Aeromodelling GR  σε Ελληνικά in English en Français in Deutch in Italiano
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide Ο θαυμαστός κόσμος των μικρών αεροπλάνων Σε φιλοξενία: Το Βιβλίο του jkon E-mail E-mail
Currently there are 0 Users in the Chat!
285.759 μηνύματα σε 11.354 θέματα από 5.948 Μέλη / Τελευταίο μέλος: giourgg.1
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 14 Δεκ 2017, 12:15:45

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 14 Δεκ 2017, 12:15:45

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Τελευταίες 10 φωνές:
Δευτέρα, 20 Νοέ 2017, 22:44:55
Τα βλέπω όλα πράσινα !!!
Πρόσφατα θέματα
[Σήμερα στις 12:03]

[Σήμερα στις 11:11]

[Σήμερα στις 10:36]

[Σήμερα στις 07:06]

από Phanislo
[Σήμερα στις 01:26]

[Χθες στις 21:31]

[Τρίτη, 12 Δεκ 2017, 21:42:30]

από red_baron
[Τρίτη, 12 Δεκ 2017, 20:26:17]

από 470lp
[Τρίτη, 12 Δεκ 2017, 18:39:15]

[Τρίτη, 12 Δεκ 2017, 10:53:05]

από dominicm
[Δευτέρα, 11 Δεκ 2017, 11:05:46]

από tritongr
[Κυριακή, 10 Δεκ 2017, 21:38:35]

από dhiotis
[Κυριακή, 10 Δεκ 2017, 12:49:29]

[Κυριακή, 10 Δεκ 2017, 11:52:52]

από sliver
[Κυριακή, 10 Δεκ 2017, 10:43:25]
Google search

Aeromodelling GR
Μέλη
Σύνολο μελών: 5948
Τελευταίο: giourgg.1
Στατιστικά
Σύνολο μηνυμάτων: 285759
Σύνολο θεμάτων: 11354
Online σήμερα: 48
Online έως τώρα: 362
(Κυριακή, 2 Ιαν 2011, 08:42:40)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 33
Συνολικά: 45
Στυλ εμφάνισης

Aeromodelling GR - 20 χρόνια
Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Γιγαντιαία, υπό κλίμακα και με βενζίνη (Συντονιστής: ArgyrisGiannetakis)  |  Θέμα: ignition kill switch! « προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: [1]  Κάτω Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: ignition kill switch!  (Αναγνώστηκε 1739 φορές)

tanfoglio
Aeromodeller Sr. Member
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« στις: Δευτέρα, 11 Δεκ 2006, 14:04:00 »

Παιδιά βοήθεια γιατί στα ηλεκτρονικά...το χάος .

Έχω πάρει το kill swich της Great Planes για το Gas Μοτέρ μου. Το χειροκίνητο διακοπτάκι on-off δουλεύει κανονικά με την ηλεκτρονική και την μπαταρία. Το διακοπτάκι όμως που δουλεύει με το servo δεν έχω καταφέρει να το κάνω να ανοίγει το κύκλωμα και να διακόπτει την παροχή προς την μπαταρία!

Βγάζει μια γυμνή "ακίδα" αλλά τι συνδέω σε αυτή (ή που συνδέω το καλώδιο που κολλάω στην άκρη της)Huh

Από τον χειροκίνητο διακόπτη on-off βγαίνει το ρεύμα (κόκκινο) που το συνδέω στην ηλεκτρονική και ο ουδέτερος μ(μαύρο) που τον έχω γειώσει στον κινητήτα. Κάνω κάτι λάθος?Huh

Γιώργος
Καταγράφηκε
Serafim
Administrator

Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δευτέρα, 11 Δεκ 2006, 18:02:19 »

Γιώργο καλησπέρα

Όταν είχα πάρει κι εγώ την πρώτη μου μηχανή βενζινης είχα αγοράσει έναν τέτοιο διακόπτη, τον οποίο ποτέ δεν χρησιμοποίησα.  Έχω την εντύπωση ότι αυτό το kill switch δεν είναι για μηχανές με ηλεκτρονική ανάφλεξη.  Στο site του Tower λέει:

This Switch Will Work On Any Grounded-Ignition Gasoline Engine.

Χωρίς να έχω πολύ εμπειρία και επειδή δεν έβγαζα άκρη εγώ τελικά έκανα το εξής:  Πήρα έναν απλό διακόπτη δέκτη και έκοψα το κόκκινο καλώδιο σε ένα σημείο και παρέμβαλα έναν διακόπτη με λαμάκι όπως έχει ατό της Great Planes.  Συνδέεις λοιπόν την μπαταρία κανονικά στον διακόπτη και την ηλεκτρονική εκεί που θα έβαζες τον δέκτη.  Για να πάει ρεύμα στην ηλεκτρονική πρέπει και ο χειροκίνητος να είναι ΟΝ και το λαμάκι να πατάει το διακοπτάκι.  Θέλει μόνο λίγο προσοχή γιατί ο διακόπτης με το λαμάκι έχει τρεις ακροδέκτες στο κάτω μέρος του, πρέπει να κολλήσεις το καλώδιο στους δύο που όταν είναι πατημένο το λαμάκι περνάει ρεύμα.

Αυτά όλα με την προϋπόθεση ότι η μηχανή σου έχει ηλεκτρονική.  Και βέβαια μπορεί και να κάνω λάθος και να υπάρχει τρόπος να λειτουργήσει και αυτός ο διακόπτης με ηλεκτρονική, απλά να μην τον ξέρω εγώ.  Η λύση πάντως που τελικά χρησιμοποίησα είναι πολύ απλή.

Σεραφείμ
Καταγράφηκε

There is no greater force in the world than wrong rudder
tanfoglio
Aeromodeller Sr. Member

Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δευτέρα, 11 Δεκ 2006, 19:14:01 »

Σεραφείμ σε ευαχριστώ πολύ!
Γυρίζοντας από την δουλειά τελικά βρήκα την συνδεσμολογία που και η ηλεκτρονική δουλεύει και τα δυο διακοπτάκια του kill switch (manual και remote). Έκανα μια πολύ απλή συνδεσμολογία συνδέοντας τα + και - του διακόπτη με τα + και - της ανάφλεξης. Το + και - της μπαταρίας τα σύνδεσα το μεν πρώτο στην ηλεκτρονική απευθείας το δε δεύτερο στον remote διακόπτη του kill switch.

Στις δοκιμές με το πλύμετρο όλα δείχνουν να δουλεύουν κανονικά. Το κύκλωμα ανοίγει είτε χειροκίνητα με το on-off είτε remote με το servo.

Πάντως από ότι φαίνεται δεν πολυχρησιμοποιούνται τέτοιοι διακόπτες ή δεν πετάνε πολύ με τέτοια setup...

Ευχαριστώ και πάλι...

Γιώργος
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]  Πάνω Εκτύπωση 
Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Γιγαντιαία, υπό κλίμακα και με βενζίνη (Συντονιστής: ArgyrisGiannetakis)  |  Θέμα: ignition kill switch! « προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: