Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.199 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 28 Μάρ 2024, 10:46:24

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 28 Μάρ 2024, 10:46:24

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 01:40]

    από afilos
    [Χθες στις 21:49]

    [Χθες στις 21:25]

    από afilos
    [Χθες στις 14:52]

    από hpergm
    [Χθες στις 10:46]

    [Χθες στις 07:32]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304199
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 92
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 3
    Επισκέπτες: 88
    Συνολικά: 91
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Το καινουργιο μου 3D ηλεκτρικο μοντελο  (Αναγνώστηκε 7402 φορές)
    3DJunk
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.191



    « στις: Παρασκευή, 22 Απρ 2005, 16:45:16 »

    Γεια σας!!

    Μολις παραγγειλα το πρωτο μου 3D ηλεκτρικο αεροπλανο, ειναι το Jumping Jack της Fliton και περιμενω πως και πως να το παραλαβω και να το πεταξω. Εχω παθει πλακα απο τα videakia που εχω δει  Cheesy. Κανω λες και ειναι η πρωτη φορα που πεταω μοντελο. laugh

    θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος απο τη λιστα εχει το συγκεκτριμενο μοντελο, αν αν ναι θα τον παρακαλουσα να μου δωσει λιγο τα φωτα του οσον αφορα στην κατασκευη, κτλ.

    Χαιιρετισμους,

    Νικος


    * Fliton.JPG (34.14 KB, 700x525 - εμφανίστηκε 948 φορές.)
    Καταγράφηκε
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #1 στις: Σάββατο, 23 Απρ 2005, 10:46:18 »

    Αγαπητέ Νίκο καλησπέρα .
    Μομίζω πώς σε είδα την Κυριακή στις 17 του Απρίλη στο μοντελοδρόμιο του Hobby Box . Θυμήθηκα τη φωτό σου απο το Forum …
    Δέν έχω το Jumping Jack αλλά το έχω δεί μέσα στο κουτί του όταν το παρέλαβε κάποιος φίλος μου ! Το φτερό είναι Ένα κομμάτι .
    Του φίλου μου το μοντέλο ήταν μέρος μίας μίνι ομαδικής παραγγελίας .
     Όλοι τους πήραν το Hacker B20 15L σύν την ειδική Δακτυλιοειδής Ψύκτρα με την οποία ταιριάζει ακριβώς μέσα στη θήκη του 400αριού μειωτήρα της GWS ! Θα το πετάνε με 12ρηδες έλικες επίσης GWS (φθηνή λύση) .
    Βέβαια αργότερα έφερε ο Κουτσός τα Himaxx και ο Παπαδόπουλος τα Feigao ... Δέν χάνεις άν τους κάνεις ένα Τηλ. Οι τιμές είναι Ίδιες με το Εξωτερικό ...!
    Μπαταρία Li-Poly (φυσικά) 1500άρα 3S1P (3 στοιχεία σε Σειρά) ή 11,1 Volts .
    Πρόσεξε μόνο να είναι υψηλής εκφόρτισης (τουλάχιστον 10-12C) .
    Servάκια των 9 γραμ. Πάρε καλά (τουλάχιστον 1 κιλού) . Αξίζει το μοντέλο ... 
    Speed Control πάρε των 30 Αμπέρ . Τέτοια μοτέρ με αυτά τα ‘στησίματα’ έχουν ώση κοντά ή και πάνω απο 1 Κιλό ! Γι ‘αυτό μήν ανησυχείς για το έξτρα μικρό βάρος . Θα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο ...

    Φιλικά ,
    Απόστολος   
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    3DJunk
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.191



    « Απάντηση #2 στις: Δευτέρα, 25 Απρ 2005, 22:18:31 »

    Γεια σου Αποστολε και ευχαριστω για την απαντηση. Χαμόγελο Εχω παραγγειλει και ολα τα παρελκομενα για το μοντελο. Ειμουν στο διλημμα να του βαλω το Hacker B20 15 L η το AXI 2808/24. Σε μια συζητηση που ειχα γραπτως στο RCU με ενα απο τους ενερχομενους 3Dαδες στην Αμερικη, τον Josh Glavin, μου ειπε οτι το AXI θα ηταν μια πολυ καλη επιλογη θεωρωντας οτι βγαζει σχεδον την ιδια στατικη ελξη με το Hacker και ειναι φθηνοτερο. Το set up μου ειναι το εξης:

    Motor: AXI 2808/24 με ειδικη βαση για ΑΧΙ
    Prop: APC 11x5.5
    ESC: Jeti Advance 30Α
    Battery: LiPo Akku Kokam 2000 mAh με εκφορτηση στα 15C σκεφτομαι να παραγγειλω 1-2 Thunder Power στα 2100 mAh που ζυγιζουν λιγοτερο.
    Servos: Hitec HS-55 all around
    Rx: JR-770 PCM Mini

    Το παραπανω set up ( motor, Prop, ESC, battery) ειναι τεσταρισμενο απο τον Lenger και στα 22Α βγαζει στατικη ελξη γυρω στα 1100gr, που ειναι καλα αν λαβεις υποψιν οτι το μοντελο βγανει max γυρω στα 600+gr. Aρα εχω λογο Power/Weight γυρω στο 1.8 που ειναι ικανοποιητικο για 3D νομιζω. To Flip 3D που πεταω ειναι λιγοτερο απο 1.8 και ειναι μια χαρα.

    Η ερωτηση μου ομως αφορουσε κυριως στην κατασκευη του μοντελου. Εχω ακουσει οτι το φτερο αλλα και το stabiliser θελουν ενισχυσεις. Ισχυει αυτο η θα βαρυνω το μοντελο χωρις λογο;

    Χαιρετισμους.

    Νικος

    ΥΓ: Eχω και μια ερωτηση που εφορα στην φορτιση NiCads pομπου JR με αυτοματους φορτιστες τυπου Triton, kai Schultze. Τι γινεται πως τις φορτιζετε αφου η JR εχει μεσα στο κουτι του πομπου μια διοδο ασφαλειας που δεν επιτρεπει να περασουν οι αρνητικοι παλμοι που στελνουν τετοιου ειδους φορτιστες;
    Καταγράφηκε
    _ΤΑΣΟΣ_
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.911


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Απάντηση #3 στις: Τρίτη, 21 Ιούν 2005, 10:05:51 »

    Καλημέρα Νικόλα,

    Κατ'αρχήν το μοντέλο ειναι πανέμορφο !!!
    Το setup μου φαίνεται πολύ καλό, διαβάζοντας το κείμενο σου ήθελα να σου πώ να προτιμήσεις τις Thunder Power Lipo ακριβώς για τον λόγο που αναφέρεις, το βάρος αλλά και την τιμή και αμέσως μετά είδα πως το ανέφερες οπότε ΟΚ.

    Πρόσφατα αγόρασα ESC Phoneix 25 και μια 2100 3S gia ena Formoza που φτιάχνω σε τιμή ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ. Φαντάζομαι πως γνωρίζεις τον DraganFly www.rctoys.com Εχει καλές προσφορές

    Ερωτήση : Απο που το πήρες το μοντέλο και σε τι τιμή ?

    Καλό στήσιμο !
    Καταγράφηκε

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    3DJunk
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.191



    « Απάντηση #4 στις: Τετάρτη, 22 Ιούν 2005, 15:32:10 »

    Γεια σου Τασο,

    Σε παραπεμπω στο παρακατω link για να δεις μερικες φωτογραφιες απο το μοντελο, τα αποτελεσματα των δοκιμων που εκανα με το ΑΧΙ καθως και τις πρωτες μου εντυπωσεις απο την πτηση του.

    https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php/topic,185.0.html

    Ελπιζω συντομα να εχω φωτογραφιες κατα τη διαρκεια πτησης.

    Το μοντελο το αγορασα απο τον Lenger - Γερμανια γυρω στα 160 ευρω χωιρις μεταφορικα αν δε κανω λαθος, λιγο τσιμπιεμενο αλλα ενας απο τους λογους που μπηκα στα ηλεκκτρικα ηταν να πεταξω το συγκκεκριμενο μοντελο, αρα θα το επαιρνα οσο κι αν μου κοστιζε  Χαμόγελο εντος καποιων λογικων οριων φυσικα...

    Για οποιδηποτε περαιτερω πληροφορια σχετικα με το Jumping Jack, εδω ειμαστε...

    Τα λεμε Νικος  Wink
    Καταγράφηκε
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #5 στις: Παρασκευή, 24 Ιούν 2005, 13:20:26 »

    Για σου Νικο

    Διαβασα με ενδιαφερον τα παραπανω, καθως και τα flight reports σε αλλο link που δινεις και εχω μερικες παρατιρησεις.
    Κατ αρχην να σου πω οτι πεταω το JJ τρεις μηνες περιπου.
    Το setup μου ειναι :
    Hacker B20 15L,gws 400 5,28/1,Jeti advance 18 3p,APC 12/6 thin electric,Kokam 910 3S,14,5 AMP static.
    Δεν ξερω το ακριβες βαρος αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι η 2000 KOk ειναι 160gr και η 910 74gr.
    Βεβαια πεταω περιπου 6-7 λεπτα 3D max.
    Οπως καταλαβαινεισ απο μπαταρια και μονο ειμαι 100gr περιπου ελαφριτερος ισος κιγο πιο αδυναμος απο το axi το οποιο εχω σε ενα scorpio raven .
    To axi ειναι πολυ δυνατο και ροπατο αλλα αμπεροβορο και σε αναγκαζει να χρισημοποιησεις μεγαλη μπαταρια με θυσια το βαρος που για μενα εχει μεγαλο αντικτιπο στην πτητικοτιτα σε ενα τοσο μικρο αεροπλανακι.Γιαυτο διαλεξα την λυση του inruner με μειωση για το JJ για να πεσω σε αμπερ.
    Μια πιο ευκολη συνταγη απο το να αλαξεις μοτερ ειναι να δοκιμαζες αν τις βρεις 2Χ730 3S Kokam 20C.=105gr
    Αυτο εχω κανει εγω στο Raven.Πιστεψε με τα 50gr θα μεταμορφωσουν το αεροπλανακι τελειως.
    Το αλλο προβλημα που εχω εγω ειναι οτι λογω μεγαλης προπελας 12/6 με παιρνουν οι ροπες και αλλαζει συνεχως το τριμ αναλογα την ταχυτητα που θελω να πεταξω,ππαγμα που μου κανει τα νευρα τσανταλια Θυμός Θυμός Θυμός
    Αυτα για την ωρα,εχω καποιες inflight foto απο αναβυσσο,οποτε μπορεσω θα τις ανεβασω.
    Happy flying.
    Καταγράφηκε
    3DJunk
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.191



    « Απάντηση #6 στις: Παρασκευή, 24 Ιούν 2005, 15:02:18 »

    Γεια σου Δημητρη,

    Νομιζω οτι ειχαμε μιλησει μεσω του Κωστα του Παπαδοπουλου μια μερα, ειμουν στο μαγαζι του και σε ειχε παρει τηλεφωνο. Ναι εχεις διικιο 50γρ διαφορα παιζουν σημαντικο ρολο σε ενα τετοιο αεροπλανο ιδιαιτερα σε 3D καταστασεις οπου ο φορτος της πτερυγας ειναι ο πιο σημαντικος παραγοντας. Συμφωνω οτι αν χρησιμοποιουσα το Hacker B20 15L θα χρσησιμοποιουσα μικροτερη μπαταρια αρα το μοντελο θα εβγαινε πιο ελαφρυ. O Josh Glavin, δε ξερω αν εχεις δει το video του, χρησιμοποιει Lehner inrunner 1015/20 με προπελα 11x6 με ολικο βαρος γυρω στα 500 γρ απο οτι λεει, εγω δηλαδη ειμαι κατα 180 γρ πιο βαρυς Huh

    Ειμαι λιγο προβληματισμενος με το βαρος, με τις 2 KOKAM 3S 740mAh παραλληλα μπορω να γλυτωσω 153γρ-2x63γρ περιπου 30γρ χονδρικα αν χρησιμποιποιησω και δεκτη micro μπορω στην καλυτερη να γλυτωσω αλλα 15γρ. Συνολο δηλαδη 40-45γρ.

    Ειιμαι  κι εγω λιγο νευριασμενος που θελει ξανα τριμαρισμα καθε φορα που το πεταω. Θυμός Χθες ειχα παει Αναβυσσο και με λιγο αερα που ειχε δε μπορω να πω οτι ευχαριστιθηκα. Στο hover εχει την ταση να ριχνει την μουρη παρα το οτι ειμαι αρκετα πισωβαρος, πιστευω λογο μεγαλου βαρους μπαταριας και λογω του οτι η μπαταρια ειναι κατω απο το φτερο. Ο Κορεατης προτεινει η μπαταρια να μπει πανω απο το φτερο κοντα στο canopy δηλαδη, προκειμενου το μοντελο να ζυγιζει στον καθετο αξονα οταν ειναι κρεμασμενο απο τη μυτη. Το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει προσβαση για να βγαινει η μπαταρια οπως ειναι η καταπακτη. Πιστυω οτι αν η μπαταρια ειναι ελαφρια δεν υπαρχει προβλημα να ειναι κατω απο το φτερο, στη δικη μου περιπτωση με την 2000 mAh ομως παιζει ρολο.

    Τελσπαντων 8α προσπαιθισω να μαθω το μονντελο με το τωρινο set up. Εχει πολλες δυνατοτητες ακομα και λιγο βαρυ. Περιμενω πως και πως την Κυριακη, ελπιζω να εχει απνοια αλλιως θερμικο.... Χαμόγελο

    Τα λεμε,

    Νικος
    Καταγράφηκε
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #7 στις: Παρασκευή, 24 Ιούν 2005, 17:27:37 »

    Νικο τωρα θυμηθηκα.
    Ναι ειχαμε μιλησει μεσω του κωστα.
    Ο Glavin το πεταγε τωτε με 3S3P kokam 340 δεν ειχανε βγει οι 730 ακομα και απο οσω εχω διαβασει το συγκεκριμενο Lehner ειναι κατι μεταξι hacker b20 και b40.
    Σκεφτομουνα να παραγγειλω ενα αλλα αποφασισα οτι παραπατρωναρισσα την μαφια των ηλεκρικων Θυμός (ενοω τους κατασκευαστες και το μπερδεμα που εχουν δημηουργησει στον κοσμο για να τα παιρνουν)δυο χρονια τωρα χωρις σοβαρο αποτελεσματα και ξαναγιρναω στα θερμικα devil Wink
    Ελπιζω να τα πουμε καποια στιγμη απο κοντα.
    Καταγράφηκε
    3DJunk
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.191



    « Απάντηση #8 στις: Παρασκευή, 24 Ιούν 2005, 20:17:51 »

    Γεια σου Δημητρη,

    Ναι να τα πουμε απο κοντα, εγω πεταω θερμικα στο μοντελοδρομιο του κου Κωστα Μπουρμπουλα στο Ακραιφνιο, υπαρχει περιπτωση εκτος απροοπτου να ειμαι εκει την Κυριακη. Πηγαινα παλια στην Ανναβυσο αλλα να σου πω αν η ψυχολογικη μου κατασταση δεν ειναι οκ δε μπορω να πεταξω και με τον πανζουρλισμο που γινεται εκει το Σαββατοκυριακο δεν ειναι, επομενως σταματησα να πηγαινω. Η Αναβυσσος ειναι μονο για καθημερινη απογευματακι....

    Να σου πω κι εγω τωρα που μπηκα στα ηλεκτρικα καταλαβαινω οτι ειναι λιγο φασαρια, εισαι πολυ περιορισμενος απο τον καιρο, μπαταριες και παρελκομενα. Το βασικο ειναι ο καιρος....πιστεyω οτι τα ηλεκτρικα μπορεις να χαρεις πιο πολυ σε indoor φαση, αν καποιος συλλογος διοργανωνε μια συναντηση καθε Κυριακη σε ενα κλειστο γυμναστηριο και πηγαινες με το φοαμενιο αεροπλανακι σου τοτε θα ειχε καποιος σημαντικο κινητρο να ασχοληθει περεταιρω με ηλεκτρικα. Εγω ασχοληθηκα κιυριως λογω στρατου και γιατι μου κολισε να πεταξω το Jumping Jack μετα το video που ειδα του Glavin, οσο περιεργο κι αν ακουγεται αυτο. Grin

    Σχετικα με τα θερμικα, ετομαζομαι να παρω ενα θερμικο τωρα αλλα δε ξερω ποιο. Ειμουν ετοιμος να παρω το ΥΑΚ 54 της Εxtreme Flight (Σιγουρα το ξερεις αν ασχολεισαι με 3D) αλλα δυστυχως δεν υπαρχει stock τοσο Ευρωπη οσο και Αμερικη κι αυτη τη στιγμη ψαχνω υποκαταστατο  Ανεση. Για τα θερμικα της Fliton τοσο Extra Freestyle οσο το Ιnfinity 90 τι εχεις ακουσει? To Infinity μοιαζει με το Jumping Jack, λες να πεταει σαν κι αυτο? Παντως για το Extra εχω διαβασει αρεκτα θετικα σχολια.

    Χαιρετισμους, περιμενω απαντηση,

    Νικος
    Καταγράφηκε
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #9 στις: Παρασκευή, 24 Ιούν 2005, 20:41:06 »

    Νικολα μια συντομη απαντηση γιατι πρεπει να φυγω.
    Το προβλημα του καιρου λυνεται με ενα μαγαλο ηλεκτρικο αλλα ερχεται το προβλημμα του κοστους.
    2000 € για μπαταριες δεν μου περισευουν για 3 σετ για ενα διμετρο αεροπλανο.
    Το yak της extreme to ξερω αλλα θα προτιμουσα το yak 140 του Somenzini.To antiprosopeyei sthn eyroph o Silvestri
    (sebart.com η it),εχω στειλει email αν εχει διαθεσιμα αλλα με εχει γειωσει προς το παρων.
    Το infiniti einai pattern ,καμια σχεση με το JJ αλλα εχω διαβασει καλα λογια.Το extra ειναι και αυτο καλο αλλα καλα τα πηγες με το YAK γιατι μου το χαλας τωρα.
    Καταγράφηκε
    3DJunk
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.191



    « Απάντηση #10 στις: Παρασκευή, 24 Ιούν 2005, 21:00:02 »

    Δεν υπαρχει stock ουτε στο ΥΑΚ του QQ το οποιο ειναι 140αρι, το φερνει στην Αγγλια και ο Fusion models

    http://www.members.aol.com/fusionmodels/index.html

    Μη¨περιμενεις να σου απαντησει ο Sebart του ειχα στειλει κι εγω e-mail περσι το Νοεβρη αν δε κανω λαθος και δε μου ειχε απαντησει. Θυμός

    To YAK της ΕF ειναι το κατι αλλο τοσο κατασκευαστικα οσο και πτητικα, ποσο να περιμενει κανεις ομως? Στο εξωτερικο εχουν αρχισει λιστες αναμονης εδω και 2 μηνες...και να ερθει θα το εχουν κλεισει καποιοι αλλοι...

    Το Ιnfinity ειναι παττερν αλλα εχει  μεγαλα πηδαλια αρα τεινει πιο πολυ προς Artistic-freestyle αεροπλανο κατι σαν το Synergy 3D για παραδειγμα.

    Αυτα καλες πτησεις,

    Νικος
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Ηλεκτρικά  |  Sport - Ακροβατικά - 3D (Συντονιστές: 3DJunk, stavros, andreas)  |  Θέμα: Το καινουργιο μου 3D ηλεκτρικο μοντελο
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.651 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.