Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.508 Posts in 12.387 Topics da 6.239 Utenti / Ultimo Utente: Νικ.
Benvenuto, Visitatore. Per favore, effettua il login o registrati.
Hai perso la tua email di attivazione?
Venerdì, 17 Mag 2024, 15:18:14

Login con username, password e lunghezza della sessione
Ricerca:     Ricerca Avanzata
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Benvenuto, Visitatore. Per favore, effettua il login o registrati.
Hai perso la tua email di attivazione?
Venerdì, 17 Mag 2024, 15:18:14

Login con username, password e lunghezza della sessione
    Soggetti recenti
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Utenti
    Utenti Totali: 6239
    Ultimo utente: Νικ.
    Statistiche
    Posts Totali: 304508
    Topics Totali: 12387
    Online Oggi: 44
    Presenze Massime Online: 959
    (Domenica, 18 Ott 2020, 16:30:52)
    Utenti Online
    Utenti: 4
    Visitatori: 32
    Totale: 36
    Selezione di tema

    Pagine: [1] 2 3 4     Vai Giù
    Stampa
    Autore Topic: Thunder Tiger + Ελλαδα  (Letto 24022 volte)
    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.113


    « il: Martedì, 22 Mag 2007, 12:29:17 »

    Με τον ελάχιστο χρόνο που ασχολούμαι ή προσπαθώ τέλος πάντων να ασχοληθώ με τον αερομοντελισμό κατάλαβα κάτι που με στεναχώρησε αφάνταστα .

    Ο λόγος είναι για τα προϊόντα - ανταλλακτικά της Thunder Tiger στην Ελλάδα , ενώ μιλάμε για "υποδιεστερα" απο άλλον εταιρειών. Αλλά πάντα  για κάποιον μυστηριώδη τρόπω είναι ακριβότερα απο αλλά καλλίτερα όπως πχ Kyosho Ειχα το Calmato ειδα και το Easy Trainer και όμως ειναι ακριβότερο το Easy Trainer ενώ έξω ακριβότερο ειναι το Kyosho Καθώς Ελλάδα εχει 140 το 40αρι Easy Trainer .

    http://shop.lindinger.at/product_info.php?cPath=1130_1138&products_id=63967   http://shop.lindinger.at/product_info.php?cPath=1130_1138&products_id=65814.

    O 46αρης Thunder Tiger pro 46 εχει 120 ευρω ενω ο OS MAX 46 ax 112 € και ο 55 ΑΧ 125 € αλλα ο TT pro 46 είναι καλλίτερος όποτε ο Έλληνας τον πληρώνει ακριβότερα ενω εξω

    http://www2.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXKF97&P=
    http://www2.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXFMD5&P=

    Με αυτά και με αυτα μπορώ να πω οτι για κάποιο λογο στην Ελλάδα τα Thunder Tiger προϊόντα είναι υπερτιμολογημένα Sad

    Θα έλεγα παλι μαγαζιά κτλ κτλ αλλά τα ιδια μαγαζιά τοτε πως τα προϊόντα απο άλλες εταιρείες τα έχουν σε λογικότερες τιμες ?

    Σε καμία περίπτωση δεν έχουν τιμές όπως Αμερική κτλ κτλ Sad αλλά τουλάχιστον βλέπεις οτι αγοράζεις 200 κάτι που κάνει 160 και οχι 210 κάτι που κάνει 110 .

    Μήπως ξερει κανείς τι φτεει παρακαλώ να απαντήσουν και τα μαγαζιά γιατί είναι κρίμα να τα άκουνε αυτά ακόμα και όταν δεν φταινε .

    Ευχαριστώ
    « Ultima modifica: Domenica, 27 Mag 2007, 11:50:36 da mrkaza » Loggato

    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.113


    « Risposta #1 il: Mercoledì, 23 Mag 2007, 00:10:31 »

    Μα κανεις ? Sad
    Loggato

    dapan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 814



    « Risposta #2 il: Mercoledì, 23 Mag 2007, 00:31:05 »

    Καλησπέρα.
    το θέμα είναι μη κάνουν και αυτούς που αποκαλείς φθηνότερους ακριβούς.....
    μη τους βάζεις τέτοιες ιδέες.... δεν το χουν σε τπτ να το πράξουν...

    dapan
    Loggato

    Όποιος μαθαίνει από τα λάθη του είναι έξυπνος,
    όποιος μαθαινει από τα λάθη των άλλων είναι σοφός
    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.113


    « Risposta #3 il: Mercoledì, 23 Mag 2007, 02:36:24 »

    Προσπαθώ να βγάλω μια άκρη Sad ίσως όταν ξεκίνησες να προσπαθούσες  και εσύ και πόλοι άλλοι , αλλά στο τέλος να απογοητεύτηκες - τα παράτησες καθώς αντι το κουβάρι να ξεμπλεκόταν  άρχισε να μπλέκεται περισσότερο.

    Εγώ είμαι ακόμα στην αρχή του ταξιδιού οπότε δεν εχω ακόμα βαρεθεί να προσπαθώ να καταλάβω - μάθω τι στο καλό γίνεται  angel

    Ίσως σε λίγο καιρό να βαρεθώ ή απλά να ανακαλύψω την αλήθεια και να είναι τόσο πικρή όπου σαν Έλληνας θα σωπάσω για πάντα γιατί θα ντρέπομαι για αυτήν  Ντροπή Ντροπή Ντροπή Ντροπή Ντροπή
    « Ultima modifica: Domenica, 27 Mag 2007, 11:51:25 da mrkaza » Loggato

    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Risposta #4 il: Mercoledì, 23 Mag 2007, 07:45:25 »

    Το θέμα εμπόριο είναι περίπλοκο. Μπορεί να δει κανείς και στο εξωτερικό διαφορές ανά κράτος.

    Πολλοί παράγοντες παίζουν ρόλο ένας από τους κυριότερους είναι από που γίνεται η εισαγωγή. Μπορεί κάποιος να μην εισάγει κατευθείαν από την χώρα παραγωγής αλλά από αντιπρόσωπο στην Ευρώπη που πιθανόν να εξασφαλίζει καλύτερη επάρκεια σε ανταλλακτικά.

    Επίσης δεν μπορούμε να μιλάμε συγκριτικά λαμβάνοντας υπ' όψιν μόνο ένα ή δύο προϊόντα με μεγαλύτερη κυκλοφορία. Μπορεί μια εταιρεία ή κατάστημα να ρίξει την τιμή επιλεκτικά σε κάποια προϊόντα για λόγους marketing. Βέβαια ο τελικός αποδέκτης (ο αερομοντελιστής) μπορεί να ωφεληθεί από αυτές τις κινήσεις.

    Οπωσδήποτε αν κάποιος εισαγωγέας ή κατάστημα καταφέρει να ρίξει σταθερά (όχι σε προσφορά) τις τιμές σε ανταγωνιστικά προϊόντα θα βρει και την ανάλογη ανταπόκριση στην αγορά γιατί μια από τις πιο καθοριστικές παραμέτρους στην αγορά είναι η σχέση value for money.
    Loggato

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    ΚΥΡΝΙΚ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.938


    « Risposta #5 il: Mercoledì, 23 Mag 2007, 11:35:42 »

    Πριν από όχι και πολύ καιρό ζήτησα ένα σέρβο (αξίας κάτω των 40 € από το εξωτερικό) από γνωστό μου αναπτυσσόμενο έλληνα τότε μοντελιστή - καταστηματάρχη. Ο σκοπός μου ήταν όπως ήταν φυσικό να ενισχύσω τον (Αθηναίο ?) έλληνα αναπτυσσόμενο μαγαζάτορα.
    Η ηλιθιότητα η δικιά μου ήταν να μην τον ρωτήσω πόσο κοστίζει και όπως ήταν φυσικό το πλήρωσα ακριβά (60 €,  ήτοι +50%).
    Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μου είπε "........η τιμή για Ελλάδα είναι πολύ καλή ......και σιγά να μην ψάχνω τις τιμές που έχουν στο εξωτερικό......."

    Ο καθένας λειτουργεί όπως αισθάνεται. Που να του ζητούσα πίστωση ή κανένα δάνειο ........
    Loggato
    fanis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Posts: 249



    « Risposta #6 il: Mercoledì, 23 Mag 2007, 11:39:33 »

    Καλημερα και απο μενα .θελω απλα να πω οτι δεν ειναι σωστο να συγκρινουμε τιμες Αμερικης με τις δικες γιατι ειναι θεμα πολιτειας και καταναλωσης .οσοι μοντελιστες ειμαστε στην Ελλαδα ειναι αυτοι σε μια μικρη πολη τους ,πως λοιπον μπορουμε να ειμαστε ιδιοι ασε που ο μοντελισμος σε αυτους εχει κλεισει δεκαετιες ενω εδω μερικα χρονια .εχω παει σε αγωνες αυτοκινητων (απο το 89 τρεχω με πολλες διακρισεις και ημουν στο διοικητικο στην ενωση μοντελιστων Ελλαδος ) σε αρκετες χωρες ........ειμαστε μακραν πισω σε πολλα πραγματα πως να μην ειμαστε πισω και στις τιμες  .εγω εχω ενα μαγαζι στο ρεθυμνο με λιγους  μοντελιστες προσεχω οι τιμες να ειναι προσιτες οπου μπορω ,δεν τις βαζω φυσικα στο ιντερνετ γιατι μπορει να προκαλεσουν (μα δεν θελω κιολας ,δεν ειναι ο σκοπος μου τοσο  το χρημα αλλα η εξελιξη του θεματος στον τοπο μου ).σας πληροφορω με τπτ δεν μπορουμε να φτασουμε τις τιμες τους οτι και να κανουμε .......ειναι πολλα στη μεση που δεν εξαρτονται απο εμας αλλα απο την εφορεια ,τους μισθους  κ.λ.π. .πιστευω οτι οσο προχωραμε στο μοντελισμο τοσο θα καλυτερευουν τα πραγματα και θα κατεβαινουν οι τιμες .
    Loggato
    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.113


    « Risposta #7 il: Mercoledì, 23 Mag 2007, 11:58:19 »

    Παιδια μην ξεφευγουμε αν θελουμε να κραξουμε τα μαγαζια γενικοτερα υπαρχη αλλο Topic εδω το θεμα ειναι ποιο ιδικό οτι ακομα και δεχομενος το +50 % σαν λογικη τιμη οπου παιζει στην πλειοψηφία  τον προϊόντων στα προιοντα της Thunder Tiger ειναι 200-300% .
    Loggato

    Johnnie Red
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 662



    « Risposta #8 il: Mercoledì, 23 Mag 2007, 13:37:47 »

    Παιδια μην ξεφευγουμε αν θελουμε να κραξουμε τα μαγαζια γενικοτερα υπαρχη αλλο Topic εδω το θεμα ειναι ποιο ιδικό οτι ακομα και δεχομενος το +50 % σαν λογικη τιμη οπου παιζει στην πλειοψηφία  τον προϊόντων στα προιοντα της Thunder Tiger ειναι 200-300% .

    Hey mrkaza,

    Αγαπητέ φίλε Καζα..., τα πράγματα είναι απλά.....Ο καθένας έχει τον τρόπο του ώς προς την διαχείρηση των κεφαλαίων του.....Υπάρχει το αμερικάνικο ρητό που λέει: "When money talks...bullshit walks"......Ασφαλώς οι έμποροι το έχουν καταλάβει καλά το θέμα...και έχουν καλά ανακλαστικά...(πολλοί έχουν προσαρμόσει τις τιμές τους με τις τιμές εξωτερικού - βλέπε Κουτσός, Hobby Box και άλλοι....) Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που δεν αντιδρούν ακόμη....θα αντιδράσουν όμως γιατί αλλιώς τους περιμμένει το "φαλιμέντο" στην γωνία.....
    Τώρα για το γιατί που ρωτάς.....Τα πράγματα στην ελλάδα έχουν ως εξής....Η Ελλάδα είναι μικρή αγορά, με μεγάλα μεταφορικά κόστη και υψηλά χρηματοοικονομικά κόστη.....αποτέλεσμα....ψηλότερη τιμή απο χέρι....
    Άσε πια και τα εργοστάσια....δεν υπολογίζουν την Ελλαδίτσα καθόλου....μας έχουν σαν τριτοκοσμικούς....παρόλο που απο εδώ βγάζουν τα περισσότερα κέρδη και αυτοί σε ποσοστό επι της τιμής....Φαύλος κύκλος.....Μην το ψάχνεις παραπάνω Καζα....Παίρνε απο όπου σε συμφέρει και τελείωσε το ζήτημα....(πρέπει να λαμβάνεις υπ'όψην σου όμως πάντα και το ενδεχόμενο του ρίσκου)..
    Καλές πτήσεις
    Τρύφωνας
    Loggato

    What goes up must come down...

    www.petame.gr
    HarisH
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Posts: 239



    WWW
    « Risposta #9 il: Mercoledì, 23 Mag 2007, 13:46:32 »

    Πάντως όσον αφορά τη Thunder Tiger + Hitec που είναι ο ίδιος αντιπρόσωπος πάνω από 3 διαφορετικοι έμποροι μου έχουν πει το ίδιο πράγμα.

    Αγοράζουν χονδρική στις τιμές λιανικής του εξωτερικού......ο νοών νοείτω.

    Στα συν της αντιπροσωπείας (όπως συμπλήρωσαν) επάρκεια ανταλακτικών και στοκ.

    Προσωπικά hitec servo που με ενδιαφέρουν ψάχνω απο το εξωτερικό, λόγω μεγέθους τα μεταφορικά είναι λιγα και η διαφορά στην τιμή έτσι και αλλίως μεγάλη.
    Α! και δεν μιλάω για Αμερική ΠΑΝΤΑ από οι συγκρίσεις και οι αγορές μου είναι με την υπόλοιπη Ευρώπη που δεν υπάρχει θέμα τελωνείου.


    Loggato

    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.113


    « Risposta #10 il: Mercoledì, 23 Mag 2007, 16:48:29 »

    Πάντως όσον αφορά τη Thunder Tiger + Hitec που είναι ο ίδιος αντιπρόσωπος πάνω από 3 διαφορετικοι έμποροι μου έχουν πει το ίδιο πράγμα.

    Αγοράζουν χονδρική στις τιμές λιανικής του εξωτερικού......ο νοών νοείτω.

    Στα συν της αντιπροσωπείας (όπως συμπλήρωσαν) επάρκεια ανταλακτικών και στοκ.


    OMG Αυτό θα πει Ταχτική...  μπορώ να εχω Πολλά  εύρο κεφάλαιο να κάθετε σε ανταλλακτικά δεν σας υποχρεώνω να πάρετε πολλά μπορείτε πάρετε και μόνο ενα αν δεν χρειάζεστε παραπάνω , λογικά αν δουλεύει όπως οι εταιρείες στα PC παράδοση στο μαγαζί όποτε ο μοναδικός υπάλληλος - Ιδιοκτήτης  του καταστήματος δεν φεύγει απο το μαγαζί κτλ κτλ . Με αλλά λόγια σας κρατάω απο τα @@ και κάνω οτι θελω Sad Ελλάδα κλασική Ελλάδα Sad .

    Αυτα σε συνδυασμό με την απάντηση σε μια ερωτήσει που ειχα κάνει σε καταστιμα του εξωτερικού για να φέρω πράγματα σε χονδρική (βασικά να κόψω τιμολόγιο ήθελα σε ενα φίλο για έξοδα Cheesy ) ηταν ελάχιστη κατανάλωση 2000 εύρο το μηνα σε μια παραγγελιά των 2000 ευρω .

    αα και καθώς  εδώ ειναι Ελλάδα απο Thunder Tiger δεν θα μπορεί να φέρει κανείς (θα σε στέλνουν στην εδω  !@$##^%&#$$@ σωστα ?

    Σταματάω εδώ γιατί αυτό είναι κατάντια και δεν το δέχομαι σαν έλληνας όποτε δεν θελω να το σκαλίζω ακριβώς για τον ιδιο λογο που ειμαι εναντίον των στρουμφ που κάνουν #%$#^%& σημερα και μας κάνουν ρεζίλη διεθνώς Sad .

    Αν και ενα διεθνές ρεζίλη για της τιμες κτλ κτλ ισως να ανάγκαζε την Thunder Tiger (Κινας ) να αλλάξει ταχτική και να πάρει καμια αντιπροσωπεία απο κάποιους λογο δυσφημήσεις που εγινε στην εταιρεία τους λογο του απαράδεχτου τροπου που δουλεύει Χαμόγελο βρε λες να κάνουμε κανένα Post ΕΞΩ Huh να γίνει πανικός και αλλα πράγματα που δεν τα λεω είναι βρισιές Tongue
    « Ultima modifica: Domenica, 27 Mag 2007, 12:03:51 da mrkaza » Loggato

    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.113


    « Risposta #11 il: Mercoledì, 23 Mag 2007, 16:55:49 »

    @ Τρύφωνα δεν ήθελα πολλά πράγματα και είπα να παω σε ενα Ελληνικό μαγαζί ενα Tale case ήθελα και μου είπαν 10-16 Ευρω απο 5 $ που εχει .

    Είναι δυνατών για ενα Tale case να πρέπει να ψωνίσεις απο εξω ? Ειλικρινά προτιμώ να τα δώσω στα ΕΛΤΑ και να μου παει 20  παρα σε κάποιον που μου δίνει 16 εύρο κάτι που κάνει 5 $ θα γλιτώσω και τι βενζίνη μέχρι το μαγαζί δεν είναι θέμα κόστους μόνο αλλά του οτι δεν θέλω να νιώθω ηλίθιος
    « Ultima modifica: Domenica, 27 Mag 2007, 12:06:08 da mrkaza » Loggato

    v_tolias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.358



    « Risposta #12 il: Mercoledì, 23 Mag 2007, 16:58:39 »

    Στα συν της αντιπροσωπείας (όπως συμπλήρωσαν) επάρκεια ανταλακτικών και στοκ.
    Μην το λες!!
    Πριν εναμιση χρονο εψαχνα κεραια για εναν hitec πομπο και δεν ειχαν ουτε στην αντιπροσωπια!!
    Τελικα βρηκα κεραια ιδιου μεγεθους και εκανα πατεντα για να προσαρμοστει....
    Η ευρωπη ειναι σαφως φθηνοτερη οταν αγοραζεις ακριβα μικροπραγματα,π.χ. σερβο,δεκτες,μηχανες μικρες κ.τ.λ.
    Loggato

    Κανένα δεν έμεινε εκέι πάνω...
    Johnnie Red
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 662



    « Risposta #13 il: Mercoledì, 23 Mag 2007, 17:01:16 »

    @ Τρυφωνα δεν ηθελα πολλα πραγματα και ειπα να παω σε ενα Ελληνικό μαγαζί ενα Tale case ηθελα και μου ειπαν 10-16 Ευρω απο 5 $ που εχει .

    Ειναι δυνατων για ενα Tale case να πρεπει να ψωνισεις απο εξω ? Ειλικρινά προτιμώ να τα δώσω στα ΕΛΤΑ και να μου παει 20  παρα σε καποιον που μου δινει 16 ευρω κατι που κανει 5 $ θα γλιτώσω και τι βενζίνη μεχρι το μαγαζί δεν ειναι θεμα κοστους μονο αλλα του οτι δεν θελω να νιώθω ηλίθιος




    Εχεις Δίκιο! Thumbs up
    Loggato

    What goes up must come down...

    www.petame.gr
    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.113


    « Risposta #14 il: Venerdì, 25 Mag 2007, 10:58:53 »

    Update Βρέθηκε και 9 € αλλα σε HT απο Χρηστο Γιατρακο Χαμόγελο

    Παλι ομως σαν Χωρα Sad Sad http://www.helikraft.com/Thunder+Tiger/All+Items/Thunder+Tiger/PV0027/Tail+case+%28PV0027%29.html
    Loggato

    Pagine: [1] 2 3 4     Vai Su
    Stampa
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Η αγορά αερομοντελλιστικού υλικού  |  Ο Ελληνας αερομοντελλιστής και η αγορά υλικών (Moderatore: Serafim)  |  Topic: Thunder Tiger + Ελλαδα
    Salta a:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    Traduzione Italiana a cura di SMItalia

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Valido! CSS Valido!
    Pagina creata in 0.025 secondi con 24 queries.