Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.506 Messages dans 12.387 Fils de discussion par 6.239 Membres / Dernier membre: Νικ.
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Vendredi, 17 Mai 2024, 06:03:44

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
Rechercher:     avancée
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Bienvenue, Invité. Veuillez vous connecter ou vous inscrire.
Avez-vous perdu votre courriel d'activation?
Vendredi, 17 Mai 2024, 06:03:44

Connexion avec identifiant, mot de passe et durée de la session
    Matières récentes
    [Aujourd'hui à 01:44]

    [Hier à 11:35]

    par snoopy
    [Lundi, 13 Mai 2024, 08:35:43]

    [Dimanche, 12 Mai 2024, 14:53:18]

    [Samedi, 11 Mai 2024, 20:08:18]

    [Vendredi, 10 Mai 2024, 23:15:04]

    [Vendredi, 10 Mai 2024, 17:13:22]

    [Jeudi, 9 Mai 2024, 15:30:01]

    [Lundi, 6 Mai 2024, 01:30:30]

    [Dimanche, 5 Mai 2024, 14:26:40]

    [Vendredi, 3 Mai 2024, 20:02:54]

    [Mercredi, 1 Mai 2024, 09:15:28]

    [Vendredi, 26 Avril 2024, 12:30:31]

    [Mercredi, 24 Avril 2024, 19:34:42]

    [Lundi, 22 Avril 2024, 23:33:41]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Membres
    Total des membres: 6239
    Dernier: Νικ.
    Stats
    Total des messages: 304506
    Total des fils de discussion: 12387
    En ligne aujourd'hui: 44
    Jamais en ligne: 959
    (Dimanche, 18 Oct. 2020, 16:30:52)
    Membres en ligne
    Membres: 1
    Invités: 31
    Total: 32
    Choix de thème

    Pages: 1 ... 20 21 22 [23]     Bas de page
    Imprimer
    Auteur Fil de discussion: e-sky CP-Belt..No 2  (Lu 67257 fois)
    j0e
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 355



    « Répondre #330 le: Lundi, 27 Juin 2011, 23:44:16 »

    γεια σασ και απο μενα.εχω ενα belt cp1 με γυρο hk401b kai servo corona digital ds-919mg.to προβλημα που εχω ειναι οτι οταν δωσω ελαχιστο ραντερ για να διωρθωσω την ουρα σε χοβερ,ενω την ακουει την κινιση μολισ αφηνω το στικ τησ τ/κ η ουρα ξαναγυριζει στην αρχικη τησ θεση,ενω σε πιο αποτομεσ κινησεισ του ραντερ η ουρα μενει οπου αφησεισ το στικ τησ τ/κ.αυτο οπωσ σασ ειπα συμβαινει μονο οταν μου φευγει λιγο η ουρα και προσπαθω να την κρατησω με μικρεσ και απαλεσ κινησεισ του ραντερ.ειναι προβλημα γυρο,σερβο η και τα δυο?η ειναι φυσιολογικο που δεν το νομιζω.ελπιζω παιδια να εγινα κατανοητοσ?δειτε και ενα διντεακι στο 1,37 το κανει αν μπορειτε να το καταλαβετε?

    ευχαριστω εκ των προτερων.Νικος

    Κοιτά μήπως έχεις ανάποδα τα blade grips στην ουρα.
    Journalisée
    Nikos 3D
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 140


    « Répondre #331 le: Mardi, 28 Juin 2011, 01:33:11 »

    οχι ειναι σωστα.μαλλον το γυρο του κινεζου μας το παιζει κινεζος. Grin
    Journalisée

    cessna206t-r3d τελος-flip 3d-u can do 60-breeze es
    Nikos 3D
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 140


    « Répondre #332 le: Mardi, 28 Juin 2011, 16:38:45 »

    τελικα εφταιγε το γυρο.μολισ εβαλα τησ esky δουλευε καλα,αλλα και το γυρο αυτο ειναι...βασικα εχω βρει το align gp780 σε καλη τιμη  απο το 401 αξιζει η εχετε να μου προτεινετε κατι αναλογο?ευχαριστω για την καθε βοηθεια
    Journalisée

    cessna206t-r3d τελος-flip 3d-u can do 60-breeze es
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 6.280


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Répondre #333 le: Mardi, 28 Juin 2011, 17:19:21 »

    Βάλε της align να ησυχάσεις!!!  Thumbs up  Thumbs up
    Journalisée
    Nikos 3D
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 140


    « Répondre #334 le: Mardi, 28 Juin 2011, 17:27:08 »

    ευχαριστω για την βοηθεια κυριε μαρκο Στριφογύρισμα ματιών
    Journalisée

    cessna206t-r3d τελος-flip 3d-u can do 60-breeze es
    sotiris N
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 33


    « Répondre #335 le: Dimanche, 29 Sept. 2013, 21:16:17 »

    Καλησπερα φιλοι, μετα απο ενα διαστημα μακρια απο τον χωρο του μοντελισμου λογω κρισης  Θυμός επανέρχομαι να σας ζαλισω με  πολλες ερωτησεις. ελπιζω να υπαρχουν ακομη belt στην συλογη καποιων και να μπορουν να βοηθήσουν ακόμη, λοιπόν να μη γράφω πολλα, θελω αν ειναι δυνατον καποιος να γραψει το μηκος ολων τοω ντιζων απο το beltακι, οχι αυτο που εχει στο manual αλλα απο ενα στημενο ετοιμο για πτηση διοτι το μηκος που αναγραφεται στο manual ειναι μάλλον για το γαμο του καραγκιοζη. θερμη παρακληση για την βοηθεια σας παρακαλω ωστε να ξαναμπω δειλά δειλά παλι στον υπεροχο κοσμο σας.
    Journalisée
    Skynet
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 663



    « Répondre #336 le: Lundi, 30 Sept. 2013, 15:13:37 »

    Καλησπερα φιλοι, μετα απο ενα διαστημα μακρια απο τον χωρο του μοντελισμου λογω κρισης  Θυμός επανέρχομαι να σας ζαλισω με  πολλες ερωτησεις. ελπιζω να υπαρχουν ακομη belt στην συλογη καποιων και να μπορουν να βοηθήσουν ακόμη, λοιπόν να μη γράφω πολλα, θελω αν ειναι δυνατον καποιος να γραψει το μηκος ολων τοω ντιζων απο το beltακι, οχι αυτο που εχει στο manual αλλα απο ενα στημενο ετοιμο για πτηση διοτι το μηκος που αναγραφεται στο manual ειναι μάλλον για το γαμο του καραγκιοζη. θερμη παρακληση για την βοηθεια σας παρακαλω ωστε να ξαναμπω δειλά δειλά παλι στον υπεροχο κοσμο σας.

    Καλησπέρα,
    μάλλον δεν κάνεις την σωστή ερώτηση.
    Τα μήκη σου χρειάζονται σε γενικές γραμμές και στη συνέχεια τα ρυθμίζεις ακριβώς πάνω στο ελικόπτερό σου, αν ξέρεις τη διαδικασία που έχει να κάνει με sub trim και καθετότητες στα servo horns, ψαλίδια στο swashplate και μοίρες στα blades. Διάβασε λοιπόν τους σχετικούς οδηγούς στησίματος του belt που θα βρείς σε αυτό ή σε συγγενικά φόρουμ και έλα ξανά με διαφορετική ερώτηση. (νομίζω , αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη - όχι απαραίτητα η σωστή και μονδική)
    Journalisée

    Τα ελικόπτερα είναι σαν τις ταινίες τρόμου. Ξέρεις ότι κάτι κακό θα συμβεί, απλά δεν ξέρεις το πότε.

    Skype --> mastroxalastis   (Συνήθως όταν είμαι στο Skype, μαστορεύω στον πάγκο)
    Stavroforos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 93


    Ή σε πετάν ή τα πετάς


    « Répondre #337 le: Lundi, 30 Sept. 2013, 15:16:52 »

    Για να μη σκας με μήκη ντιζων  μπορείς να δεις εδώ http://m.rc.runryder.com/helicopter/t400512p1/
    Αν δε θες να διαβάσεις όλη την ενότητα δες κι αποθήκευσε μόνο τις φωτο  προσπαθώντας   να  κάνεις το ίδιο.  Μου χρησίμευσε  εμένα στο παρελθόν
    Journalisée

    Lama V-3  angel
    Belt Cp V-1
    Mini Titan E-325
    T-Rex 250 pro dfc  devil angel
    Spitfire GP 0.25
    Piper Cub EP (Αγνώστων στοιχείων)
    Gws Tiger Moth 400
    E-flite Piper L-4 Grasshopper 250
    Multiplex fox


    Καλαααά.............μά πίσω έχει το heli την ουρά...........
    sotiris N
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 33


    « Répondre #338 le: Lundi, 30 Sept. 2013, 15:48:37 »


    Καλησπέρα,
    μάλλον δεν κάνεις την σωστή ερώτηση.
    Τα μήκη σου χρειάζονται σε γενικές γραμμές και στη συνέχεια τα ρυθμίζεις ακριβώς πάνω στο ελικόπτερό σου, αν ξέρεις τη διαδικασία που έχει να κάνει με sub trim και καθετότητες στα servo horns, ψαλίδια στο swashplate και μοίρες στα blades. Διάβασε λοιπόν τους σχετικούς οδηγούς στησίματος του belt που θα βρείς σε αυτό ή σε συγγενικά φόρουμ και έλα ξανά με διαφορετική ερώτηση. (νομίζω , αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη - όχι απαραίτητα η σωστή και μονδική)


    Καλησπερα, ισως εχεις δικιο. Να σου πω μονο οτι ξεκινησα να φτιαχνω μοίρες βαζοντας καθετα τα horn στα servo, στην συνεχεια εφτιαξα τις ντιζες στα μηκη
    που δινει το manual,  και ακολουθως  βιδωνα ισοποσα τα τρεια ντιζακια ωστε να πετυχω -3,5 μοιρες με κλειστο το throtτle.
    αυτο το επανελαβα οσεσ φορες χρειαστηκε, βαζοντας ομως -3,5 μοιρες και το στικ κατω στο 50% του throttle εχω -7 με 8 και 100% throttle εχω -13.
     τα εχω χασει τελειως και δεν ξερω που παταω. σερβο ειναι μαμισια και τηλεκατευθηνση futaba 7ch 2,4. σιγουρα παω βαση των οσων εχω διαβασει εδω μεσα
    αλλα δεν μου βγενει με τιποτα καπου τα σκ@@@@ω και δεν ξερω που, αν υπαρχει καποιος με υπομονη διοτι περα της ασχετοσύνης με το ολο θεμα
     ειναι και στην μεση η δουλεία ολων και σιγουρα θελουμε πολυ χρονο.
    ευχαριστω εκ των προτέρων.
    Journalisée
    Skynet
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 663



    « Répondre #339 le: Lundi, 30 Sept. 2013, 17:25:38 »

    Καλησπερα, ισως εχεις δικιο. Να σου πω μονο οτι ξεκινησα να φτιαχνω μοίρες βαζοντας καθετα τα horn στα servo, στην συνεχεια εφτιαξα τις ντιζες στα μηκη
    που δινει το manual,  και ακολουθως  βιδωνα ισοποσα τα τρεια ντιζακια ωστε να πετυχω -3,5 μοιρες με κλειστο το throtτle.
    αυτο το επανελαβα οσεσ φορες χρειαστηκε, βαζοντας ομως -3,5 μοιρες και το στικ κατω στο 50% του throttle εχω -7 με 8 και 100% throttle εχω -13.
     τα εχω χασει τελειως και δεν ξερω που παταω. σερβο ειναι μαμισια και τηλεκατευθηνση futaba 7ch 2,4. σιγουρα παω βαση των οσων εχω διαβασει εδω μεσα
    αλλα δεν μου βγενει με τιποτα καπου τα σκ@@@@ω και δεν ξερω που, αν υπαρχει καποιος με υπομονη διοτι περα της ασχετοσύνης με το ολο θεμα
     ειναι και στην μεση η δουλεία ολων και σιγουρα θελουμε πολυ χρονο.
    ευχαριστω εκ των προτέρων.

    Όπως λέμε σε κάθε νέο, διάβασε πολύ και βρές και άλλους ελικοπτεράδες στην περιοχή σου. Οι απορίες σου έχουν απαντηθεί πολλές φορές σε όλα τα φόρουμ. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα πάψουμε να απαντούμε, αλλά καταλαβαίνεις ότι ο χρόνος είναι ελάχιστος σε όλους μας.

    Καλές ρυθμίσεις και πτήσεις!
    Journalisée

    Τα ελικόπτερα είναι σαν τις ταινίες τρόμου. Ξέρεις ότι κάτι κακό θα συμβεί, απλά δεν ξέρεις το πότε.

    Skype --> mastroxalastis   (Συνήθως όταν είμαι στο Skype, μαστορεύω στον πάγκο)
    sotiris N
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 33


    « Répondre #340 le: Lundi, 30 Sept. 2013, 21:38:18 »

    ευχαριστω να εισαι καλα.
    Journalisée
    kolotoympas
    Board moderator
    *****
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 2.353



    WWW
    « Répondre #341 le: Vendredi, 8 Juin 2018, 15:40:17 »

    Αυτό ήταν κόλλησα το μικρόβιο. Τι το ήθελα και τον ρώτησα..
    -   Ρε φίλε αυτό εκεί πάνω στην ντουλάπα σου που μοιάζει με  φωλιά αράχνης τι είναι? – Eλα ρε δεν το θυμάσαι, το belt cp(v1) είναι. Παρ’το δεν πρόκειται       να    το ξαναπετάξω, κάτι μαζεματακια θέλει και είναι έτοιμο. (Ναι καλά)      
    -   Χμμμ.. να το πάρω? Λες ε? Καλά βάλτο σε μια σακούλα και ας’το δίπλα στην πόρτα να το πάρω όπως φεύγω.
    -   Νομίζω ότι έχει ένα χαλασμένο servo.. το μοτέρ δεν θυμάμαι αν δουλεύει..
            πρέπει να είναι και λίγο στραβό.. ολο.. πάρε και αυτά τα σπασμένα blades.. και αυτά                  
            τα δυο servo. Α! γιατί έχω κόψει τα κολλόδια τους, τέλος πάντων πρέπει να δουλεύουν(σκατούλες)
    -   Καλά μωρέ εντάξει μια ματιά θα του ρίξω έτσι να περάσει η ώρα!

    Αυτό ήταν! Έχω χάσει τον ύπνο μου. Κόλλησα ελληκοπτερίαση. (δεν ακούγεται κακό) Βλέπω ελικόπτερα στον ύπνο μου να με κυνηγάνε.. Servo να κλοτσάνε γρανάζια blades να φεύγουν σαν οβίδες... Gyro που έχουν πάθει ζαλάδα και δεν λένε να κάτσουν σε ένα σημείο... Μοτέρ να βγάζουν καπνούς. Και μπαταρίες να ανατινάζονται στα μούτρα μου ενώ προσπαθώ να ρυθμίσω το swashplate.

    Μιας και τόσο καιρό δεν έχω συστηθεί Ήθελα να σας πω ότι δεν έχω μεγάλη εμπειρία από ελικόπτερα. Είχα ένα λαμα και το εγκατέλειψα μετά από τέλος της ζωής των μοτέρ και μια  πτώση που απέφερε την ολική καταστροφή του. Μετά από αυτό εδώ και 2-3 χρόνια καταπιάνομαι μόνο με αεροπλανάκια φοαμένια ARF και σιγά σιγά  μαζεύω γνώσεις .

    Περιττό να σας πω ότι το ε/π ήταν ερείπιο-χάρβαλο. Έχει balsa blades, το αντίβαρο από το ένα blade πρέπει να είναι μέσα σε κάποιο τοίχο στο χαλάνδρι. Έφτιαξα ζυγαριά, αγόρασα πιτσόμετρο επισκεύασα και ζύγισα τα blades. Βρήκα ένα κομμένο καλώδιο στο μοτέρ, Το esc ήταν αρρύθμιστο, Δυο servo τελικά είχαν βγει εκτός υπηρεσίας, Η μπουμα ήταν στραβή, Το Flybar επίσης. Η ουρά είχε πολλά θεματάκια. Και γενικά όλα τα ντιζάκια του ε/π ήταν αλλού για αλλού.  Αλλά εκεί είναι το ζουμί της υπόθεσης. Ότι δεν καταλάβαινα πως δούλευε, το έλυνα και το ξανάδενα από την αρχή . Επίσης επιτέλους γύρισα την τηλ/ση σε helli mode . Πιστεύω ότι έχω κάνει μια καλή αρχή. Ακόμα Έχω δει τόσα βιντεάκια στο youtube για την ρύθμιση του ε/π που αν τα βάλεις κάτω  σε διάρκεια ισοδυναμούν με την τριλογία του άρχοντα τον δακτυλιδιών.  Το αποτέλεσμα είναι ότι μετά από μια εβδομάδα, πολλά τοστάκια και καφέδες στο υπόγειο, γκρίνιες από το έτερον ήμισυ. Και μερικά ευχάριστα τηλέφωνα στο φίλο  που μου το χάρισε του τύπου:  Ρε αλήτη τι σου έχω κάνει και με εκδικείσαι τι είναι αυτό το Α#@#$$ που μου έδωσες θα σε σκίσω ρε.. και άλλους τέτοιους ευχάριστους διάλογους, Τελικά το σήκωσα μια φορά και κατάλαβα ότι όσο το πετάς τόσο περισσότερο κολλάς και μπορώ να πω ότι έχω περάσει πολύ δημιουργικά τα απογεύματα μου! Και το έργο μόλις άρχισε….

      


    Πω πω 8 χρόνια πίσω... Ένα ξεχωριστό ποστ..  Και το μικρόβιο βγήκε να πάρει ανάσα.  
    Θέλω να ευχαριστήσω τον φίλο socratesb και τον ant1971 που με τον τρόπο τους ο κάθε ένας με βοήθησε και κατέβασα από το ράφι ένα 450 pro που είχα πάρει πριν αρκετά χρόνια και είχε μείνει να μαζεύει σκόνη και να περιμένει να πάρω σύνταξη όπως είχα πει παλιά..  Grin Μετά από πολλά τηλέφωνα και μηνύματα μέσα σε λίγες ώρες στήθηκε στην ταράνις και  έκανε Χοβερ με την βοήθεια του φίλου Σωκράτη πρώτα και μετά με εμένα !

    Είχα καιρό να με πιάσει ταχυκαρδία  Grin

    Ευχαριστώ φιλαράκια!
    Δεν ξέρω αν θα ξανά μπει στο ράφι αλλά είναι κάτι συναρπαστικό
    Ελικόπτερο Wink
    Journalisée

    Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
    kolotoympas Youtube
    kolotoympas Vimeo
    socratesb
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 130


    « Répondre #342 le: Samedi, 9 Juin 2018, 15:39:40 »

    Grin Μετά από πολλά τηλέφωνα και μηνύματα μέσα σε λίγες ώρες στήθηκε στην ταράνις και  έκανε Χοβερ με την βοήθεια του φίλου Σωκράτη πρώτα και μετά με εμένα !

    Είχα καιρό να με πιάσει ταχυκαρδία  Grin

    Ευχαριστώ φιλαράκια!
    Δεν ξέρω αν θα ξανά μπει στο ράφι αλλά είναι κάτι συναρπαστικό
    Ελικόπτερο Wink
    [/quote]

    Ηλία πάντα στην διάθεσή σου για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε. Και ειλικρινά Συγχαρητήρια που με 5 μηνύματα και λίγα λεπτά στο τηλέφωνο κατάλαβες τον τρόπο και στην συνέχεια σέταρες ΤΕΛΕΙΑ που σηκώσαμε το 450 και δεν χρειάστηκε ούτε ένα τριμ!!
    Εγώ μέχρι να καταλάβω τα βασικά μου πήρε πολύ πολύ καιρό και δέχθηκα φοβερή βοήθεια από φίλους μοντελιστές στα επ, από τον φίλο τον Γιάννη Βαρελά που ήρθε σπίτι για να σετάρουμε το πρώτο flybarless, τον Δημήτρη από τον Ερμή, τους φίλους στο Σεφ και στην Μεταμόρφωση.
    Ελπίζω όμως να μην μπει στο ράφι γιατί είμαι σίγουρος ότι βρεις τρόπο να σετάρεις το επ με  μονάδες από τα quad  με κόλπα που δεν έχουμε φανταστεί!
    Journalisée
    foncam
    Aeromodeller
    *
    Hors ligne Hors ligne

    Messages: 23


    « Répondre #343 le: Dimanche, 23 Janv. 2022, 12:37:02 »

    Πω πω τι μου θυμησατε ..Belt cp2  Χαμόγελο
    Journalisée
    Pages: 1 ... 20 21 22 [23]     Haut de page
    Imprimer
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Modérateur: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Fil de discussion: e-sky CP-Belt..No 2
    Aller à:  

    Propulsé par MySQL Propulsé par PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Transitionnel valide ! CSS valide !
    Page générée en 0.024 secondes avec 24 requêtes.