Aeromodelling GR  σε Ελληνικά in English en Français in Deutch in Italiano
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide Ο θαυμαστός κόσμος των μικρών αεροπλάνων Σε φιλοξενία: Το Βιβλίο του jkon E-mail E-mail
Currently there are 0 Users in the Chat!
285.912 μηνύματα σε 11.358 θέματα από 5.944 Μέλη / Τελευταίο μέλος: H KOINH GNWMH
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Δευτέρα, 18 Δεκ 2017, 20:16:18

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Δευτέρα, 18 Δεκ 2017, 20:16:18

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Πρόσφατα θέματα
από orck
[Σήμερα στις 19:31]

από Hobbitakos
[Σήμερα στις 19:06]

από kios100
[Σήμερα στις 16:50]

[Σήμερα στις 10:25]

από harris31a
[Σήμερα στις 08:10]

[Σήμερα στις 07:45]

από Alex v22
[Σήμερα στις 00:58]

από tzdim
[Σήμερα στις 00:34]

από hpergm
[Χθες στις 22:18]

από dominicm
[Χθες στις 21:08]

από modelers
[Χθες στις 21:06]

[Χθες στις 16:49]

[Χθες στις 16:39]

από mpamphs
[Σάββατο, 16 Δεκ 2017, 22:23:42]

[Παρασκευή, 15 Δεκ 2017, 13:20:56]
Google search

Aeromodelling GR
Μέλη
Σύνολο μελών: 5944
Τελευταίο: H KOINH GNWMH
Στατιστικά
Σύνολο μηνυμάτων: 285912
Σύνολο θεμάτων: 11358
Online σήμερα: 108
Online έως τώρα: 362
(Κυριακή, 2 Ιαν 2011, 08:42:40)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 32
Συνολικά: 47
Στυλ εμφάνισης

Aeromodelling GR - 20 χρόνια
Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα με καύσιμο (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: ''Governor'' or ''no Governor''? « προηγούμενο επόμενο »
Ψηφοφορία
Ερώτηση: 'Εχετε governor στο 50αρι ελικόπτερο σας ή οχι?
Ούτε να το βλέπω - 3 (12%)
Όχι - 12 (48%)
Ναι - 8 (32%)
Δεν ζω χωρίς αυτό - 2 (8%)
Ψήφισαν: 22

Σελίδες: 1 [2]  Όλοι  Κάτω Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: ''Governor'' or ''no Governor''?  (Αναγνώστηκε 4257 φορές)

vtr
Aeromodeller Hero Member
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

α........ ρε και να ειχα τα 3 ΧΧΧ...

Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Πέμπτη, 9 Οκτ 2008, 17:54:19 »

Εγώ παιδιά όταν είχα τόν ράπτορα, είχα και εγώ το zero a τής ττ, σάν του φίλου Ταρτης.

Δέν τον χρησιμοποιούσα συχνά, λόγω τού ότι δούλευε μόνο στό idle 2.  Μέ χάλαγε λίγο το γεγονός ,
ότι έπρεπε να γυρίσω κατευθείαν τον διακόπτη στήν δεύτερη σκάλα. Πάντως όποτε το αποφάσιζα, είχα ένα άλλο ελικόπτερο.

Οταν προέκυψε το t-rex, και λόγω ότι ό zero a, είχε μιά δυσκολία τοποθέτησης, αγόρασα από φίλο μοντελιστή
ένα multi covernor, το οποίο το είχε πάνω σε ράπτορα.

Οταν μετά από πολύ καιρό, πήρα τήν απόφαση να τόν τοποθετήσω επάνω στό κασέρι μου......ε... συγνώμη στό τυρί μου
και αφού ξύλωσα σχεδόν το μισό ελικόπτερο, προκειμένου να τοποθετήσω τόν αισθητήρα, γιατι τό τ-ρεχ έχει μιά ιδιοτροπία στό θέμα αυτό, αφού μπήκε και ή μονάδα ή οποία είναι μιά σταλιά (πιο μικρή και απο κουτάκι σπίρτων) και πανάλαφρη, κατόπιν το  πήρα παραμάσχαλα και πήγα στόν φίλο Λυκούργο (hobby trip) και μού τον ρύθμισε. (δυστυχώς και εδώ χρειάζονται ξένες γλώσες, και κυρίως δέν παίζεις με αυτά τά μαραφέτια).

Και αφού αφιέρωσε  μισή ώρα να μου εξηγήσει πώς και γιατί, ήρθε ή ώρα τής δοκιμής. Αυτό πρίν περίπου δύο μήνες.

Τώρα πλέον εγώ δέν τόν αλλάζω. Εχω πραγματικά ένα ελικόπτερο το οποίο δέν λυσάει με τα σκαπανεβάσματα του στίκ
έχει σταθερή πορεία και θόρυβο. Πλέον δέν με απασχολεί και κυρίως δέν με ανχώνει το θέμα τών καμπυλών.

Και βεβαίως ότι ώρα κάνω κέφι, του αλλάζω στροφές έτσι απλά. Το καλό έν αντιθέσει με τον zero a τής thunder tiger
αλλά και με τον rce-6600 τής Align, είναι ότι έχω πλέον ανεξάρτητες στροφές σέ όλα τά mode.

normal έχω 1650 (άν θέλω το απενεργοποιώ) idle 1 έχω 1800 και idle 2 έχω 1950 + over speed.

Καί άν ποτέ χρειαστεί, καί άν ποτέ φτάσω, και άν ποτέ πετάω τόσο πιά xtreem, ώστε να μου είναι κατά κάποιο τρόπο
άχρηστος, τότε πολύ απλά μέ μιά κίνηση τόν απενεργοποιείς, και παίζει καθαρά με τίς καμπύλες.

Καί γενικώς επειδή το παρακούρασα τό θέμα, καλό κάνει κακό δέν κάνει.....απλά.....

* multi.jpg (94.92 KB, 650x424 - εμφανίστηκε 336 φορές.)
Καταγράφηκε

Sponsored by: nemhobby.com 

Marios 3D
Aeromodeller Jr. member
**

Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Πέμπτη, 9 Οκτ 2008, 20:19:54 »

Ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη .

1) Εαν δεν εχουμε σταθερες στροφες στο στροφειο αυτο σημαινει οτι το ελικοπτερο δεν θα αποκρινεται το ιδιο στα stick στις διαφορες στροφες . Η ουρα δεν θα ειναι παντα η ιδια (αν και δεν φαινεται πολυ αυτο) και η μηχανη δεν θα παιζει παντα μεσα στην ωφελιμη καμπυλη της ροπης της. Ακομα εαν κανουμε αποτομες βυθισεις απο ψηλα με αρνητικες μοιρες η μηχανη θα υπερστροφαρει (2300-2500) και ολα (ρουλεμαν , ελικες , στροφεια, blade holders ) , θα καταπονουνται αρκετα.

2) Aντιθετα εαν εχουμε σταθερες στροφες  εχουμε ενα ελικοπτερο που σε οποιαδηποτε θεση στον χωρο και εαν το φερουμε , θα εχει σταθερη αποκριση στα stick , η μηχανη θα βρισκεται συνεχεια πανω στην ροπη της κλπ κλπ.
Το ερωτημα ειναι μπορω μονο με τις καμπυλες ΝΑ ΕΧΩ ΟΛΑ ΤΑ ΩΦΕΛΗ ΤΗς ΣΥΝΘΗΚΗς 2 ?
Ναι μπορω μεχρι ενα σημειο . Εαν εχω ρυθμιση τελεια την μηχανη μου , και εχω φτιαξει καμπυλες τετοιες (οχι παντα γραμμικες), μπορω να εχω σχετικα σταθερες στροφες εκτος της περιπτωσης που θα κανω φιγουρες με βυθισεις οπου εκει αναγκαστικα θα υπερστροφαρει οτι και εαν κανω. Απο αυτη την συνθηκη γεννηθηκαν τα limiters τα οποια σε αφηνουν να εχεις τις καμπυλες σου αλλα επεμβαινουν μονο στην υπερστροφη . Ετσι εχουμε καποια governor που ειναι μονο governor , δηλαδη θα σου κρατουν σταθερες στροφες ανεξαρτητου τις καμπυλης που εχεις (αυτο δεν ειναι παντα καλο), και καποια που ειναι και governor και limiter η μονο limiters και επιλεγεις εσυ οτι θελεις.
Οτι τελικα και εαν διαλεξεις το σιγουρο ειναι οτι θα πρεπει οποσδηποτε να εχεις  ρυθμισει τελεια την μηχανη σου  και τις καμπυλες σου ωστε σε περιπτωση αστοχιας του governor (βλαβη σενσορα η οτιδηποτε αλλο) να παιζεις κανονικα και χωρις αυτο.
Εγω προσωπικα στο T-rex εχω βαλει το gv-1 και εχω αφιερωση ενα διακοπτη της τηλεκατευθυνσης στο να το ενεργοποιω η απενεργοποιω κατα βουληση ωστε να μπορω καποιες φορες να ρυθμιζω τον κινητηρα χωρις governor, γιατι το governor εχει την ταση να καλυπτει τις ατελειες της ρυθμισης .
Συνεπως δεν υπαρχει συγκεκριμενη απαντηση , και με τις δυο περιπτωσεις πετας . Αλλωστε παλιοτερα οταν ρωτησαν τον szabo γιατι δεν χρησιμοποιουσε governor (ηταν ηδη παγκοσμιος), απαντησε οτι δεν ηταν ετοιμος για κατι τετοιο ακομα.
« Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη, 9 Οκτ 2008, 22:00:16 από MariosT » Καταγράφηκε

Τ-rex 600N (Radix blades ,gyro Solid G ,servo HGD-760MG ,YS50 + Hatori,30%Coolpower)
T-rex 600 ESP (Align blades , gyro LOGITECH 6100 ,servo HGD-760MG, 5000mah )
GAUI 550 (Z-20,SAB Blades,servo HGD-760MG ,gyro Solid G, 6S-3600mah)
VagelisDounis
Aeromodeller Full Member

Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Παρασκευή, 10 Οκτ 2008, 20:21:45 »

Καλησπέρα....

ΧΙΧΙΧΙΧΙΧΙΧ.... έχω στα χέρια μου ενα μαύρο κουτάκι που γράφει gv-1!!!

Τελικά δεν άντεξα και σήμερα το μεσημέρι περνόντας απο τον Λυκούργο το έκανα δικό μου !!!! Cheesy Grin Cheesy

Λεπτομέρειες σύντομα.....  Thumbs up
Καταγράφηκε

KTM Rules!!!!!
Σελίδες: 1 [2]  Όλοι  Πάνω Εκτύπωση 
Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα με καύσιμο (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: ''Governor'' or ''no Governor''? « προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: