Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.387 μηνύματα σε 12.382 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 25 Απρ 2024, 20:49:42

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 25 Απρ 2024, 20:49:42

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 17:57]

    από Yiannis_S
    [Σήμερα στις 10:50]

    [Χθες στις 19:34]

    [Χθες στις 09:16]

    [Τρίτη, 23 Απρ 2024, 11:50:38]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304387
    Σύνολο θεμάτων: 12382
    Online σήμερα: 37
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 4
    Επισκέπτες: 27
    Συνολικά: 31
    Στυλ εμφάνισης

    Μην ανοίγετε εδώ θέματα που δεν έχουν καμμία σχέση με αερομοντελισμό. Το πιθανότερο είναι οτι θα διαγραφούν γιατί είναι εκτός αντικειμένου του Aeromodelling GR.

    Σελίδες: 1 ... 3 4 5 [6]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ΠΤΗΣΕΙΣ ΜΕΛΩΝ ΜΟΝΤΕΛΟΔΡΟΜΙΩΝ  (Αναγνώστηκε 7964 φορές)
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #75 στις: Σάββατο, 19 Ιούν 2021, 12:22:27 »

    Αγαπητοί φίλοι,
    Εχω παρατηρήσει τρία πράγματα

    Πρώτον ότι κάποιοι που είναι εντεταγμένοι ως απλά μέλη ή ως αθλητές (ή και με τις δύο ιδιότητες) σε ένα σωματείο δεν ζητούν από την διοίκηση του σωματείου τους τις διευκρινήσεις στις απορίες τους, αλλά τις θέτουν μόνο στο φόρουμ.
    Το έχουν ζητήσει και δεν πήραν απάντηση. Τους είπαν δεν ξέρουμε εμείς, μη μας ζαλίζεις -  τι ζητάς τώρα, έχουμε αλλα θέματα να ασχοληθούμε;
    Η δεν το ζήτησαν καθόλου γιατί έχουν αντιληφθεί ότι θα καταλήξουν όπως στο ανέκδοτο με τον γρύλο;

    Δεύτερον ότι εμφανίζονται άτομα στο εδώ φόρουμ και εξηγούν πως έχουν τα πράγματα στον χώρο του αερομοντελισμού, των σωματείων και της Ομοσπονδίας, χωρίς να έχουν καταλάβει το τι ακριβώς συμβαίνει, τι ισχύει.
    Και αν οι απαντήσεις δίδονται από άτομο που δεν είναι εντεταγμένο, και πράγματι δεν γνωρίζει, ας τελειώνει με την φράση, την γνώμη μου είπα, ίσως κάνω λάθος δεν ξέρω ακριβώς τι είναι το σωστό.
    Αν όμως το άτομο που εκφράζει εδώ – όχι την γνώμη του – αλλά αναφέρεται σε θέσεις σαν να είναι σίγουρος ότι αυτά έτσι κρατούν, αυτό είναι εκούσια και επικίνδυνη παραπληροφόρηση.

    Και τρίτον ότι το φόρουμ είναι το καταλληλότερο από τα social media για να βγάλει κανείς τα απωθημένα του, να δείξει μπόϊ, και να μαλώσει άλλους και φυσικά ανώνυμα.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    cosmic
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 243



    WWW
    « Απάντηση #76 στις: Σάββατο, 19 Ιούν 2021, 16:32:28 »

    Νομίζω ότι πρέπει να συμπεριλάβετε στις παρατηρήσεις σας κάνα δυο ακόμη :

    - η παιδεία κι η ευγένεια είναι άσχετες της εκπαίδευσης ενός ατόμου, διαμορφώνονται δε από το σπίτι και την οικογένεια κατά τη νεαρά ηλικία. Σαν περάσουν τα χρόνια δεν γίνεται κάτι, μάταιες οι προσπάθειες!

    - Όποιος θεωρεί τον εαυτόν παντογνώστη και υπερασπιστή ιδεών, τότε μοιραία τον τρώνε οι όρνιθες.

    Υγ. Στις ερωτήσεις μου αν ισχύουν αυτά που έγραψε ο mastoras  αντιλαμβάνομαι ότι η όλη ιστορία γίνεται για την μπίζνα κι όχι για το καλό - διεύρυνση του χόμπι?!
    Καταγράφηκε

    Dinosaurs went extinct...Better stay in your extinction!
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #77 στις: Σάββατο, 19 Ιούν 2021, 17:50:51 »

    Όποιος θεωρεί τον εαυτόν παντογνώστη και υπερασπιστή ιδεών, τότε μοιραία τον τρώνε οι όρνιθες.

    Τον Μάστορα εννοείς; και είναι και γνωστός σου.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    Θόδωρος
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 65



    « Απάντηση #78 στις: Κυριακή, 20 Ιούν 2021, 02:48:44 »

    Για εμένα, που μου αρέσει να πετάω ανεμόπτερο πλαγιάς, υπάρχει κανένες τροπος να είμαι νόμιμος?

    Επίσης μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει γιατί ανω των 35? Τι σημασία έχει?
    « Τελευταία τροποποίηση: Κυριακή, 20 Ιούν 2021, 03:34:58 από Θόδωρος » Καταγράφηκε
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #79 στις: Κυριακή, 20 Ιούν 2021, 06:27:17 »

    Για εμένα, που μου αρέσει να πετάω ανεμόπτερο πλαγιάς, υπάρχει κανένες τροπος να είμαι νόμιμος?

    Επίσης μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει γιατί ανω των 35? Τι σημασία έχει?

    Όχι δεν υπάρχει πρόβλεψη για αδειοδότηση κάποιας πλαγιάς. Όπως δεν υπάρχει για κάποια παραλία για υδροπλάνα.

    Όταν πρωτοβγήκε ο αθλητικός νόμος ανέφερε ότι οι αθλητές δεν μπορούν να έχουν και την ιδιότητα του μέλους, και τα μέλη δεν μπορούν να έχουν και την ιδιότητα του αθλητή.
    Ο νόμος καλύπτει όλα τα αθλήματα, ποδόσφαιρο, μπάσκετ κ.λ.π.

    Όμως μετά από διαβουλεύσεις, ο νομοθέτης πρόσθεσε την παρακάτω τροποποίηση:
    Κατ’ εξαίρεση, οι αθλητές των αθλημάτων της σκοποβολής, του γκολφ, του μπιλιάρδου, του μπόουλινγκ, της ορειβασίας και αναρρίχησης, του παγκρατίου, της ιππασίας, του αεραθλητισμού, καθώς επίσης και οι αθλητές των μηχανοκίνητων και των σχετικών κλάδων άθλησης αυτών, μπορούν να εγγράφονται ως μέλη σε αθλητικό σωματείο που καλλιεργεί τον ίδιο κλάδο άθλησης και να μετέχουν στο Δ.Σ. και στα άλλα όργανα αυτού, υπερκείμενων ενώσεων ή της αθλητικής ομοσπονδίας εφ’ όσον έχουν συμπληρώσει το τριακοστό πέμπτο έτος της ηλικίας τους. Στην εξαίρεση του προηγούμενου εδαφίου υπάγονται και οι αθλητές των αθλημάτων του ζατρικίου του αγωνιστικού μπριτζ και της ιστιοπλοϊας ανοιχτής θάλασσας εφ’ όσον είναι ενήλικες.
     
    Δεν γνωρίζω το σκεπτικό της απόφασης.

    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    GRELE
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 896



    « Απάντηση #80 στις: Κυριακή, 20 Ιούν 2021, 08:17:08 »

    Ο νομοθετης εχει προχωρησει και περισσοτερο τροποποιοντας εκ νεου τον νομο 2725/99 οποτε εχουμε και αυτην την νεα περιπτωση

    Άρθρο 3
    Κωλύματα εγγραφής - Περιορισμοί
    5. Αθλητής μπορεί να εγγραφεί ως μέλος σε αθλητικό σωματείο, σύμφωνα με τους όρους και τις προϋποθέσεις του καταστατικού του, ένα (1) τουλάχιστον έτος μετά την τελευταία συμμετοχή του σε επίσημο αθλητικό αγώνα. Επίσημος αθλητικός αγώνας είναι ο αγώνας που διοργανώνεται από την οικεία αθλητική ομοσπονδία ή διεξάγεται με την έγκριση της

    Όπως τροποποιήθηκε με το Άρθρο 1 ΝΟΜΟΣ 4726/2020 με ισχύ την 18/9/2020
    Καταγράφηκε

    ......electrics are here to stay......
    Δημήτρης Άρτα
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.268



    « Απάντηση #81 στις: Κυριακή, 20 Ιούν 2021, 14:06:19 »

    Για εμένα, που μου αρέσει να πετάω ανεμόπτερο πλαγιάς, υπάρχει κανένες τροπος να είμαι νόμιμος?

    Επίσης μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει γιατί ανω των 35? Τι σημασία έχει?

    Όχι δεν υπάρχει πρόβλεψη για αδειοδότηση κάποιας πλαγιάς. Όπως δεν υπάρχει για κάποια παραλία για υδροπλάνα.



    Πλάγια που χρησιμοποιείται επίσημα και νόμιμα από παραπέντε??
    Λίμνη ή παραλία που χρησιμοποιείτε από ναυτομοντελιστές δεν μπορεί να υπάρξει κάποιο παράθυρο στο νόμο!?
    Καταγράφηκε

    Πετάμε ?
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #82 στις: Κυριακή, 20 Ιούν 2021, 14:42:43 »


    Πλάγια που χρησιμοποιείται επίσημα και νόμιμα από παραπέντε??
    Λίμνη ή παραλία που χρησιμοποιείτε από ναυτομοντελιστές δεν μπορεί να υπάρξει κάποιο παράθυρο στο νόμο!?

    στο παραπέντε αδειοδοτούνται και τα σημεία εκκίνησης στην πλαγιά και τα σημεία προσγείωσης στην πεδιάδα.

    Στο θέμα του ναυτομοντελισμού, θεωρητικά θα έπρεπε να ζητείται αδειοδότηση, αλλά δεν υπάρχει ομοσπονδία και δε γνωρίζω και τον ακριβή αριθμό των σωματείων, που καλλιεργούν ναυτομοντελισμό, αν είναι αθλητικά ή μη οπότε δεν μπορώ να απαντήσω με στοιχεία.

    Υπάρχουν και μερικά θέματα που δεν πρόκειται να βρεθεί απάντηση όπως π.χ. στα αεροπλάνα, ανεμοπτερα κ.λ.π πετούμενα, μπορείς να αδειοδοτήσεις το αεροδρόμιο εκκίνησης και επιστροφής αλλά τον χώρο που εκτελείται η πτήση που καλύπτει αρκετά τετραγωνικά μίλια πως θα την αδειοδοτήσεις. Θα έπρεπε να πει κανείς οτι αδειοδοτεί όλον τον εναέριο χώρο της ελλάδας, ή όλη την θάλασσα για τους αγώνες σκαφών 
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    Nikolas K
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 841



    « Απάντηση #83 στις: Κυριακή, 20 Ιούν 2021, 17:11:07 »

    Αυτά τα θέματα έχουν λυθεί με τον κανονισμό πτήσεων drones και την κατηγοριοποίηση των πτήσεων σε τύπου Α1, Α2 ή Α3. Εκεί πλέον υπάγονται και τα αερομοντέλα, ο κανονισμός ισχύει πανευρωπαικα και πουθενά δεν σου λέει να μην πετάξεις σε πλαγιά, λίμνη κλπ, αρκεί να πληρούνται ορισμένες αποστάσεις ασφαλείας από συγκεντρώσεις κόσμου και κατοικημένες περιοχές. Τέλος. Οι νόμοι υπάρχουν, δίδονται άδειες πτήσεων ανά κατηγορία και αριθμοί καταχώρησης εκμεταλλευομένου από ΥΠΑ. Αυτά ισχύουν.
    Καταγράφηκε

    Το να φτιάξεις ένα αεροπλάνο είναι εύκολο. Το θέμα είναι να φτιάξεις το αεροπλάνο που ΘΕΛΕΙΣ!

    Δεδομένων των συνθηκών, μία μόνο σχεδίαση πληρεί τις προδιαγραφές, ανεξάρτητοι δε σχεδιαστές θα συγκλίνουν σε αυτήν την σχεδίαση μετά από εξελικτική διαδικασία.
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #84 στις: Κυριακή, 20 Ιούν 2021, 19:55:45 »

    Αυτά τα θέματα έχουν λυθεί με τον κανονισμό πτήσεων drones και την κατηγοριοποίηση των πτήσεων σε τύπου Α1, Α2 ή Α3. Εκεί πλέον υπάγονται και τα αερομοντέλα, ο κανονισμός ισχύει πανευρωπαικα και πουθενά δεν σου λέει να μην πετάξεις σε πλαγιά, λίμνη κλπ, αρκεί να πληρούνται ορισμένες αποστάσεις ασφαλείας από συγκεντρώσεις κόσμου και κατοικημένες περιοχές. Τέλος. Οι νόμοι υπάρχουν, δίδονται άδειες πτήσεων ανά κατηγορία και αριθμοί καταχώρησης εκμεταλλευομένου από ΥΠΑ. Αυτά ισχύουν.

    Ας μην λησμονούμε και το τι λέει το ασφαλιστήριο συμβόλαιο.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    Θόδωρος
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 65



    « Απάντηση #85 στις: Δευτέρα, 21 Ιούν 2021, 01:39:22 »

    Αυτά τα θέματα έχουν λυθεί με τον κανονισμό πτήσεων drones και την κατηγοριοποίηση των πτήσεων σε τύπου Α1, Α2 ή Α3. Εκεί πλέον υπάγονται και τα αερομοντέλα, ο κανονισμός ισχύει πανευρωπαικα και πουθενά δεν σου λέει να μην πετάξεις σε πλαγιά, λίμνη κλπ, αρκεί να πληρούνται ορισμένες αποστάσεις ασφαλείας από συγκεντρώσεις κόσμου και κατοικημένες περιοχές. Τέλος. Οι νόμοι υπάρχουν, δίδονται άδειες πτήσεων ανά κατηγορία και αριθμοί καταχώρησης εκμεταλλευομένου από ΥΠΑ. Αυτά ισχύουν.

    Άρα λοιπόν δεν τίθεται ζήτημα επιβίωσης του χόμπυ. Μπορεί ο καθένας να πετάει όπου καλύπτεται από τη κλάση Α1 ή Α3. Και στη πλαγιά! Το μοντελοδρόμιο δεν είναι απαραίτητο... Υπάρχει βέβαια το κώλυμα της ασφάλισης αλλά μια απλή αναζήτηση στο google βγάζει αρκετές ασφαλιστικές που ισχυρίζονται ότι ασφαλίζουν μεμονωμένα drone, γιατί όχι και αερομοντέλα...
    Το έχει ψάξει κανείς? και με τι κόστος ασφαλίζουν drone? (Πάντα για τη κατηγορία Α3)  
    Καταγράφηκε
    Θόδωρος
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 65



    « Απάντηση #86 στις: Δευτέρα, 21 Ιούν 2021, 01:52:02 »

    Για εμένα, που μου αρέσει να πετάω ανεμόπτερο πλαγιάς, υπάρχει κανένες τροπος να είμαι νόμιμος?

    Επίσης μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει γιατί ανω των 35? Τι σημασία έχει?

     
    Δεν γνωρίζω το σκεπτικό της απόφασης.



    Αυτό που εξάγω εγώ από την όλη κουβέντα είναι ότι το πρόβλημα δεν το δημιουργεί η ΕΛΑΟ ή η ΕΑΑ ή οποισδήποτε άλλος, το πρόβλημα το δημιουργούν οι νομοθέτες.
    Αν κάποιος έχει εμπειρία μπορεί να μας πει αν αυτοί οι άνθρωποι πριν νομοθετήσουν διαβουλεύονται με τις εμπλεκόμενες συλλογικότητες - σωμματεία κ.λ.π. ή απλά αποφασίζουν και διατάσσουν κι όποιον πάρει ο χάρος...
    Ευτυχώς που είμαστε στην ευρωπαική ένωση και μας υποχρεώνουν να συμμορφωνόμαστε με τη λογική...
    Η άποψη μου φυσικά...
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 ... 3 4 5 [6]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αερομοντελλισμός στο Aeromodelling GR  |  Aeromodelling GR - γενικές συζητήσεις (Συντονιστής: ArgyrisGiannetakis)  |  Θέμα: ΠΤΗΣΕΙΣ ΜΕΛΩΝ ΜΟΝΤΕΛΟΔΡΟΜΙΩΝ
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.038 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.