Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 08:05:18

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 08:05:18

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 194
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 4
    Επισκέπτες: 140
    Συνολικά: 144
    Στυλ εμφάνισης

    Μην ανοίγετε εδώ θέματα που δεν έχουν καμμία σχέση με αερομοντελισμό. Το πιθανότερο είναι οτι θα διαγραφούν γιατί είναι εκτός αντικειμένου του Aeromodelling GR.

    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: servo για 3d  (Αναγνώστηκε 3166 φορές)
    a.p.
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 33


    « στις: Παρασκευή, 2 Απρ 2010, 21:18:12 »

    Γεια, θα ήθελα την γνώμη κάποιου για την επιλογή servo για 3d funtana Χ50 θερμικό. 3 κιλών είναι αρκετά η πρέπει να πάω σε 5 κιλών. Επίσης μπαταρία 4,8Vή 6V  NICD  ή καλύτερα lipo με bec. 
    Καταγράφηκε
    TOLIS
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.264



    « Απάντηση #1 στις: Παρασκευή, 2 Απρ 2010, 22:17:03 »

    προτεινω 5κιλα και lipo με regulator..καλιο γαιδουροδενε παρα γαιδουρογυρευε...
    Καταγράφηκε

    cogito ergo sum....
    a.p.
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 33


    « Απάντηση #2 στις: Σάββατο, 3 Απρ 2010, 17:25:20 »

    Ευχαριστώ.Καλές πτήσεις.
    Καταγράφηκε
    mitsos55
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 278



    « Απάντηση #3 στις: Σάββατο, 3 Απρ 2010, 23:37:49 »

    καλησπερα σε ολους...... φιλε μου εχω ακριβως το ιδιο αεροπλανο..... το να βαλεις αυτα που ειπε ο παραπανω φιλος μας για μενα ειναι υπερβολικα..... στα aileron ετσι και αλλιως εχεις δυο απλα σερβο και πιανεις τα 7 κιλα περιπου που ειναι αρκετα.....στο eleveitor με ενα απλο σερβο εισαι καλυμενος γιατι δεν εχει πολλες απαιτησεις....στο γκαζι ενοειται απλο και στο ruder που εχει απαιτησεις πολλες εγω το δουλευω με απλο και ειμαι υπερ καλυμενος αλλα αν θελεις να δωσεις κατι παραπανω σε χρηματα βαλε ενα 5κιλο εστι για να λες.........το δικο μου εχει επανω μπαταριες NICD 1500 και σε ολα τα πιδαλια απλα σερβο...πεταει πραγματικα ατελιωτες ωρες με φουλ ακρωβατικα,μου βγαζει 8 πτησεις 10λεπτες με μια φορτιση στο σπιτι με απλο φορτιστη, αν δεν ειταν δοκιμασμενα αυτα που σου λεω δεν θα επαιρνα θεση στο θεμα αυτο,μην ξεχνας οτι η λυση των 5κιλων σερβο και της λιπο θα σου κοστισει πολυ ποιο ακριβα χωρις να τα χρειαζεσαι,πιστευω οτι πρεπει να εξοπλιζουμε τα μοντελα αναλογα με το μεγεθος και τον τιπο και με αυτα που προτηνει ο κατασκευστης και δεν χρεαζεται σε καμια περιπτωση να κανουμε υπερβολες,καποιες φορες μπορει να κανει κακο στο μοντελο,στην τζεπη μας παντως θα κανει σιγουρα
    Καταγράφηκε

    Ο χρονος και η υπομονη σου θα δικαιωσουν τις προσπαθειες
    σου
    studiopetros
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 124


    « Απάντηση #4 στις: Κυριακή, 4 Απρ 2010, 09:22:42 »

    Καλημέρα, Χριστός Ανέστη,
    Εγώ προτείνω Ni-CD 6v και 5κιλά HI speed. Το μοντέλο είναι 3D και όχι ακροβατικό.
    Καταγράφηκε

    TOLIS
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.264



    « Απάντηση #5 στις: Κυριακή, 4 Απρ 2010, 09:44:32 »

    φιλε mitsos555 ,οπως ειπε και ο studiopetros, το μοντελο ειναι 3d και μαλιστα funtana..γνωριζεις το μεγεθος που εχει αυτο το μοντελο στα πηδαλια?Huh οσο για ο κοστος της διαφορας του 3κιλου με το 5κιλο νομιζω ειναι αστειο, οπως επισης της lipo  με την nicad ή nimh....δεν νομιζω οτι ειναι τυχαιο οτι στο paterrn μοντελο μου με 5 digital των 7 κιλων μετα απο 4  15λεπτες πτησεις η μπαταρια βαζει το απιστευτο νουμερο των 180 mh....αλλωστε τα εχουμε ξαναπει πολλες φορες αυτα...χωρια που εχεις σταθερη ταση στα σερβο κατα την διαρκεια ολων των πτησεων ...και οσο για το κοστος του regulator , o ανατολιτης γνωστος φιλος μας να ειναι καλα...
    Καταγράφηκε

    cogito ergo sum....
    studiopetros
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 124


    « Απάντηση #6 στις: Κυριακή, 4 Απρ 2010, 09:48:45 »

     Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε

    mitsos55
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 278



    « Απάντηση #7 στις: Κυριακή, 4 Απρ 2010, 10:07:08 »

    παιδια πρωτου πειτε την γνωμη σας για το συγκεκριμενο μοντελο καλο θα ειτανε να το εχετε πεταξει πρωτα αρκετες ωρες και να διαβαζατε τι προτηνει και ο κατασκευαστης,ετσι θα δεχωμουν την γνωμη σας,τωρα.....ακροβατικο λεω μεσα σε ισαγογικα ξερω οτι ειναι 3d,για καπιους τα 70 ευρω π.χ ειναι πολλα για καπιους ειναι λιγα και αν εχεις και πολλα μοντελα και δινεις για το καθενα 100ευρω παραπανω χωριςνα χρειαζεται ειναι υποθεση,εγω παντως οταν ειναι να κανω κατι πανω στον μοντελισμο συμβουλευωμαι καποιον που ειναι εμπειρος πανω σε αυτο που θελω να κανω...ετσι πιστευω οτι θα κανω το σωστο
    Καταγράφηκε

    Ο χρονος και η υπομονη σου θα δικαιωσουν τις προσπαθειες
    σου
    studiopetros
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 124


    « Απάντηση #8 στις: Κυριακή, 4 Απρ 2010, 10:26:27 »

    Φιλε μου mitsos55, έχω μάθει με τα χρόνια στον μοντελισμό να μην συμβιβάζομαι αλλα να είμαι απόλυτος σε ορισμένα πράγματα. εδώ μιλάμε για 3D και όταν μιλάμε για κάτι τέτοιο ανεξάρτητος μοντέλου αινούμε ότι θέλουμε άμεση αναταπόκριση και ταχύτητα στα πηδάλια.Αν λέγαμε για glider θα ήταν αλλιώς.
    Μη μου πεις ότι με 3kιλa servo πάνω στο μοντέλο, που θα κάνουν μια ώρα να πάνε από full up σε full down(και αν το καταφέρουνε πάνω στον αέρα) είναι το ίδιο.
    Σε προχωρημένα στάδια στο 3D και τα δέκατα του δευτερόλεπτο έχουν σημασία για την απόδοση και συμπεριφορά του μοντέλου. Πάντως αν θέλει ο φίλος μας να κάνει κάτι σωστό τότε προτείνω να μην κολλήσει στα 20,30 η 50 ευρώ.
     Thumbs up Χαμόγελο και δεν τσακωνόμαστε εδώ, την γνώμη μας λέμε για να βοηθήσουμε και όχι να πούμε ποιος είναι καλύτερος η ποιος ξέρει περισσότερα.
    Καταγράφηκε

    TOLIS
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.264



    « Απάντηση #9 στις: Κυριακή, 4 Απρ 2010, 10:31:22 »

    Φιλε μου mitsos55, έχω μάθει με τα χρόνια στον μοντελισμό να μην συμβιβάζομαι αλλα να είμαι απόλυτος σε ορισμένα πράγματα. εδώ μιλάμε για 3D και όταν μιλάμε για κάτι τέτοιο ανεξάρτητος μοντέλου αινούμε ότι θέλουμε άμεση αναταπόκριση και ταχύτητα στα πηδάλια.Αν λέγαμε για glider θα ήταν αλλιώς.
    Μη μου πεις ότι με 3kιλa servo πάνω στο μοντέλο, που θα κάνουν μια ώρα να πάνε από full up σε full down(και αν το καταφέρουνε πάνω στον αέρα) είναι το ίδιο.
    Σε προχωρημένα στάδια στο 3D και τα δέκατα του δευτερόλεπτο έχουν σημασία για την απόδοση και συμπεριφορά του μοντέλου. Πάντως αν θέλει ο φίλος μας να κάνει κάτι σωστό τότε προτείνω να μην κολλήσει στα 20,30 η 50 ευρώ.
     Thumbs up Χαμόγελο και δεν τσακωνόμαστε εδώ, την γνώμη μας λέμε για να βοηθήσουμε και όχι να πούμε ποιος είναι καλύτερος η ποιος ξέρει περισσότερα.
    Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε

    cogito ergo sum....
    a.p.
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 33


    « Απάντηση #10 στις: Κυριακή, 4 Απρ 2010, 20:58:41 »

    Χρόνια πολλά και ευχαριστώ για τον χρόνο και τις απόψεις σας , οι οποίες ήταν όλες πραγματικά χρήσιμες. Συμφωνώ ότι η κάθε περιπτωση είναι διαφορετική και έχει σημασία τι ζητάει ο καθένας και τι διαθέτει. Καλές πτήσεις.
    Καταγράφηκε
    mitsos55
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 278



    « Απάντηση #11 στις: Κυριακή, 4 Απρ 2010, 21:54:29 »

    το τσακονωμαστε ειναι γελειο......δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτα....ανταλασουμε αποψεις και κανουμε διαλογο...διαφωνουμε συμφωνουμε και ισως απο το διαλογο να βγαλουμε κατι καλο,εαν οτι λεει ο ενας π.χ λεει ο αλλος συνεχεια ναι δεν θα ειπηρχε και διαλογος,ο διαλογος εχει και το στηχειο της διαφωνιας,αν αυτο σε καποιον δεν αρεσει το επομενο σταδιο ειναι να μαλωσει με τον συνομιλητη του πιθανων,συμφωνω οτι σε πρωχωρημενα σταδια θα θελεις κατι ποιο πρωχωρημενο αλλα οσο αφορα το συγκεκριμενο φιλο δεν φενεται να ειναι σε πρωχωρημενο σταδιο για αυτο πρωτεινα τα συγκεκριμενα ηλεκτρονικα,εγω ειμαι σε πρωχωρημενο σταδιο και δεν εχω χρειαστει κατι παραπανω,δηλαδη αν δεν ξερεις να κανεις rol με κυκλους hover με κυκλους rol και λουπ ταυτοχρονα,μαχαιρια με στροφες κ.α τι να τα κανεις τα καλα τα servo και τα γρηγορα...πρεπει νομιζω τα δαχτυλα σου να εχουν γραψει εκατονταδες ωρες,αν ο φιλος μας ειναι σε αυτο το σταδιο τωτε οντως πρεπει να σκεφτει τα σερβο
    Καταγράφηκε

    Ο χρονος και η υπομονη σου θα δικαιωσουν τις προσπαθειες
    σου
    studiopetros
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 124


    « Απάντηση #12 στις: Δευτέρα, 5 Απρ 2010, 00:10:12 »

     Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αερομοντελλισμός στο Aeromodelling GR  |  Aeromodelling GR - γενικές συζητήσεις (Συντονιστής: ArgyrisGiannetakis)  |  Θέμα: servo για 3d
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.031 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.