Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.411 μηνύματα σε 12.382 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 06:19:14

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 06:19:14

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:16]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:12:49]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304411
    Σύνολο θεμάτων: 12382
    Online σήμερα: 44
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 29
    Συνολικά: 30
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Δικαίωμα ακύρωσης χρέωσης πιστωτικής  (Αναγνώστηκε 4819 φορές)
    Fortunesfool
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1


    « στις: Παρασκευή, 8 Μάι 2009, 03:04:26 »

    Για όσους δεν το ξέρουν:

    Αν για κάποιο λόγο ο έμπορος απ'τον οποίο έχετε αγοράσει απ'το εξωτερικό δεν σας έχει στείλει αυτό που ζητήσατε ή δεν το έχετε λάβει σε λογικό χρόνο κ.α, έχετε το διακίωμα μέσω της τράπεζάς σας να ακυρώσετε την χρέωση της πιστωτικής σας κάρτας. Έπειτα η τράπεζα έρχεται σ'επαφή (τηλεφωνική κυρίως) με τον έμπορο και αν είναι έτσι όπως τα λέτε σας ακυρώνουν την χρέωση. Αν τα έχει στείλει και στείλει την φορτωτική με φαξ στην τράπεζα τότε είναι θέμα courier/ασφαλειών.
    Αυτό προϋποθέτει να στείλετε υπογεγραμμένο φαξ στην αρμόδια υπηρεσία της τράπεζας όπου θα περιγράφετε το πρόβλημα. Το 'χω κάνει δύο φορές με Eurobank όπου συνεργάζομαι. Μ΄έπνιγε το δίκιο βέβαια.
    Προσοχή να μην γίνει η αγορά σε χρονικό διάστημα κοντινό με αυτό όπου η τράπεζα πιστώνεται τις χρεώσεις της πιστωτικής.
     
    Αυτό γιατί πολλοί βάζουν στα μείον της αγοράς απ'το εξωτερικό το ότι τους πλήρωσες και άντε τρέχα κηνήγα τους μετά.

    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 8 Μάι 2009, 10:31:57 από Fortunesfool » Καταγράφηκε
    peris2312
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 37


    « Απάντηση #1 στις: Παρασκευή, 8 Μάι 2009, 10:50:50 »

    καλημερα!!!πεσαμε στην περιπτωση!
    για πες μασ κι αλλα γιατι εδω υπαρχει παρομοιο προβλημα!
    εχο παραγγειλει απο ebay και εχουνε περασει 2 εβδομαδεσ ακριβως.συγκεκριμενα εκανα παραγγελια στις 24 του απριλιου λαο ακομα δεν εχει ερθει.αντιθετως,παραγγελια την οποια εκανα στο τελος απριλιου την παρελαβα προχθες.
    η πληρωμη εχει γινει με paypal και στις 2 περιπτωσεις.στελνω μινημα στο seller λοιπον και του λεω οτι δεν εχω παραλαβει ακομα τιποτα και η απαντηση του ειναι αυτος τα εχει στηλει.καμια ιδεα κανεις?
    Καταγράφηκε
    papabill
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.178



    WWW
    « Απάντηση #2 στις: Παρασκευή, 8 Μάι 2009, 11:06:04 »

    Μηπως το επιασε τελωνειο? Περιμενε λιγο ακομα γιατι και εμενα τελευταια μου καθυστερουν τα δεματα λιγο παραπανω απ οτι παλιοτερα!
    Καταγράφηκε

    Το ελικόπτερο ή το ραφι θα στολίσει ή στο χωράφι θα σκορπίσει...
    peris2312
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 37


    « Απάντηση #3 στις: Παρασκευή, 8 Μάι 2009, 11:13:26 »

    πες οτι ειναι ετσι.
    το δεμα που παρελαβα προχθες κοστισε 60 ευρω ηρθε απο hong kong και τιη παραγγελια την εκανα τελος απριλιου.
    το δεμα που δεν εχω παραλαβει το παρειγγειλα στις 24 του μηνα και 26 αντιστιχα το ενα κοστιζει 10 ευρω και ερχεται απο γερμανια και το αλλο απο αμερικη και κοστιζει 30 ευρω.
    αρα νομιζω οτι κατι δεν παει καλα.
    Καταγράφηκε
    peris2312
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 37


    « Απάντηση #4 στις: Παρασκευή, 8 Μάι 2009, 11:14:55 »

    το θεμα ομως ειναι οτι δεν ξερω καν αν εχει ερθει ελλαδα και δεν ξερω ουτε ονομα μεταφορικης ουτε εκεινο τον αριθμο βαουτσερ για να το ψαξω. Ντροπή
    Καταγράφηκε
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #5 στις: Παρασκευή, 8 Μάι 2009, 11:15:22 »

    Oχι αν ειναι με απλο ταχυδρομειο παει πολυ καλα μπορει να σου κανει και 4-5 εβδομαδες...!
    Καταγράφηκε
    peris2312
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 37


    « Απάντηση #6 στις: Παρασκευή, 8 Μάι 2009, 11:19:21 »

    συμφωνω φιλε Mastoras αλλα και τα αλλα πραγματα με ταχυδρομειο τα παρελαβα και αυτο ειναι που μου κανει εντυπωση.
    γιατι δεν εχουν ενα συστημα να παρακολουθεις το δεμα σου.
    εγω π.χ αν στειλω κατι με ACS κραταω τον αριθμο απο το βαουτσερ και οταν μπω στη σελιδα της μπορω να κανω αναζητηση και βλεπω
    σε τι status ειναι το δεμα.
    Καταγράφηκε
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #7 στις: Παρασκευή, 8 Μάι 2009, 12:30:17 »

    Φιλε μοθ οτι πληρωνει πενρεις... αν πληρωσεις ασφαλισμενη αποστολη με tracking number θα σου στειλουν αν πληρωσεις απλο ταχυδρομειο θα στα στειλουν με απλο!
    Καταγράφηκε
    ΚΥΡΝΙΚ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.938


    « Απάντηση #8 στις: Παρασκευή, 8 Μάι 2009, 12:57:54 »

    γιατι δεν εχουν ενα συστημα να παρακολουθεις το δεμα σου.
    εγω π.χ αν στειλω κατι με ACS κραταω τον αριθμο απο το βαουτσερ και οταν μπω στη σελιδα της μπορω να κανω αναζητηση και βλεπω
    σε τι status ειναι το δεμα.

    Σίγουρα !! Με το tranking number ΣΩΘΗΜΑΚΕ !!. Αυτά ισχύουν σε άλλες χώρες. Εδώ είναι Μπανανιστάν, όχι παίξε - γέλασε.

    Τέλος Μαρτίου γίνεται αποστολή ένα δέμα με ένα set blades από Γερμανία. Μέσω του traking number φαίνεται πως έφτασε στην Θεσ/νίκη την 02/05 και αντί να το στείλουν για Αλεξ/πολη, τα τσιμάνια των ΕΛΤΑ, το στέλνουν στα Γιάννενα. Το traking number το "βλέπει" μέχρι και την 03/05/09, αλλά από κει και πέρα το δέμα άφαντο και μέχρι και σήμερα δεν το πήρα.

    Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με τα ΕΛΤΑ Ιωαννίνων, η απάντηση ήταν σαφής : "Στάλθηκε πίσω στην Θεσ/κη, αλλά δεν σκαναρίστικε γιατί δεν έχουμε υπαλλήλους !!"

    Ο αποστολέας ζήτησε να του επιστραφούν λόγω απώλειας δέματος τα χρήματα από την DHL και μου έχει στο μεταξύ στείλει άλλο set, τα οποία όμως στάλθηκαν σχετικά αργά, επειδή ήταν εκτός ραφιού.


    Σε ένα άλλο δέμα που στάλθηκε και πάλι από Γερμανία, το traking number το "έβλεπε" μέχρι την είσοδό του στην Ελλάδα. Μάλλον όχι τυχαίο διότι μέχρι τότε το παρακολούθούσαν οι Γερμανοί. Από την στιγμή που το πήραν τα ΕΛΤΑ.....πάλι άφαντο. Πάνε - έλα από το τοπικό ταχυδρομείο. Ενώ το δέμα ήταν Στην Αλεξ/πολη, η απάντηση των υπαλλήλων ήταν : "Κάνε υπομονή....θα έρθει !!".
    Μετά από 2ο ειδοποιητήριο (γιατί το 1ο χάθηκε ?!), τελικά το παρέλαβα.

    Άντε μετά να βγάλεις μεροκάματο......





    Καταγράφηκε
    peris2312
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 37


    « Απάντηση #9 στις: Παρασκευή, 8 Μάι 2009, 13:37:34 »

    Φιλε μοθ οτι πληρωνει πενρεις... αν πληρωσεις ασφαλισμενη αποστολη με tracking number θα σου στειλουν αν πληρωσεις απλο ταχυδρομειο θα στα στειλουν με απλο!


    οτι πληρωνεις περνεις??? idiot2
    Καταγράφηκε
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #10 στις: Παρασκευή, 8 Μάι 2009, 13:45:47 »

    γιατι δεν εχουν ενα συστημα να παρακολουθεις το δεμα σου.
    εγω π.χ αν στειλω κατι με ACS κραταω τον αριθμο απο το βαουτσερ και οταν μπω στη σελιδα της μπορω να κανω αναζητηση και βλεπω
    σε τι status ειναι το δεμα.

    Σίγουρα !! Με το tranking number ΣΩΘΗΜΑΚΕ !!. Αυτά ισχύουν σε άλλες χώρες. Εδώ είναι Μπανανιστάν, όχι παίξε - γέλασε.

    Τέλος Μαρτίου γίνεται αποστολή ένα δέμα με ένα set blades από Γερμανία. Μέσω του traking number φαίνεται πως έφτασε στην Θεσ/νίκη την 02/05 και αντί να το στείλουν για Αλεξ/πολη, τα τσιμάνια των ΕΛΤΑ, το στέλνουν στα Γιάννενα. Το traking number το "βλέπει" μέχρι και την 03/05/09, αλλά από κει και πέρα το δέμα άφαντο και μέχρι και σήμερα δεν το πήρα.

    Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με τα ΕΛΤΑ Ιωαννίνων, η απάντηση ήταν σαφής : "Στάλθηκε πίσω στην Θεσ/κη, αλλά δεν σκαναρίστικε γιατί δεν έχουμε υπαλλήλους !!"

    Ο αποστολέας ζήτησε να του επιστραφούν λόγω απώλειας δέματος τα χρήματα από την DHL και μου έχει στο μεταξύ στείλει άλλο set, τα οποία όμως στάλθηκαν σχετικά αργά, επειδή ήταν εκτός ραφιού.


    Σε ένα άλλο δέμα που στάλθηκε και πάλι από Γερμανία, το traking number το "έβλεπε" μέχρι την είσοδό του στην Ελλάδα. Μάλλον όχι τυχαίο διότι μέχρι τότε το παρακολούθούσαν οι Γερμανοί. Από την στιγμή που το πήραν τα ΕΛΤΑ.....πάλι άφαντο. Πάνε - έλα από το τοπικό ταχυδρομείο. Ενώ το δέμα ήταν Στην Αλεξ/πολη, η απάντηση των υπαλλήλων ήταν : "Κάνε υπομονή....θα έρθει !!".
    Μετά από 2ο ειδοποιητήριο (γιατί το 1ο χάθηκε ?!), τελικά το παρέλαβα.

    Άντε μετά να βγάλεις μεροκάματο......







    δεν καταλαβες λεει οτι στην ελλαδα δινουν tracking number και δεν του δωσαν στο εξωτερικο!
    Καταγράφηκε
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #11 στις: Παρασκευή, 8 Μάι 2009, 13:46:29 »

    Φιλε μοθ οτι πληρωνει πενρεις... αν πληρωσεις ασφαλισμενη αποστολη με tracking number θα σου στειλουν αν πληρωσεις απλο ταχυδρομειο θα στα στειλουν με απλο!


    οτι πληρωνεις περνεις??? idiot2

    οπως το ακουσες υπαρχουν πολλοι τροποι να σου στειλουν δεμα προφανως δεν πληρωσες το γρηγορο με ασφαλεια και tracking number αλλα το απλο!
    Καταγράφηκε
    peris2312
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 37


    « Απάντηση #12 στις: Παρασκευή, 8 Μάι 2009, 14:04:12 »

    μαστορας...
    το οτι πληρωνεις παιρνεις??? στο γραφω γιατι το θεωρω ατοπο πανω στο θεμα αποστολης.
    συγκεκριμενα ο τυπος στο ebay που εκανα την αγορα δεν εχει καποιον τροπο πληρωμης με ασφαλεια.
    και να στο πω και διαφορετικα.για ενα προιον που κοστιζει 10 ευρω τι ασφαλεια για μεταφορα να του βαλω?
    και γενικως,καθε τι που πρεπει να αγοραζει ο καθενας μας απο το εξωτερικο τηα πρεπει να πληρωνουμε ασφαλεια?

    το οτι πληρωνεις παιρνεις  αφορα την δικια μου τσεπη.εγω ρωτησα αν εχει κανεις καμια ιδεα γιατι δεν εχω παραλαβει τα πραγματα ακομα.

    φιλικα παντα. Wink
    Καταγράφηκε
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #13 στις: Παρασκευή, 8 Μάι 2009, 14:23:13 »

    ναι ρωτας αυτο και σου απαντησα σε αυτο... μετα ομως απο αυτο ειπες οτι γιατι δεν σου δινουν tracking number και εγω σου απαντησα αυτο που ξερω....
    Καταγράφηκε
    peris2312
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 37


    « Απάντηση #14 στις: Παρασκευή, 8 Μάι 2009, 15:43:45 »

    ok μαστορας καλα εκανες και απαντησες αυτο που ξερεις.
    απλα με απαντησεις του του τυπου οτι πληρωνεις περνεις δεν καλυπτομαι....

    anyway ευχαριστω.
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1] 2  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Η αγορά αερομοντελλιστικού υλικού  |  Ο Ελληνας αερομοντελλιστής και η αγορά υλικών (Συντονιστής: Serafim)  |  Θέμα: Δικαίωμα ακύρωσης χρέωσης πιστωτικής
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.033 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.