμογή σε οποιοδήποτε σύστημα, ενώ η μετατροπή που προσφέρει ο επίσης φίλος της Alphasport εφαρμόζεται μόνο σε συστήματα με module.

    Οχι φιλε μου ταιριαζει παντου με τα αναλογα πραγματα βεβαια και οσο για την τοποθετηση καλυτερα απο εργοστασιακη. Thumbs up
    Καταγράφηκε
    corfiot
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 21


    « Απάντηση #10 στις: Τετάρτη, 13 Απρ 2011, 22:34:56 »

    Και για να μην ψαχνεται αδικα και χωρις λογο εδω γινετε η δουλεια καλα και φτηνα  http://www.alphasportrc.com/catalog/      Thumbs up
    Από αυτά που διάβασα διαπιστώνω ότι η μετατροπή σε 2,4GHz του φίλου Deltaman έχει εφαρμογή σε οποιοδήποτε σύστημα, ενώ η μετατροπή που προσφέρει ο επίσης φίλος της Alphasport εφαρμόζεται μόνο σε συστήματα με module.

    Οχι φιλε μου ταιριαζει παντου με τα αναλογα πραγματα βεβαια και οσο για την τοποθετηση καλυτερα απο εργοστασιακη. Thumbs up
    Κουβέντα κάνουμε...
    Την απάντηση την ξέρουν καλύτερα οι φίλοι μας Deltaman και Alpasportrc.
    Καταγράφηκε
    m1john
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 120



    « Απάντηση #11 στις: Τετάρτη, 13 Απρ 2011, 22:43:07 »

    Και για να μην ψαχνεται αδικα και χωρις λογο εδω γινετε η δουλεια καλα και φτηνα  http://www.alphasportrc.com/catalog/      Thumbs up
    Από αυτά που διάβασα διαπιστώνω ότι η μετατροπή σε 2,4GHz του φίλου Deltaman έχει εφαρμογή σε οποιοδήποτε σύστημα, ενώ η μετατροπή που προσφέρει ο επίσης φίλος της Alphasport εφαρμόζεται μόνο σε συστήματα με module.

    Οχι φιλε μου ταιριαζει παντου με τα αναλογα πραγματα βεβαια και οσο για την τοποθετηση καλυτερα απο εργοστασιακη. Thumbs up
    Κουβέντα κάνουμε...
    Την απάντηση την ξέρουν καλύτερα οι φίλοι μας Deltaman και Alpasportrc.

    Σου μιλαω με σιγουρια γιατι ημουν παρων αρκετες φορες στο καταστημα του Κωστα την ωρα της μετατροπης.
    Καταγράφηκε
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #12 στις: Πέμπτη, 14 Απρ 2011, 10:50:26 »

    Καλημέρα παιδιά.

    Εντάξει, ήρεμα... Δέν ξέρω για την τεχνολογία του FrSky, αλλά ΔΕΝ μπορώ να υποστηρίξω κάθε καινούργιο που βγαίνει. Δέν έχω Απλά τόσα χρήματα που έχουν άλλοι, ούτε και χρόνο για προώθηση προιόντων γιατί έχω αφιερώσει το χρόνο μου στις Κατασκευές, και τό 'χω κάνει αυτό ενσυνείδητα.

    Πάντως, στη δική μου μετατροπή Δέν μπορώ να πώ ότι το αποτέλεσμα θα είναι ποιότητας Εργοστασίου. Ερασιτέχνης είμαι, ή όπως λέμε στα Αγγλικά...

     Τhe Cutting Edge of Low technology...  laugh
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    m1john
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 120



    « Απάντηση #13 στις: Πέμπτη, 14 Απρ 2011, 10:56:30 »

    Εγω φιλε μου που την εχω περιπου 2 μηνες την FRSKY ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Αλλα αυτο που εχει σημασια στο μοντελισμο ειναι η υποστηριξη και η ενημερωση και ο Κωστας Ζαχαριαδης ειναι κορυφη και στα δυο. Thumbs up
    Καταγράφηκε
    looney
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5


    « Απάντηση #14 στις: Πέμπτη, 14 Απρ 2011, 11:53:38 »

      Deltaman καταρχην μπραβο σου που ασχολησε και μας δινεις τα φωτα σου και πανω απο όλα έχεις αυτογνωσια και δεν το παιζεις σαν κατι αλλους μαστορας. Thumbs up
    Οσον αφορά τωρα περι κομψοτητας πως θα επρεπε δηλαδη καποιος που θελει να αναφερθει σε ενα μαγαζι οπως για παραδειγμα τον Alfasportrc που κανει  τις μετατροπες αυτες.
     Να κανει δηλαδη ολοκληρη ανφορα σε αυτο που θέλει να πει αλλα να μην πει ονοματα ε αυτα δεν γινινται
    Λοιπον ας μην τα ξεψειριζουμε τοσο τα πραγματα μπραβο και στα δυο παιδια και τον m1john και τον DeltaMan αλλα και στον Αlfasportrc που κανουν την ζωη μας πιο οικονομικη
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1] 2 3 4  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Η τηλεκατεύθυνση και τα αξεσουάρ (Συντονιστές: DEPRON MANIAC, kolotoympas)  |  Θέμα: DIY modules - Μετατροπή Οποιουδήποτε Πομπού σε τεχνολογία 2,4GHz !
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.043 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.