Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.512 Messages dans 12.388 Fils de discussion par 6.239 Membres / Dernier membre: Νικ.
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Samedi, 18 Mai 2024, 08:38:28

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
Rechercher:     avancée
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Samedi, 18 Mai 2024, 08:38:28

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
    Matières récentes
    [Aujourd'hui à 02:09]

    [Hier à 16:04]

    par geoli
    [Hier à 15:43]

    [Hier à 14:48]

    [Jeudi, 16 Mai 2024, 11:35:02]

    [Dimanche, 12 Mai 2024, 14:53:18]

    [Samedi, 11 Mai 2024, 20:08:18]

    [Vendredi, 10 Mai 2024, 23:15:04]

    [Vendredi, 10 Mai 2024, 17:13:22]

    [Jeudi, 9 Mai 2024, 15:30:01]

    [Lundi, 6 Mai 2024, 01:30:30]

    [Dimanche, 5 Mai 2024, 14:26:40]

    [Vendredi, 3 Mai 2024, 20:02:54]

    [Mercredi, 1 Mai 2024, 09:15:28]

    [Vendredi, 26 Avril 2024, 12:30:31]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Membres
    Total des membres: 6239
    Dernier: Νικ.
    Stats
    Total des messages: 304512
    Total des fils de discussion: 12388
    En ligne aujourd'hui: 116
    Jamais en ligne: 959
    (Dimanche, 18 Oct. 2020, 16:30:52)
    Membres en ligne
    Membres: 1
    Invités: 21
    Total: 22
    Choix de thème

    Μην ανοίγετε εδώ θέματα που δεν έχουν καμμία σχέση με αερομοντελισμό. Το πιθανότερο είναι οτι θα διαγραφούν γιατί είναι εκτός αντικειμένου του Aeromodelling GR.

    Pages: 1 2 [3]  Toutes     Bas de page
    Imprimer
    Auteur Fil de discussion: Μηπως τελικα αγχωνομαστε χωρις λογο?  (Lu 11776 fois)
    dapan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 814



    « Répondre #30 le: Lundi, 3 Avril 2006, 01:13:30 »

    Δεν έριξα κανένα βέλος.
    Αν εσύ βλέπεις μέσα από τις προσωπικές σου εμπειρίες βέλη...τότε δεν ξέρω.
    Μιλάς προσωπικά χρησιμοποιείς χαρακτηρισμούς και επίιθετα, (πολύς ο Πασχαλούδης, σε άλλο topic) (κομήτες) (ειδήμονες) κάποιους άλλους κλπ. '
    Συγνώμη στη Λήμνο υπήρχε ή υπάρχει Λέσχη?? Μαγαζί ναι υπάρχει..Λέσχη όμως?? ή μήπως μοντελοδρόμιο είναι το λιμάνι?? εκεί δεν έχει πολύ κόσμο ειδικά το καλοκαίρι?? και η ασφάλεια πτήσεων??
    Ευτυχώς το hobby μας έχει το καλό να είναι ατομικό, και ομαδικό και   ο καθένας μας έχει την πολυτέλεια να πετάει όπου αυτός γουστάρει,  με όποιον του αρέσει, και πάνω από όλα....Όταν το θέλει.
    Με το ζόρι  δεν γίνεται...

    dapan
    Journalisée

    Όποιος μαθαίνει από τα λάθη του είναι έξυπνος,
    όποιος μαθαινει από τα λάθη των άλλων είναι σοφός
    kosmasleiletzoglou
    Invité
    « Répondre #31 le: Lundi, 3 Avril 2006, 01:27:18 »

    Τώρα πλέον αν έριξες ή όχι άστο να το κρίνουν οι άλλοι. Το Λιμάνι ήταν επιμονή του Παναγιώτη. Και πέταξα εκεί για να του αποδείξω οτι δεν ήταν κατάλληλο μέρος. Δεν πετούσαμε ουτε ξαναπετάξαμε εκει. Σε άλλο τοπικ θα δεις οτι λέω για την Κούταλη. Όσο για τη Λέσχη δεν την χρειαζόμαστε ακόμη. Νομίζω έχεις ακόμα επαφές με Λήμνο τα μαθαίνεις λοιπον γιατί επιμένεις? Οσο για τον Πασχαλούδη πολύς είναι και δεν το λέω ειρωνικά. Τον σέβομαι δηλάδη. Δεν είναι κακο να αποδεχόμαστε τους εμπειρότερους. Όταν μου ζητήθηκε να μάθω σε κάποιον να πετάει σήμαινε οτι το ήθελε και ότι βασίστηκε σε μένα για το που και το πως θα πεταξει. Είχα ευθύνη απέναντι σαυτό και δεν το μετάνοιωσε. Σίγουρα τα μαθαίνεις. Όπως έμαθες και οτι πήρα εκείνα τα 20 ευρώ. Κομήτες είναι. Έρχονται και φεύγουν. Οι υπόλοιποι συνεχίζουμε. Ψέμα είναι? Όσο για την ασφάλεια πτήσεων .... δεν πουλάς κανένα HIROBO STORK σε αρχάριο. Το πολύ να βαρεθεί.
    « Dernière édition: Lundi, 3 Avril 2006, 01:42:25 par sfyris » Journalisée
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Répondre #32 le: Lundi, 3 Avril 2006, 01:37:20 »

    Είπαμε για rock 'n roll, μη μου το γυρνάτε σε πολύ hard metal όμως.  Θυμός
    Journalisée

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    dapan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 814



    « Répondre #33 le: Lundi, 3 Avril 2006, 01:39:08 »

    Βλέπεις το θέμα προσωπικά και απάντας σε ότι θεωρείς ότι θίχτηκες.
    Κρίμα γιατί προσωπικά δεν ήθελα να μπω στην διαδικασία να απάντω σε τέτοιου είδους μηνήματα, και δεν θα τό έκανα αν δεν τροποποιούσες το μήνυμά σου και να μου αναφερθείς προσωπικα.

    Εσύ έγραψες...Τις καθημερινές πάω μόνος κυρίως με το ελικόπτερο ή στο ίδιο μέρος ή στο λιμάνι στο ελικοδρόμιο στον Αγ. Νικόλαο

    δεν θα ξανα απαντήσω σε προσωπικές σου επικρίσεις γιατί δεν έχει νόημα, και εκτός των άλλων κουράζουμε και τους αναγνώστες με λόγια που μάλλον στερούνται σοβαρότητας.
    Δεν θα γράφω κάτι μόνο και μόνο για να γράψω και να φαίνομαι ότι είμαι εδω.

    dapan
    Journalisée

    Όποιος μαθαίνει από τα λάθη του είναι έξυπνος,
    όποιος μαθαινει από τα λάθη των άλλων είναι σοφός
    dapan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 814



    « Répondre #34 le: Lundi, 3 Avril 2006, 01:40:49 »

    administrator!!!!!  Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up

    You are the Number 1!!!
     Cheesy Cheesy Cheesy


    xe xe xe!!

    dapan
    Journalisée

    Όποιος μαθαίνει από τα λάθη του είναι έξυπνος,
    όποιος μαθαινει από τα λάθη των άλλων είναι σοφός
    kosmasleiletzoglou
    Invité
    « Répondre #35 le: Lundi, 3 Avril 2006, 01:45:13 »

    Ναι στο ελικοδρόμιο που βρίσκεται στο λιμάνι ΟΧΙ στο λιμανι. Με δουλεύεις τώρα? Οι ασκήσεις αιώρησης γίνονται άνετα εκεί τώρα που δεν έχει κόσμο. Για το ελικόπτερο μήλισα νομίζω. Πάντως δεν πετούσα αεροπλάνο στο γήπεδο της ανεμόεσσας...
    « Dernière édition: Lundi, 3 Avril 2006, 01:47:45 par sfyris » Journalisée
    Nikolas K
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 841



    « Répondre #36 le: Lundi, 3 Avril 2006, 13:38:21 »

    Εγώ άρχισα την "καριέρα" μου σπάζοντας ένα μοντέλο: ήταν ένα 1/2A Bellanca Cruisemaster του Paul Guillow. Μου το είχε πάρει ο πατέρας μου όταν ήμουν ενός χρονού, σε κιτ, το συναρμολόγησε και όταν ενηλικιώθηκα προσπάθησα να το πετάξω. Είχε όμως γίνει κατασκευαστικό λάθος στο φτερό και επιπλέον είχε πετσικάρει λόγω των χρόνων που ήταν αποθηκευμένο στο πατάρι. Ακόμη, ενώ ήταν σχεδιασμένο για COX .049 και δύο κανάλια, του βάλαμε μια ASP .12 και 3 κανάλια (δεν ξέραμε....εδώ μετράει η παροχή ΣΩΣΤΩΝ γνώσεων). Αυτά είχαν ως αποτέλεσμα το αεροπλανάκι να βαρύνει πολυ. Σε συνδυμό και με το πετσικαρισμένο φτερό , στην πρώτη του πτήση αμέσως μετά την απογείωση (τί χαρά που πήρα τα πρώτα δευτερόλεπτα....), ρόλαρε, στόλαρε και έπεσε με το ρύγχος στο σκληρό ασφαλτοτάπητα του Ελληνικού....

    Αν και επισκευαζόταν (είχε σπάσει μόνο το φτερό στην ένωσή του με την άτρακτο και το firewall) το πέταξα. Κρίμα που το πέταξα. Πρώτον ήταν ωραίο σαν κατασκευή. Δεύτερον παλιό. Τρίτον, σχεδόν scale. Τέταρτον θα μπορούσα να το βάλω την COX και να το πετάξω ως δικάναλο ή έστω free flight, με επισκευασμένο το φτερό.....πέμπτον...δε σκοτώνουν τα άλογα όταν γεράσουν γαμώτο. Τί να πεις, θεώρησα ότι επιανε χώρο στο πατάρι.

    Τέλος πάντων, ποιό το νόημα; Δεν αγχώθηκα χωρίς λόγο....πήγα και πήρα ένα ARF εκπαιδευτικό και ξαναάρχισα. Αφού διάβασα κιόλας πιό καλά (μεγάλο εργαλείο το ίντερνετ....και μεγάλοι κάποιοι άνθρωποι σαν τον κύριο jkon, αλλά και άλλους), πετάξαμε το καλοκαίρι, αυτη τη φορά χωρίς πτώση (ακόμα).

    Κι έτσι, η ιστορία ξαναρχίζει....!!!
     Thumbs up
    « Dernière édition: Lundi, 3 Avril 2006, 13:40:51 par Nikolas K » Journalisée

    Το να φτιάξεις ένα αεροπλάνο είναι εύκολο. Το θέμα είναι να φτιάξεις το αεροπλάνο που ΘΕΛΕΙΣ!

    Δεδομένων των συνθηκών, μία μόνο σχεδίαση πληρεί τις προδιαγραφές, ανεξάρτητοι δε σχεδιαστές θα συγκλίνουν σε αυτήν την σχεδίαση μετά από εξελικτική διαδικασία.
    v_tolias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 1.358



    « Répondre #37 le: Lundi, 3 Avril 2006, 16:13:03 »

    Sorry,αλλα θα παρακαλεσω κατι...Λιγα με την μπαλα Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy!
    Πραγματι παιζω μπαλα σε ερασιτεχνικη ομαδα απο 14 χρονων και ασχολουμε με τον αερομοντελλισμο απο τα 15!!
    Και τα δυο ειναι ωραια...Σαββατο πεταω,βραδακι προπονηση και κυριακη αγωνα!!Ολα ΟΚ...Δεν χρειαζεται να κρινουμε και εμεις τους αλλους για τις επιλογες τους!
    Πιστευω οτι σχεδον ολοι οι ανθρωποι κοροιδευουν και χλευαζουν αυτα που δεν ξερουν ή καλυτερα που μισοξερουν γιατι ως γνωστων "η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια" laugh laugh laugh laugh!!
    Ακομα πρεπει να ξερουμε οτι τα παντα χρειαζονται αλλα με μετρο!!
    Και με τα μοντελλα θα ασχοληθουμε,και για μπαλα θα παμε ή θα δουμε,και για παϊδάκια και τσιπουρα θα παμε με τους φιλους και ταβλι θα παιξουμε αλλα ολα με μετρο και στην ωρα τους!!
    Ευχαριστω!!
    Journalisée

    Κανένα δεν έμεινε εκέι πάνω...
    Nikolas K
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 841



    « Répondre #38 le: Lundi, 3 Avril 2006, 18:23:22 »

    Sorry,αλλα θα παρακαλεσω κατι...Λιγα με την μπαλα Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy!
    Πραγματι παιζω μπαλα σε ερασιτεχνικη ομαδα απο 14 χρονων και ασχολουμε με τον αερομοντελλισμο απο τα 15!!
    Και τα δυο ειναι ωραια...Σαββατο πεταω,βραδακι προπονηση και κυριακη αγωνα!!Ολα ΟΚ...Δεν χρειαζεται να κρινουμε και εμεις τους αλλους για τις επιλογες τους!
    Πιστευω οτι σχεδον ολοι οι ανθρωποι κοροιδευουν και χλευαζουν αυτα που δεν ξερουν ή καλυτερα που μισοξερουν γιατι ως γνωστων "η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια" laugh laugh laugh laugh!!
    Ακομα πρεπει να ξερουμε οτι τα παντα χρειαζονται αλλα με μετρο!!
    Και με τα μοντελλα θα ασχοληθουμε,και για μπαλα θα παμε ή θα δουμε,και για παϊδάκια και τσιπουρα θα παμε με τους φιλους και ταβλι θα παιξουμε αλλα ολα με μετρο και στην ωρα τους!!
    Ευχαριστω!!

    Ακριβώς!

    Όποιος ασχολείται πιά όλη την ώρα με κάτι συγκεκριμένο που του τρώει όμως την υπόλοιπη ζωή, μόνο ως μονότονος μπορεί να χαρακτηριστεί και αυτό οδηγεί και στη μονοχνωτίαση!

    Αερομοντελισμός με μέτρο και κοψίδια με μέτρο. Γκόμενες με το κιλό!
    Journalisée

    Το να φτιάξεις ένα αεροπλάνο είναι εύκολο. Το θέμα είναι να φτιάξεις το αεροπλάνο που ΘΕΛΕΙΣ!

    Δεδομένων των συνθηκών, μία μόνο σχεδίαση πληρεί τις προδιαγραφές, ανεξάρτητοι δε σχεδιαστές θα συγκλίνουν σε αυτήν την σχεδίαση μετά από εξελικτική διαδικασία.
    Bilaras
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 53



    « Répondre #39 le: Mardi, 4 Avril 2006, 17:44:15 »

    Διάβασα για Gamers που χανουν τον χρονο τους.
    1)Πολλά games ειναι δυσκολότερα από το να πετάς α/φος ή ε/π
    2)Υπάρχουν ξέρετε και simulators
    3)....
    4)...
    Το ίδιο και για τους φίλους ποδοσφαιρισες Cheesy
    Τους  beer -Κοιλιές
    Τους Internet-Τάκιδες Cheesy
    Τους  Winkματάκιδες Ποοολύ άνεση
    Τους  smileφραπεδούμπες
    Τους Lovers  :smitten:k.t.l
    Τους κερατάδες devil
    Τους Παιδαράδες angel
    Τους uglystupid2 μηχανόβιους..... police
    Τους  Crazy2 φευ-Γάτους
    Τους αγαπήτους Γενικά :Ο Free Time δικός μου είναι και ότι θέλω τον κάνω...! Thumbs upΑνάλογα τα γούστα της στιγμής!
    Γενικά φίλε μοντελιστή μήπως βρήκες οτι ανήκεις και σε άλλη κατηγορία.Τοτέ γιατί τόση κατηγόρια!?Ας κάνουμε το κέφι μας χωρίς να υποβιβάζουμε την νοημοσύνη κανενός,Ας κανουμε αυτό που μας λέει Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ Στριφογύρισμα ματιών και αυτό που είναι προσωπική επιλογή του καθενός.
                                                                              Φιλικά και Με Τρέλα!
                                                                               
    Journalisée
    kosmasleiletzoglou
    Invité
    « Répondre #40 le: Mardi, 4 Avril 2006, 20:40:36 »

    Με τις παραπάνω συζητήσεις βγαίνει το συμπέρασμα οτι μάλλον κάποια παρεξήγηση έγινε. Δεν κατηγορούμε όλα αυτά τα ωραία της ζωής, απλά γελάσαμε λίγο με όσους σνομπάρουν το χόμπυ επειδή ναι μεν τους αρέσει αλλά από κάποιο κρυφό εγωισμό θέλουν να το κρύψουν είτε γιατί είναι ανίκανοι να ασχοληθούν με κάτι δύσκολο ή γιατί είναι δύσκολο να βάλουν το χέρι στην τσέπη ή επειδή κάποιοι μοντελιστές η έμποροι του χώρου δεν τους πληροφόρησαν σωστα κάποτε και  βολεύει αυτό σαν δικαιολογία να μας σνομπάρουν. Είναι από αυτούς που λέμε όσα δεν πιάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια. Γιαυτούς μιλάμε. Οι υπόλοιποι το ξέρουμε τι άνθρωποι είμαστε και με πόσο κόπο κάνουμε αυτό που κάνουμε. Και είναι πράγματι τιμή μας να ασχολούμαστε και με όλα τα υπόλοιπα χωρίς να σνομπάρουμε. Μάλιστα εμένα προσωπικά μου αρέσει να είμαι ο ίδιος στην δράση αυτού που ασχολούμαι και όχι απλά σαν θεατής σε πολλά πράγματα εκτός μοντελισμού. Αυτά και ζητώ συγνώμη αν εννοήθηκε κάτι άλλο έτσι? Είμαστε cool άτομα αυτό δε χρειάζεται συζήτηση. Να πάρει, ο γραπτός λόγος δεν εκφράζει εύκολα συναισθήματα αν δεν είσαι ποιητής. Αν γινότανε να βρησκόμαστε από κοντα οι περισσότερες παρεξηγήσεις θα εξαφανίζονταν.
    « Dernière édition: Mardi, 4 Avril 2006, 20:43:17 par sfyris » Journalisée
    nikos_g1
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 274


    « Répondre #41 le: Samedi, 2 Aoϋt 2008, 01:21:21 »

    Γεια σας παιδιά,

    Εγώ πιστεύω πως τελικά αγχονόμαστε χωρίς λόγο. Αγχονόμαστε για διάφορα θέματα, τα οποία είναι σχετικά με τον αερομοντελισμο και έτσι χάνουμε όλη την ουσία. Εγώ πάω στο μοντελοδρόμιο για να πετάξω και να ξεσκάσω τίποτα περισσότερο. Πηγαίνω, πετάω, κάνω το χαβαλέ μου και ξεσκάω. Τώρα αν αρχίσω και αγχόνομαι για τον χ ή ψ λόγο τι νόημα έχει; Είναι αυτό που λέμε "Πήγα για μαλλί και βγήκα κουρεμένος". Αυτή είναι η γνώμη μου.

    Φιλικά Νίκος
    Journalisée
    skopos-Komotini
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 1.249


    ΑΕΡΟΛΕΣΧΗ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ


    WWW
    « Répondre #42 le: Samedi, 2 Aoϋt 2008, 10:10:56 »

    Εγώ δεν αγχώνομαι καθόλου με τον μοντελισμό και όσες φορές έχει πέσει αεροπλάνο μου γέλασα  με την ψυχή μου όπως και το τελευταίο αεροπλάνο μου που έπεσε αλλά  ΤΩΡΑ αγχώθηκα γιατί τα οικονομικά μου δεν μου επιτρέπουν να αγοράσω ένα καινούριο  … Δάκρυ Δάκρυ Δάκρυ
    Journalisée

    Pages: 1 2 [3]  Toutes     Haut de page
    Imprimer
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αερομοντελλισμός στο Aeromodelling GR  |  Aeromodelling GR - γενικές συζητήσεις (Modérateur: ArgyrisGiannetakis)  |  Fil de discussion: Μηπως τελικα αγχωνομαστε χωρις λογο?
    Aller à:  

    Propulsé par MySQL Propulsé par PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Transitionnel valide ! CSS valide !
    Page générée en 0.032 secondes avec 24 requêtes.