Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.507 Posts in 12.387 Topics da 6.239 Utenti / Ultimo Utente: Νικ.
Benvenuto, Visitatore. Per favore, effettua il login o registrati.
Hai perso la tua email di attivazione?
Venerdì, 17 Mag 2024, 14:40:43

Login con username, password e lunghezza della sessione
Ricerca:     Ricerca Avanzata
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Benvenuto, Visitatore. Per favore, effettua il login o registrati.
Hai perso la tua email di attivazione?
Venerdì, 17 Mag 2024, 14:40:43

Login con username, password e lunghezza della sessione
    Soggetti recenti
    [Oggi alle 14:08]

    [Ieri alle 11:35]

    [Lunedì, 13 Mag 2024, 08:35:43]

    [Domenica, 12 Mag 2024, 14:53:18]

    [Sabato, 11 Mag 2024, 20:08:18]

    [Venerdì, 10 Mag 2024, 23:15:04]

    [Venerdì, 10 Mag 2024, 17:13:22]

    [Giovedì, 9 Mag 2024, 15:30:01]

    [Lunedì, 6 Mag 2024, 01:30:30]

    [Domenica, 5 Mag 2024, 14:26:40]

    [Venerdì, 3 Mag 2024, 20:02:54]

    [Mercoledì, 1 Mag 2024, 09:15:28]

    [Venerdì, 26 Apr 2024, 12:30:31]

    [Mercoledì, 24 Apr 2024, 19:34:42]

    [Lunedì, 22 Apr 2024, 23:33:41]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Utenti
    Utenti Totali: 6239
    Ultimo utente: Νικ.
    Statistiche
    Posts Totali: 304507
    Topics Totali: 12387
    Online Oggi: 44
    Presenze Massime Online: 959
    (Domenica, 18 Ott 2020, 16:30:52)
    Utenti Online
    Utenti: 6
    Visitatori: 28
    Totale: 34
    Selezione di tema

    Μην ανοίγετε εδώ θέματα που δεν έχουν καμμία σχέση με αερομοντελισμό. Το πιθανότερο είναι οτι θα διαγραφούν γιατί είναι εκτός αντικειμένου του Aeromodelling GR.

    Pagine: 1 2 3 [4] 5     Vai Giù
    Stampa
    Autore Topic: Μέλος σε περισσότερα σωματεία κοινού σκοπού?  (Letto 7945 volte)
    Dell Gatto Grande
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 656


    when you see a bird walking, don't fly.


    « Risposta #45 il: Venerdì, 9 Lug 2021, 14:42:02 »


    ...Αθλητής μπορεί να γίνει μέλος (ή να ξανα-αποκτήσει την ιδιότητα του μέλους) ....

    "Το σωματείο αποτελείται από τα μέλη του" (Όχι από μέλη και αθλητές )
    +
    ”Δεν υπάρχουν διακρίσεις μεταξύ μελών του σωματείου"

    =οι αθλητές είναι πρωτα μελη στο σωματείο τους.
     


    ναι κ. Κανδυλακη, αφηνει παραθυρακι το συγκεκριμενο.

    Μιλαει για αθλητες (σε ισχύ, αρα ήδη εγγεγραμμενους σε σωματειο ) οι οποιοι και μπορουν να γινοτν μελη σε σωματειο που καλλιεργει τον ιδιο κλαδο αθλησης.


    Πολύ σωστά ο αθλητής είναι ήδη μέλος σε σωματείο . (Παράγραφος 5) έχει πάρει μέρος σε αγώνα .





    Loggato

    Γιώργος Παπαγιάννης
    www.rcjet.gr 
    Proud Official Pilot of www.powerbox-systems.com
    Dell Gatto Grande
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 656


    when you see a bird walking, don't fly.


    « Risposta #46 il: Venerdì, 9 Lug 2021, 14:45:22 »

    Ναι.

    Μιλάει για αθλητές που μπορούν να γραφτούν και μέλη στο σωματείο. ή να γίνουν και μέλη Δ.Σ., ή να σε υπερκείμενες Ενώσεις, ή στην σχετική Ομοσπονδία

    Δεν βλέπω να μιλάει για συμμετοχή σε διαφορετικά σωματεία.

    Διαβάζω λάθος?



    'Εχοντας διαβάσει ξανά και ξανά την επίμαχη παράγραφο, αλλά και την προηγούμενη του συγκεκριμένου άρθρου, εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν αναφέρεται σε συμμετοχή σε περισσότερα του ενός σωματεία.

    Αναφέρεται στη δυνατότητα να εγγράφονται ως μέλη ή μέλη Δ.Σ στο σωματείο κοινού σκοπού ή στα όργανα ανώτερης βαθμίδας.

    Σε ΕΝΑ σωματείο. Όχι σε σωματεία.

       ......................
    ...........


    Κύριε Γιώργο ο νόμος δεν γραφει  "στο ". Ούτε " σε ΕΝΑ" .
    Ο νομοθέτης θα μπορούσε να εκφραστεί έτσι αλλά δεν το έκανε.





    Παράγραφος 4.”Οι εν ενεργεία διαιτητές, κριτές, .........ΜΠΟΡΟΥΝ να είναι μέλη αθλητικού σωματείου που καλλιεργεί τον ίδιο κλάδο άθλησης” .
    Αυτό δεν αθέμιτη αλλοίωση του αθλητικού ανταγωνισμού;

    Σύντομη απάντηση είναι όχι. Η αναλυτική απάντηση (ΧΡΗΣΤΟ)ειναι :

    Να μην ακούτε εξηγήσεις από κανένα γατάκι και από κανέναν καρεκλοκένταυρο σε κανενα φορουμ.
    Επικοινωνία ο καθένας με τον νομικό του σύμβουλο και λύνονται όλες οι απορίες..(Φράση κλειδί ,ποσο ησχυρά ειναι τα συνταγματικά δικαιώματα των Ελλήνων.Σαν την ελευθερία του συνεταιρίζεσθαι που εξηγεί όλα τα παραπάνω .)

    Και επειδή παταμε κάλο κάθε φορά με το τι εστι αθέμιτη αλλοιώση αθλητικού ανταγωνισμού, αν κάνουμε ένα ερώτημα στην ΓΓΑ για το γεγονός ότι ο επί σειρά ετών πρωταθλητής Ελλάδος Λεονταρίτης ,στην μεγάλη κατηγορία των κατασκευαστών στα scale εχει κριτή τον μπαμπά του, λες η επιστολή να γράφει τίποτα για βαθμό συγγένειας και περι αθέμιτης αλλοίωσης αθλητικού ανταγωνισμού ή θα δούμε ζωγραφιά μόνο μια ανοιχτή παλάμη.

    Ο Ελληνικός αερομοντελισμός έχει καταστραφεί. Και η ιστορία εχει βαρύνει συγκεκριμένους με αυτή την ευθύνη.

    Και επαναλαμβάνω μια τελευταία φορά οτι,

     ως μέλος της αερολέσχης Λάρισας  δεν εκτιμώ την τακτική του προέδρου της ΕΑΑ να εκτρέπει την ενημέρωση της αερολέσχης Λάρισας για τα προβλήματα που έχουν προκύψει ,προς άσχετες κατευθύνσεις προσπαθώντας να προκαλέσει αντιπαραθέσεις με πικαρίσματα του στυλ ,
    εσυ εισαι μελος και αλλού γιατι μιλάς,
    εσύ δεν είσαι μέλος πουθενά γιατι μιλάς,
    εσύ παρανομείς γιατι μιλάς ,
    εσύ δεν ξέρεις να πετάς γιατι μιλάς και ούτω καθεξής.

    Ελπίζω κύριε πρόεδρε της ΕΑΑ αυτό να μην συνεχιστεί.

    p.s.
    Δεν θα ξανασχοληθώ με το συγκεκριμένο θέμα γιατί με το ρυθμό που επισκέπτομαι του φορουμ καλοκαιριάτικα ,απλά δεν προλαβαίνω τις εξελίξεις σας .
    « Ultima modifica: Venerdì, 9 Lug 2021, 15:16:02 da Dell Gatto Grande » Loggato

    Γιώργος Παπαγιάννης
    www.rcjet.gr 
    Proud Official Pilot of www.powerbox-systems.com
    Dell Gatto Grande
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 656


    when you see a bird walking, don't fly.


    « Risposta #47 il: Venerdì, 9 Lug 2021, 14:49:24 »


    Σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει συνάγω (προσωπική άποψη), ότι δεν απαγορεύει ο νόμος είναι να είσαι μέλος σε ένα σωματείο και αθλητής σε άλλο. Αλλά ποια σωματεία θα δεχθούν κάτι τέτοιο;


    Rest my case.


    p.s.Ποια σωματεία θα δεχθούν να εφαρμόσουν τον νόμο ; Σίγουρα όχι οι παράγκες.

    Loggato

    Γιώργος Παπαγιάννης
    www.rcjet.gr 
    Proud Official Pilot of www.powerbox-systems.com
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Risposta #48 il: Venerdì, 9 Lug 2021, 15:42:00 »

    Αγαπητοί αναγνώστες,

    η νομοθεσία είναι μία. Αλλά οι επιτήδειοι την αναλύουν όπως θέλουν.

    Προσοχή στις παγίδες

    Άρθρο 2
    Μέλη
    1. Ο ελάχιστος αριθμός των μελών του αθλητικού σωματείου ορίζεται σε είκοσι  (20). Δεν επιτρέπονται διακρίσεις σε τακτικά, δόκιμα ή πάρεδρα

    Ο νόμος είναι σαφής. Πουθενά δεν λέει ότι υπάρχει κατηγορία αθλητών.
    Άλλη η ιδιότητα του μέλους του σωματείου και άλλη η ιδιότητα του αθλητή.

    Ο αθλητής μπορεί να είναι και μέλος (ή αλλιώς το μέλος μπορεί να είναι και αθλητής) υπό τις προύποθέσεις του νόμου, αλλά δεν ψηφίζει επειδή θα είναι αθλητής, ψηφίζει επειδή είναι μέλος, και έχει το δικαίωμα να εκλέγεται ακριβώς επειδή είναι μέλος.

    Οι αθλητές που δεν έχουν και την ιδιότητα του μέλους, δηλαδή δεν είναι μέλη, απλά είναι ενταταγμένοι στην δύναμη του αθλητικού σωματείου και το εκπροσωπούν στους αγώνες, δεν έχουν το δικαίωμα του εκλέγειν και εκλέγεσθαι. Δεν μετέχουν στην διοικηση.
      
    Loggato

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    cosmic
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Posts: 243



    WWW
    « Risposta #49 il: Venerdì, 9 Lug 2021, 19:28:03 »


    Εσείς το αναφέρατε σε προηγούμενο σας ποστ ότι διαγράφετε δημοσιεύσεις εφόσον ζητηθούν από εμπλεκόμενα μέλη η αν παραβαίνουν κανόνες του φορουμ, όχι εγώ.
    Αφήστε το ύφος λοιπόν και τις υποδείξεις αγαπητέ μου κύριε. Γιατί εφόσον δεν παραβαίνω κάποιον κανόνα τότε αυταρχικα και μόνο μπορείτε να με διαγράψετε...
    Προφανώς βέβαια  και θα ζήσω! κι ούτε που με νοιάζει ιδιαίτερα αν προχωρήσετε σε διαγραφή μου, καθώς το να μένει κάποιος σε ένα τέτοιο φόρουμ δεν είναι κι ότι καλύτερο.
    Αν θέλετε το σκέφτεστε και βλέπετε ότι έχω δίκαιο, αν όχι κάνετε ότι σας φωτίσει.

    Που είδατε να έγραψα πως σβήνω μηνύματα άλλων αν μου ζητηθεί από τρίτον; Παρακαλώ να μου δείξετε!

    Αυτό είναι το ύφος, αυτό και το forum. Διαλέξτε.

    Οχι κ. Κανδυλακη, δεν δέχομαι το μπαλάκι που πετάτε. Σας είπα οτι εφόσον σας απαντώ, όπως και απαντώ - συνομιλώ με τα υπόλοιπα μέλη σας με τρόπο που δεν έρχεται κόντρα με κάποιον κανόνα λειτουργίας του εν λόγω φορουμ, η απόφαση να ασχοληθείτε μαζί μου και να προχωρήσετε στην διαγραφή μου ή όχι θα είναι αποκλειστικά δική σας.  Επειδή κι εγώ προηγουμένως ήμουν στην δουλειά και δεν μπορούσα να σας απαντήσω ως όφειλα, θα πω απλά οτι δεν αντιλαμβάνομαι τον προβληματισμό σας σε αυτό που έγραψα αρχικά? Δηλαδή αν για παράδειγμα ο κ. Ραμμος με βρίσει ή με προσβάλει και σας ζητήσω να διαγράψετε το ποστ ή το επίμαχο σημείο θα είναι κάτι μεμπτό ως προς την λειτουργία και της ακεραιότητας σας?  Θυμάμαι οτι το παραπάνω, το να σβήσετε δηλαδή κατ υπόδειξη κάποιου που θίγεται κτλ το είχατε αναφέρει σε κάποιο σας ποστ. το να ψάξω να το βρω, ο χρόνος μου είναι πολύτιμος, δεν θα το κάνω. Αν παρ ολα αυτά κάνω λάθος, σας ζητώ συγνώμη και μόνο που το ανάφερα ως δικαιολογία.

    Σας αναγνωρίζω ότι είσαστε έξυπνος άνθρωπος, αλλά δεν μπορώ να αντιληφθώ τον λόγο για τον οποίο προσπαθείτε να με φέρετε σε θέση να σας δώσω δικαιολογία διαγραφής?! Δεν θα το κάνω κ. Κανδυλάκη.

    Καλή σας συνέχεια κ. Κανδυλάκη!  Μιας και συμφωνούμε με τον κ. Κωνσταντακάτο να συζητήσουμε από κοντά τις όποιες διαφορετικές μας οπτικές, δεν νομίζω οτι θα ξοδέψω άλλον από τον χρόνο μου - χρόνο σας εδώ μέσα.


    Loggato

    Dinosaurs went extinct...Better stay in your extinction!
    Γιώργος Κανδυλάκης
    Administrator
    *****
    Offline Offline

    Posts: 2.248



    « Risposta #50 il: Venerdì, 9 Lug 2021, 19:39:45 »

    Δεν είναι μπαλάκι για να το δεχτείτε ή όχι.

    Κάνατε μια δήλωση που θέτει σε αμφισβήτηση την ακεραιότητά μου. Σας ρώτησα με ποια βάση και είπατε ότι το είπα εγώ. Εύκολη ανέξοδη απάντηση.

    Δεν μιλήσατε για μήνυμα όπου υπήρχε κάποια προσβολή, αλλά για απλό μήνυμα που διέγραψα καθ απαίτηση. Μην το αλλάζετε τώρα.

    Το παράδειγμα που αναφέρετε προφανώς και ισχύει, μάλιστα δεν περιμένω καν να μου το επισημάνουν οι όποιοι θιγόμενοι.

    Και εμένα ο χρόνος μου είναι πολύτιμος να κάθομαι να διαβάζω ότι λέει ο κάθε ένας, πολύ περισσότερο όταν με θίγει.

    Ο χρόνος σας είναι πολύτιμος για να ψάξετε να δείτε που έγραψα κάτι τέτοιο, αλλά για να γράψετε έχετε χρόνο.

    Για τώρα δέχομαι τη συγγνώμη, όσο και να την εννοείτε ή όχι.

    Επαναλαμβάνω, από εσάς θα εξαρτηθεί η συνέχεια.. ΄Ολες οι επιλογές είναι ανοιχτές. Επιλογή να αμφισβητείτε την ακεραιότητα μου όμως δεν θα επιτρέψω.

    « Ultima modifica: Venerdì, 9 Lug 2021, 20:10:13 da Γιώργος Κανδυλάκης » Loggato

    όσο ελαφρύτερα είναι, τόσο ψηλότερα πάνε

    μέτρα με μικρόμετρο, σημάδεψε με κιμωλία, κόψε με τσεκούρι...
    Γιώργος Κανδυλάκης
    Administrator
    *****
    Offline Offline

    Posts: 2.248



    « Risposta #51 il: Venerdì, 9 Lug 2021, 20:37:56 »

    Κύριε Γιώργο ο νόμος δεν γραφει  "στο ". Ούτε " σε ΕΝΑ" .
    Ο νομοθέτης θα μπορούσε να εκφραστεί έτσι αλλά δεν το έκανε.

    Παίζουμε με τις λέξεις?

    Γράφει "σε σωματείο". σωματείο = ενικός

    Δεν γράφει "στο", ούτε είπα ότι το κάνει. Προφανώς επιτρέπει κάποιος να είναι μέλος σε ένα σωματείο και αθλητής σε άλλο.

    Π.χ. αθλητής σε ένα μεγάλο σωματείο αλλά μέλος σε ένα μικρότερο τοπικό.

    Δεν αναφέρει όμως πουθενά πληθυντικό.

    Και επαναλαμβάνω την ισχύ του άρθρου του Αστικού Κώδικα. Δεν αναιρείται από τα παραπάνω.

    Συμφωνώ απόλυτα στην προτροπή για συμβούλευση νομικού.  Βέβαια, και αυτοί αρκετές φορές κρίνουν και τα παρουσιάζουν έτσι ή αλλιώς. Διαφορετικά θα ήταν από καιρό εξαφανισμένο επάγγελμα, αν όλα ήταν απλά και ξεκάθαρα  Wink



    Παράγραφος 4.”Οι εν ενεργεία διαιτητές, κριτές, .........ΜΠΟΡΟΥΝ να είναι μέλη αθλητικού σωματείου που καλλιεργεί τον ίδιο κλάδο άθλησης” .
    Αυτό δεν αθέμιτη αλλοίωση του αθλητικού ανταγωνισμού;

    Και επειδή παταμε κάλο κάθε φορά με το τι εστι αθέμιτη αλλοιώση αθλητικού ανταγωνισμού, αν κάνουμε ένα ερώτημα στην ΓΓΑ για το γεγονός ότι ο επί σειρά ετών πρωταθλητής Ελλάδος Λεονταρίτης ,στην μεγάλη κατηγορία των κατασκευαστών στα scale εχει κριτή τον μπαμπά του, λες η επιστολή να γράφει τίποτα για βαθμό συγγένειας και περι αθέμιτης αλλοίωσης αθλητικού ανταγωνισμού ή θα δούμε ζωγραφιά μόνο μια ανοιχτή παλάμη.

    Όχι, δεν γράφει. Και δεν είναι παράνομο, αρέσει δεν αρέσει.
    Αν είναι ηθικό ή σωστό? Στην κρίση του καθενός. Προφανώς καλύτερα να μην ήταν έτσι για να μην δίνονται λαβές για σχόλια όπως καλή ώρα. Αλλά, αν δεν κάνω λάθος, τότε πολλοί αγώνες σε αυτή την κατηγορία δεν θα γινόταν ελλείψει τρίτου κριτή.

    Και επειδή είχα την ευκαιρία στο παρελθόν να κρίνω μαζί με τον Α. Λεονταρίτη έχω ιδία άποψη για την ουδετερότητα και την ακεραιότητά του. Διαφορετικά πρώτος εγώ δεν θα δεχόμουνα να είμαι μέρος άδικης κρίσης.

    Όταν όμως είμαστε τρεις και ο κούκος, αναγκαζόμαστε να δεχτούμε και τέτοιες καταστάσεις. Η εναλλακτική, να το κλείσουμε το μαγαζί... Οπότε ναι, ας είναι ο πατέρας του κριτής. Έγινε κάποια ένσταση ποτέ επί τούτου? Δεν έχω ακούσει κάτι. Σχόλια ναι, αλλά Έλληνες είμαστε, το έχουμε στο αίμα μας.


    Ο Ελληνικός αερομοντελισμός έχει καταστραφεί. Και η ιστορία εχει βαρύνει συγκεκριμένους με αυτή την ευθύνη.

    Καθόλου δεν έχει καταστραφεί, μια χαρά είναι. γιατί ο μηδενισμός? Και μην ξεχνάμε, σε ένα καβγά ποτέ δεν βαρύνει η ευθύνη μόνο τη μία πλευρά...

    gkan
    Loggato

    όσο ελαφρύτερα είναι, τόσο ψηλότερα πάνε

    μέτρα με μικρόμετρο, σημάδεψε με κιμωλία, κόψε με τσεκούρι...
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Risposta #52 il: Sabato, 10 Lug 2021, 08:09:46 »

    Συμφωνώ απόλυτα στην προτροπή για συμβούλευση νομικού.  Βέβαια, και αυτοί αρκετές φορές κρίνουν και τα παρουσιάζουν έτσι ή αλλιώς. Διαφορετικά θα ήταν από καιρό εξαφανισμένο επάγγελμα, αν όλα ήταν απλά και ξεκάθαρα  Wink

    Δεν θέλω να προσβάλω κανένα δικηγόρο, αλλά είναι γνωστό ότι σε μία δίκη ο ένας από τους δύο δικαιώνεται.
    Loggato

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    Dell Gatto Grande
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 656


    when you see a bird walking, don't fly.


    « Risposta #53 il: Sabato, 10 Lug 2021, 14:17:39 »



    Παράγραφος 4.”Οι εν ενεργεία διαιτητές, κριτές, .........ΜΠΟΡΟΥΝ να είναι μέλη αθλητικού σωματείου που καλλιεργεί τον ίδιο κλάδο άθλησης” .
    Αυτό δεν αθέμιτη αλλοίωση του αθλητικού ανταγωνισμού;

    Και επειδή παταμε κάλο κάθε φορά με το τι εστι αθέμιτη αλλοιώση αθλητικού ανταγωνισμού, αν κάνουμε ένα ερώτημα στην ΓΓΑ για το γεγονός ότι ο επί σειρά ετών πρωταθλητής Ελλάδος Λεονταρίτης ,στην μεγάλη κατηγορία των κατασκευαστών στα scale εχει κριτή τον μπαμπά του, λες η επιστολή να γράφει τίποτα για βαθμό συγγένειας και περι αθέμιτης αλλοίωσης αθλητικού ανταγωνισμού ή θα δούμε ζωγραφιά μόνο μια ανοιχτή παλάμη.

    Όχι, δεν γράφει. Και δεν είναι παράνομο, αρέσει δεν αρέσει.
    Αν είναι ηθικό ή σωστό? Στην κρίση του καθενός. Προφανώς καλύτερα να μην ήταν έτσι για να μην δίνονται λαβές για σχόλια όπως καλή ώρα. Αλλά, αν δεν κάνω λάθος, τότε πολλοί αγώνες σε αυτή την κατηγορία δεν θα γινόταν ελλείψει τρίτου κριτή.

    Και επειδή είχα την ευκαιρία στο παρελθόν να κρίνω μαζί με τον Α. Λεονταρίτη έχω ιδία άποψη για την ουδετερότητα και την ακεραιότητά του. Διαφορετικά πρώτος εγώ δεν θα δεχόμουνα να είμαι μέρος άδικης κρίσης.

    Όταν όμως είμαστε τρεις και ο κούκος, αναγκαζόμαστε να δεχτούμε και τέτοιες καταστάσεις. Η εναλλακτική, να το κλείσουμε το μαγαζί... Οπότε ναι, ας είναι ο πατέρας του κριτής. Έγινε κάποια ένσταση ποτέ επί τούτου? Δεν έχω ακούσει κάτι. Σχόλια ναι, αλλά Έλληνες είμαστε, το έχουμε στο αίμα μας.


    Ο Ελληνικός αερομοντελισμός έχει καταστραφεί. Και η ιστορία εχει βαρύνει συγκεκριμένους με αυτή την ευθύνη.

    Καθόλου δεν έχει καταστραφεί, μια χαρά είναι. γιατί ο μηδενισμός? Και μην ξεχνάμε, σε ένα καβγά ποτέ δεν βαρύνει η ευθύνη μόνο τη μία πλευρά...

    gkan

    άκου άσφαλτος.  Grin Grin Grin

    Καταρχάς εγώ δεν σχολίασα την κριτική του Α. Λεονταρίτη. Όπως κρίνετε ο διαγωνιζόμενος καλό είναι να κρίνετε και ο κριτής από τους διαγωνιζόμενους αλλά οι βαθμολογίες είναι κρυφές για ένα περίεργο λόγο.

    Θα σας απαντήσω για το εάν έπρεπε να γίνουν όλοι αυτοί οι αγώνες , αν απαντήσετε στην ερώτηση μου περί συγγένειας πρώτου βαθμού πρωταθλητή επί σειρά ετών με τον κριτή ?( και για ολα τα ετη!)

    Παρακαλώ επιτρέψτε μου να μαντέψω την ελάχιστη απάντησή σας? (Απο τα λεγόμενα σας καταλαβαίνω ότι δε νιώθετε να είναι ηθικό ή σωστό ότι  ο κριτής Α. Λεονταρίτης να είναι μέλος σωματείου με ίδιο σκοπό / Πόσο μάλλον σαν κριτης να είναι και ο μπαμπάς του νικητή απο το ιδιο σωματειο κάθε χρονιά)

     

    Αν είναι ηθικό ή σωστό? Στην κρίση του καθενός. Προφανώς καλύτερα να μην ήταν έτσι για να μην δίνονται λαβές για σχόλια όπως καλή ώρα.

    Εάν είναι αυτή η απάντησή σας τότε η άποψή μου είναι συμφωνώ μαζί σας να μην είχαν γίνει αυτοί οι αγώνες.Και ΝΑΙ να το κλείσουμε το μαγαζι.



    p.s. αργοτερα περί της εγγραφής μελων .μετά το "άσφαλτος" ειναι για μπάνιο . Καλό! Grin
    Loggato

    Γιώργος Παπαγιάννης
    www.rcjet.gr 
    Proud Official Pilot of www.powerbox-systems.com
    Dell Gatto Grande
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 656


    when you see a bird walking, don't fly.


    « Risposta #54 il: Sabato, 10 Lug 2021, 23:00:45 »

    ......Προφανώς επιτρέπει κάποιος να είναι μέλος σε ένα σωματείο και αθλητής σε άλλο.



    Προφανώς δηλαδή ο νόμος αφαιρεί το δικαίωμα από τον αθλητή να είναι μέλος του σωματείου του;
    -Γεια σας πως πήγε ο αγώνας;
    -Χαιρόμαστε που χάσαμε από τους αθλητές του άλλου σωματείου γιατί είναι μέλη μας.

    Προφανώς δηλαδή ο νόμος σε ενα εικοσαμελές σωματείο αφαιρεί το συνταγματικό δικαίωμα στην άθληση ενός μέλους διότι εμμέσως πλην σαφώς απειλείται η ύπαρξη του σωματείου του;

    Προφανώς για το συνταγματικό δικαίωμα της ελευθερίας του συνεταιρίζεσθαι, ο νόμος σε ένα σωματείο δεσμεύει το συνταγματικό δικαίωμα στην άθληση 20 μελών ;

    realy?Huh??


    Παίζουμε με τις λέξεις?

    Γράφει "σε σωματείο". σωματείο = ενικός

    Όχι δεν παίζω με τις λέξεις αλλά θα αρχίσω να παίζω τώρα.

    "Παραγραφος1.  Δεν μπορεί να είναι μέλος αθλητικού σωματείου..................: α) Όποιος δεν έχει συμπληρώσει το δέκατο όγδοο (18ο) έτος της ηλικίας του."

    Με την λογική σας του "ενικού" συνεπάγεται ότι κάποιος μπορεί να εγγραφεί μόνο σε ΕΝΑ αθλητικό σωματείο στην Ελλάδα Εκπληξη ?
    Το νόημα ΔΕΝ ειναι σε ενικό Απορίες ;






    Άντε άλλο ένα παιχνίδι με λέξεις (ειμαι και υπο την επήρεια μοχίτο  )

    Δεν κάνω δεκτά τα έγγραφα της ΓΓΑ.
    Ο αθλητικός νόμος όχι μόνο δεν αναγνωρίζει την ιδιότητα "απλό μέλος" στα οποία αναφέρονται αυτά τα έγγραφα, προειδοποιεί ότι ΔΕΝ επιτρέπονται διακρίσεις .


    Τελικά κανένας δεν είναι άσφαλτος  Grin






     
    « Ultima modifica: Sabato, 10 Lug 2021, 23:24:35 da Dell Gatto Grande » Loggato

    Γιώργος Παπαγιάννης
    www.rcjet.gr 
    Proud Official Pilot of www.powerbox-systems.com
    Dell Gatto Grande
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 656


    when you see a bird walking, don't fly.


    « Risposta #55 il: Domenica, 11 Lug 2021, 10:48:27 »

    Επειδή το forum οδεύει προς καθολικό σαμποτάζ από την πρωινή βάρδια 5:00 -7:00 ,
    δεν θα χρονοτριβήσω άλλο και θα επιστήσω την προσοχή όλων σας στην παράγραφο 2 και 3 .

    Από τα λεγόμενα του αντιλόγου αποδείχτηκε ότι κάποιος επιτρέπεται να είναι μέλος και αθλητής μόνο σε διαφορετικά σωματεία ίδιου σκοπού.
    Η παράγραφος 3 ξεκάθαρα περιγράφει και το δικαίωμα των αθλητών να εγγράφονται ως μέλη και στο σωματείο το οποίο ανήκουν.

    "2. Καθένας που συγκεντρώνει τις νόμιμες προϋποθέσεις έχει το δικαίωμα να  εγγραφεί ως μέλος αθλητικού σωματείου.Για την εγγραφή απαιτείται αίτηση του  ενδιαφερομένου στο Διοικητικό Συμβούλιο.......
    3. Δεν απαιτείται η πρόταση της προηγούμενης παραγράφου προκειμένου περί  εγγραφής αθλητών στο σωματείο στο οποίο ανήκουν"

    Έτσι αποδεικνύεται ότι αθλητής μπορείς να είσαι σε σωματείο ,  μέλος μπορείς να είσαι σε όσα σωματεία θέλεις.




    Και επειδή εγώ δεν είμαι ο πρόεδρος της ΕΑΑ με την πολύχρονη εμπειρία ( κανένα ελαφρυντικό γιατί οι νόμοι που αναφέρω υπάρχουν πάνω από 20 χρόνια) ,

    να ενημερώσω ότι:

     και αθλητής μπορείς να είσαι σε όλα τα σωματεία της Ελλάδος.
    Και για να μην κατέβει κάποιος σε αγώνα και πει ότι εκπροσωπεί περισσότερα από ένα σωματεία, (δικαίωμα του π.χ. για συναισθηματικούς λογούς )υπάρχει η ομοσπονδία να ελέγχει την έκδοση της αθλητικής ταυτότητας που του επιτρέπει να παίρνει μέρος σε αγώνες.


    gone to fly / cat over + out
    Loggato

    Γιώργος Παπαγιάννης
    www.rcjet.gr 
    Proud Official Pilot of www.powerbox-systems.com
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Risposta #56 il: Domenica, 11 Lug 2021, 11:25:10 »

    Συγνώμη, αλλά δεν μπορώ ακόμα να καταλάβω πως βγάζετε αυτά τα συμπεράσματα.

    Και έχω πάει και νηπιαγωγείο και σε επτατάξιο γυμνάσιο. Αμ πως!

    Οι νόμοι έχουν αλληλεπίδραση. Χρειάζεται σφαιρική γνώση για να πεις ότι αυτό είναι σωστό και αυτό όχι.

    Γιατί επιμένετε να αγνοείτε αυτά που ορίζει ο Αστικός Κώδικας

    Αγαπητοί φίλοι, αν έχετε μείνει με την απορία ποιός λέει τα σωστά και ποιός όχι, σας προτρέπω να αποτανθείτε στο σωματείο σας για μία επι πλέον απάντηση.


    Επισημαίνω το μεγάλο σφάλμα να παραλείψετε από τα γραπτά σας αυτό που παραθέτετε στην συνέχεια ως αποτύπωμα του νόμου, που λέει ότι ο αθλητής μπορεί να γραφτεί ως μέλος στο σωματείο του, αλλά θέτει προύποθέσεις επιδόσεων/νίκης  στους διάφορους αγώνες. Οχι έτσι απλά.
    Loggato

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    MOGOLOS
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 640



    « Risposta #57 il: Domenica, 11 Lug 2021, 12:34:25 »

    Νομίζω πως τα πράγματα είναι απλά.
    Μέλος μπορώ να είμαι σε όσα σωματεία θέλω.
    Ως αθλητής όμως μπορώ να εκπροσωπώ μόνο ένα.
    Loggato

    Γιατί εαν δεν εχει πολυβόλα δεν πετάει
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Risposta #58 il: Domenica, 11 Lug 2021, 13:36:54 »

    Νομίζω πως τα πράγματα είναι απλά.
    Μέλος μπορώ να είμαι σε όσα σωματεία θέλω.
    Ως αθλητής όμως μπορώ να εκπροσωπώ μόνο ένα.

    Αγαπητέ φίλε Γιάννη,

    μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα. Αν μου έχεις έστω και μία μικρή εμπιστοσύνη άκουσέ με.
    Σίγουρα ως αθλητής ενός αεραθλήματος μπορείς να εκπροσωπείς μόνο ενα σωματείο.
    Ως αθλητής άλλου αεραθλήματος, που δεν καλλιεργεί το πρώτο, μπορείς να εκπροσωπείς άλλο σωματείο που το καλλιεργεί
    Μέλος δεν μπορείς να είσαι σε περισσότερα του ενός σωματεία που καλλιεργούν το ίδιο άθλημα.

    Συμπέρασμα: μπορείς να είσαι μέλος στην Ενωση Αερομοντελιστών και αθλητής του αερομοντελισμού στο ίδιο σωματείο,
    και μέλος σε ένα σωματείο αλεξιοπτωτιστών και αθλητής αλεξιπτωτισμού στο ίδιο σωματείο.

    Αλλά έχω την απορία γιατί σε ενδιαφέρουν εσένα αυτά αφού δεν έχεις σχέση με τον αθλητικό αερομοντελισμό και δεν είσαι υποχρεωμένος να ακολουθείς τον αθλητικό νόμο;
    « Ultima modifica: Domenica, 11 Lug 2021, 14:08:44 da Γιάννης Κωνσταντακάτος » Loggato

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    MOGOLOS
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 640



    « Risposta #59 il: Domenica, 11 Lug 2021, 17:09:15 »

    1. Την πιθανότητα δηλαδή να ήθελα να είμαι αθλητής δεν την χωρά ο νου σου?
    2. Το να ενδιαφερόμαστε για τα κοινά νομίζω πως είναι υποχρέωση όλων.
    3. Δεν ξέρω τα νομικά, αλλά διαβάζω δύο αντίθετες ερμηνείες για τον ίδιο νόμο, και αυτό που έγραψα μου φαίνεται η λογικότερη. Ευχαριστώ για την διευκρίνηση
    Loggato

    Γιατί εαν δεν εχει πολυβόλα δεν πετάει
    Pagine: 1 2 3 [4] 5     Vai Su
    Stampa
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αερομοντελλισμός στο Aeromodelling GR  |  Aeromodelling GR - γενικές συζητήσεις (Moderatore: ArgyrisGiannetakis)  |  Topic: Μέλος σε περισσότερα σωματεία κοινού σκοπού?
    Salta a:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    Traduzione Italiana a cura di SMItalia

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Valido! CSS Valido!
    Pagina creata in 0.039 secondi con 25 queries.