Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.514 Messages dans 12.388 Fils de discussion par 6.239 Membres / Dernier membre: Νικ.
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Samedi, 18 Mai 2024, 17:49:30

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
Rechercher:     avancée
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Samedi, 18 Mai 2024, 17:49:30

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
    Matières récentes
    [Aujourd'hui à 15:33]

    [Hier à 16:04]

    par geoli
    [Hier à 15:43]

    [Hier à 14:48]

    [Jeudi, 16 Mai 2024, 11:35:02]

    [Dimanche, 12 Mai 2024, 14:53:18]

    [Samedi, 11 Mai 2024, 20:08:18]

    [Vendredi, 10 Mai 2024, 23:15:04]

    [Vendredi, 10 Mai 2024, 17:13:22]

    [Jeudi, 9 Mai 2024, 15:30:01]

    [Lundi, 6 Mai 2024, 01:30:30]

    [Dimanche, 5 Mai 2024, 14:26:40]

    [Vendredi, 3 Mai 2024, 20:02:54]

    [Mercredi, 1 Mai 2024, 09:15:28]

    [Vendredi, 26 Avril 2024, 12:30:31]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Membres
    Total des membres: 6239
    Dernier: Νικ.
    Stats
    Total des messages: 304514
    Total des fils de discussion: 12388
    En ligne aujourd'hui: 116
    Jamais en ligne: 959
    (Dimanche, 18 Oct. 2020, 16:30:52)
    Membres en ligne
    Membres: 0
    Invités: 20
    Total: 20
    Choix de thème

    Pages: 1 [2]  Toutes     Bas de page
    Imprimer
    Auteur Fil de discussion: Επιλογή του πρώτου μου  (Lu 4742 fois)
    ΝΙΚΟΣ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 552



    « Répondre #15 le: Samedi, 20 Janv. 2018, 13:46:35 »

    Ο ραπτορας ειναι σχολειο οπως και το hirobo sdx.
    Μην προτρεχεται σε fbl ελικοπτερο για νεο.Ειναι εξελιγμενη πολυ σαν προταση που δεν θα τον βοηθησει σαν rookie.Ενα 50αρη θερμικο καλα σεταρισμενο σαν flybar θα τον βοηθησει παραπανω με την βαση training που θα χρειαστει για αρχη.Σαν fbl θα τρεμοπαιζει ολο με την βαση απο κατω και θα το τρελανει το ελικοπτερο.Απλες παλιες λυσεις δοκιμασμενες ειναι η αποψη μου.Καποιος θα εχει μεταχειρισμενα κατι αναλογο σε καλη κατασταση.Αν παει σε καινουργιο που δεν το προτεινω γιατι δεν ξερει να το φτιαξει και ειναι σιγουρο οτι σαν πρωτη φορα αν το φτιαξει μονος θα γινει ολο λαθος...παει σε sdx το οποιο απλο κιτ εχει ο Κουτσουλας και ειναι φτηνο.Στην μεταμορφωση απ οσο ξερω πηγαινουν οι δικοι μου (Σοφιανος -Μανωλης Χριστος κτλ) μπορει να παει να δει (εκει θα παθει πλακα).
    Μεταχειρισμενο ετοιμο κοιτα φιλε.....(Τι να σε κανω....να εισουνα Κοζανη θα σε αναλαμβανα εγω τωρα που δεν εχω και δουλεια).
    Journalisée

    ΝΙΚΟΣ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 552



    « Répondre #16 le: Samedi, 20 Janv. 2018, 13:54:16 »

    Και κατι τελευταιο......Οταν κατασταλαξεις και βρεις καποιον να σε βοηθησει κατσε διπλα να το φτιαξεται μαζι να παρεις μια γευση.Στην αρχη θα σε φαινονται κινεζικα οπως μου φαινονταν εμενα οταν εκατσα διπλα στον Αντωνιαδη (heli-doctor) αλλα θα παρεις μια γευση.Προς θεου οχι πολλοι μαζι γιατι εκει γινετε μ@λακια.Αυτος που θα στο πιασει αυτος θα ασχοληθει μεχρι τελους.Γιαυτο λεω οτι θα πρεπει να βρεις εναν που να ξερει τι του γινεται.
    Journalisée

    george95
    Aeromodeller
    *
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 15


    « Répondre #17 le: Samedi, 20 Janv. 2018, 15:30:06 »

    Ευχαριστώ όλους σας πολύ και με τις πληροφορίες που μου δώσατε θα τα βάλω κάτω όλα και θα κατασταλαξω σε κάποια λύση γειά το ξεκίνημα μου. Πριν προβώ πάντως σε οποιαδήποτε αγορα θα ξανά ποσταρω σε αυτό το θέμα για να δω την γνώμη την δική σας. Χαίρομαι πολύ που υπάρχει ενδιαφέρον και άτομα να δείξουν.
    Journalisée
    co0l
    Aeromodeller
    *
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 19


    « Répondre #18 le: Mardi, 20 Fιvr. 2018, 19:56:46 »

    Ναι αλλά μην φανταστείς κάτι ιδιετερο από jumbo ήταν και κάτι μικρά τετρακοπτερα. Ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά με αντυπωσιαζαν από πολύ μικρό και πάντα ήθελα να ασχοληθώ. Επίσης ξέρω ότι είναι ακριβό χόμπι γι αυτό έλεγα να πάρω τ/κ ξεχωριστά ώστε να κάνει και για άλλα μοντέλα αργότερα.

    Να σου πω κι εγώ κάτι και ας φανεί περίεργο,  επειδή αυτά του jumbo δεν είναι το ίδιο γιατί δεν παίρνεις ένα WLtoys V911 που είναι φθηνό τετρακάναλο και δεν είναι παιχνίδι να το πετάς μέσα στο σπίτι και να του πάρεις τον αέρα? Άλλωστε είναι πολύ φθηνό και δεν θα πάει χαμένο θα το έχεις κιόλας για το σπίτι. Μετά προχωράς σε εξακάναλο. Όλα αυτά στα λέω γιατί για αυτό που ψάχνεις χρειάζεσαι λεφτά Wink
    Journalisée
    george95
    Aeromodeller
    *
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 15


    « Répondre #19 le: Mercredi, 28 Fιvr. 2018, 21:19:54 »

    αργησα λιγο να δω το μνμ... που λες το 911 το ειχα παραγγειλει απο καιρο...ηρθε πριν μια εβδομαδα και το μαθαινω...καταφερα να το σηκωσω σε μικρο χωρο και να το ελενξω αλλα οχι πολλα πολλα ... εχω ενθουσιαστει αρκετα ειναι η αληθεια ,εχω ακομα να μαθω ενω παραλληλα κοιταω συνεχως για τηλεκαυτευθυνση...μολις βρω και ξεκινησω και εξομηωτη ,θα αρχισω να σκεφτομαι το επομενο μου ,μεγαλυτερο αυτη τη φορα Wink
    Journalisée
    co0l
    Aeromodeller
    *
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 19


    « Répondre #20 le: Jeudi, 1 Mars 2018, 00:08:15 »

    Τέλεια!  Θα σε βοηθήσει πολύ πιστεύω να προχωρήσεις. Φαντάζομαι θα είδες τη διαφορά σε σχέση με αυτά του jumbo. Το να το ελέγχεις σε μικρό χώρο είναι πιο δύσκολο και θα το καταλάβεις μόλις το βγάλεις λίγο έξω, οπότε κοίτα να του πάρεις τον αέρα σε μικρό χώρο και δεν θα βγεις χαμένος Wink  Προσωπικά στο mode 2 που το κάνει πιο νευρικό εγώ από την αρχή το έβρισκα πιο εύκολο αν και θεωρείται πιο δύσκολο (θεωρώ ότι είχα καλύτερα τον έλεγχο και λέω είχα γιατί μετά του πήρα τον αέρα και πλέον δεν έχω τέτοια προβλήματα).
    Ναι αφού θες να προχωρήσεις σύντομα σε καλύτερα και πιο ακριβά μοντέλα επιβάλλεται η Τ/K και ο εξομοιωτής Wink
    Εγώ πχ σαν επόμενο πάω πάλι σε nano κυρίως λόγω χώρου αλλά σε εξακάναλο. Ό,τι προτιμάει ο καθένας. Έτσι μετά αν είναι για μεγαλύτερο προχωράς σε 6ch που πάει άνετα και με αέρα Wink  Φυσικά αν το μεγαλύτερο άρα και πιο βαρύ πέσει, κοστίζει παραπάνω από ένα μικρούλι.
    « Dernière édition: Jeudi, 1 Mars 2018, 01:51:40 par co0l » Journalisée
    Pages: 1 [2]  Toutes     Haut de page
    Imprimer
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Μικρά ηλεκτρικά εκπαιδευτικά ΕΠ - Το πρώτο ξεκίνημα (Modérateur: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Fil de discussion: Επιλογή του πρώτου μου
    Aller à:  

    Propulsé par MySQL Propulsé par PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Transitionnel valide ! CSS valide !
    Page générée en 0.018 secondes avec 24 requêtes.