Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.515 Beiträge in 12.388 Themen von 6.239 Mitglieder / Neuestes Mitglied: Νικ.
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Samstag, 18 Mai 2024, 21:22:11

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
Suche:     Erweiterte Suche
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Samstag, 18 Mai 2024, 21:22:11

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
    Neue Themen
    [Heute um 20:47]

    [Heute um 15:33]

    [Gestern um 16:04]

    von geoli
    [Gestern um 15:43]

    [Gestern um 14:48]

    [Donnerstag, 16 Mai 2024, 11:35:02]

    [Sonntag, 12 Mai 2024, 14:53:18]

    [Samstag, 11 Mai 2024, 20:08:18]

    [Freitag, 10 Mai 2024, 23:15:04]

    [Freitag, 10 Mai 2024, 17:13:22]

    [Donnerstag, 9 Mai 2024, 15:30:01]

    [Montag, 6 Mai 2024, 01:30:30]

    [Sonntag, 5 Mai 2024, 14:26:40]

    [Freitag, 3 Mai 2024, 20:02:54]

    [Mittwoch, 1 Mai 2024, 09:15:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Mitglieder
    Mitglieder insgesamt: 6239
    Neuester: Νικ.
    Statistiken
    Beiträge insgesamt: 304515
    Themen insgesamt: 12388
    Heute online: 116
    Maximal online: 959
    (Sonntag, 18 Okt 2020, 16:30:52)
    Benutzer Online
    Benutzer: 2
    Gäste: 46
    Gesamt: 48
    Themavorwähler

    Seiten: 1 ... 4 5 6 [7] 8 9     Nach unten
    Drucken
    Autor Thema: Πτώση λόγω προβλήματος στην κατεύθυνση Spectrum DX6i  (Gelesen 27429 mal)
    kdrak
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 234


    « Antwort #90 am: Sonntag, 16 Mδr 2014, 21:00:56 »

    Το DSMX το θεωρω σαν ενα καλο συστημα, επιτελους μετα το DSM και DSM2 που ηταν (κοσμια τοποθετηση) οχι ιδιατερα αποδοτικα. Το FASST της Futaba επισης. Το κινεζικο ACCST της FrSky επισης.
    Αλλα γιατι το θεωρειτε καλυτερο απο το FASST;


    DSMX wideband frequency hopping Ενώ το FASST είναι narrow band frequency  hopping .   
    Gespeichert
    chris-audio
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Beiträge: 63


    « Antwort #91 am: Sonntag, 16 Mδr 2014, 21:16:04 »

    DMSS από εδώ και στο εξής.

    http://www.youtube.com/watch?v=0JzVZO2qH6E
    Gespeichert

    JR 9503
    JR NEX E8 FBL
    GRAUPNER ELEKTRO TRAINER S
    hellitop
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 781


    achten!!!!!!!!!!!!!!!


    « Antwort #92 am: Sonntag, 16 Mδr 2014, 21:35:40 »

    DMSS από εδώ και στο εξής.

    http://www.youtube.com/watch?v=0JzVZO2qH6E

    Αυτο ναι!  Οντως ειναι πολυ  αξιοπιστο συστημα Thumbs up
    Gespeichert
    _ΤΑΣΟΣ_
    Board moderator
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 2.960


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Antwort #93 am: Sonntag, 16 Mδr 2014, 22:08:05 »

    DMSS από εδώ και στο εξής.

    http://www.youtube.com/watch?v=0JzVZO2qH6E

    Αυτο ναι!  Οντως ειναι πολυ  αξιοπιστο συστημα Thumbs up

    Ολα αξιόπιστα είναι μέχρι αποδείξεως του εναντίον.
    Κανείς δεν αναφέρεται όμως και στο FHSS σύστημα (Multiplex, Hitec) αλλά και στο ΗΟΤΤ (Graupner)


    Καλό το DMSS και μερικές τιμές από δέκτες
    http://www.hobbyplastic.co.uk/index.php?main_page=index&cPath=63_79_357&zenid=c51681ef981f3cbfb7fd0db756015520
    Gespeichert

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    McThemis62402
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Beiträge: 12



    « Antwort #94 am: Montag, 17 Mδr 2014, 11:20:30 »

    Για την Dx6i βλέπω λέγονται πολλά...Να τονίσω ότι συμφωνώ 100% με τον MOGOLO...Άλλωστε, δίπλα του ήμουν όταν συνέβαιναν όλα αυτά που περιγράγφει...
    Eχω να προσθέσω όμως τα εξής...

    Η DX6i ΕΙΝΑΙ Η ΦΤΗΝΟΤΕΡΗ DIGITAL ΤΗΛΕΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ!!!

    Δεν έιναι καλή...και επιπλέον ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ...ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΔΕΝ ΘΕΛΑΝΕ να την φτιάξουν καλή. Είναι μια μικρή και φτηνή digital τηλεκατεύθυνση για να μπορέσει να πετάξει ο αρχάριος μοντελιστής την σειρά της Parkzone, ή τα UMX της Eflite...Με τα βίας δε, μπορούσε να προσφέρει ασφάλεια στο Blade 400 με το οποίο την δίνανε...

    Η Dx6i δημιουργήθηκε για έναν και μόνο λόγο...Φτηνή TX...και για όσους δεν πιάνουν το υπονοούμενο ΦΤΗΝΗ = ΦΤΗΝΙΑΡΙΚΗ! Τι έκανε τότε η Spectrum (=JR)...έβγαλε "Βιαστικά" μια θυγατρική εταιρία, με σκοπό να βγάλει ένα μοντέλο 2,4 εκ του ασφαλούς για να προλάβει τον ανταγωνισμό στα μικρά parkflyers...ΟΧΙ για να αποτελέσει πομπό για 90άρια ελικόπτερα...

    Αν η DX6i ικανοποιούσε τις προσδοκίες όλων ΔΕΝ θα μπαίνανε στο tripaki να δημιουργήσουν την Dx8 ή την Dx18...Δηλάδή θα θέλατε η Spectrum να έχει περιορισμένη γκάμα μοντέλων...και να σας πουλάει μόνο την Dx18 των 600-800 ευρώ (δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς) για να πετάτε το t-28 trojan των 130 ευρώ???...Τότε, δεν θα γκρινιάζατε για τις τιμές της spectrum???...Οπότε η λογική της εταιρίας είναι απλή:...Dx6 για parkflyers, ΟΧΙ ελικόπτερα, ΟΧΙ Nitro!!!...από dx7 και πάνω για ελικόπτερα και γενικώς nitro...και Dx10 kai Dx18 για μοντέλα τεράστια-πανάκριβα-θανάσιμα που χρειάζονται άλλο επίπεδο ασφάλειας. ΠΑΝΤΑ φυσικά με τον "ανάλογης" κλάσης δέκτη φυσικά (και οχι οι ORANGE ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΙ!!!!) Όσοι νομίζουν ότι η διαφορά τους έιναι στα παραπάνω κανάλια, ή στην πολυπλοκότητα του menu κάνουν λάθος....Υπάρχει τεράστια διαφορά στην ποιότητα κατασκευής...πχ...τα stick, αντέχουν "στατιστικά" περισσότερη ταλαιπωρία για πολύ περισσότερο χρόνο, αντιθέτως τα stick της Dx6i σχεδιάστηκαν για να τα χρησιμοποιεί ένας χρήστης που πετάει το Radian ΟΧΙ για την χρήση που κάνει ο Alan Szabo επί 5 συναπτά έτη...

    Όσοι θέλουν να δηλώνουν οτι "το ψάχνουν" το τι αγοράζουν, καλό είναι ΠΡΙΝ κάνουν το οτιδήποτε, ΠΡΩΤΑ να μπαίνουν στο official site και να ενημερώνονται από εκει!!!  KAI OXI ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΚΟΥΝ ΕΔΩ ΚΙ ΕΚΕΙ!!! Η Spectrum το λέει ΞΕΚΑΘΑΡΑ :

    Η DX6i ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ PARKFLYERS KAI ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΑ ΤΟ ΠΟΛΥ ΜΕΧΡΙ 450 CLASS! NA MHN ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΕ NITRO!!!

    και όταν λέει ελικόπτερα 450.... εννοεί το Blade 400 που έιναι χρέπι...ΔΕΝ ΕΝΝΟΕΙ ΤΟ Gaui Χ3 κωλοφτιαγμένο ή το Trex 450 Dominator που είναι σφεντόνα!!!! Εννοεί ότι είναι για σχετικά "αργά" servo όχι για τα καινούρια Hi Voltage Servo...τα οποία κυριολεκτικά τρελαίνονται όταν συνδέονται με AR610 και DX6i...Αν πετάς Trex 450 Pro και έχεις Ar610+Dx6i...ουσιαστικά είσαι οριακός από πλευράς ασφάλειας...Μπορεί να σου παει καλά...μπορεί και όχι...όπως και να έχει...η spectrum προσπάθησε να προειδοποιήσει...

    Και κάτι άλλο...Πολλοί έχουν πτώσεις γενικώς με Spectrum...(...φυσικά δεν αναφέρομαι για όσους γκρινιάζουν για πτώσεις έχοντας Spectrum+Orange...αυτοί παίζουν σε άλλο επίπεδο ασφάλειας)
    Στις οδηγίες γράφει ότι:

    ΣΠΙΤΙ:
    -Κάνουμε Bind.
    -Σετάρουμε μοντέλο.
    -ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΜΕ BIND ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ!!!     Δεν το λέει για να γεμίσει σελίδες στο manual, έχει ΠΑΡΑ πολύ μεγάλη σημασία για το σύστημα αυτό το Re-Bind.

    ΜΟΝΤΕΛΟΔΡΟΜΙΟ:
    -Κανουμε Range checK
    -Ρυθμίζουμε ότι χρειάζεται
    -Αλλάξαμε κάτι??? ΞANAKANOYME ΒΙND !!!     Γιατί??? Γιατί έτσι λεει...ΤΕΛΟΣ!


    Το 99% των αποτυχιών σε συστήματα Spectrum είναι
    -Λανθασμένη διαδικασία ΒIND (Η Futaba, σε αυτό είναι καλύτερα θωρακισμένη, το πιστεύω)
    -Κακή επιλογή πομπού ή/και δέκτη
    -Ελλειπής τροφοδοσία ρεύματος στον Δεκτη (Βαριέμαι να τα γράφω όλα, τα λέει αναλυτικά στις οδηγίες για τον έλεγχο ρεύματος)
    -Κακή λήψη σήματος...Αν δεήσεις και κάνεις Range Check, θα είσαι 100% καλυμένος.

    ...Το ωραίο όμως είναι ότι στο 100% των περιπτώσεων όλοι κατηγορούν την εταιρία, και δεν ψάχνονται-παραδέχονται την συμμετοχή τους στην πτώση.

    ΥΓ: Η Τηλεκατεύθυνση είναι σαν μια ακριβή κάμερα...Οσοι δεν την έχουν ΠΑΝΤΑ σε θήκη...κάτι τους παθαίνει...;-)
    Gespeichert
    ant1971
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 483



    « Antwort #95 am: Montag, 17 Mδr 2014, 11:40:16 »

     Thumbs up

    +1000: δεν χρειάζεται να προσθεσουμε ουτε κόμμα
    Gespeichert

    η ασχολία με το ε/π συχνά είναι παράδεισος & κόλαση μαζί
    jimas
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Beiträge: 51



    « Antwort #96 am: Montag, 17 Mδr 2014, 11:53:24 »

    4 Χρονια με A-FHSS σε Hitec Aurora 9 δεν ειχα ποτε το παραμικρο.(Παντα με μαμα δεκτες φυσικα).Με κλωνο δεν εχω δοκιμασει ακομα αλλα και παλι αν γινει κατι δεν μπορω να κατηγορησω το συστημα αλλα τον ιδιο μου εαυτο.

    Παντως αυτο που αναφερει ο φιλος πιο πανω ειναι πολυ σωστο και δυστυχως δεν το κανει κανενας.

    Gespeichert

    Wltoys V911-2
    Lama v4
    Honne Bee King 2
    Belt cp v1
    Belt cp v2
    Mini Titan E325
    Trex 250/HK
    Trex 600E/HK
    Futaba T7C 2,4 Ghz
    Hitec Aurora 9 2,4 Ghz
    και οτ
    kdrak
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 234


    « Antwort #97 am: Montag, 17 Mδr 2014, 15:38:26 »

    Για την Dx6i βλέπω λέγονται πολλά...Να τονίσω ότι συμφωνώ 100% με τον MOGOLO...Άλλωστε, δίπλα του ήμουν όταν συνέβαιναν όλα αυτά που περιγράγφει...
    Eχω να προσθέσω όμως τα εξής...

    Η DX6i ΕΙΝΑΙ Η ΦΤΗΝΟΤΕΡΗ DIGITAL ΤΗΛΕΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ!!!

    Δεν έιναι καλή...και επιπλέον ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ...ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΔΕΝ ΘΕΛΑΝΕ να την φτιάξουν καλή. Είναι μια μικρή και φτηνή digital τηλεκατεύθυνση για να μπορέσει να πετάξει ο αρχάριος μοντελιστής την σειρά της Parkzone, ή τα UMX της Eflite...Με τα βίας δε, μπορούσε να προσφέρει ασφάλεια στο Blade 400 με το οποίο την δίνανε...

    Η Dx6i δημιουργήθηκε για έναν και μόνο λόγο...Φτηνή TX...και για όσους δεν πιάνουν το υπονοούμενο ΦΤΗΝΗ = ΦΤΗΝΙΑΡΙΚΗ! Τι έκανε τότε η Spectrum (=JR)...έβγαλε "Βιαστικά" μια θυγατρική εταιρία, με σκοπό να βγάλει ένα μοντέλο 2,4 εκ του ασφαλούς για να προλάβει τον ανταγωνισμό στα μικρά parkflyers...ΟΧΙ για να αποτελέσει πομπό για 90άρια ελικόπτερα...

    Αν η DX6i ικανοποιούσε τις προσδοκίες όλων ΔΕΝ θα μπαίνανε στο tripaki να δημιουργήσουν την Dx8 ή την Dx18...Δηλάδή θα θέλατε η Spectrum να έχει περιορισμένη γκάμα μοντέλων...και να σας πουλάει μόνο την Dx18 των 600-800 ευρώ (δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς) για να πετάτε το t-28 trojan των 130 ευρώ???...Τότε, δεν θα γκρινιάζατε για τις τιμές της spectrum???...Οπότε η λογική της εταιρίας είναι απλή:...Dx6 για parkflyers, ΟΧΙ ελικόπτερα, ΟΧΙ Nitro!!!...από dx7 και πάνω για ελικόπτερα και γενικώς nitro...και Dx10 kai Dx18 για μοντέλα τεράστια-πανάκριβα-θανάσιμα που χρειάζονται άλλο επίπεδο ασφάλειας. ΠΑΝΤΑ φυσικά με τον "ανάλογης" κλάσης δέκτη φυσικά (και οχι οι ORANGE ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΙ!!!!) Όσοι νομίζουν ότι η διαφορά τους έιναι στα παραπάνω κανάλια, ή στην πολυπλοκότητα του menu κάνουν λάθος....Υπάρχει τεράστια διαφορά στην ποιότητα κατασκευής...πχ...τα stick, αντέχουν "στατιστικά" περισσότερη ταλαιπωρία για πολύ περισσότερο χρόνο, αντιθέτως τα stick της Dx6i σχεδιάστηκαν για να τα χρησιμοποιεί ένας χρήστης που πετάει το Radian ΟΧΙ για την χρήση που κάνει ο Alan Szabo επί 5 συναπτά έτη...

    Όσοι θέλουν να δηλώνουν οτι "το ψάχνουν" το τι αγοράζουν, καλό είναι ΠΡΙΝ κάνουν το οτιδήποτε, ΠΡΩΤΑ να μπαίνουν στο official site και να ενημερώνονται από εκει!!!  KAI OXI ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΚΟΥΝ ΕΔΩ ΚΙ ΕΚΕΙ!!! Η Spectrum το λέει ΞΕΚΑΘΑΡΑ :

    Η DX6i ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ PARKFLYERS KAI ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΑ ΤΟ ΠΟΛΥ ΜΕΧΡΙ 450 CLASS! NA MHN ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΕ NITRO!!!

    και όταν λέει ελικόπτερα 450.... εννοεί το Blade 400 που έιναι χρέπι...ΔΕΝ ΕΝΝΟΕΙ ΤΟ Gaui Χ3 κωλοφτιαγμένο ή το Trex 450 Dominator που είναι σφεντόνα!!!! Εννοεί ότι είναι για σχετικά "αργά" servo όχι για τα καινούρια Hi Voltage Servo...τα οποία κυριολεκτικά τρελαίνονται όταν συνδέονται με AR610 και DX6i...Αν πετάς Trex 450 Pro και έχεις Ar610+Dx6i...ουσιαστικά είσαι οριακός από πλευράς ασφάλειας...Μπορεί να σου παει καλά...μπορεί και όχι...όπως και να έχει...η spectrum προσπάθησε να προειδοποιήσει...

    Και κάτι άλλο...Πολλοί έχουν πτώσεις γενικώς με Spectrum...(...φυσικά δεν αναφέρομαι για όσους γκρινιάζουν για πτώσεις έχοντας Spectrum+Orange...αυτοί παίζουν σε άλλο επίπεδο ασφάλειας)
    Στις οδηγίες γράφει ότι:

    ΣΠΙΤΙ:
    -Κάνουμε Bind.
    -Σετάρουμε μοντέλο.
    -ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΜΕ BIND ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ!!!     Δεν το λέει για να γεμίσει σελίδες στο manual, έχει ΠΑΡΑ πολύ μεγάλη σημασία για το σύστημα αυτό το Re-Bind.

    ΜΟΝΤΕΛΟΔΡΟΜΙΟ:
    -Κανουμε Range checK
    -Ρυθμίζουμε ότι χρειάζεται
    -Αλλάξαμε κάτι??? ΞANAKANOYME ΒΙND !!!     Γιατί??? Γιατί έτσι λεει...ΤΕΛΟΣ!


    Το 99% των αποτυχιών σε συστήματα Spectrum είναι
    -Λανθασμένη διαδικασία ΒIND (Η Futaba, σε αυτό είναι καλύτερα θωρακισμένη, το πιστεύω)
    -Κακή επιλογή πομπού ή/και δέκτη
    -Ελλειπής τροφοδοσία ρεύματος στον Δεκτη (Βαριέμαι να τα γράφω όλα, τα λέει αναλυτικά στις οδηγίες για τον έλεγχο ρεύματος)
    -Κακή λήψη σήματος...Αν δεήσεις και κάνεις Range Check, θα είσαι 100% καλυμένος.

    ...Το ωραίο όμως είναι ότι στο 100% των περιπτώσεων όλοι κατηγορούν την εταιρία, και δεν ψάχνονται-παραδέχονται την συμμετοχή τους στην πτώση.

    ΥΓ: Η Τηλεκατεύθυνση είναι σαν μια ακριβή κάμερα...Οσοι δεν την έχουν ΠΑΝΤΑ σε θήκη...κάτι τους παθαίνει...;-)

    Εγώ πάλι είμαι σύμφωνος με όσα λες και ακολούθησα τις οδηγίες που αναφέρεις και φυσικά λέει η Spectrum και επίσης πέταγα το  trex 450 με AR7200BX με την DX6i. 

    Όλα σωστά και προβλεπόμενο μοντέλο για την κατεύθυνση, και τα bind και rebind και μάλι στα range test επειδή ήθελα να τεστάρω τον εξοπλισμό. Πάντοτε check όλες τις κινήσεις των servo before flight και ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ !!!!!

    Η ΠΤΗΣΗ ΤΕΛΕΙΑ για τα πρώτα 3 λεπτά και μετά χαλάει το ποτενσιόμετρο του elevator.

    Οπότε πάμε στο γεγονός του φτηνιάρικου DX6i που μπορεί να προκαλέσει ατύχημα ρίχνοντας το ελικόπτερο στο κεφάλι σας ή στο κεφάλι κάποιου στον χώρο

    ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑ ΤΟ THREAD ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ DX6i την φτηνιάρικη .  Γιατί δεν έπεσε μόνο το δικό μου ελικόπτερο αλλά πολλών άλλων με την συγκεκριμένη κατεύθυνση.


    Αντί όμως να συμφωνήσουν όλοι όπως εσύ πως η DX6i είναι φτηνιάρικη και μπορεί να συμβεί ατύχημα (πράγμα απαράδεχτο ακόμα και για φτηνιάρικη) μου λένε κάποια παλικάρια σαν τον ΜΟΓΚΟΛΟ πως πρέπει να καθαρίζουμε τα ποτενσιόμετρα γιατί χαλάνε

    ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΦΟΥ ΣΕ ΤΟΣΑ ΑΤΟΜΑ ΧΑΛΑΣΕ Η DX6i ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ>>>  ΟΛΟΙ ΔΗΛΑΔΗ ΣΕ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΔΕΝ ΚΑΘΑΡΙΖΑΝ ΤΑ ΠΟΤΕΝΣΙΟΜΕΤΡΑ ΤΗΣ DX6i

    Gespeichert
    McThemis62402
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Beiträge: 12



    « Antwort #98 am: Montag, 17 Mδr 2014, 16:09:32 »

    Εσύ δίκιο έχεις όπως τα λες, είμαι σίγουρος ότι είχες πάρει όλα τα μέτρα ασφαλέιας, αλλά πίστεψέ με, έχω δεί πάρα πολλές καγκουριές να συμβαίνουν...
    Από απλά πράγματα...πχ...εμφανώς κομμένες κεραίες στον δέκτη, και ο τύπος να απογειώνει το μοντέλο έτσι...Μέχρι άνθρωπο που κυριολεκτικά επίτειδες έσβυσε την DX6i, ενώ είχε ήδη στον αέρα μοντέλο, για να αλλάξει αλκαλικές μπαταρίες στην DX6i (για την ιστορία, το μοντέλο ΔΕΝ έπεσε τελικά!!! ήταν ένα EasyStar, οποίο πέταξε τυφλά για 1 μιν μέχρι να ξαναπιάσει το σήμα)
    Εσένα μπορεί να μην σε βοηθάει αυτό που έγραψα, αλλά νομίζω όλο και κάποιος μπορεί να το δει και να μπεί σε σκέψεις που θα τον οδηγήσουν στο να ψαχτεί για το τι κάνει σωστά και τι κάνει λάθος...

    Καλά κάνεις και προειδοποιείς, αυτός είναι ο σκοπός...
    Απλώς πιστεύω ότι δεν πρέπει μετά από τις posties όλων να φτάσουμε στο άλλο άκρο...
    Νομίζω ότι η dx6i παρ'όλα τα θεματάκια της, παραμένει ένα, καλό, φτηνό, απλό και αρκετά αξιόπιστο σύστημα, που δεν χρειάζεται Li-po, και θα σου μάθει τα βασικά σε ένα menu...Για Entry Level δηλαδή...
    ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ότι θα την περιορίσεις σε χρήση μόνο σε parkflyers, micro και ultramicro εφαρμογές....
    Όταν κάποιος ανέβει level, καλό είναι να παίρνει άλλο σύστημα, και να κρατάει την Dx6 για το simulator...

    Όσο για το καθάρισμα που λέει ο Mogolos, εγώ προσωπικά δεν θα έκανα κάτι τέτοιο, κυρίως από φόβο μην τα κάνω χειρότερα....Όμως, επειδή τον ξέρω χρόνια, σου λέω ότι o Mogolos έχει γνώσεις και εμπειρία...Και αυτός, και οι άνθρωποι με τους οποίους πετάει...Εγώ σε κάτι τέτοια θέματα, πάντα ρωτάω και την άποψη του.
    Gespeichert
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 1.623


    game over :|


    « Antwort #99 am: Montag, 17 Mδr 2014, 16:23:58 »

    Τι λεμε τωρα; Οτι εν γνωση της η Spectrum εβγαλε στην αγορα ενα κακο και επικινδυνο προιον; Το λεει η ιδια η κατασκευαστρια οτι προκειται μονο για parkflyers;
    Για εμενα δεν χωρα αμφιβολια οτι ειναι ενα κακο προιον, ειναι η αποψη μου, εχω δικαιωμα να την εχω.
    Μια αλλη εταιρια η Futaba βγαζει εξαρχης την 6αρα με FASST, η οποια ειναι για οτιδηποτε πεταει με ηλεκτρικο, νιτρο, αεροπλανα, ελικοπτερα οτιδηποτε μπορει να πεταξει με τα 6 κανναλια και την μια μιξη της. Φυσικα επιτηδες δεν σου δινει περισσοτερες μιξεις για να αγορασεις τα πιο ακριβα μοντελα αλλα και με την απλη, φτηνη 6αρα πετας με ασφαλεια και ας μην εχεις 14 κανναλια για να αναβεις φωτακια και να πετας ρουκετες.
    Στο ιδιο ευρος τιμων ειναι αυτα τα δυο συγκρισιμα προιοντα.

    Οι Spectrum ειχαν διαφορα σοβαρα θεματα (με το DSM και DSM2). Μπερδευονταν μοντελα μεταξυ τους σε εκδηλωσεις οπου μαζευονταν πολλοι. Ξεκλειδωνει πολυ πιο ευκολα απο τους ανταγωνιστες. Για να ξανακλειδωσει κανει αρκετα δευτερολεπτα. Κανει blackout απο χαμηλη ταση (και προσπαθησε να ξεγελασει τους καταναλωτες παραπλανωντας τους). Πουλαει σαν επιπλεον τους δορυφορους οταν οι ανταγωνιστες ενσωματωνουν την δευτερη κεραια στο ιδιο κελυφος.
    Ευτηχως το DSMX ειναι καλο σαν συστημα, θα ηθελα μια τεχνικη αναλυση σχετικα με το wideband.

    Τωρα εαν εμεις απο εδω λεμε οτι και τα δυο προιοντα ειναι εξισου καλα για λογους πολιτικης ορθοτητας και την πατησει ενας που δεν το εψαξε τοσο πολυ τοτε αυτο χαρακτηριζει εμας κυριως και οχι αυτον που δεν αφοσιωθηκε 2-3 χρονια να ψαχνει στα φορουμ.

    ΥΓ Δεν ειναι καυγας, ειναι διατυπωση διαφορετικων αποψεων. Που ειναι το κακο;
    Gespeichert

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    ΜΑΥΡΟΣ79Β
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 203


    ΙΤΕ ΠΑΙΔΕΣ ΕΛΛΗΝΩΝ- ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ


    « Antwort #100 am: Montag, 17 Mδr 2014, 16:42:13 »

     8 οκτω σελιδες......... και λεω εγω   ο ΑΣΧΕΤΟΣ  ΑΠΟ ΑΕΡΑ......... μια και δεν ξερω και αγγλικα..... και μια και εχω μια DX6i  ...με δεκτη orange RX  dsm2..... και ενα  easy star II ..... ΜΕ βαση τα γραφωμενα σας  απο το μανουαλ της  DX6i ..... ειμαι  Ο.Κ     angel angel
    Gespeichert

    ΖΗΤΩ Ο ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ
    kdrak
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 234


    « Antwort #101 am: Montag, 17 Mδr 2014, 16:54:05 »

    Ανεξαρτήτως το μοντέλο που πετάς η DX6i όπως και κάποιες άλλες ενδεχομένως κατευθύνσεις φαίνεται πως έχει θέμα ή μπορεί να αναπτύξει πρόβλημα με κάποιο ποτενσιόμετρο. Τώρα εάν θα σου συμβεί μετά από 2 ή 5 ή δεν ξέρω και εγώ πόσα χρόνια είναι άλλο θέμα.

    Γενικά τώρα δεν νομίζω κάποιος με πολύ ακριβό μοντέλο να εμπιστευτεί μία φθηνή κατεύθυνση με ότι αυτό συνεπάγεται. Γιατί το πρόβλημα στο φθηνό είναι η ποιότητα των υλικών και όχι το functionality απαραίτητα. Βέβαια, μην ξεχνάμε πως κάποιες εταιρείες εξοπλίζουν όλα την σειρά των μοντέλων τους με ένα συγκεκριμένο ανταλλακτικό και ελπίζω να μην συμβαίνει αυτό με τα ποτενσιόμετρα όλων των spectrum
    Gespeichert
    Apostolis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 183



    « Antwort #102 am: Montag, 17 Mδr 2014, 18:00:09 »

    Τι λεμε τωρα; Οτι εν γνωση της η Spectrum εβγαλε στην αγορα ενα κακο και επικινδυνο προιον; Το λεει η ιδια η κατασκευαστρια οτι προκειται μονο για parkflyers;
    Για εμενα δεν χωρα αμφιβολια οτι ειναι ενα κακο προιον, ειναι η αποψη μου, εχω δικαιωμα να την εχω.
    Μια αλλη εταιρια η Futaba βγαζει εξαρχης την 6αρα με FASST, η οποια ειναι για οτιδηποτε πεταει με ηλεκτρικο, νιτρο, αεροπλανα, ελικοπτερα οτιδηποτε μπορει να πεταξει με τα 6 κανναλια και την μια μιξη της. Φυσικα επιτηδες δεν σου δινει περισσοτερες μιξεις για να αγορασεις τα πιο ακριβα μοντελα αλλα και με την απλη, φτηνη 6αρα πετας με ασφαλεια και ας μην εχεις 14 κανναλια για να αναβεις φωτακια και να πετας ρουκετες.
    Στο ιδιο ευρος τιμων ειναι αυτα τα δυο συγκρισιμα προιοντα.

    Οι Spectrum ειχαν διαφορα σοβαρα θεματα (με το DSM και DSM2). Μπερδευονταν μοντελα μεταξυ τους σε εκδηλωσεις οπου μαζευονταν πολλοι. Ξεκλειδωνει πολυ πιο ευκολα απο τους ανταγωνιστες. Για να ξανακλειδωσει κανει αρκετα δευτερολεπτα. Κανει blackout απο χαμηλη ταση (και προσπαθησε να ξεγελασει τους καταναλωτες παραπλανωντας τους). Πουλαει σαν επιπλεον τους δορυφορους οταν οι ανταγωνιστες ενσωματωνουν την δευτερη κεραια στο ιδιο κελυφος.
    Ευτηχως το DSMX ειναι καλο σαν συστημα, θα ηθελα μια τεχνικη αναλυση σχετικα με το wideband.

    Τωρα εαν εμεις απο εδω λεμε οτι και τα δυο προιοντα ειναι εξισου καλα για λογους πολιτικης ορθοτητας και την πατησει ενας που δεν το εψαξε τοσο πολυ τοτε αυτο χαρακτηριζει εμας κυριως και οχι αυτον που δεν αφοσιωθηκε 2-3 χρονια να ψαχνει στα φορουμ.

    ΥΓ Δεν ειναι καυγας, ειναι διατυπωση διαφορετικων αποψεων. Που ειναι το κακο;
    Συμφωνώ απόλυτα και να προσθέσω επίσης πως θέματα έχουν και ακριβότερα μοντέλα της.......όχι μόνο το ''φτηνιάρικο''. Ποοολύ άνεση
    Gespeichert

    My wife says if I buy one more rc she is going to divorce me......Man I am going to miss her!
    "No one has talent in this hobby,the only difference is made by the money and time someone spends''
    kdrak
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 234


    « Antwort #103 am: Dienstag, 18 Mδr 2014, 09:30:34 »

    εδω H νέα φτηνιάρικη της Spectrum
    Και αυτή για parkflyers και ελικόπτερα μέχρι 450 ?   laugh laugh laugh


    Gespeichert
    Apostolis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 183



    « Antwort #104 am: Dienstag, 18 Mδr 2014, 09:39:30 »

    Κι άλλος ''πελάτης''....... Δάκρυ
    http://www.petame.gr/forumv/showthread.php?p=73271&posted=1#post73271
    Gespeichert

    My wife says if I buy one more rc she is going to divorce me......Man I am going to miss her!
    "No one has talent in this hobby,the only difference is made by the money and time someone spends''
    Seiten: 1 ... 4 5 6 [7] 8 9     Nach oben
    Drucken
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Moderator: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Thema: Πτώση λόγω προβλήματος στην κατεύθυνση Spectrum DX6i
    Gehe zu:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Prüfe XHTML 1.0 Prüfe CSS
    Seite erstellt in 0.026 Sekunden mit 24 Zugriffen.