Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.516 Posts in 12.388 Topics da 6.239 Utenti / Ultimo Utente: Νικ.
Benvenuto, Visitatore. Per favore, effettua il login o registrati.
Hai perso la tua email di attivazione?
Domenica, 19 Mag 2024, 02:59:13

Login con username, password e lunghezza della sessione
Ricerca:     Ricerca Avanzata
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Benvenuto, Visitatore. Per favore, effettua il login o registrati.
Hai perso la tua email di attivazione?
Domenica, 19 Mag 2024, 02:59:13

Login con username, password e lunghezza della sessione
    Soggetti recenti
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Utenti
    Utenti Totali: 6239
    Ultimo utente: Νικ.
    Statistiche
    Posts Totali: 304516
    Topics Totali: 12388
    Online Oggi: 45
    Presenze Massime Online: 959
    (Domenica, 18 Ott 2020, 16:30:52)
    Utenti Online
    Utenti: 1
    Visitatori: 14
    Totale: 15
    Selezione di tema

    Pagine: 1 2 [3] 4 5 6     Vai Giù
    Stampa
    Autore Topic: 3SX bavarianDEMON flybarless system!!!  (Letto 14525 volte)
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Risposta #30 il: Lunedì, 20 Gen 2014, 19:02:52 »

    To vbar έχει governor.
    To BD3SX όχι, οπότε αν κάποιος θέλει θα πρέπει να χρησιμοποιήσει το autorotation bailout του esc (πχ τα Castle Creation esc έχουν τέτοιο)
    Σχετικά με το bailout του 3SX δεν βρίσκω το λόγο να μην το χρησιμοποιήσει κανείς αρκεί να μην το παρακάνει.
    Σκοπός του δεν είναι να κάνεις πράγματα πάνω από τις δυνατότητες σου και να βασίζεσαι σε αυτό να σε σώσει, αλλά εκείνη την μία φορά στις 100 πτήσεις που θα είχε καταλήξει σε πτώση να γλυτώσει το ελικόπτερο.

    Ειναι προσωπικη μου αποψη!! Πρεπει να στηριζομαι στα χερια μου και στο μυαλο μου και οχι στο ηλεκτρονικο.. Μιλαω για την δυσκολη στιγμη...

    Αν εθιστεις στον διακοπτη (στον εξομοιωτη spacebar) τοτε δν θα ξεπερασεις τα ´ορια σου ´  γιατι στα δυσκολα θα τραβας παντα τον διακοπτη!!
    Loggato
    taz00
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Posts: 40


    « Risposta #31 il: Lunedì, 20 Gen 2014, 19:05:35 »

    Και είναι σεβαστή.
    Από την άλλη είμαι σίγουρος ότι παρόμοιες απόψεις θα ακούστηκαν από αρκετούς όταν πρωτοβγήκαν οι εξομοιωτές.  Wink
    Loggato
    ant1971
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Posts: 483



    « Risposta #32 il: Lunedì, 20 Gen 2014, 19:18:00 »

    φιλε taz00 δωσε καμια πληροφορια για τον  devil

    ή και κανα λινκ ή φορουμ  να κατσουμε να διαβαζουμε αν το εχεις ψαξει το θεμα αφου το περιμενεις  (με το καλο να σου σκασει μυτη)
    Loggato

    η ασχολία με το ε/π συχνά είναι παράδεισος & κόλαση μαζί
    taz00
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Posts: 40


    « Risposta #33 il: Lunedì, 20 Gen 2014, 19:20:54 »

    Εφόσον ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει δεν έχω τίποτα να πω που δεν θα βρεις στο ιντερνετ.
    Από φόρουμ εδώ θα βρεις άπειρες πληροφορίες

    http://www.helifreak.com/forumdisplay.php?f=281
    Loggato
    ΚΥΡΝΙΚ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.938


    « Risposta #34 il: Lunedì, 20 Gen 2014, 20:31:53 »

    Το AR7200BX είναι και δέκτης μαζί.

    Και το ΒD3X/BD3SX γίνεται δέκτης τοποθετώντας δύο δορυφοράκια spectrum.
    Loggato
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Risposta #35 il: Lunedì, 20 Gen 2014, 20:51:47 »

    Το AR7200BX είναι και δέκτης μαζί.

    Και το ΒD3X/BD3SX γίνεται δέκτης τοποθετώντας δύο δορυφοράκια spectrum.

    Χάλασες και εσύ…!! Σε πήρε η μάζα…!
    Loggato
    ant1971
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Posts: 483



    « Risposta #36 il: Lunedì, 20 Gen 2014, 21:16:32 »

    Το AR7200BX είναι και δέκτης μαζί.

    Και το ΒD3X/BD3SX γίνεται δέκτης τοποθετώντας δύο δορυφοράκια spectrum.

    Χάλασες και εσύ…!! Σε πήρε η μάζα…!

    Huh

    Παυλε καντο πιο λιανο να το καταλαβουμε και οι θνητοι γιατι δεν μπορω να σε καταλαβω και χαλιεμαι Χαμόγελο
    Loggato

    η ασχολία με το ε/π συχνά είναι παράδεισος & κόλαση μαζί
    johnny_alex
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Posts: 24


    « Risposta #37 il: Martedì, 21 Gen 2014, 00:51:29 »

    Καλησπέρα και από εμένα. Επειδή εχω ψάξει το συγκεκριμένο θέμα πάρα πολυ μιας και αρχαριος ο οποίος επιθυμούσα να αγοράσω μεγάλο (700άρι) ελικόπτερο,η μοναδική πηγή αντλησης πληροφοριών ήταν το hellifreak. Απότι είδα και διάβασα εκεί το χρησιμοποιούν πολύ κυρίως σαν πολύ καλή flbs μονάδα και δευτερευόντος σαν resque σύστημα, που για κάποιον αρχάριο μπορεί να αποβεί σωτήριο. Είδα λοιπόν ότι το βάζουν ακόμα και σε 300άρια blade.Ενας τύπος ο οποίος μιλούσα μέσω pm και skype μου εξήγησε ότι μπορεί να σε σώσει ακόμα και από hard 3d απλά μου διευκρίνησε ότι από την ώρα που ξεκινησε να το χρησιμοποιεί απέκτησε 20% ασχημες συνήθειες μιας και ήξερε ότι σε κάθε χαζομάρα ενεργοποιούμε το captain resque και το ε/π γίνετε πύραυλος και φεύγει προς τα πάνω, μετα γυρνούσε σε self leveling και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Επίσης έχει την δυνατότητα να οριζοντιώνει το ε/π αν απομακρύνουμε τα δαχτυλά μας από το stick του cycling, με τις κατάληλες μίξεις που θα εχουμε ορίσει στην τ/κ.Εγώ προσωπικά ήμουν έτοιμος να το παραγγείλω για το 450L 6S που αγόρασα πρόσφατα, αλλά καθώς το ε/π μου ήρθε μαζί με 3gx και το κιτ μου πήγε 313€, θεώρησα χαζό να δώσω 430-450 χωρίς να δοκιμάσω να δω τι κάνει το 3gx και αφού πετάω αξιοπρεπώς ένα 130x χωρίς να το σπάω. Πάντως στο βίντεο που μου έστειλε ο φίλος το δείχνει σε φάση που τα blades ακουμπούσαν γρασίδι σε ένα 550 να τραβάει διακόπτη και το ε/π να σώζετε ακαριαία.  Προσωπικά λοιπόν επειδή άκουσα πολλές γνώμες, ακόμα και από πολύ εμπειρους, οι οποίοι ασπάζονται την θεωρία ότι με αυτό δεν μπορεις να προχωρήσεις παρακάτω πτητικά, κατέληξα στο  ότι αν το καλοκαίρι προβώ στην σγορά ενός 700 goblin, θα είναι το πρώτο πράγμα που θα παραγγείλω σκόμα και 2 μήνες πριν πάρω το ε/π. Ο λόγος είναι ότι μου αρέσει και το 3d και θέλω να ασχοληθώ, αλλά δεν θέλω να σπάσω 3 ελικόπτερα για να μάθω να κάνω piro. Για να προλάβω κάποιον που θα μου γράψει να μάθω σε simulator, να απαντήσω ότι στο simulator σε 1 βδομάδα έκανα invert hover και τικ-τοκ το 130x και στην πραγματικότητα κάνω hover nose in και καμιά scale βόλτα στην καλύτερη και το invert ούτε περνάει από το μυαλό μου. Οι άποψη μου είναι καθαρά προσωπική βάση των δικών μου αναγκών και σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ λανθασμένη και την αντίθετη γνώμη.
    Loggato

    Ο μεγαλύτερος εχθρος του αερομοντελιστή, ειναι η γυναίκα του!
    ant1971
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Posts: 483



    « Risposta #38 il: Martedì, 21 Gen 2014, 07:42:44 »

    πολυ ωραιος ο johnny_alex  Thumbs up

    εσυ το ψαχνεις στο πρωτο μηνα στο χομπυ Χαμόγελο εγω το πηρα γραμμη μετα απο ενα χρονο laugh

    φιλε μου επειδη το εχω στοχοποιησει και το βλεπω το ονειρο μπροστα μου για το τι θα γινει αν εχεις την διαθεση περασε ειτε σε pm ειτε στον thread  εδω οτι λινκ ή

    βιντεο εχεις με πληροφοριες και οδηγιες σεταρισματος γιατι κατι μου λεει οτι το σεταρισμα του χωρις πολυ καλα αγγλικα και βοηθεια απο καποιον που το εχει στησει θα εχει καποιο θεμα

    υ.γ. εδω ενα Beastx με τοοοοση πολυ πληροφορια που υπαρχει και με παιδεψε αρκετα μεχρι να το μαθω laugh

    σε ευχαριστω
    Loggato

    η ασχολία με το ε/π συχνά είναι παράδεισος & κόλαση μαζί
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Risposta #39 il: Martedì, 21 Gen 2014, 12:13:47 »


    Huh

    Παυλε καντο πιο λιανο να το καταλαβουμε και οι θνητοι γιατι δεν μπορω να σε καταλαβω και χαλιεμαι Χαμόγελο

    Ο Νίκος όταν άκουγε ηλεκτρικά και fbl έβγαζε σπυράκια…!

    Loggato
    ΚΥΡΝΙΚ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.938


    « Risposta #40 il: Martedì, 21 Gen 2014, 13:10:53 »

    Ακόμη βγάζω σπυράκια !!!  Το παραπάνω FBL unit της BD το έχω, αλλά αφορά την έκδοση 3Χ και όχι την 3SX (έχει ακριβώς το ίδιο software εκτός από το Horizontal Mode).
    Οπότε και δεν μπορώ να βοηθήσω σχετικά με το bail out - self leveling ή πως αλλοιώς το λένε.

    Για να μειώσω τα αποτελέσματα της αλλεργίας μου σχετικά με τα σπυράκια, το χρησιμοποιώ σε 90 nitro Ε/Π με flybar. Συμπεράσματα δεν έχω οριστικοποιήσει. Είμαι στην εξευρένηση των δυνατοτήτων του unit, όσον αφορά τις μίξεις. Να έχω σε διαφορετικά stunt mode, διαφορετικά gain και agility ή ακόμη και καθόλου.

    Σχετικά με την τιμή στην έκδοση 3X, κοστίζει από LINDINDER.AT τα 199,00 με κάπου 6,50 ευρώ ναύλα.

    Ενώ οι αναβαθμίσεις του software είναι δωρεάν on-line, για την αναβάθμιση από έκδοση 3Χ σε 3SX πρέπει να σταλεί στην εταιρία με το σχετικό κόστος.

    Δεν έχω άλλη εμπειρία από άλλο FBL unit για κάνω συγκρίσεις σχετικά με απόδοση ή ευκολία/δυσκολία των ρυθμίσεων. Ως κακός γνώστης της αγγλικής γλώσσας δυσκολεύτικα αρκετά. Το manual δεν είναι και από τα καλύτερα. Εφόσον όμως "μπεις" στη φιλοσοφία των δυνατοτήτων του software τα πράγματα αρχίζουν να γίνονται πιο σαφής.

    Πρόκειται για κορυφαίο unit.  Αυτό φάνηκε από την αρχή. Με το που το χρησιμοποίησα μόνο ως tail gyro, συγκριτικά με το spartan 760DS, έδειξε μεγάλη διαφορά.

    « Ultima modifica: Martedì, 21 Gen 2014, 13:51:17 da ΚΥΡΝΙΚ » Loggato
    ant1971
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Posts: 483



    « Risposta #41 il: Martedì, 21 Gen 2014, 14:25:38 »

     Thumbs up

    καθε πληροφορια ειναι καλοδεχουμενη



    ............Για να μειώσω τα αποτελέσματα της αλλεργίας μου σχετικά με τα σπυράκια, το χρησιμοποιώ σε 90 nitro Ε/Π με flybar. Συμπεράσματα δεν έχω οριστικοποιήσει. Είμαι στην εξευρένηση των δυνατοτήτων του unit, όσον αφορά τις μίξεις. Να έχω σε διαφορετικά stunt mode, διαφορετικά gain και agility ή ακόμη και καθόλου....................................................................................
    Χαμόγελο Χαμόγελο

    παυλο τι γινετε μας εχεις φακελωσει ολους?? (πολλες λεπτομεριες ηξερες για το φιλο του φορουμ ΚΥΡΝΙΚ  laugh)
     
    Loggato

    η ασχολία με το ε/π συχνά είναι παράδεισος & κόλαση μαζί
    ant1971
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Posts: 483



    « Risposta #42 il: Martedì, 21 Gen 2014, 14:46:01 »

    την καλυτερη παρουσιαση που εχω βρει μεχρι τωρα (στα γερμανικα γμτ αλλα θα δουλεψει μεταφραστης!!)


     devil

    http://flugleiter.de/wissen/helikopter-wissen/hc3-sx-bzw-bavarian-demon-3sx/


    * IMG_1295small.jpg (124.09 KB, 1200x900 - visto 144 volte.)
    Loggato

    η ασχολία με το ε/π συχνά είναι παράδεισος & κόλαση μαζί
    ΚΥΡΝΙΚ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.938


    « Risposta #43 il: Martedì, 21 Gen 2014, 18:38:42 »

    Check this....

    http://www.helituning.com/index.php/review/112/659-bavarian-demon-bd3-sx-review.html


    "The unit is quite simple to program. If you are used to something like the Vbar then this should be no problem."

    Αφού το βρήκα εγώ (ο oldtimer) άκρη, πρώτο στη χρήση fbl unit χωρίς βοήθεια, θα μπορέσεις και εσύ.
    Loggato
    ant1971
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Posts: 483



    « Risposta #44 il: Martedì, 21 Gen 2014, 18:46:12 »

    really is special  Thumbs up

     beer

    υ.γ. και εγω απο τα μεγαααλα παιδια ειμαι Χαμόγελο
    Loggato

    η ασχολία με το ε/π συχνά είναι παράδεισος & κόλαση μαζί
    Pagine: 1 2 [3] 4 5 6     Vai Su
    Stampa
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Moderatore: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Topic: 3SX bavarianDEMON flybarless system!!!
    Salta a:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    Traduzione Italiana a cura di SMItalia

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Valido! CSS Valido!
    Pagina creata in 0.023 secondi con 24 queries.