Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.515 Posts in 12.388 Topics da 6.239 Utenti / Ultimo Utente: Νικ.
Benvenuto, Visitatore. Per favore, effettua il login o registrati.
Hai perso la tua email di attivazione?
Sabato, 18 Mag 2024, 20:51:39

Login con username, password e lunghezza della sessione
Ricerca:     Ricerca Avanzata
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Benvenuto, Visitatore. Per favore, effettua il login o registrati.
Hai perso la tua email di attivazione?
Sabato, 18 Mag 2024, 20:51:39

Login con username, password e lunghezza della sessione
    Soggetti recenti
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Utenti
    Utenti Totali: 6239
    Ultimo utente: Νικ.
    Statistiche
    Posts Totali: 304515
    Topics Totali: 12388
    Online Oggi: 116
    Presenze Massime Online: 959
    (Domenica, 18 Ott 2020, 16:30:52)
    Utenti Online
    Utenti: 2
    Visitatori: 18
    Totale: 20
    Selezione di tema

    Pagine: 1 [2]  Tutte     Vai Giù
    Stampa
    Autore Topic: Regulator 3A ή 5Α  (Letto 4980 volte)
    TOLIS
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 1.264



    « Risposta #15 il: Lunedì, 14 Dic 2009, 16:38:13 »

    δεν δουλευουν ολα τα regulators ομως με 3 κελια....καποια ισως..οχι ομως ολα , οπερ σημαινει οτι εαν δεν ενδεικνυται για 3 στοιχεια τοτε απλα θα καει....επισης ενα regulator για να ριξει την ταση στο επιθυμητο σημειο την περισια ταση την μετατρεπει σε θερμοτητα.. ετσι με 3 στοιχεια λοιπον θα ζοριζεται περισσοτερο , με αποτελεσμα την υπερθερμανση και πιθανη καταστροφη του...
    προσωπικα προτιμω να πετω με δισελες και ταση στα 5.5 βολτ, και μεχρι τωρα χωρις προβλημα ποτε και με ελαχιστες καταναλωσεις...
    δινω παραδειγμα.....yak54 185 φτερο, με 5 ψηφιακα και 1 αναλογικο, μετα απο τρεις 3d πτησεις, επιστρεφοντας στο σπιτι και φορτιζοντας, βαζει.....185μιλιαμπερ...νομιζω αυτο τα λεει ολα... Thumbs up Thumbs up Χαμόγελο Χαμόγελο
    Loggato

    cogito ergo sum....
    andreas
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 4.283



    « Risposta #16 il: Lunedì, 14 Dic 2009, 17:44:05 »

    Ετσι ετσι.... Thumbs up Επαθα πλακα την πρωτη φορα που φορτισα την 2200mah li-po σε 2.μ μοντελο με 5 ψηφιακα 9κιλα και 1 αναλογικο ..μετα απο 6-7 πτησεις εβαλα παλι μεσα 300mah Εκπληξη
    Loggato

    Fly hard ...land soft!
    vtr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 4.568


    α........ ρε και να ειχα τα 3 ΧΧΧ...


    « Risposta #17 il: Lunedì, 14 Dic 2009, 20:35:11 »

    Καλημερα!
    Υπαρχει ανταποκριση στο θεμα...μονο που δεν εχει απαντησει κανενας στις αποριες που εχω θεσει αρχικα... Sad Sad

    Το λογικό είναι, ότι όταν θέτεις ένα ερώτημα δημόσια, θα πάρεις φυσικά και τις ανάλογες απαντήσεις.  Πάντα ο καθένας ποστάρει την εμπειρία του και είναι λογικό...

    Ασχετα με το παραπάνω, προσωπικά εδώ και δύο χρόνια, δουλεύω lipo και reg σε ελικόπτερα, και απλά...... είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.  Mπορείς να πάς σε ένα φθηνό πακετάκι (το χρησιμοποιώ), η σε κάτι πιο ακριβό.  Και με τα δύο θα κάνεις την δουλειά σου.

    Θα σου πώ μόνο, ότι εγώ έχω 5 ψηφιακά σέρβο + το άναμα του μπουζιού + γυροσκόπιο + garbsmart με το σέρβο του + ότι μιλάμε για ελικόπτερο, όπου τα σέρβο δουλεύουν συνέχεια, γιατί το ελικόπτερο δεν έχει δυνατότητα να πλανάρει στον αέρα.... Cheesy   γιατί άμα το αφήσεις να πλανάρει...........τότε δεν θα κάψει καθόλου ρεύμα... laugh

    Για όλα τα παραπάνω λοιπόν, έχω μία μπαταρία lipo 1600 mah 2s, και βγάζω εύκολα, 3 ντεπόζιτα, όπου το κάθε ντεπόζιτο υπολογισέ το στα 8 - 9 λεπτά...  Σημειωτέον ότι οι μπαταρίες, είναι τουλάχιστον ενάμισι χρόνου.  Οταν ήταν παρθένες, έβγαζαν γεμάτα 4 ντεπόζιτα.  Καί τώρα μπορούν να βγάλουν 4, αλλά στα 3 είμαι ασφαλής. Thumbs up

    Νομίζω ότι σου απάντησα "ακριβώς" στο ερωτημά σου.   Wink

    Loggato

    Sponsored by: nemhobby.com 

    Nicolas
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Posts: 27


    « Risposta #18 il: Martedì, 15 Dic 2009, 17:13:26 »

    Καλησπερα!

    Ναι φιλε vtr μπορω να πω οτι με καλυψες! Thumbs up οσον αφορα την πραξη...που αυτο ειναι και το ζητουμενο! Χαμόγελο
    Αλλα επειδη ειμαι πολυ ψαχουλιαρης γενικοτερα, εθεσα τα ερωτηματα αρχικως..μηπως και υπαρχει κανενας που να χει
    κανει μετρησεις και με καλυψει πληρως... Εκπληξη
    Loggato
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Risposta #19 il: Martedì, 15 Dic 2009, 17:15:50 »

    Καλησπερα!

    Ναι φιλε vtr μπορω να πω οτι με καλυψες! Thumbs up οσον αφορα την πραξη...που αυτο ειναι και το ζητουμενο! Χαμόγελο
    Αλλα επειδη ειμαι πολυ ψαχουλιαρης γενικοτερα, εθεσα τα ερωτηματα αρχικως..μηπως και υπαρχει κανενας που να χει
    κανει μετρησεις και με καλυψει πληρως... Εκπληξη

    ΑΦου σου ειπα 5Α με δισελη τι αλλο ειναι αυτο που θες να μαθεις???
    Loggato
    vtr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Posts: 4.568


    α........ ρε και να ειχα τα 3 ΧΧΧ...


    « Risposta #20 il: Martedì, 15 Dic 2009, 18:04:27 »

    Πλήρη "κάλυψη" μέσα απο τον γραπτό λόγο, δεν θα έχεις 100% φίλε Nicolas....

    Χρειάζεται υπομονή - επιμονή - δοκιμές - χωσέ σε διάφορα gatgetάκια - ώρες ατέλειωτες πάνω σε  ένα πάγκο η ακόμα και στον χώρο που πετάς, πολλές ώρες δοκιμών κ.λ.π κ.λ.π, ώστε να μπορέσεις να βγάλεις τα συμπερασματά σου, και να δείς τι καλύπτει εσένα.   

    Ολοι έχουμε την καλή διάθεση να πούμε την γνώμη μας, αλλά......είναι "πάντα" η γνώμη μας και η εμπειρία μας...
    Απο κεί και πέρα, μαζεψέ τα και βγάλε το ζουμί...   
    Loggato

    Sponsored by: nemhobby.com 

    Pagine: 1 [2]  Tutte     Vai Su
    Stampa
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Sport - fun και γενικά (Moderatore: Serafim)  |  Topic: Regulator 3A ή 5Α
    Salta a:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

    Traduzione Italiana a cura di SMItalia

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    XHTML 1.0 Valido! CSS Valido!
    Pagina creata in 0.02 secondi con 25 queries.