Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.516 Beiträge in 12.388 Themen von 6.239 Mitglieder / Neuestes Mitglied: Νικ.
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Sonntag, 19 Mai 2024, 02:26:36

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
Suche:     Erweiterte Suche
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Sonntag, 19 Mai 2024, 02:26:36

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
    Neue Themen
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Mitglieder
    Mitglieder insgesamt: 6239
    Neuester: Νικ.
    Statistiken
    Beiträge insgesamt: 304516
    Themen insgesamt: 12388
    Heute online: 45
    Maximal online: 959
    (Sonntag, 18 Okt 2020, 16:30:52)
    Benutzer Online
    Benutzer: 0
    Gäste: 31
    Gesamt: 31
    Themavorwähler

    Seiten: 1 ... 88 89 90 [91] 92 93 94 ... 119     Nach unten
    Drucken
    Autor Thema: T REX 600 NITRO  (Gelesen 288047 mal)
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Antwort #1350 am: Montag, 1 Jun 2009, 13:47:26 »

    Η συζήτηση όσο αφορά το carb smard προτείνω να συνεχιστεί εδώ.

    ελα ρε κακε Γιαννη ειναι για το πιο συστημα να βαλει στο ΤΥΡΙ του ο ανθρωπος..ΧαμόγελοΧαμόγελο πες του και εσυ..ΧαμόγελοΧαμόγελο!
    Gespeichert
    vtr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 4.568


    α........ ρε και να ειχα τα 3 ΧΧΧ...


    « Antwort #1351 am: Montag, 1 Jun 2009, 13:53:32 »

    Ρέ σύ το carp smart αφορά γενικώς τα ελικόπτερα, και τους κινητήρες.  Wink Οχι μόνο το τ-ρεχ.
    Οπότε φρόνιμο ειναι να είναι μαζεμένο σε μία ενότητα. Ποοολύ άνεση
    Gespeichert

    Sponsored by: nemhobby.com 

    cu19x
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 464


    Μωραΐτης Γιώργος


    « Antwort #1352 am: Montag, 1 Jun 2009, 14:54:47 »

    Και στο είπα οτι θα φωνάζει ο vtr Grin.
    Και μην ξαναπείτε τυρί το καναρινάκι μου θα σφαχτούμε knuppel2. Άντε μην του το πω, τα πάρει και αρχίσει τα 3d, και ποιος το μαζεύει μετά laugh laugh laugh.
    Gespeichert



    Trex 600NSP
    HDX 450 V3
    Walkera 36
    Kyosho EP Caliber M24
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 640



    « Antwort #1353 am: Montag, 1 Jun 2009, 20:51:12 »

    Και για μας τους αδαείς, μπορείτε να μας εξηγήσετε ενολίγοις, την φιλοσοφία του governor (Align). Το σίγουρο είναι ότι κρατά σταθερά τις στροφές του κινητήρα από ένα σημείο και μετά π.χ. με το stick στα 3/4 ας πούμε κατά την αιώρηση (αν το κατάλαβα καλά).
    Αυτά τα ποσοστά που έχει μέσα το Manual του T Rex τι ρόλο παίζουν;
    Π.χ. πότε βάζουμε ας πούμε 10% ATV (10500 στροφές για JR T/K) και πότε 150% (21000 στροφές);
    Ακόμη παρατήρησα όταν έστησα το governor, ότι ενώ το έχω αντιστοιχίσει στο gear (έχω την JR x9303) παίζοντας με το switch αυτό (δηλ. το gear) δεν μπαίνει ο governor σε on/off αλλά είναι μονίμως το led πράσινο για ποσοστά από 1% και πάνω εκτός αν βάλω ποσοστό 0% οπότε το led γίνεται κόκκινο. Είναι φυσιολογικό αυτό;  idiot2
    Μακάρι να ανοίξει κάποιος ενότητα για governor να μην ξεφεύγουμε εδώ, εκτός και αν δεν πειράζει, μιας και το κομμάτι αυτό αφορά το T REX γενικότερα.
    Gespeichert

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Antwort #1354 am: Montag, 1 Jun 2009, 20:57:47 »

    κοιτα o GOV στο ιdle up πρεπει να λειτουργει παντα για να εχει σταθερες στοφες σε ολο το φασμα του Pitch ...
    στο νορμαλ σβηνει αυτοματα κατω απο το 30% αν δεν κανω λαθος...

    τωρα το ποσοστα αυτα ιενια το ποσες στροφες θα εχει ο κινητηρας... περισσοτερα ας πει ο κμιγκλις μιας και δεν τον εγκατεστησα αυτον για να ξερω... το μονο που ξερω οτι αν το δουλευες με μιξεις τα ποσοστα πανε αθροιστικα..

    Δλδ αν βαλεις 100% μετα θαβαλεις 10% και θα εχει 110% μετα 20 % και θα εχει 120%
    Gespeichert
    Dimitris Kriti
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 1.837


    Βενζίνη, τσόκ, δυο σχοινιές και φύγαμε!!!


    « Antwort #1355 am: Montag, 1 Jun 2009, 21:01:03 »

    Και για μας τους αδαείς, μπορείτε να μας εξηγήσετε ενολίγοις, την φιλοσοφία του governor (Align). Το σίγουρο είναι ότι κρατά σταθερά τις στροφές του κινητήρα από ένα σημείο και μετά π.χ. με το stick στα 3/4 ας πούμε κατά την αιώρηση (αν το κατάλαβα καλά).
    Αυτά τα ποσοστά που έχει μέσα το Manual του T Rex τι ρόλο παίζουν;
    Π.χ. πότε βάζουμε ας πούμε 10% ATV (10500 στροφές για JR T/K) και πότε 150% (21000 στροφές);
    Ακόμη παρατήρησα όταν έστησα το governor, ότι ενώ το έχω αντιστοιχίσει στο gear (έχω την JR x9303) παίζοντας με το switch αυτό (δηλ. το gear) δεν μπαίνει ο governor σε on/off αλλά είναι μονίμως το led πράσινο για ποσοστά από 1% και πάνω εκτός αν βάλω ποσοστό 0% οπότε το led γίνεται κόκκινο. Είναι φυσιολογικό αυτό;  idiot2
    Μακάρι να ανοίξει κάποιος ενότητα για governor να μην ξεφεύγουμε εδώ, εκτός και αν δεν πειράζει, μιας και το κομμάτι αυτό αφορά το T REX γενικότερα.
    Μανο, το govrnor στο normal mode ενεργοποιηται οταν το στικ περασει το 25% της διαδρομης. Στα idle 1 και 2 δουλευει παντου. Για την 9303 ψαξε λιγο το μανουαλ, εχει μενου αποκληστικα για το governor, και μπορεις να εχεις διαφορετικες στροφες σε καθε flite mode.
    Gespeichert

    Καποιοι λενε "οτι δεν εχει πτερυγα δεν πεταει".
    Λαθος, πεταει αλλα ειναι λιγααακι ποιο δυσκολο...
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 640



    « Antwort #1356 am: Montag, 1 Jun 2009, 21:40:04 »

    Και για μας τους αδαείς, μπορείτε να μας εξηγήσετε ενολίγοις, την φιλοσοφία του governor (Align). Το σίγουρο είναι ότι κρατά σταθερά τις στροφές του κινητήρα από ένα σημείο και μετά π.χ. με το stick στα 3/4 ας πούμε κατά την αιώρηση (αν το κατάλαβα καλά).
    Αυτά τα ποσοστά που έχει μέσα το Manual του T Rex τι ρόλο παίζουν;
    Π.χ. πότε βάζουμε ας πούμε 10% ATV (10500 στροφές για JR T/K) και πότε 150% (21000 στροφές);
    Ακόμη παρατήρησα όταν έστησα το governor, ότι ενώ το έχω αντιστοιχίσει στο gear (έχω την JR x9303) παίζοντας με το switch αυτό (δηλ. το gear) δεν μπαίνει ο governor σε on/off αλλά είναι μονίμως το led πράσινο για ποσοστά από 1% και πάνω εκτός αν βάλω ποσοστό 0% οπότε το led γίνεται κόκκινο. Είναι φυσιολογικό αυτό;  idiot2
    Μακάρι να ανοίξει κάποιος ενότητα για governor να μην ξεφεύγουμε εδώ, εκτός και αν δεν πειράζει, μιας και το κομμάτι αυτό αφορά το T REX γενικότερα.
    Μανο, το govrnor στο normal mode ενεργοποιηται οταν το στικ περασει το 25% της διαδρομης. Στα idle 1 και 2 δουλευει παντου. Για την 9303 ψαξε λιγο το μανουαλ, εχει μενου αποκληστικα για το governor, και μπορεις να εχεις διαφορετικες στροφες σε καθε flite mode.

    Άρα λοιπόν έχουμε μια μεγάλη γκάμα σταθερών στροφών για να ενεργοποιούμε όποτε γουστάρουμε σε όποιο flight mode θέλουμε.
    Το ζητούμενο τώρα είναι το εξής (και εδώ θα μας απαντήσει κάποιος κάτοχος της Jr χ9303) αφού από κάποιο ποσοστό και μετά ενεργοποιήται ή όχι το gov (ανάλογα την θέση του stick στην Τ/Κ), το switch (το gear εν προκειμένω στην Τ/Κ) τί ρόλο παίζει; Το manual της JR απλά σου λέει πως να επιλέξεις το gov και αφού το επιλέξεις να αντιστοιχίσεις το gear ως switch ενεργοποίησης, και απλά θέτεις τα ποσοστά. (Όλα αυτά έχουν γίνει!). Δεν βλέπω όμως αλλάζοντας το switch αυτό (gear) να συμβαίνει τίποτε. idiot2
    Gespeichert

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    kmiglis
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 292


    get AIRBORNE...!!!


    « Antwort #1357 am: Montag, 1 Jun 2009, 21:52:05 »

    εδω ειμαι και εγω!!
    λοιπον το γυροσκοπιο ειναι στο καναλι aux 2 συνδεδεμενο με τα  flight modes το καναλι 5 χρησημοποιητε απο τον  governor και εφ οσον αυτος ειναι ρυθμισμενος σωστα!!! (πολυ σημαντικο για τη σωστη λειτουργια του) τοτε μεσω του μενου της 9303 αλλαζουμε το ποσοστο.
    περιπου 85-90% για 2150 στροφες και.....πιστολι το 600.

    φιλε Μανο δεν θα εχεις διακοπτη για ενεργ/απενεργ του κυβερνητη αλλα θα πηγαινεις στο μενη της 9303 και θα βαζεις το ποσοστο 0% οποτε και θα απενεργ.
    Gespeichert

    TDRigid 2011
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 640



    « Antwort #1358 am: Montag, 1 Jun 2009, 21:59:36 »

    εδω ειμαι και εγω!!
    λοιπον το γυροσκοπιο ειναι στο καναλι aux 2 συνδεδεμενο με τα  flight modes το καναλι 5 χρησημοποιητε απο τον  governor και εφ οσον αυτος ειναι ρυθμισμενος σωστα!!! (πολυ σημαντικο για τη σωστη λειτουργια του) τοτε μεσω του μενου της 9303 αλλαζουμε το ποσοστο.
    περιπου 85-90% για 2150 στροφες και.....πιστολι το 600.

    φιλε Μανο δεν θα εχεις διακοπτη για ενεργ/απενεργ του κυβερνητη αλλα θα πηγαινεις στο μενη της 9303 και θα βαζεις το ποσοστο 0% οποτε και θα απενεργ.
    Σε είχα ξεχάσει φίλε Kmiglis (τώρα σε θυμήθηκα από παλαιότερες συμβουλές με το gov)!
    Να'σαι καλά φιλαράκο! Άρα φαίνεται ότι είμαι Ο.Κ. (Όχι τίποτε άλλο αλλά όταν θα κουρεύω τις παπαρούνες με το Ε/Π ανάποδα θέλουμε να έχουμε σίγουρα αποτελέσματα!!! Cheesy Cheesy Cheesy)
    Gespeichert

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    kmiglis
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 292


    get AIRBORNE...!!!


    « Antwort #1359 am: Montag, 1 Jun 2009, 22:01:53 »

     Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    Gespeichert

    TDRigid 2011
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 640



    « Antwort #1360 am: Dienstag, 2 Jun 2009, 00:59:15 »

    Αγαπητέ Kmiglis, έχω λοιπόν τώρα την εξής απορία: Ας υποθέσουμε ότι έχω π.χ 70% ATV (δηλαδή 14850 στροφές, που αν δεν κάνω λάθος είναι οι στροφές για ένα απλό hover ) και ενεργοποιούνται σε κάποια θέση του stick στην Τ/Κ (υποθέτω στην μέση περίπου, αν και αυτό δεν το έχω ακόμη κατανοήσει, δηλαδή σε ποιά ακριβώς θέση και πως το ορίζω αυτό). Από κεί και μετά τι γίνεται; Περισσότερο γκάζι (δηλαδή σε μεγαλύτερη θέση τον μοχλό ) δεν θα έχει άλλο αποτέλεσμα; Θέλω να πω οι στροφές παραμένούν εκεί στις 14850; Καταλαβαίνετε πού το πάω; Αν συμβαίνει αυτό τότε ο governor πέρα από καλός σύμμαχος σε ακροβατικά, μπορεί να βοηθά και στο hover για μας τους άσχετους, χωρίς να φοβόμαστε μήπως με απότομη γκαζιά (λέμε τώρα) το χάσουμε. Στριφογύρισμα ματιών
    Gespeichert

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    kmiglis
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 292


    get AIRBORNE...!!!


    « Antwort #1361 am: Dienstag, 2 Jun 2009, 03:21:40 »

    Αγαπητέ Kmiglis, έχω λοιπόν τώρα την εξής απορία: Ας υποθέσουμε ότι έχω π.χ 70% ATV (δηλαδή 14850 στροφές, που αν δεν κάνω λάθος είναι οι στροφές για ένα απλό hover ) και ενεργοποιούνται σε κάποια θέση του stick στην Τ/Κ (υποθέτω στην μέση περίπου, αν και αυτό δεν το έχω ακόμη κατανοήσει, δηλαδή σε ποιά ακριβώς θέση και πως το ορίζω αυτό). Από κεί και μετά τι γίνεται; Περισσότερο γκάζι (δηλαδή σε μεγαλύτερη θέση τον μοχλό ) δεν θα έχει άλλο αποτέλεσμα; Θέλω να πω οι στροφές παραμένούν εκεί στις 14850; Καταλαβαίνετε πού το πάω; Αν συμβαίνει αυτό τότε ο governor πέρα από καλός σύμμαχος σε ακροβατικά, μπορεί να βοηθά και στο hover για μας τους άσχετους, χωρίς να φοβόμαστε μήπως με απότομη γκαζιά (λέμε τώρα) το χάσουμε. Στριφογύρισμα ματιών
    μην μας μπερδευεις αλλο  to atv  και αλλο το ποσοστο στο gov menu της 9303.
    ενα απλο χοβερ ειναι 1650-1700 στροφες περιπου, οχι πιο κατω διοτι το τυρι αρχιζει και τρεμει λογο σφιχτης κεφαλης και νταμπερς.
    να ξεκαθαρισω οτι μπορεις να ελεγχεις τον κυβερνητη και αλλο καναλι με μεικτες η και αλλιως αλλα θα προτιμουσα να κανεις τα πραγματα πιο απλα στο καναλι 5 και πειραζοντας το  gov menu.
    σαφως και ειναι καλυτερα με gov διοτιεχεις σταθερες στροφες μην αναλυσω τωρα το πλεονεκτηματα....
    σε ακροβατικη λειτουργια ακομα και με κυβ/τη παλι μπογκαρεις 200-300 στροφες αλλα οχι παραπανω...
    οταν πετας με gov το γκαζι ειναι σταθερο και απλα πεζεις με το πιτς ουσιαστικα το αριστερο στικ ελεγχει το πιτς .
    Gespeichert

    TDRigid 2011
    cu19x
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 464


    Μωραΐτης Γιώργος


    « Antwort #1362 am: Dienstag, 2 Jun 2009, 09:17:41 »

    οταν πετας με gov το γκαζι ειναι σταθερο και απλα πεζεις με το πιτς ουσιαστικα το αριστερο στικ ελεγχει το πιτς .
    Φίλε manosm1, αυτή είναι η πιο απλή και σωστή εξήγηση που θα μπορούσες να ακούσεις αναφορικά με την λειτουργία του governor. Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις με τον align governor είναι πως η καμπύλη σε normal ας είναι όπως θέλεις (πχ γραμμική 0-50-100 αφού το governor δουλεύει πάνω από το 30-40%) αλλά σε IDLE UP πρέπει το ελάχιστο σημείο της καμπύλης να ξεπερνά το 50% (πχ 100-55-100). Αυτό μέσα από το manual της align Wink.


    Όπως σας υποσχέθηκα, έχω νέα μετά την σημερινή δοκιμαστική πτήση.
    Έκανα ακριβώς τις δοκιμές που ανέφερα πάνω και    ->    Ν Α Ι ,    Β Ρ Ε Θ Η Κ Ε   Η   Λ Υ Σ Η
    Αφού μέχρι τα 2 πρώτα ντεπόζιτα, με αλλαγμένο μπουζί και απενεργοποιημένο header tank είχα την ίδια συμπεριφορά, η τρίτη δοκιμή με απενεργοποιημένο το gov έδειξε τον ένοχο.
    Αφού πρώτα έφτιαξα τις καμπύλες μου για να μην "πολυτσιρίζει" το μοτόρι (80-60-40-60-80), το σήκωσα με απενεργοποιημένο governor. E, όσο και να το πίεσα δεν το έκανε ξανά ποτέ.

    Άρα το πρόβλημά μου λύθηκε guys Thumbs up.

    Το παράξενο της όλης υπόθεσης είναι γιατί τελικά, κάποιες φορές μόλις το ε/π πηγαίνει να έρθει σε κατάσταση invert, το governor δημιουργεί αυτή τη δυσλειτουργία? Απο την στιγμή που οι ενεργοποιημένες καμπύλες που δουλεύουν πίσω από το gov είναι πάντα πάνω από το 55%, τι μπορεί να συμβαίνει?
    ΣυνTRexάκιδες και μη.
    Βρέθηκε και άλλος στον πλανήτη που αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα τώρα που μιλάμε. Πιστεύω πως αργά ή γρήγορα θα αποκαλυφτεί το τι ακριβώς συμβαίνει προς γνώση και συμμόρφωση.
    Gespeichert



    Trex 600NSP
    HDX 450 V3
    Walkera 36
    Kyosho EP Caliber M24
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 640



    « Antwort #1363 am: Dienstag, 2 Jun 2009, 09:59:48 »

    Αγαπητέ Kmiglis, έχω λοιπόν τώρα την εξής απορία: Ας υποθέσουμε ότι έχω π.χ 70% ATV (δηλαδή 14850 στροφές, που αν δεν κάνω λάθος είναι οι στροφές για ένα απλό hover ) και ενεργοποιούνται σε κάποια θέση του stick στην Τ/Κ (υποθέτω στην μέση περίπου, αν και αυτό δεν το έχω ακόμη κατανοήσει, δηλαδή σε ποιά ακριβώς θέση και πως το ορίζω αυτό). Από κεί και μετά τι γίνεται; Περισσότερο γκάζι (δηλαδή σε μεγαλύτερη θέση τον μοχλό ) δεν θα έχει άλλο αποτέλεσμα; Θέλω να πω οι στροφές παραμένούν εκεί στις 14850; Καταλαβαίνετε πού το πάω; Αν συμβαίνει αυτό τότε ο governor πέρα από καλός σύμμαχος σε ακροβατικά, μπορεί να βοηθά και στο hover για μας τους άσχετους, χωρίς να φοβόμαστε μήπως με απότομη γκαζιά (λέμε τώρα) το χάσουμε. Στριφογύρισμα ματιών
    μην μας μπερδευεις αλλο  to atv  και αλλο το ποσοστο στο gov menu της 9303.
    ενα απλο χοβερ ειναι 1650-1700 στροφες περιπου, οχι πιο κατω διοτι το τυρι αρχιζει και τρεμει λογο σφιχτης κεφαλης και νταμπερς.
    να ξεκαθαρισω οτι μπορεις να ελεγχεις τον κυβερνητη και αλλο καναλι με μεικτες η και αλλιως αλλα θα προτιμουσα να κανεις τα πραγματα πιο απλα στο καναλι 5 και πειραζοντας το  gov menu.
    σαφως και ειναι καλυτερα με gov διοτιεχεις σταθερες στροφες μην αναλυσω τωρα το πλεονεκτηματα....
    σε ακροβατικη λειτουργια ακομα και με κυβ/τη παλι μπογκαρεις 200-300 στροφες αλλα οχι παραπανω...
    οταν πετας με gov το γκαζι ειναι σταθερο και απλα πεζεις με το πιτς ουσιαστικα το αριστερο στικ ελεγχει το πιτς .

    Ωραία φίλε μου συμφωνώ. Και αυτό το ποσοστό π.χ. 70% που το λέει ATV το manual της Align για το Governor τι είναι; Εκεί λέει ξεκάθαρα ότι σε 70% ATV έχεις 14850 στροφές. Αυτό τι σημαίνει; Οι 1650-1700 στροφές για αιώρηση τι σχέση έχουν με αυτές τις τιμές που δίνει ή Align; Τελικά αφού όπως λες άλλο το ποσοστό αυτό και άλλο αυτό που δίνεις στο menu της JR πως ορίζεις αυτό το ποσοστό; Εμπειρικά; Θέλω να πω με συνεχείς δοκιμές πετώντας και βλέποντας; Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά νομίζω ότι τις απορίες αυτές τις έχουν και άλλοι άσχετοι όπως εγώ αλλά που τους αρέσει να μαθαίνουν. Αααααα γράφοντας μου ήρθε και μια απάντηση. Μάλλον ATV εννοεί το Travel δηλαδή σε ιδανικό setup στο 70% travel του γκαζιού έχεις τις 14850 στροφές που λέει το manual. idiot2
    Gespeichert

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Antwort #1364 am: Dienstag, 2 Jun 2009, 10:30:14 »

    Αχ μανο θα σε μαλωσω... επειδη δεν ειχα δει αυτο το 14850 στροφες ειπα να παω να ανοιξω το manual...
    Μανο ξαναδες λιγο στον πινακα πανω πανω τι γραφει... engine speed δεν μιλαμε για το ποσο στροφαρει ο κινητηρας αλλα μιλαμε για ποσες στροφες εχουν τα blades... Οποτε εσενα σε αφορα η διπλανη στηλη...

    Τωρα στο gov menu μην το κανει με ΑΤV για να μπορεις να εχεις διαφορετικες καμπυλες βαλε στο idle 1 80% sto idle 2 νομιζω οτι πρεπει να βαλεις 20% γιατι παει αυξητικα δλδ το idle2 = idle1+20=100%=2024 στροφες περιπου..

    Οκ μανο?
    Gespeichert
    Seiten: 1 ... 88 89 90 [91] 92 93 94 ... 119     Nach oben
    Drucken
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα με καύσιμο (Moderator: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Thema: T REX 600 NITRO
    Gehe zu:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Prüfe XHTML 1.0 Prüfe CSS
    Seite erstellt in 0.023 Sekunden mit 25 Zugriffen.