Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.506 μηνύματα σε 12.387 θέματα από 6.239 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 10:17:41

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 10:17:41

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 01:44]

    από sakis art
    [Χθες στις 11:35]

    από snoopy
    [Δευτέρα, 13 Μάι 2024, 08:35:43]

    από dominicm
    [Κυριακή, 12 Μάι 2024, 14:53:18]

    από Aris M.
    [Σάββατο, 11 Μάι 2024, 20:08:18]

    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 23:15:04]

    από SV 1 BTA
    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 17:13:22]

    από dominicm
    [Πέμπτη, 9 Μάι 2024, 15:30:01]

    από dominicm
    [Δευτέρα, 6 Μάι 2024, 01:30:30]

    από Markhelis
    [Κυριακή, 5 Μάι 2024, 14:26:40]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6239
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304506
    Σύνολο θεμάτων: 12387
    Online σήμερα: 44
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 3
    Επισκέπτες: 23
    Συνολικά: 26
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 6 7 8 [9] 10     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Α1-Α3 άδειας χειριστή ΕASA.  (Αναγνώστηκε 14329 φορές)
    3DJunk
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.192



    « Απάντηση #120 στις: Κυριακή, 11 Δεκ 2022, 14:18:30 »


    Το να πάρει κανείς αυτή την στιγμή Πιστοποιητικό κατηγορίας Α1-Α3 (οχι άδεια) σίγουρα δεν είναι κακό. Κάτι μαθαίνεις παραπάνω και δεν πάει χαμένο. Αλλά προς το παρόν και μέχρι να ανακοινωθεί κάτι από την ΑΠΑ επίσημα, δεν είναι απαραίτητο.  Θα είναι απαραίτητο μόνο σε όσους πετάνε εκτός του παλισίου αναγνωρισμένων φορέων. Αυτή την στιγμή και σύμφωνα με την Νομοθεσία Περί Ιδιωτικής Αεροπορίας ο μόνος αναγνωρισμένος φορέας είναι η ΕΛΑΟ και τα σωματεία της. Η νομοθεσία είναι από το 1972 και δεν έχει επικαιροποιηθεί από τότε.


    Αυτή η τοποθέτηση μας καλύπτει νομίζω. Αναμένουμε το αποτέλεσμα των διαβουλεύσεων / διαπραγματεύσεων και τις σχετικές ανακοινώσεις.

    Σχετικά με τη Γερμανία, είναι υποχρεωτικό με τους όρους "Kenntnisnachweis" και "Schulungsnachweis" από 01.01.23, κάνοντας σχετική ερώτηση σε κάποιους φίλους/γνωστούς.
    Καταγράφηκε
    Μιχάλης Λουκάκης
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 98


    WWW
    « Απάντηση #121 στις: Κυριακή, 11 Δεκ 2022, 15:35:54 »


    Το να πάρει κανείς αυτή την στιγμή Πιστοποιητικό κατηγορίας Α1-Α3 (οχι άδεια) σίγουρα δεν είναι κακό. Κάτι μαθαίνεις παραπάνω και δεν πάει χαμένο. Αλλά προς το παρόν και μέχρι να ανακοινωθεί κάτι από την ΑΠΑ επίσημα, δεν είναι απαραίτητο.  Θα είναι απαραίτητο μόνο σε όσους πετάνε εκτός του παλισίου αναγνωρισμένων φορέων. Αυτή την στιγμή και σύμφωνα με την Νομοθεσία Περί Ιδιωτικής Αεροπορίας ο μόνος αναγνωρισμένος φορέας είναι η ΕΛΑΟ και τα σωματεία της. Η νομοθεσία είναι από το 1972 και δεν έχει επικαιροποιηθεί από τότε.


    Αυτή η τοποθέτηση μας καλύπτει νομίζω. Αναμένουμε το αποτέλεσμα των διαβουλεύσεων / διαπραγματεύσεων και τις σχετικές ανακοινώσεις.

    Σχετικά με τη Γερμανία, είναι υποχρεωτικό με τους όρους "Kenntnisnachweis" και "Schulungsnachweis" από 01.01.23, κάνοντας σχετική ερώτηση σε κάποιους φίλους/γνωστούς.
    Εξαιρετικά! Άρα κι εδώ θα ισχύουν οι προβλέψεις του κανονισμού easa για όλους ΕΚΤΟΣ από όσους είναι οργανωμένοι σε κάποια συλλογικότητα (πχ σωματείο ΕΛΑΟ)και ζητήσουν και λάβουν ειδικούς όρους..... αναλόγως τις δυνατότητες
    Ότι γίνεται παντού δηλαδή...(όπως αναφέρεται στον κανονισμό και λέμε από την αρχή)
    Κανένα άγχος λοιπόν!
    Καταγράφηκε
    jps
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 59


    « Απάντηση #122 στις: Δευτέρα, 12 Δεκ 2022, 18:17:47 »


    Το να πάρει κανείς αυτή την στιγμή Πιστοποιητικό κατηγορίας Α1-Α3 (οχι άδεια) σίγουρα δεν είναι κακό. Κάτι μαθαίνεις παραπάνω και δεν πάει χαμένο. Αλλά προς το παρόν και μέχρι να ανακοινωθεί κάτι από την ΑΠΑ επίσημα, δεν είναι απαραίτητο.  Θα είναι απαραίτητο μόνο σε όσους πετάνε εκτός του παλισίου αναγνωρισμένων φορέων. Αυτή την στιγμή και σύμφωνα με την Νομοθεσία Περί Ιδιωτικής Αεροπορίας ο μόνος αναγνωρισμένος φορέας είναι η ΕΛΑΟ και τα σωματεία της. Η νομοθεσία είναι από το 1972 και δεν έχει επικαιροποιηθεί από τότε.


    Αυτή η τοποθέτηση μας καλύπτει νομίζω. Αναμένουμε το αποτέλεσμα των διαβουλεύσεων / διαπραγματεύσεων και τις σχετικές ανακοινώσεις.

    Σχετικά με τη Γερμανία, είναι υποχρεωτικό με τους όρους "Kenntnisnachweis" και "Schulungsnachweis" από 01.01.23, κάνοντας σχετική ερώτηση σε κάποιους φίλους/γνωστούς.
    Εξαιρετικά! Άρα κι εδώ θα ισχύουν οι προβλέψεις του κανονισμού easa για όλους ΕΚΤΟΣ από όσους είναι οργανωμένοι σε κάποια συλλογικότητα (πχ σωματείο ΕΛΑΟ)και ζητήσουν και λάβουν ειδικούς όρους..... αναλόγως τις δυνατότητες
    Ότι γίνεται παντού δηλαδή...(όπως αναφέρεται στον κανονισμό και λέμε από την αρχή)
    Κανένα άγχος λοιπόν!
    ι
    Για να καταλαβω.ισχύουν οι προβλέψεις του κανονισμού easa για όλους ΕΚΤΟΣ[με κεφαλαια]όσους είναι οργανωμένοι σε κάποια συλλογικότητα (πχ σωματείο ΕΛΑΟ)και ζητήσουν και λάβουν ειδικούς όρους..... αναλόγως τις δυνατότητες
    Δηλαδη θα υπαρχει μια μονιμη ΝΟΤΑΜ? Και τι αφορα αυτη? Υψος και περιφερεια πτησης Και ποιοι ειναι οι {ειδικοι οροι}? Αυτο μου θυμιζει την {βουλευτικη ασυλια}  Cheesy Cheesy CheesyΕΙΔΙΚΟΙ ΛΟΓΟΙ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΟΡΙΣΤΟ. Ενα μοντελοδρομιο της ΕΛΑΟ πρεπει να ειναι νομιμο.Αρκει η καταγγελια  ενος 'ΓΕΙΤΟΝΑ" για να ειναι παρανομο
    Και για να μην παρεξηγηθω ,και Α1/Α2/Α3 εχω και στην Υ.Π.Α. ειμαι τωρα ειμαι στην αναζητηση μιας ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.Και drone ΔΕΝ πεταω
    Καταγράφηκε
    jps
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 59


    « Απάντηση #123 στις: Δευτέρα, 12 Δεκ 2022, 18:55:26 »

    Kαι εδω θα τονισω το θεμα της ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.Γιατι θα πω την φραση του ΠΡΟΕΔΡΟΥ της ΕΛΑΟ, που εχω την τιμη να ειμαι προσωπικος φιλος του.Παιδια προσεχετε γιατι ολα καλωδιακια ειναι!!!!!!!!! worry worry worry worry
    Καταγράφηκε
    jps
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 59


    « Απάντηση #124 στις: Δευτέρα, 12 Δεκ 2022, 19:35:14 »

    Και το προβλημα δεν ειναι το Α1/Α3 .Δεν ειναι δα και Πανελλήνιες Εξετάσεις. Το προβλημα ειναι στα οργανωμενα μοντελοδρομια που πρεπει να  ειναι συμφωνα με το γραμμα του νομου .Και τετοια ειναι λιγα .ΑΥΤΟ ομως ειναι το ποιο σοβαρο.Ξεκινηστε λοιπον οι υπευθυνοι μοντελοδρομιων ΕΛΑΟ να παρετε [ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ] και απο εκει αρχιζουν ολα .Γιατι εγω απο 1/1/23 ειμαι ετοιμος .Εσεις εισαστε? ρητορική ερώτηση
    Καταγράφηκε
    Μιχάλης Λουκάκης
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 98


    WWW
    « Απάντηση #125 στις: Δευτέρα, 12 Δεκ 2022, 20:13:34 »

    Οκ..... Χαμόγελο
    Καταγράφηκε
    patrikps1
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3


    « Απάντηση #126 στις: Παρασκευή, 16 Δεκ 2022, 17:58:25 »

    Καλησπέρα σε όλους τους φίλους μοντελιστές.

    Ψάχνοντας για κάτι στο διαδίκτυο, είδα τυχαία στην ποιό κάτω διεύθυνση για το τι ισχύει στη Γαλλία.
    Νομίζω ότι δεν θα καταφέρουμε να αποφύγουμε τους περιορισμούς που ψηφίστηκαν , ειδικά για όσουε συμμετέχουν σε εκδηλώσεις στο εξωτερικό.


    https://www.finesseplus.org/flying-your-models-in-france-what-you-must-know/
    Καταγράφηκε

    ps1
    jps
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 59


    « Απάντηση #127 στις: Τετάρτη, 4 Ιαν 2023, 00:43:59 »

    Καλησπέρα σε όλους τους φίλους μοντελιστές.

    Ψάχνοντας για κάτι στο διαδίκτυο, είδα τυχαία στην ποιό κάτω διεύθυνση για το τι ισχύει στη Γαλλία.
    Νομίζω ότι δεν θα καταφέρουμε να αποφύγουμε τους περιορισμούς που ψηφίστηκαν , ειδικά για όσουε συμμετέχουν σε εκδηλώσεις στο εξωτερικό.


    https://www.finesseplus.org/flying-your-models-in-france-what-you-must-know/

    Φιλε μου οι κανονες ειναι για ολους .Εδω δεν ψαχνουμε για παραθυρακια.Οπως ειπε και ο Κος Λουκακης θα προσαρμοστουμε ΟΛΟΙ.Και μπραβο του που προσεγγίζει το θεμα με διακριτικότητα.Ισως να εχω διαφωνιες ΑΛΛΑ ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ
    Καταγράφηκε
    jps
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 59


    « Απάντηση #128 στις: Τετάρτη, 4 Ιαν 2023, 00:53:35 »

    Kαι να πουμε την αληθεια ενα διπλωμα 50αρι βγαζουμε Γιατι να μην μαθουμε κατι και για το "ριμαδι" που πεταμε και οπου παει Huh Huh
    Καταγράφηκε
    jps
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 59


    « Απάντηση #129 στις: Τετάρτη, 4 Ιαν 2023, 01:27:17 »

    Οπως ειπε ο Κος Κωνσταντακατος τα καταστηματα δεν πρεπει να πωλουν σε ατομα χωρις αδεια.ΑΛΛΑ  εκει που επιμενω ειναι  τα 'ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΑ ΜΟΝΤΕΛΟΔΡΟΜΙΑ' γιατι οταν ερθει η "στιγμη" μου .Το πρωτο πραγμα που θα με ρωτηση η ασφαλεια μου ειναι 'ΠΟΥ ΠΕΤΟΥΣΕΣ".ειχες καταθεσει σχεδιο πτησης?Αν ο χωρος που πετας δεν σε καλυπτει ειναι σαν  να εισαι ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΣ.Και εγω θελω απο τον επισημο χωρο μου γραπτη βεβαιωση  ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟΣ. ΑΥΤΟ ΚΥΡΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΑΝ παω μονος μου σε ενα χωραφι αναλαμβανω τις ευθυνεσ μου.Εκει που πληρωνω ομως θελω γραπτη βεβαιωση οπως με ενημερωσε η ασφαλιστικη μου.Και ρωτω ποιο συλλογοι δινουν αυτο το χαρτι?
    Καταγράφηκε
    jps
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 59


    « Απάντηση #130 στις: Τετάρτη, 4 Ιαν 2023, 01:52:21 »

    Και μου λεει ο ασφαλιστης εαν εισαι σε δημοσιο δρομο  σε καλυπτω.ΕΑΝ τρακαρεις μεσα στο κτημα σου χωρις να το εχεις δηλωσει στην ασφαλεια ΟΧΙ. worry worry worry worry
    ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙΣ ΟΜΑΔΙΚΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε
    Δημήτρης Άρτα
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.268



    « Απάντηση #131 στις: Τετάρτη, 4 Ιαν 2023, 09:42:24 »

    Γιατί αυτοί που έχουν ασφαλιστεί για τα drones (επαγγελματικά ή μη) πετάνε μόνο σε μοντελοδρόμιο!??
    Ο νέος κανονισμός δεν ξεχωρίζει τα αερομοντέλα με τα drones....! Τα βάζει όλα μαζί στο ίδιο "σακί" σαν..... ΣΜΗΕΑ!!!!
    Καταγράφηκε

    Πετάμε ?
    JohnG57
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 59


    « Απάντηση #132 στις: Δευτέρα, 16 Ιαν 2023, 15:36:22 »

    Παρακολουθώ με ενδιαφέρον την συζήτηση από την αρχή και την εξέλιξη της
    Νομίζω ότι η πρωτοβουλία ενεργών  αερομοντελιστων που με το ήθος τους και την προσφορά τους εδώ και πολλά χρόνια στο χόμπι  μας , βοηθά  τόσο τους οργανωμένους  αλλά και ανοργάνωτους αερομοντελιστες  να κατανοήσουμε όλοι μας τις προσεχείς αλλαγές   που επρόκειτο να εφαρμοστούν και στην χώρα μας .
    Οι ενέργειες αυτές  δείχνουν την διαφορά μεταξύ όσον θέλουν να συνεισφέρουν ανιδιοτελώς στο χώρο μας και που δεν επαναπαύονται σε θεσμικές θέσεις ,τίτλους και φωτογραφίες στημένες ενασχολήσεις με το hobby μας ! Ελπίζω στο μέλλον να υπάρχουν και άλλες ανάλογες ενέργειες και από άλλους αξιόλογους ανθρώπους που είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν !
    Καταγράφηκε
    GRELE
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 896



    « Απάντηση #133 στις: Κυριακή, 14 Ιαν 2024, 13:07:55 »

    Καλη Χρονια και Χρονια πολλα σε ολους
    Εχει περασει ενας χρονος απο τις τελευταιες αναρτησεις εδω και καλο θα ειναι να μαθουμε για τις τελευταιες εξελιξεις (εαν υπαρχουν).
    Υπαρχει καποιος που μπορει να μας ενημερωσει σε σχεση με τα πτυχια και τις αδειες εκμεταλευομενου  οπως επισης και για το εαν τελικως οι θεσμικα οργανωμενοι αερομοντελιστες εξαιρουνται απο αυτα ?
    Βασιλης Παπαδοπουλος
    Καταγράφηκε

    ......electrics are here to stay......
    3DJunk
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.192



    « Απάντηση #134 στις: Κυριακή, 14 Ιαν 2024, 14:28:11 »

    Καλησπέρα Βασίλη και λοιποί φίλοι,

    Προσωπικά τα πήρα όλα αναφορικά με την ανοιχτή κατηγορία, τα υποχρεωτικά για τους ΑΜ είναι τα Α1/Α3.  Αν υπάρξει η δυνατότητα κάποια στιγμή στο μέλλον για ειδική ή πιστοποιημένη κατηγορία, θα προσπαθήσω κι αυτά αλλά είναι on project basis και αν είσαι επαγγελματίας operator σε UAVs και σε ειδικές αποστολές με σκάφη άνω των 25Kg.

    * Σημείωση: Αν κάποιος πάει σε επίσημη σχολή κάνοντας τα μαθήματα και την ύλη που του δίνουν παίρνει αρκετές γνώσεις, προσωπικά πήρα όπως και έδωσα εξετάσεις στο πρακτικό μέρος του Α2 όπου έπρεπε να πετάξω με drone κάποια οριζόντια Pattern 8αρια, τετράγωνα κτλ. πλήρως χειροκίνητα χωρίς καμία υποβοήθηση. Δεν το θεωρώ εύκολο μιλάμε για ακρίβειες εδικά για κάποιον που δεν έχει πιάσει ΤΚ ή πετάει fixed wing όπως εγώ. Αν τώρα παπαγαλίσει κάποιος μόνο κάποια δείγματα ερωτήσεων και επιτύχει το απαιτούμενο ποσοστό παίρνει τυπικά ένα χαρτί.

    Φιλικά,
    Ν


    * Certificate.jpg (89.61 KB, 1350x624 - εμφανίστηκε 266 φορές.)
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 ... 6 7 8 [9] 10     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Ανακοινώσεις (Συντονιστές: Γιώργος Κανδυλάκης, andreas)  |  Θέμα: Α1-Α3 άδειας χειριστή ΕASA.
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.022 δευτερόλεπτα. 24 ερωτήματα.