Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:17:36

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:17:36

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 169
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 117
    Συνολικά: 118
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 46     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Τόρνοι - τορνάκια με ή χωρίς CNC στον αερομοντελισμό  (Αναγνώστηκε 349583 φορές)
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « στις: Σάββατο, 20 Μάι 2006, 23:25:06 »

    Με ερέθισμα από το ελληνικό outrunner μοτέρ έγραψα το παρακάτω αλλά μετά σκέφτηκα οτι καλύτερα είνα ν' ανοίξουμε ένα νέο θέμα.

    Τορνάκια με ή χωρίς CNC δεν είναι απρόσιτα
    http://www.sherline.com/
    http://www.aerosupply.se/ Ευρωπαϊκή αντιπροσωπεία της Sherline
    http://www.thecooltool.com/index_e.php

    Απευθύνονται περισσότερο στον επαγγελματία ή τον πολύ προχωρημένο ερασιτέχνη. Είναι χρήσιμο όμως για όλους να ξέρουμε που μπορούμε να βρούμε τέτοιες υπηρεσίες ή τι εργασίες μπορεί να γίνουν σχετικά απλά. Πολλοί από μας θα έχουν κάποιο φίλο με τόρνο. Πολλές φορές χρειάζεται μόνο ένα μικρό "κούρδισμα" και να καταλάβει τι θέλουμε να φτιάξουμε.

    Οποιος γνωρίζει κάτι είτε για τεχνικές είτε για τεχνίτες, χρήσιμα links κ.τ.λ. ας προσθέσει την απάντηση του.
    « Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 20 Μάι 2006, 23:37:48 από Κώστας Κωστόπουλος » Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    bleriot
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 316



    « Απάντηση #1 στις: Κυριακή, 21 Μάι 2006, 13:59:49 »

    τα links στην τρίτη διεύθυνση έχουν  μια ελληνική εταιρεία που "σκαλίζει" τρισδιάστατα διοράματα  http://www.architecturalmodels.gr/modelling.html
     αλλα κάνει και άλλες μοντελιστικές εφαρμογές
    Καταγράφηκε
    bleriot
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 316



    « Απάντηση #2 στις: Κυριακή, 4 Ιούν 2006, 17:05:27 »

    δύο ακόμα ελληνικές εταιρείες με CNC εργαλειομηχανές

    http://www.krauff.gr/greek.html

    http://www.cncsolutions.gr/
    Καταγράφηκε
    bleriot
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 316



    « Απάντηση #3 στις: Τετάρτη, 11 Οκτ 2006, 15:38:11 »

    και μια ακόμα εταιρεία από την Βουλγαρία που κατασκευάζει τόρνους.

    http://www.zmmvratsa.com/index.php?lang=en

    Χρησιμοποιούνται και στην κατασκευή πλαστών 2ευρων laugh
    Καταγράφηκε
    ΚΥΡΝΙΚ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.938


    « Απάντηση #4 στις: Τετάρτη, 11 Οκτ 2006, 22:36:35 »


    Και εδώ κάτι με τόρνο.
    http://www.quickuk.co.uk/acatalog/r_index.htm

    Φιλικά
    Νίκος
    Καταγράφηκε
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #5 στις: Τρίτη, 19 Δεκ 2006, 03:51:42 »

    Hi,

    Οπως θα φαινεται στο προφιλ μου ειμαι καινουριος στο aeromodelling,γραφτηκα με αφορμη το topic γυρω απο τις εργαλειομηχανες(τορνους,φρεζες,κλπ).Ασχολουμαι 11 χρονια με τον μοντελισμο και εχω κατασκευασει ενα καλο αριθμο μοντελων(arf,kit,σχεδιο,κλπ).Αλλα πετουσαν, αλλα εσπαζαν,αλλα ειχαν συμπεριφορα λες και ειχαν δικια τους γνωμη κλπ.Που θελω να καταληξω?Οτι δεν μου εφτανε η συναρμολογηση αεροπλανων,ηθελα να μπορω να φτιαχνω τα εξαρτηματα που δεν μπορουσα να βρω στο εμποριο(τι καλυτερο να φτιαχνεις ενα δικο σου ελικοπτερο απο το μηδεν και να μην εχει τιποτα να ζηλεψει απο τα βιομηχανικα?).Ετσι εφτασα να εχω μπλεχτει σχετικα βαθεια στα μηχανουργικα(ενταξει,πατωνω)και να εχω αυτη τη στιγμη μια CNC επιτραπεζια φρεζα κατεργασιας και ενα τορνο(manual).Εμαθα παρα πολλα πραγματα απο το internet και ειδα ακομα περισοτερα(videos,Κλπ).Σκεφτηκα:"Αφου μπορουν οι αμερικανοι να φτιαχνουν μονοι τους στα σπιτια τους φρεζες κλπ,γιατι να μην μπορεσω εγω, ο δαιμονιος ελληνας???".κοιταξα ποσα ψιλα ειχε η τσεπη μου και αποφασισα δειλα δειλα(επεσε πεινα,ολο το μεροκαματο πηγαινε σε εξαρτηματα) να παρω στην αρχη τον τορνο και μετα απο μερικους μηνες την φρεζα την οποια μετετρεψα σε CNC(ας ειναι καλα το Ebay).Ολα αυτα τα λεω οχι για εντυπωσιασμο,αλλα για να παρακινησω οσους το σκεφτονται να ασχοληθουν με μικρες εργαλειομηχανες κατασκευαζοντας εξαρτηματα που ή ειναι πανακριβα ή ακομα χειροτερα δεν κυκλοφορουν στο εμποριο.
    "Εαν ειναι να κανετε κατι καντε το καλα",δεν γινεται να τα φτιαχνουμε ολα με το χερι.Ειναι γνωστο οτι τα εργαλεια κανουν το μαστορα.Συμβουλη: Εαν εχετε σκοπο να παρετε ενα επιτραπεζιο φρεζακι,φροντιστε στο μελλον να μπορει να μετατραπει σε CNC,αν το αφησετε χειροκινητο θα χρησιμοποιειτε το 50% των δυνατοτητων του και εννοειται οτι θα φτιαχνετε το 50% των εξαρτηματων που θα θελατε.Απο προσωπικη εμπειρια,για να ασχοληθεις με τα μηχανουργικα (χωρις να το εχεις σπουδασει,εννοειται) και πιο συγκεκριμενα με εργαλειομηχανες ελεγχομενες απο υπολογιστη χρειαζεσαι χρονο,ερευνα,υπομονη,χρηματα,ορεξη για μαθηση(λιγο μυαλο?αντιληψη θα ταιριαζε καλυτερα) ε, και κανα γνωστο/φιλο με μηχανουργειο δεν βλαπτει...Αν ειστε διατεθειμενοι να τα κανετε ολα αυτα θα ανταμειφθειτε με την υπερτατη ικανοποιηση της δημιουργιας(θα βγαζετε κανα ψιλο ισως,χεχε) και πλεον δεν θα σας σταματαει τιποτα,μετα το μονο που θα θελετε ειναι ΧΡΟΝΟΣ!!!Δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα να πινεις καφε και να κοιταζεις την φρεζα να κοβει το εξαρτημα που σχεδιασες στο CAD με ακριβεια εκατοστων του χιλιοστου(το αλλο χερι ελευθερο να πατησεις το E-STOP εαν τρελαθει και αρχιζει να κοβει την μεγγενη!!!).Εκτος αυτου η κινηση μιας CNC μηχανης ειναι υπνωτικη!!!

    Για πρωτη φορα αρκετα εγραψα,ελπιζω να το διαβασει κανενας(με επιασαν τα δαχτυλα!!!)
    Εαν εχετε καμια απορια εδω τριγυρω θα μαι...
    Τα λεμε
    Πανος Λαμπρακης


    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    kmandila
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 171



    WWW
    « Απάντηση #6 στις: Τρίτη, 19 Δεκ 2006, 09:03:43 »

    Για πρωτη φορα αρκετα εγραψα,ελπιζω να το διαβασει κανενας(με επιασαν τα δαχτυλα!!!)
    Εαν εχετε καμια απορια εδω τριγυρω θα μαι...
    Τα λεμε
    Πανος Λαμπρακης


    Πάνο καλωσόρισες όχι μόνο θα διαβάσουμε αλλά θα λάβουμε σοβαρά υπ όψιν μας το πόστ που έκανες γιατί αποτυπώνοντας τις δικές σου εμπειρίες εμείς αποκτούμε άποψη και γίνονται τα πράγματα πιο εύκολα για εμάς.
    Καταγράφηκε

    Κ.Μανδηλαράς  www.amach.gr   www.aeromodelismos.gr
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #7 στις: Τρίτη, 19 Δεκ 2006, 17:55:31 »

    Όχι μόνο σε διαβάσαμε αλλά σε ρουφήξαμε και περιμένουμε να μας πεις - μάθεις περισσότερα. Thumbs up Μερικοί αν όχι όλοι έχουμε φτιάξει κάποια πράματα σε τορνο και ξέρουμε πόσο πολύτιμη είναι η γνώμη σου.
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #8 στις: Τρίτη, 19 Δεκ 2006, 21:59:03 »

    Καλωσόρισες στο Aeromodelling GR Πάνο.

    Βασικός λόγος ύπαρξης αυτού του site είναι να μπορέσουν να γίνουν γνωστές σε ελληνική γλώσσα οι διάφορες πτυχές του αερομοντελισμού.

    Η χρήση τόρνου είναι από τις τεχνικές που λίγοι αερομοντελιστές θ' ασχοληθούν (συνήθως τους φορτώνονται οι άλλοι  laugh ), χαίρουν όμως ιδιαίτερης εκτίμησης στον χώρο μας, τουλάχιστον απ' όσους ξέρουν.
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #9 στις: Τρίτη, 19 Δεκ 2006, 22:15:53 »

    Βρέ Πάνο ...  Εκπληξη
    παιδιά σάν εσένα χρειαζόμαστε για να συζητήσουμε τέτοια Θέματα ... ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ και Μήν φύγεις γιατί ΕΜΕΙΣ θα χάσουμε ...  Χαμόγελο
    Ποιά προγράμματα CAD και CAM χρησιμοποιείς ?  Όνειρο το έχω να φτιάξω ένα Routerάκι CNC .Έχω ήδη ξεκινήσει τον Ζ άξονα (κάθετο) , αλλά μάλλον θα φτιάξω ένα κάθετο φρεζάκι πρώτα γιατί το χρειάζομαι περισσότερο ...
    Φωτογραφίες απο τις μηχανές και τις κατασκευές σου θα δούμε ??
    Άν σου στείλω ένα σχέδιο , μπορείς να μου πείς πόσο θα στοίχιζε και για Τί ποσότητα ??  
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 19 Δεκ 2006, 22:32:38 από DeltaMan » Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.095



    WWW
    « Απάντηση #10 στις: Τετάρτη, 20 Δεκ 2006, 00:29:40 »

    Πάνο Λαμπράκη

    Καλως ήρθες και απο μένα.

    Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες  Wink, ότι είμαστε όλοι χαρούμενοι που θα μοιραστείς τις γνώσεις σου και τις εμπειρίες σου μαζί μας .

    Κάποια  – μεταξύ αυτών και εγώ – από τα μέλη του forum είναι παθιασμένοι με τις CNC .

    Η φρέζα σου τι διαστάσεις έχει?Huh?? Στριφογύρισμα ματιών
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #11 στις: Τετάρτη, 20 Δεκ 2006, 04:35:34 »

    Καλησπερα και παλι,

    Επειδη ζουμε στην κοινωνια της γρηγορης πληροφορησης και οι ρυθμοι μας καθε αλλο παρα αργοι ειναι,θα προσπαθω καθε φορα να σας μεταφερω οσες γνωσεις και εμπειριες μπορω μεσα σε λιγες γραμμες.Καταρχην να ξεκαθαρισω κατι(σαν δηλωση).
    -Ειμαι ερασιτεχνης και οι συμβουλες και ιδεες που δινω ειναι καθαρα βασει της εμπειριας που εχω.Πρεπει να χρησιμοποιειτε κοινη λογικη και μετρα ασφαλειας για αποφυγη ατυχηματων.Οι αυτοματες εργαλειομηχανες μερικες φορες μπορει να ειναι εξαιρετικα επικινδυνες.Χρησιμοποιειστε την κριση σας-
    Ας μπουμε στο θεμα...Ο τορνος ειναι το βασικο εξαρτημα που θα χρειαστει ενα σοβαρο μοντελιστικο εργαστηρι.Δεν χρειαζεται να σας θυμισω ποσες φορες χρειαστηκατε να μετατρεψετε/κατασκευασετε ενα εξαρτημα σε τορνο μερικοι απο εσας εχετε γνωστους που θα μπορεσουν να σας το φτιαξουν και οι υπολοιποι που δεν εχουν,ή εγκαταλειπουν το project ή κανουν "πατεντες"(ξερετε,black & decker πιασμενα σε μεγγενες,τρελες στροφες,παρακεντρα τσοκ,ακονισμενα κατσαβιδια κλπ laugh)να τορνιρουν ενα εξαρτημα με αποτελεσμα το εξαρτημα να μην πετυχαινει παρα τις ωρες που χαλαλησατε.Οποτε οπως  καταλαβαινετε δεν υπαρχει υποκαταστατο του τορνου για εργασιες τορνου!!!Για να ασχολειθετε με τα μηχανουργικα βασικη προυποθεση ειναι να αγορασετε για αρχη ενα τορνο και να "κολλησετε" ωρες οπως θα κανατε για τα αεροπλανα.Ευλογο ερωτημα ειναι που θα βρειτε ενα τορνο φθηνο,τρελης ακριβειας,εξωτικων υλικων και με μεγαλη γκαμα εξαρτηματων δωρο.Η απαντηση ειναι οτι αυτο δεν υπαρχει.Ακριβοι τορνοι με εξαιρετικες ακριβειες,κορυφαια υλικα και καλη σχεδιαση,υπαρχουν.Φθηνοι με ολα οσα προανεφερα δεν υπαρχουν!!!Εδω θα σας πω δυο "παροιμιες":"οτι πληρωνεις παιρνεις" και "ενας καλος μηχανουργος θα κανει ενα κακο τορνο να δουλεψει περιφημα,ενας κακος μηχανουργος θα κανει ενα καλο τορνο να δουλεψει χαλια".Εγω προσωπικα ο τορνος που εχω ειναι κινεζικος(τι δεν ειναι σημερα ε?)εχει δυνατοτητα κατεργασιας εργοτεμαχιου εως 30cm μεταξυ κεντρων και το τσοκ του εχει διαμετρο 8 cm.Ειναι ενα αξιοπρεπες τορνακι αν σκεφτουμε τα 400 € που τον πηρα.Ποιο ειναι το ρεζουμε της ολης ιστοριας?Οτι παρολη την ποιοτητα κατασκευης η οποια ειναι χαμηλη,εαν χρειαστω ενα κυκλικο εξαρτημα με διαμετρο 4.07cm θα εχω τελικη ακριβεια +- 2 εκατοστα του χιλιοστου (0.02cm) πραγμα υπερ αρκετο για "οικιακη" χρηση!Εδω θελω να αναφερω μια πατεντα που θα την συναντησετε οσοι αποφασισουν να ασχοληθουν με τα μηχανουργικα/τορνο.Οταν θελετε να προσαρμοσετε αξονα σε ρουλεμαν,εκει και το εκατοστο του χιλιοστου παιζει ρολο.Πχ: εχετε ενα ρουλεμαν με εσωτερικη διαμετρο 10.00mm και θελετε να τορνιρετε τον αξονα ωστε να μπει μεσα με ενα ελαφρυ σπρωξιμο(οχι να πεφτει "φλουπ" ουτε και να το χτυπατε με σφυρι laugh)φταστε τον αξονα 10.02 και μετα με υπομονη αναλαβετε ντουκοχαρτο 400αρι και με πολλες στροφες στο τσοκ αρχιστε το λεγομενο trial and error,δηλαδη ξυνετε και ελεγχετε την εφαρμογη εαν οχι επαναλαβετε.Αυτη η διαδικασια ισως να παρει αρκετη ωριτσα(εξαρταται και το κατεργαζομενο υλικο).Το κλειδι στην ολη υποθεση ειναι να μην το "πλακωσετε" μια και εξω γιατι η σφιχτη εφαρμογη απο την "κοφα"(συγχωρηστε με για την εκφραση,προσπαθω να μιλαω με επιστημονικους ορους laugh) απεχει εξαιρετικα ελαχιστα.Εχετε δει τι διαστασεις εχει ενα εκατοστο του χιλιοστου?η τριχα μας ειναι πιο χοντρη!!!Συμβουλη μου?Αγοραστε τορνο απο ελλαδα(ΥΨΗΛΑ μεταφορικα απο ευρωπη και ΤΡΕΛΑ απο αμερικη.Δηλαδη η εταιρεια του τορνου που διαλεξατε ή απο περιοδικο ή στο internet να εχει αντιπροσωπο στην ελλαδα και να μην τον φερετε κατευθειαν εσεις) με διαστασεις εξαρτωμενες απο αυτα που θελετε να κατασκευασετε και να κατσετε ωρες πανω του να τον μαθετε.Πχ εμαθα οτι ειχαν τα practiker τορνο της optimum(γερμανικη εταιρεια που τα κατασκευαζει-μαντεψτε που-στην κινα)με 600 €.Για καινουριο επιτραπεζιο τορνο(κινεζικο) υπολογιστε οτι ξεκινουν απο 400€ και πανω.Βεβαια υπαρχουν και οι "μαρκες" στον χωρο των τορνων οπως wabeco,prazi κλπ.Χαρακτηριστικο παραδειγμα καλου τορνου ειναι της εταιρειας wabeco ο απλος της τορνος ξεκιναει απο 4000€ και φτανει στον CNC με 12000€ και μιλαμε για επιτραπεζιο τορνο παντα με διαστασεις περιπου στο μετρο σε μηκος!Ειναι made in germany αποκλειστικα και εαν θελετε την γνωμη μου?Εαν ειχα φραγκα θα τον επαιρνα χωρις δευτερη σκεψη.
    Ωρα να απαντησω στις ερωτησεις του φιλου Deltaman και  γιαννη παξιμαδακη.
    Για προγραμμα CAD χρησιμοποιω το Rhinoceros της McNeel & associates.Το οποιο χρησιμοποιουν εταιρειες οπως η NOKIA,ADIDAS,SWAROWSKI,NIKE κλπ για σχεδιασμο των προιοντων τους.Το προγραμμα ειναι κορυφαιο και το κυριοτερο?μπορεις να σχεδιασεις 3D και να σου "βγαλει"τρισδιαστατο" format/αρχειο για να δουλεψεις το εξαρτημα σου στην φρεζα.Εχει ευελιξια περα απο τα συνηθισμενα και επιλογες που βοηθουν την κατασκευη του πιο περιπλοκου εξαρτηματος με καμπυλες ή οχι.Που θελω να καταληξω?Χαλαρα σχεδιαζεις προπελλα αεροπλανου και την κοβεις στην φρεζα.Εννοειται βεβαια να ξερεις πως να την σχεδιασεις laugh.Στο εμποριο κοστιζει 900€ και σε φοιτητικη εκδοση 195€(κανας φοιτητης ρε παιδια???)Οσο για CAM προγραμμα χρησιμοποιω ενα θφηνο και αξιοπιστο, το DeskCNC,το οποιο ειναι 3 σε 1. και μετατρεπεις το αρχειο απο το CAD σε G-CODE και διορθωνεις τον κωδικα και τελος με το ιδιο προγραμμα "τρεχεις" και την φρεζα.Το προγραμμα μαζι με τον controller του μου κοστισε 300€.Εξαιρετικα φθηνο για τις δυνατοτητες του.Βεβαια μαζι με το γαιδουρι και το σαμαρι...δεν γινεται να μου στοιχησε η φρεζα 3000€ και να παρω CAM προγραμμα αξιας 4000 €.Τα συγκεκριμενα προγραμματα ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ.Οσο για τις διαστασεις της φρεζας που εχω ειναι : τραπεζι 50x17cm και συνολικο υψος Ζ αξονα 90cm.Η οφελιμες διαδρομες ειναι :  Χ ΑΞΟΝΑΣ 30cm Υ ΑΞΟΝΑΣ 17cm και Ζ ΑΞΟΝΑΣ 25cm.Οποτε οπως καταλαβαινετε,θεωρητικα μπορω να κατεργαστω ενα εργοτεμαχιο διαστασεων 30x17x25cm(ενα τσιμεντολιθο πχ!!!).
    Και για να κλεισω καπου εδω θελω να απαντησω στην ερωτηση του Deltaman εαν μπορω να υπολογισω το κοστος ενος ρουτερ/φρεζας.Να θυμισω οτι ειμαι ερασιτεχνης/μοντελιστης και δεν ασχολουμαι με εμποριο κλπ.Αλλα εννοειται οτι μπορει να στειλει σχεδιο να δουμε τι γινεται.Βασικα φιλε Deltaman να ξερεις οτι το καθε εργαλειο εχει την εφαρμογη του.
    Η διαφορα του router με την φρεζα/mill ειναι οτι με το ρουτερ κατεργαζεσαι μαλακά υλικα μεγαλων διαστασεων(balsa,plywood εως και αλουμινιο) ενω με την φρεζα μπορεις να κατεργαστεις μεχρι και ατσαλι,αλλά εξαρτηματα περιορισμενων διαστασεων.Πχ:Κοβεις στο router τα carbon πλαισια του ελικοπτερου που σχεδιασες και στην φρεζα κοβεις την βαση του μοτερ,τα spacers του σασι κλπ.
    Για μενα το ιδανικο εργαστηριο ειναι ενα με τορνο,router και φρεζα.Εαν εχεις ολα αυτα πλεον ξεφευγεις απο τον μοντελισμο και πας σε παραγωγη laugh
    Παιδια,η βαλιτσα με τα μηχανουργικα παει πολυ μακρια και μπορω να γραφω ωρες,αλλα πρεπει να παω για υπνο γιατι αυριο δουλευω.Οποτε ας το θεωρησω αυτο το κειμενο : "Μηχανουργικα PART 1"
    Oσο για φωτογραφιες κλπ,πρεπει να βρω πρωτα πως κανεις upload και μετα...

    PS.Εμαθα οτι οι κεφαλες κοπης με laser δεν ειναι εξαιρετικα ακριβες,οποτε εαν εχεις router μπορεις να κοβεις τα περιφημα laser cut balsa κομματια που βλεπεις σε καλα κιτ εταιριων.Τεχνικη σημειωση:Σε μια κεφαλη laser δεν κοβει το laser απο μονο του.Ακριβως μπροστα απο την εξοδο του laser διοχετευεται διοξειδιο του ανθρακα σε μεγαλη πιεση.Συναντωντας η δεσμη το αεριο,δημιουργειται υψηλη θερμοκρασια(για να πω την αληθεια δεν θυμαμαι ποσοι βαθμοι) και γινεται η κοπη.Βεβαια τα lasers που χρησιμοποιουνται για την κοπη balsa ειναι αυτουσια χωρις αεριο.Τεχνικα χαρακτηριστικα, watt κλπ,δεν γνωριζω ακομα...

    Αυτα προς το παρον...
    To be continued...
    « Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 12 Φεβ 2007, 21:58:11 από The machinist » Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    ΚΥΡΝΙΚ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.938


    « Απάντηση #12 στις: Τετάρτη, 20 Δεκ 2006, 08:31:25 »

    Προσωπικά ενθουσιάστηκα. Λόγω επαγγέλματος (τέως μηχανικός αυτοκινήτων και νυν εκπαιδευτής/εκπαιδευτικός) έχω να δώ ΠΟΛΛΑΑΑΑ χρόνια τέτοιο καταρτισμένο άτομο.
    Να είσαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή σίγουρα θα χρειαστεί να μου "κόψεις" κάτι.
    ΕΥΓΕ!
    Σπανίζουν οι άνθρωποι που λένε ΚΑΝΩ (με πραγματικές πράξεις όμως). Οι περισσότεροι λένε ΕΧΩ.

    Φιλικά, Νίκος.

    Καταγράφηκε
    gregman
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 247



    « Απάντηση #13 στις: Τετάρτη, 20 Δεκ 2006, 12:38:16 »

    μπραβο σου  πιστευω οτι ο τροπος που ασχολεισαι  με το αντικειμενο ειναι αποδειξη οτι το αγαπας και αυτο τα λεει ολα.

    πριν χρονια αγορασα ενα τορνακι  sherline με κανενα αυτοματισμο επανω που ομως με εσωσε  πολλες φορες καθως και φιλους οταν χρειστηκε καποιο κομματι ιδιαιτερο η καποια επισκευη.βεβαια οτι εμαθα το εμαθα στου κασιδη το κεφαλι χαλωντας υλικα και εξαρτηματα και διαβαζοντας η ρωτωντας , ομως η δουλεια παντα γινοταν.

    μονο μειονεκτημα παντα ηταν η ελειψη εξαρτηματων της συγεκριμενης μαρκας στην ελληνικη αγορα , με τι τιμες παντως που ερχονται πλεον τορνακια με υποστηριξη στην ελλαδα , πιστευω οτι αν σας αρεσουν οι κατασκευες γενικοτερα δεν θα μετανοιωσετε αν αποκτησετε ενα.
    Καταγράφηκε

    Γρηγόρης Μανουσακάκης
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #14 στις: Τετάρτη, 20 Δεκ 2006, 14:16:23 »

    Αγαπητέ Πάνο ειλικρινά με διευκόλυνες πάρα πολύ μια και είμαι στα πρόθυρα αγοράς τόρνου επειδή κάποια πράμματα που χρειάζομαι αναγκάζομαι να φορτώνομαι σε άλλους (άσε που τάκουσα κιαυτό: "παιχνίδι είναι μην το βιάζεσαι"... λες και δε θα τον πλήρωνα!!) Ευχαριστούμε και ελπίζουμε να δουμε σύντομα τη συνέχεια του άρθρου σου.
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 46     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Υλικά, εργαλεία και τεχνικές (Συντονιστές: Γιάννης Παξιμαδάκης, DEPRON MANIAC)  |  Θέμα: Τόρνοι - τορνάκια με ή χωρίς CNC στον αερομοντελισμό
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.