Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.516 Messages dans 12.388 Fils de discussion par 6.239 Membres / Dernier membre: Νικ.
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Dimanche, 19 Mai 2024, 00:06:32

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
Rechercher:     avancée
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Dimanche, 19 Mai 2024, 00:06:32

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
    Matières récentes
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Membres
    Total des membres: 6239
    Dernier: Νικ.
    Stats
    Total des messages: 304516
    Total des fils de discussion: 12388
    En ligne aujourd'hui: 116
    Jamais en ligne: 959
    (Dimanche, 18 Oct. 2020, 16:30:52)
    Membres en ligne
    Membres: 1
    Invités: 39
    Total: 40
    Choix de thème

    Pages: [1]     Bas de page
    Imprimer
    Auteur Fil de discussion: Στήσιμο quadcopter  (Lu 3783 fois)
    iliastra
    Aeromodeller
    *
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 4


    « le: Mercredi, 6 Juil. 2016, 14:01:17 »

    Καλησπέρα και καλώς σα βρήκα. Είμαι σχετικά νέος στον χώρο και σκέφτομαι να στήσω ένα quadcopter.
    To setup το οποίο σκέφτομαι είναι το παρακάτω.

    Frame: S500
    Motors:Sunnysky X3108S 720KV
    ESC: DYS BL30A
    Propeller:Gemfan 1147
    FC: Pixhawk PX4 2.4.6 Flight Controller NEO-M8N GPS Radio Telemetry OSD 3DR 915Mhz ή APM Flight Controller Set APM 2.8 6M/H GPS & OSD & Radio Telemetry etc
    battery: Μία 4s 5200mah

    Κάποια πράγματα τα πέρνω με την προοπτίκη να αναβαθμιστώ κάποια στιγμή στο μέλλον σε hexa. Κατα κύριο λόγο το θέλω για εναέρια βιντεάκια αλλά και φωτό οπότε σιγα σιγά θα φορτώσω κάμερες και gimbal.

    Σε ένα προγραμματάκι που βρήκα στο νετ μου βγάζει τα παρακάτω στατιστικά http://prntscr.com/bpghyf
    Πως σας φαίνεται το setup?? είναι καλό ή μηπως είναι υπερβολικό??

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Journalisée
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 229


    « Répondre #1 le: Vendredi, 8 Juil. 2016, 00:20:46 »

    Καλησπερα φιλε μου καλο φαινεται το σεταπ σου αλλα ενα ιδιο που εστησα για ενα φιλο βγαζει γυρω στο 10λεπτο με 10αρες προπελες γκιμπαλ εξοπλισμο fpv με τετρασελλη 5500mah και μια τρισσελη 1000αρα για τον εξοπλισμο fpv. Oποτε μην πολυ πιστευεις το προγραμμα που σου εβγαλε 41λεπτα πτηση,χωρις γκιμπαλ καμερες και τα σχετικα να σου βγαζει τεταρτο και αυτο μιλαμε να κατεβαζεις την μπαταρια στα 3,7βολτ αν την ξελιγωνεις παραπανω μπορει και 20 λεπτο αλλα δεν το συνιστω...
    Ευχαριστω φιλικα με εκτιμηση Νικος
     Thumbs up
    Journalisée
    iliastra
    Aeromodeller
    *
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 4


    « Répondre #2 le: Vendredi, 8 Juil. 2016, 00:55:16 »

    Καλησπέρα φιλε,
    Πολυ ενδιαφέρον αυτο που λες γιατί μπορουμε να εχουμε εναν μπούσουλα...Λοιπον το προγραμματακι βγαζει για 10αρες με τον extra εξοπλισμό και 4s μπαταρία κοντα στο 14λεπτο..την 3s την εβαλα σαν εξτρα βάρος (αλλα 100γρ)...Γνκ μου βγάζει βαρος, για τα συγκεκριμένα που επέλεξα, κοντα στα 1850γρ....οποτε εαν του φιλου σου ειναι λιγο πιο βαρύ λόγω διαφορετικών παρελκομενων  τοτε το προγραμματακι ειναι αρκετά καλο...Γνκ παρατηρω οτι για καθε 80-100 γρ πέφτει και ενα λεπτο απο την πτηση...
    Επίσης απο οτι λέει η σελίδα τα αποτελέσματα ειναι απο real life benchmark κ οχι των εταιριών (κατα ποσο ισχύει δν ξέρω)
    http://www.drone-configurator.com/configurator/4989/
    Journalisée
    DEPRON MANIAC
    Board moderator
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 1.062


    Μην αναγκάζεις άλλους να αγαπήσουν αυτό που κάνεις


    « Répondre #3 le: Vendredi, 8 Juil. 2016, 02:31:15 »

      Απο τον υπολογισμό που κάνει για την αιώρηση (hover) ήδη δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα (real life).

      Με μια κατανάλωση 205Watt λαμβάνει υπόψη οτι η τάση είναι σταθερή 16ν και οτι η μπαταρία θα αποδώσει όλη την χωρητικότητα της

      Δλδ αν βάλουμε 16ν με 5200mAh η αποθηκευμένη ενέργεια της μπαταρίας ισοδυναμεί με 83,2Wh

      Οπότε υπολογίζοντας με 60 λεπτά που είναι η ώρα

      (83,2 / 205) χ 60 = 24,35 λεπτά

      Στην πραγματικότητα η τάση υπο φορτίο μειώνεται και η αποδιδόμενη ισχύς είναι στην καλύτερη περίπτωση μειωμένη κατά 80% λόγω εσωτερικής αντίστασης της μπαταρίας και ακόμα 80 % απο τις απώλειες στα μοτέρ (μηχανικές/θερμικές)

      Δλδ φτάνουμε στα 15 λεπτά, αιώρηση μόνο
    Journalisée

    Τα καύσιμα κάποτε θα τελειώσουν. Τα ηλεκτρόνια δεν τελειώνουν ποτέ

    Βρε μανία με το depron

     Ο flight controller είναι θαυμάσιο μηχάνημα αλλά δεν κάνει θαύματα
    και προπαντώς δεν έχει νοημοσύνη, γι'αυτό χρησιμοποίησε την δική σου

     Όσο πιο smart γίνεται η τεχνολογία τόσο πιο χαζός γίνεται ο άνθρωπος
    gpelekanos
    Aeromodeller
    *
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 3


    « Répondre #4 le: Dimanche, 21 Aoϋt 2016, 15:06:45 »

    Καλησπέρα και καλώς σα βρήκα. Είμαι σχετικά νέος στον χώρο και σκέφτομαι να στήσω ένα quadcopter.
    To setup το οποίο σκέφτομαι είναι το παρακάτω.

    Frame: S500
    Motors:Sunnysky X3108S 720KV
    ESC: DYS BL30A
    Propeller:Gemfan 1147
    FC: Pixhawk PX4 2.4.6 Flight Controller NEO-M8N GPS Radio Telemetry OSD 3DR 915Mhz ή APM Flight Controller Set APM 2.8 6M/H GPS & OSD & Radio Telemetry etc
    battery: Μία 4s 5200mah


    Γεια σας,
    πόσο υπολογίζεις να σου κοστίσει το quadrocopter και σε επιδόσεις με ποιο απο τα έτοιμα θα μπορούσε να συγκριθεί;
    Σε ευχαριστω
    Journalisée
    kolotoympas
    Moderator
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 2.353



    WWW
    « Répondre #5 le: Vendredi, 8 Fιvr. 2019, 13:33:05 »

    Ένα αναλυτικό βίντεο με το στήσιμο απο το α-ω ενός 
    σύγχρονου quad


    Journalisée

    Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
    kolotoympas Youtube
    kolotoympas Vimeo
    thanos1
    Aeromodeller
    *
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 1


    « Répondre #6 le: Mercredi, 23 Oct. 2019, 14:43:03 »

    Οποιος ενδιαφέρεται για 3d εκτυπωσεις να μου στείλει *δε μπορω να το βαλω στις αγγελίες, αλλα μπορει να υπάρχει ενδιαφέρον.
    Journalisée
    Michael
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 169


    « Répondre #7 le: Jeudi, 6 Fιvr. 2020, 12:44:30 »


    Καλημέρα, αγόρασα και εγώ πρόσφατα το X500 frame με pixhawk 4 (αυτο εδω http://www.holybro.com/manual/X500-Kit_AssemblyManual.pdf) . Διάβασα στα φορουμς ότι αυτό πλέον έχει δικό του λειτουργικό μέσα, διαφορετικό από το Ardupilot. Είναι καλύτερο να το φλασάρω με το Ardupilot, ώστε να χρησιμοποιώ και το mission planner σαν GCS (μια και το εχω χρησιμοποιησει στο παρελθον και μου άρεσε?). Στόχος μου είναι να έχω ενα αξιόπιστο σύστημα, σταθερό, γιατί το χρησιμοποιώ σε πτυχιακές φοιτητών σε πανεπιστήμιο. Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω τον φίλο που ξεκίνησε το subject, εάν τελικά έφτιαξε το S500 που έλεγε με το pixhawk 4 και αν πετάει σωστά.

    Ευχαριστώ,
    Μιχάλης




    Καλησπέρα και καλώς σα βρήκα. Είμαι σχετικά νέος στον χώρο και σκέφτομαι να στήσω ένα quadcopter.
    To setup το οποίο σκέφτομαι είναι το παρακάτω.

    Frame: S500
    Motors:Sunnysky X3108S 720KV
    ESC: DYS BL30A
    Propeller:Gemfan 1147
    FC: Pixhawk PX4 2.4.6 Flight Controller NEO-M8N GPS Radio Telemetry OSD 3DR 915Mhz ή APM Flight Controller Set APM 2.8 6M/H GPS & OSD & Radio Telemetry etc
    battery: Μία 4s 5200mah

    Κάποια πράγματα τα πέρνω με την προοπτίκη να αναβαθμιστώ κάποια στιγμή στο μέλλον σε hexa. Κατα κύριο λόγο το θέλω για εναέρια βιντεάκια αλλά και φωτό οπότε σιγα σιγά θα φορτώσω κάμερες και gimbal.

    Σε ένα προγραμματάκι που βρήκα στο νετ μου βγάζει τα παρακάτω στατιστικά http://prntscr.com/bpghyf
    Πως σας φαίνεται το setup?? είναι καλό ή μηπως είναι υπερβολικό??

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Journalisée
    Pages: [1]     Haut de page
    Imprimer
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  Drones - Multicopters - Πολλαπλών στροφείων (Modérateur: kolotoympas)  |  Fil de discussion: Στήσιμο quadcopter
    Aller à:  

    Propulsé par MySQL Propulsé par PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Transitionnel valide ! CSS valide !
    Page générée en 0.021 secondes avec 25 requêtes.