Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.516 Beiträge in 12.388 Themen von 6.239 Mitglieder / Neuestes Mitglied: Νικ.
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Sonntag, 19 Mai 2024, 02:58:43

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
Suche:     Erweiterte Suche
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Sonntag, 19 Mai 2024, 02:58:43

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
    Neue Themen
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Mitglieder
    Mitglieder insgesamt: 6239
    Neuester: Νικ.
    Statistiken
    Beiträge insgesamt: 304516
    Themen insgesamt: 12388
    Heute online: 45
    Maximal online: 959
    (Sonntag, 18 Okt 2020, 16:30:52)
    Benutzer Online
    Benutzer: 1
    Gäste: 15
    Gesamt: 16
    Themavorwähler

    Seiten: 1 ... 34 35 36 [37] 38 39 40 ... 46     Nach unten
    Drucken
    Autor Thema: Τόρνοι - τορνάκια με ή χωρίς CNC στον αερομοντελισμό  (Gelesen 351050 mal)
    von hous
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 114



    « Antwort #540 am: Samstag, 29 Mδr 2008, 00:33:52 »

    Φίλε Πάνο προχώρα και εδώ βρισκόμαστε.

    Μην σε στεναχωρεί η ύπαρξη ενός cam που να υποστηρίζει 4, 5 ή και 6 άξονες κτλ, διότι τις περισσότερες φορές δεν πραγματοποιείτε κίνηση άνω των τεσσάρων και πολλές φορές και άνω των τριών αξόνων.  buck2

    Και επειδή σίγουρα έχεις αμφιβολίες επ' αυτού, μην ξεχνάς ότι έχω γράψει και κώδικα που να κινεί παράλληλα πέντε άξονες και όλα αυτά με το χέρι. Wink Εντάξει εννοείται, όταν πας να γράψεις κώδικα, ο οποίος περιλαμβάνει προσθήκη γραμμάτων ή κατασκευή ελίκωσης φτερωτής και κάποιων ειδικών εφαρμογών το cad-cam είναι απαραίτητο ειδαλώς πρέπει να είσαι το λιγότερο ιδιοφυία για να το καταφέρεις αυτό. Πάντως πλην ελαχίστων περιπτώσεων (οι οποίες πίστεψε με δεν θα τις συναντήσεις στην ζωή σου παρα μόνο σε πολύ ειδικές καταστάσεις) δεν αξίζει να μην προσθέσεις άξονες, μόνο και μόνο, επειδή έχεις ένα cad το οποίο δεν σου δίνει πάνω από 4-άξονες (τα περισσότερα cad-cam ήδη υποστηρίζουν το λιγότερο μέχρι και 4-άξονες). Εάν θες να ακούσεις την γνώμη μου καλό είναι να τους βάλεις, αφού έτσι και αλλιώς δεν είναι κάτι το οποίο δεν ξέρεις. Wink Wink   

    Όταν έρθει η ώρα θα την κάνουμε την καλή και θα βρούμε τις λύσεις μαζί. Thumbs up
    Gespeichert

    Η ζωή είναι μία γνώση.
    lagostinos
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Beiträge: 7


    « Antwort #541 am: Samstag, 29 Mδr 2008, 16:21:10 »

     idiot2 mmmmm
    pali arxizo kai to skeytome idiot2

    pantos gia tin ora sas eyxaristo paidia pou exete tin kevgeni kalosini kai me dinete kapies plirofories angel angel
    Gespeichert
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Antwort #542 am: Sonntag, 30 Mδr 2008, 01:56:57 »

    Φιλε lagostinos,δεν ειναι θεμα καλοσυνης,ειναι θεμα οτι μας αρεσει αυτο που κανουμε!Οταν στην ηλικια των 13 προσπαθουσα να κατασκευασω καποια πραγματα,κοινως να δημιουργησω,συναντουσα εμποδια τα οποια μου εμεναν αχτι!!Πλεον σε μεγαλυτερη ηλικια το προβλημα παρεμενε το ιδιο,το ζητουμενο δεν ηταν οτι δεν ηθελα να αγοραζω ετοιμα πραγματα,για να τα φτιαχνω εγω,το ζητουμενο ηταν οτι ηθελα πραγματα που δεν μπορουσα να τ'αγορασω γιατι πολυ απλα δεν υπηρχαν στην αγορα!Οποτε οταν αρχισα ν'ασχολουμαι με τα μηχανουργικα ειδα οτι ανοιγοταν ενας νεος οριζοντας κυριολεκτικα στον χωρο της κατασκευης.
    Λυθηκαν τα χερια μου και αφηνα πλεον το μυαλο μου να σκεφτεται ελευθερα κατασκευες χωρις να εχω πλεον τον απαγορευτικο παραγοντα της υλοποιησης.
             Στο εξωτερικο ασχολειται πολυς κοσμος με αυτο το Hobby το οποιο οπως θα εχετε καταλαβει εχει πολλα να προσφερει στα υπολοιπα hobby.
    στην Ελλαδα ειμαστε οπως παντα σε εμβρυακο σταδιο,αλλα προσπαθουμε!
    Ο vroutzounis με κολλησε το μικροβιο.Τωρα στον τορνο σκεφτομαι να παρω Brushless DC ή AC μοτερ που οσο και παραξενο να φαινεται εχεις πιο πολλες επιλογες απο τα απλα DC,κοινως τα βρισκεις πιο ευκολα οπως βρισκεις και ενα stepper.Ο Ομηρος εχει δικιο,μιλαμε για διπλασιες ροπες στο μισο μεγεθος των DC με καρβουνακια.Θα μου πεις ειναι ευλογο οπως γινεται και με τα brushless μοτερ τα οποια εχουν μεγαλυτερη αποδοτικοτητα σε μικρα μεγεθη και εχουν γινει πλεον must σε ολα τα ιπταμενα και μη ηλεκτρικα μοντελα.Το ζητουμενο επιλογης μοτερ ειναι να βρεθει driver σε προσιτη τιμη.Θελει ψαξιμο για να γινει σωστη δουλεια!
    Και για του λογου το αληθες εχω κανει προσφορα σε μια δημοπρασια για το μοτερ που βλεπετε παρακατω της Rapidsyn division το οποιο ειναι 120Watt και ειναι το μισο απο αυτα που εχω στην φρεζα τα οποια ειναι 60Watt.Διπλασια ισχυς,μισο μεγεθος!(δεν ειναι γλυκουλι??  Grin )
    Και τελος χτυπησα στην τιμη των 80 € ,μονο, τα βαγονακια που βλεπετε στην 2η και 3η φωτο.Ειναι καινουρια και δεν ειναι κινεζικα Hiwin κλπ αλλα ΤΗΚ, Made in Japan(Οφειλω να ομολογησω οτι αγαπαω αυτην την εταιρεια  smitten )Για ρωτηστε τιμες στην Ελλαδα για να παρετε βαγονακια,κινεζικα,οχι τιποτα ιδιαιτερο...  laugh Βεβαια ας ειναι καλα το eBay!!!
    Τα συγκεκριμενα θα μπουν στον Χ αξονα του τορνου,αντικαθιστωντας το cross slide που εχει το οποιο ειναι ιδιαιτερα στενο για να χωρεσει μια ballscrew.

    Αυτα προς το παρον


    * bruslessdc.JPG (38.68 KB, 640x480 - angeschaut 3976 Mal.)

    * thknew.JPG (14.76 KB, 400x300 - angeschaut 3882 Mal.)

    * thklm.JPG (14.41 KB, 400x300 - angeschaut 3829 Mal.)
    Gespeichert

    Αίεν Υψικρατείν
    von hous
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 114



    « Antwort #543 am: Sonntag, 30 Mδr 2008, 02:52:14 »

    Φίλε Πάνο, όπως βλέπεις ας είναι καλά το e-bay διότι με τις τιμές που κυκλοφορούν εδώ ......  idiot2 idiot2 idiot2

    Τελικά νομίζω ότι πρέπει να κινηθείς σε πιο καλά και μικρότερα μοτέρ, για να κερδίσεις παράλληλα και περισσότερη δύναμη ροπής, αλλά και πολύτιμο χώρο τον οποίο σε ένα τορνάκι δεν είναι και αρκετός. Δάκρυ Δάκρυ

    Αυτά βλέπω που κάνεις και δεν μπορώ να κοιμηθώ με ηρεμία, επειδή θέλω να πάρω και εγώ κάποια πράγματα από το εξωτερικό, αλλά δεν προχωράω για πολλούς λόγους, χώρια που το τελωνείο που έχουμε τον τελευταίο καιρό το έχει "ξεφτιλήσει" και δεν ξέρεις αυτό που θα παραγγείλεις εάν θα το πάρεις μέσα σε εύλογο χρόνο ή σε κανένα 3μηνάκι και βάλε. Θα μου πείς τώρα εάν δεν πάρεις το ρίσκο δεν θα πετύχεις τίποτα, αλλά τι να κάνουμε..... Τουλάχιστον προχώρα εσύ για να παίρνουμε και εμείς κανένα μάτι.  laugh laugh laugh
    Gespeichert

    Η ζωή είναι μία γνώση.
    nvirus
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Beiträge: 21


    « Antwort #544 am: Sonntag, 30 Mδr 2008, 12:17:41 »

    Καλημέρα σε όλους ,

     μόλις χθες ανακάλυψα το site(ψάχνοντας  στο διαδίκτυο καλούδια για το νέο μου τορνάκι) και  είμαι πραγματικά πολύ χαρούμενος  Cheesy που βλέπω πως υπάρχει κόσμος στη χώρα μας που ασχολείται ερασιτεχνικά με cnc. !!!  Thumbs up

    Είμαι και εγώ δυστυχώς ή ευτυχώς κολλημένος με το άθλημα.
    Το πρώτο μου cnc to έφτιαξα πριν  πολλά χρόνια με βηματικά από εκτυπωτές ακίδων Σφραγισμένα χείλη, MDF κλπ (Δεν έτρεχε GCODE, δεν γνώριζα την ύπαρξη του τοτε.  Έστελνα κατευθείαν βήματα μέσω παράλληλης θύρας από ένα 2d cadaki που είχα φτιάξει τοτε…)

    Τo cnc που δουλεύω τώρα και που θέλω να αντικαταστήσω έχει την εξής σύνθεση :

    Σασί MDF,ΤΗΚ Linear Guides (ebay), ντίζες εμπορίου , βηματικά (Ebay), drivers  linistepper που έχω φτιάξει εγώ,  controller δικό μου

    Software :  Rhino 4.0 με Mechsoft RhinoCAM pro και Mach 3.0

    Επειδή όπως πολύ σωστά έχετε αναφέρει δεν υπάρχει γυρισμός σε αυτό το hobby ,και όπως επίσης πολύ σωστά έχετε αναφέρει τα πλεονεκτήματα Servo και Ballscrew είναι απίστευτα πολλά,  έχω πλέον αγοράσει  3 Brushless AC Servo Motors μαζι me drivers και 3  ballscrew .

     Σκοπεύω να χρησιμοποιήσω τα βαγονάκια από το παλιό μου CNC και να φτιάξω ένα καινούριο με αλουμινένιο σασί. Κάποια κομμάτια θα προσπαθήσω μάλιστα να τα φτιάξω με aluminum sand casting  ή aluminum lost foam casting. Κάποιες δοκιμές που έκανα στέφτηκαν με επιτυχία.

    Την καλημέρα μου λοιπόν σε όλους και θα ήθελα αν υπάρχει οποιοσδήποτε τρόπος να συνεισφέρω και εγώ στην κοινότητα.
    Gespeichert
    iontours
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Beiträge: 77


    « Antwort #545 am: Sonntag, 30 Mδr 2008, 15:12:05 »

    Καλησπέρα σε όλους, φίλε nvirus καλώς ήρθες στη παρέα μας.

    Λοιπόν έχω φωτογραφίες από την καινούργια μετενσάρκωση του ρούτερ μου. javascript:void(0);
    Azn


    * Picture_008.jpg (37.91 KB, 448x336 - angeschaut 3806 Mal.)

    * Picture_011.jpg (32.43 KB, 448x336 - angeschaut 4147 Mal.)

    * Picture_014.jpg (35.78 KB, 448x336 - angeschaut 3855 Mal.)

    * Picture_080.jpg (39.57 KB, 448x336 - angeschaut 4175 Mal.)
    Gespeichert

    Σπύρος Βασιλάκης
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Antwort #546 am: Sonntag, 30 Mδr 2008, 21:14:22 »

    Καλησπερα!

    Nvirus,θες να συνεισφερεις??Θελουμε φωτογραφιες!Τι τορνος ειναι,το ρουτερ πως ειναι?Ακομα δωσε στοιχεια για τα μοτερ και τους drivers τους.Οι ballscrews τι ειναι και απο που τις πηρες?Υπαρχει μια εταιρεια που χαιρει ακρας εκτιμησης μου και φτιαχνει προιοντα κινησης οπως πνευματικα συστηματα,εμβολα,βαλβιδες,κινησης επι το πλειστον.Ονομαζεται Parker και εκτος απο πνευματικα εχει το τμημα ηλεκτρονικων με μοτερ κινησης controllers,drivers κλπ.
    Η διευθυνση ειναι www.compumotor.com.
    Παιδια αυτη η εταιρεια πρεπει να εχει τα παντα και πρεπει να ειναι ιδιαιτερα μεγαλη.Μου εχει φυγει το κεφαλι με τα προιοντα που εχει!
    Απ οτι βλεπω τα μοτερ της πρεπει να ειναι ιδιαιτερα ποιοτηκα,το ιδιο και τα drivers της.Μπορεις πλεον να μετατρεψεις οτιδηποτε σε αξονα με ενα σερβο και το αναλογο driver του.Οπως παραδειγμα το τσοκ του τορνου το οποιο ελεγχεται απο ενα απλο ποτενσιομετρο και οι στροφες πανε κατα προσεγγιση μπορει να ελεγθει απο τον υπολογιστη ως αξονας.
    Ειπαμε,θελει ψαξιμο η δουλεια...
    Gespeichert

    Αίεν Υψικρατείν
    HarrisPat
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 124



    « Antwort #547 am: Sonntag, 30 Mδr 2008, 22:02:59 »

    Αμαν ρε συ Πανο
    τον επιασες απο τη μυτη τον ανθρωπο, ουτε ν' ανασανει δεν τον αφησες.  Thumbs up Thumbs up

    Καλως ορισες nvirus.

    Οπως καταλαβες οσο ποιο γρηγορα απαντησεις τοσο καλυτερα για σενα devil
    Gespeichert

    poly
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Beiträge: 4


    « Antwort #548 am: Montag, 31 Mδr 2008, 01:19:52 »

    την καλησπερα μου σε ολους εδω.....
    βασικα διαβαζα για τα τορνακια γιατι η μονη εμπειρια που χα ποτε μου ηταν σε κανονικο μηχανουργειο και τορνος ειτε τσεχικος , βουλγαρικος η και ρωσσικος. με το αθλημα του κατασκευαστικου και επισκευαστικου τομεα ειναι αρκετα χρονια που ειμαι "γριπομενος" και να που ηρθε ενα νεο μικροβιο για να με ξεκανει. τορνακια ρουτερ cnc. Πρην με βαλει κανεις στο στοχαστρο και με πυροβολησει με ερωτησεις Χαμόγελο  εχω βρει το ακολουθο site
    http://www.aerosquare.com/content/category/4/13/41/lang,en/
    ευχομαι να ειναι ενταξει το url και να ανοιγει κανονικα. Βασικα θα ειμαι και εγω υπερ της αποψης πως το handmade & DIY παρασκευασμα εχει την εξης χαρη.... το φτιαχνεις μονο σου. αυτο δεν ειναι κατ'αναγκη οτι θα ειναι και πιο οικονομικο η η η ...
    πολλες φορες τοσο απο λαθη οσο και κοστος παραγωγης "μοναδας" το τελικο κοστος δεν μπορει να ανταγωνιστει το εργοστασιακο αν και ολα αυτα ειναι μπλα μπλα! Επι του εργου, θα θελα να παρακαλεσω οποιον μπορει να δει την σελιδα και να μου πει μια γνωμη η ακομη και αν μπορει να μου δωσει μερικες διευθ. ωστε να ειναι ενα κομπλε πακετο πληροφοριων για κατασκευη ενος cvc γιατι βλεπω πως οπως παμε τα σχεδια στις λαδοκολες θα ειναι σαν τα λαμπατα μου ραδιοφωνα... απλα ΑΝΤΙΚΕΣ !!! αναμενοντας χαρουμενα νεα

    Υ.Γ.
    εδω στην Κυπρο θα πρεπει να τα κανω μεταφραση και στην εδω διαλεκτο αν ψαχνω για αγορα εξαρτηματων απο εδω. Αν βρω τα σκουρα.... ebay = epray!!!!!
    Gespeichert
    nvirus
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Beiträge: 21


    « Antwort #549 am: Montag, 31 Mδr 2008, 13:32:56 »

    Λοιπόν,
    To CNC όπως είναι τώρα:


    * IMAG0174.jpg (16.77 KB, 400x300 - angeschaut 3716 Mal.)

    * IMAG0175.jpg (16.22 KB, 300x400 - angeschaut 3467 Mal.)

    * IMAG0177.jpg (11.09 KB, 300x400 - angeschaut 3456 Mal.)

    * IMAG0180.jpg (14.79 KB, 300x400 - angeschaut 3839 Mal.)
    Gespeichert
    nvirus
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Beiträge: 21


    « Antwort #550 am: Montag, 31 Mδr 2008, 13:49:47 »

    Στις επάνω φώτο :
    Τα βηματικά είναι : Nema 23, Unipolar stepper motors.
    Οι drivers : Linistepper http://www.piclist.com/techref/io/stepper/linistep/index.htm τα οποία έχω φτιάξει όμως εγώ.
    Controller : Δικός μου.

    Θέλω να το αναβαθμίσω και να χρησιμοποιήσω αυτά:

    Υ.Γ.   ΟΥΠΣ!!!  Σφραγισμένα χείλη είναι brushless DC motors όχι ΑC που ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα μου.


    * IMAG018256.jpg (11.9 KB, 400x300 - angeschaut 3506 Mal.)

    * IMAG018545.jpg (8.48 KB, 400x300 - angeschaut 3690 Mal.)

    * asasas234543.jpg (3.88 KB, 229x243 - angeschaut 3558 Mal.)
    Gespeichert
    nvirus
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Beiträge: 21


    « Antwort #551 am: Montag, 31 Mδr 2008, 13:57:09 »

    ballscrews: oi 2 einai NSK και 1 ISSOKU
    Είναι αγορασμένα απο ebay όπως και τα servo και oi drivers


    * Untitled-2345334.jpg (9.47 KB, 385x163 - angeschaut 3443 Mal.)

    * IMAG0198323.jpg (15.7 KB, 400x300 - angeschaut 3616 Mal.)

    * IMAG0199435.jpg (14.21 KB, 400x300 - angeschaut 3446 Mal.)

    * IMAG0201234.jpg (12.83 KB, 300x400 - angeschaut 3357 Mal.)
    Gespeichert
    nvirus
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Beiträge: 21


    « Antwort #552 am: Montag, 31 Mδr 2008, 14:03:55 »

    To τορνάκι μου είναι ένα proxxon (Δεν έχετε την καλύτερη γνώμη Δάκρυ αλλα είστε λάθος) PD 400 Αυστριακής Κατασκευής και είναι απίστευτα προσεγμένο .


    * IMAG0209343.jpg (12.54 KB, 400x300 - angeschaut 6043 Mal.)

    * IMAG02104545.jpg (12.9 KB, 300x400 - angeschaut 3652 Mal.)

    * IMAG02115656.jpg (15.15 KB, 400x300 - angeschaut 4124 Mal.)
    Gespeichert
    nvirus
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Beiträge: 21


    « Antwort #553 am: Montag, 31 Mδr 2008, 14:14:26 »


    Και κλείνω με μερικές φώτο απο Aluminium Lost Foam Casting.

    Πιστεύω πως τουλάχιστο για αυτούς που δυσκολεύονται να βρουν αλουμίνιο σε διάφορες γεωμετρίες (όπως εγώ) είναι ένας απλός και χρήσιμος τρόπος παραγωγής του.

    Εχει ασχοληθεί κανείς με αυτό???

    Το Φουρνάκι καιει Αραβοσιτέλεο μαρινοπουλος  Thumbs up.

    Ελπίζω να μην σας κούρασα...





     


    * IMAG0080234234.jpg (23.61 KB, 384x512 - angeschaut 3504 Mal.)

    * IMAG0083234234.jpg (24.42 KB, 512x384 - angeschaut 3347 Mal.)

    * IMAG0088234233.jpg (30.3 KB, 512x384 - angeschaut 3444 Mal.)

    * IMAG00903242.jpg (32.41 KB, 384x512 - angeschaut 3545 Mal.)
    Gespeichert
    nvirus
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Beiträge: 21


    « Antwort #554 am: Montag, 31 Mδr 2008, 15:41:43 »

    Καλησπέρα παίδες,
     Είχα μια κουβέντα με ένα φίλο απο εδω και προφανός πρέπει να ξεκαθαρίσω καποια πράγματα.

    Proxxon PD 400

    http://www.proxxon.com/

    "Centre distance 400 mm, centre height 85 mm. The swing over the top slide is 116 mm (!). Solid, ribbed bed is made of quality cast iron with ground and hardened ways. Oversized spindle with 2 adjustable taper bearings, MT 3 taper and 20.5 mm bore. Run-out, without chuck, 5/1,000 mm."
    Βάρος 45 KG.

    Ο Ίδιος τόρνος βγαίνει απο την εταιρεία και CNC τσεκάρετε το site της Proxxon.

    Τον αγόρασα απο Ερμού Αθήνα αφού πρώτα τον βρήκα στο Site: http://www.stanleytools.gr
    http://www.stanleytools.gr/index.php?cPath=1_48&osCsid=5e89ef0c9be4a108eb505d78e818ddd7

    Τον πήρα 1950 EURO πριν απο λιγότερο ένα μήνα, είχε ενα κομάτι στοκ μου είπε. Τώρα η τιμή του είναι 2350 !!! aouts !!!!

    Αυτος http://www.etools.gr/tropoi-paraggelias/mikroergaleia/proxxon/tornos-metallon-pd-400-proxxon.html τον έχει 2530

    Στην φώτο με το λιωμένο αλουμίνιο:

    Φτιάχνουμε το αντικείμενο με φενιζόλ το θάβουμε σε ποταμίσια κοσκινησμένη αμμο και ρήχνουμε το λιωμμένο αλουμίνιο επάνω στο φενιζόλ. Το φενιζόλ λιώνει και την θέση του μέσα στην άμμο παίρνει το αλουμίνιο.

    Εγώ στην φώτο επάνω φτιάχνω face plate (300 EURO αγορά πιστεύω πως είναι εξωφρενικό ποσό)  για τον Proxxon.


    Foam Casting
    http://www.theworkshop.ca/casting/foamcasting/foamcasting.htm

    Φούρνοι και Sand Casting
    http://www.backyardmetalcasting.com/


    Αυτά ...




    « Letzte Änderung: Montag, 31 Mδr 2008, 16:01:48 von nvirus » Gespeichert
    Seiten: 1 ... 34 35 36 [37] 38 39 40 ... 46     Nach oben
    Drucken
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Υλικά, εργαλεία και τεχνικές (Moderatoren: Γιάννης Παξιμαδάκης, DEPRON MANIAC)  |  Thema: Τόρνοι - τορνάκια με ή χωρίς CNC στον αερομοντελισμό
    Gehe zu:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Prüfe XHTML 1.0 Prüfe CSS
    Seite erstellt in 0.036 Sekunden mit 24 Zugriffen.