Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.514 Messages dans 12.388 Fils de discussion par 6.239 Membres / Dernier membre: Νικ.
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Samedi, 18 Mai 2024, 20:21:38

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
Rechercher:     avancée
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Samedi, 18 Mai 2024, 20:21:38

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
    Matières récentes
    [Aujourd'hui à 15:33]

    [Hier à 16:04]

    par geoli
    [Hier à 15:43]

    [Hier à 14:48]

    [Jeudi, 16 Mai 2024, 11:35:02]

    [Dimanche, 12 Mai 2024, 14:53:18]

    [Samedi, 11 Mai 2024, 20:08:18]

    [Vendredi, 10 Mai 2024, 23:15:04]

    [Vendredi, 10 Mai 2024, 17:13:22]

    [Jeudi, 9 Mai 2024, 15:30:01]

    [Lundi, 6 Mai 2024, 01:30:30]

    [Dimanche, 5 Mai 2024, 14:26:40]

    [Vendredi, 3 Mai 2024, 20:02:54]

    [Mercredi, 1 Mai 2024, 09:15:28]

    [Vendredi, 26 Avril 2024, 12:30:31]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Membres
    Total des membres: 6239
    Dernier: Νικ.
    Stats
    Total des messages: 304514
    Total des fils de discussion: 12388
    En ligne aujourd'hui: 116
    Jamais en ligne: 959
    (Dimanche, 18 Oct. 2020, 16:30:52)
    Membres en ligne
    Membres: 3
    Invités: 33
    Total: 36
    Choix de thème

    Pages: [1] 2 3 4  Toutes     Bas de page
    Imprimer
    Auteur Fil de discussion: Ανθεκτικότερο μοτέρ ουράς  (Lu 10050 fois)
    co0l
    Aeromodeller
    *
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 19


    « le: Mercredi, 6 Nov. 2013, 01:33:17 »

    Γεια σας! Αρχικά να ξεκαθαρίσω οτι είμαι καινούργιος στο χώρο του μοντελισμού.Έχω το WLtoys V911 και μετά από 10 μέρες σταμάτησε να δουλεύει το μοτέρ ουράς(tail motor).Έχω παραγγείλει καινούργιο αλλά φαντάζομαι οτι και αυτό κάπου τόσο θα κρατήσει  Sad . Υπάρχει ανθεκτικότερο μοτέρ που μπορώ να βάλω; Αν δεν κάνω λάθος αυτό το μοτεράκι αντέχει 1.5v,η μπαταρία είναι 3.7v,δεν ξέρω αν έχει κάποιο μετασχηματιστή που να το μειώνει σε 1.5v,αν δεν υπάρχει λογικό πιστεύω να καεί.Αν βάλω μοτεράκι που να αντέχει περισσότερα volt θα μου τρώει αμέσως τη μπαταρία ή δεν έχει καμία σχέση;Αν δεν υπάρχει μετασχηματιστής τελικά και βάλω μια λαμπίτσα led πριν το μοτεράκι θα μειώσει καθόλου τα volt που πηγαίνουν στο μοτεράκι οπότε να έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής; Ποιά είναι η γνώμη σας;
    Journalisée
    ant1971
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 483



    « Répondre #1 le: Mercredi, 6 Nov. 2013, 08:23:49 »

    εχω την εντυπωση οτι η μεταδοση της ουρας ειναι με μοτερακι καρβουνατο idiot2

    αν ειναι ετσι τοτε η αποψη μου ειναι να κοιταξεις για καποιο ετοιμο κιτ μετατροπης σε μπρασλες και οχι για αλλο μοτερακι παλι καρβουνατο

    το καρβουνατο μοτερ μετα απο 1-2 μπαταριες χοβερ καιει τοσο που δεν μπορεις να το ακουμπησεις.Χανει την αποδοση του
    ενω αν δεν του κανεις σωστη διαχειριση στην πτηση το πετας γρηγορα, οχι μια πτηση πισω απο την αλλη(μια μπαταρια πτηση και αλλος τοσος χρονος αναμονης)

    βεβαια και το δεκα μερες που γραφεις οτι αντεξε ειναι πολυ λιγο ασχετα με την χρηση που του εκανες??   Στριφογύρισμα ματιών
    « Dernière édition: Mercredi, 6 Nov. 2013, 12:38:55 par ant1971 » Journalisée

    η ασχολία με το ε/π συχνά είναι παράδεισος & κόλαση μαζί
    co0l
    Aeromodeller
    *
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 19


    « Répondre #2 le: Jeudi, 7 Nov. 2013, 01:56:58 »

    Ναι καρβουνάτο είναι  Wink

    Έχεις δίκιο,πολύ καλή ιδέα Thumbs up Ακριβούτσικο απ'όσο είδα βέβαια αλλά πιστεύω αλλάζεις μια φορά και ξενοιάζεις,γι'αυτό άλλωστε δεν αγόρασα κάτι πιο ακριβό όπως solo pro και msr γιατί και αυτά τα ίδια μοτεράκια φοράνε.
    Πρέπει να αλλάξω και τα 2 μοτεράκια σωστά; Μπορώ να βάλω κάτι τέτοιο δηλαδή;http://76.my/Malaysia/walkera-genius-cp-brushless-upgrade-parts-brushless-kit-jtyeap88-1203-29-jtyeap88@20.jpg

    Πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένο στην αγορά κιτ;  Θα μου τρώει παραπάνω μπαταρία ή δεν έχει καμία σχέση;

    Όσο για το 10 μέρες,μια πτήση την ημέρα(κανα-δυο φορές και 2) απλά η κάθε πτήση ήταν διπλή,άλλαζα μπαταρία και συνέχιζα.Αυτή ήταν η βλακεία μου γιατί δε μου πέρασε καθόλου απ'το μυαλό βλάβη σε μοτεράκι,οπότε δε σκέφτηκα καθόλου για θερμοκρασία(δε πίστευα οτι με μια πτήση μπορεί να ζεσταθεί τόσο  Wink )
    Journalisée
    Fer De Lance
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 178


    « Répondre #3 le: Jeudi, 7 Nov. 2013, 16:06:25 »

    Παίδες συγγνώμη, αλλά τι του λέμε τώρα του ανθρώπου; Να βάλει brushless στο v911 στην ουρά; Το v911 κάνει όλο μαζί 20 ευρώ, μόνον οι πλακέτες που θέλει για το brushless κάνουν παραπάνω, χώρια το μοτέρ, χώρια που θέλει ειδικές θήκες για να το πιάσει στην ουρά, και άσε που θέλει και κάποιες ΠΟΛΛΕΣ γνώσεις για να κολλήσεις την έξτρα πλακέτα στην κεντρική του ελικοπτέρου. Άμα τα ήξερε όλα αυτά, θα αγόραζε άλλο ελικόπτερο, και ούτε θα μας ρώταγε.

    Λοιπόν, επειδή έχω αγοράσει και εγώ το v911-1 και το βρίσκω καταπληκτικό, το μοτεράκι της ουράς είναι των 6mm, αγοράζεις 1-2 να έχεις καβάτζα, και ξεμπέρδεψες. Άντε να κάνουν δυο ευρώ το ένα, είναι πολύ φθηνά αυτά τα μοτέρ. Δεν χαλάνε τόσο εύκολα. Αυτό μπορεί να έτυχε, ή ακόμα και να σου χάλασε ή να κόπηκε κάνα καλώδιο. Πάντως δεν χαλάνε σε 10 και σε 20 πτήσεις.

    Μπορείς να βάλεις και μοτέρ των 7mm, αλλά βλέπω ότι των 6mm, είναι μια χαρά για το ελικόπτερο αυτό.

    ΜΗΝ ΜΠΛΕΞΕΙΣ σε αυτό το ελικόπτερο να ψάχνεις να βρεις brushless πλακέτες και μοτέρ και τέτοια...
    Journalisée
    ant1971
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 483



    « Répondre #4 le: Jeudi, 7 Nov. 2013, 16:40:03 »

    Παίδες συγγνώμη, αλλά τι του λέμε τώρα του ανθρώπου; Να βάλει brushless στο v911 στην ουρά; Το v911 κάνει όλο μαζί 20 ευρώ, μόνον οι πλακέτες που θέλει για το brushless κάνουν παραπάνω, χώρια το μοτέρ, χώρια που θέλει ειδικές θήκες για να το πιάσει στην ουρά, και άσε που θέλει και κάποιες ΠΟΛΛΕΣ γνώσεις για να κολλήσεις την έξτρα πλακέτα στην κεντρική του ελικοπτέρου. Άμα τα ήξερε όλα αυτά, θα αγόραζε άλλο ελικόπτερο, και ούτε θα μας ρώταγε.

    Λοιπόν, επειδή έχω αγοράσει και εγώ το v911-1 και το βρίσκω καταπληκτικό, το μοτεράκι της ουράς είναι των 6mm, αγοράζεις 1-2 να έχεις καβάτζα, και ξεμπέρδεψες. Άντε να κάνουν δυο ευρώ το ένα, είναι πολύ φθηνά αυτά τα μοτέρ. Δεν χαλάνε τόσο εύκολα. Αυτό μπορεί να έτυχε, ή ακόμα και να σου χάλασε ή να κόπηκε κάνα καλώδιο. Πάντως δεν χαλάνε σε 10 και σε 20 πτήσεις.

    Μπορείς να βάλεις και μοτέρ των 7mm, αλλά βλέπω ότι των 6mm, είναι μια χαρά για το ελικόπτερο αυτό.

    ΜΗΝ ΜΠΛΕΞΕΙΣ σε αυτό το ελικόπτερο να ψάχνεις να βρεις brushless πλακέτες και μοτέρ και τέτοια...

    υπαρχουν ετοιμα κιτ με τα παντα μεσα που δεν θελουν καμια γνωση αστροναυτη για να τα κουμπωσεις

    εγω στο νανακι λιγο κοινη ca κολα εβαλα και λιγο ταινια διπλης οψης χριασθηκα

    πραγματα που εχει καθε σπιτι και ικανοτητα παιδιου 5 χρονων

    η εξτρα πλακετα που λες ειναι τοσο ελαφρια που με ταινια διπλης οψης κανεις την δουλεια σου
    « Dernière édition: Jeudi, 7 Nov. 2013, 17:12:43 par ant1971 » Journalisée

    η ασχολία με το ε/π συχνά είναι παράδεισος & κόλαση μαζί
    Fer De Lance
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 178


    « Répondre #5 le: Jeudi, 7 Nov. 2013, 17:53:22 »

    Παίδες συγγνώμη, αλλά τι του λέμε τώρα του ανθρώπου; Να βάλει brushless στο v911 στην ουρά; Το v911 κάνει όλο μαζί 20 ευρώ, μόνον οι πλακέτες που θέλει για το brushless κάνουν παραπάνω, χώρια το μοτέρ, χώρια που θέλει ειδικές θήκες για να το πιάσει στην ουρά, και άσε που θέλει και κάποιες ΠΟΛΛΕΣ γνώσεις για να κολλήσεις την έξτρα πλακέτα στην κεντρική του ελικοπτέρου. Άμα τα ήξερε όλα αυτά, θα αγόραζε άλλο ελικόπτερο, και ούτε θα μας ρώταγε.

    Λοιπόν, επειδή έχω αγοράσει και εγώ το v911-1 και το βρίσκω καταπληκτικό, το μοτεράκι της ουράς είναι των 6mm, αγοράζεις 1-2 να έχεις καβάτζα, και ξεμπέρδεψες. Άντε να κάνουν δυο ευρώ το ένα, είναι πολύ φθηνά αυτά τα μοτέρ. Δεν χαλάνε τόσο εύκολα. Αυτό μπορεί να έτυχε, ή ακόμα και να σου χάλασε ή να κόπηκε κάνα καλώδιο. Πάντως δεν χαλάνε σε 10 και σε 20 πτήσεις.

    Μπορείς να βάλεις και μοτέρ των 7mm, αλλά βλέπω ότι των 6mm, είναι μια χαρά για το ελικόπτερο αυτό.

    ΜΗΝ ΜΠΛΕΞΕΙΣ σε αυτό το ελικόπτερο να ψάχνεις να βρεις brushless πλακέτες και μοτέρ και τέτοια...

    υπαρχουν ετοιμα κιτ με τα παντα μεσα που δεν θελουν καμια γνωση αστροναυτη για να τα κουμπωσεις

    εγω στο νανακι λιγο κοινη ca κολα εβαλα και λιγο ταινια διπλης οψης χριασθηκα

    πραγματα που εχει καθε σπιτι και ικανοτητα παιδιου 5 χρονων

    η εξτρα πλακετα που λες ειναι τοσο ελαφρια που με ταινια διπλης οψης κανεις την δουλεια σου

    Το πρόβλημα με την πλακέτα, δεν είναι το βάρος της. Μην κοιτάς που για την blade επειδή πουλάει 2 καραβιές ελικόπτερα οι πλακέτες μπορεί να είναι plug'n'play. Για το v911 είναι; Προσωπικά δεν έχω δει καμιά. Και να υπάρχει μία, σίγουρα θα είναι για το κυρίως μοτέρ, και όχι για την ουρά. Εμείς μιλάμε για την ουρά, αν κατάλαβα καλά. Στην καλύτερη περίπτωση λοιπόν, μιλάμε για dual brushless πλακέτα, χαιρετίσματα δηλαδή, άντε να στριμώξεις και brushless μοτέρ εκεί μέσα στο πλαίσιο. Αλλά και πάλι, ας πούμε ότι πέρνεις πλακέτα μόνον για το μοτέρ ουράς... έχεις δεί πουθενά τέτοια πλακέτα, για οποιοδήποτε ελικόπτερο; Εγώ έχω δει μία, αλλά άμα δεν είσαι ηλεκτρονικός, δεν την συνδέεις με τίποτα. Μόνον κάτι επαφές έχει, ούτε καλώδια, ούτε τίποτα. Θες και ειδικό πιαστηράκι για το μοτέρ στην ουρά... Και πάλι μιλάμε για το απόλυτο OVERKILL να έχεις brushless ουρά στο v911 και κάρβουνο στο κεντρικό... άρα αλλάζεις και το κεντρικό. Οπότε υποπίπτουμε στην πρώτη περίπτωση που περιέγραψα.

    Δεν θα το έκανα με τίποτα σε αυτό το ελικοπτεράκι. Για 2 ευρώ που κάνει ένα μοτέρ ουράς, να μπλέξεις με κάτι που ακόμα και αν πετύχει, απλά θα είναι άλλο ελικόπτερο; Μην συγκρίνεις με το nano, εκείνο είναι και μεταβλητού βήματος και φτιαγμένο για αεροβατικά, το brushless του δίνει το κάτι παραπάνω... το v911 είναι σταθερού βήματος. Τι να τις κάνεις τις παραπάνω στροφές;

    http://www.banggood.com/WLtoys-V911-RC-Helicopter-Accessories-Bag-KV911-0004-p-77727.html  Ορίστε... κεντρικό μοτέρ, μαζί με δύο μοτέρ ουράς, μαζί με δύο μπούμες, μαζί με δύο θήκες για τα μοτέρ της ουράς, μόνον με 6 ευρώ... τι συζητάμε τώρα.
    Journalisée
    Fer De Lance
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 178


    « Répondre #6 le: Jeudi, 7 Nov. 2013, 17:54:47 »

    ... ξέχασα... και δυο γρανάζια και δυο ελικάκια ουράς... Μόνο που δεν παρακαλάνε να τα αγοράσεις.
    Journalisée
    thomasprevere
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 112



    « Répondre #7 le: Jeudi, 7 Nov. 2013, 21:13:23 »

    Παίδες συγγνώμη, αλλά τι του λέμε τώρα του ανθρώπου; Να βάλει brushless στο v911 στην ουρά; Το v911 κάνει όλο μαζί 20 ευρώ, μόνον οι πλακέτες που θέλει για το brushless κάνουν παραπάνω, χώρια το μοτέρ, χώρια που θέλει ειδικές θήκες για να το πιάσει στην ουρά, και άσε που θέλει και κάποιες ΠΟΛΛΕΣ γνώσεις για να κολλήσεις την έξτρα πλακέτα στην κεντρική του ελικοπτέρου. Άμα τα ήξερε όλα αυτά, θα αγόραζε άλλο ελικόπτερο, και ούτε θα μας ρώταγε.

    Λοιπόν, επειδή έχω αγοράσει και εγώ το v911-1 και το βρίσκω καταπληκτικό, το μοτεράκι της ουράς είναι των 6mm, αγοράζεις 1-2 να έχεις καβάτζα, και ξεμπέρδεψες. Άντε να κάνουν δυο ευρώ το ένα, είναι πολύ φθηνά αυτά τα μοτέρ. Δεν χαλάνε τόσο εύκολα. Αυτό μπορεί να έτυχε, ή ακόμα και να σου χάλασε ή να κόπηκε κάνα καλώδιο. Πάντως δεν χαλάνε σε 10 και σε 20 πτήσεις.

    Μπορείς να βάλεις και μοτέρ των 7mm, αλλά βλέπω ότι των 6mm, είναι μια χαρά για το ελικόπτερο αυτό.

    ΜΗΝ ΜΠΛΕΞΕΙΣ σε αυτό το ελικόπτερο να ψάχνεις να βρεις brushless πλακέτες και μοτέρ και τέτοια...

     Grin Grin Grin  laugh
    Βrushless μοτερ στην ουρα του v911  Grin Grin Cheesy Cheesy
    Μου φανηκε πολυ αστειο οταν το διαβασα, οντως παρε κανα δυο μοτερακια η κ 7mm κ τελος .
    Παντως θα ειχεις την πρωτια αμα το κανεiς brushless δεν νομιζω να το χει κανει κανενας αλλος  Ποοολύ άνεση
    Εγω εχω ενα mini cp μετατροπη σε bl και στην ουρα ενα 7mm μοτερακι με παρα πολλες πτησεις, οποτε στο 911 θα κρατησει πολυ παραπανω  Wink
    Journalisée
    ant1971
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 483



    « Répondre #8 le: Jeudi, 7 Nov. 2013, 21:45:32 »

    Παίδες συγγνώμη, αλλά τι του λέμε τώρα του ανθρώπου; Να βάλει brushless στο v911 στην ουρά; Το v911 κάνει όλο μαζί 20 ευρώ, μόνον οι πλακέτες που θέλει για το brushless κάνουν παραπάνω, χώρια το μοτέρ, χώρια που θέλει ειδικές θήκες για να το πιάσει στην ουρά, και άσε που θέλει και κάποιες ΠΟΛΛΕΣ γνώσεις για να κολλήσεις την έξτρα πλακέτα στην κεντρική του ελικοπτέρου. Άμα τα ήξερε όλα αυτά, θα αγόραζε άλλο ελικόπτερο, και ούτε θα μας ρώταγε.

    Λοιπόν, επειδή έχω αγοράσει και εγώ το v911-1 και το βρίσκω καταπληκτικό, το μοτεράκι της ουράς είναι των 6mm, αγοράζεις 1-2 να έχεις καβάτζα, και ξεμπέρδεψες. Άντε να κάνουν δυο ευρώ το ένα, είναι πολύ φθηνά αυτά τα μοτέρ. Δεν χαλάνε τόσο εύκολα. Αυτό μπορεί να έτυχε, ή ακόμα και να σου χάλασε ή να κόπηκε κάνα καλώδιο. Πάντως δεν χαλάνε σε 10 και σε 20 πτήσεις.

    Μπορείς να βάλεις και μοτέρ των 7mm, αλλά βλέπω ότι των 6mm, είναι μια χαρά για το ελικόπτερο αυτό.

    ΜΗΝ ΜΠΛΕΞΕΙΣ σε αυτό το ελικόπτερο να ψάχνεις να βρεις brushless πλακέτες και μοτέρ και τέτοια...

     Grin Grin Grin  laugh
    Βrushless μοτερ στην ουρα του v911  Grin Grin Cheesy Cheesy
    Μου φανηκε πολυ αστειο οταν το διαβασα, οντως παρε κανα δυο μοτερακια η κ 7mm κ τελος .
    Παντως θα ειχεις την πρωτια αμα το κανεiς brushless δεν νομιζω να το χει κανει κανενας αλλος  Ποοολύ άνεση
    Εγω εχω ενα mini cp μετατροπη σε bl και στην ουρα ενα 7mm μοτερακι με παρα πολλες πτησεις, οποτε στο 911 θα κρατησει πολυ παραπανω  Wink


     Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin

    εμενα να δεις ποσο αστειο μου φανηκε αυτα που διαβαζω laugh laugh laugh

    θα εχεις την πρωτεια  Grin Grin Grin Grin Grin

    γραψτον στο βιβλιο γκινες Grin (για το δικο σου το προσωπικο εννοω Ποοολύ άνεση)

    μαλλον εννοεις την πρωτεια στα χωρια απο οπου ειμαστε Ντροπή
    δλδ την πρωτεια στο δικο μας κοσμο Grin

    τι να πω ασχολειαστος ο τροπος  και το υφος της αποψης που εχεις
     


    ενα απλο γκουκλαρισμα για ενα ε/πτερακι που δεν ηξερα δειχνει οτι η μετατροπη αυτη εχει γινει

    εχει απασχολησει και το  http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1682470
    αφου το μαμα μοτερακι ειναι για τα σκουπιδια οπως λενε στο συγκεκριμενο φορουμ

    ακου εκει θα εισαι ο πρωτος που θα το κανεις Grin Grin Grin Grin Grin

    ετοιμο με μετατροπη σε brushless  Thumbs up
    http://www.aliexpress.com/item/Cheapest-Free-Shipping-WLtoys-WL-V911-RC-Helicopter-2-4G-4CH-LCD-Transmitter-with-2-Batteries/595184216.html

    Wholesale v911 brushless from China v911 brushless Wholesalers Directory. ... WLtoys WL V911 RC Helicopter 2.4G 4CH LCD Transmitter with 2......
    « Dernière édition: Jeudi, 7 Nov. 2013, 22:10:13 par ant1971 » Journalisée

    η ασχολία με το ε/π συχνά είναι παράδεισος & κόλαση μαζί
    Fer De Lance
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 178


    « Répondre #9 le: Jeudi, 7 Nov. 2013, 22:10:21 »

    Παίδες συγγνώμη, αλλά τι του λέμε τώρα του ανθρώπου; Να βάλει brushless στο v911 στην ουρά; Το v911 κάνει όλο μαζί 20 ευρώ, μόνον οι πλακέτες που θέλει για το brushless κάνουν παραπάνω, χώρια το μοτέρ, χώρια που θέλει ειδικές θήκες για να το πιάσει στην ουρά, και άσε που θέλει και κάποιες ΠΟΛΛΕΣ γνώσεις για να κολλήσεις την έξτρα πλακέτα στην κεντρική του ελικοπτέρου. Άμα τα ήξερε όλα αυτά, θα αγόραζε άλλο ελικόπτερο, και ούτε θα μας ρώταγε.

    Λοιπόν, επειδή έχω αγοράσει και εγώ το v911-1 και το βρίσκω καταπληκτικό, το μοτεράκι της ουράς είναι των 6mm, αγοράζεις 1-2 να έχεις καβάτζα, και ξεμπέρδεψες. Άντε να κάνουν δυο ευρώ το ένα, είναι πολύ φθηνά αυτά τα μοτέρ. Δεν χαλάνε τόσο εύκολα. Αυτό μπορεί να έτυχε, ή ακόμα και να σου χάλασε ή να κόπηκε κάνα καλώδιο. Πάντως δεν χαλάνε σε 10 και σε 20 πτήσεις.

    Μπορείς να βάλεις και μοτέρ των 7mm, αλλά βλέπω ότι των 6mm, είναι μια χαρά για το ελικόπτερο αυτό.

    ΜΗΝ ΜΠΛΕΞΕΙΣ σε αυτό το ελικόπτερο να ψάχνεις να βρεις brushless πλακέτες και μοτέρ και τέτοια...

     Grin Grin Grin  laugh
    Βrushless μοτερ στην ουρα του v911  Grin Grin Cheesy Cheesy
    Μου φανηκε πολυ αστειο οταν το διαβασα, οντως παρε κανα δυο μοτερακια η κ 7mm κ τελος .
    Παντως θα ειχεις την πρωτια αμα το κανεiς brushless δεν νομιζω να το χει κανει κανενας αλλος  Ποοολύ άνεση
    Εγω εχω ενα mini cp μετατροπη σε bl και στην ουρα ενα 7mm μοτερακι με παρα πολλες πτησεις, οποτε στο 911 θα κρατησει πολυ παραπανω  Wink


     Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin

    εμενα να δεις ποσο αστειο μου φανηκε αυτα που διαβαζω laugh laugh laugh

    θα εχεις την πρωτεια  Grin Grin Grin Grin Grin

    γραψτον στο βιβλιο γκινες Grin (για το δικο σου το προσωπικο εννοω Ποοολύ άνεση)

    μαλλον εννοεις την πρωτεια στα χωρια απο οπου ειμαστε Ντροπή
    δλδ την πρωτεια στο δικο μας κοσμο Grin

    τι να πω ασχολειαστος ο τροπος  και το υφος της αποψης που εχεις
     


    ενα απλο γκουκλαρισμα για ενα ε/πτερακι που δεν ηξερα δειχνει οτι η μετατροπη αυτη εχει γινει

    εχει απασχολησει και το  http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1682470
    αφου το μαμα μοτερακι ειναι για τα σκουπιδια οπως λενε στο συγκεκριμενο φορουμ

    ακου εκει θα εισαι ο πρωτος που θα το κανεις Grin Grin Grin Grin Grin


    Αχαχαχαχαχα... αυτός θα είναι ο πιο φθηνός καβγάς που έχουμε κάνει ποτέ... για δύο ευρώ...  Grin

    Εντάξη, δεν είπαμε ότι δεν γίνεται, είπαμε ότι ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ, και σίγουρα ο άνθρωπος δεν ξέρει κιόλας να το κάνει.

    Και στο thread που παραθέτεις φίλε Αντώνη, αυτό ακριβώς λένε, οτι δεν αξίζει καν να κάνεις τέτοιο πράμα σε ελικοπτεράκι των 20 ευρώ, άσε που είναι και fixed pitch.

    <<My first V911 had a bad motor. Aside from that, I never had a motor wear out on me. The cheapest motors are at aliexpress, just do a search on V911 motor. Going brushless on a V911 takes a lot of effort and is a total waste of money. >>

    <<A brushless conversion to V911 would be a total waste of time and money. Why would someone do this as $20.00 heli ? conversion would be at least twice the cost of heli. V911 motor failure is not comon. I have a couple flown over a hundred flights and still fly fine. >>

    Ορίστε, και δεν αξίζει λένε, αλλά και ότι δεν είναι και σύνηθες να χαλάνε τόσο εύκολα τα μοτέρ. Μπορεί να γίνει να χαλάσει κανένα πριν της ώρας του, αλλά δεν χαλάνε τόσο εύκολα.

    Πάρτε μοτεράκια τζαμπάουα των 6μμ ή των 7μμ, και ξεμπερδέψατε. (Εννοείται ότι των 7μμ θέλει την αντίστοιχη θήκη). Το ελικοπτεράκι είναι καταπληκτικό για τα λεφτά του.

    Λοιπόν, αφήστε το αυτό το θέμα, γιατί πέρνω αύριο το Robird G31, και θα μου βγει η πίστη να το ρυθμίσω, και σας θέλω ακμαίους για εκεί...

    Journalisée
    ant1971
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 483



    « Répondre #10 le: Jeudi, 7 Nov. 2013, 22:21:28 »

    ο πιο φθηνος καβγας  Grin Grin

    εγραψες παλι Thumbs up

    ασε να παλιμπεδισουμε λιγο  Χαμόγελο
    μα γιατι μας το κοβεις Στριφογύρισμα ματιών
     Thumbs up
    Journalisée

    η ασχολία με το ε/π συχνά είναι παράδεισος & κόλαση μαζί
    thomasprevere
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 112



    « Répondre #11 le: Jeudi, 7 Nov. 2013, 22:42:32 »

     Ωραιο το βιντεο αλλα το bl μοτερακι που δειχνει ειναι το κεντρικο κ οχι της ουρας που λεμε,αν διαβασα καλα το θεμα ειναι(ανθεκτικοτερο μοτερ ουρας) αλλα ακομα κ το κεντρικο να ηταν  δεν καταφερε να το βαλει στο φρειμ.
    Μου φαινεται αστειο να παλεψεις κ να πληρωσεις για να κανεις brushless ενα 4καναλο εκπαιδευτικο ελικοπτερακι ,πιστευα οτι δεν το χει κανει κανεις bl στην ουρα κ ακομα το πιστευω γιατι το βιντεο που ποσταρες ουτε bl στην ουρα δειχνει αλλα ουτε επιτυχια στο κεντρικο.
    Επισης στο λινκ που παρεθεσες helifreak,διαβασα οτι το ψαχνουν μερικοι πως θα το κανουν και βγαινει ενας κ λεει

    A brushless conversion to V911 would be a total waste of time and money. Why would someone do this as $20.00 heli ? conversion would be at least twice the cost of heli. V911 motor failure is not comon. I have a couple flown over a hundred flights and still fly fine.




    Journalisée
    thomasprevere
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 112



    « Répondre #12 le: Jeudi, 7 Nov. 2013, 22:48:16 »

    Παίδες συγγνώμη, αλλά τι του λέμε τώρα του ανθρώπου; Να βάλει brushless στο v911 στην ουρά; Το v911 κάνει όλο μαζί 20 ευρώ, μόνον οι πλακέτες που θέλει για το brushless κάνουν παραπάνω, χώρια το μοτέρ, χώρια που θέλει ειδικές θήκες για να το πιάσει στην ουρά, και άσε που θέλει και κάποιες ΠΟΛΛΕΣ γνώσεις για να κολλήσεις την έξτρα πλακέτα στην κεντρική του ελικοπτέρου. Άμα τα ήξερε όλα αυτά, θα αγόραζε άλλο ελικόπτερο, και ούτε θα μας ρώταγε.

    Λοιπόν, επειδή έχω αγοράσει και εγώ το v911-1 και το βρίσκω καταπληκτικό, το μοτεράκι της ουράς είναι των 6mm, αγοράζεις 1-2 να έχεις καβάτζα, και ξεμπέρδεψες. Άντε να κάνουν δυο ευρώ το ένα, είναι πολύ φθηνά αυτά τα μοτέρ. Δεν χαλάνε τόσο εύκολα. Αυτό μπορεί να έτυχε, ή ακόμα και να σου χάλασε ή να κόπηκε κάνα καλώδιο. Πάντως δεν χαλάνε σε 10 και σε 20 πτήσεις.

    Μπορείς να βάλεις και μοτέρ των 7mm, αλλά βλέπω ότι των 6mm, είναι μια χαρά για το ελικόπτερο αυτό.

    ΜΗΝ ΜΠΛΕΞΕΙΣ σε αυτό το ελικόπτερο να ψάχνεις να βρεις brushless πλακέτες και μοτέρ και τέτοια...

     Grin Grin Grin  laugh
    Βrushless μοτερ στην ουρα του v911  Grin Grin Cheesy Cheesy
    Μου φανηκε πολυ αστειο οταν το διαβασα, οντως παρε κανα δυο μοτερακια η κ 7mm κ τελος .
    Παντως θα ειχεις την πρωτια αμα το κανεiς brushless δεν νομιζω να το χει κανει κανενας αλλος  Ποοολύ άνεση
    Εγω εχω ενα mini cp μετατροπη σε bl και στην ουρα ενα 7mm μοτερακι με παρα πολλες πτησεις, οποτε στο 911 θα κρατησει πολυ παραπανω  Wink


     Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin

    εμενα να δεις ποσο αστειο μου φανηκε αυτα που διαβαζω laugh laugh laugh

    θα εχεις την πρωτεια  Grin Grin Grin Grin Grin

    γραψτον στο βιβλιο γκινες Grin (για το δικο σου το προσωπικο εννοω Ποοολύ άνεση)

    μαλλον εννοεις την πρωτεια στα χωρια απο οπου ειμαστε Ντροπή
    δλδ την πρωτεια στο δικο μας κοσμο Grin

    τι να πω ασχολειαστος ο τροπος  και το υφος της αποψης που εχεις
     


    ενα απλο γκουκλαρισμα για ενα ε/πτερακι που δεν ηξερα δειχνει οτι η μετατροπη αυτη εχει γινει

    εχει απασχολησει και το  http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1682470
    αφου το μαμα μοτερακι ειναι για τα σκουπιδια οπως λενε στο συγκεκριμενο φορουμ

    ακου εκει θα εισαι ο πρωτος που θα το κανεις Grin Grin Grin Grin Grin


    Αχαχαχαχαχα... αυτός θα είναι ο πιο φθηνός καβγάς που έχουμε κάνει ποτέ... για δύο ευρώ...  Grin

    Εντάξη, δεν είπαμε ότι δεν γίνεται, είπαμε ότι ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ, και σίγουρα ο άνθρωπος δεν ξέρει κιόλας να το κάνει.

    Και στο thread που παραθέτεις φίλε Αντώνη, αυτό ακριβώς λένε, οτι δεν αξίζει καν να κάνεις τέτοιο πράμα σε ελικοπτεράκι των 20 ευρώ, άσε που είναι και fixed pitch.

    <<My first V911 had a bad motor. Aside from that, I never had a motor wear out on me. The cheapest motors are at aliexpress, just do a search on V911 motor. Going brushless on a V911 takes a lot of effort and is a total waste of money. >>

    <<A brushless conversion to V911 would be a total waste of time and money. Why would someone do this as $20.00 heli ? conversion would be at least twice the cost of heli. V911 motor failure is not comon. I have a couple flown over a hundred flights and still fly fine. >>

    Ορίστε, και δεν αξίζει λένε, αλλά και ότι δεν είναι και σύνηθες να χαλάνε τόσο εύκολα τα μοτέρ. Μπορεί να γίνει να χαλάσει κανένα πριν της ώρας του, αλλά δεν χαλάνε τόσο εύκολα.

    Πάρτε μοτεράκια τζαμπάουα των 6μμ ή των 7μμ, και ξεμπερδέψατε. (Εννοείται ότι των 7μμ θέλει την αντίστοιχη θήκη). Το ελικοπτεράκι είναι καταπληκτικό για τα λεφτά του.

    Λοιπόν, αφήστε το αυτό το θέμα, γιατί πέρνω αύριο το Robird G31, και θα μου βγει η πίστη να το ρυθμίσω, και σας θέλω ακμαίους για εκεί...


    Τα ιδια γραψαμε Κωστα  laugh laugh
    Αντωνη,
    Αφου το μετατρεψει σε bl μπρος πισω κ θα ειναι τουμπανο να μην βαλει κ ενα V-BAR μετα να το ευχαριστηθει...
     laugh laugh laugh

    Journalisée
    ant1971
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 483



    « Répondre #13 le: Jeudi, 7 Nov. 2013, 23:02:31 »

    Θωμα ειχες δεν ειχες παλι το προσπερασες αυτο Grin

    ετοιμο με μετατροπη σε brushless   Thumbs up
    http://www.aliexpress.com/item/Cheapest-Free-Shipping-WLtoys-WL-V911-RC-Helicopter-2-4G-4CH-LCD-Transmitter-with-2-Batteries/595184216.html

    Wholesale v911 brushless from China v911 brushless Wholesalers Directory. ... WLtoys WL V911 RC Helicopter 2.4G 4CH LCD Transmitter with 2......

     Ποοολύ άνεση
    Journalisée

    η ασχολία με το ε/π συχνά είναι παράδεισος & κόλαση μαζί
    thomasprevere
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 112



    « Répondre #14 le: Jeudi, 7 Nov. 2013, 23:39:07 »

    Θωμα ειχες δεν ειχες παλι το προσπερασες αυτο Grin

    ετοιμο με μετατροπη σε brushless   Thumbs up
    http://www.aliexpress.com/item/Cheapest-Free-Shipping-WLtoys-WL-V911-RC-Helicopter-2-4G-4CH-LCD-Transmitter-with-2-Batteries/595184216.html

    Wholesale v911 brushless from China v911 brushless Wholesalers Directory. ... WLtoys WL V911 RC Helicopter 2.4G 4CH LCD Transmitter with 2......

     Ποοολύ άνεση
    Στις φωτο δειχνει να ειναι το ιδιο ,δεν βλεπω κανα bl  worry
    Ελεγα να παρω το καινουργιο trex 150 full bl αλλα αφου βγηκε η αναβαθμιση του 911 σε bl θα το προτιμησω!  laugh laugh laugh
    Journalisée
    Pages: [1] 2 3 4  Toutes     Haut de page
    Imprimer
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Modérateur: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Fil de discussion: Ανθεκτικότερο μοτέρ ουράς
    Aller à:  

    Propulsé par MySQL Propulsé par PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Transitionnel valide ! CSS valide !
    Page générée en 0.034 secondes avec 24 requêtes.