Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.515 Messages dans 12.388 Fils de discussion par 6.239 Membres / Dernier membre: Νικ.
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Samedi, 18 Mai 2024, 21:55:29

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
Rechercher:     avancée
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Samedi, 18 Mai 2024, 21:55:29

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
    Matières récentes
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Membres
    Total des membres: 6239
    Dernier: Νικ.
    Stats
    Total des messages: 304515
    Total des fils de discussion: 12388
    En ligne aujourd'hui: 116
    Jamais en ligne: 959
    (Dimanche, 18 Oct. 2020, 16:30:52)
    Membres en ligne
    Membres: 4
    Invités: 38
    Total: 42
    Choix de thème

    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  FPV (Modérateur: kolotoympas)  |  Fil de discussion: Ardupilot 2.6 -Ardupilot 2.8
    Pages: 1 ... 7 8 9 [10]     Bas de page
    Imprimer
    Auteur Fil de discussion: Ardupilot 2.6 -Ardupilot 2.8  (Lu 34704 fois)
    andreas
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 4.283



    « Répondre #135 le: Lundi, 22 Juin 2015, 09:09:37 »

    kατι ακομη ...το γεγονος οτι δεν βλεπω στην οθονη τις επιλογες για AUTOTUNE - CRUISE ειναι θεμα charset του osd? Στο planner τα βλεπω μια χαρα!
    Journalisée

    Fly hard ...land soft!
    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 165



    « Répondre #136 le: Mardi, 23 Juin 2015, 09:41:31 »

    Αντρέα μπορείς να επιτυχεις μεγαλύτερη εμβέλεια σίγουρα αν τοποθετήσεις καλύτερα τις κεραίες σου. Μακριά από άλλα ηλεκτρονικά και μακρυά από μπαταρίες γιατί μπλοκάρουν το σήμα. Πρέπει να έχει καθαρή οπτική επαφή η κεραία δέκτη με τον πομπό χωρίς εμπόδια ανάμεσα. Ακόμα και αν είναι μια μικρή μπαταρία αυτό το εμπόδιο.

    Διαφορά στην εμβέλεια θα δείς ακόμα και σε μια μέρα με πολύ υγρασία σε σχέση με μια μέρα χωρίς υγρασία. Αν τύχει και μπείς μέσα σε σύνεφο η εμβέλεια σου θα μειωθεί δραματικά επίσης.

    όσο για τη mobius, όχι δεν ειναι καλή κάμερα για fpv. Η έξοδος βίντεο δεν έχει καλή ποιότητα και υπάρχει και μια καθυστερηση περίπου 0.3sec στο βίντεο.
    Μπορεί να μη σε πειράζει αυτό αλλά εμένα δε μου αρέσει.
    Τη mobius την έχω και γω για εγγραφή βίντεο μόνο.
    Για on board camera αν θές ποιότητα δες:
    http://www.surveilzone.com/sony-960h-ccd-effio-v-800tvl-ultra-wdr-camera-cable-osd-cc1529

    Είναι ότι καλύτερο παίζει αυτή την περίοδο σε κάμερα. Εχει και WDR ώστε να μπορείς να διακρίνεις και φωτεινό ουρανό αλλά και σκοτεινό έδαφος ταυτόχρονα. Η mobius είναι χάλια σε αυτό το κομμάτι πάντως.
    Journalisée
    andreas
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 4.283



    « Répondre #137 le: Mardi, 23 Juin 2015, 10:55:55 »

    Καλημερα πιθανο να ειναι θεμα συνθηκων ατμοσφαιρας γιατι την μια φορα που πηγα 1,2km και ο δεκτης δεν μπηκε σε failsafe (πιθανοτατα ειχα κιαλο) ηταν με πολυ καλο καιρο λικαδα και ζεστη,ενω την αλλη ειχε συνεφια και αρκετη υγρασια ...
    ευτυχως τουλαχιστον απο εικονα παω καλα αν ειδες εχω βαλει το vtx στην ουρα μακρια απο ολα τα αλλα και τον δεκτη σηματος εμπρος .
    Αυτο το εκαν και για να μπορω να βγαζω τα φτερα ευκολα ,σαν σημα εικονας εχω καλο χωρης ιδιεταιρο θεμα οπωτε μια καλυτερη καμερα θα μου δωσει και λιγο καλυτερη εικονα στο δεκτη κατω.
    Το καταστημα που μου εδωσες λινκ ειναι οκ?
    Journalisée

    Fly hard ...land soft!
    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 165



    « Répondre #138 le: Mardi, 23 Juin 2015, 13:02:18 »

    Nαι ειναι οκ. Τη συγκεκριμένη κάμερα την έχω και γω σε δυο πτέρυγες που πετάω. Ειχα πάρει στην αρχή μια φθηνή με 25ευρώ αλλά με αυτήν ειδα διαφορά στην εικόνα. Και σε απόδοση χρωμάτων αλλά και κυρίως στο wide dynamic range.
    Η συγκεκριμένη ειναι και αρκετά καλή σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Δε λέω για βράδυ αλλά πχ μέχρι τις 9 το απόγευμα τώρα το καλοκαίρι πετάς με αυτή την κάμερα. όταν θα πέσει και άλλο το φως θα το κάνει ασπρόμαυρη την εικόνα.
    Journalisée
    sgrouts
    Aeromodeller
    *
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 24


    I love FPV wings


    « Répondre #139 le: Mardi, 23 Juin 2015, 15:14:46 »

    Συμφωνω με τον giteart,
    Εχω πεταξει με fpv cam τη mobius και το lag με ενοχλουσε πολυ.
    Journalisée
    cookmangr
    Aeromodeller
    *
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 8


    « Répondre #140 le: Jeudi, 25 Juin 2015, 11:05:25 »

    Καλημερα

    Μια ερωτηση για minimosd σε  apm 2.8  3.2.1 firmware

    Εχω βαλει το minimosd με firmware 2.4 , αναβει κανονικα αλλα δεν μου ανανεωνει τα στοιχεια παρα μονο εαν συνδεθω στο mision planmer η στο droidplanner μεσω τηλεμετριας

    Δηλαδη πριν το συνδεσω το κοπτερο στο droidplanner  ανανεωνει το οριζοντα αλλα ενω εχω λοκαρισμενους δορυφορους δειχνει 0 στο osd , ενω με το που συνδεθει στο droidplanner ολα τα δειχνει σωστα

    Υπαρχει καποια ρυθμιση που πρεπει να κανω Huh??, εκτος απο το να πατησω το enable telemetry στο mision planner που το εχω κανει
    Journalisée
    vilisdev
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 560


    SV2BLH


    « Répondre #141 le: Jeudi, 25 Juin 2015, 11:30:44 »

    Δημήτρη πώς σύνδεσες το minimosd και την τηλεμετρία?
    Το APM 2.8 έχει ξεχωριστές θύρες έτσι ώστε να συνδέονται το καθένα μόνο του.
    Ετσι δεν έχεις κάποια προβλήματα που είχαν οι παλιές εκδόσεις (<2.7) στις οποίες δεν ήταν αρκετό το fan-out της θύρας telemetry ώστε να λειτουργήσει παράλληλα και το minimosd και αρχίζαν διάφορα τέτοια προβλήματα.
    Βέβαια στις παλιές εκδόσεις γιά να μην έχεις προβλήματα συνέδεες το minimosd στη θύρα UART0.
    Journalisée
    cookmangr
    Aeromodeller
    *
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 8


    « Répondre #142 le: Jeudi, 25 Juin 2015, 12:04:13 »

    Καλημερα βιλλη

    Το συνδεω οπως μου ειχες πει

    Την τηλεμετρια στην θυρα της τηλεμετριας και το minimosd στο i2c.
    εχω βαλει και καλαϊ απο πισω και χρησιμοποιω το i2c μονο minimosd

    Το προβλημα μαλλον πρεπει να ειναι στο θεμα  ανανεωσης των πληροφοριών
    Journalisée
    cookmangr
    Aeromodeller
    *
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 8


    « Répondre #143 le: Jeudi, 25 Juin 2015, 15:44:48 »

    Ψαχνοντας στο ιντερνετ βρηκα αυτην την σελιδα http://dronemission.com/osd.html  που στο τελος λεει για καποιες αλλαγες που πρεπει βα γινουν στο mission planner για το minimosd



    Υπαρχει περιπτωση καποιος να επιβεβαιώσει  οτι πρεπει να ειναι ετσι οι παράμετροι για να δουλεψει το minimosd???






    Ευχαριστω
    Journalisée
    Pages: 1 ... 7 8 9 [10]     Haut de page
    Imprimer
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  FPV (Modérateur: kolotoympas)  |  Fil de discussion: Ardupilot 2.6 -Ardupilot 2.8
    Aller à:  

    Propulsé par MySQL Propulsé par PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Transitionnel valide ! CSS valide !
    Page générée en 0.021 secondes avec 25 requêtes.