Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.511 Beiträge in 12.388 Themen von 6.239 Mitglieder / Neuestes Mitglied: Νικ.
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Samstag, 18 Mai 2024, 00:37:30

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
Suche:     Erweiterte Suche
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Samstag, 18 Mai 2024, 00:37:30

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
    Neue Themen
    [Gestern um 23:55]

    [Gestern um 16:04]

    von geoli
    [Gestern um 15:43]

    [Gestern um 14:48]

    [Donnerstag, 16 Mai 2024, 11:35:02]

    [Sonntag, 12 Mai 2024, 14:53:18]

    [Samstag, 11 Mai 2024, 20:08:18]

    [Freitag, 10 Mai 2024, 23:15:04]

    [Freitag, 10 Mai 2024, 17:13:22]

    [Donnerstag, 9 Mai 2024, 15:30:01]

    [Montag, 6 Mai 2024, 01:30:30]

    [Sonntag, 5 Mai 2024, 14:26:40]

    [Freitag, 3 Mai 2024, 20:02:54]

    [Mittwoch, 1 Mai 2024, 09:15:28]

    [Freitag, 26 Apr 2024, 12:30:31]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Mitglieder
    Mitglieder insgesamt: 6239
    Neuester: Νικ.
    Statistiken
    Beiträge insgesamt: 304511
    Themen insgesamt: 12388
    Heute online: 72
    Maximal online: 959
    (Sonntag, 18 Okt 2020, 16:30:52)
    Benutzer Online
    Benutzer: 1
    Gäste: 73
    Gesamt: 74
    Themavorwähler

    Seiten: 1 ... 89 90 91 [92] 93 94 95 ... 119     Nach unten
    Drucken
    Autor Thema: T REX 600 NITRO  (Gelesen 287854 mal)
    akritas
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 718



    « Antwort #1365 am: Dienstag, 2 Jun 2009, 13:36:42 »

    φίλε Μάνο...

    καλά τα gov τα multigov ...τα λιμιτερ....τα μπλακεντεκερ ...και δεν ξέρω γω τι άλλο.....

    είναι νωρίς να ασχοληθείς με όλα αυτά τώρα.....(η τουλάχιστον η αγονία σου να είναι αυτή!!!)

    κάνε μια σωστή καμπύλη γκαζιού και βήματος στο normal .....να ακούς το μοτερακι να δουλεύει σωστά...

    και κάνε πολλά ντεπόζιτα hover και σιγά σιγά πορειουλες και noise in....

    θα πάρει πολύ καιρό για  idle1 kai idle2 και σταθερές στροφές με gov για ακροβατικά......

    στο δικό μου 50ρι με την βοήθεια του Νίκου Κυρμπέση φτιάξαμε της καμπύλες και ρυθμίσαμε το μοτέρ και δουλεύει άψογα και στο normal και στο st1 kai 2 στα ακροβατικά……

    όχι ότι ο gov δεν κάνει δουλειά η δεν είναι απαραίτητος  αλλά αργότερα…..( μάθε με της καμπύλες γκαζιού.....)

    φιλικά θανασης



    Gespeichert

    AVANT aurora
    misterHATORI
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 497


    WWW
    « Antwort #1366 am: Dienstag, 2 Jun 2009, 14:56:28 »

    φίλε Μάνο...

    καλά τα gov τα multigov ...τα λιμιτερ....τα μπλακεντεκερ ...και δεν ξέρω γω τι άλλο.....

    είναι νωρίς να ασχοληθείς με όλα αυτά τώρα.....(η τουλάχιστον η αγονία σου να είναι αυτή!!!)

    κάνε μια σωστή καμπύλη γκαζιού και βήματος στο normal .....να ακούς το μοτερακι να δουλεύει σωστά...

    και κάνε πολλά ντεπόζιτα hover και σιγά σιγά πορειουλες και noise in....

    θα πάρει πολύ καιρό για  idle1 kai idle2 και σταθερές στροφές με gov για ακροβατικά......

    στο δικό μου 50ρι με την βοήθεια του Νίκου Κυρμπέση φτιάξαμε της καμπύλες και ρυθμίσαμε το μοτέρ και δουλεύει άψογα και στο normal και στο st1 kai 2 στα ακροβατικά……

    όχι ότι ο gov δεν κάνει δουλειά η δεν είναι απαραίτητος  αλλά αργότερα…..( μάθε με της καμπύλες γκαζιού.....)

    φιλικά θανασης




    +100000
    Gespeichert

    "FLY OR DIE!"
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Antwort #1367 am: Dienstag, 2 Jun 2009, 14:59:56 »

    σωστα τα λες ακριτα απλα ισως να μην θελει να τον λειτουργησει απλα να το ψαξει λιγακι...
    Οσο ψαχνει ενας αρχαριος του λυνονται απορειες που οσο και αν σας φενεται παραξενο βοηθανε και στην πτητικη πλευρα...!
    Gespeichert
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 640



    « Antwort #1368 am: Dienstag, 2 Jun 2009, 15:21:00 »

    σωστα τα λες ακριτα απλα ισως να μην θελει να τον λειτουργησει απλα να το ψαξει λιγακι...
    Οσο ψαχνει ενας αρχαριος του λυνονται απορειες που οσο και αν σας φενεται παραξενο βοηθανε και στην πτητικη πλευρα...!
    Ρε μη βαράτε όλοι μαζί ! buck2
    Όπως το λέει ο φίλος ο Mastoras, απλά για λόγους μάθησης και τίποτε παραπάνω. ¨Εχω συνηθίσει να μαθαίνω προτού ασχοληθώ και να το ψάχνω όσο μπορώ. Τώρα από κει και πέρα δεν υπάρχει περίπτωση (και δεν μπορώ εξάλλου) να πειραματιστώ με το governor γιατί ξέρω ότι πρόσκειται σε άλλο επίπεδο πολύ μακρινό από αυτό που είμαι τώρα. Αλλά αμαρτία δεν είναι να έχεις ένα μαραφέτι πάνω στο Ε/Π και να μην ξέρεις τι κάνει;
    Ευχαριστώ πάντως για μια ακόμη φορά για την ανταπόκρισή σας. Χαμόγελο
    Gespeichert

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    kmiglis
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 292


    get AIRBORNE...!!!


    « Antwort #1369 am: Dienstag, 2 Jun 2009, 15:30:13 »

    Αγαπητέ Kmiglis, έχω λοιπόν τώρα την εξής απορία: Ας υποθέσουμε ότι έχω π.χ 70% ATV (δηλαδή 14850 στροφές, που αν δεν κάνω λάθος είναι οι στροφές για ένα απλό hover ) και ενεργοποιούνται σε κάποια θέση του stick στην Τ/Κ (υποθέτω στην μέση περίπου, αν και αυτό δεν το έχω ακόμη κατανοήσει, δηλαδή σε ποιά ακριβώς θέση και πως το ορίζω αυτό). Από κεί και μετά τι γίνεται; Περισσότερο γκάζι (δηλαδή σε μεγαλύτερη θέση τον μοχλό ) δεν θα έχει άλλο αποτέλεσμα; Θέλω να πω οι στροφές παραμένούν εκεί στις 14850; Καταλαβαίνετε πού το πάω; Αν συμβαίνει αυτό τότε ο governor πέρα από καλός σύμμαχος σε ακροβατικά, μπορεί να βοηθά και στο hover για μας τους άσχετους, χωρίς να φοβόμαστε μήπως με απότομη γκαζιά (λέμε τώρα) το χάσουμε. Στριφογύρισμα ματιών
    μην μας μπερδευεις αλλο  to atv  και αλλο το ποσοστο στο gov menu της 9303.
    ενα απλο χοβερ ειναι 1650-1700 στροφες περιπου, οχι πιο κατω διοτι το τυρι αρχιζει και τρεμει λογο σφιχτης κεφαλης και νταμπερς.
    να ξεκαθαρισω οτι μπορεις να ελεγχεις τον κυβερνητη και αλλο καναλι με μεικτες η και αλλιως αλλα θα προτιμουσα να κανεις τα πραγματα πιο απλα στο καναλι 5 και πειραζοντας το  gov menu.
    σαφως και ειναι καλυτερα με gov διοτιεχεις σταθερες στροφες μην αναλυσω τωρα το πλεονεκτηματα....
    σε ακροβατικη λειτουργια ακομα και με κυβ/τη παλι μπογκαρεις 200-300 στροφες αλλα οχι παραπανω...
    οταν πετας με gov το γκαζι ειναι σταθερο και απλα πεζεις με το πιτς ουσιαστικα το αριστερο στικ ελεγχει το πιτς .

    Ωραία φίλε μου συμφωνώ. Και αυτό το ποσοστό π.χ. 70% που το λέει ATV το manual της Align για το Governor τι είναι; Εκεί λέει ξεκάθαρα ότι σε 70% ATV έχεις 14850 στροφές. Αυτό τι σημαίνει; Οι 1650-1700 στροφές για αιώρηση τι σχέση έχουν με αυτές τις τιμές που δίνει ή Align; Τελικά αφού όπως λες άλλο το ποσοστό αυτό και άλλο αυτό που δίνεις στο menu της JR πως ορίζεις αυτό το ποσοστό; Εμπειρικά; Θέλω να πω με συνεχείς δοκιμές πετώντας και βλέποντας; Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά νομίζω ότι τις απορίες αυτές τις έχουν και άλλοι άσχετοι όπως εγώ αλλά που τους αρέσει να μαθαίνουν. Αααααα γράφοντας μου ήρθε και μια απάντηση. Μάλλον ATV εννοεί το Travel δηλαδή σε ιδανικό setup στο 70% travel του γκαζιού έχεις τις 14850 στροφές που λέει το manual. idiot2

     Μανο νομιζω καταλαβα τι δεν καταλαβαινεις..
    βαλε πχ 80% και μετρα στροφες με ταχυμετρο....μετρησε με 0 πιτς κατω στο εδαφος δεν χρειαζεται απογειωση....
    εαν παρεις μετρηση πχ 1900 δοκιμασε το γουστο σου.....στη συνεχεια αυξησε το ποσοστο  gov menu πχ 85% μετρωντας μεχρι 2150 που ειναι το μεγιστο για μενα μην πας πιο πολυ....
    οι αριθμοι στον πινακα του μανουαλ ειναι αρκετα ακριβης απο οτι ξερω αλλα να ξερεις οτι  πρωτα βαζεις ποσοστο μετα μετρας με ταχυμετρο....
    μολις παρεις επιθυμιτες στροφες κατα την γνωμη σου τοτε αφηνεις το ποσοστο ως εχει!
    Gespeichert

    TDRigid 2011
    kmiglis
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 292


    get AIRBORNE...!!!


    « Antwort #1370 am: Dienstag, 2 Jun 2009, 15:35:33 »

    σωστα τα λες ακριτα απλα ισως να μην θελει να τον λειτουργησει απλα να το ψαξει λιγακι...
    Οσο ψαχνει ενας αρχαριος του λυνονται απορειες που οσο και αν σας φενεται παραξενο βοηθανε και στην πτητικη πλευρα...!
    Ρε μη βαράτε όλοι μαζί ! buck2
    Όπως το λέει ο φίλος ο Mastoras, απλά για λόγους μάθησης και τίποτε παραπάνω. ¨Εχω συνηθίσει να μαθαίνω προτού ασχοληθώ και να το ψάχνω όσο μπορώ. Τώρα από κει και πέρα δεν υπάρχει περίπτωση (και δεν μπορώ εξάλλου) να πειραματιστώ με το governor γιατί ξέρω ότι πρόσκειται σε άλλο επίπεδο πολύ μακρινό από αυτό που είμαι τώρα. Αλλά αμαρτία δεν είναι να έχεις ένα μαραφέτι πάνω στο Ε/Π και να μην ξέρεις τι κάνει;
    Ευχαριστώ πάντως για μια ακόμη φορά για την ανταπόκρισή σας. Χαμόγελο
    ειναι για ολα τα επιπεδα δουλεψε το φιλε!
    Gespeichert

    TDRigid 2011
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 640



    « Antwort #1371 am: Dienstag, 2 Jun 2009, 15:40:21 »

    Ευχαριστώ φίλε Kmiglis, αν και ο Mastoras μου έχει ξεκαθαρίσει λίγο το θολό τοπίο.
    Θα δω τι μπορώ να κάνω αλλά σιγά-σιγά μην σκοτωθούμε κιόλας; Cheesy
    Gespeichert

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Antwort #1372 am: Dienstag, 2 Jun 2009, 17:46:13 »

    Aπλα Κωστα ξεκαθαρισε κατι...
    Στην DX7 λογω του οτι δεν εχει GOV mode επρεπε να κανει μιξεις αλλα το ποσοστο στις μιξεις πηγαινε αθροιστικα... δλδ αρχιζες στην πρωτη μιξη με 80% για να εχεις μετα 90% εβαζες 10% και μετα για 120% εβαζες 30% καταλαβες?

    τωρα στην 9303 στον  GOv mode βαζεις κανονικα 80 μετα 90 και μετα 110 πχ?
    Gespeichert
    kmiglis
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 292


    get AIRBORNE...!!!


    « Antwort #1373 am: Dienstag, 2 Jun 2009, 18:23:16 »

    ναι Παυλο μου ταχυμετρας και ανεβαζεις το ποσοστο μεχρι εκει που θες!
    γυρω στο 85-90 εχεις 2150 εαν βαλεις 110 θα παρει 2300+!!! περιπου.......
    Gespeichert

    TDRigid 2011
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Antwort #1374 am: Dienstag, 2 Jun 2009, 19:00:38 »

    Ρε παιδες βαλτε κανενα video sas με τα τρεξ?

    Να ρωτησω ποιος απο εδω ειναι σε αυτο το επιπεδο..!?

    http://www.jaxrc.com/gallery/video_viewer.php?id=216
    Gespeichert
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 640



    « Antwort #1375 am: Dienstag, 2 Jun 2009, 19:37:55 »

    Αυτά τα κάνω και'γω αλλά στον εξομοιωτή. Grin Grin Grin
    Gespeichert

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Antwort #1376 am: Dienstag, 2 Jun 2009, 19:39:16 »

    Αυτά τα κάνω και'γω αλλά στον εξομοιωτή. Grin Grin Grin

    τα κανεις στον εξομοιωτη? τελικα εχω παιξει πολυ λιγο εξομοιωτη το καλοκαιρι θα το καψω λιγακι...

    Εγω οξομοιωτη το πολυ 1.30 ωρα εκτων οποιων τα 40 λεπτα ηταν στο αναποδο πριν κανω την πρωτη φορα και τα αλλα μλκιες...
    Gespeichert
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 640



    « Antwort #1377 am: Dienstag, 2 Jun 2009, 19:56:51 »

    Αγαπητέ μου φίλε, ο κ@λ@ς μου έχει βγάλει πτερύγια από τις ώρες που έχω φάει στον εξομοιωτή, ειδικά όλο αυτό τον καιρό που δεν είχα Τ/Κ (service). Όμως τι να το κάνεις. Χρησιμοποιούσα άλλη Τ/Κ και με λάθος τρόπο. Στην πράξη στο πεδίο πτήσης πλήρης ασχετίλα. Που θα πάει όμως; Θα το φτάσουμε εκεί που πρέπει. Wink
    Gespeichert

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Antwort #1378 am: Dienstag, 2 Jun 2009, 19:59:57 »

    Αγαπητέ μου φίλε, ο κ@λ@ς μου έχει βγάλει πτερύγια από τις ώρες που έχω φάει στον εξομοιωτή, ειδικά όλο αυτό τον καιρό που δεν είχα Τ/Κ (service). Όμως τι να το κάνεις. Χρησιμοποιούσα άλλη Τ/Κ και με λάθος τρόπο. Στην πράξη στο πεδίο πτήσης πλήρης ασχετίλα. Που θα πάει όμως; Θα το φτάσουμε εκεί που πρέπει. Wink
    τι λες μανο αγορι μου αν βγαζεις αυτα ευκολα στον εξομοιωτη και ξαπλα να ησουν και οπως θες να ησουν και με τα δαχτυλα των ποδιων να επαιζες και στην πραγματικοτητα πολυ γρηγορα θα τα κανεις...

    Απλα θελει θαρρος... και να ξερεις τι κανεις....!
    Gespeichert
    kmiglis
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 292


    get AIRBORNE...!!!


    « Antwort #1379 am: Dienstag, 2 Jun 2009, 20:01:35 »

    εγω εχω καθιερωσει 2 φορες την εβδομαδα προπονηση στον εξομοιωτη για μιαμιση ωρα και δυο φορες την εβδομαδα κανονικη πτηση για 4 ωρες  επι 2 αρα πανε δυο γαλονια το σαβ/κο..... στο 4ωρο πεταω 6 πτησεις επι 7.30 λεπτα. 45 λεπτα συνολο  το σαββατο και 45 την κυριακη!
    τωρα τελευταια εχω γκαζωσει γιατι δουλευω πανω σε κατι που εχω υποσχεθει σε μερικους φιλους(βιντεο)....
    θελω να πω σε αυτο το σημειο οτι δεν ειναι ολες μου οι ημερες ιδιες....προχτες την κυριακη πεταξα και εκανα ολο μα@κιες....
    death spiral  απο το 100 μετρα υψος και επεφτα τοσο χαμηλα με αποτελεσμα να πεφτω πισω απο ενα δεντρο και η ανακαμψη να γινετε στα τυφλα...μονο τα  blades ακουγα και μετα απο λιγο εβλεπα και το 700 να σηκωνετε....
    ψυχολογια,ξεκουραση και συγκεντρωση θελει.....
    Gespeichert

    TDRigid 2011
    Seiten: 1 ... 89 90 91 [92] 93 94 95 ... 119     Nach oben
    Drucken
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα με καύσιμο (Moderator: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Thema: T REX 600 NITRO
    Gehe zu:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Prüfe XHTML 1.0 Prüfe CSS
    Seite erstellt in 0.026 Sekunden mit 25 Zugriffen.