Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.516 Beiträge in 12.388 Themen von 6.239 Mitglieder / Neuestes Mitglied: Νικ.
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Samstag, 18 Mai 2024, 22:12:44

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
Suche:     Erweiterte Suche
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Samstag, 18 Mai 2024, 22:12:44

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Mitglieder
    Mitglieder insgesamt: 6239
    Neuester: Νικ.
    Statistiken
    Beiträge insgesamt: 304516
    Themen insgesamt: 12388
    Heute online: 116
    Maximal online: 959
    (Sonntag, 18 Okt 2020, 16:30:52)
    Benutzer Online
    Benutzer: 3
    Gäste: 36
    Gesamt: 39
    Themavorwähler

    Seiten: 1 ... 5 6 7 [8] 9     Nach unten
    Drucken
    Autor Thema: Πτώση λόγω προβλήματος στην κατεύθυνση Spectrum DX6i  (Gelesen 27433 mal)
    kdrak
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 234


    « Antwort #105 am: Dienstag, 18 Mδr 2014, 10:47:19 »

    Είναι εντελώς διαφορετικό το συγκεκριμένο περιστατικό και για εμένα φταίει ο orange δέκτης 
    Gespeichert
    Apostolis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 183



    « Antwort #106 am: Dienstag, 18 Mδr 2014, 12:36:27 »

    Ναι είναι πολύ πιθανό............αν και με τους orange στην Futaba δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.
    Gespeichert

    My wife says if I buy one more rc she is going to divorce me......Man I am going to miss her!
    "No one has talent in this hobby,the only difference is made by the money and time someone spends''
    kdrak
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 234


    « Antwort #107 am: Dienstag, 18 Mδr 2014, 13:01:29 »

    ^ Πως μπορείς να είσαι σίγουρος ?
    Gespeichert
    Apostolis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 183



    « Antwort #108 am: Dienstag, 18 Mδr 2014, 13:11:30 »

    Τι εννοείς;....... idiot2
    Όταν δεν είχα ποτέ απώλεια σήματος χρόνια τώρα σε ε/π και σε α/π που τα έχω στείλει σε ύψη που σχεδόν να μην τα βλέπω τι άλλο θα πρέπει να ξέρω.....διαφώτισε με.. Χαμόγελο
    Gespeichert

    My wife says if I buy one more rc she is going to divorce me......Man I am going to miss her!
    "No one has talent in this hobby,the only difference is made by the money and time someone spends''
    flaperon35
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 442



    « Antwort #109 am: Dienstag, 18 Mδr 2014, 13:38:18 »

    Παιδεια σιγουρος δεν μπορεις να εισαι ποτε!!! Ουτε με φουταμπα ουτε με jr ουτε με graupner ουτε ουτε ουτε.
    Ολλα μπορουν να στην κανουν εκει που δεν το περιμενεις για πολους και διαφορους λογους.
    Το θεμα ειναι εμεις ολλοι να ημαστε πιο υποψιασμενη και προσεκτικοι στο πως πεταμε, στους ελενχους στα μοντελα μας αλλα και στον εξοπλισμο τους. Το χομπη του αερομοντελισμου δεν ειναι παιχνιδι και απετει απο εμας την απολιτη προσοχη στα παντα.
    Gespeichert

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΑΖΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ.... ΜΟΝΟ ΧΑΖΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.
    Apostolis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 183



    « Antwort #110 am: Dienstag, 18 Mδr 2014, 14:50:11 »

    Εννοείται φίλε μου...απλά εδώ ο καθένας καταθέτει την εμπειρία του (που για εμένα με Futaba πολλά χρόνια τώρα σε ε/π και α/π ήταν απροβλημάτιστη) και στατιστικά πιθανόν να βγει κάποιο συμπέρασμα. Χαμόγελο
    Gespeichert

    My wife says if I buy one more rc she is going to divorce me......Man I am going to miss her!
    "No one has talent in this hobby,the only difference is made by the money and time someone spends''
    kdrak
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 234


    « Antwort #111 am: Dienstag, 18 Mδr 2014, 14:58:54 »

    Τι εννοείς;....... idiot2
    Όταν δεν είχα ποτέ απώλεια σήματος χρόνια τώρα σε ε/π και σε α/π που τα έχω στείλει σε ύψη που σχεδόν να μην τα βλέπω τι άλλο θα πρέπει να ξέρω.....διαφώτισε με.. Χαμόγελο

    Εννοώ ότι μπορεί εσύ να μην είχες πρόβλημα αλλά να είχαν άλλα 100 άτομα.  Γενικά για προβλήματα σε οτιδήποτε πρέπει να λαμβάνεις υπόψη στατιστικά. Επειδή στατιστικά δεν έχουμε το μόνο μέσο που μας επιτρέπει να βγάλουμε συμπεράσματα είναι οι μαρτυρίες στο internet.

    Οπότε τουλάχιστον εάν έχεις διαβάσει σε αρκετά for a/blogs κτλ πως έχουν θέμα με τον συγκεκριμένο εξοπλισμό ΔΕΝ σημαίνει απαραίτητα πως έχει πρόβλημα ο εξοπλισμός και δεν κάνουν κάτι λάθος όλα τα άτομα ΑΛΛΑ τουλάχιστον είσαι πολύ επιφυλακτικός στην αγορά του συγκεκριμένου εξοπλισμού.

    Λες πως Orange+ Futaba κανένα πρόβλημα επειδή τα χρησιμοποιείς χρόνια. Υπάρχουν και πολλά άτομα που χρησιμοποιούν την DX6i χωρίς πρόβλημα.   Μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα από αυτό ?   Όχι βέβαια θέλεις πολλές μαρτυρίες τουλάχιστον για ένα πρόβλημα και ακόμα δεν μπορείς να είσαι σίγουρος
    Gespeichert
    Apostolis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 183



    « Antwort #112 am: Dienstag, 18 Mδr 2014, 17:26:45 »

    Μα ακριβώς,το είπα και παραπάνω...''εδώ ο καθένας καταθέτει την εμπειρία του''.
    Όσο για τις πληροφορίες απ'το ίντερνετ,τα μοντελοδρόμια και τους μοντελιστές που συναναστρέφομαι τόσα χρόνια για orange+Futaba δεν έχω ακούσει κάτι η πιθανον να είναι τόσο λίγα τα κρούσματα που να μην έπεσαν στην αντίληψη μου.Αντίθετα με τις Spectrum που συχνά-πυκνά κάτι ακούμε η βλέπουμε να γίνεται μπροστά μας.
    Άλλωστε μην πας μακριά...ρίξε μια ματιά στα Ελληνικά φόρουμ και μια μικρή ιδέα θα την πάρεις.
    « Letzte Änderung: Dienstag, 18 Mδr 2014, 17:37:05 von Apostolis » Gespeichert

    My wife says if I buy one more rc she is going to divorce me......Man I am going to miss her!
    "No one has talent in this hobby,the only difference is made by the money and time someone spends''
    ant1971
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 483



    « Antwort #113 am: Dienstag, 18 Mδr 2014, 18:09:40 »

    γεια σου αποστολε φουταμπακια Χαμόγελο
    Gespeichert

    η ασχολία με το ε/π συχνά είναι παράδεισος & κόλαση μαζί
    Apostolis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 183



    « Antwort #114 am: Dienstag, 18 Mδr 2014, 18:26:01 »

    γεια σου αποστολε φουταμπακια Χαμόγελο
    Ήθελα δεν ήθελα φίλε μου τόσα χρόνια στο κουρμπέτι και μετά από κάποιες αλλαγές ΤΚ στο τέλος έγινα ''φουταμπάκιας'' 'οπως λες..... Χαμόγελο
    Μακάρι να με ακούσει κάποιος νεότερος και να πάει κατευθείαν προς τα εκεί και να τελειώνει με το θέμα ΤΚ.
    Άπο'κει και πέρα για εμένα το θέμα κλείνει εδώ και ....keep walking....
    Gespeichert

    My wife says if I buy one more rc she is going to divorce me......Man I am going to miss her!
    "No one has talent in this hobby,the only difference is made by the money and time someone spends''
    ΜΑΥΡΟΣ79Β
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 203


    ΙΤΕ ΠΑΙΔΕΣ ΕΛΛΗΝΩΝ- ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ


    « Antwort #115 am: Dienstag, 18 Mδr 2014, 19:24:35 »

     Μετα απο 8 σελιδες  διαβασμα θα γραψω κατι τελευταιο........ στο μοντελισμο υπαρχουν κανονες  .....ελενχουμε παντα τα ρευματα σε πομπο και δεκτη..... ανοιγουμε πομπο και μετα δεκτη....... κλεινουμε δεκτη και μετα πομπο.........και μετα ολα τα αλλα........και μια και ειναι μηχανιματα θα παρουσιασουν βλαβες...........ΕΔΩ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΤΕΡΟ ΜΗΧΑΝΙΜΑ   ΟΟΟ  ΑΝΘΡΩΠΟΣ  ΚΑΙ ΧΑΛΑΕΙ..........  beer beer
    Gespeichert

    ΖΗΤΩ Ο ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 1.623


    game over :|


    « Antwort #116 am: Dienstag, 18 Mδr 2014, 21:12:52 »

    Μετα απο 8 σελιδες  διαβασμα θα γραψω κατι τελευταιο........ στο μοντελισμο υπαρχουν κανονες  .....ελενχουμε παντα τα ρευματα σε πομπο και δεκτη..... ανοιγουμε πομπο και μετα δεκτη....... κλεινουμε δεκτη και μετα πομπο.........και μετα ολα τα αλλα........και μια και ειναι μηχανιματα θα παρουσιασουν βλαβες...........ΕΔΩ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΤΕΡΟ ΜΗΧΑΝΙΜΑ   ΟΟΟ  ΑΝΘΡΩΠΟΣ  ΚΑΙ ΧΑΛΑΕΙ..........  beer beer

    Γιωργο παλιοτερα ο κανονας οτι ανοιγουμε πρωτα τον πομπο και μετα τον δεκτη ειχε να κανει με την τεχνολογια της εποχης AM και FM, ο δεκτης συχνα ακουγε τον θορυβο της συχνοτητας και εβλεπες επισης συχνα το σερβο να τρεμει η να ενεργει μονο του.
    Πλεον στην εποχη της ψηφιακης ζευξης των 2,4GHz ο δεκτης δεν υπαρχει περιπτωση να ακουσει θορυβο η καποιον αλλο πομπο. Εαν κατι τετοιο συμβει ο δεκτης ειναι χαλασμενος και θα εκανε του κεφαλιου του ειτε με ειτε χωρις πομπο.
    Ο κανονας εξακολουθει να ισχυει γιατι πλεον οι πομπο εχουν εξελιχθει αρκετα και σχεδον ολοι εχουν ψηφιακες μνημες, αυτο σημαινει οτι πριν ανοιξεις τον δεκτη θα πρεπει να σιγουρεψεις οτι εχεις επιλεξει την σωστη μνημη για το μοντελο που θα πεταξεις.
    Εχω κανει μια εξυπναδα οπου τελειωνοντας πτηση με θερμικο μοντελο ξεκιναω για πτηση με ενα ηλεκτρικο, μολις συνδεω μπαταρια το μοτερ πηρε φουλ στροφες και ηρθε και χτυπησε το ποδι μου, ειχα ξεχασει να αλλαξω την μνημη απο το θερμικο στο ηλεκτρικο.

    ΥΓ Γιατι αναφερεις συνεχεις τις σελιδες του θεματος; Εαν σου αρεσουν τα θεματα με πολλες σελιδες δες εδω, https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=1075.0
    Gespeichert

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    ant1971
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 483



    « Antwort #117 am: Dienstag, 18 Mδr 2014, 22:09:03 »

    .........................ΥΓ Γιατι αναφερεις συνεχεις τις σελιδες του θεματος; Εαν σου αρεσουν τα θεματα με πολλες σελιδες δες εδω, https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=1075.0

     Grin

    φιλε μου orck του εχω προχειρα και κατι με δυο σελιδες παραπανω http://www.aeromodelistis.com/smfgr/index.php?topic=16109.345

    χαχαχαχα
    Gespeichert

    η ασχολία με το ε/π συχνά είναι παράδεισος & κόλαση μαζί
    ΜΑΥΡΟΣ79Β
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 203


    ΙΤΕ ΠΑΙΔΕΣ ΕΛΛΗΝΩΝ- ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ


    « Antwort #118 am: Dienstag, 18 Mδr 2014, 22:46:39 »

    Μετα απο 8 σελιδες  διαβασμα θα γραψω κατι τελευταιο........ στο μοντελισμο υπαρχουν κανονες  .....ελενχουμε παντα τα ρευματα σε πομπο και δεκτη..... ανοιγουμε πομπο και μετα δεκτη....... κλεινουμε δεκτη και μετα πομπο.........και μετα ολα τα αλλα........και μια και ειναι μηχανιματα θα παρουσιασουν βλαβες...........ΕΔΩ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΤΕΡΟ ΜΗΧΑΝΙΜΑ   ΟΟΟ  ΑΝΘΡΩΠΟΣ  ΚΑΙ ΧΑΛΑΕΙ..........  beer beer
        φιλε παναγιωτη εγω επιμενω στους κανονες........αποψη μου και γνωμη μου...... ....αυτα τελος για μενα το θεμα  DX6i......... Thumbs up
    Gespeichert

    ΖΗΤΩ Ο ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ
    kotsak
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 212



    « Antwort #119 am: Mittwoch, 19 Mδr 2014, 09:54:30 »

    Τελικα ολο το forum ειναι γεματο με προβληματα τ/κ JR kai SPECTROUM χαμος !!!!!!!
    Gespeichert
    Seiten: 1 ... 5 6 7 [8] 9     Nach oben
    Drucken
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Moderator: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Thema: Πτώση λόγω προβλήματος στην κατεύθυνση Spectrum DX6i
    Gehe zu:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Prüfe XHTML 1.0 Prüfe CSS
    Seite erstellt in 0.022 Sekunden mit 25 Zugriffen.