Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.514 Posts in 12.388 Topics da 6.239 Utenti / Ultimo Utente: Νικ.
Benvenuto, Visitatore. Per favore, effettua il login o registrati.
Hai perso la tua email di attivazione?
Sabato, 18 Mag 2024, 20:24:46

Login con username, password e lunghezza della sessione
Ricerca:     Ricerca Avanzata
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Benvenuto, Visitatore. Per favore, effettua il login o registrati.
Hai perso la tua email di attivazione?
Sabato, 18 Mag 2024, 20:24:46

Login con username, password e lunghezza della sessione
    Soggetti recenti
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Utenti
    Utenti Totali: 6239
    Ultimo utente: Νικ.
    Statistiche
    Posts Totali: 304514
    Topics Totali: 12388
    Online Oggi: 116
    Presenze Massime Online: 959
    (Domenica, 18 Ott 2020, 16:30:52)
    Utenti Online
    Utenti: 2
    Visitatori: 29
    Totale: 31
    Selezione di tema

    Pagine: 1 ... 17 18 19 [20] 21 22 23 ... 46     Vai Giù
    Stampa
    Autore Topic: Τόρνοι - τορνάκια με ή χωρίς CNC στον αερομοντελισμό  (Letto 351001 volte)
    von hous
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Posts: 114



    « Risposta #285 il: Lunedì, 3 Set 2007, 23:12:43 »

    Καλησπέρα παιδιά...

    Νίκο, άστα σίγουρα στις τηλεποικοινωνίες δεν υπάρχει κάτι πιο ασφαλές από αυτό που έδειξες. Grin Grin
    Αρκεί να να μην γίνει spam ή crack στις επαφές σου με τον κόσμο, οπότε και δεν σε σώνει τίποτα. Grin Grin buck2

    Πάνο χαθήκαμε. Άμα ευκαιρέσεις πάρε ή στείλε sms να τα πούμε. Θέλω να σου ζητήσω και μια εξυπηρέτηση!! εάν γίνεται βέβαια. Δεν μου είπες με την επιγραφή ΟΚ, τα έβγαλες πέρα. Στείλε βιντεάκι σύντομα έστω και από κινητό!!! Θα τραβήξω και εγώ ένα και θα το κατεβάσω να το δεις (είχα ένα καλούτσικο κομμάτι πριν τις διακοπές και δεν το τράβηξα να το έχω να το δείχνω idiot2).

    Αυτά για σήμερα την καληνύχτα μου (δουλεία αύριο). Χαμόγελο
    Loggato

    Η ζωή είναι μία γνώση.
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Posts: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Risposta #286 il: Sabato, 8 Set 2007, 02:24:54 »

    Καλησπερα,

    Sorry για την απουσια,αλλα προσπαθωντας να μετατρεψω τα βιντεο που εχω στην καμερα σε αρχειο mpeg για να τα ανεβασω στο youtube απ'οπου θα στειλω και το link για να παρετε μια ιδεα το πως δουλευει η φρεζα,κολλησε το προγραμμα πανω στην μετατροπη και τωρα θελει να τα ξανακανω απο την αρχη και αυτο τρωει ωρα και ως γνωστον η ωρα αυτη την εποχη δεν ειναι μια πολυτελεια που εχει ο καθενας...Αλλα ψαχνω να βρω χρονο και αυτο θα γινει σχετικα συντομα!
    Παντως το καλο με την φρεζα ειναι οτι δουλεψε το συστημα με το ψυκτικο(σαπουνελαιο) με επιτυχια αφου καταφερα να στεγανοποιησω τον περιβαλοντα χωρο απο το κατεργαζομενο κομματι ωστε το ψυκτικο να κατευθυνεται παλι στο δοχειο του χωρις να τρεχει τριγυρω!Εννοειται οτι και γι αυτο θα βαλω βιντεο να δειτε το "γαλα" που καλυπτει τα παντα και δημιουργει ενα "μυστηριο" με το κονδυλι να χανεται στο κατεργαζομενο κομματι laugh
         Στο εν τω μεταξυ ενεδωσα σε αυτο που ειχα απο καιρο στο μυαλο μου και ηξερα οτι θα με βοηθησει να ξεφυγω απο τα συνηθισμενα τυποποιημενα προιοντα που πουλανε οι εταιρειες και μαζι με την δυνατοτητα να κατασκευαζω μηχανολογικα εξαρτηματα θα ανοιχτουν "νεοι οριζοντες" σε αυτα που πριν απο καιρο μου φάνταζαν απιαστο ονειρο Δάκρυ
    Μιλαω για τον προγραμματισμο μικροελεγκτων και τις τεραστιες δυνατοτητες που παρεχουν.Οσοι ειναι ηλεκτρονικοι(συμπεριλαμβανομενων και αυτων που με βοηθανε με ανιδιοτελεις πληροφοριες,ξερετε ποιοι ειστε Wink ) θα ξερουν οτι μοναδες τυπου Astroflight Whatt Meter(ξερετε,εκεινο το "μαραφετι" που μετραει αμπερ,βολτ κλπ),φορτιστες,speed controls πλεον χρησιμοποιουν μοναδες μικροελεγκτων οι οποιοι εκτος οτι "απογειωνουν" τις δυνατοτητες των μοναδων στις οποιες δουλευουν,δινουν επισης την δυνατοτητα στο χρηστη να ρυθμισει τις δικες του παραμετρους ωστε να βελτιωσουν την αποδοση τους.Ενα κλασσικο παραδειγμα ειναι τα Speed Controls "Phoenix της Castle Creations" στα οποια οι περισσοτεροι φανταζομαι εχουν αγορασει το προγραμμα διασυνδεσης USB!
    Βεβαια το να ξεκινησεις απο το μηδεν προγραμματισμο σε μικροελεγκτες δεν ειναι και το ευκολοτερο πραγμα αν δεν εχεις ασχοληθει με τον συγκεκριμενο τομεα.Την εχω ψιλιαστει οτι αυτο θα "φαει" μερος απο τον χρονο μου και θα "βαλει" και χερι στην τσεπη μου αναποφευκτα οπως και τα CNC.Αλλα το θεμα ειναι "βαρατε με κι ας κλαιω" laugh

    Συνοπτικα... CNC + RC + μC = Θανατηφορος συνδυασμος laugh laugh Thumbs up
    (Οπως το παω τελικα, θα καταντησει το Aeromodelling site Ρομποτικης ή αεροπλανων ρομποτ UAVS!τουλαχιστον αυτα θα πετανε καλυτερα απ'οτι τα πεταμε εμεις) laugh
    (Κε Κωστοπουλε κατανοηση στα οραματα μας.Να δειξουμε οτι η Ελλαδα δεν ειναι μονο Τσιφτεντελληνες.)
    σ.σ. Σαββοπουλος

    Για οσους δεν γνωριζουν το μC σημαινει microcontroller.Αυτο γιατι το διευκρινιζω?Αν παρατηρησετε θα δειτε οτι και σε αυτα τα τρια στοιχεια της τεχνολογιας τα τελευταια γραμματα ειναι C δηλαδη Control(ελεγχος).Ειναι τελικα ο διακαης ποθος του ανθρωπου για ελεγχο στα παντα.....

    Θα μου πειτε οτι εδω ο Ανθρωπος "καιγεται" να ελεγχει τα εμψυχα αντικειμενα(αλλους ανθρωπους και οχι μονο)
    δεν θα θελει ελεγχο στα αψυχα;;;Πολυ μακρια το πηγα και απο αυτο ειναι ιστορια απο αλλο παραμυθι.
    Στο θεμα μας παλι.Εμεις ειμαστε τεχνοκρατες και δεν ασχολουμαστε με αυτα... laugh

    Να εισαστε καλα και να "μαστορευετε"....................

    Πανος




    * EB030-71-2.jpg (53.44 KB, 489x513 - visto 1074 volte.)
    Loggato

    Αίεν Υψικρατείν
    Peterpanta
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 655


    www.aeromodelistis.gr Moderator


    « Risposta #287 il: Sabato, 8 Set 2007, 06:05:59 »

    Καλημέρα φίλε Πάνο,

    Το μC δεν είναι τόσο ακριβό όσο το cnc και ο αερομοντελισμός.

    Για απλή χρήση υπάρχουν κατασκευές στο νέτ που μπορείς να φτιάξεις μόνος σου
    programmer, με πολύ λίγα χρήματα.

    Εάν βέβαια θέλεις να δημιουργείς πολύπλοκες εφαρμογές που θα πρέπει να τις εξομοιώνεις real time
    τότε το κόστος ανεβαίνει αλλά όχι και τόσο δραματικά.

    Ένα καλό μηχάνημα, κάνει αρκετά λιγότερο απο το να αγοράσεις 3 ballscrew.

    εγώ έχω 3 προγραμματιστές 2 microchip, & 1 matrix-multimedia

    εάν στραφείς στους Atmel τότε τα πράγματα είναι φθηνότερα.

    30 ευρώ ο προγραμματιστής, και φθηνοί μικροελεγκτές.

    Για όσους θέλουν να ασχοληθούν υπάρχει ένας οδηγός χρήσης για Pic Micro στα Ελληνικά.
    Έχει αποδοθεί με απλά λόγια για να είναι κατανοητό σε αυτούς που θέλουν να ξεκινήσουν το σπόρ,
    και το σημαντικότερο ....  είναι ΔΩΡΕΑΝ. Thumbs up

    http://www.electronics-lab.com/pic-in-greek/index.html
    Loggato

    Lama V3 /Mini Titan E-325 /  Mini Titan E-325 SE / Copter-x 450SE / T-Rex 500 ESP / Cessna 172 / Spektrum DX-7 2.4GHz

    www.aeromodelistis.gr/
    von hous
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Posts: 114



    « Risposta #288 il: Domenica, 9 Set 2007, 01:43:12 »

    Πάνο την καλησπέρα μου.

    Άστα βλέπω έχεις πέσει με τα μούτρα στα βαθιά νερά. Στο τέλος σε βλέπω να ρυθμίζεις την φρέζα ή να πετά το αεροπλανάκι σου με την σκέψη. Grin Grin Grin Thumbs up
    Πρέπει να δώσουμε και κάποιες ιδέες στους υπόλοιπους που θέλουν να προχωρήσουν σε αυτές τις κατασκευές. Εννοώντας λύσεις, όπως: καταστήματα που μπορούν να αγοράσουν αυτά που θέλουν, βοήθεια - απαντήσεις - tips κτλ σε όσους τα χρειάζονται. Καθώς και το πιο βασικό γιατί κάποιος να ασχοληθεί με όλα αυτά - και εφόσον είναι αυτά που του αρέσουν και θεωρεί ότι είναι κάτι που μπορεί να επενδύσει σε χρήμα και προπάντος σε όρεξη, λίγη θεωρία (έστω οι βασικές αρχές). Βέβαια με την συγκατάβαση του φόρουμ του αερομοντελισμού και του συντονιστή να μας επιτραπεί και λίγη επέκταση και πέρα του μοντελισμού (άλλωστε ότι κάνουμε στην ουσία είναι γνώσεις που μας βοηθάνε σε αυτόν και για αυτόν, δηλαδή τον σκοπό του μοντελισμού γενικώς).

    Περιμένω και άλλοι να αναπτύξουν ιδέες και στόχους σε οποιασδήποτε βιομηχανικές ή hobbyστικές κατασκευές, όπως οι φίλοι μας : Πάνος, Peterpanta, Microuser, Γιάννης Παξιμαδάκης και όλοι οι υπόλοιποι που θέλουν να βοηθήσουν με τις γνώσεις τους και προπάντος με τις εμπειρίες τους. Χαμόγελο
    Loggato

    Η ζωή είναι μία γνώση.
    MicroUser
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Posts: 4



    « Risposta #289 il: Lunedì, 10 Set 2007, 01:29:04 »

    Καλημέρα ξανά ...  Χαμόγελο Κάτι που πρέπει να δείτε μιας και μας περνανε για ανόητους και μας βγάζουν και τρελούς  Ποοολύ άνεση

    Φίλε Πάνο αφιερομένο , τα δικά μας μηχανήματα δεν συγκρίνονται με αυτά  Εκπληξη

    Alien Ship on Moon: Apollo 20 Flyover

    http://www.youtube.com/watch?v=rc7mkHtuLOs
    Loggato
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Posts: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Risposta #290 il: Lunedì, 10 Set 2007, 06:44:12 »

    Hi!

    Το ειδα το βιντεο.Απ οτι ξερω ομως οι αποστολες του προγραμματος Apollo σταματησαν μεχρι το Apollo 17.Apollo 20 ?  Undecided To βιντεακι πρεπει να ειναι "μουφα".
    Και μιας και μιλησαμε για τις αποστολες του Apollo,εχω μια φωτογραφια της σελληνης απο το διαστημοπλοιο της αποστολης Αpollo 8 με υπογραφη απο τον William Anders ο οποιος ειχε ερθει στην Ελλαδα τον Αυγουστο του 1969 και εκανε μαθηματα καταδυσης απο τον πατερα μου στην Γλυφαδα.Εεε ολοκληρο αυτογραφο εχουμε απο αστροναυτη να μην πουλησουμε και λιγη μουρη?  Azn

    Περιμένω και άλλοι να αναπτύξουν ιδέες και στόχους σε οποιασδήποτε βιομηχανικές ή hobbyστικές κατασκευές, όπως οι φίλοι μας : Πάνος, Peterpanta, Microuser, Γιάννης Παξιμαδάκης και όλοι οι υπόλοιποι που θέλουν να βοηθήσουν με τις γνώσεις τους και προπάντος με τις εμπειρίες τους. Χαμόγελο

    Καλο αυτο,αλλα φανταζομαι οποιος θελει να μαθει κατι,θα ρωτησει.Ασε που ξερει που ειμαστε.Ανοιξαμε και σας περιμενουμε laugh

    Θυμαστε τι ελεγα στο προηγουμενο post μου?

    Μιλαω για τον προγραμματισμο μικροελεγκτων και τις τεραστιες δυνατοτητες που παρεχουν.Οσοι ειναι ηλεκτρονικοι(συμπεριλαμβανομενων και αυτων που με βοηθανε με ανιδιοτελεις πληροφοριες,ξερετε ποιοι ειστε Wink ) θα ξερουν οτι μοναδες τυπου Astroflight Whatt Meter(ξερετε,εκεινο το "μαραφετι" που μετραει αμπερ,βολτ κλπ),φορτιστες,speed controls πλεον χρησιμοποιουν μοναδες μικροελεγκτων.

    Τελικα ανοιξα το Astroflight να δω τι παιζει μεσα και τι να δω? ? ?Επιβεβαιωθηκα οτι οχι μονο εχει μικροκοντρολερ, εχει τον PIC 16C770 με τους οποιους PIC θελω ν'ασχοληθω και να προγραμματιζω(Ο Παναγιωτης και ο Νικος θα τον ξερουν καλυτερα απο μενα) laugh.Μολις μαθω να προγραμματιζω και εαν δεν ειναι κλειδωμενος ο controller θα φτιαξω το Whatt Meter στην εκκινηση αντι να γραφει Astroflight, να γραφει το ονομα μου,ετσι για το πεισμα... laugh

    Ασε που παρατηρησα προσεκτικα το πλαστικο του κουτι εσωτερικα και φαινεται η διαδρομη του κοπτικου απο το προτοτυπο του καλουπιου.Τελικα ειναι καλο να επιβεβαιωνεσαι. laugh


    * astroflight.jpg (12.18 KB, 350x262 - visto 1011 volte.)

    * astro2.JPG (44.15 KB, 544x408 - visto 1028 volte.)

    * piccontr.JPG (42.61 KB, 544x408 - visto 1011 volte.)
    Loggato

    Αίεν Υψικρατείν
    hlsat
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.042


    ΗΛΙΑΣ ΞΑΝΘΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ


    « Risposta #291 il: Lunedì, 10 Set 2007, 13:28:38 »

    Πανο καλημερα τον pic εαν δεν ειναι κλειδωμενος τον διαβαζω αναιτα εχω programmer για αυτες τις δουλειες μονο κοιτα στην πλακετα μηπως εχει και καμια μικρη αποθηκη eeprom για περισοτερο προγραμα λειτουργιας εαν δεν φτανη η εσωτερικη του pic

    Φιλικα Ηλιας
    Loggato

    Χαρας το μαστορα που εχει μεγαλα κεφια
    Peterpanta
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 655


    www.aeromodelistis.gr Moderator


    « Risposta #292 il: Lunedì, 10 Set 2007, 15:50:25 »

    Πανο καλημερα τον pic εαν δεν ειναι κλειδωμενος τον διαβαζω αναιτα εχω programmer για αυτες τις δουλειες μονο κοιτα στην πλακετα μηπως εχει και καμια μικρη αποθηκη eeprom για περισοτερο προγραμα λειτουργιας εαν δεν φτανη η εσωτερικη του pic

    Φιλικα Ηλιας

    Καλημέρα....

    Σιγά μη και δεν είναι κλειδωμένο.... για χαζούς τους έχετε ?

    Άλλωστε το κλέιδωμα είναι απλά μια λέξη στο configuration word. 99,9 % θα είναι κλειδωμένο.
    Βέβαια εάν γνωρίζεις τι κάνει το κύκλωμα μπορείς να γράψεις παραπλήσιο κώδικα και να κάνει τα ίδια ή περισσότερα.

    Loggato

    Lama V3 /Mini Titan E-325 /  Mini Titan E-325 SE / Copter-x 450SE / T-Rex 500 ESP / Cessna 172 / Spektrum DX-7 2.4GHz

    www.aeromodelistis.gr/
    Αντώνης Σπύρου
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Posts: 204



    « Risposta #293 il: Lunedì, 10 Set 2007, 20:10:19 »

    Καλησπέρα,

    Ο 16C770  είναι OTP (one time δλδ), οπότε δέν θα μπορέσετε να τον διαβάσετε.
    Άσε που και να το διαβάζατε θα ήτανε σε assembly, οπότε  Cheesy Χαμόγελο

    Antonis
    Loggato
    v_tolias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.358



    « Risposta #294 il: Lunedì, 10 Set 2007, 20:39:44 »

    Άσε που και να το διαβάζατε θα ήτανε σε assembly, οπότε  Cheesy Χαμόγελο
    Μην σε ανησυχει αυτο...
    Η assembly ειναι πολυ ευκολη!!Σε τετοια θεματα ισως ειναι πιο ευκολη απο γλωσσες οπως C++,Basic κ.τ.λ.
    Αρκει να εχεις ενα manual(αν και ολες οι γλωσσες χρειαζονται)!!!
    Επισης αν καταλαβαινεις τον τροπο λειτουργιας ενος συστηματος(επεξεργαστη ή αλλου κυκλωματος) μπορεις να καταλαβεις προγραμμα ,οχι μονο σε assembly αλλα και σε γλωσσα μηχανης Thumbs up
    Loggato

    Κανένα δεν έμεινε εκέι πάνω...
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Posts: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Risposta #295 il: Martedì, 11 Set 2007, 00:58:11 »

    Σιγά μη και δεν είναι κλειδωμένο.... για χαζούς τους έχετε ?
    Βέβαια εάν γνωρίζεις τι κάνει το κύκλωμα μπορείς να γράψεις παραπλήσιο κώδικα και να κάνει τα ίδια ή περισσότερα.

    Ναι μωρε σιγα μην κατσω να κανω τετοιες δουλειες...Δε πα να ειναι και με λουκετο?Χε....κα.Ακομα σιγα μην εχει ξεχωριστη μνημη για να διαβαζει βολτ,αμπερ και να τα δειχνει στην οθονη.Εμεις ειμαστε χαζοι,δεν ξερουμε να φτιαξουμε δικο μας προγραμμα?Καλα, εγω δεν ξερω τωρα,αλλα οταν μαθω δεν θα καθομαι να αντιγραφω αλλα ολοκληρωμενα ψαχνοντας αν ειναι κλειδωμενα κλπ. θελω να φτιαχνω κατι δικο μου απο την αρχη.Προς το παρον ας ειναι καλα το Flow Code,το οποιο θα με βοηθησει να ξεστραβωθω.Ηδη μελετω το κειμενο για τους PIC του Παναγιωτη και ψαχνω πληροφοριες/διαβαζω...

    Hail to the future!
    Loggato

    Αίεν Υψικρατείν
    Peterpanta
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 655


    www.aeromodelistis.gr Moderator


    « Risposta #296 il: Martedì, 11 Set 2007, 14:26:12 »

    .Προς το παρον ας ειναι καλα το Flow Code,το οποιο θα με βοηθησει να ξεστραβωθω.Ηδη μελετω το κειμενο για τους PIC του Παναγιωτη και ψαχνω πληροφοριες/διαβαζω...

    Hail to the future!

    Πάνο.... εάν έχεις την original έκδοση του Flowcode, επέλεξε γλώσσα Ελληνικά και δές στο Περί, ποιός το έχει αποδόσει στα Ελληνικά  devil
    Loggato

    Lama V3 /Mini Titan E-325 /  Mini Titan E-325 SE / Copter-x 450SE / T-Rex 500 ESP / Cessna 172 / Spektrum DX-7 2.4GHz

    www.aeromodelistis.gr/
    Peterpanta
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 655


    www.aeromodelistis.gr Moderator


    « Risposta #297 il: Martedì, 11 Set 2007, 14:32:00 »

    Και για όσους δεν γνωρίζουν το πρόγραμμα...

    παραθέτω φωτό,   Ποοολύ άνεση


    * flowcode.JPG (95.52 KB, 959x720 - visto 986 volte.)
    Loggato

    Lama V3 /Mini Titan E-325 /  Mini Titan E-325 SE / Copter-x 450SE / T-Rex 500 ESP / Cessna 172 / Spektrum DX-7 2.4GHz

    www.aeromodelistis.gr/
    petran
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Posts: 197



    « Risposta #298 il: Martedì, 11 Set 2007, 15:12:29 »

    Καλα , παντα ηθελα να το ρωτησω...
    Απο ποιον πλανητη ειστε εσεις οι cnσαδες ? ή μαλλον απο ποιο γαλαξια ? Ειναι γεγονος οτι θαυμαζω τις γνωσεις σας πανω στα ηλεκτρονικα.

    Εχω ενα σχεδιο απο ενα φ16 (δεν ξερω αν εχετε δει το θεμα μου σχετικα με την κατασκευη https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=3540.0 ) και θελω να το κοψω σε ρουτερ αφου δεν βρισκω λασερ και εχω καποιες ερωτησεις.

    1. Παρακατω εχω ενα κομματι. Πως γινεται αυτο να εχει εσωτερικα κενα? Υπαρχειι η δυνατότητα να ανασηκώνεται η κεφαλη?
    Επίσης το κοπτικο εργαλειο περναει πανω απο την σχεδιαστική γραμμή ή "διαβαζει" το κομματι (οπως γινεται στο λασερ) και ετσι περναει εφαπτωμενο σε αυτην?

    2. Ποιο ειναι η ελάχιστη διαμετρος κοπής? Ποια διαμετρος ενδεικνυται για ενα αποδοτικο κοψιμο κοντρα πλακε 3μμ?

    3. Σε μερικα σημεια των κομματιων το παχος ειναι μικρο (4μμ). Ποσο "καταστροφικη" ειναι η χρηση του ρουτερ?

    4. Ποσο ευκολη ειναι η ρυθμιση του μηχανηματος ή η προετοιμασια για την κοπή?

    Οποιος εχει ρουτερ και ενδιαφερεται να μου κοψει καποιο αριθμο κιτ ας μου στειλει μηνυμα ή ας το εκδηλωσει στο θεμα μου οπου υπαρχει φωτο με τα προς κοπη κομματια.

    Πετρος

     


    * former2222.jpg (51.22 KB, 951x562 - visto 925 volte.)
    « Ultima modifica: Martedì, 11 Set 2007, 15:38:34 da petran » Loggato
    hlsat
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.042


    ΗΛΙΑΣ ΞΑΝΘΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ


    « Risposta #299 il: Martedì, 11 Set 2007, 18:40:34 »

    Πετρο καλησπερα ακομη ψαχνεσαι για κοπες να σου πω και εγω τα δυσαρεστα απο την Ξανθη οτι ακομη επιτυχια για κοπες στο λεισερ δεν εγιναν εφικτες σε μικρα και ψιλα σε παχος κοματια ο δικος μου ακομα πεδευεται για να σεταρη το λεισερ για τοσο ψιλες δουλειες μονο καπνους εχουμαι δει μεχρι στιγμης και αναφλεξεις βλεπης το εργαλειο ειναι τερας 4 επι 4 μετρα τραπεζι και κοπη μεχρι 2.5 ποντους σιδερο αντε με δοκιμες να το σεταρης να κοψη 3 χιλιοστα κοντρα πλακε η μπαλσα περιμενουμαι με υπομονη τι να κανουμαι ( υστερα μου λεται να μην ενδιαφερομαι να αγορασω ενα λεισερ μικρο για τετοιες δουλειες ειναι δυνατον να κατσω με σταυρομενα τα χερια )

    Ηλιας
    Loggato

    Χαρας το μαστορα που εχει μεγαλα κεφια
    Pagine: 1 ... 17 18 19 [20] 21 22 23 ... 46     Vai Su
    Stampa
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Υλικά, εργαλεία και τεχνικές (Moderatori: Γιάννης Παξιμαδάκης, DEPRON MANIAC)  |  Topic: Τόρνοι - τορνάκια με ή χωρίς CNC στον αερομοντελισμό
    Salta a:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    Traduzione Italiana a cura di SMItalia

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Valido! CSS Valido!
    Pagina creata in 0.029 secondi con 25 queries.