Aeromodelling GR  σε Ελληνικά in English en Français in Deutch in Italiano
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide Ο θαυμαστός κόσμος των μικρών αεροπλάνων Σε φιλοξενία: Το Βιβλίο του jkon E-mail E-mail
Currently there are 0 Users in the Chat!
284.261 μηνύματα σε 11.307 θέματα από 5.929 Μέλη / Τελευταίο μέλος: ΠαύλοςΣαλόνικα
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Δευτέρα, 23 Οκτ 2017, 23:41:08

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Δευτέρα, 23 Οκτ 2017, 23:41:08

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Τελευταίες 10 φωνές:
Χθες στις 00:32
Εννοείται!
Σάββατο, 21 Οκτ 2017, 11:14:13
Καλημέρα.
 evan και το μενού (ψαράκι, λουκανικάκι, κεφτεδάκι, πατατούλες κλπ) θα είαι χωρίς επιβάρυνση;;;
 laugh laugh
Πρόσφατα θέματα
[Σήμερα στις 22:17]

[Σήμερα στις 21:04]

από StZ
[Σήμερα στις 20:57]

[Σήμερα στις 20:51]

από kostask
[Σήμερα στις 20:50]

από modeller2
[Σήμερα στις 20:33]

[Σήμερα στις 20:03]

από w1ndsurfer
[Σήμερα στις 19:20]

από vilisdev
[Σήμερα στις 09:17]

από DeltaMan
[Χθες στις 21:39]

[Χθες στις 18:18]

από pansofos
[Σάββατο, 21 Οκτ 2017, 21:05:10]

από evan
[Σάββατο, 21 Οκτ 2017, 20:54:19]

από dominicm
[Σάββατο, 21 Οκτ 2017, 18:17:48]

[Σάββατο, 21 Οκτ 2017, 12:10:21]
Google search

Aeromodelling GR
Μέλη
Σύνολο μελών: 5929
Τελευταίο: ΠαύλοςΣαλόνικα
Στατιστικά
Σύνολο μηνυμάτων: 284261
Σύνολο θεμάτων: 11307
Online σήμερα: 62
Online έως τώρα: 362
(Κυριακή, 2 Ιαν 2011, 08:42:40)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 22
Συνολικά: 33
Στυλ εμφάνισης

Aeromodelling GR - 20 χρόνια
Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα με καύσιμο (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: Σπάσιμο liner σε Raptor 50 « προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: [1] 2  Όλοι  Κάτω Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: Σπάσιμο liner σε Raptor 50  (Αναγνώστηκε 3534 φορές)

ILIASDJ
Aeromodeller Hero Member
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Η πρωτη μου αγαπη , και παντοτινη

Προφίλ
« στις: Τετάρτη, 17 Φεβ 2010, 19:19:18 »

Παιδια καλησπερα.
Σημερα εβαλα μπρος το Ραπτορακι μου που ειχε να πεταξει περιπου 7 μηνες . Ενω το πρωτο ντεποζιτο καηκε με επιτυχια κανοντας καποια σεταρισματα , μολις ξαναγεμισα και πηγα να πεταξω , την ωρα που το ελικοπτερο σηκωθηκε , ειδα καποια πραγματα να φευγουν απο πανω . Αμεσως κατεβηκα και εσβησα . Τα κομματια αυτα ηταν το Liner .
Οταν αργοτερα το ελυσα πραγματι ειδα οτι το Liner ειχε ξεκολλησει ολο απο την καμπανα .
Εχει τυχει κατι τετοιο σε καποιον ;
Που πιστευετε οτι μπορει να οφειλεται το σπασιμο ;
Καταγράφηκε

ΝΕΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ  What's up    6977808242

MINI TITAN E325 SE  - T REX 500 ESP
OUTRAGE VELOCITY 50 - HIROBO SDX 50 NITRO
T REX 700 NITRO  - AURORA AVANT Nitro - LOGO 600 3D
vtr
Aeromodeller Hero Member

α........ ρε και να ειχα τα 3 ΧΧΧ...

Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Τετάρτη, 17 Φεβ 2010, 19:32:03 »

Θεωρώ ότι μάλλον δεν ήταν καλά κολλημένο, χωρίς βέβαια να αποκλείουμε ότι υπάρχει και άλλο αίτιο..
Το ελικοπτεράκι το έδεσες εσύ, η το πήρες μονταρισμένο..  Απλά ρωτάω για να μας πείς άν το έδεσες εσύ, πώς το κόλλησες πάνω στην καμπάνα.

Οπως και να έχει πάντως, τσέκαρε καλά το μοτέρ, μήπως έχει αρπάξει κανένα κομματάκι μέσα...  και στην "φτιάξει" στα καλά καθούμενα.
Καταγράφηκε

Sponsored by: nemhobby.com 

ILIASDJ
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Τετάρτη, 17 Φεβ 2010, 19:39:20 »

Θεωρώ ότι μάλλον δεν ήταν καλά κολλημένο, χωρίς βέβαια να αποκλείουμε ότι υπάρχει και άλλο αίτιο..
Το ελικοπτεράκι το έδεσες εσύ, η το πήρες μονταρισμένο..  Απλά ρωτάω για να μας πείς άν το έδεσες εσύ, πώς το κόλλησες πάνω στην καμπάνα.

Οπως και να έχει πάντως, τσέκαρε καλά το μοτέρ, μήπως έχει αρπάξει κανένα κομματάκι μέσα...  και στην "φτιάξει" στα καλά καθούμενα.

Φιλε vtr καλησπερα . Το ελικοπτερο το εφτιαξα μονος μου τον Μαρτιο του 2008 .
Πεταξε θαυμασια χωρις προβληματα περιπου δυο μηνες και μετα μπηκε στο ραφι γιατι εφτιαξα ενα Τrex 600 nitro super Pro το οποιο πεταω απο τοτε  ( και αυτο το εφτιαξα μονος μου ) χωρις κανενα προβλημα . Το Raptor θελω να το ετοιμασω για να το πεταει ο γιος μου ( 10 χρονων τωρα ) γι αυτο το ξεκινησα για να το ρυθμισω οσο πιο ευκολο γινεται . Συνεβει ομως αυτο και απλα ψαχνομαι να δω πως εγινε . Καποιος μου ειπε οτι μαλλον δεν κουμπωσα καλα τον κινητηρα ( τον εβγαλα την περασμενη βδομαδα για να τον καθαρισω . ) Μπορει να συνβαινει κατι τετοιο ;
Καταγράφηκε

vtr
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Τετάρτη, 17 Φεβ 2010, 19:59:13 »

Η καμπάνα, όσο και να μην είναι, είναι περίπου 8 mm πάχος.  Αντίστοιχα και το liner.

Πόσο στραβά να κουμπώσει ένας κινητήρας....   Μοιραία θα μπεί στην θέση του. Το να μήν βρήκες κέντρο ακριβώς, και να έχεις κάποια δέκατα απόκλιση, (γιατί για δέκατα μιλάμε) όσο το πάχος ενός χαρτιού περίπου άντε δύο, προσωπικά δεν βλέπω τον λόγο να γίνει ζημιά..   Για να φύγανε κομμάτια, η καθαρά προσωπική μου γνώμη ειναι ότι ή δεν κολλήθηκε καλά ή ήταν μάπα η κόλλα.

Τήν "απίθανη" περίπτωση για κάποιο λόγο να ανέβασε θερμοκρασία στο σημείο εκείνο και να σου ξεκόλησε το liner, την αφήνω στο πολύ "τέλος", γιατί δεν γνωρίζω βεβαίως τι χρήση έχεις κάνει.   Αλλά και πάλι πολύ δύσκολο το βλέπω.  Θέλει τρελή θερμοκρασία για να γίνει κάτι τέτοιο.

Εμένα βέβαια με  liner, μου έχει τύχει πιο δραματική ιστορία, και ήταν καθαρά απο δικό μου επιπόλαιο λάθος..
Καταγράφηκε

ILIASDJ
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Τετάρτη, 17 Φεβ 2010, 20:07:45 »

Η καμπάνα, όσο και να μην είναι, είναι περίπου 8 mm πάχος.  Αντίστοιχα και το liner.

Πόσο στραβά να κουμπώσει ένας κινητήρας....   Μοιραία θα μπεί στην θέση του. Το να μήν βρήκες κέντρο ακριβώς, και να έχεις κάποια δέκατα απόκλιση, (γιατί για δέκατα μιλάμε) όσο το πάχος ενός χαρτιού περίπου άντε δύο, προσωπικά δεν βλέπω τον λόγο να γίνει ζημιά..   Για να φύγανε κομμάτια, η καθαρά προσωπική μου γνώμη ειναι ότι ή δεν κολλήθηκε καλά ή ήταν μάπα η κόλλα.

Τήν "απίθανη" περίπτωση για κάποιο λόγο να ανέβασε θερμοκρασία στο σημείο εκείνο και να σου ξεκόλησε το liner, την αφήνω στο πολύ "τέλος", γιατί δεν γνωρίζω βεβαίως τι χρήση έχεις κάνει.   Αλλά και πάλι πολύ δύσκολο το βλέπω.  Θέλει τρελή θερμοκρασία για να γίνει κάτι τέτοιο.

Εμένα βέβαια με  liner, μου έχει τύχει πιο δραματική ιστορία, και ήταν καθαρά απο δικό μου επιπόλαιο λάθος..

Υπαρχει περιπτωση να επαθε ζημια ο συμπλεκτης ; Εβαλα καινουργιο Liner και ο συμπλεκτης δεν εμπαινε στην καμπανα γιατι ειχε ανοιξει . Το εκλεισα με το χερι με πολυ δυναμη αλλα μηπως εχει καποιο προβλημα; Θα ειναι το ιδιο τωρα που το εκλεισα ;
Καταγράφηκε

vtr
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Τετάρτη, 17 Φεβ 2010, 20:53:49 »

Κοίτα...........  υπάρχει η "θεωρία" που λέει, ότι άμα ανοίξει ο συμπλέκτης θέλει αντικατάσταση,   και υπάρχει η "πράξη" που σε εμένα τουλάχιστον δεν παρουσίασε ποτέ πρόβλημα, παρόλο που τον έκλεισα κανά δύο φορές (επι εποχής raptor) και την τρίτη φορά,  ξεχείλωσε παντελώς, αλλά τον ξανά έκλεισα, και ουδέποτε είχα πρόβλημα..

Και για να καταλάβεις πόσο πολύ "ξεχείλωσε", σου βάζω τις παρακάτω φωτό με τον raptor titan, όταν σε μιά απο τις καθιερωμένες προπονήσεις, και ενώ έκανα στατικό έλεγχο, χτύπησε το κινητό... και αφού τελειώνω την συνομιλία, έχω ξεχάσει ότι στον στατικό έλεγχο έχω γυρίσει idle up, και βάζω μπροστά.....

Την συνέχεια βέβαια δεν την αντιλαμβάνεσαι με τίποτα........  όταν προσπαθείς να κρατήσεις ένα στροφείο που ξεκινάει με 2000 rpm..   νόμιζα ότι θα γυρίσει και εμένα.  Eυτυχώς που κόλλησε και το blade στον άξονα της μίζας, και βοήθησε πολύ στό κράτημα...

Το αποτέλεσμα λοιπόν απο αυτό το λάθος, φαίνεται παρακάτω, όπου τα τρίμματα και τα κομμάτια που βλέπεις, είναι ότι απόμεινε απο το liner....  Μπορείς να καταλάβεις, πόσο ξεχείλωσε η καμπάνα.

Ομως όπως είπα παραπάνω, την έκλεισα και ουδέν πρόβλημα.  Τά παραπάνω είναι προσωπική εκτίμηση, και βεβαίως προσωπική εμπειρία, αφού οι εικόνες μιλάνε απο μόνες τους.  Το τί θα κάνεις εσύ.....  δεν το γνωρίζω.

* astgrytqwreqw.JPG (59.32 KB, 600x450 - εμφανίστηκε 191 φορές.)

* asgfwqeyty.JPG (59.58 KB, 600x450 - εμφανίστηκε 190 φορές.)
« Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 17 Φεβ 2010, 23:08:33 από vtr » Καταγράφηκε

vtr
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Τετάρτη, 17 Φεβ 2010, 20:56:29 »

..

* dfgedyewu.JPG (69.5 KB, 600x450 - εμφανίστηκε 188 φορές.)

* struwruwyr.JPG (60.11 KB, 600x450 - εμφανίστηκε 190 φορές.)
Καταγράφηκε

vtr
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Τετάρτη, 17 Φεβ 2010, 20:58:44 »

..

* hgagasdf.JPG (60.87 KB, 600x450 - εμφανίστηκε 194 φορές.)

* seduyweyq.JPG (58.87 KB, 600x450 - εμφανίστηκε 192 φορές.)
Καταγράφηκε

vtr
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Τετάρτη, 17 Φεβ 2010, 21:01:26 »

Αυτό είναι που λέμε.........  φτάσαμε "κόκαλο".  Παραλίγο να φάμε και το αλουμίνιο.. Cheesy

Φυσικά ο κινητήρας, λύθηκε όλος και καθαρίστηκαν τα πάντα..  Ευτυχώς δεν είχα πρόβλημα στην πορεία.

* tuerutwr.JPG (34.01 KB, 600x450 - εμφανίστηκε 209 φορές.)

* opiuhjkr.JPG (38.91 KB, 600x450 - εμφανίστηκε 193 φορές.)
Καταγράφηκε

ILIASDJ
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Τετάρτη, 17 Φεβ 2010, 21:08:02 »

Φοβερο !!!!!!!!!!
Δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο . Το Liner σε μενα εσπασε σε αρκετα αλλα μεγαλα κομματια , οχι οπως φαινεται στο δικο σου ελικοπτερο .
Και γω πιστευω οτι μαλλον ο συμπλεκτης δεν πρεπει να επαθε ζημια ( ετσι οπως φαινεται τουλαχιστον ) , οποτε θα το δοκιμασω το Σαββατο και θα δουμε . Ελπιζω να πανε ολα καλα.
Σ΄ευχαριστω για το χρονο σου παντως και ευχομαι να μην σου ξανασυμβει κατι τετοιο .
Καταγράφηκε

ILIASDJ
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Τετάρτη, 17 Φεβ 2010, 21:16:51 »

Απλά ρωτάω για να μας πείς άν το έδεσες εσύ, πώς το κόλλησες πάνω στην καμπάνα.

Και μιας και το αναφερες.......
Στο Liner εβαλα μια λωριδα κολλα κυανοακρυλικη στη μεση του και το εβαλα γρηγορα στην καμπανα αφου το πατησα με τα δακτυλα οσο καλυτερα μπορουσα και μετα σφηνωσα τον συμπλεκτη και οπου μπορουσα εβαλα μεταξυ του Liner και του συμπλεκτη  μυτιτσες απο Legrand δεστρακια ( tairap ) . Το αφησα περιπου 4 ωρες και δειχνει να ειναι ενταξει . Τωρα θα πατησω κι αλλο το συμπλεκτη και θα προσπαθησω να ειναι συμμετρικες οι ακρες του ( σαν αποσταση ) απο το Liner .
Ελπιζω καπως ετσι να γινεται ......
Καταγράφηκε

vtr
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Τετάρτη, 17 Φεβ 2010, 21:22:40 »

Φίλε ILIASDJ, εγώ το πέρασα, και πλέον έχω επίγνωση.  Μετά απο τρία χρόνια σχεδόν, κάποια πράγματα και κάποιες κινήσεις γίνονται πλέον ένα με "εσένα".

Οχι μόνο για αυτό που είδες, αλλά δεν μπορείς να συ-λάβεις  την δύναμη που έχουν τα θερμικά ελικόπτερα...  
Είναι απίστευτη.  Αν είσαι λίγο αφηρημένος, σε παρόμοια περίπτωση μπορεί να σε κόψει φέτες.. και δεν υπερβάλω.

Αν προλάβει και γυρίσει το στροφείο, έστω και μία στροφή......  δεν το κρατάς με τίποτα..  2000 στροφές ακαριαία.
Μέχρι να ανοιγοκλείσεις τα μάτια σου...

Για αυτό λέμε και ξαναλέμε μέσα απο εδώ...  κρατάτε το στροφείο πρίν βάλετε μπροστά, και το νού σας στο ελικόπτερο και πουθενά αλλού.  Και άν υπάρχει δυνατότητα, κάποιος απο κοντά στις πρώτες φορές...
Καταγράφηκε

vtr
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Τετάρτη, 17 Φεβ 2010, 21:36:44 »

Και μιας και το αναφερες.......
Στο Liner εβαλα μια λωριδα κολλα κυανοακρυλικη στη μεση του και το εβαλα γρηγορα στην καμπανα αφου το πατησα με τα δακτυλα οσο καλυτερα μπορουσα και μετα σφηνωσα τον συμπλεκτη και οπου μπορουσα εβαλα μεταξυ του Liner και του συμπλεκτη  μυτιτσες απο Legrand δεστρακια ( tairap ) . Το αφησα περιπου 4 ωρες και δειχνει να ειναι ενταξει . Τωρα θα πατησω κι αλλο το συμπλεκτη και θα προσπαθησω να ειναι συμμετρικες οι ακρες του ( σαν αποσταση ) απο το Liner .
Ελπιζω καπως ετσι να γινεται ......

Είδες λοιπόν.......  που ο γρίφος λύθηκε..   Η κυανό-ακριλική είναι μέγα λάθος.

Αφενώς δεν προλαβαίνεις να κολλήσεις σωστά, αφετέρου δεν πιάνεις όλη την επιφάνεια του liner στην καμπάνα...

Αφετρίτον, δεν έχει ελαστικότητα,  και αφετέταρτον  δεν υπάρχει περίπτωση να κόλλησε σωστά και περιμετρικά σε όλη την καμπάνα....  κοινώς άν και ίσως δεν φαίνεται, θα σου έχει κενά. 

Αφεπέμτον υπάρχει μεγάλη περίπτωση, η κυανό-ακριλική να "πότισε" μέσα στο liner, και φυσικό επόμενο είναι να χάσει παντελώς την ιδιοτητά της...

Το κάθε "παπουτσάκι έχει το δικό του νουμεράκι" φίλε ILIASDJ..  Το ίδιο και οι κόλες και όλα τα υλικά γενικά.
Εποξική μιάς ώρας, είναι το καλύτερο και το ασφαλέστερο που έχεις να κάνεις.  Ξεκόλλα προσεκτικά το liner, άν είναι εφικτό, η αλλιώς πάρε ένα καινούργιο και εποξική και κόλλα το.  Μην κάνεις πειράματα..

Αν δεν ξέρεις τον τρόπο, πές μου να βάλω φωτό.

Καταγράφηκε

ILIASDJ
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Τετάρτη, 17 Φεβ 2010, 21:45:28 »

Ευχαριστω πολυ vtr. Μολις με εσωσες απο .........  Sad τραγωδια θα ελεγα . Αν μπορεις να βαλεις φωτο θα σου ημουν υποχρεως . Θα το κανω οπως ειπες .
 Και παλι ευχαριστω πολυ. Thumbs up
Καταγράφηκε

vtr
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Τετάρτη, 17 Φεβ 2010, 21:48:06 »

Ο.κ  Θά ψάξω να τις βρώ, και σε λίγο τις ανεβάζω.
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2  Όλοι  Πάνω Εκτύπωση 
Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα με καύσιμο (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: Σπάσιμο liner σε Raptor 50 « προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: